en Advertentieblad Nieuws Bolsward en Omstreken. Sel de Soude-Reclame. J. ZIJLSTR A Hzn., Polstraat A 7, Bolsward. n.v. h.v. P. S. BAKKER, ff Kermis Bolsward. ■I 60ste Jaargang. Zaterdag 27 Augustus 1921. No. 35. voor De jaarmarkt of kermis. Dames- en Meisjes Regenmantels. - Heeren- en Jongeheeren Regenjassen. DE VRIES, Meppel, OPTICI ÉN, Afzonderlijke voor 'I i Uit Bolsward. t ~n^i Dit nummer bestaat uit 2 Bladen. I NIEUWESTAD, - LEEUWARDEN. In „de bijzonders dit jaar. gunstig ontvangen „Faveur” van In bovenstaand brengen wij onbeperkte collectie in prima kwaliteiten en alle maten tegen concurreerende prijzen. het geheel een ver- lichaamsoefeningen zal Ter herdenking van het bestuur besloten bouquetten uit te schrijven. medewerkt, prachtdag te worden. zal het zoo ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 62t/2 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 5 Cent. gezegd, zoodat scheidenheid van zijn. Het behoeft geen nadere verklaring dat alles in bet werk zal worden gesteld om deze betooging zoo vlot mogelijk te doen verloopen. Het initiatief hiertoe is nitgegaan van de afdeeling „Bolsward” voor de lichamelijke opvoeding. Deze afdeeling, die steeds werkt in het belang der 1. o. te Bolsward, heeft ook al groote plannen tot oprichting van een Bad- en Zwem inrichting ter hand genomen. De afdeeling rekent er natuurlijk op dat ieder zich gedrongen voelt mede te werken tot het slagen van de betooging. Dit kan men doen, door op 14 Sept. a s. in groote getalen naar het Sportterrein te gaan en daar het kennen en kunnen van de Bolswardscbe jeugd en de meer gevorderden gade te slaan. Ieder kan zich gemakkelijk toegang tot het terrein verschaffen, daar de entreeprijs verbazend laag zal worden gesteld. Tijdens de betooging zullen door den heer C. Kan eenige oefeningen aan rekstok en brug worden gedemonstreerd, welke op den hoogsten trap van gym nastische ontwikkeling staan. In verband met de groote kosten zullen dit jaar geen wedstrijden worden gehouden, zoodat het alleen een middag- betooging zal worden. De medewerking van korps is aangevraagd. Als het weer nu maar belooft het een een muziek- ADVERTENTIEPRIJ8: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad it telefonisch aangesloten onder No. 4. Des namiddags van 24 uur zal onder de bezoekers der tentoonstelling een tombola worden gehouden. Als prijzen hiervoor hoopt het Bestuur de vrije beschikking te krijgen over de ingezonden bouquetten. Verder zal op den dhg der herdenking des avonds een feestelijke bijeenkomst worden gehouden. De wedstrijd, tombola en bijeenkomst zullen plaats hebben in de groote zaal van „de Doelt”. Wij twijfelen er niet aan of velen zullen zich geroepen gevoelen deel te nemen aan de viering van het 40-jarig bestaan, ten eerste uit liefde voor het nuttige doel der Vereeniging en ten tweede als bewijs van sympathie jegens baar. Uitgeefster: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. molen, waarin velen zich moeten voort bewegen om in de behoeften des levens te voorzien, voor een wijle onderbroken wordt. Inderdaad er is veel tegen, doch ook wel iets voor beider bewering te zeg gen. Niet zelden wordt aan weerskanten overdreven. In een blad als het onze is een be slissend oordeel over de kermis niet op zijn plaats. Wij eerbiedigen ieders meening ten volle en mogen slechts objectieve beschouwingen geven. Volgens Voltaire zou de wereld één groot gekken huis zijn, doch zoo pessimistisch mogen wij in onze zienswijze niet zijn. Vondel noemt de wereld een schouwtooneel, waarin elk zijn rol speelt ook dat mag evenmin in letterlijken zin zoo toegestemd worden. Wij wenschen als verstandige menschen te redeneeren tegenover personen, die hun gezonde denkkracht niet verloren hebben, en daarom willen we ’t leven niet als spel maar als ernst opnemen. Wij weten dat in oude tijden dit jaarfeest ontstond en toen ook meer reden van bestaan had dan in onze tegenwoordige samenleving. Was de jaarmarkt vroeger zoo wat de eenige gelegenheid op kleine plaatsen voor ontspanning, menig artikel zoowel van weelde als behoefte het geschiktst te betrekken op de messen of jaarmarkten, dit karakter heeft dit jaarfeest door de betere verkeerswegen en de talrijker reisgelegenheden geheel verlorenwas oudtijds het jaarlijksch feest der toen algemeen heerschende kerk meteen de aanleiding voor uitspanning en feestelijk heden ook buiten de kerk, van daar nog de naam kermis ook die beweegreden is geheel vervallen, ja doel loos geworden. En toch heeft dat oude gebruik zich, zij het dan ook allengs in meer profanen vorm, weten te handhaven. Werd in jaren van algemeene rampen, in kommer volle tijden het gebruik soms tijdelijk afgesteld (zoo ook in deze laatste oorlogs jaren) het kwam daarna steeds weer Gymnastiek. Evenals het vorige jaar, zal ook dit jaar door de leerlingen van de Gym- nastiekschool en de Rijksgroepen voor de lichamelijke opvoeding, alsmede door de beide hoogste klassen van de Lagere Scholen een openlucht-betooging worden gegeven. De medewerking van de verschillende Gymnastiekvereenigingen is reeds toe- Paardenmarkt. De j.l. Maandag gehouden paarden markt had een aanvoer van bijna 200 stuks, over 't algemeen flinke paarden. Veulen en enters waren er eigenlyk in ’t geheel niet, maar de goede soort werkpaarden was wel flink vertegen woordigd. Daar de weiden schraal zijn en de landwerkzaamheden niet druk, wilden de eigenaars wel graag verkoopen maar de prijzen, bij die van dit voorjaar vergeleken, waren heel laag. Dit drukt natuurlijk den handelwat werd afgezet was grootendeels voor de slachtbank bestemd. Examen hoofdakte. Bij de deze week te Leeuwarden ge houden examens hoofdacte slaagden de heeren H. J. J. Huising en T. Radelaar, alhier. Handelscursus „De Hanze”. Gaarne vestigen wij de aandacht onzer lezers op de in dit blad voorkomende advertentie van den Handelscursus, uit gaande van de R. K. Middenstands- Vereeniging „De Hanze”, alhier. Nieuwe leerlingen kunnen zich op geven bij den Secretaris der Vereeniging; bet toelatingsexamen wordt gehouden op 5 Sept., terwijl de cursus 15 Sept, een aanvang neemt. Mogen velen deze hoogst nuttige ont- wikkelingsavonden volgen. Floraliafeest. Vrijdag 9 September 40 jaren geleden zijn, dat de gunstig bekend staande vereeniging *Floralia” hier ter stede werd opgericht. dit jubileum heeft een wedstryd van is a.s. Dinsdag en Woensdag 30 en 31 Aug. beide dagen van ’s morgens 9 uur tot *s namiddags 3 uur in Hötel „De Wijnberg” te Bolsward te spreken en te ontbieden voor de levering van BRILLEN. N.B. Vroeg komen gewenscht en aan te bevelen. Maandagmorgen te 8 ure wordt door ’t stadhuisklokje van Bolsward den be woners officieel konde gedaan, dat de kermis of jaarmarkt een aan vang neemt en Zaterdag d.a.v. op ’t zelfde uur wordt weer op dezelfde officieele wijze het feest uitgeluid, en dus kennis ge geven dat de gewone orde van zaken dan weer in ’t leven treedt. Vijf dagen dus van buitengewone regeling, vijf dagen voor pretmaken en ontspanning bestemd. Dit geeft ons aanleiding om iets te zeggen van dit oude en in velerlei op zicht verouderde feest. Met zeer gemengde gevoelens wordt dit jaarfeest ontvangen. Een oordeel over de kermis moet uit den aard der zaak, naar ’t gezichtspunt dat men in neemt, zeer verschillend luiden. Be schouwt de een het als een periode van ongebondenheid, als de oorzaak van veel ongeregeldheid en een aanleiding tot nuttelooze, ja zelfs schadelijke geld- verkwisting, de ander ziet in een be hoorlijke ontspanning niets ongeoorloofds, acht de beschuldiging van ongebonden heid erg overdreven qp meent dat het noodig, nuttig, althans onschadelijk is, dat de eentonige gang in den tred- terug. Een taai leven kan men dus dit oude gebruik niet ontzeggen, en ondanks sterke tegenkanting van de eene zijde werd met volharding ten anderer zijde op handhaving aange drongen. Waar door wet en verordening haar doodvonnis werd geveld, bleef toch door 't geen er voor in de plaats kwam, het karakter vrij wel behouden, en leefde ze toch eigenlijk nog voort. Trouwens in den naam zelf zit ook niet het kwaad, het verkeerde is ge legen in de omstandigheid dat de ge legenheid tot ontspanning bij sommigen de aanleiding wordt tot misbruik. Het goede wat er voor eenigen in kan liggen wordt voor sommigen een struikelblok. Dit voor en tegen in finesses te schetsen is onnoodig en ligt ook niet in ons plan. Feesten zijn een behoefte voor den mensch, zij onderbreken den gewonen levensloop. Kermissen zijn in onzen tijd in de groote steden eigenlijk alleen ver plaatsing der gewone feestelijkheden naar zeker straat of plein, en voor kleine plaatsen is het in zeker mate de gelegenheid om voor korten tijd de ge noegens der groote steden te genieten zegt de heer S. van Aken, gymnastiek leraar te Rotterdam, in zijn werkje: „Volksfeesten en volksoefeningen”, en hij toont daarin aan hoe gebrekkig het met de feestviering in ’t algemeen ge steld is, waarom het bezadigde en denkende deel des volks er ook niets opwekkends in vindt en er zich van onthoudt. In genoemd werkje wordt daarna aangegeven boe door geregelde sport- oefeningen, en hij wijst op de in Zwitser land en Duitschland bestaande gymna stiek-en zangersfeesten,zulks kan, maar er moet bij ons volk eerst in’t algemeen nog meer gevoel voor orde komen, want de brooddronkenheid van sommigen vergalt voor anderen het genot, ’t Is daarom ook noodig dat alle rangen en standen zich in dat opzicht aaneensluiten, het goede voorbeeld van de meer beschaafden oefent een nuttigen invloed uit op de minder ontwikkelden. Men moet bovendien bij dit jaarfeest niet uit het oog verliezen, dat er bij de geboden feestelijkheden ook veel is, dat voor ’t algemeen bestemd is en ook dat de jeugd met groot verlangen uit ziet» naar de ongewone drukte en be weging. Zoo worden o.a. dit jaar te Bolsward op Maandag kinderspelen ge houden, Dinsdag de motortochten met behendigheidswedstrijden. Woensdag, Koninginne-verjaardag, de groote Kaats- partij en ’s avonds vuurwerk, en Don derdag een harddraverij van paarden. Zoo is er voor elk wat van zijn gading, en de jeugd is reeds in volle actie. Wij weten ook dat de gemeentekassen door de verpachting der kermisgelegen- heden en de belasting op de vermake lijkheden gewoonlijk een aardig buiten kansje hebben, wat velen zeker vaak goed te pas komt. Genoeg die wil, wordt de gelegen heid geboden lot een gepaste ontspanning, wie er niet van wenscht te profiteeren is vrij. De ondernemers der gelegen heden en ook vele der neringdoende ingezetenen hebben belang bij een druk bezoek, en wij meenen hen goede zaken te mogen toewenschen, maar wij wenschen tevens innig dat men van geen mis passen zal vernemen. Een groot voor behoedmiddel rekenen wij ’t al vast, dat de macht der drankbestrijding allengs meer en meer invloed krijgt. De gunstige werking van die beweging was de vorige jaren reeds heel goed merkbaar. Driemaal sterker dan Soda. Volgende week ieder kooper van 2 PAK SEL DE SOUDE ontvangt DRIE PAK. 4 PAK SEL DE SOUDE ontvangt ZES PAK. 6 PAK SEL DE SOUDE ontvangt NEGEN PAK. 8 PAK SEL DE SOUDE ontvangt TWAALF PAK. Prijs 8 cent per pak. we iets Het overal zoo variété-gezelschap Rotterdam zal hier ge durende de Kermisweek voorstellingen komen geven in de gerestaureerde Doelezaal. De heer Faveur, die vorig jaar ook hier geweest is de zaal te bezichtigen, wilde in „de Doele” van toen geen voorstellingen geven, thans was de Directie vol lof over de zaal zoowel als de in richting en krijgen we hier een prachtig verzorgd programma. Dat het gezelschap Faveur wel zeer gunstig bekend staat, blijkt duidelijk uit onderstaande persbeoordeelingen In de Nieuwe Zuidhollander van 6 Augs. jl. lezen wij o. a. „Variété Faveur in „Concordia” te Gouda dat wil zeggen men kan in „Concordia” een genotvollen avond door brengen. Een schitterend programma wordt daar uitgevoerd. ...Alles bijeengenomen een programma zooals wij zelden zagen. Den heer Faveur onzen bsrtelijken dank voor hetgeen hij ons te genieten heeft ge geven. Wij komen nog eens kijken”. Ook in de Maasbode en de Limburger Koerier lezen wij schitterende recensies en wij verwachten dan ook voortdurend een volle zaal de volgende week. Het programma dat hier gegeven wordt, opent met den humorist Bart Elferink. Deze populaire humorist, die het vorig jaar nog met zoo’n enorm Sigaren-étalage. Bij den heer K. Falkena Bz. is voor de kermisweek een zeer speciale sigaren étalage klaargemaakt, voor de serie „motor sigaren”, waarvan de heer Falkena den verkoop heeft ter hand genomen. Voor ieder raam zijn 3 ronde omhulsels geplaatst en in elk hiervan is een kistje sigaren uitgestald. In deze omhulsels zijn electrische lampjes aangebracht van 16 kaars sterkte die 's avonds een bijzonder mooi effect maken. De sigaren komen tusschen de donkere omgeving uit en de étalages als geheel zijn ook zeer mooi geslaagd, ze zijn smaakvol en zullen zeer zeker voortdurend de aandacht van het publiek trekken. De namen der sigaren zijn die van bekende motorrijwielen en het treft al zeer toevallig, dat juist deze étalage hier is opgesteld, nu hier Dinsdag a.s. ook Motorfeesten gehouden worden. De kaatspartij. Voor de ledenkaatswedstrijd op Zondag a.s. is er weer massa deelname, nl. 34 parturen zullen elkaar om de prijzen bekampen. Er wordt in 6 kriten begonnen. Voor het prijswinnend partuur zijn 3 zilveren distinctiefs aangeboden door de heeren Mr. B. Berger, Bescherm heer der Vereeniging, J. H. Ypma, Arum en de Afdeeling Bolsward van den Bond voor L. O. De bovengenoemde distinctiefs liggen ter bezichtiging bij den heer K.Falkena Bz. boekhandel, t.o. het Stadhuis. Het bestuur der K.V. „Bolsward” verzoekt alle ingezetenen Woensdag a.s. de vlag uit te steken, teneinde het feestelijk aanzien van onze plaats te verhoogen. Variété Faveur. Doele” krijgen j sche Courant o I s w a CL

Bolswards Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1