en Advertentieblad Nieuws Bolsward en Omstreken. BOLSWARD. ■m Eerste soort Anthraciet, verkrijgbaar a f 4,per H.L. bij U. WIERSMA WOMMELS. 60ste Jaargang. Zaterdag 29 October 1921. No. 44. voor I I TEL.EF. 59. 1 WOLLEN JAEGER FLANEL, 89, 99, 117 ets. enz. WOLLEN WIT FLANEL, 117, 131 ets. WIT KATOEN FLANEL, 36, 43, 54 ets. JAEGER KATOEN FLANEL, UIT DE RAADSZAAL. Vergadering op Donderdag 27 October 1921. •|4 JAEGER BAAI, Afzonderlijke tot Hare Eer en Glorie Dit nummer bestaat uit 2 Bladen. Tegenwoordig alle 13 leden. nabij de Marktstraat-Blauwpoort, bedoeld terrein voor dit doel aan dat Bestuur binnentreden in de ge- I I ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Bet bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. bruin- binnen 45 ets. wij dat a. naar b. 194, 261, 292 '/2 ets. enz. van eervol ontslag aan den Burgert. Stand en den Bond van de a.s. de huur Hierna is bet woord aan ’t gezelschap Heijermans. Voor dezen avond viel de keus op „Magda”, een werk van Duitsch origine, dat onder den titel „Heimat” geschreven werd door Hermann Suder mann. De inhoud van dit werk is Uitgeefster: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. In de vergadering gedaan voor afstand Volksonderwijs van ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. T'LEEUWARDEN- J Toen zoo duidelijk bleek dat men in het voortbestaan der „Doele” veel belang stelde, besloten heeren Gasthuis voogden „De Doele” niet alleen te laten voortbestaan, doch werden tevens de zoo noodzakelijke verbeteringen aan gebracht. Heeren Voogden, ik weet de tolk van Bolswards burgerij te zijn, wanneer ik U dank zeg voor dit besluit en U tevens hulde breng voor de verbetering van de zaal. (Een daverend applaus bewees dat allen hiermede instemden). De heer Stoop verzocht mij tevens een woord van hulde te brengen aan den architect Dijkstra, waaraan ik gaarne voldoe. De exploitant, de höfer Stoop feliciteer ik met zijn nieuwe onder neming, aan de inrichting van de zaal is alle zorg besteed en wat nu is geschied legt ons de verplichting op den heer Stoop te steunen. |e A LEVERTRAAN MAGDA”. in ons vorig nummer er voor de openings- „De Doele” veel belang- Wethouders had teleurgesteld. Waar evenwel Z.E.A. geroepen werd naar zijn geboortestad kon men zijn vertrek billijken. Spr. dankte den burgemeester dat hij in deze twee jaren zijn krachten en gaven aan de gemeente Bolsward heeft geschonken en wenschte hem en zijne gade Gods zegen toe. Ook de heer Eisma dankte den burge meester voor de zeer aangename en prettige verhouding en samenwerking, die er steeds mocht bestaan en zou steeds de aangenaamste herinneringen aan deze tweejarige periode behouden. Vervolgens sprak de Secretaris zijn leedwezen uit over 't vertrek van den Burgemeester, die hem van den aan vang af met vertrouwen tegemoet is gegaan en wees op de zoo hartelijke verhouding en de nooit gestoorde samen werking en dankte den scheidenden Burgemeester voor de ontvangen steun en ’t genoten vertrouwen. Vervolgens voerden nog het woord de heeren Wesseling, Lunter, Yssels (namens de S. D. raadsfractie), Eerdmans, v. d. Klei en Houtsma. Op ondubbelzinnige wijze kwam de hoogachting voor den vertrekkenden Krachtig applaus. De Voorzitter vraagt of iemand in de openbare zitting nog ’t woord verlangt. Daar dit niet het geval is, wordt de publieke zitting gesloten. Op uitdrukkelijk verzoek van den Voorzitter is in de openbare zitting door geen der raadsleden hieromtrent het woord gevoerd. Uit Bolsward. Afscheid van den Burgemeester. Na de door den Burgemeester in de Donderdagavond gehouden raadsvergade ring uitgesproken afscheidsrede was het voor het aanwezige publiek eene teleur stelling niet te kunnen aanhooren de door de raadsleden gehouden toespraken. Op uitdrukkelijk verlangen van den Burgemeester werden deze niet in open bare zitting gehouden. In besloten kring geraakten echter de tongen los. Allereerst heeft de loco-burgemeester de heer Praamsma, in hartelijke woorden uiting gegeven aan de gevoelens van hoogachting en waardeering voor den burgemeester. Spr. wees op den aan- genamen toon, die steeds heeft geheerscht in de vergaderingen van den Raad en van ’t college van Burg, en Weth. en op de prettige samenwerking die er ge durende twee jaren steeds mocht bestaan. Spr. wees er voorts op, dat het be richt van de benoeming van den burge- meester in Venlo Bolsward’s burgerij, den Raad en niet 't minst de beide Toen schreven voorstelling in stelling bestond, zeiden wij niet te veel. De verwachtingen die men koesterde, zijn echter ten volle beantwoord en direct kunnen wij hier neerschrijven: De opvoering van Magda door de N.V. Tooneelvereeniging, is een succesavond geworden. Bij het Den heer Houtsma wensch ik, nu hij uit den Raad treedt, een woord van vaarwel toe te voegen. Daar hij ons aller achting verdient, spreek ik, naar ik vertrouw, uit aller naam, en breng hem dank voor de plichtsbetrachting, waarmede den Raad heeft waargenomen. Ik wensch van "harte, dat het hem wel moge gaan, in een burgemeester uit en onverholen werd uitgesproken ’t leedwezen over dit ver trek, dat door allen werd gebillijkt. Den leden van den Raad en den Secretaris, werd als souvenir door den Burgemeester aangeboden een lederen sigarenkoker, waarop van in goudletters de inscriptie: „Ter herinnering aan onze tweejarige samenwerking. 27 X 1921. B. Berger.” Aan ’t slot der gezellige vergadering, omstreeks lO1^ uur, dankte de Burge meester voor de hartelijke woorden tot hem gericht en sprak hij de beste wen- schen uit voor de leden van den Raad en hunne gezinnen en heel Bolswards burgerij. een andere werkkring heeft aangewezen om te arbeiden moge U en Bolsward zegenen, Laat ik mogen eindigen met aan God op deze plaats mijn dank te brengen voor de gelukkige jaren, die Hij mij binnen uwe wallen heeft beschoren. En moogt gij in trouwe eendracht, in vrede en liefde het werk voortzetten, waaraan ik mij thans moet onttrekken. Ik breng een groet aan U Mijne Heeren, aan de ambtenaren, den Inspecteur en de Politie, aan den Directeur der gasfabriek en keiniging, den architect, aan de ambtenaren ter secretarie, en aan de verdere ambtenaren en werklieden dezer gemeente, van wie ik ook steeds de meeste medewerking dankbaar mocht ondervinden. Ik breng een groet aan de geheele burgerij van Bolsward. Het oogenblik is gekomen, Mijne Heeren, waarop ik van Bolsward afscheid moet nemen. Wanneer ik terugzie op de twee jaren die achter mij liggen, dan is mijn hart vervuld met dankbaarheid. Twee gelukkige jaren heb ik in deze stad beleefd. Dat ik zulks mag getuigen, komt in de allereerste plaats voort door de wijze, waarop de bewoners dezer stad mij in het eerste oogenblik zijn tegemoet- getreden. Ik dank hun voor het vertrouwen, dat zij mij steeds hebben geschonken. In nauwere aanraking was ik met U, die door Bolswardsch burgerij verkozen waart om hunne belangen te behartigen. Ook Uwerzijds mocht ik ten allen tijde blijken ont vangen van waardeering, van ernstigen wil om met mij samen te werken tot heil en zegen van dezen stad. Op dezen avond gevoel ik meer dan ooit, gedurende de maand dat ik wist geroepen te z(jn de leiding eener andere gemeente op mij te nemen, dat er banden ontstaan zijn, die slechts pijnlijk verbroken worden. Scheiden valt moeilijk, ook al is het iemand beschoren terug te keeren naar de plaats, waar kostbare herinneringen leven, waar men geboren is, waar men zijn kinderjaren heeft doorgebracht, waar men zijn dierbaarste betrekkingen mag wederzien en gij Friezen kunt het misschien beter dan iemand begrijpen dat de geboortegrond trekt. Scheiden valt moeilijk, wanneer men menschen achterlaat die men hartelijk genegen was en die hunnerzijds onverholen blijk hebben gegeven van hunne genegenheid. Met groote erkentelijkheid zal ik terug blijven denken aan U, Mijne Heeren, die door de wijze waarop wij de belangen dezer gemeente bespraken, mijne taak hebt trachten te vergemakkelijken. Ik dank U voor de aangename samenwerking, voor de wijze van broederlijk vertrouwen, als ik het zoo mag noemen, die ik Uwerzijds steeds mocht ondervinden. En wanneer ik dit alles gedenk, dan zult U het mij ten goede honden, wanneer ik heel bijzonderlijk voor mijn geest laat verrijzen mijn werken met de beide wethouders, die door U waren aangewezen om met mij de dagelijksche leiding van zaken waar te nemen. Eendrachtig heb ik met U mijnheer Praamsma en mijnheer Eisma mogen werken in het belang van Bolsward, dat wij steeds naar beste vermogen voor oogen hielden. Gij zijt het boven al geweest, die mijne taak gemakkelijk hebt gemaakt. Ik brerfg U daarvoor dezen avond mijn hartelijken dank en als schoone her innering neem ik mede hiervandaan, de uren, die wij te samen aan deze gemeente hebben mogen wijden. Heel bijzonderlijk moge ik hier nog gedenken een uit ons midden met wien ik dagelijks in het nauwste contact mocht zijn. U mijnheer de secretaris, die zoo volijverig Uw beste krachten gaaft aan de taak die U was opgedragen, wil ik in dit avonduur heel bijzonderlijk gedenken. Ik mag wel haast zeggen van het eerste oogenblik dat wij elkander hebben leeren kennen, hebben wij elkander het vertrouwen geschonken, dat bet samenwerken zoo bijzonder aangenaam maakt. Mijne Heeren, ik spreek de wensch uit, dat het U allen wel moge gaan, dat het U moge gegeven zijn onder Uwe leiding Bolsward te zien groeien en bloeien. Ik hoop dat U mooie goede stad door donkere tijden heen een schoone toekomst tegemoet moge gaan en dat Bolsward moge blijven bewaren zijn oude eer en oude roem onder Frieslands steden. De Voorzienigheid, die mij breng hem dank hij zijn lidmaatschap van nu hij zjjn woonplaats ander centrum moet nemen teneinde zijn werkzaamheden beter te kunnen ontplooien. Applaus. De missive voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter. Ik deel nog mee, dat in de plaats van den heer Houtsma nu de heer Van der Klei wordt aangewezen als lid der begrootingscommissie. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Voorstel B. en W. tot verkoop van bouwterrein aan het bestuur van de school voor Chr. Volksonderwijs. van 15 Juni j.l. werd, vrijblijvend, toezegging aan ’t Bestuur der school voor Christelijk een terrein op het terrein bij het pleintje, zooals dit is geprojecteerd op het uitbreidingsplan, en nabij de fabriek der Firma Donker. Bij B. en W. bestaan tegen de betrekkelijke schoolbouw geenerlei bezwaren, en met bestek, keuze van terrein enz. volkomen accoord gaan, stellen zij voor bedoeld terrein voor dit doel aan dat Bestuur te verkoopen. Goedgekeurd met algemeene stemmen. 2. Voorstel B. en W. tot vaststelling bepalingen verkoop bouw terrein. De Voorzitter. Daar dit punt misschien aanleiding kan geven tot uitvoerige discussies, wil ik met het oog op het bijzondere karakter dezer vergadering voorstellen, het van de agenda af te voeren. Met algemeene stemmen goedgekeurd. restaureerde zaal deden de palmen in de vestibule direct aangenaam aan en ook bet achterste gedeelte van de zaal maakte zoo’n feestelijken indruk met al die bloemen en planten. Ouder de genoodigden bemerkten we o.a. eenige Heeren Voogden van het St. Anthony- Gasthuis en het Bestuur van de sociëteit „De Doele”. Alvorens het doek voor de eerste maal opging, sprak de heer G. C. Eisma voorzitter van de sociëteit „De Doele” ongeveer het volgende Ofschoon de gerestaureerde Doelezaal reeds enkele malen in gebruik werd genomen is de bedoeling dat deze avond als de offcieele opening zal worden beschouwd. Het doet mij genoegen dat deze avond zoo’n talrijk publiek in deze zaal vereenigd is. Wij allen weten dat er dit voorjaar donkere wolken over „De Doele” zweefden, het vereenigingsleven dreigde ten onder te gaan want de vrees bestond dat de Doelezaal zou verdwijnen. Er werd een vergadering gehouden tot behoud van de zaal en de groote opkomst dien avond getuigde van de onmisbaarheid dezer zaal. Voorzitter is de heer Burgemeester, die de vergadering opent, en vraagt of men aanmerking heeft op de notulen. Daar zulks niet het geval is, worden ze goedgekeurd onder dankzegging aan den Secretaris. Ingekomen stukken: Schrijven van den heer Houtsma, dat hij wegens vertrek elders, ontslag neemt als raadslid. Missive van denzelfde, dat hij tot wederopzeggens in huur hebbende een lokaal van de gemeente, voor Kath. werkliedenorgauisatie, verzoekt met 15 Nov. te doen eindigen. De Voorzitter. 3. Voorstel B. en IV. tot het verleenen Mr. B. M. Berger als Ambtenaar van Commissaris van den weg Bolsward—Sneek. B. en W. stellen voor aan den heer Mr. B. Berger, op verzoek eervol ontslag te verleenen als ambtenaar van den burgerlijken stand dezer gemeente en als commissaris van den weg Bolsward-Sneek. Met algemeene stemmen alzoo besloten. 4. Benoeming van een tijdelijk Wethouder. In verband met de vacature van burgemeester dezer gemeente komt het B. en W. gewenscht voor, een tijdelijk wethouder te benoemen. Tot stemming overgaande, wordt benoemd de heer S. E. Lunter met 6 stemmen. De heeren Haima, Wesseling en van der Klei hadden elk 1 stem en 4 briefjes waren blanco. 5. Afscheid van den Burgemeester. De Voorzitter, zich van zijn zetel verheffende, spreekt op gevoel volle wijze het volgende: Bolswardsche Courant Reclame-prijzen. GEBR.WOLKE,

Bolswards Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1