en Advertentieblad Nieuws Bolsward en Omstreken. I BONTWERKEN N.V. H.Y. P. 8. BAKKER, U o I II Fa. Jobs. Tromp, f I I I I o I No. 42. LEEUWARDEN, NIEUWESTAD. NED. TAAL EN STIJL. Zaterdag 15 October 1921. voor De dalende Mark. 1 FONDSENMARKT. 1 Zij beschikt over groote voorraden. Waarborgt U kwaliteit. Verkoopt tegen billijke prijzen. 1' KOOPT UWE w Uitgeefster: Firma B. CUPERUS Az, BOLSWARD. SNEEK. 60ste Jaargang. *3 ui Uit Bolsward. 4 Dit nummer bestaat uit 2 Bladen. de -- BB BIJ DE i h H jl TOABIflA-vANVALKEHBURQ'S- Ijs 4 ••iLEVE:rtRAA T'-LEEUWARDEN- Vertrokken personen in de maand September 1921. Gemengd Nieuws. Voetbalwedstrijd. Ongelukken. Bevolking. EeneSbenoeming. Rijpe aardbeien. Ingekomen personen in de maand September 1921. Afzonderlijke franco toe- St. Nicolaas- wat duidelijk ’t verschil en tweede klas naar Bolswardsche Courant ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per post 621/2 Cents. nos. van dit Blad zjjn verkrijgbaar a 5 Cent. In hoofdzaak heeft de markt zich niet gewijzigd, niettegenstaande de olie prijzen hooger af komen, komt Kon. olie steeds op een lager niveau. Door de gestadige afbrokkeling op de termijnmarkt, moeten suikeraandeelen af en toe eenige punten prijsgeven. Scheepvaarten hebben een eigenaardig voorkomen. Soms lijkt het alsof voor een bepaald fonds steun aanwezig is, en even dikwijls moet de oogenschijnlijke wending voor eene lustelooze stemming plaats maken. Vaarten (Holl.-Amlijn) liggen spe ciaal zwak op emissie mogelijkheden. In tabakken is de handel uiterst beperkt, maar eenigszins vast gestemd. De kwaliteit der nieuwe oogst moet de verwachtingen belangrijk overtreffen. Groot Kerkhof 8. Jarig Steigenga van Workum, de Dijk 8. Ype Schuitmaker, ^e Dijk 7 naar Leeuwarden, Willem Lode wijkstraat 5. Grietje Bottema, St. Jansstraat 2 naar Akkrum, bij de ouders. Pieter Jan Plantinga, Dijkstraat 7 naar Utrecht, Weerdsingel 57 W.Z. Hendrik Boersma, Kleine Dijlakker 80 naar Utrecht, Von- delkade 39. Elisabeth Vonk, Groote Kampen 14 naar Bloemeudaal, Klever- laan 53. Jaring Jarings, Dijkstraat 12 naar Sneek, Singel 26. Keimpe de Boer, Witheerenstraat 15 naar Woudsend, bij L. Bruinsma. Anna Zwanenburg, Nieuwe Turfgracht 48 naar Harlingen, Z.O. Singel 15a. Afke de Boer, Harlinger- straat 41 naar Maastricht, St. Lamber- tuslaan. Hendrikus de Boer, le Hol- landiastraat 7 naar Hoensbroek, Rond punt 10. Rinco van der Baan, Sneeker- straat 40 naar Rotterdam, Burgemeester Meineslaan 60. Geert Zweering en gezin, Groote Kampen 46 naar IJlst. Foekje van Brug, Nieuwe Turfgracht 30 naar Ferwoude bij H. G, de Jong. Johannes Jorritsma, Kleine Dijlakker 35 naar Utrecht, Coornhertstraat 46. Hendrik Willem den Duik, Laag Bolwerk 9 naar Scheveningen, Colenwagenslag 75. Keimpe Ringma, Verwerstraat 9 naar Broeksveld bij Y. Ringma. Fokke Engel- bertus Dijkstra, Marktplein 1 naar Gro ningen, Brandenburgerstraat 12. Bernar dus Johannes van Rossum, Parkstraat 17 naar Boxmeer, Kreupelstraat C 186. Jaring Nicolaas Popma, Hartwerdervaart 1 naar Zwitserland. Bauke Rienksma, 3e Hollandiastraat 14 naar Leeuwarden, Welgelegen 20. Sjoerd Simme van der Werf, Kleine Dijlakker 1 naar Gennep. Trijntje Keikes, Laag Bolwerk 56 naar Joure. De bevolking der provincie Fries land, die op 1 Januari 1921 bestond uit 386.224 zielen, was naar de gods dienstigs gezindten als volgt verdeeld: 220.428 Hervormden, 77.543 Gerefor meerden, 26.782 Roomsch-Katholieken, 14.838 Doopsgezinden, 4647 Christelijk Gereformeerden, 1140 Israëlieten, 1554 Vry'e Evangelischen, 927 Evangelisch Luthersehen, 821 Baptisten en 307 Leger des Heils, terwijl 35.928 tot geen godsdienstige gezindte of corporatie behoorden. De overigeinwonersbehoorden tot gezindten, die het getal 300 niet te boven gingen. Gedurende de maand September kwamen in Friesland de volgende besmet- teljjke veeziekten voor Vlekziekte bij 3 varkens van 2 vee houders in Hem. Oldephaert Nw. en Ooststellingwerf. Miltvuur bij 4 stuks vee van 4 vee houders in Baarderadeel, Weststelling- werf en Workum. Mond- ,en klauwzeer bij 5 beslagen vee in Gaasterland, Ooststellingwerf en Weststellingwerf. Van de Directie der N. V. Mij. tot Expl. van Noordzeebaden en Wagen- borg’s Passagiersdiensten ontvingen wjj de Winterdienstregeling van de Passa giersdiensten DelfzijlEmden, Delfzijl Borkum, DelfzijlNorderney, Gro ningen— Schiermonnikoog, Oostmahorn Schiermonnikoog en HolwerdAme land. ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. artikelen, zooals vele modellen choco ladeletters en alle soorten borstplaat, enz. enz. dit jaar in groote verscheiden heid tegen concnrreerende prijzen in voorraad bij kaansche en de prijzen z(jn minstens 50 pCt. lager. De andere landen blijven dus met hun producten zitten. Hieruit bemerkt men dat heden Duitschland in den strijd om bemachtiging van de wereldmarkt in de voordeeligste positie zich bevindt. Het Londensche verdrag is op zichzelf genomen en met ruime blik bezien iets onmogelijks. Protesten van Duitscbe zijde hebben niet geholpen. Nu zullen de geallieerden onder vinden, dat de mark blijft dalen, zoo lang de onderhandelingen over de wijzigingen hiervan gaande zijn. Loopt de mark terug, dan wordt de stroom van orders nog grooter, en dan is alle moeite, die de geallieerden zich hebben getroost, om Duitschland van de wereldmarkt te dringen en vleugel lam te maken, tevergeefsch. Loopt de mark op, dan herstelt zich Germania’s crediet en dat wenschen de heeren ook niet. Dus we moeten afwachten. De situatie in de Rubber, vertoont een tikje verbetering. Het schijnt dat deze mijen, beginnen uitgeziekt te ge raken en hoewel uiterst zwak, toch symptomen van verbetering te bespeuren geven. Bankaandeelen flauw voor Indische, iets beter voor Hollandsche.Lj De Amerikaansche markt ligt zwak in verband met de flauwe dollar. A. H. Zondag werden er op het Sportterrein 2 voetbalwedstrijden gespeeld, n.l. 122 uur B. V. C. IS. V. G. I (Sneek). 24 F. O. A. I-Sneek. Dadelijk pakte B. V. O. flink aan en was gedurende de eerste 20 minuten de sterkste, welke meerderheid zij door een prachtig schot van haar4rechtsbuiten in een doelpunt wist om te zetten. Tegen de rust kwam S. V. G. er beter in, doch bleef de stand tot rust 10 voor B. V. C. Daarna was S. V. G. de sterkere en eindigde deze wedstrijd met een 21-overwinning voor de bezoekers. Daarna kregen we F. O. A.ISneekl. Evenals vorige week was dit een pracht- wedstrijd, die weer tusschen eerste voren bracht. Dat onze stadgenooten het tegen de de kampioenen van de F. V. B. zouden moeten afleggen, hadden wij vast ver wacht, doch dit is eerst in de laatste oogenblikken geschied. Besliste hier het beter uithoudingsvermogen Voor de rust en ook nog daarna waren er oogenblikken, dat F. O. A. sterker was en vooral door toedoen van haar centervoor, die een vervaarlijk schutter blijkt te zijn en die nog meer succes zal hebben, wanneer bij oefening de zuiverheid van zijn schot terugkomt, wist ze die meerderheid uit te drukken in punten. De verschillende opvolgende standen laten wij hier volgen 01, 11, rust, 21, 22, 23, 3—3, 3—4, 3—5. Hieruit blijkt duidelijk de spanning en afwisseling. Allen speelden een besten wedstrijd sommige Sneeker spelers dreigden even ruw te worden, doch dadelijk greep scheidsrechter Feenstra in. Met dit elftal, mits nog meer een geheel, kan F. C. A. succes behalen en staat ons nog menig mooien wedstrijd te wachten. Vooral haar linksbuiten dient nog eens flink te oefenen het schot is goed vaak echter nog te hard, waardoor vele voorzetten onbenut langs ’t doel vliegen. Speciaal echter in het vrijspelen en het meeuemen van de bal dient deze speler zich te oefenen. Verder speelden beide backen Zondag zeer goed. Menno zelfs puik, doch ze vormen nog geen back linie. Herhaaldelijk zagen we ze beiden tegelijk aanvallen en stond soms het geheele binnen- trio der Sneeker voprhoede ongedekt èu deze heeren kunnen er zijn. Wij hopen dat hierin spoedig ver andering mag komen, daar deze manier van spelen zeer gevaarlijk is en doel punten telkens onverwaehts hieruit kunnen ontstaan, al verdedigt keeper Wolke steeds zoo schitterendalsZondagjl. Captain van Doesburg zal, naar wij vertrouwen, hun aandacht hierop nog wel eens terdege vestigen. R. Een zeer ernstig ongeluk heeft hier Dinsdagmiddag plaats gehad. Een 5-jarig zoontje van den heer van W., wilde bij de Blauwpoortsbrug op een daar pas- seerenden tram springen, met het droevig gevolg, dat hij onder een der wagens geraakte en beide beenen het knaapje als het ware werden afgereden. Bij dr. Andela binnengebracht, gaf deze direct last tot overbrenging naar het ziekenhuis te Sneek, hetwelk per auto van den heer W. v. d. Werf geschiedde. Nog den- Reeds eerder vestigden wij er de aan dacht op, dat bij het sluiten van het vredesverdrag geconditionneerd is, dat de betaling der oorlogsschuld door Duitschland zou geschieden in dollar- cheques. Van tijd tot tijd komt er van deze zijde dus vraag naar dollars, en daar deze hoog genoteerd zijn en zich dus in een bizonder gunstige positie bevinden ten opzichte van andere valuta’s vloeit hieruit een groot aanbod van marken voort. Toen verleden jaar de mark ongeveer dezelfde laagto-grens had bereikt, was dit aanleiding tot zeer pessimistische beschouwingen van Duitscbe zijde, terwijl hiervan op heden absoluut geen sprake is. Velen is het onbekend, dat bij het vredesverdrag niet is vastgesteld, hoeveel milliarden Duitschland precies schuldig was. In verschillende paragrafen is ruimte gelaten, tot het opnieuw opleggen van lasten, waarvan Frankrijk en België, de voorbeen heftigste tegenstanders reeds meermalen hebben gebruik gemaakt. Niet alleen ontstaan deze nieuwe ver plichtingen, als gevolg van het niet nakomen der bepalingen op de uitleve ring van materiaal b.v. maar ook worden de bezettingstroepen die Duitschland zelf toch zeker allerminst gewild heeft, in rekening gebracht, en dit zal een ieder toch niet comme it faut achten. Dit zijn slechts eenige redenen. Er zijn er nog meer. Het laatste halfjaar is de situatie merkbaar veranderd. De industrie is tot groote bloei gekomen. De orders stroomen binnen en men is bijna niet in staat de vraag te bevredigen. Concurrentie is er weinig, want door den lagen stand van de mark bevinden de Duitscbe fabrikanten zich in de voordeeligste positie. Vrijwel regel is, dat men 50 tot 100 pCt. opslag betaalt maar dat beteekent voor buitenlanders niet zooveel, ook alweer door diezelfde lage valuta. De kwaliteit der producten is wel zoo goed of beter dan Engelsche of Ameri- zelfden avond kwam echter bericht, dat het knaapje was overleden. Laat ook dit treurig ongeval toch weder eene waarschuwing zijn aan de ouders, hunne kinderen er vooral voor te waarschuwen, niet in de onmiddellijke nabijheid der tram te komen. Het onnoedig op- en afspringen, terwijl de tram in vollen gang is, heeft al zoo menig slachtoffer geëischt. Dinsdagavond had nabij de Tolhek o./d. Bolsward, nog een ongeluk plaats. Door de tram die te circa 9 uur aldaar passeert, werd een kalf, toebehoorende aan de wed. Eerdmans, overreden. Ten gevolge de droogte, gebeurt het bijna dagelijks dat de machinisten vee tusschen de rails bemerken, doch gelukkig kan bijna steeds tjjdig worden gestopt. Dinsdagavond hing er echter een zeer dichte nevel, waardoor het uitzicht totaal onmogelijk was en het trampersoneel treft, naar men ons mededeelde in dezen dan ook geen schuld. Naar men ons mededeelde, moest de tram eenige malen stoppen, omdat het vleesch en de beende ren zich in de wielen had vastgezet en dit eerst verwijderd moest worden, wilde de tram verder kunnen rijden. Volgens ontvangen bericht van het Centraal Bureau voor de statistiek te ’s-Gravenhage, is het resultaat van laatstgehouden volkstelling voor betreft het aantal inwoners te Bolsward, dat dit is vastgasteld op een totaal van 7032 (3637 vrouwelijke en 3395 mannelijke.) Voor het tijdvak van 16 October 1921 tot 1 September 1922 is benoemd tot leeraar aan de Rykszuivelschool alhier, de heer S. van der Burg te Jelsum. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat in den tuin van den heer J. de Jong, aan het Lage Bolwerk, de aardbeien voor de tweede maal dezen zomer vruchten dragen. Everdina van der Horst van Utrecht, Marktplein 5. Antje Zijlstra van Bergum, Franekerstraat 19. Helena van der Weide van Bennebroek, Groote Dijlakker 5. Pierre Schmidt en gezin van Workum, Jongemastraat 15. Gijsbertns Postma en gezin van Gorredijk, Pieter Tanjéstraat 3. Tjibbele van der Werff en eehtgenoote van Emmen, Marktplein 5. Frederik de Bost van Menaldumadeel, Bargefenne 16. Ype Brouwer van Witmarsum, Hoog Bolwerk 17. Johannes Hermanns Kons- man van Giekerk, Kleinzand 6. Geert Aukema van Lseuwarden, Groote Kam pen 51. Bernardus Vellinga van West stellingwerf, Kleine Hoogstraat 1. Johan nes Elisa Daniel van der Meulen van Amsterdam, de Dijk 14. Ynte Jozef de Wolf en gezin van Indië, Pater Brug- manstraat 2. Tietje Keestra van Utrecht, Sueekerstraat 15. Berendina van Heerde, wed. Hammers en doehter van Arnhem, Parkstraat 4. Jacobus Johannes van Balen Walter van Oenkerk, Kleinzand 6. Hendrik Beer van Zuid-Bejjerland, Hoog Bolwerk 19. Herman Abraham van Delft van Wildervank en Helena Botje Aptroot van Sappemeer van Munninckhuizenstr. 19. Doekele Bijlsma van Amsterdam, St. Jozephbuurt 22. Wijbren Klaas de Jager van Wonseradeel, Sneekerstraat 39. Rein Hettinga van Heeg, Marnweg 14. Herke Hermanides van Joure, Elands- laagte 4. Hiske Plantinga van Sneek, Kleine Dijlakker 1. Marten Bijkersma van Brunssum, le Hollandiastraat 23. Sjouke de Boer van Idaarderadeel, Klip pen 17. Jetske Kramer van Irnsum, Kampensteeg 4. Bin Kroon van Wit marsum, de Dijk 2. Reinder Prins van de Lier, Broerestraat 7. Klaas van Wie ren van Zwitserland, Achter de Smeden 12. Maria Schaaf van Sneek, Park straat 20. Fimkjen Hamstra en gezin van Koudum, Oordje 25. Rein Bonnema van Eindhoven, Groote Kampen 21. Aaltje van Houten van Leeuwarden, ©©©©©©©©©©©©©©©©©©I©©©©)©©)©)©© Schrijven zonder taalfouten; begrijpen wat men leest, dit leert U het WEEK BLAD voor Ned. Taal en Stijl. Prijs f 0,60 per maand. Inhoud van no. 1: Schrijven van d, t of dt. Oefening ter toepassing. Staking uit (»De gelukkige familie”). Vragen hierover. Vreemde woorden, die elk dient te kennen. Toelichting daarop. Dit interessante, voor elk leerzaam nummer wordt gratis en f gezonden, na inzending van onderstaande strook. Naam Adres P.S. In open enveloppe, met 2 cents postzegel gefrankeerd aan: A. F. G. LEIDERITZ, Hoofdonderwijzers, Amsteldijk 47, AMSTERDAM, D. H. SCHENK, Telef. Z. 4072. 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1