en Advertentieblad Nieuws Bolsward en Omstreken. Herfst en Winter 19214922 Pracht-Assortimenten 1 N.v.H.v.P.S. BAKKER, i B 1 I I in alle afdeelingen s 1 I B J 60ste Jaargang. Zaterdag 10 September 1921. No. 37. voor Wij brengen voor het nieuwe seizoen tegen concurreerende prijzen. o I Uitgeefster: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. 4 Afzonderlijke Bij ’t 40-jarig bestaan der Vereeniging „Floralia” te Bolsward. Een betreurenswaardig besluit van Bolsward’s Gemeenteraad. Bolswardsche Courant Makkumer Courant „Wonseradeel" „Hennaarderadeel” Dit nummer bestaat uit 2 Bladen. de klok haar ouden INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. LEEUWARDEN - NIEUWESTAD. Kleurig zoomen ze onze paden, Siersels zijn ze in hof en huis, Pronkend in de feestguirlande Stijgend langs het lijdenskruis. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/a Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. En loopt eens bet wiss lend leven Met zijn vreugd en lijden af, Dan vertolken zij weemoedig Liefde en dank nog op het graf. In het volgend nummer zullen wij uitvoerig terugkomen op de gehouden tentoonstelling, den bouquetten-wedstrijd en het avondfeest. de vier klokken, de kolossus van van 1.68 men vindt in Friesland haar gelgke niet laat sinds enkele maanden haar prachtig zwaar geluid niet meer over stad en omtrek hooren. Toen zij haar eigen- aardigen vollen klank verloor en bij een ingesteld onderzoek een scheur ontdekt werd, ontstaan door verzakking van den klepel, die daardoor den rand te laag raakte, heeft men, om erger te voor komen, het wenschelgk geoordeeld haar met rust te laten. Intusschen hebben Burgemeester en Wethouders, eenparig van oordeel, dat deze toestand niet mocht bestendigd blijven, aanstonds pogingen in het werk gesteld, die er toe zouden kunnen leiden de klok tot haar vroegeren staat terug te brengen. Zij kwamen achter het adres van een Belgischen klokkengieter, die de kunst verstaat gescheurde toren klokken ter plaatse te repareeren, eene eigen vinding, die, waar zij door hem werd toegepast, steeds met succes ge paard was gegaan. Deze Belgische kunste naar heeft, na een ingesteld onderzoek, eene aanbieding gedaan om afdoende te herstellen en luister terug te geven. Ook stelde bij voor eene technische verbetering aan de luidinrichting aan te brengen, waardoor de klok voortaan met de helft minder krachtsontwikkeling dan voorheen zou kunnen worden geluid. Blijf medewerken aan de veredeling en opvoeding der mensehheid, kweek liefde voor al wat rein is en goed en wij zijn er zeker van, dat gij bij uw 50-jarig bestaan nog dezelfde frischheid en schoon heid uwer jeugd zult hebben behouden. Groei en bloei Floralia 1 Blijf uw Verheugd met dezen aanvankelijken uitslag, hebben Burgemeester en Wet houders den Raad machtiging gevraagd de herstelling van de klok te doen uit voeren. Zij meenden zóózeer overtuigd te zijn van de medewerking van den Raad, die het voorstel als een duren plicht zou aanvaarden, dat zg slechts weinig argumenten ter aanbeveling aan voerden. Maar ziet, de uitslag was eene ontgoocheling. Met 6 stemmen vóór en 7 tegen, heeft de Raad het voorstel verworpen en daarmede geweigerd de gevraagde machtiging te verleenen. Het offer was den Raad te groot I Ik vind dit een betreurenswaardig besluit en meen, dat de Gemeenteraad van Bolsward daarmede heeft getoond den plicht der dankbaarheid jegens onze voorouders slecht te verstaan. Het voorgeslacht heeft ons schatten nagelaten, schatten op kunstgebied, ja, maar ook, en in niet mindere mate, materieele schatten, getuige onze rgke stichtingen. Wg roemen graag op die stichtingen, die van zoo groote beteekenis zijn voor onze stad en als de gelegenheid zich voordoet, dan huldigen wij de nagedachtenis der milde schenkers, zooals nog onlangs, toen de stichteres van het Weeshuis herdacht werd door een nieuwe hoofdstraat naar haar te noemen. Maar als een offer gevraagd wordt om een kostelgk erfstuk in stand te houden, een offer, dat vergeleken bij al die schatten, een bagatel is, dan weigert men den cijns der dankbaarheid te betalen De Magistraat van Bolsward in 1618 heeft zorg gedragen, dat een klok werd hersteld en verzwaard, de Gemeenteraad van Bolsward in 1921 wil aan het komende geslacht achterlaten het wrak van een monumentale klok, welker wel luidende toon eeuwenlang een roem van onze stad is geweest. Daar is op de in ongenade geraakte klok nog plaats voor een opschrifts Onder het groote stadswapen, dat haar versiert en waarboven de bekende letter. 8. P. L. B. prijken, zou gegrift kunnen worden ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. gedenkpenningen ziet men de godin Flora met bloemenkransen getooid. Heel veel later werden de feesten ge vierd op een wijze zooals wij die nog kennen, doch ai moge de wijze waarop Flora hulde wordt gebracht verschillen met die uit vroeger eeuwen, een feit is het, dat de drijfveer nog dezelfde is. In de meeste vereenigingen is het gebruikelijk dat, hiertoe in staat gesteld door bijdragen van leden, op een be paalden dag, meestal in Mei, jonge pot- plantjes ter beschikking worden gesteld voor schoolkinderen en gezinnen uit de volksklasse. In het laatst van Augustus of begin September wordt dan veelal een tentoonstelling gehouden, dikwgls door muziek opgeluisterd en beeft dan tevens een toekenning van prijzen plaats, somwijlen bestaande uit inschrijvingen op de spaarbank, soms ook wel uit nuttige voorwerpen voor de huishouding enz. voor de mooiste dezer inzendingen. Door huisbezoek of beoordeeling door deskundigen op de tentoonstellingen beeft het bestuur zich dan gewoonlijk overtuigd, dat de tentoongestelde planten gekweekt zijn uit de uitgereikte stek- plantjes: Na afloop der feestelijkheden neemt ieder inzender zijne planten weder terug naar huis. Het denkbeeld tot het bevorderen der liefde van bloemplanten op deze wijze, is in lateren tijd hier te lande uitgegaan van bestuursleden der Mg. van Tuin bouw „Linnaeus” te Amsterdam. Zij werd opgericht in 1867 en stichtte eene tuinbouwschool te Watergraafsmeer. Er konden meer planten gekweekt worden, dan op het eigen terrein of voor de leden noodig waren en dit heeft wellicht het denkbeeld doen ontstaan, die makkelijk te kweeken jonge plantjes aldus te gebruiken. In samenwerking met de Vereeniging tot veredeling van het volksvermaak, werd in 1873 de eerste tentoonstelling gehouden, met tot besluit, volksvermaken voor jongens en meisjes van 814 jaar, die zelve in zenders of kinderen van inzenders waren. Deze goedgeslaagde tentoonstelling gaf den stoot tot het oprichten eener ver eeniging, op 23 Sept. 1873, waaraan op voorstel van den heer M. A. Perk de naam „Floralia” (vereeniging tot volksbeschaving door het kweeken van bloemen) werd gegeven. Het Amster- damsche voorbeeld werd in tal van steden en dorpen nagevolgd, soms in medewer king met naverwante vereenigingen als bijv, de Maatschappij tot Nut van het Algemeen, den Volksbond tegen Drank- ’t Gebeurt niet vaak, dat eene ver eeniging zich mag verheugen in de algeheele sympathie van alle ingezetenen der plaats waar de vereeniging gevestigd is. Verschil in opvatting en levensbe schouwing zijn een gevolg van het ver schillend gaan in politieke of gods dienstige richting. Het eendrachtig samenwerken voor het een of andere goede doel wordt maar al te dikwijls in den weg gestaan door dat bedoelde verschil en is iedere groep daardoor ge dwongen tot zelfstandig werken, waardoor veelal niet dht bereikt wordt, wat be reikt had kunnen worden. Met vereenigingen als „Floralia” is dat gelukkig niet bet geval. Zij heeft krachtens haar sympathiek doel aller harten veroverd en in het streven naar de verwezenlijking van dat doel is tot op hedea een goede harmonie tusschen al hare leden merkbaar geweest. Dank zij die goede harmonie mag de vereeni- giog het heugelijk feit gedenken van haar 40-jarig bestaan. Zou het ook niet verschrikkelijk zijn als het anders ware. Want allen zijn wg vol bewondering voor de werken der Natuur en in het aankweeken der liefde voor de kinderen Flora, ligt opgesloten de dank <jie wij verschuldigd zijn voor alles wat (wij te genieten krijgen, de dank die ons past aan den Oer-Oorzaak van al het geschapene. Evenals alle vereenigingen van den- zelfden naam heeft ook „Floralia” te Bolsward zich vanaf de oprichting ten doel gesteld: de schoonheidszin te ont wikkelen, de zeden te verzachten en tevens en vooral het woonvertrek der minder gegoede inwoners vriendelijker te maken, door het te brengen tot bet verzorgen van bloemen en planten. Bewondering en liefde bij te brengen voor deze heerlgke natuur-producten, waardoor mede gewerkt wordt aan de beschaving der mensehheid. De feesten aan Flora gewijd, werden reeds ingesteld in het jaar 516 na de stichting van Rome. Ze werden vooral in Caesar’s tijd soms zes dagen lang gehouden en nog in de 4e eeuw na C. werden zg gevierd. Op oude munten en Spraak’loos zijn ze en toch, ze spreken Bg „vaarwel” en „welkom” mee; Tooisels zijn ze van den bruidskroon, Troost voor kranken in hun wee. doel getrouw. Het aankweeken van liefde voor de bloemen, doet liefde voor al bet geschapene en den Schepper ontstaan. misbruik enz., terwijl ook de Gemeente besturen door subsidiën en de leden van het Vorstelijk Huis door hunne belang stelling belangrijken steun verleenden. Wijlen H. M. Koningin Sophie was tot haar overlgden Beschermster der Am- sterdamscheFloralia-vereenigingen wijlen Prins Hendrik vereerde in 1876 de ge houden Floralia-tentoonstelling in het Paleis van Volksvlgt met zijn bezoek. In 1883 (dus 10 jaren na de oprich ting der eerste Floralia-vereeniging) hadden o.a. Floralia-tentoonstellingen plaats in Arnhem, Almelo, Bolsward, Doetinchem, ’s-Gravenhage, Groningen, Den Helder, Hasselt, Kuilenburg, Mep- pel, Middelbarg, Rotterdam, Tholon, Tiel, Veenhuizen enz. Deze vooruitgang in 10 jaar bewijst wel de aantrekkelijk heid van het streven. Ook in het bui tenland heeft men bet Amst. voorbeeld in meerdere plaatsen nagevolgd. Op 28 Mei 1881 vond in Bolsward, namens de Tuinbouwvereeniging en op initiatief der heeren 8. Lgcklema Nijeholt en M. v. d. Feen, de eerste uitdeeling van 300 stekken plaats. En in het najaar van „81” werd ons „Floralia”geboren metden heer Lijcklema als vader. Als peten fungeerden de heeren M. v. d. Feeu, P. Fennema, A. Bouma, M. H. Brandsma, M. A. Jentink, K. Canter-Visscher én 8. T. Hiemstra. Als voorzitter fungeerde onze oud-predikant wijlen Ds. v. d. Meulen. 15 jaren geleden, dus bg de viering van het 25-jarig bestaan, sprak de toen malige voorzitter, de heer C. J. v. d. Veen „Niet altijd ging de weg over rozen, niet altijd langs bloemige wegen, o neen, er kwamen dagen van inspanning, maar geleid door krachtige handen, is Floralia geworden wat zij thans is: een schoon* jonge dame met goede vormen, goede opvoeding, die zich gerust der wereld mag vertoonen”. Vervolg dan Floralia met vasten tred uw levensweg, blijf wat gij zijt, de lieveling van velen en word de goede vriendin van hen, die gaarne nog met U kennis willen maken, strooi vreugde en bloemen op het levenspad van uwe getrouwen en treed met moed en nieuwe levenskracht'het aangevangen tweede 25-jarig tijdperk in.” Van dat tweede tijdperk zijn thans reeds 15 jaren verstreken. En de jonge dame is geworden een in alle opzichten volwassen vrouw, een dame vol gratie in de volle kracht van baar mooi leven, een dame, waar liefde en sympathie van uitstraalt, een dame, die reeds zoovele jaren lang in zoo oneindig veel gezinnen warmte en beschaving heeft gebracht, een dame wier bekoorlgke schoonheid, bij ieder waarmede zij in contact komt, edel* gevoelens van reine liefde weet op te wekken. Thans willen ook wij U toeroepeu: Floralia blgf uwen levensweg bewandelen, strooi vreugde en bloemen rondom U, breng liefde waar die niet bestaat, breng warmte en licht in de harten van allen die nog ronddolen in koude en duisternis. Wat zijn bloemen in ons leven P Schoone kind’ren der natuar, Die, als met ons méé gevoelen 't Heuglijk en het droevig uur. Wie ooit in de gelegenheid is geweest •en bezoek te brengen aan onzen St. Martini-toren, zal verbaasd hebben ge staan over de grootschheid van dit eeuwenoude bouwwerk, dat waarschijnlijk dagteekent van omstreeks 1356. Een wenteltrap in den 3 Meter dikken muur aan de Noordzgde voert met 54 treden naar de eerste verdieping, waar in dit voorjaar het nieuwe uurwerk is aange bracht, waarvan de wgzerplaten zich v*l* meters hooger bevinden. Nog 54 treden in de donkere trap opwaarts gaande, bereikt men de prachtige zware eikenhouten gebindten, waarboven de torenklokken hangen, vier in getal, en de bezoeker krijgt bewondering voor het reuzenwerk, dat daar door onze voorouders is tot stand gebracht. In het te weinig bekende werk van wijlen Ds. M. E. van der Meulen, „Bolsward’s kunsten kunstgeschiedenis,” dat een schat van wetenswaardigheden bevat betreffende onze stad, vindt men eene beschrijving van deze vier toren klokken. Het loont de moeite daarvan kennis te nemen, omdat deze klokken vele bijzonderheden openbaren. Wij leeren er uit, dat de versieringen en opschriften interessant zijn uit geschiedkundig oog punt. Zoo heeft de zoogenaamde Jonge- lingsklok, die 1 M. boog is en 4.08 M. in omtrek mest, tusschen twee georna menteerde randen in Gothische karak ters, een opschrift in het Latijn, waarvan de vertaling luidt: „Uit bet oude metaal der klok, die in het jaar na Christus 1356 gegoten is, maar door het geweld der luiden is gebroken, heeft de magistraat van Bolsward in het jaar na Christus 1618 zorg gedragen, dat ik, met verzwaard gewicht, hersteld ben ge worden.” De grootste van Mannenklok genaamd, een 1.35 hoog, met een middellijn en een omtrek van 5.10 ft I Bolswardsche Courant tt'l O (X UJ Uw advertentie wordt in bovenstaande VIER bladen geplaatst en wordt maar voor ÉÉN blad berekend, dat is dus in drie bladen GRATIS adverteeren. 2 kolommen van onze bladen zijn even- groot als 3 van sommige andere bladen. Daardoor zijn onze annonces belgoed koopst en door den belangrijken inhoud hebben wij het grootst aantal lezers. h I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1