Nieuws en Advertentieblad Bolsward en Omstreken. PELTERIJEN. N.V. H.V. P. S. BAKKER Kragen,Moffen en Garnituren Z?er geschikte Sint Nicolaas-Cadeaux! L. J. Timmer, Bolsward, Onze Piano’s en Orgels munten uit door prachtigen toon, sierlijke o kasten en zeer solide afwerking. Onze prijzen zijn bijzonder laag. Langdurige afdoende garantie. ALLE HOUTSOORTEN. Reclame-Aan bieding tegen prijzen ver beneden de waarde H. Y. KRAMER, No. 48. ZIE ETALAGE. enz. Borstplaat en Chocoladeletters onberispelijke kwaliteit, benevens -3 3 CD Nieuwe Violen, Foudralen, Strijkstokken, Snaren, enz, enz. i UJ X X Ld Bi a o 60ste Jaargang. Zaterdag 26 November 1921. voor N.V. H.V. P. S. BAKKER, Leeuwarden Nieuwestad. c o HORLOGES, Goud- en Zilverwerken. Tromp, Sneek. 1 Dit nummer bestaat uit 3 Bladen. e 5 Vanaf heden bieden wij aan in Pelterijen Uit Bolsward. Enorme keuze LEEUWARDEN, Nieuwestad. Restanten Heerenkleeding tegen prijzen, ver beneden de waarde. COLBERT COSTUUMS 25.—, 30.-,35.- a 40 gld. PANTALONS vanaf 9.gld. DEMI'S. WINTER MOTORKLEEDING ver beneden den prijs EENIGE RESTANTEN Jongeheeren Costumes en Jassen voor spotprijzen. SC" Al deze goederen zijn van le KWALITEIT, doch worden voor deze lage prijzen verkocht daar de sorteering niet volledig is. CD P -$ CD CD CD 5 C u Uitgeefster: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. in [DRAISIM-vanVALKEMBURG'S-- ••iLEVÈRTRWI - St. Nicolaas-Cadeaux. Groote Markt - BOLSWARD. Tel. No. 63, Groote Dijlakker. Ruime keuze verder in: Jubileum Andela. een groote partij Restanten Bolswardsche Courant 1 'II j- i Afzonderlijke T? LEEUWARDEN f-M ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 600 of 1000 reeels aanmerke ijk lager. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onde No. 4. denkt terug aan de onmenschelijke hande lingen der soldaten jegens een gezin van vader, moeder en dochter. Hij deelt mede hoe ook hij er toe is gekomen een medemensch met de bajonet te doorsteken. Hij kon het zich zelf niet vergeven, had daar gewetenswroeging van, viel in slaap en wakker geworden, zag hij een nevel, waarin hij Christus herkende. Christus keek hem aan met tranen in de oogenen vroeg hem wat hij had gedaan. O moeder wat was dat vreeselijk. Na deze zeer tragische passage, doet de schrijver duidelijk uitkomen de onbenullig heid van een paar burgerlijke menschjes. In het vierde bedrijf is de zoon weer in zooverre hersteld, dat hij zich lichamelijk weer in staat acht zich te kunnen geven voor de propaganda tegen het militairisme. Hij zal ’s middags als spreker optreden in een protest-vergadering. Zijn vader is daarover zeer ontstemd en eischt van zijn zoon dit niet te doen. De zoon belooft: niet in den optocht te zullen medeloopen, doch zegt wel te zullen spreken. Een hevige scène heeft thans plaats tusschen vader, moeder en zoon. De vader wijst zijn zoon de deur en zegt hem niet meer als zoon te erkennen, het aan zijn vrouw overlatende te kiezen tusschen haar jongen en haar man. Ernst wil nog een laatste poging doen zijn geslacht voor een ondergang te be hoeden; vraagt aan Frank niet op de vergadering te spreken. Doch deze laatste zegt dat zijn plaats is bij de misdeelden, bij het volk. Marie spoort haar man aan, toch eindelijk mensch en vader te durven zijn. Een volksoptocht komt voorbij. Frank snelt weg om zich bij het volk te voegen. Zijn moeder volgt hem. Ernst van Haars- bergen zegt: dit is de ondergang van mijn geslacht, waarna hij zich door een revolver schot van het leven berooft. Gedurende de geheele voordracht was het doodstil in de zaal. Er was aandacht van het begin tot het eind en dank zij vooral ook het tplentvolle declameeren van Ds. S., maakte het stuk diepen indruk. Alle aanwezigen waren het er over eens, dat èn het stuk èn de voordracht buiten- VOORDRACHT van zijn tooneelstuk „Ondergang", door Ds. Schermerhorn van Nieuwe Niedorp. Frank antwoordt: als ik soldaat wordt is het uit lafheid; ik zou zoo graag een goed mensch willen zijn. Hij komt tot de bittere erkenning dat hunne zielen zoo vreemd aan elkaar zijn. Tenslotte verbiedt Ernst aan Frank den dienst te weigeren. Frank zegt geen soldaat te kunnen worden. Ellendeling, wil jij je vader niet gehoor zamen? roept Ernst uit, haalt een revolver uit zijn bureau en zegt dit wapen nog nooit te hebben gebruikt, doch hij overleeft het niet, wanneer hij moet ervaren dat ideeën zijn het geslacht van Haarsbergen onwaardig. Op de sociëteit heeft hij het reeds moeten hooren dat zijn zoon anti- militairist is en met het volk, met het plebs heult. Hij verwijt zijn vrouw dit, Marie tracht Frank in bescherming te nemen en plaatst de ideeën van haar kind tegenover die van haar man. ’t Blijkt duidelijk dat ook zij meer vereering heeft voor Frank en diens principes, nietalleen als moeder, doch ook als mensch. Zij spreekt over het goede en brave in haar zoon. Dat prikkelt echter den vader nog meer, en vol verontwaardiging, verblind door standentrots verwijt hij zijn vrouw van andere afkomst te zijn en roept hij uit dat zij nooit een kind hadden moeten hebben. Gedurende dit dispuut komt een troep militairen voorbij en de muziek brengt hem in extase. Met bewondering aan schouwt hij zijne soldaten, die hij pracht kerels noemt. De komst van Ds v. d. Heuvel maakt een einde aan dit gesprek. Ernst wil een onderhoud met den Ds. en vraagt dezen of hij er niets aan kan doen dat zijn zoon tot andere gedachten komt. Hij zegt liever te zien dat zijn zoon naar ’t kerkhof wordt gedragen dan dat hij dienstweigeraar zou worden. Ds. v. d. H. antwoordt dat Frank voor alles met zijn geweten te rade moet gaan en niets moet doen voordat hij zich zelf heeft afgevraagd of hij het daarmede kan overeenbrengen. Ook de Ds. verdedigt, tot groote ergernis van Ernst, de houding van Frank. Ds. v. d. H. betreurt het, dat de vader zich niet in kan denken, dat zijn zoon weigert zich op te laten leiden tot moordenaar en niet het willooze werktuig wil zijn in handen vanenkelen Eischniet van mij, roept Ds. uit, dat ik Frank beweeg zijn mooiste gevoelens te verloochenen. Laat hem zelf beslissen. Nadat Ds. v. d. Heuvel is vertrokken, komt Frank binnen en volgt een gesprek tusschen vader en zoon. Ernst wil Frank er van overtuigen, dat hij zijn plan om dienst te weigeren, moet laten varen. Hij wijst hem vol familietrots er op dat hij een Van Haarsbergen is. andere St. NICOLA AS A RTIK ELEN voor wederverkoopers, in voorraad bij ABONNEMENTSPRIJS: 60 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. ’t Was een goede gedachte van het Departement Bolsward der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen om Ds. Scher merhorn uit te noodigen zijn tooneelstuk „Ondergang” te komen voordragen. ’t Kan geen kwaad als dergelijke stem men eens worden gehoord. Velen zullen het lang niet in alles met hem eens zijn en het past ons niet Jn een verslag zijner voordracht over den inhoud ervan te dis- cussieeren. Allen zullen het echter erken nen dat zijn edele bedoelingen, om uit liefde voor den mensch de instandhouding van het militairisme te bestrijden, gewaar deerd moeten worden. Het militairisme toch, zoo uitstekend geschikt om alle lagere hartstochten in den mensch te voe den, werkt daardoor de moreele en spiri- tueele opheffing van dienzelfden mensch niet in de hand. En een opheffing van den mensch zede lijk en geestelijk is vooral zoo noodig, want wij allen leven beneden onze moraal. Allen doen wij, moeten wij bijna iederen dag wel iets doen, Wat beneden onze ideeele levensopvattingen is. En daarom is het aanhooren van voordrachten als de bovengenoemde in dezen tijd van moreele en geestelijke verwording wel eens goed. EXTRA LAGE PRIJZEN IN ALLE ARTIKELEN. Beleefd aanbevelend, Dank zij de gunstige bekendheid van den geachten Spreker, doch zeer zeker ook dank zij onze opwekking tot bijwoning, was de groote zaal van „De Doele” reeds lang voor het uur van aanvang, geheel bezet. Velen stonden aan den ingang nog te wachten op een plaatsje, enkelen is dat nog gelukt, doch velen moesten teleur- gesteld-weer henen gaan. Kwart over achten opent Ds. Kossen, de bijeenkomst en heet hij alle aanwezigen hartelijk welkom. Hij spreekt den wensch, uit, dat allen een goeden avond zullen hebben en verheugt zich over den grooten opkomst, voor hem een bewijs dat men Ds. S. graag hoort, die dan ook voor Bolsward geen onbekende is. Hij verzoekt de vergadering niet te rooken; dit op uitdrukkelijk verlangen van den Spreker. Met liefde wordt aan dit ver zoek door een ieder voldaan. Hierna geeft hij het woord aan Ds. Schermerhorn. Deze begint met te zeggen dat hij tot ons is gekomen, om zijn tooneelstuk, vier jaren geleden, dus nog te midden van den grooten oorlog, geschreven, voor te dragen. In het stuk zijn twee tegenover elkaar staande levensbeschouwingen be lichaamd in een vader en een zoon. De vader als voorstander, de zoon als tegenstander van het militairisme. Het stuk heeft 4 bedrijven en de hoofdpersonen zijn de vader: een gepensioneerd hoofd officier, zijn vrouw en hun zoon Frank. Verder komt er nog in voor een dominé, (de geestelijke vader van Frank) een ver pleegster, een onbenullig journalist, en een nog onbenulliger heer en dame, z.g. vrienden van Franks ouders. Het zou ons natuurlijk te ver voeren als wij alle vier bedrijven op den voet gingen volgen en zullen daarom volstaan met een kort overzicht. Het eerste bedrijf laat ons een dispuut hooren tusschen Ernst van Haarsbergen (de vader) en Marie (de moeder). Ernst beroemd zich op zijn adellijke afkomst en spreekt zijn afkeuring er over uit dat zijn zoon er ideeën op na houdt zoo geheel in strijd met de zijne. Frank’s zijn zoon zijn hoogste plicht tegenover het vaderland zou weigeren. Frank is tenslotte gezwicht voor den wil van zijn vader. Uit liefde voor hem. En in het tweede bedrijf, spelende in de salon, op den verjaardag van de moeder, hooren wij dat intusschen oorlog is uit gebroken en Frank mede te velde is getrokken. Vrienden komen het echtpaar feliciteeren en wordt besloten een partij whist te spelen. Marie trekt zich een oogenblik terug en van die gelegenheid maakt Ernst gebruik om zijn vrienden mede te deelen dat Frank zwaar gewond is en bericht heeft ontvangen dat hij Voor den dienst is afgekeurd. Hij toont eenige wroeging en vreest het oogenblik waarop hij zijn lieve jongen, waarschijnlijk geheel mis vormd, terug zal zien. Hij ziet er tegenop dit zijn vrouw mede te deelen, want Marie aanbidt haar jongen. Er wordt telefonisch medegedeeld dat Frank dezen avond nog thuis komt. Kort daarna hooren zij het getoeter van een naderende auto, er wordt gebeld en Frank, steunende op een verpleegster komt binnen. De moeder was zeer voorzichtig door Ernst voor bereid en treffend is de ontmoeting tusschen moeder en zoon, doch ook die tusschen vader en zoon. Als de verpleegster heengaat, drukt zij Marie op het hart er vooral voor te waken dat Frank rust, ook geestelijke rust krijgt. Frank feliciteert zijn moeder en ook zijn vader. Hij spreekt er zijn vreugde over uit weer thuis te zijn, weer in zijn eigen bed te kunnen slapen. Maar nu hij thuis is nu denkt hij weer aan zijn kameraden, die hij beklaagt en betreurt. Zijn vader zegt hem niet aan zijn vrienden te denken, doch dit is Frank onmogelijk. Plotseling ziet hij zich weder te midden van hen verplaatst, ziet hen weer en ook de ver schrikkingen van den oorlog, dien hij een hel noemt. Van vermoeidheid, zwakte en overspanning, valt hij bewusteloos achter over in zijn stoel. Het derde bedrijf verplaatst ons in de serre en hooren wij hoe Frank vertelt aan zijn moeder, van dat wat hij heeft meegemaakt. Hij is in een droefgeestige stemming en gewoon mooi waren en het woord van dank, door Ds. Kossen aan den Spreker gewijd, had een levendig applaus ten gevolge. Om half twaalf ging de groote menigte, onder den indruk van het gehoorde, huiswaarts. Ook wij geluisterd. O wij kunnen ons indenken, dat de schrijver den zoon vol verontwaardiging laat uitroepen, dat de oorlogen het misda dige werk zijn van een aantal schurken, doch wij zouden Ds. Schermerhorn willen verzoeken, dat woord uit zijn stuk te nemen. Want filosophisch beschouwd is niemand van oorsprong een schurk en het woord „schurk” kweekt haat. Het doel van Ds. S. is, in navolging van Christus, liefde tot onze medemenschen te prediken vandaar zijn krachtig ageeren tegen het militarisme. Welnu liefde is in strijd met haat. Wij haten niemand en wij mogen niemand haten. Wij hoorden beweren dat hetstukdoor de vele en lange dialogen niet geschikt is als speelstuk. Wij kunnen mededeelen, dat het ook niet als opvoeringsstuk is geschreven en de schrijver zelf erkent het zich veel beter leent voor declamatie. Het is ons een genoegen te kunnen mededeelen, dat onze in een der vorige nummers dezer courant uitgesproken verwachting, als zouden velen van Bols- ward’s ingezetenen op 23 Nov. van de gelegenheid gebruik maken om den heer Andela met het oog op zijn 40 jarig jubileum als ambtenaar ter secretarie geluk te wenschen, geenszins beschaamd is geworden. Reeds des voormiddags, toen de jubi laris tegen ongeveer half tien op ver zoek zijner collega’s eenigen tijd ter secretarie aanwezig was, kwamen hem aldaar sommige ingezetenen, waaronder de Heer Ontvanger der Registratie, complimenteeren. Na eene hartelijke toespraak van den Heer Secretarie, werd hem namens het secretarie-personeel en den Stadsbode, een fraaien wandelstok met zilveren knop aangeboden. De lessenaar, waaraan de Heer Andela zijne dagelijkfche werkzaamheden nog steeds met opgewektheid verricht, was voor deze gelegenheid aardig met groen versierd, welke attentie door hem zeer werd gewaardeerd. Tijdens de voor de receptie bestemde ren was het aantal dergenen, die hem hunne gelukwenschen kwamen aanbieden, zeer groot. Hieronder bevonden zich, om slechts enkelen te noemen, Ds. Kossen, Dr. Niemeijer, het voltallige college van B. en W., Dr. Beekhuis, de Heer Feit- sma, de Heer Bruins, enz. De Heer Praamsma, in zijne kwaliteit als loco-Burgemeester, herdacht in een gloedvolle rede het zeldzame feit, dat de jubilaris gedurende 40 jaren de gemeente trouw heeft gediend, waarvoor hij hem een woord »an bijzondere hulde niet meende te moeten onthouden. Verder releveerde Spreker, dat de ge meente dergelijke ambtenaren op hoogen prijs stelt. Als blijk van hoogachting en waardeering, werd den Heer Andela van gemeentewege een keurig cadeau van huishoudelijken aard vereerd. De jubilaris deed in eenige woorden van dank uitkomen, dat hij nog vele jaren de gemeente met zijn beste krachten hoopt te dienen. Door meerdere ingezetenen waren bloemen gezonden, zoodat de ontvang kamer als het ware in een bloemenhof was herschapen. hebben in stille aandacht E L lu

Bolswards Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1