Bolsward en Omstreken. II Nieuws- en Advertentieblad TROMP, SNEEK. Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. BORSTPLAAT, actieve agenten en correspondenten voor onze bladen gevraagd. 60ste Jaargang. No. 47. Zaterdag 19 November 1921. voor Deze verkoop geschiedt uitsluitend a contant U krijgt een goede 19 NOVEMBER 26 NOVEMBER 3 (O ui Q Uit Bolsward. Bakkersnachtarbeid. wanneer U in onze bladen adverteert. In alle plaatsen van Hennaardera- deel Dit nummer bestaat uit 2 Bladen. Uitgeefster: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. DRABttlA-vANVALKËHBURG'S" e .4 -•iLEVLRTRAATI - Grootste publiciteit bij billijkste tarieven. Stuurt Uw advertenties tijdig aan VERKOOPERS bij Rectificatie. BEKENDMAKING. Vrijwillige Ouderdomsverz. De onbekende vrouw. Lezing van Ds. Schermerhorn. Onze nieuwe motorbrandspuit. Liederenavond. Geslaagd. Een jubilé. De leeszaal. in Bolswardsche Courant Afzonderlijke ■LEEUWARDEN- 4 ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad ie telefonisch aangesloten onder No. 4. St. Nicolaas k k te melden, die dan voor de invulling van Chocolade-Letters in onberispelijke kwa liteit, benevens andere 8t. Nicolaas- Artikelen in voorraad voor WEDER- van degelijke constructie 10 jaren verleent, een prachtige aan- Deze week Reclame-aanbieding BLOUSES en JAPONNEN N.V. H.V. P. S. BAKKER nummer van vorige week van het a.s. jubi- den heer Andela, ambtenaar ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/a Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. Gelukkig, die veerkracht in den mensch! Maar gelukkig ook, dat vanuit den mensoheljjken geest wordt vastgelegd, in veel vormige monumenten, wat de menscbbeid in bepaalde tijden heeft gedacht en geleden. Als zulk een monument beschouwen wij ds. Schermerhorn’s drama ,Onder- gang”, hetwelk de schrijver zelve gister avond in het gebouw de Rujjterstr. 67 voor een zeer goed bezette zaal heeft voorgedragen. En hiermede is meteen gezegd, dat het stuk niet uit de slechte elementen van louter een tendenzwerk is samengesteld. Ja, de schrijver heeft gewis niets anders voorgehad, dan ons de ellende van den oorlog en den stryd tusschen het oude en het jongere geslacht dat die ellende niet langer als een *noodzakelijk” kwaad beschouwt, voor te tooveren. Maar geen enkele situatie geen enkel beeld of woord is geforceerd, uit de aandoening van zijn ziel zijn de beelden voor den schr. opgestaan, die hij toen met forsche hand slechte had te groepeeren. Geen wonder, dat ook de uitbeelding door stem en gebaar ten slotte bij den schrjjver zelve in goede handen was. We hoorden het gisteren ons door een eenvoudig, oud mannetje, met oogjes, die nog nieuwsgierig de wereld inkeken, verklaren: »Zoo ken Heijermans het niet, die heb niet dat gevoel er voor.” (A. H. C.) De Burgemeester van Hennaarderadeel brengt bij dezen ter algemeene kennis, dat de Heer Commissaris der Koningin in de provincie Friesland voornemens is op Zaterdag 26 November a.s. een bezoek aan deze gemeente te brengen. Gelegenheid om Zijn-HoogEdelGestr. te spreken, wordt gegeven omstreeks 10 uur in het Gemeentehuis alhier. De ingezetenen worden beleefd ver zocht bij die gelegenheid de vlaggen uit te steken. Wommels, den 17 Nov. 1921. De Burgemeester voornoemd, R. KUIPERS. 24 m.M. werd 47 meter ver en 33 meter hoog gespoten. Wanneer zelfs met volle capaciteit wordt gespoten, liggen de slangen geheel stil en kan de grootste straalpijp door één man bediend worden. De wagen loopt op kogelassen, zoodat het vervoer door slechts enkele personen gemakkelijk kan geschieden. De slangen worden op afneembare haspels mee gevoerd, zoodat bij brand in den kortst mogelijken tijd, zonder eenige kronkeling kunnen worden uitgelegd. Zooals men ons mededeelde, werden door eeue commissie uit ons brandweer- college verschillende systemen motor- brandspuiten beproefd alvorens tot aan koop werd overgegaan en vernemen wij thans dat het geheele college met den aankoop dezer spuit uiterst voldaan is. De firma Geesink Zonen deelde ons nog mede, dat zij, overtuigd zijnde de goede werking en eene garantie van ’t Is natuurlijk winst voor onze brandweer, doch het is toch te hopen, dat deze motorbrandspuit nooit gebruikt behoeft te worden. Mocht het helaas wel noodig zijn, dan gelooven wij zeker, dat zij uit stekende diensten zal bewijzen. Burgemeester en Wethouders van Hennaarderadeel, raden mannen en vrou wen, die 8 December aanstaande 35 jaar of ouder zijn, geen rentekaart houden, dus niet in loondienst zijn en recht hebben om toegelaten te worden tot het afsluiten eener vrijwillige ouderdomsver- zekering van drie gulden per week levenslang, in te gaan op 65-jarigen leeftijd, met inbegrip f 100 uitkeering bij overlijden, in hun eigen belang zeer ernstig aan zich voor genoemden datnm bij den agent aan gratis zorgdraagt het formulier. Men drale niet, de tijd dringt! Niet toegelaten worden zij, die in de Rijksvermogensbelasting zijn aangeslagen en zij, die in de Rijksinkomstenbelasting naar f 2000 of meer zijn aangeslagen. Het doel is enkel om de geldelijk zwakkeren in de maatschappij tegemoet te komen. Wommels, den 11 Nov. 1921. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. KUIPERS, Burgemeester. J. MOOK, Secretaris. In het maakten wij melding leum van ter secretarie alhier. Aan bet slot staat dat de jubilaris van 122 uur te zijnen huize aan de Hid Herostraat gecomplimenteerd zal kunnen worden. De woonplaats is een abuis en op den 23 November bestaat van 122 uur gelegenheid den jubilaris geluk te wenschen te zijnen woon huize Groote Dijt akker 31 boven den fotograaf Algera. De BURGEMEESTER van HEN NAARDERADEEL maakt bekend, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een aanvraag van Ridzert Hellinga te Itens, om vergunning tot het verrichten van bakkersarbeid tusschen 8 uur des namiddags en 6 uur des voormiddsgs in het perceel te Itens, no. 54. Op Donderdag 15 December a.s., des voormiddags elf uur, zal in het raadhuis gelegenheid bestaan om ten overstaan van den Burgemeester bezwaren tegen de aanvraag in te brengen. Daarbij worden zoowel de aanvrager als zij, die bezwaren inbrengen, in de gelegenheid gesteld zich naar aanleiding van de bezwaren mondeling en schrifte lijk te verklaren. Zoowel de aanvrager als zij, die be zwaren inbrengen, kunnen gedurende acht dagen vóór het bovengemelde tijd stip, ter secretarie der gemeente, van de ter zake ingekomen schrifturen kennis nemen. De Burgemeester voornoemd, R. KUIPERS. Wommels, 15 Nov. 1921. Dinsdagavond werd door de vereenigde Tooneelisten onder directie van Jac. de Wind in de Doele opgevoerd: „De onbekende Vrouw”, een tooneelwerk in 4 bedrijven. De zaal was slechts matig bezet, doch dit belette den artisten niet hun beste beentje voor te zetten om den avond te doen slagen. Wat het stuk aangaat hierover zullen wij niet in bijzonderheden treden, wel kunnen wij zeggen, dat het slotbedrijf ons, ook wat het spel betreft, het best voldeed. Raymond Fleuriot (J. de Wind) speelde hier uitstekend als advocaat en het spel van Jacqueline pakte in dit bedrijf het meest. Allen hebben echter hun best gedaan de opvoering van dit werk dat om tot zijn recht te komen eerste klas spelers vereischt tot een goed geheel te maken en te oordeelen naar het ap plaus, vooral aan het slot, is de heer De Wind met zijn gezelschap hierin geslaagd. In de pauze werd een collecte ge houden voor de noodlijdende Russische kinderen, welke circa f 27 opbracht. A.s. Woensdagavond 23 November zal de bekende Ds. Schermerhorn van Nieuwe-Niedorp een voordracht houden voor de Maatschappij van 't Nut van ’t Algemeen. Hij zal in de groote zaal van „De Doele” zijn zelf geschreven anti-militairistisch tooneelstuk Onder gang” voordragen. Als bewijs hoe gunstig het stuk en de lezing ervan worden beoordeeld, laten wij hieronder twee recensies volgen, de eerste uit De Vrije Socialist en de tweede uit De Avondpost: Donderdag 28 Febr. hadden we in Drachten het genoegen in ons midden te hebben Ds. Schermerhorn met „Onder- gsng”. Dat bet stuk op meesterlijke wijze werd ten gehoore gebracht, behoeft geen betoog. Hiervoor zegt ons de naam Schermerhorn genoeg. Dat het stuk „insloeg” bewees de ademlooze stilte en de aandacht van het begin tot het einde. Er werd bjjna geen zucht gehoord onder de 350 bezoekers; alleen bier en daar 'n snik en menigeen was niet in staat ’n traan te weerhouden. Alleen het zachte gegons der gaslampen was het eenige wat gehoord werd. We hoorden dan ook van menigeen: Neen, zoo’n kunstwerk heb ik nog nimmer gehoord, hoewel ik veel heb bij ge woon dl... Ik durf dan ook gerust te beweren dat die laatste Februaridag ons nog lang na dezen in herinnering zal bljjven. „Ondergang”, door De. Schermerhorn. De oorlog is voorbij. Hoe het met den vrede in de gemoederen staat, kunnen we voor het oogenblik daarlaten, maar de oorlog met ingenieus uitgedachte opruim-machinerieën is voor het oogen- ‘blik voorbij. Wij die, in de ijle zonnig heid der Zwitsersche bergen, met eiken pas dien we hooger klommen, duidelijker het regelmatig onheilspellend geronk der kanonnen boorden en onszelven gewond voelden bij de gedachte aan de wonden, die bij elk geronk jonge levens uit de zonnige ijlheid wegdroegen wij hebben wel gansch den oorlog ons beklemd gevoeld door het besef der aan vernieling overgegeven levens. Maar ook zij, die slechts van booren zeggen en van lectuur wisten van de vernieling, hebben den- oorlog-lang den domper over hun levens blijheid gevoeld. Doch boe is de menseb Niet zoo gauw is de druk, de angst verdwenen, of bij wenscht z’n levensblijheid en levensvreugde terug, het met z’n mensch- heid verbonden egoisme wenscht ver getelheid en... als het kan,... dubbel genieten. Met graagte leeft de mensch van thans alweer over de herinneringen van verschrikking der 4 oorlogsjaren heen. Is het, na het lezen van deze beoor- deelingen nog noodig onze lezeressen en lezers op te wekken de voordracht van Ds. Schermerhorn te gaan hooren? Wij gelooven het niet. Wij vertrouwen dat iedereen zich zal inspannen dien avond vrij te houden om op te gaan naar „De Doele.” Laat de groote zaal Woensdagavond te klein zijn om alle belangstellenden te bevatten. Laat Bolsward toonen mede te willen werken aan de beschaving der menschheid. Laat het niet alleen uit nieuwsgierigheid zijn, doch laat er een innerlijken drang zjjn, daar heen te gaan uit sympathie voor het streven van den geachten spreker. Straks zullen wij alom het „Vrede op Aarde” hooren verkondigen. Allen die naar een werkelijke Vrede verlangen en daarvoor willen medewerken behooren aanwezig te zijn. Krijgsdienst is werkzaam te zijn in dienst der vijandschap. Godsdienst is werkzaam te zijn in dienst der liefde. Dat willen wij allen Woensdag en Donderdag j.l. gaf de firma J. Geesink Zonen uit Weesp, eenige demonstraties met de Magirus motorbrandspuit, die door onze gemeente is aangekocht. Deze spuit met een motor van 24 P.K. heeft een hoogdruk centrifugaal- pomp met een capaciteit tot 1100 L. per minuut en kan met 4 stralen gelijktijdig werken. Met een straal van Naar wij vernemen zal op Woensdag 30 November a.s, in de Concertzaal „De Doele” een liederenavond gegeven worden door Mevrouw Joy Mac Arden. Deze zangeres, die dit jaar voor het eerst in Nederland optreedt, oogstte zeer veel succes bij baar concerten, die zij gaf in het Kurhaus te Scheveningen, Concertgebouw te Amsterdam, Diligentia te ’s-Gravenhage en in vele andere plaatsen. De ingezetenen van Bolsward zullen het Dames-Comité, dat zich gevormd heeft om dezen liederenavond te orga- niseeren, dankbaar zijn voor de gelegen heid hun gegeven, deze zeer begaafde zangeres te kunnen gaan hooren. De vele recensies welke wij over den zang van Mevr. Joy Mac Arden lazen waren allen een en al lof. Teneinde zich vooraf van voldoende deelneming te verzekeren zal namens genoemd comité begin volgende week een lijst circulairen, waarop men ge legenheid heeft het verlangd aantal plaatsen in te vullen. De prijzen der plaatsen zullen zijn bij inteekening op de lijst fl.op den avond der uitvoering f 1.50. Bij onvoldoende inteekening behoudt het comité zich het recht voor het concert niet te doen plaats hebben. Onze vroegere stadgenooten de dames B. Steensma en T. Wiersma en de heer R. Haitsma zijn geslaagd voor het vak- examen Telegrafie, gehouden te Den Haag. Onze vroegere stadgenoot de heer J. H. Faber, thans procuratiehouder der Lissesche Bank te Sassenbeim, heeft met gunstig gevolg examen afgelegd voor candidaat-notaris. Dinsdag j.l. herdacht onze stadge- noote, mej. IJmkje Halma bet feit dat zij 25 jaar als huishoudster in dienst trad in de pastorie der R. C. parochiekerk van den Heiligen Fran ciscos. Dat men hare trouwe plichts vervulling en toewijding zeer op prijs stelt heeft zjj dien dag in ruime mate ondervonden. Nu de lange avonden hun intrede hebben gedaan en dus de tijd voor lezers en studeerenden weer is aange broken, is het te begrijpen dat velen uitzien naar den dag waarop hier de Openbare Leeszaal zal worden geopend. Wij kunnen onzen lezers thans mede- deelen dat in Januari a.s. het nieuwe gebouw aan het Hengstepad in gebruik kan worden genomen, hetwelk wel iets later is dan oorspronkelijk werd gedacht, doch de regen en storm van een paar weken terug hebben nogal aanmerkelijke vertraging in den bouw veroorzaakt. De koninklijke goedkeuring is thans van de leeszaal verkregen voor de contributie op de statuten en wij verwijzen naar de in dit blad voorkomende adver tentie.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1