en Advertentieblad Nieuws Bolsward en Omstreken. I RECLAME-VERKOOP in MANTELS, CLTERUEN KWALITEIT ontvangt U door het koopen ons. CEYLON II H. GAARMANN, 5 November - 12 November. N.V. H.V. P. S. BAKKER, onzer prima Theesoorten IW” OR. PECCO I a 28 cents per a 30 cents per ons. 60ste Jaargang. No. 45. Zaterdag 5 November 1921. voor SU Thee- en Koffiehandel, BOLSWARD. I Uit Bolsward. LEEUWARDEN, Helden van de zee. Groots keuze. Zéér voordeellos prijzen. I - 1 Dit nummer bestaat uit 2 Bladen. deze goede Holland- eenvoudige slachtoffers en onver- VRAAGT ZE UW WINKELIER. Aanbevelend, 2 s p p .15 .40 .50 yj-EEUWARDEIN- J nagedachtenis van sche mannen en van hun plichtsbetrachting schrokkenheid gebracht. De reddingsmaatschappijen bestaan voornamelijk van particuliere giften. Moge deze thans voor de onverzorgd achtergeblevenen ruim toevloeien.” Ook onze lezers zullen zich natuurlijk aansluiten bij de hulde, die in boven staand stukje uit de N. R. Ct. gebracht IDRAISbA-vANVALKEHBURQ’S-- |e 4 -iLEV^RTRAA ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 62!/a Cents. Afzonderlijke nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. Deze week houden wij een terwijl de verkoop in PELTERIJEN tegen dezelfde lage prijzen wordt voortgezet. NIEUWESTAD. TT-- ft ■ft; "ft „De hevige storm, die op’onze kusten heeft gewoed, heeft 'als jvan^ouds de dappere bemanningen van de reddings- booten naar buiten gehaald in den strijd met de golven. Als wij in onze lage landen ’s nachts den orkaan om het huis hooren gieren, dan weten wij, dat de schepen, die in het gezicht van de havens in nood verkeeren, niet alleen worden gelaten tegenover de losgebroken elementen. Het Hollandsch bloed mag wel eens traag vloeien, de traditie van ons reddingswezen bewijst, dat zijn wakkere mannen in het oogenblik van het gevaar geen lauwheid kennen. Uit menig zeegat is in den laatsten storm de reddingsploeg in zee gestoken. Velen deden het in de wetenschap, dat zij wellicht niet terug zouden keeren en vrouw en kinderen zonder kostwinner achter zouden laten. Toch zijn zij gegaan. De roepstem van de hulpvaardigheid was hun voldoende om zich tusschen de huizenhooge zeeën te wagen. Er is reddingswerk verricht met schoone zee manskunst en behouden thuiskomst, maar er is helaas ook een groot aantal offers geëischt. Aan den Hoek is de President van Heel verongelukt met 6 man. Bij Terschelling is de Brandaris met 4 opvarenden verdwenen. wordt aan de onverschrokken mannen, die hun menschlievendheid, hun prachtig reddingswerk met den dood hebben moeten betalen. Doch laten wij allen die hulde omzetten in een daad en krachtig medewerken aan het inzamelen van gelden ten behoeve van de achter gebleven weduwen en weezen. Eerbiedvolle gedachten zullen wij uit zenden naar de helden der zee, die zich niet ontzagen bun aardsch bestaan te wagen en op te offeren, teneinde dat aan eenige hunner medemenschen te doen behouden. En eenmaal tot bewustzijn gekomen zullen zij in dankbaarheid op ons neder- zien, als zij gewaar zijn geworden, dat voor hunne dierbare achtergelatenen wordt gezorgd. Dat ook wij allen onzen plicht toonen. Niet praten maar doen. In Bolsward zal Maandag a.s. ten behoeve der nagelaten weduwen en weezen worden gecollecteerd (zie het ingezonden stukje in dit nummer.) Niemand verzuime zijn gift te storten, een iedere offere iets. Moge ook in alle andere plaatsen zoo spoedig mogelijk comité’s worden gevormd om het voorbeeld van Bolsward te volgen. ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Uitgeefster: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. Dat het niet meerendeels jonggezellen zijn, moge hieruit blijken, dat met den President van Heel zijn geblevenW. van den Klooster, die volgens de be richten een vrouw met drie kinderen, Boxman met die een vrouw met negen kinderen, de Geus die vier kinderen, Weenig die twee kinderen en A. Visser die een vrouw achterlaat, voorts Boele zonder kinderen. Van den Brandaris zijn omgekomen Wiegman die een vrouw met vijf kinderen en Kies die een vrouw en zes kinderen had, Tot die kostwinner was voor zijn ouders en Dijkstra die ongehuwd was. Een eerbiedige hulde zij nier aan de merkte de heer Groen op, dat het te betreuren is, dat niet direct, dus bij eerste stemming, ook minstens één, doch liever twee vrouwen waren gekozen. Hij zette uiteen waarom z.i. de vrouwen in de allereerste plaats in een dergelijke commissie behooren zitting te hebben, met welke opmerkingen de geachte leider der vergadering het volkomen eens was. Blijkbaar dacht het meerendeel der aan wezigen er hierna nu ook zoo over, want, na een tweede gehouden stemming voor de drie nog ontbrekende leden, werden gekozen verklaard de 3 dames Ferwerda, Terhenne en Hengst. De gekozenen namen allen de benoeming aan en hoopte de voorzitter, dat in het belang van ons openbaar onderwijs en in het belang van onze kinderen die dit onderwijs genieten, zeer veel goeds tot stand zal worden gebracht. Hierna werden nog verschillende andere zaken besproken, als: het nut van de Rapportboekjes, het verschil in schoolgeldheffing bij het openbaar en bijzonder onderwijs, het lokaal waar de oudervergaderingen zullen worden ge houden enz. De voorzitter meende naar aanleiding van de gehouden besprekingen en de heerschende opgewekte toon, te mogen constateeren, dat bij allen een gevoel van voldaanheid aanwezig is, nu er eindelijk officieel een nauwer contact tot stand is gekomen tusschen de ouders en de onderwijskrachten. Ook hij was dankbaar en voldaan gestemd en hoopte, dat er vanaf heden een voortdurende wissel werking zou moge plaats hebben tusschen huis en school, alles terwille en in ’t belang van onze kinderen en het open baar onderwijs. Nadat de heer Brandenburg als tolk van alle aanwezigen in goed gekozen bewoordingen den heer De Boer dank had gebracht voor zijn uitstekende, aan gename leiding der vergadering, werd deze gesloten en gingen alle aanwezigen voldaan huiswaarts. Kingma's Bank. De zaken van de kassiers firma W. van der Meulen te Gorredijk en Oosterwolde, zijn met ingang van 1 November overgenomen door Kingma’s Bank te Leeuwarden. Met ingang van dezen datum opent Kingma’s Bank bijkantoren opdieplaatsen terwijl tot directeuren dier kantoren zijn benoemd de heeren J. W. v.d. Meulen en S. van der Meulen. Friesche Bond van Hotel houders enz. De algemeene najaars-vergadering van den Frieschen Bond van Hotel-, Café- en Societeitshouders werd Woensdag jl. in den „Hof van Holland” te Bolsward gehouden. Na de gebruikelijke opening door den heer Vermeulen van Leeuwarden, waarbij deze met genoegen de goede opkomst constateerde, werden de notulen gelezen en vastgesteld. Een finantieele commissie voor het nazien der rekening werd benoemd, bestaande uit de heeren Y. Schaaf, Meinsma en v. d. Weg. Over punt 5 der agendabespreking „Sluitgeboden”, ontspon zich een uit voerige discussie en werd een voorstel van een der leden aangenomen om een commissie aan te wijzen die een audiëntie bij den Minister zal aanvragen inzake deze aangelegenheid. Nu in verschillendeFrieschegemeenten een verbod tot sluiting op bepaalde dagen is uitgevaardigd, hebben enkele caféhouders een procesverbaal uitgelokt om in dezen uitspraak in hoogste instantie uit te lokken. De willekeur waarmede bijvoorbeeld in Dantumadeel, volgens aanwezigen, de sluitingsverordening wordt toegepast, maakt dat men in sommigfe dorpen onzinnige verhoudingen krijgt en ook de manier waarop daar dispensatie wordt verleend, werd door de vergadering op zeer afkeurende wijze besproken. Tenslotte werd aan het bestuur vol komen vrijheid van handelen verleend, ingeval processen verbaal worden op gemaakt, waarbij alle hotelhouders Oudervergadering. Dinsdag 1 Nov. j.l, had in het ge bouw van School no. 1 eene vergadering plaats van de ouders der leerlingen op genoemde school. Het was voor de eerste maal dat bier ter stede een dergelijke samenkomst plaats vond. De heer De Boer, hoofd dezer school, heette alle aanwezigen namens B. en W. welkom. Na zijn vreugde er over te hebben uit gesproken, dat eindelijk ook hier ter stede het oogenblik daar is, waarop een dam gelegd kan worden tusschen het onderwijzend personeel en de ouders, gaf hij aan de hand der wet eene zeer duidelijke uiteenzetting van het doel dezer vergaderingen en van de werk zaamheden die de te kiezen oudercom- misssie staan te wachten. Na deze toelichting stelde hij voor over te gaan tot het verkiezen eener commissie. Besloten werd die uit 5 personen te doen bestaan. Zonder candi- daatstelling werd door de aanwezigen gestemd en werd als uitslag hiervan medegedeeld, dat bij meerderheid van stemmen direct gekozen waren de heeren Brandenburg en Jorritsma. Naar aanleiding van dezen uitslag, Bovendien ontvangt U bij inlevering van 50 dezer ledige zakjes een fraai KLOKSTEL cadeau. Bolswardsche Courant tl CLICHE 4CHHABEL 7378- 3 1) V p -j 5 -4 55 a <D h— O a Np NP "2

Bolswards Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1