en Advertentieblad Nieuws Bolsward en Omstreken. I 8 60ste Jaargang. Zaterdag 17 September 1921. No. 38. voor Uitgeefster: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. Schoone illusies. bj Dit nummer bestaat uit 2 Bladen. Uit Bolsward. D ZOMERDOOD. f? Floraliafeest. Benoemd. Voetbal. De Betooging van Lichaams oefeningen op het Sportterrein. Kiesvereen. „Vooruitgang.” Kiekjes van Bolsward. Electriciteit voor het bedrijf. Bolswardsche Courant Afzonderlijke nog krachtige vereeniging op te elftal werd als volgt m niet zich d^gen plaats plein, voor I 8. Bekrans met vallend geel Geef willig de aarde uw begint voren af Sterf rustig, zomer, prijk Met droeven dos van ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Hei bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 62i/2 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. en heeren deden ook hun de overtuiging, dat, al zal men altijd datgene bereiken, wat men als ideaal voor oogen stelt, dit streven ons zal brengen levensverdieping en levensverrijking. Alleen al met dit ge- zaamlijk pogen om iets daarvan tot werkelijkheid te brengen. Moge dus ieder eens in zijn eigen kleinen kring zich gaan afvragen of er niet meerdere zijn, die dezelfde idealen nastreven en dan probeeren dezen kring om zich heen te verzamelen, teneinde te komen tot verwezenlijking van dat mooie doel, ook al zou dit maar ook een heel kleine schrede nader kunnen worden gebracht. KD c lis 5 t? Ld O herfstverteed’ring in het stille woud, Waar bruine blaadjes rusten op den poel, Of langzaam drijven zonder lust of doel En boomen prijken met hetsombr’e goud Waarmede ’t bosch om zomerscheiden [rouwt, O bruin-bestrooide lanen, leeg en koel, En vale bermen, kalme mijmerstoel, En blaad’renweb, waardoor de hemel [blauwt I uw leven uit bruin en glans [van rood, uw eigen dood, bladertooi ten [buit, Der voedster, uit wier schoot in ’t [jonge jaar Gij schoon zult rijzen van uwstervensbaar. Uit „Tonen en Tinten" van Edw. B. Koster. van wel moet in straatliederen hierbij niet thuis. Te ongeveer 2 uur werd het Sport terrein bereikt en na een kleinen opmarsch begonnen met het afwerken van het programma, dat uit 21 nummers bestond, waaronder 2 algemeene nrs., en hetwelk in een vlot tempo werd afgewerkt. 400 Turnsters en turners namen aan de Betooging deel. Vijf gymn.-ver., vijf klassen gymna- stiekschool, zes Rijksgroepen en tien klassen der Lagere scholen. Om 21/2 uur begonnen, was de betoo ging circa 6 uur afgeloopen en had de hoofdleider, de heeiC. Kan, een zware taak gehad. De muziekbegeleiding kwam aardig tot haar recht. Somtijds speelde de wind ons leelijk parten, vooral bij het geven der com mando’s. De houding der turnsters en turners liet wat orde betreft, tegen het einde der Betooging wel iets te wenseben over. De turnsters en turners moeten het laten, om aan de toestellen te werken waaraan hun werk niet gewenscht is. te kweeken. Hij ried allen aan, ook buitenhuis zich daarop toe te leggen; de kleigrond is wel geschikt te maken. De heer A. de Boer reikte de 3e klas bekroningen uit, maar hield zich alsof hij vooraf een voordracht zou houden, die hij echter opzettelijk in ’t water deed vallen en - dat in dezen drogen tijd! Dr. Beekhuis had de 4e klas voor zijn rekening, doch een gemoedelijk praatje en nog wel in ’t Boerefriesch ging vooraf. Hij had bet over den distel, door spreker zelf aan ’t Van Panhuys- kanaal gevonden. Die distel, waarover ’s middags ook al hilariteit ontstond, was met behulp van mes en kiezen trekker losgemaakt en moest mee op de fiets naar huis. Leuk werd verteld, dat een veehouder hem aanwreef, dat hij wel een ezel geleek, omdat hij van stekels scheen te houden, en hij noodigde hem uit ze ook op zijn land te zoeken, waar ze genoeg stonden, ook wel mooie in bloei! Echt raak was ’t* gegeven antwoord daarop, n.l. als de boer de distels op zijn land zaad laat schieten, is hij een ezel. Gemoedelijk vertelde spreker echter daarop, dat men elkander het leven niet moet verbitteren door ’t geven van stekels (in fig. zin) hij offreerde evenwel met goede bedoelingen deze thans gedroogde distel aan den voorzitter. Als de fraaie bouquetten van dezen middag reeds lang verdord zijn, kan deze plant, in haar soort een sieraad, nog bewaard worden. Boven onze verwachting konden we toch nog in ons vorig nummer een kort relaas geven van het op Vrijdag 9 Sept, gevierde 40-jarig bestaan der Vereeniging «Floralia.” Niet slechts kon nog iets gemeld worden van de namiddag bijeenkomst der leden en de welgeslaagde bouquettenwedstrijd en de gehouden verloting, doch ook zelfs van het avondfeest kon iets opgenomen worden. Wij zonden met die beknopte vermelding kunnen volstaan, en niet een week daarna nog met een opgewarmd potje behoeven aan te komen, ware het niet dat op de voorkant onder het hoofdartikel reeds stond afgedrukt, dat we in het volgend nummer op de feest viering zouden terugkomen. Vooreerst omdat belofte schuld maakt, en ten anderen ook, omdat wel een en ander nog dient vermeld te worden, volgt hier nog een aanvulling. Zoo weinig mogelijk echter willen we in herhaling vallen. In de eerste plaats dan mogen we opmerken, dat zoowel het middag- als het avondfeest een bijzondere belang stelling ten deel is gevallen, een bewijs dat het streven van «Floralia” alge meen gewaardeerd wordt. Had men des namiddags «Andante” ter opluistering, des avonds werd het oor gestreeld door de toonen van ’t Muziekkorps. Waren het des namiddags de talrijke bloemen- inzendingen, die bet oog bekoorden, des avonds bood, mede door de fraaie verlichting, de met feestgangers gevulde zaal een bekoorlijken aanblik. Had men des middags als attractie de verloting der ingezonden bouquetten, des avonds werd de aandacht gespannen gehouden door de bekendmaking der talrijke be kroningen, en de uitreiking der prijzen, nog afgewisseld door eenige comische voordrachten. Bij het gegeven relaas van de feest rede des Voorzitters, geven we nu nog de namen van de zes personen, die zoolang «Floralia” hier bestond, stekjes van haar betrokken en verzorgd hebben. Het waren: Wed. D. Brouwer, Wed. van Manen, Jan F. de Jong, G. Piso, Willem Brandenburg en Tjerk de Boer. Ook werd in die toespraak gemeld, dat alle oud-Bestuursleden, welke nog in leven zijn, een uitnoodiging is ge zonden,om bet 40-jarigfeest mee tevieren. Allen hebben die uitnoodiging ge waardeerd, hoewel verhinderd te komen, kwamen toch zeer sympathieke ant woorden in o.a. van de heeren D. Ter- henne, Leeuwarden en M. Schotman Mz. te ’sGravenhage, twee personen trouwens die indertijd als voormannen mee op traden in het openbaar leven. Laatst genoemde betuigde dan ook: «De Bols- warders weten wel, dat ik altijd heel veel heb gevoeld voor «Floralia”, en hij voegt er bij, dat de Floralia-avonden bij hem steeds in aangenaam aandenken blijven.” Van de gehouden toespraken bij de prijsuitdeeling mogen we ook nog wel iets in herinnering brengen. De voorz. deelde de prijzen le klas uit en wenschte de winnaars geluk met hun behaalde zege, de 2e klas werd door mijnheer Bruins toegesproken. Deze zinspeelde eerst even op oneerlijke verwisseling van bloemen en potten en wees daarna er op hoe dankbaar werk het is, bloemen Illusies, die nagestreefd worden, ver rijken en verdiepen ons leven, ook al slagen wij niet in onze pogingen om ze tot werkelijkheid te brengen. Zoolang wij er naar streven, brengen zij mee levensmoed en levenslust. Ziehier een waarheid, die nog lang niet tot iedereen is doorgedrongen en die toch in het werkelijke leven zoo heel veel moois brengt, zoo noodig tegenover al de dagelijksche teleurstellingen, die niemand bespaard worden. Het juist afgeloopen congres van de International Law Association, dat met een gezaamlijk diner in Amsterdam eindigde, was weer een lichtpunt, dat opbeurend werkt, omdat hier vertegen woordigers van verschillende naties bijeen waren, allen bezield met het goede doel opbouwend werk te verrichten. Opbouwend werk, dat ons weer een heel klein stapje, verder brengt op den weg om op vreedzame wijze verschillen te beslechten. Verschillen zullen er altijd blijven, elke persoonlijkheid heeft zijn eigen standpunt, zijn eigen kijk op de dingen. Een standpunt, dat dikwijls zoo heel ver uiteen loopt met het stand punt van den tegenstander. Elke zaak heeft meerdere kanten en nu is alleen met goeden wil, met waar- deering van de denkbeelden van anders denkenden het mogelijk om tot over eenstemming te komen. En zoo dit niet geheel te bereiken valt, dan te komen tot het juiste midden, dat zoo weinig mogelijk nadeelig zal zijn voor de beide belanghebbenden. Dit alles is nagestreefd door allen, die daar in de afgeloopen week bij elkaar zijn geweest en mij dunkt, dat iedereen in eigen kring, hoe eenvoudig of uitgebreid, die ook is, zeer zeker deze denkbeelden in toepassing moet probeeren te brengen. Hoe kleiner onze omgeving is, hoe moeilijker dit zal vallen, omdat wij allen, ofschoon met de beste voornemens be zield, toch altijd weer in ons dagelijksch leven zoo heel dikwijls moeite hebben om onze goede voornemens ten uitvoer te brengen en hoe kleiner de omgeving is hoe beter men bekend is met onze kleine dagelijksche tekortkomingen. Maar als de goede wil er is en men heeft in zijn beste oogenblikken de bezieling doorleefd, die er uitgaat van het nastreven van een mooie illusie, dan komt men zeker over alle teleur stellingen heen en begint men weer iedere keer van voren af aan met nieuwen moed. Vooral als men een open oog heeft voor eigen tekortkomingen, kan men zoo veel makkelijker de tekortkomingen van anderen aanvaarden. Maar veel lichter zal het ons vallen, als wij probeeren een kring om ons heen te vormen, die met diezelfde goede voornemens is bezield. Men kan elkaar dan by teleurstellingen weer sterken in Ja, van bouquetten gesproken en ’t is nu niet meer Dr. Beekhuis, die ’t woord heeft, maar schrijver dezes de vorige week is wel gezegd, dat de heeren bloemisten voor hun fraaie inzen dingen elk een aandenken ontvingen, hier volgt 't lijstje daarvan: J. v. d. Weide zilv. suikerschepje, Conradie nest schalen, Koopmans theeblad, Hollander roomkannetje m. zilv., H. Faber tabakspot, Hazenberg theezeefje, terwijl vrouw Schaper voor de fraaiste bouquet, van particulieren ingezonden, een schilderijtje werd vereerd. Eigenlijk diende hier nog te volgen een bespreking van den inhoud der gegeven voordrachten en het opgevoerde Blijspeldit zou te veel plaatsruimte vorderen. Toch meenen we er op te moeten wijzen dat Mej. G. Timmer en de heer F. van der Spoel dien avond den omgekeerden gang des levens hebben uitgebeeld. Kwamen beiden eerst op als oude afgeleefde menschen, bij hun tweede optreden waren ze aanmerkelijk jonger geworden, ze stonden nog in de kracht des levens en ziet daarna waren ze al weer jeugdiger. Als de avond langer bad geduurd, en het door allen gezongen liedje Wij gaan niet van hier”, gaf daarvan de verwachting dan hadden we misschien dat tweetal nog in de kinderschoentjes kunnen bewonderen. In dat opzicht noemen wij het jammer, dat de voor zitter niet instemde met den laatsten regel van dat vers: «Wij blijven tot morgenvroeg bier”. Gaaane zouden we nog meerdere zaken even bespreken, maar de maat is reeds overschreden. Met de beste wenschen voor den voortdurenden bloei der Vereeniging «Floralia” willen we dut besluiten. Het zetten van een nieuwe zool geschiedt in betrekkelijk weinig minuten en de tijdsbesparing is verbazend, waardoor weer veel voordeeliger gewerkt kan worden. De heer Wouters wil belangstellenden gaarne gelegenheid geven de nieuwe machines te bezichtigen. Onze vroegere stadgenoot de heer E. B. Hempenius, thans onderwijzer aan de Geref. school voor M.U.L.O. te Harlingen, is benoemd tot Leeraar aan de Handels-Avondcursus aldaar. Maandagavond werd dejaarvergadering gehouden van F. O. A. Na de ge bruikelijke opening door den voorzitter, werden de notulen onveranderd vast gesteld. Bestuur en elftalcommissie werden gekozen, waarna de vraag in behandeling kwam zullen wij N. V. B. of F. V. B. spelen De bezwaren aan het eerste verbonden, werden door den heer R. v. d. Meulen medegedeeld en men besloot, dat F. O. A. I zal uit komen in de le klas F. V. B. en het 2e elftal, zoo mogelijk, in de 2e klas. Zaterdagsmiddags na 2 unr is het Sportterrein beschikbaar om te oefenen voor de leden van F. O. A. De goals zullen voortaan worden afgezet, terwijl tusschen de palen het terrein zoodanig verbeterd zal worden, dat men zich niet meer, zooals nu, bloedende knieën behoeft te vallen. De entrée en donateurscbapsgelden werden iets verhoogd. Het eerste samengesteld S. Wolke. J. v. d. Schaaf. v. Doesburg. Joh. Dijkstra, Brandsma, J. v. d. Oever. De Jonge, Schuurmans, Karmichell, v. Buren, Wassenaar. Zondag a.s. zal vermoedelijk in Workum worden gespeeld en wij ver trouwen, dat het elftal de kleuren van F. O. A. hoog zal houden. Het wil ons voorkomen, dat dit elftal goed inelkaar zit, de eerstkomende wedstrijden moeten dit leerep. Liet bet weer ’s morgens te wenschen over, zoodat het Bestuur nog niet kon beslissen over het al of niet doorgaan, om elf uur werd bekend gemaakt dat de Betooging zou doorgaan. Om ongeveer half twee verliet de optocht de Koemarkt en met kranigen pas werd door de dames en meisjes gemarcheerd. De jongens best, maar de muziek liet hun niet te veel hooren, zoodat zij een enkele keer zelf muziek maakten door het zingen een lied, hoewel de keuze hiervan eens te wenschen overliet. Men een gymnastiekoptocht geen zingen, die behooren Donderdagavond werd op de boven zaal van café Huizenga, eene openbare vergadering gehouden van vrijzinnigen, teneinde eens te spreken over de ver sterking der organisatie en over de vraag of men zich zou aansluiten bij den nieuw opgerichten Vrijheidsbond. De beer H. Eisma, hield een inleiding over eea en ander en deed uitkomen dat de smadelijke nederlaag der vrijzin nigen in 1918 oorzaak is geweest, dat men meende het oude «Eendracht maakt Macht” in eere te moeten herstellen en verschillende kleine partijen thans zijn overgegaan tot oprichting van den Vrij heidsbond. Nu bet volgend jaar de verkiezingen weer aanstaande zijn, en de Bolsward sche Vrijzinnige Kiesvereeniging «Voor uitgang” op het oogenblik weinig te beteekenen heeft, meende men dat er weer pogingen moeten worden gedaan, hier een richten. Nadat verschillende aanwezigen nog het woord hadden gevoerd, werd de Kiesvereen. «Vooruitgang” als het ware opnieuw opgeriebt en de talrijke aan wezigen gaven zich, op een zeer enkele uitzondering na, als lid op. Op de vraag of de vereeniging zich zal aansluiten bij den Vrijheidsbond, werd bevestigend geantwoord en werd alzoo besloten. Bij acclamatie werden de heeren H. Eisma, Boersma en Keestra, aangezocht om met een tweetal dames een voor- loopig bestuur te vormen, waartoe deze heeren zich bereid verklaarden. Voor uiteenzetting van de vrijzinnige beginselen zal worden getracht, op de eerstv. vergadering een spreker of spreek ster hier te krijgen. Bij de fa. Wed. M. H. Ridder, boek handel KI. Dijlakker, is een fraaie serie prentbriefkaarten uitgegeven, die iets geheel aparts is en belangrijk verschilt van hetgeen tot nu toe in den handel werd gebracht op dit gebied. Het is kleurendruk in de nieuwste en natuurlijke uitvoering en wij zijn er zeker van dat deze nieuwe foto’s, zoowel door ingezetenen als vreemdelingen, met graagte zullen worden gekocht. Het is ook werkelijk iets bijzonders. Reeds verschillende zaken in Bolsward hebben hun bedrijf gebracht in het teeken van den tegenwoordigen tijd, n.l. de electriciteit en zoo hebben wij dezer 1 een kijkje genomen in de werk- 1 van den heer Jan Wouters, Markt waar de electriciteit thans ook krachtgebruik in toepassing wordt gebracht. Eenige jaren gebruikte de heer Wouters reeds een moderne machine, n.l. de pen- machine, waardoor het inslaan van de pluggen met handkracht verviel, thans heeft deze penmaebine plaats moeten maken voor eenzelfde machine van de meest moderne constructie. De zolen kunnen nu in één of twee ryen geplugd worden al naar verkiezing, en wat vooral bij deze machine opvalt, is, dat zij geruischloos loopt en b.v. niet meer leven maakt dan een gewone naaimachine. De grootste vooruitgang en verbetering van het bedrijf is echter de aanschaffing van een poets- en schuurmachine. Nadat de zolen en hakken gepent zijn worden ze machinaal effen geschuurd, hetwelk vroeger met het mesp, de rasp en glas geschiedde. Er is een speciale schijf voor het bewerken van de elegante dames- hak, zoowel als voor de platte hak van heerenseboenen. Aan het einde van de machine is een wasborstel en een borstel van napoetsen en alles geschiedt in een minimum van tyd. Al het stof en afval verzamelt zich in een reservoir onder de machine, waaruit het als het ware opgezogen en dan door een pijp naar buitengevoerd wordt. Wanneer men het bedrijf met dergelijke machines ziet ingericht, gevoelt men den enormen vooruitgang der techniek.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1