en Advertentieblad Nieuws Bolsward en Omstreken. Attentie s.v.p.! kW 60ste Jaargang. Zaterdag 24 September 1921. No. 39. voor losse der bewegingen bestuur bet slagbalspel «Hygiëa” Uit Bolsward. «Wilhelmina” een tegenpunt 'I Dit nummer bestaat uit 2 Bladen. Ie prijs H.H. Voogden van het van Gebr. de Boer van der Burg XVIII Wietsche XV van J. Bruinsma te van «Lycurgus” samenstelling, zoo op z’n ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar h 5 Cent. Teneinde het U gemak- kelijk te maken voor het opgeven van uwe advertenties, deelen wij U mede, dat die aan onderstaande adressen voor dit blad worden aan genomen Arum: Mej. H. Menage. Burgwerd: S. Abma. Cubaard Jan de Vlas. Exmorra: J. Kroontje. Gaast-FerwoudeG. B. van Kals- beek en S. Bruinsma. GreonterpJ. Dooper. HartwerdBloemhof. Hennaard: Jan Roukema. HichtumS. Kamstra. IdsegahuizumWiebren Buwalda. KimswerdW. L. L. Smits. LollumS. Krikke. Makkum: T. Toornstra. Oosterend: K. van der Eems en A. Ypma. Piaam: Wiebren Buwalda. ParregaVan der Veen. PingjumS. Schotman. ZurichS. Schotman. Schraard: S. Jorritsma. Spannum-EdensAlthusius. SchettensZijlstra. Tjerkwerd: L. Reinsma. Witmarsum: F. Andringa. A. Piekema. J. D. Yntema. Wommels: G. Bruining. Wons: S. Jorritsma. Ytens: Jan Roukema. WfiE?0* Mocht U gewoon zijn uwe advertenties bij een ander tusschenpersoon op te geven, dit kan voortaan evengoed geschieden, doch zegt U er dan even bij, dat de adver tentie in dit blad geplaatst moet worden, teneinde te voorkomen, dat deze in een verkeerd blad belandt. FIRMA B. CUPERUS Az., BOLSWARD, Telefoon No. 4. Uitgeefster: Firma B. CUPERUS Az, BOLSWARD. De Openlucht Betooging van Lichaamsoefeningen op 14 Sept. 1921. Thans willen wij de afzonderlijke nrs. van de Betooging bespreken. Nr. 1 vermelde vrije oefeningen Jongens en Heeren. De eerste oefening leek ons de moeilijkste en ging ook, wat uitvoering betreft, het slechtste. De beide andere oefeningen leverden een prachtigen aanblik. We hoorden hierbij een andere muziek-begeleiding dan bet turnlied. Dit is wel aardiger maar geeft door onbekendheid der mu ziek aan de turners aanleiding tot maatvergissingen. Het tweede nr. werd uitgevoerd door de meisjes van 2 Rijksgroepen. De nogal moeilijke oefeningen werden heel goed uitgevoerd en vielen zeer in den smaak bij het publiek. Als nr. 3 kregen wij twee klassen jongens van de Rijksgroepen. Jammer, dat een paar jougens de oefeningen niet voldoende in hun macht hadden. Er zat anders wel pit in die halteroefeningen. De laatste werkte zelfs erg op de lachspieren der toe schouwers. Daarna kwam de le kl. Meisjes van de gymnastiekschool. Men kon zien dat zij goed hun best hadden gedaan met de repetities. Slechts een paar kleine fouten werden gemaakt. Het op- en afgaloppeeren van die kleintjes liep goed van stapel. .Het brugturnen der Heeren van «Tonevido” bracht ons in bewondering voor die club. Het klassikaal toestel turnen is toch ook wel mooi en getuigd van veel oefening en na hetgeen wij met de stokoefeningen hebben gezien kunnen wij zeggen, dat «Tonevido” op den goeden weg is. De vrije oefeningen van en haar adspiranten gaven ons een beeld van alzijdige lichaamsontwikkeling. Treedt bij de Heeren het forsche op den voorgrond, bij de Dames brengt orgel van Widor werd de orgelbespeling besloten. Een geweldige Toccata, waar scherp, soms knetterend, de snelle figuren zich laten hooren, hoog in de bovenstemmen. Daarbij sluit zich dan de geweldige Pedaal-bas aan, tezamen vormen ze een machtig geheel. Op een mechanisch orgel is dit opus b(jna niet te spelen, voor zulk een, zulke hooge technische eischen stellend, werk moet men een electrisch of een pneumatiek orgel hebben. Maar de heer Alt speelde het (met eenige coupure) zóó meesterlijk, zóó schitterend, dat ik gerust durf beweren, dat er in ons land zeer weinigen zijn die het hem nadoen, zóó nadoen. Bravo! Ws. Keuring van Fokvee. 't Was Woensdag 21 September een belangrijke dag voor Bolsward. Niet alleen dat vanuit alle omliggende plaatsen groote belangstelling betoond is voor het gehouden Concours van Tuigpaarden, doch dienzelfden dag had in den voor middag een Keuring van Fokvee plaats, die zeer zeker niet minder belangrijk was dan het Concours. Velen waren reeds vroeg ter plaatse om ons prachtig Friesche vee in oogenschouw te nemen. Wij hebben verbaasd gestaan over de kolos sale beesten die daarbij te zien waren. De deelname der inzenders was dit jaar bijzonder groot. In 16 rubrieken waren de verschillende beesten ingedeeld en allen waren zij het bezichtigen waard. De Jury zal geen gemakkelijke taak hebben gehad bij het toekennen der prijzen waarvan hieronder ’n opgave volgt: 1. Enterstieren. le prijs (V. Z. M. aangeboden door «De Philantroop” te Bolsward) Pel Roland 12216 van Tj. K. Pasma te Tjerkwerd; 2e prijs Juweeltje 11746 van Y. H. Galama te Dedgum. 2. Stierkalveren, geboren voorl6 Febr. 2e prijs Neger van 8. B. van der Velde, Bolsward. 3. Stierkalveren, geboren na 1 5 Febr. le prijs (Z. M., aangeb. door den heer T. Popma te Bolsward) Treub van S. T. Dijkstra te Tjerkwerd; le prijs Jetze (volbloed) van A. R. de Boer te Hichtum; 2e prijs Victor (volbloed) van denzelfden, 3e prijs August Adema van R. A. Aukema te Burgwerd. 4. Tweetal koekalveren, geboren voor 1 Febr. le prijs (Z. M, aangeb. door de Boerenleenbank Burgwerd en O.”) niet toegekend; 2e prijzen tweetal koe kalveren van A. R. de Boer te Hichtum en tweetal koekalveren van S. B. van der Velde te Bolsward. 5. Tweetal koekalveren, geboren na 31 Jan. le prijs (Z. M., aangeb. door de Fa. B. Cuperus Az. te Bolsward) Sneeker II en Juweeltje V van Y. H. Galama te Dedgum; 2e prijs Bonte Gelske I en Emma IV van R. A. Aukema te Burgwerd; eervol Knol II Adema en Bontje I Adema te Oldeclooster en en Hartwerd. 6. Tweetal hokkelingen. le prijs (V. Z. M., aangeboden door den heer J. W. Bruinsma te Bolsward) Ate Adema en Ate Knol Adema van-Gebr. de Boer te Oldeclooster; 2e prijzen, tweetal hokkelingen (volbloed) van A. R. de Boer te Hichtum en Kroontje II en Nette XVIII van M. J. de Boer te Ugoclooster; eervol Wiepkje II en Bontje XVIII van G. F. Tijmstra te Bolsward. 7. Tweetal melke Enterrieren. le prijs Wiebrig XIII en Bonkje XIII van J. Bruinsma te Hartwerd; 2e prijs Tweeling en Wiebe II van M. H. Ga lama te Burgwerd. 8. Tweetal melke tw enterrier en. le pr. (Z. M,, aangeboden door den heer T. Popma te Bolsward) niet toegekend 2e prijzen Van der Weerd IX en Joukje IV van J. Bruinsma te Hartwerd en Zwartsenburg II en Hommerts III van M. H. Galama te BurgwerdEervol tweetal Twenterrieren (volbloed) van A. R. de Boer te Hichtum. 9. Tweetal melke koeien. (V. Z. M. van Met dit elftal n.l., mits goed geoefend en terdege herzien, wat opstelling betreft en wellicht een enkele wijziging, kan succes worden behaald en uit dit oog punt bezien, kan deze gespeelde vriend schappelijke wedstrijd dan ook groote waarde hebben voor de aanstaande com petitie. Vooral wat de opstelling betreft, er zijn nog enkele spelers, die door hun spel voor andere plaatsen meer geschikt zijn en daar meer succes kunnen hebben. Verder viel ons erg op het zeer slechte plaatsen der halfbackiluie (wat soms op niets geleek en kan hier een voorbeeld genomen worden aan dezelfde Workumer linie, die telkens met.korte trapjes juist plaatste, welk spel lang niet zoo opvalt, doch integendeel veel meer succes op levert), dan het erge talmen en het veel te lang pingelen met de bal van half backs en voorhoede, alsmede het te veel hoogtrappen van sommige spelers bij een dergelijken wind en het te weinig aan het werk zetten der buitenspelers. Dat F. C. A. dit seizoen haar jonge rechtsbuiten van het vorige seizoen, Piet Plantings, ten zeerste zal missen, valt te begrijpen, wij betreuren het ten zeerste niet langer van dat door dachte en soepele spel te kunnen ge nieten en zal zijn vervanger zeer zeker een moeilijke plaats hebben. Tenslotte vernemen we, dat er pogingen worden gedaan Zondag a.s. van 121 en 12 2 wedstrijden te doen spelen, nl. F. C. A. 2Workum 2 F. C. A.l Worknm 1. Voor die vereeniging, welke uit deze 2 wedstrijden de meeste punten weet te behalen, (volgens competitie- systeem te bepalen), wordt een medaille centervoor, ontpopte zich als een ge ducht schutter, doch dank zij doellatten en Fortuna, had hij hiermee geen succes. Na de rust, toen Workum de wind in den rug had, was deze verreweg de sterkere en wist die meerderheid al spoedig in doelpunten uit te drukken en allengs de stand op te voeren tot 5-0. Keeper Wolke bleek evenwel ook nog lang niet in vorm, hij had zeker anders eenige punten voorkomen, doch vertrouwen wij wel, dat hij na eenige oefening z’n ouden vorm zal terug vinden en weer, zooals aan het einde v./h. vorige seizoen, een der beste keepers van den F. V. B. zal zijn, (men denke slechts aan de seriewedstrijden te Workum, waar hij toch zeker het leeuwenaandeel erin had, dat F. O. A. met den eersten prijs huiswaarts ging.) Nog vermelden wij een prachtige ren van Van Doesburg, eenige minuten voor het eind, waaruit een mooi goaltje werd gefabriceerd, dat echter wegens een twijfelachtig handsgeval (de scheidsrech ter vertrouwde zich zelve niet) niet werd toegekend. Wat verder den wedstrijd en de spelers betreft, hierover zullen we zwijgen; alleen nog, dat de rechts binnen van F. C. A. eenige malen vlak voor doel zeer onfortuinlijk was. In het algemeen nog, dat de onge oefendheid en in de voorhoede tevens ’t gebrek aan verband door onbekendheid, de voornaamste redenen van deze neder laag waren en indien hierin de noodige verbetering komt, gelooven we wel een heel anderen uitslag voor een wedstrijd tusschen dezelfde ploegen in het midden van het seizoen gespeeld, te kunnen voorspellen. het soepele en ons in extase. Het bokspringen der adspiranten van «Lycurgus” gaf staaltjes van moed en vlugheid. Dit moet beslist een goeden kern voor «Lycurgus” wezen. «Lycurgus” toonde aan de brug dat zij haar prijzen wel had verdiend. De oefeningen door hun Directeur voorgeturnd werden door de meesten keurig nageturnd. De keusoefeningen van den heer Kan stonden op een zeer hoog peil van Lichamelijke behendig heid en kracht. De stokoefeningen der Meisjes 2e en Se klas gymnastiekschool waren zoo’n beetje broertje en zusje van die der Meisjes Rijksgroepen. Heel aardige af wisselingen met Schotsche passen. Wij zagen heel gracieuse houdingen. De algemeene vrije oefeningen uitge voerd door de Meisjes en Dames lever den een verrassende aanblik. Het leek ons toe, dat zij beter werden uitgevoerd dan die der jongens. Het slingerbalspel en gaven ons aardige momenten te zien. Men kon zien dat de partijen aan elkaar gewaagd waren en dat zij elkander niet veel toegaven. Het brugturnen der Meisjes-adspiran- ten «Wilhelmina” was nu niet zoo heel schitterend. Het gelijktijdig werken kwam niet erg tot zijn recht. Denkelijk een beetje plankenkoorts. De knotsoefeningen van waren heel mooi van samenstelling. Jammer dat één der dames haar knot sen liet vallen en dat zij pas maatvast werden na het tweede gedeelte der oefening. Het clubje moest een beetje grooter zijn. Er kunnen nog best een stuk of 20 bij. De vrije oefeningen waren schitterend van hoewel de uitvoering niet Lycurgus ging. De stok-oefeningen van de Dames- vereeniging «Durate” deden ons al weer zien, dat de heer Kan zijn oefeningen maar voor het grijpen heeft. De com binatie was eenig en zonder fouten werden deze zeer ingewikkelde stok oefeningen uitgevoerd. Een welverdiend applaus was bun belooning. De Meisjes en Jongens der Lagere Scholen lieten zich ook niet onbetuigd en wij kunnen niet anders zeggen, dan dat bet geheel een gunstigen indruk heeft teweeggebracht. Als kroon op het werk kwam het rekstokwerken van «Lycurgus” aan de beurt. Waar de heer Kan het voorbeeld gaf kan ook niets anders dan goede navolging plaats hebben. Wij hebben verbaasd gestaan over het schitterende werk. Alles bij elkaar genomen was bet een prachtigen middag en heeft de heer Kan wel laten zien wat hij kan. Wij kunnen Bolsward feliciteeren met zoo’n Leeraar en hopen, dat hij nog veel kan doen voor de Lichamelijke Opvoeding in onze stad. Voetbalwedstrijd. Zondag j.l. werd in Workum de wed strijd Workum-F. C. A. gespeeld, welke tegen aller verwachting in, eindigde met den stand 5-0, in het voordeel van Workum. Reeds direct bij den aanvang kregen wij de indruk, dat F. C. A. het ditmaal tegen Workum moest afleggen; niet alleen, dat Workum een zeer sterk elftal in het veld bracht, doch dit vormde veel meer een geheel en waren hun spelers veel beter geoefend. Duidelijk was ’t te bespeuren, dat dit F. O. A.’s eerste wedstrijd was; de spelers waren absoluut uit vorm en werden meer malen trappen gedaan en fouten begaan, die wij van F. O. A. in hare competitie wedstrijden geheel niet gewend zijn. Voor de rust, toen F. C. A. wind mee had, wist Workum reeds de leiding te nemen en deze te behouden, zoodat met 1-0 werd gedraaid. In deze periode was echter verdiend geweest; F.C.A’s nieuwe ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. beschikbaar gesteld. Mochten deze wed strijden geen doorgang vinden, dan wordt een oefenwedstrijd gespeeld tusschen 2 proefelftallen van F. O. A. We juichen dit streven van en elftalcommissie van F. O. A., die daardoor geheel blijk geven te zien, wat thans ontbreekt, ten zeerste toe. Orgelbespelingen, zomer 1921. Groote Kerk, Bolsward. 8. Het is een groot voorrecht voor een schrijver, als hij, zijne indrukken over iets aan anderen mededeelend, kan zeggen: «’t was alles best”, ’t Gaat dan ook veel gemakkelijker, je zegt watje denkt, en behoeft niet een omweg te maken om iets, dat minder in den smaak viel, schqnbaar toevallig onopgemerkt te laten. Zoo is het ook met deze 8e orgel bespeling. Door mijn bezigheden ontmoet ik in den loop der week nog al velen die ’t concert bijwoonden. Aller gevoelen is dat het in ééu woord schitterend was. Vanaf no. 1, het koraal «de Heer is God en niemand meer”, tot en met het reuzenmoeilijke finale uit Widor’s 5e Synphonie was alles bizonder mooi. Het getuigd van een goeden smaak, dat er geen enkel nummer op 't programma voorkwam of het was een meesterwerk. Zooals men weet waren het alle verzoeknummers elk bezoeker had het recht een werk op te geven dat hij (zij) gaarne voor ’t eerst of bij herhaling zou willen hebben gespeeld. De heer Alt had aan veler verlangen voldaan 't was een eerste klas programma dat werd gespeeld. Hoe het is gespeeld? Vraagt het die honderden, opgegaan voor ’t laatst in dit speelseizoen, aller antwoord zal zijn dat men heeft genoten, dat het een heel bizondere avond was. Ik voer mij heb den iudruk mee naar buis genomen, dat Concertgever nog niet vaak zóó heeft gespeeld als ditmaal. Waren er misschien faktoren die hiertoe meewerkten Ik veronderstel het. Om een geheel programma zóó af te werken als het ditmaal is geschied, moet men bizonder geinspireerd en gedisponeerd zijn. Zoo bijv, in Reger’s Synphonische Fantasia Op. 57. De uitvoering was nog duidelijker dan onlangs. Nu is het waar dat men een werk als dit meermalen moet hooren om er een goed idéé van te verkrijgen, ’t Is immers zulke bizondere muziek, maar Maandag avond is voor velen dit wonderschoone gewrocht eene openbaring geworden. En dan «Marche funèbre” van Guiimant. Ik hoorde dit nummer voor de eerste maal. Op mij heeft nog geen enkelen doodenmarsch een zoodanigen indruk gemaakt als deze. Schier alle deze werken zijn van begin tot einde één klacht, één toon van smart I In Guilmant's grafgang is dit anders. Eerst de weedom der «uitdraging”, dan de hooge ernst van het brengen naar de laatste rustplaats. Maar dan dan, als het stoffelijk omhulsel is weggeborgen, dan, aan de overzij van het graf, daar wachten engelen de ziele op en voeren die, onder harpenklang en overwinnings- psalm, naar de eeuwige heerlijkheid. Zoo heeft de organist van de Kerk de la Sainte Trinité te Parijs zijne indrukken in noten neergeschreven, nadat hij zijne moeder grafwaarts had gebracht. Dan de «Pastorale” van Guiimant, Schubert’s b mol «Menuet”, en «Liebes- lied” van Stojowski. Wat rijkdom van tonen, kleuren en tinten. Hoe heeft de heer Alt hier gewoekerd met den rjjkdom van klank, die er bevat is in ’t heerlijke orgel, dat aan zijne zorg is toevertrouwd. Interessant was ook een nommer uit «l’Organiste,” pièces pour Harmonium, door Concertgever «voor groot orgel” gespeeld. Zou men wel zeggen dat dit hetzelfde stok was wat ons onlangs op een Solisten-concert in de Groote Kerk door den Organist als finale werd aan geboden Met het slot der 5e Synphonie voor t Al 1 Bolswardsche Courant e O JO ,■8

Bolswards Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1