en Advertentieblad Nieuws Bolsward en Omstreken. Zaterdag 22 October 1921. 60ste Jaargang. No. 43. voor Afzonderlijke Dit nummer bestaat uit 2 Bladen. i Uitgeefster: Firma B. CUPERUS Az, BOLSWARD. UIT DE RAADSZAAL. Vergadering op Donderdag 20 October 1921. IAvanVALKEHBURG'S-'I »'iLEVERTRA/jfij j W' 5».. - ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 8 maanden. Franco per post 62i/2 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. Vueeuwardeh- J zich te veel laten leiden door den ahnormalen lagen waterstand, De ip kosten komen die onze krachten te boven gaan, ik ook als de heer Eerdmans, een haven daar goed gevoelen van B. en W. weer- dvies geen behoorlijk antwoord vergen. Men kan wel zeggen waarom dit •en hoog bedrag dat het de krachten° dezer "gemeen te te boven o.1..i het Rijk 76 pCt. subsidie geven, dan nog zou ik er tegen ’t Rük of door de gemeente wordt betaald. Als het plan ver minderd werd tot f 100 000, dan nog zouden rente en aflossing hoogen. B. en W. zagen in dat het niet kan. De Voorzitter heeft nu gezegd, dat er nul op al te veel besproken is. J Ik vind het wel treurig dat de omwonenden doen, maar toch is ’t wel treurig dat het blijft Het is wel een doorstroomend water. Het Het zomer- Tegenwoordig waren alle 13 leden. Wegens afwezigheid van den Burgemeester fungeert de heer Praamsma als Voorzitter. Deze opent de vergadering en vraagt of men aanmerking heeft op de notulen. De heer Mol. In de vorige vergadering werd na de geheime zitting de vergadering heropend en is er nog een commissie benoemd, die in ’t verslag niet voorkomt. De Voorzitter. De opmerking is ad rem en het zal nog vermeld worden. De notulen werden goedgekeurd. 'Ingekomen stukken: a. Kennisgeving van den Commissaris der Koningin van de benoeming van den heer Mr. B. Berger tot burgemeester van Venlo met ingang van 1 [November a.s. met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester dezer gemeente. Aangenomen voor kennisgeving. b. Verzoek van de Bolswarder vereeniging voor R.K. Vacantie- kolonies, om voor het jaar 1922 wederom eenige subsidie van de gemeente te mogen ontvangen. c. Adres van den Bond van hoofden van den technischen dienst der gemeentewerken in Friesland, houdende verzoek om de verkeerswegen tusschen de handels- of landbouwcentra in handen van een centraal gezag te stellen. Deze beide adressen in handen van B. en W. om advies. PÜNTEN VAN BEHANDELING: 1. Advies van B. en W. op het adres van diverse ingezetenen inzake demping gedeelten stadsgracht. Het advies van 24 Sept., ook de vorige vergadering reeds ingediend, behelst dat B. en W. het belang der gemeente bij de demping van gedeelten stadsgracht niet in die mate er bij betrokken achterf, dat daardoor een zeer aanzienlijke uitgaaf zou worden gerechtvaardigd. Intusschen zal de noodige her stelling der walbeschoeiïng plaats hebben. B. en W. stellen voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Roode. Ik beschouw, in verband met de gehouden beschouwingen der vorige vergadering dit advies wat negeerend. Ik heb toen gezegd of het ook mogelijk zou zijn subsidie van het Rijk te krijgen en daarvan is niets in ’t advies opgenomen. Ik meen dat B. en W. de zaak wat aan kant schuiven. De heer van der Klei. In de vorige vergadering heb ik mij buiten de discussie gehouden, maar nu er een definitieve be slissing zal worden genomen, wil ik mijne meening wel zeggen en ik meen ook dat B. en W. er zich wel wat op een gemak kelijke wijze afmaken. Als er zulke zware offers van de gemeente gevergd worden, zal ik er noode meegaan, maar toch had ik een nader advies verwacht en meegedeeld was, welk antwoord van den minister is ontvangen omtrent subsidie. De heer Stockmann. Ook mijn gevoelen is, dat het advies wel op een gemakkelijke wijze is behandeld door B. en W. Ik voor mij acht mij niet verantwoord door te stemmen voor demping, het zal te zware offers eischen van de gemeente. Ieder zal het echter met mij eens zijn dat de Kampen in een desolaten toestand verkeert en ’k begrijp niet dat er niet eerder de hand aan is geslagen ter verbetering. Vooral daar bij het brugje bij de Groote Kerk is de toestand treurig, dat moet opgeknapt worden. Dit zal geen groote kosten meebrengen en anders moet er maar een leening voor gesloten worden. Door slatten en herstel der wallen zal de toestand al veel verbeteren. De heer Mol. Het advies van B. en W. heeft ook mij niet bevredigd, te meer wijl in ’t adres staat dat uit hygiënisch oogpunt demping wordt verzocht, had ik niet verwacht dat B. en W. alleen zegge» dat het gemeentebelang er niet genoeg bij gebaat is. De heer Houtsma. Ik heb de sprekers gehoord, en ook mijne meening is, dat B. en W. er zich met een Jantje van Leiden hebben afgemaakt. Niemand zal er aan gedacht hebben het uit te voeren als het ongeveer f 160.000 moet kosten. Ik heb vroeger al eens en in de vorige vergadering heeft de heer Roode ook gevraagd of er geen rijkssubsidie voor te bekomen is. Wij hebben gevraagd em inlichtingen, en in het toen gegeven ant woord van den Voorzitter lag niet opgesloten, dat wij geen subsidie kunnen krijgen. De uitvoering schijnt ook heel royaal opgevat te zijn, men schijnt er een boulevard te willen aanleggen. Voor bestrating is zulk een som, dat er zeker geen steenen komen als in de nieuwe buurt buiten de Sneekerpoort. Als nu ’t advies van B. en W. eens verworpen wordt, wat moet er dan gebeuren? Is het niet beter eerst zekerheid te hebben of er al of niet subsidie voor zal verleend worden. Ik vind beter het voorstel nog aan te houden, en B. en W. nit te noodigen met een nader en beter belijnd voorstel te komen. Aan dit advies kan ik mijn stem niet geven. De heer Wesseling. Wij zullen allen wel toestemmen, dat het anders moet, dat die rotte plek verdwijnen moet, maar nu heeft ’t mij gefrappeerd, dat de begrootingscijfers wat heel royaal genomen zijn. Ik meen dat het wel wat eenvoudiger kan. Als men den middenweg inslaat, zal het een heel ander aanzien geven. De heer Eerdmans. Ik heb mij afgevraagd: Als men de Kampen dempt, komt er een breeds straat, doch waarvoor ie die daar noodig? Het kan niet als verkeersweg beschouwd worden. Dat het water er thans stinkt is zoo, maar als men dat weg wil hebben, dient men alles in de stad te dempen. Ik vind dat een grachtje, maar dan in den staat als het behoort, daar ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder Ne. 4. op de Kampen veel fraaier dan een breede straat. Om die vaart nu uit te slatten gelijk de heer Stockmann wil, zal met het lage water niet kunnen, men moet wachten op hooger water stand, er kunnen nu geen pramen in. De heer Lunter. Ik wil beginnen met te zeggen, dat de hoeren zooals men zich niet herinnert dat het ooit geweest is. demping zal o; Daarbij vind i’ staan, mits het in orde wordt gemaakt. Overal heeft men thans last van den stank van ’t water, en slatten kan nu ook niet; dat zou de bewoners daar een ergen last bezorgen. Wat de bijdragen van ’t Rijk betreft, dat is door den Voor zitter in de vorige vergadering al duidelijk gemaakt, daar behoeft men niet op te rekenen. Armenzorg is hier niet, het percentage H. O. is hier in vergelijking met vele andere plaatsen niet hoog. Wij kunnen wel vooruit zeggen, ’t geeft ons niets, en als men de zekerheid heeft dat het niet gaat, is het geen mannenwerk er zich meer voor in te spannen. De heer Wesseling. De bedoeling van mij is niet door de demping de stad juist te verfraaien, m&ar wel om die rotte plek weg te nemen. Men zei, men moest thans wel alle water dempen dit is niet zoo. Waar stroommd water is, kan het blijven, maar de Kampen is een dood water, dat dient men weg te nemen en ’t kan wel goedkooper dan het nu genaamd is. Er is ook bij genomen Snorkstraat, Broerestraat, haven Weeshuis enz. Die laatste haven is missthien geen gemeente- eigendom. Er is alleen demping van de dampen aangevraagd, dus het andere kan er af gaan. De heer Stockmann. Men heeft mij tiegevoegd dat slatten niet best gaat. Ik meen toch dat juis een lage waterstand geschikt is voor slatting. Is het water hoger, dan moet men baggeren. Ik meen dus dat het nu juistde tijd van slatten is, en als het voorstel om te dempen verwonen wordt, zou ik wel een voorstel willen doen om op een goeaoope wijze de vaart te verbeteren, vooral achteraan waar geen oorstrooming meer is. De Voorzitter. Ik zal trachten het gheel der discussie te overzien en er op antwoorden. Ik wil dn beginnen een mis verstand weg te nemen. De heer Rood heeft gezegd dat B. en W. negeerend zijn opgetreden. Ik ,1 hierop dit zeggen De idéé zit bij B. en W. voor, dat men b verzoek tot demping moest afwijzen, op gronden die ik nader al ontvouwen. Men heeft zeker het adres niet goed gelezenpaaar er staat in om het water de Kampen van de Bagijnestrrt tot de Snorkstraat bij de Dijlakker te dempen, dat is dus oc door ons in het oog gehouden. En als men alleen de Kamjn ging dempen, dan zou men van kwaad tot erger komen,rant dan werden de gracht langs de Broerestraat en de Looyegracht doode einden. Het geheel is een reusachtig werk voor o:e gemeente. Omtrent de subsidie van het Rijk ki ik zeggen, dat tot tweemaal toe over een veel geringer werknet den Minister is gecorrespondeerd, maar er werd gevondeidat de fin. toestand hier in verhouding met veel andere pitsen, goed is. Wij vonden dan ook niet noodig nu voor de (rde maal weer aan te komen om subsidie te vragen. De heer Wesseling heeft het genoemd e rotte plek en ook de heer Houtsma heeft er nog al wat vi gezegd, welnu B. en W. ontkennen niet, dat er verbeterinpaoet komen, maar zij sluiten zich liever aan bij de woorden in den heer Lunter, dat de toestand vooral is ontstaan door Ci abnormaal lagen waterstand. Die is 40 c.M. beneden het ge>ne peil des zomers, en dat is ook meer een reden dat er niet gaggerd kon worden dit voorjaar, dat heeft zich bepaald totin paar ondiepten, door de omwoners zelf gemaakt. Het itreusachtig wat er gevergd wordt van B. en W. met de reinijg der grachten. De vervuiling ligt soms hoog opgestapeld, metoedwil wordt soms bedorven, wat in eigen belang rein gehoud diende te worden. Dan is beweerd dat de raming zoo hg is. Ik heb nog dezen dag met den architect een en ander gegaan en op een enkel punt kan iets bezuinigd worden, maain het plan is nog niet alles opgenomen, o.a. is nog niet gereke op de afscheiding der erven. Bij die tuinen op de Kampen i toch minstens de helft voor rekening der gemeente komen, a de kwestie van het onderhoud van dit groote terrein beteent ook later wel wat ja komt minstens zoo hoog als nu dtallen en bruggen. De gemeentereiniging krijgt er ongerief vanlegenwoordig nu haast alles met wagens vervoerd moet worn, zijn de kosten al veel hooger dan wanneer het grootendeelnet pramen kan gehaald worden. Er komen ook veel meer zinutten te reinigen. Op grond van een en ander meenen B. en dat het verzoek tot demping niet ingewilligd kan worden. Een jraanbestedingen om aan de einden der stad met baggerwerlo beginnen, zijn mislukt. Wij hadden plan zoo geleidelijk fier te gaan, om meer een bevaarbaar water te bekomen. Met dit alles meen ik het voornaamste d'discussie beant woord te hebben en geef nog als mijn meen te kennen, dat men ’t verstandigst doet, door aan te nemen het v-gtel van B. en W. De heer Roode. De heer Lunter noemde 1 aanvragen van subsidie geen mannenwerk. Ik meen toch, dfle Voorzitter in de vorige zitting zei, dat hij niet kon zeggetf voor dit werk ook subsidie was te bekomen. De Voorzitter. De Burgemeester heeft zieleen voorzichtig uitgedrukt, maar er bleek toch voldoende t, dat subsidie vrijwel onmogelijk te bekomen was. De heer Lunter. Ik heb, om even terug komen op het gezegde van den heer Roode, ik heb gezegd, als men beslist vooruit wel weet, dat het niets geeft dan is het mannenwerk, het al maar weer te beproeven. De heer Roode. Er zijn ons daarover geen medsjfingen gedaan. De heer Houtsma. Ik wensch naar aanleidi&an hetgeen de heer Eerdmans over den verkeersweg zei, er op tijzen, dat langs de Dijlakker en Broerestraat een vrij druk keer heerscht, maar verder zie ik dat de Voorzitter geen |«re troost ons geeft dan dat het bepaald wel f 153,000 moeiten, doch ik vraag waarvoor is die 2500 meter trottoir nood De bestrating is geraamd op f 78,000. Ik dacht dat het eigewone straat zou blijven zooals nu en ook kan men den>nd misschien wel kwijt aan de naastleggers. Bij de Looiersght zijn huizen waar geen meter grond bij is, die zullen het gne hebben en dat geeft ons veel kleiner uitgaven. Dan nog zei de Voorzitter dat een paar aanbeimgen bagger- werk zijn mislukt. Waarom zijn die mislukt? Inschrijvingen waren alle tusschen de 14 en 15 honderd g;n ën er was deze keer geen potje op gesteld. Is het misschien mislukt doordat men de raming te laag had? De heer Mol. Met genoegen heb ik de sprekers gehoord die spraken van een mooi grachtje. Ik zou het willen noemen een mooi riool. Uit hygiënisch oogpunt wordt demping gevraagd. Het is er van den stank niet uit te houden en niet dezen zomer alleen, het is alle zomers zoo. Het water heeft geen doorstrooming, het is nu de tijd om het te dempen. Ik noem het een rotsloot. De heer v. d. Klei. Wij hebben nu wel gehoord, dat er een paar malen met den Minister gecorrespondeerd is, maar gaarne zou ik ingelicht worden, wat het antwoord was, dat op de aanvragen inkwam. De Voorzitter. De heer v. d. Klei schijnt mij niet goed begrepen te hebben. Vooraf is voor andere zaken subsidie aangevraagd. Tweemaal is door ons opgegeven hoe hier de financieele toestand is en toen kregen we nul op het request. Voor de derde maal durfden we nu niet weer aan te vragen. De heer Mol komt wel aardig in mijn vaarwater. Het is zoo dat zei ik reeds, de vaart wordt erg vervuild, doch niet B. enWT. gooien dat er in, dat doen de omwoners. De heer Houtsma heeft gevraagd, waarom daar trottoirs te maken? Dit geschiedt uit voordeel. De gewone bestrating kost f 6,50 en die met tegels f 4. Het verschilt op de M2. een rijks- daalder, dus wordt het beter en kost het minder door die trottoirs en een verfraaiing is het tevens. B. en W. willen hun volle aandacht schenken om er een •goede toestand te krijgen. Wil men al tot demping besluiten, dan kan dat toch dit jaar niet. Er is bij zulk een werk heel wat vooraf te overwegen en de architect is reeds met werk overladen. Er zijn al eenige werken onder handen en nog meer is in voorbereiding. Men kan nu wel zeggen, gooi maar dicht, doch daar zit meer aan vast. De heer Eisma. De Voorzitter heeft de sprekers beantwoord op een wijze, die volkomen het geeft. Als men beweert, dat dit ai o geeft op het ingekomene verzoek, dan meen ik dammen te veel van B. en W. wil vergen. I* niet en dat niet, maar de globale begrooting leveide reeds zulk gaat. Men roept nu om subsidie, dat zal niet gaan, doch al zou het Rijk 75 pCt. subsidie geven, dan nog zou ik er tegen zijn, want ’t is trouwens vrijwel lood om oud ijzer of het door ’t Rük of door de gemeente wordt betaald. Als het plan ver minderd werd tot f 100 000, dan nog zouden rente en aflossing het jaarlijkscb budget der gemeente met ongeveer f 12.000 ver- hoogen. B. en W. zagen in dat het niet kan. De heer Roode. De Voorzitter heeft nu gezegd, dat er nul op het request is gekregen, mij dunkt dat dan de zaak eigenlijk al te veel besproken is. De heer Mol. Ik vind het wel treurig dat de omwonenden zooveel vuil in de vaart werpen, en ’t is waar B. en W. kunnen daar niets aan doen, maar f 1 .2 een stinksloot, het is geen stroomend water. De Voorzitter. F** 1__1 staat op beide einden met de Dijlakker in verbinding' water komt andere jaren hoogstens 10 A 15 c.M. onder z peil, en dan heeft het water nog altijd een breedte van 1 meter. Veelal staat het veel hooger en is er ook goede doorstrooming. B. en W. durven, bij de vele lasten bij de wet aan de gemeente opgelegd, nu ook het onderwijs vooral, het niet aan, om voor deze demping het budget te verzwaren. Op het voorstel Houtsma is in zooverre al gereflecteerd, dat B. en W. er op bedacht zullen zijn spoedig verbeteringen aan te brengen. De heer Houtsma. Waarom kan het voorstel niet aangehouden worden? Voorzitter. Dan schieten we niet op; zoolang dit plan van demping er nog is, kan men niet verder gaan. De heer Houtsma. Dan wil ik het voorstel wel intrekken. Het voorstel B. en W. wordt aangenomen met 10 tegen 3 stemmen, de heeren Mol, Houtsma en Wesseling. 2. Voorstel B. en W. tot ingebruikgeving schoollokaal voor land bouw- wintercursus. Van de afd. Bolsward der Fr. Mij. van Landbouw, is een verzoek ingekomen, om even als vorige jaren, gedurende het winter halfjaar, gebruik te mogen maken van een zoo noodig, verwarmd en verlicht lokaal der gemeente voor ’t houden van een landbouw-cursus. Het advies van B. en W. luidt om gelijk vorige jaren, een lokaal van school no. I hiervoor af te staan. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 3. Voorstel B. en W. tot aankoop terrein voor uitbreidingsplan. De gelegenheid doet zich voor een perceel land nabij Spreeuwenstein, ter grootte van 1 H.A. 11 Are 20 cA. aan te koopen voor t 4908. Daar dit grenst aan het terrein voor het uitbreidingsplan bestemd, stellen B. en W. voor ’t aan te koopen. Met algemeene stemmen aangenomen. 4. Voorstel B. en W. tot onderhandsche verpachting standplaats stoomcaroussel. Door Mevr, de Wed. A. Nizet, Stoomcarousselhoudeter te Roermond, is het verzoek gedaan haar onderhands een stand plaats te verpachten voor de kermissen 1922 tot en met 1926, tegen een jaarlijksche pachtsom van f460. B. en W. adviseeren dit in te willigen. Oogenschijnlijk is de pachtsom niet hoog maar er komt bij een belangrijk bedrag aan belasting, krachtens de verordening op de openbare vermakelijkheden. Daar aeze caroussel een groote oppervlakte heeft en de belasting zich daarnaar regelt, achten B. en W. ’t wel voordeelig voor de gemeente, echter stellen zij voor het voor 3 jaren te verpachten, daar ook andere onderhandsche verpachtingen steeds voor 3 jaren plaats hebben. De heer v. d. Klei. Er staat dat er nog een belangrijk bedrag bij de pachtsom komt. Welk bedrag brengt het dan in het geheel op. De Voorzitter. In totaal alle deze verpachtingen ongeveer f 3100.waarvan de stoomcaroussel het grootste deel oplevert. Het bedrag hiervan is ongeveer f 2000. Het gaat volgens de oppervlakte en per dag, en nu is deze caroussel de grootste, die er geplaatst kan worden. Met algemeene stemmen het voorstel B. en W. aangenomen. Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1