Nieuws en Advertentieblad Bolsward en Omstreken. W L es actieve agenten en correspondenten voor onze bladen gevraagd. No. 46. Zaterdag 12 November 1921. 60ste Jaargang. voor Uit Bolsward. I Algeheele ontwapening. |DR^A-vAN-VALKEhBURG'S-- Ie A ♦•iLËVERTRWI In alle plaatsen van Hennaardera- De installatie van Burgemeester Berger te Venlo. deel Dit nummer bestaat uit 2 Bladen. Uitgeefster: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. 40-jarig Jubileum. De storm. Opbrengst collecte. De onbekende vrouw. Verkoop winkelhuis en bakkerij. Nieuwe verbinding Bolsward— Workum v.v. Diploma Rekening-courartt Boekhouder. Ingekomen Personen, gedurende de maand October 19&1. Vertrokken Personen Bolswardsche Courant Afzonderlijke LEEUWARDEN- i Gods zijn vreugde er over te WW zijde uwer echtgenoote, aan den voet des altaars, om door het smeekgezang, het „Veni Creator”, het licht des H. Geestes over uw persoon en werkkring af te bidden en door het H. Misoffer, het verhevendste wat wij in onzen gods dienst bezitten, het centrum waar stroomen van genade uitgaan, de hulp en bijstand des Hemels af te smeeken en den zegen te vragen in alle onder nemingen die U tot geestelijk en stoffelijk welzijn van onze goede stad in eene lange burgemeesters carrière zult tot stand brengen. Zondag 12 uur ABONNEMENTSPRIJS; 50 Cents per S maanden. Franco per post 621/2 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. zoo hartelijk het om zoodoende te voorkomen, dat dit gebruikt wordt als „Camouflage” voor „vermindering van bewapening”, welke laatste niets anders zou beteekenen dan voortzetting van den oorlog op kleiner schaal.” Wie zich met dit beginsel kan ver- eenigen, wordt verzocht een adhaesie- betuigin? te zenden aan het Secretariaat van de Nederlandsche Vereaniging van Vrouwen voor duurzamen Vrede, Vale- riusplein 5, Amsterdam, waar ook de overige resoluties van het Congres ver krijgbaar zijn. waar F'öken Forchhammer sprak over den Volkerenbond, werd namens de Vereeniging van Staatsburgeressen, de Unie voor Vrouwenbelangen en de Nederlandsche Vereeniging van Vrouwen voor duurzamen Vrede, een desbetreffende Resolutie voorgesteld en aangenomen welke aan de Amerikaansche vrouwen werd toegezonden. Laatstgenoemde Ver eeniging, welke deel uitmaakt van den Internationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid, meent dat het van belang is hier in herinnering te brengen de resolutie door het Congres te Weenen in Juli 1.1. aangenomen, welke ’t gevoelen van duizenden vrouwen over de geheele wereld weergeeft. Deze resolutie luidt als volgt A. „Het Congres van den „Inter- nationalen Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid”, ofschoon bij voortduring werkend voor algeheele ontwapening van alle landen, begroet de Conferentie van enkele landen te Washington als een stap in de goede richting.” B. „Het Congres stelt voor dat de Nationale Afdeelingen met nadruk en voortdurend zullen wijzen op de ware beteekenis van het woord «ontwapening” gevallen U in te werken in de vele Sociale wetten van den laatsten tijd en dat U deze met mildheid zult weten toe te passen. Maar dien grond ontleenen wij vooral aan de groote gaven van hoofd en hart welke U deelachtig zijn. Deze zijn tot uiting gekomen als bestuurder en secre taris van zooveele sociale wetenschap pelijke en liefdadige instellingen, welke Gij bekleed hebt gedurende Uw verblijf alhier. Maar vooral komt dit tot uiting als Burgemeester van Bolsward; waar U zijt heen getogen als de uitgesproken ver tegenwoordiger van eene richting welke verre van geliefd was bij de meerderheid van de bevolking. En die zelfde be volking doe.t U na een verblijf van ter nauwernood twee jaren uitgeleide door jong en oud, rijk en arm. En U werd gehuldigd door allen van welken rang, stand of richting zij ook waren als „Hun Heer”. Als Mr. Berger de voorzittersplaats heeft iogenomen, houdt deze een rede waarin hij de belofte aflegt mede te zullen werken aan den voortdurenden groei en bloei van Venlo. Hij herin nert aan de gelukkige jaren die hij te Bolsward heeft moge; doorbrengen, brengt een eeresaluut aan zijn eerbiedwaardigen voorganger te Veulo, vraaut om de steun en medewerking van Wethouders en Raadsleden. Hij eindigt zijn rede met: Burgers van Venlo, ik hoop, dat het Bestuur over U, dat mjj werd toever trouwd, U tot heil moge zijn. Regeeren is dienen! Moge het mij gegeven zijn U te dienen, U in het algemeen, maar waar noodig is, ieder Uwer in het bijzonder. Nadat een fotografische opname is gemaakt, neemt de receptie een aanvang, waaraan zoowat heel Venlo deelnam. Meer dan 100 corporaties, een groot aantal kerkelijke- en stedelijke autori teiten en vele particulieren hadden zich voor de receptie doen inschrijven. Verschillende personen, waaronder ook Deken Bauduin, hielden hierbij redevoe ringen, waarna Mr Berger dank bracht aan allen, die hem welkom toeriepen. 23 November a.s. hoopt onze stad genoot, de beer J. Andela, den dag te gedenken, dat hij 40 jaren geleden werd aangesteld als ambtenaar ter secretarie. Allen die hem gedurende dezen langen loopbaan hebben leeren kennen, weten, dat bij behoort tot de bescheidenen in den lande, doch tevens tot die ambtenaren, die met welwillende hulpvaardigheid ieder ingezetene tegemoet treden, steeds heeft hij getoond te begrijpen hem dèt juist stempelttot een goed ambtenaar. Met noeste vlijt en de meest nauw gezette plichtsbetrachting en plichts vervulling heeft hij al die jaren zijn werk verricht. Wij hopen voor den jubilaris dat Bolsward’s burgerij dit zal toonen te waardeeren, door er toe mede te werken hem en zijn gezin dezen dag tot een waren feestdag te maken. Van 12 tot 2 uur 's middags bestaat te zijnen huize, in de Hid Herostraat, voor een ieder gelegenheid den jubilaris geluk te wenseben. Mogen velen daarvan gebruik maken, opdat gezegd kan worden dat Bolsward zich ook weet in te spannen, om het werken van den uederigen, plichtsgetrouwen ambtenaar op prijs te stellen. Zondagmiddag kwam een hevige storm opzetten, die door het geheele land vreeselijk heeft huisgehouden. Urenlang hield de orkaan onafgebroken aan en ook in onze plaats is nog al vrij wat schade eangericht. Zoo werd van éen der huizen aan de Harlingerstraat de schoorsteen plaat afge rukt, sloeg een groot gat in het dak en vernielde gedeeltelijk het hekje voor het buis. Bij den heer van der Meer, Groote Markt werd een spiegelruit ingedrukt, welke schade door de onderlinge spiegel glasverzekering wordt gedragen. In de Kerkstraat woei een gedeelte van de voorgevel weg van het huis, bewoond door den heer Ettema. Twee schoorsteen borden van bet winkelhuis van den heer B. Wartna werden losgerukt en ver nielden een groot gedeelte van het dak bij den heer A. Swart. Een zelfde ongeluk gebeurde aan de 8t. Janspoort, waar het schoorsteen bord van den heer Couperus door het dak ging bij de Wed. v. d. Vleugel. Aan bet Kruiswater werd een boom haast met wortel en al uit den grond gerukt en kwam in het water terecht waardoor de vaart bemoeilijkt werd. Een pan woei van het dak hij den heer K. Falkena Bz. en kwam bij den beer Kuipers door bet raam. Een schoorsteenbord bij den heer Dr. Andela kwam opde liebtkoker terecht van den beer Osinga. Een kindje dat in deze kamer sliep, bekwam gelukkig geen letsel van het neervallend glas. Zondagmiddag zag men nog ver schillende timmerpatroons aan het werk om lekken te stoppen enz., doch bet was lang geen gemakkelijke taak met dien wind op de daken te verkeeren. De j.l. Maandag gehouden collecte voor de weduwen en weezen der slacht- offers reddingsboeien, heeft opgebracht netto f 544.S36. Een mooi resultaat. bracht de Zangver- eeniging „Venloos”, een aubade ten huize van Burgemeester Berger, Nieuwstraat. Ten slotte werd den Heer Berger het Eere-lid maatschap aangeboden der R K. Leeszaal, waarvan hij vroeger het secretariaat vervulde. Dinsdag a.s. komen degecombineerde tooneelisten, onder directie van Jac. de Wind en Petro Beukman, hier een voorstelling geven in „De Doele”. Opgevoerd wordt het tooneelwerk „De onbekende Vrouw”, waarover de recensies zeer gnnstig luiden. Dit nieuwe gezel schap geeft overal elders in ons land met het grootste succes opvoering van „De onbekende Vröuw” en mogen wijl de groote bladen geloóten, dan kragen wij hier Dinsdag weer een avond van mooie kunst. Reeds thans kunnen plaatsen besproken worden en gezien het feit dat bij de uitvoering Heyermans de groote Doele- zaal geheel gevuld was, raden wij aan, zoo spoedig mogelijk plaatsen te be spreken. Naar wij vernemen, is het winkelhuis en de bakkerij aan de Groote Kampen, eigen aan de Coöp. Productie- en Ver- bruiksvereeniging „Ons Belang” alhier, onderbands verkocht aan de tegenwoor dige huurders De Jongen Bekema, voor de som van f 4200. De vrachtauto van den heer D. Faber te Workum, zal worden omgebtauwd in een keurig net ingerichte auto voor personenvervoer, met 18 zitplaatsen. Vermoedelijk zal deze dienst half December a.s. ingaan. Wij wenschen den heer Faber veel succes met zijn nieuwe onderneming. Aan de op 1 Oct. j.l. vanwege het Instituut voor schriftelijk boekhoud- onderricht „Mercurius” te Amsterdam, gehouden openbare examens, namen deel 102 candidaten. Teruggetrokken 8, ge slaagd 69 candidaten. Uit de lijst van geslaagden vermelden wij: D. de Lange, Exmorra. Tietje Brouwer van Westhem, Groote Dijlakker 50. Bertha Ida van der Meer »an Amersfoort, Kleine Dijlakker 16. Trijntje Yrje Elsje van Albada van Sexbierum, Sneekerstraat 35. Jan de Vries en s'ezin van Idaarderadeel, Groot zand 5. Marrigje van Dijk van Delfstra- huizen, St. Jozephbuurt 6. Akke van der Ploeg van Wommels, Nieuwe Turf gracht 30 Gerrit de Lange van Makkum, de Dijk 7 Johanna Tecla Dijkstra »an Heerenveen, Achter de Smeden 6. Hinke Boontje van Hartwerd, Oortje 6. Trijntje van der Weide van Kimswerd, Zorg vlied 3. Geeske Smith van Workum, Jongemastraat 15. Wikje Greijdanus van Mantgum, de Dijk 21. Geertje Hoekstra van Dronrijp, Grootzand 22. Haike Mellema en gezin van Amsterdam, Grootzand 3. Bernardus Brouwer van Franeker, St. Jozephbuurt 17. Bankje Nijbout van Heer Hugowaard. Nieuwe Turfgracht 52. Gooike de Waij van 's Gravenhage, Groot Kerkhof 3. Sjirk van der Burg van Wageningen, Broere- straat 6 Sjoerd Bosma van Westhem, Witheerenstraat 8. Johann van der Schel van Amsterdam, Kerkstraat 27. Trijntje Keikes van Joure, Laag Bolwerk 56. Elizabeth Smid van Wildervank, Hid Herostraat. Hieke Goitske Zelle van Oos’erbeek Kleine Dijlakker 27. Matthijs van der Merve van Zuid-Afrika, Klein zend 5. Gerrit Diedertk le Roux van Zuid-Afrika. Kleinzend 5. Pier Sijbranda en gezin van Zwolle, Piet'erTanjéstraat 9. Arend Naberman van Leeuwarden, van Munninckhuizenstraat 11. gedurende de maand October 1921. O^qanda Geertroida Heemstra, Achter de Smeden 8 naar Amsterdam, Plaritage- lepelaan 8. Héndrik van Kouteren, Groote Kampen 9 naar Oosterwolde. Afke Kamstra, Groote Kampen 25 ndair Eindhoven, Kerkeind 25. Baukje Oord, Oude Turfgracht 22 naar Leeuwarden, Peperstraat. Pietje Ykema, Hid Hero straat 8 naar Makkum. Jan Gouma, Snorkstraat 4 naar Nijeholtwolde. Willem Beukenkamp, Sieekerstraat 36 naarden Ham. Albert Hiddema, Franekerstraat zO naar Wageningen Riemsdijk straat 11. Oepke Wiersma, Groot Kerkhof 19 naar Norg. Uiltje de Jong, le Hol- landiastraat 26 naar Amsterdam, 2e Jan van der Hejjdenstraat 63 Shoog. Jeltje Dijkstra, Laag Bolwerk 67 naar Sneek, Schoolstraat 28. Jan Karei Houtman, Jongemastraat 18 naar Harlingen, Zout- sloot 96. Maria Bijlsma, Hoogstraat 18 naar IJmuiden, Helmstraat 20. Klaas van Wieren, Achter de Smeden 12 naar Hillegom, Krochstraat 5. Jetske Frankena, Laag Bolwerk 69 naar Alk maar, Lindegracht 8. Meinte Oosterbout, de Dijk 16 naar Amsterdam, Spuistraat 18 2hoog. Frederik Willem Wiiking, Achter de Smeden 8 naar Utrecht, Poort straat 7bis. Philimena Henrietta Maria Albada Jelgersma, Kleine Dijlakker 17 naar Sneek, Oude Koemarkt. Y je Bruin- ema, Hoogstraat 28 naar Amsterdam, Da Costastraat 98. Joost Houtsma en gezin, Cnossenlaan 23 naar Zwolle, St. Michaelstraat 28. Pieter Anne Jongsma, Jongemastraat 2 naar Kampen, Koeddjjk 75. Jarig Nicolaas Hettinga, Laad en Zaad 2 naar Boxtel, Landbouwschool. Met spanning ziet de denkende wereld den 12den November tegemoet 1 Weldra zullen de gedelegeerden van de belang rijkste rijken der wereld elkaar ont moeten te Washington. Wat zal het resultaat zijn Zal wederom de nationale zelfzucht blind zijn voor de voordeelen welke alleen op zuiver menschenbelang gegronde schikkingen, internationaal en daardoor ook nationaal kunnen brengen Zullen de „belangen in het verre Oosten”, zal de angst voor materieel nadeel, schijnbaar of werkelijk, dieééne groote grondgedachte verdringen niet langer meer de stelselmatige africhting voor menschenmoord, ontwapening voor alle landen De vrouwen en moeders der wereld hebben wel een buitengewoon groot belang bij wat in de raadskamers te Washington zal besloten worden. Amerikaansche vrouwen van alle richtingen hebben zich daarom vereenigd om tezamen, met die uit alle landen der wereld, den strijd aan te binden en aan te dringen aanvankelijk op ver mindering van bewapening om daarna te komen tot ontwapening. In de openbare vergaderingen, gehouden in verschillende plaatsen »an onze landen, Na deze rede werd de Burgemeester met zijne echtgenoote naar het altaar geleid. Tegen 6 uur des avonds kwamen de leden van den Gemeenteraad bijeen. De nieuwe burgemeester was per auto aan zijne woning afgehaald. Op het bordes werd door de fanfare het Wilhelmus ingezet. Na door de twee oudste raadsleden te zijn binnengeleid, nam de loco-burge- meester Dr. O. Wolters het woord en begon met voorlezing van het Koninklijk besluit waarbij Mr. Berger benoemd was. Na voorlezing van het besluit om hangt Dr. Wolters den Burgemeester met den ambtsketen en houdt hij een rede, waaruit wij o.a. het volgende aanbalen: „Wij ontveinzen ons niet, dat door Uw wetenschappelijke vorming als Doctor in de Rechten het U niet moeilijk is A D V E R T E N T I E P R IJ S10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Donderdag 3 November j.l. heeft te Venlo de installatie plaats gehad van den heer Mr. B. M. Berger als burge meester der gemeente Venlo. Op ons verzoek was de redactie van de Nieuwe Venlosche Courant zoo vrien delijk ons een nummer toe te zenden waarin verslag wordt gegeven van de ontvangst des heeren Berger, waaraan wij de onderstaande gegevens ontleenen. 's Morgens te 9 uur werd Mr. Berger aan den ingang der St. Martinuskerk ontvangen door de Eerw. Geestelijkheid van Venlo, benevens door het Kerk bestuur dier Parochie. Toen de Burgemeester met zijne echt genoote gearriveerd was, nam de Hoog- Eerw. heer Deken Bauduin het woord en hield een welkomstrede, waarin bij deed uitkomen hoe vroeger, in lang ver vlogen tijden, als de burgers en poorters een magistraat hadden gekozen, dezen bij het aanvaarden van zyn ambt een „blijde inkomste” werd bereid. Men wilde het groote beginsel huldigen: „Met God beginnen om Gods zegen te winnen”. Ook gij, EdelAchtb. Heer Burge meester, toont dat zelfde beginsel toe gedaan te zijn en wensebt bij de aan vaarding van uw ambt U onder Gods bescherming te stellen. Wy, priesters dezer stad, de kerk meesters van deze moederkerk, hebben zich hier geschaard op den drempel van Gods huis, om de getuigenis af te leggen dat wij ons gelukkig achten in uw persoon een magistraat, een burge meester te krijgen, die de katholieke beginselen met hart en ziel is toegedaan en getoond heeft deze hoog te houden niet alleen in u«r privaat leven maar ook waar ’t kon in uw openbaar leven. Deze verklaring leggen wij geestelijken af, op den dag uwer installatie, die straks ten raadhuize officieel zal plaats hebben, bier in deze kerk, die zag herboren worden door hét H. Doopsel, die U zag knielen als kind bij het altaar aan de communiebank, die U tot belijder en strijder van otis geloof zag maken door het Vormsel, die U zag opgroeien tot man van echt christelijke en katholieke overtuiging. Na er op gewezen te hebben welk een last van zware zorgen en dure plichten het Burgemeestersambt met zich brengt en hebben uitgesproken, dat Mr. Berger zulk een echt christelijke opvoeding genoten heeft, zeide hij verder Ik noodig U uit, achtbare Burge meester, om te gaan knielen, aan de r>

Bolswards Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1