en Advertentieblad Nieuws Bolsward en Omstreken. L. J. TIMMER, Bolsward. ra» 60ste Jaargang. Zaterdag 3 December 1921. No. 49. voor Koperen Tongen. 5 jaar Garantie. 85,— f Fransch Orgel, flinke toon Orgel, 9 reg. zoo goed als nieuw f 270, St. Nicolaasfeest. Prachtig Orgel, fraaie kast, 12 reg. met 16 voet Subbas, fabricaat American Organ en Co. f 255,—. Orgel, 13 reg., moderne stijl, als nieuw f 3C0, Orgel, 17 reg., 5 spel, met doorloopende harp, 8, 16 en 4 voet f 475, Uitgeefster: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. TBI Gebruikte ORGELS spotprijzen IN MEM0R1AM. Ws. Jacobs te Arum, overkwam gisterenavond ruim tien uur een noodlottig ongeval met doodelijken afloop. Hij k«am van de repetitie te Kimswerd, was reeds bij „de Groeuedijk”, dus nabij zijn woonplaats, toen hij uitweek voor een auto. Door een noodlottige samenloop kwam juist de tram van Harlingen hem achterop, zonder dal hij dit. scheen te merken, en... werd overreden. Direct werd gestopt om te zien wat er was gebeurd, en machinist en conducteur vonden hem. Op hun vraag wie hij was, werd nog even geluid gegeven, maar daarop bleken de levensgeesten geweken te zijn. Verschrikkelijke gewaar wording toen zij den bun goed bekenden persoon herkenden. Hart verscheurend was het de treurmare in zijn woonplaats en bij zijne echtgenoote te moeten brengen. Hl Dit nummer bestaat uit 3 Bladen. Uit Bolsward. WINTER. Aanbevelend, 5 O zz Onze nieuwe Burgemeester. PRAB.^A-vanVALKEHBURG'S- |e 4 >iLEV£RTRAMtJ a z Bolswardsche Courant 'lij Afzonderlijke dit blad is telefonisch aangesloten ondst No. 4. I LxJ UJ o LlJ ld ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 62l/2 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar 5 Cent. ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 600 cf 1000 revels aanmerke ijk lager. Sei bureau van zoo belangrijke nieuws ons bekend gemankt. verwacht echter algemeen dat Zondag verschillende groote tochten kunnen worden ondernomen. ’t Is voor de winkeliers in schaatsen een goede week. Wij vernamen van enkelen dat hun voorraad reeds uit geput is. ’t Werd al lang geleden voorspeld, dat wij een vroegen en strengen wi iter zouden krijgen. Ouden van dagen ver zekerden het ons, dat op zoo’n lange, warme en droge zomer ook beslist een zeer strengen winter zou volgen. En het laat zich aanzien dat zij gelijk hebben gehad met bun beweren. Of de winter lang zal duren moeten wij nog afwachten, maar streng is hij zeker al wel. Dit blijkt reeds bij zijn eerste op treden. Het heet in den volksmond wel, dat strenge heeren niet lang regeeren, en ala ook dit waar is, zouden wij hem weer e»en spoedig zien gaan ala hij is gekomen, maar volgens alle weerkundige waarnemingen blijkt dat de wintervorst zich hier aardig op zijn gemak gevoelt Een schrikkelijke mare ver spreidde zich Vrijdagmorgen j 1. Den heer Ook aan ona R-dactiebureau was het een schokkend bericht. De beer Jacobs toch was reeds nagenoeg 25 jaren lang voor ons Blad een zeer gewaardeerde kracht. Hij en zijne vrouw behoorden tot de vrienden van wijlen den heer J C. C'tperus en diens gezin, wat bij vele malen door zijne medewerking heeft getoond. Zijn talrijke verslagen, vooral ook op muzikaal terrein, onder- teekend met Ws., trokken de aandacht, omdat er in doorstraalde zijn helder inzicht, en ook de soms eigenaardige zeggensk racht. Voor ons Stedelijk Muziekkorps i« het thans ook een ernstig verlies. Was hij in vroegere jaren, toen hij hier zijn woonplaa's had, directeur thans nam bij om het korps uit de verlegenheid te helpen weer die functie waar. Talrijk waren zijne vrienden en allen zuilen getroffen zijn dat deze welwillende en vriendelijke heer o.> zoo noodlottige wijze aan zijn drukken werkkring onttrokken is. Nog in de kracht des levens had hij nog lang nuttig werkzaam kunnen zijn. Mevr. Jacobs kan er van over tuigd zijn, dat honderden vrienden, leerlingen en oud-leerlingen in het voor haar zoo smartelijk verlies deelen. Zijn nagedachtenis blij vein eer» I Wij allen, althans de meesten onzer, lullen we) meer houden van den zomer dan van den winter. Maar... December is een oase in de winterwoesijje. Decem ber is een vrengdemaand 1 Het ia de maand, dat we tot ons zelf inkeeren, meer innerlijk leven. Daar buiten mag het donker zijn en mistig en kond, we merken het ter nauwernood. 't Is of de lente, die sluimert in den winter, onze ziel reeds heeft aangeraakt. De lente met. haar teedere schoonheid, haar vele beloften »an kleuren en geuren, van zomerweelde en zomerpracht lééft in onze ziel. Ja, we leven meer intens, meer werke lijk, niet sl chts voor ons zelf, maar ook voor anderen, óók, misschien in de Donderdagnamiddag kwart voor vijf bereikte ons uit den Haag het bericht, dat de beer S. J. Praamsma is benoemd tot burgemeester onzer stad. Een kwar tier later werd dit per bulletin door Naar men ons verzekerde waren er 17 sollicitanten, waarvan een 6 tal uit onze gemeente. Reeds langen iyd was een ieder nieuwsgierig te vernemen wie be noemd zou worden, ’t Is dus begrijpelijk, dat bet van mond tot mond ging en in een minimum van tyd bij iedereen be kend was. Wij meenen den heer Praamsma en zijn familie geluk te mogen wenscben met deze eervolle benoeming en hopen dal ?lj tot zegen moge zijn voor Bolsward. Officieel. Bij K. B. 30 Nov. 1921, No. 12, is de heer S. J. Praamsma benoemd tot burgemeester van Bolsward. De Woensdag j.l. gebonden col lecte voor het verhongerde Russische kind beeft f 485 51 opgebracht. In aanmerking genomen dat nog maar zeer korten tijd geleden een collecte ia ge houden voor da slacht» ff-rs van de Bran- daris die meer dan 500 gulden op beeft gebracht, mag het resultaat van de eerat- genoemde collecte zeker wel bevredigend genoemd worden. Een woord van dank aan de milde gevers en ook aan de jonge dames die zich beschikbaar hadden ge steld te collecteeren en aan wier opge wekt werken zeker wel een groot deel van dit succes is te danken. De heer P. A. Bruinsma, notaris alhier, heeft het ongeluk gehad zijn rechterbovenarm te breken. Hij ligt thans te Leeuwarden (alwaar het ongeval plaats bad) in bet St. Bonifacius-zieken* buis. De breuk laat zich zeer ernstig aanzien. De vergadering der Afdeeling „Bolsward” van de Friesche Maatschappij van Landbouw was matig bezocht: 20 gewone-, 2 buitengewone leden en 2 dames. Mejuffrouw Oosterbaan, landbouwbuis- houdkundige te Sneek. hield eene lezing over „Lmdbouwhuishoudonderwijs.” Zij deed dit aan de band van bet leerplan van ’n landbouwbuisboudcursus. Daarbij werd het groote belang van koken het eerst toegelicbt, waarop zjj de kennis van voedingsleer liet volgen, om daarop in een uitvoerig betoog het nut daarvan aan te toonen. Ook de hulpmiddelen bij bet koken werden aan eene nauw keurige beschouwing onderworpen. Gena derd tot de huishoudkunde, werden besproken de woninginrichting, het gebruik onzer kleederen en ten slotte de waseb. Daarna werd de taak van den land- en tuiribouwonderwjjzer, voor zoo»erhq hier bij betrokken is, toegelicht. Het bleek, dat er veel was, dat de vrouwen moesten weten en waarmee ze bon voordeel konden doen. Op scheikundig terrein leeren zij verschillende verschijnselen kennen en den uitleg daarvan begrijpen. Het nut van plantkunde zal in 't bij zonder bljjken bij de bloementeelt. O »k de noodige kennis van bet lichaam zal worden aangebracht, a’sook van de melk, om daarna dit gedeelte met onderwijs in boekhouden te besluiten De knip en naailessen zijn facultatief, toch blijken ze steeds nuttig en ge- wenscht. Tot slot kunnen de deel- n emsters in de gelegenheid worden gesteld een cursus in de eerste hulp bij ongelukken te volgen. Minimum leeftijd 16 jaar; cursusgeld f 15, onvermogenden kunnen geheel, minvermogenden gedeeltelijk vrijgesteld worden. M»xim. aantal deelneemsters 24. Waar bet begrijpelijk is dat een en voorloopig nog niet aan vertrekken denkt. 't Was deze week een prachtig gezicht, straten, boomen, landerijen enz. plotse ling zoo wondermooi getooid te zien met een kleed van rijm en vooral toen de zon bet wit deed glinsteren en flon keren als kleine edelgesteenten. De fijne rijm bedekt nu boom en plant En 't stjjf-gestolde water, spiegelglad, Kaatst het de zon ter ‘g van 't glanzig pad. De blanke sneeuw ligt blinkend op het [■and. Ja 't water is reeds overal stijf gestold. De sterke vorst beeft de grachten, vaarten en slooten van een flinke ijs korst voorzien, de scheepvaart is geheel gestremd, alle diensten te water liggen stil en vooral in Friesland wordt door joeg en oud reeds druk ge*chaatst. De verschillende ijsclubs hebben overal maatregelen genomen om hun leden ge legenheid te geven zich te goed te doen aan deze heerlijke en gezonde sport. Hardrijderijen zijn reeds door geheel onze provincie uitgeschreven. Allen die naar ijs verlangd hebben, kunnen hun hart ophalen. In verschil lende plaatsen hebben de kinderen des middags vrij »an school gekregen, ’t I< een aardig gezicht onze kleinen te zien krabbelen, zich inspannende zoo goed en zoo vlug mogelijk te rijden, want hen is beloofd dat zij Zondag met vader mee mogen gaan, als hy een tochtje gaat maken, op voorwaarde natuurlijk dat de kleinen moeten zorgen mee te kunnen komen. Volge s de berichten van den Frieschen Ijsbond bevindt het ijs zich overal in tamelijk goede conditie. Op sommige plaatsen is bet door het vele zoute water niet zoo mooi. De eerste dagen Oer af- geloopen week zijn verschillende per sonen (meest kinderen) verdronken. Men wat mocht uitrusten en een lekker hapje meenemen op zijn verdere reis. Zelf zuchtig als wij waren, hoopten wij echter steeds «oor deze zorgvuldigheid op de een of andere belooning, wat speelgoed of wat lekkers, dat danook zelden uit bleef. En behalve dat paard en de tabbert, bezit 8t. Nicolaas nog zijn bekenden zwarten knecht. Hem is immers opge dragen, de kinderen, die in het afge- loopen jaar hun plicht niet hebben gedaan, te at re ff--n bij draagt de vreese- lijke roë bij zich en den zak, waarin hjj de ergste onder de bengels stopt en met zich naar Spanje voert, welk land zich de meeste kinderen daardoor voor stellen als een reusachtige strafgevan genis. De heilige zelf stelt zich tot taak om de zoete kinderen te beloonen en suikergoed, appelen en pepernooten voor hen te strooien, te onderzoeken hoe ver zij zijn gevorderd en bun geschenken te overhandigen, of die voor hen te ver stoppen in alle hoeken van het huis Ja, laat het St. Nicolaasfeest maar blijven. Het doet zooveel goed en er is zulk een groote behoefte aan wat meer mooie levenspoëzie. Wanneer aan de viering in de aller eerste plaats ten grondslag ligt het gelukkig willen maken van anderen en in 't bijzonder van onze kleine dreu- missen en niet het egoïsme daarbij wordt aangewakkerd, zal ook dit feest er toe bijdragen bet geluk van ons allen te verhoogen, omdat liefde alweer de drijfveer is, liefde tot de kleinen, liefde tot allen. Daarom wenschen ook wij allen een heerlijk St. r icolaasfeest eerste plaais, voor de kleinen, voor de kinderen, die na ons komen en voor een deel zullen worden, wat wij van ben maken. De kinderen, die de toe komst zijn van bet menscbengeslacbt, de toekomst d»-r wereld. December is de maand dat ons ziele- leven dieper en rijker is. Zij, onze ziel gaat meer uit naar ben, die het minder hebben dan wij, naar hedro»fden en vermoeiden en beladenen, naar armen en misdeelden, arm niet slechts aan aardsche goederen, maar aan hemelscbe schatten. Het is de maand, dat we de balans opmaken van ons leven, dat we stille n en luisteren en... wachten. December I De kinderen wachten ook en verwachten dat de goede bissebop hun veel moois zal brengen en ze ver langen naar het feest van 8t. Nicolaas Hel is een vriendelijk, zonnig feest voor de kleintjes en voor vele volwassenen ook, die vreugde zullen bereiden en ervaren hoe heel veel zaliger geven is dan ontvangen. Er is iets te speuren geweest, schrijft de redacteur van de rubriek .0 der de Streep” in het Hand Isblad, verleden jaar al; óók bet jaar tevoren reeds, meerdere jaren zelfs, van een neiging om de gaven van den grijzen bissebop onder den Kerstboom te stapelen. De Sinterklaasviering dus zoo’n beetje op het tweede plan, of, be»er nog, i één feest van „ontknooping” op den 5den December, maar in de plaats daarvan, midden in de donkere dagen, een „bran dende” sparreboom vol zilver getwinke), loovertjes glinsteringen en pakjes ver rassing. Het viel te speuren iu het streven «an bonden, genootschappen, vereeni- gingen, die elk jaar hunne uitnoodigings- kaarten stuurden voor Ker-ufeestviering. de invitaties naar Sinterklaasmiddagen namen af. Geen paardengetrappel dus, noch een bisschoppelijk gedost „iemand” met pak en zak en Pieterman, maar een stil- glanzende boom, omstraald van kinder vreugd. Doch de strekking van het St. Nico laasfeest en die der Keratfeestviering zijn te veel verschillend van elkaar, dan dat het eene feest bet andere zou kunnen vervangen. Aan de viering van het Kerstfeest ligt geheel iets anders ten grondslag. Zóó ver wordt echter niet gedacht door de velen die bet Kerstfeest vieren enkel en alleen om den Kerstboom. En zoo is de bedoelde redacteur van „Onder de Streep” er toe gekomen, ver schillende bekende vrouwen en mannen, kindervrienden en paragogen, de vraag te stellen: Vindt gij wel, dat bet Sint Nicolaasfeest nog van onzen tijd is, speciaal als kinderfeest. Ziudt gij even tueel, iets anders in de plaats willen stellen En bijna allen hebben een lans ge broken voor den ouden man, van wien de schimmel, de afstroomende, witte baard, bet malle knecbije, iutregreerende deelen vormen. Ook wq zouden niet graag zien, dat, onze kindereu het St. Nicolaasfeest werd ontnomen. Last de kleinen maar weer zingen: „Sinter Klaas! goed heilig maul Trek jou beste taobert an, Rijd er mee naar Amsterdam, Van Amsterdam naar Ja, waarheen niet? Men kan zonder aarzelen zeggen, de heele wereld rond, dus ook bij onze kleinen, want hij heeft een paard, een mooien schimmel, niet waar? die hem. o»er den schoorsteen been, door de lucht rijdt, z-o snel als ooit een paard gereden heeft. Op een enkelen a«ond toch bezoekt hij niet alleen alle huisgezinnen in de stad of het dorp waar wij wonen, maar zelfs door het geheele land. Die mooie schim mell Hoe dikwijls hebben wij hem be wonderd p platen, vlaggen en uithang borden, hoe dikwijls hebben wij onze schoenen, met hooi gevuld, onder den schoorsteen gezet, opdat het goede dier 4 T’LEEUWARDEN d z «o

Bolswards Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1