en Advertentieblad Nieuws Bolsward en Omstreken. Nieuwjaarswonsclien Vrede en welbehagen voor allen k J IS HET HÜN BELANG 60ste Jaargang. Zaterdag 24 December 1921. No. 52. voor BERNTSJE. Alle Bank- en Effectenzaken. W. Zeijl Zoon’s BANK Uitgeefster: Firma B. CUPERUS Az, BOLSWARD. DUS OPGEPAST! Afzonderlijke Dit nummer bestaat uit 2 Bladen. Uit Bolsward. Kinderuitzending in den winter. I voor CHRISTUSBERTE. fen zijn van kleine zwakke 0, dit foarjierlik wfinder Om severe troch de tiid to gean...' 0, dit foarjierlik wfinder Heil’s mylde tnyldens to forstean... It Chriatusbern fornijt myn hert Sjuch, sjuch myn suvrens... It Heiteldn. RINKE TOLMAN. voor Landbouw en Handel, SNEEK, Oude Koemarkt 35. iDRAóiriA-vANVALKEriBURG'S-- Ie A •iLEVERTRAMI we de de spits ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per S maanden. Franco per post Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. O, dit foarjierlik wfinder, Det myn wylde langstmen swije, bonn [en finzen En ik de tiid forromtne sjuch myn [eagen Bifiemje greater )An myn God hat [skinzen My de Ijeafde, det myn driften teagen It Christusbern fornijt de wrfild O, hert, wêz bliid 1 ons den Christus worden geboren en zal het gemakkelijker zijn, in alle op zichten een beter mensch te worden. Eerst dan zullen vijandschap en haat hebben plaats gemaakt voor broederschap en liefde; dan zullen de zwaarden worden omgesmeed in ploegijzers en de speren tot snoeimessen. Eerst dan zal er vrede zijn in den mensch en het leven op aarde een wel behagen. Dan zal ook onze geest gelijk die van Christus, in innige gemeenschap komen met God en zullen wij den Vader danken voor het .Licht der Waarheid”, hetwelk in den Heiligen nacht voor ons verscheen. Dan zullen wij allen kunnen vieren [een heerlijk Kerstfeest! ben niet gekomen, om O, dit foarjierlik wfinder, Det de dei forwide wirdt oant fiere [fierten En al de dagen fol fen gloede binne En al de dagen fol fen flfinkers sjitte En de jonge winen dertner rinne It Christusbern fornijt de wrald Hark, hark de ffigels... Het begint er zoetjes aan op te gelijken, dat F. C. A. zich als nummer 1 zal handhaven. Zondag werd Workum het kind van de rekening. F. C. A. trok volledig uit, terwijl Workum nogal een paar invallers telde. Het resultaat was een 6 O overwinning voor de rood witter. Voor rust toen F. C. A. tegen wind speelde was het reeds 5O en met dezen voorsprong was het na rust een zeer gemakkelijke partij. Het zesde punt kwam uit een strafschop, door Carmigchelt onhoudbaar ingezet. Nu een paar weken rust en dan in het nieuwe jaar met dezelfde kracht verder gespeeld. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. (Nadruk verboden). Berntsje Ijeaf berntsje, mei eacbjes sa [blau Dy strielende eachjes fen dy Wiste, ho’t ik dêr in Himel yn [sjoch In Himel allinne for my? Berntsje, mei earmkes en toetsjes sa [roun, Ja, al dat mfitele fen dy... Wiste Ijeave, ho’t alles tor my is It moaiste skilderij Berntsje, as ik hear dyn silveren löd, Dy bernelaits skatsje, fen dy Wiste, dat it is de Ijeafste muzyk, Dy’t earne bistiet tor my Berntsje, nou ik bjir by dyn widske sit Don, bern fen myn berte by dy I Wiste, hó ryk en lokkich ik my fiel Dast’ .alles” biste tor my? Berntsje, is ienris mijn taek hjir [folbrocht En memke is net mear by dy 1 Wist’ den it hillige yet fen dizze [stonn Scilst’ den ek tinke oan my Boalsert. G. BIJL—de Jong. O, dit foarjierlik wfinder, Det de wegen gi&nzich binne [geglimmer En ’t greidl&n grienet finder iepen loften As wier ’t it Ijocht fen rike en ripe [simmer, Dat nou trill’t yn stille middeiskoften. It Christusbern fornijt de wrfild Sjuch, sjuch de blommen... Zoo gij niet in Uzelf het beeld hebt [opgebouwd. Laat het dan ook nu weer gezegd Christusgeest in ons tot Voor enkele jaren hadden illusie, dat Nederland mede aan stond in de zorg voor het zwakke kind. Een kijkje over de grenzen heeft ons zeer ontgoocheld. Wat de Belgische Staat doet onder beheer van het .Nationaal Werk van Kinderwelzijn” en wat de Duitsche steden verrichten onder hoofdleiding van het .Wohlfartsministerie” is zooveel meer in aantal en stelsel, dat we reden hebben diep beschaamd te zijn In Keulen, waar de krankenkassen 1 pCt. van het grondtoon der arbeiders bekomen, worden vele millioenen besteed voor kinderverzorging. Alleen op gebied van degelijkheid der verpleging, staat Nederland bij de beste buitenlandsche tehuizen gelukkig niet ten achter. Winterverpleging vonden we elders regel, zomerverpleging alleen bij school uitstapjes en de eigenlijke vacantie-kolo- nies in de oude beteekenis. Nederland bezit, goed geteld en zonder de sanatoria, 46 groote- en tehuizen voor verpleging van kinderen. Van deze tel ik er 3, welke ook des winters geopend zijn. Een aantal van 43 huizen aan ons onovertroffen herstellingsoord het Hol- landsche strand en in onze heerlijke bosch- en heidestreken worden niet benut, en dat terwijl er vele tienduizenden de wereld te oordeelen, maar om de wereld te redden.” Zijn besef van het één zijn aan leven met God met het leven den Vader, zooals hij zei was zoo natuurlijk en zoo volkomen, dat bij van alle door God gezonden leiders ’t hoogst stond. Hij is waarlijk de Weg, de Waarheid en het Leven. Gelooft gij niet, dat ik in den Vader ben en de Vader in mij is? De woorden, die ik tot U spreek zeg ik niet uit mij zelven de Vader, die voortdurend in mij is, volbrengt Zijn werken. Gelooft mij, ik ben in den Vader en de Vader in mij, zoo niet, gelooft op grond van die werken. Wie in mij gelooft, zal de werken, die ik doe, ook doenja, hij zal grootere verrichten.” Trine zegtAls wij het leven, den geest en de leer van Christus liefhebben, dan zullen wij doen naar zijn woorden en er niet enkel naar luisterenen zoo we er naar handelen, zullen we door de natuurlijke werking van de wetten, die hij gaf, een leven beginnen van veel vreugdevoller en krachtiger werk zaamheid.” Nooit leefde op aarde grooter mensch, nooit leefde er grooter voorbeeld van reinheid, verhevenheid, ernst en liefde. En tochdit voorbeeld geldt ook nu nog. De practijk der Hefde-idee is velen helaas nog zoo vreemd. Het leven doet ons dagelijks nog zooveel dishar monie aanschouwen. De jacht naar het materieele, de onedele wedstrijd in ui ter 1 ij k vertoon, geven voortdurend voedsel aan de lagere uitingen van egoisroe in al zijn onderscheidene, afschuwelijke vor men. Het streven naar roem en eer, en naar nog veel meer, brengt vaak met zich medeafgunst, nijd, leugen en laster. De haat toont zich helaas nog zooveel sterker dan de liefde en achter het masker van liefde ontdekt men zoo dikwijls de onaangename en afstootende trekken van huichelarij en onwaarheid. Veler levensopvattingen en levensbe schouwingen geven blijk van een intel lectueel en moreel laagstaan, in strijd met ieder begrip van naastenliefde, broederschap en zustermin. Werd Christus ook honderdmaal geboren En niet in Uzelf, zoo zij Uw ziel verloren; Vergeefs hebt ge het kruis op Golgotha [aanschouwd, In het nummer van de BOLSWARD SCHE COURANT, dat 31 December verschijnt, kunnen Nieuwjaarswenschen opgenomen worden tegen den prijs van 40 CENT voor 4 regels. Daar onze winkeliers en verdere neringdoenden allen zeer veel afnemers en kennissen buiten Bolsward hebben de nieuwjaarwensch te plaatsen in de BOLSWARDSCHE COURANT met nevenbladen. Deze komen door geheel Bolsward, Wonseradeel en Hennaarderadeel in 7000 huisgezinnen. W* TiJd ige opgave is gewenscht I zijn, laat een uiting komen. O, wij weten, hoe moeilijk het is, het kwade in ons te verdrijven en het goede naar voren te brengen; wij zijn nog zoo spoedig geneigd toe te geven aan onze lagere verlangens. Maar bij het streven naar het mooiere en edele, zal ons hart instinctmatig gevoelen, dat ér iets hoogers bestaat en het smacht naar een hoogere waarheid, dan door ons denkvermogen begrepen kan worden. Vrede en welbehagen voor allen, zonder uitzondering; geen plaats voor een enkelen vijand. Vijandschap is in strjjd met de liefde. En er is geen betere weg, om de schoonheid en de noodzakelijkheid van vrede, welbehagen en liefde te toonen, dan door te wijzen op het contrast met den toestand van zelfzucht en haat. Onze zielen zijn Ego’s, die naar volmaking streven. Het goede gezocht en daarin opge gaan, niet met onverschilligheid, opdat het mooie niet kwijne. Het zoeken naar het goede in het kwade zal op den duur het kwaad in goed omzetten. Wij allen er naar gestreefd, om de vele afzichtelijke dieren, welke nog in onzen menschelijken stal aanwezig zijn, daaruit te verdrijven en plaatsje doen maken voor een geest van hooge orde. Ons Hooger Ego laten triumfeeren. Dan zal de gelegenheid gunstig worden levensvatbaarheid te geven aan de God delijke kiem van broederschap en zuster liefde en zal in ons allen iets moois en goeds geboren worden. Dan zal in ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. Het bureau van dit blad is telefonisch aangesloten onder No. 4. Daar is uit ’s werelds duist’re wolken Een licht der lichten opgegaan. Komt tot zijn schijnsel alle volken 1 En gij, mijn ziele, bid bet aan!’ Het komt de schaduwen beschijnen, De zwarte schaduw van den dood De nacht der zonde zal verdwijnen, Genade spreidt haar morgenrood. Het is daar buiten zoo donker en koud, want December geeft lange, duistere nachten en korte, mistige, schemerige dagen. De scherpe noorde- wind giert over de daken, huilt over onze hoofden, een grauwe ijskoude nevel schijnt ons te omarmen, en als een lange, donkere schaduw schrijdt de duisternis voort om lichten en lichtjes te dooven, lichtjes, die we zoo noodig hebben op het vaak donkere levenspad. Maar zietals de duisternis het grootst is en de dagen het kortst, straalt plotseling een helder licht, een schitte rende Ster ons tegen. Het is nacht, maar een weergalooze glaus stroomt van den helderen hemelhet is of heel in de verte de aarde één wordt met den Hemel en da gansche lucht vervuld is met heerlijk Eogelengezang. Een wondere atmosfeer van vrede zweeft om ons heen, 't Is of we in den voorhof zijn van het heilige der heiligen en ons het schitterend licht van ’t para dijs reeds tegenstraalt. O die Ster, ze tokt ons, ze wenkt ons, ze wil ons den weg wijzen. In schitterenden glans licht zij over de weide, waar de herders hun schapen hoeden, ze straalt en fonkelt over de heuvelen tot Bethlehem Efrata, de stad Davids, waar eens, in lang vervlogen dagen, de jonge herder ronddwaalde en zijn psalmen dichtte. We volgen de Ster en staan voor de kribbe van het pas geboren vurig verlangdeChristuskind. Een storm van aandoeningen, een stroom van warmte bruist ons door de zie). De heele natuur houdt den adem in en luistert met ons naar het Eogelengezang, den afscheidsgroet van den hemel aan de scheidende ziel, die lijdelijk op aarde zal wonen om licht te brengen en liefde alom. Een vonkje, maar o zooveel schit terender, zooveel grooter en warmer dan andere vonken. Een vonk die nooit dreigde te dooven, maar altijd is blijven branden en grooter en helderder is geworden, want het licht, dat van Bethlehem uitging en nog altijd uitgaat, is groot genoeg om de gansche donkere aarde te verlichten en de verkleumde menschheid te verwarmen. Het Christuskindje werd geboren in een stal, omdat er in de herberg geen plaats meer was. Geen plaats in de herberg, maar vurig begeerd. Naar Jezus komst werd verlangd met ziels verlangen, niet slechts door zijn ouders, maar door heel een volk, vermoeid en beladen, verdrukt en vernederd, van vreugde en vrijheid beroofd. Jezus is geboren I Alom jubelen de scharen en luiden de klokken en zingen wij allen, door vreugde bezield, vol dankbaarheid voor het licht, dat gelijk met deze geboorte voor ons is opgegaan. Want de mensch Jezus, bezield met den Christusgeest, was geen gewoon mensch. Hij was belast met een grootsche en mooie zending en bracht ons het evangelie der liefde. En hij bracht licht, waar bet duister was en warmte waar koude heerschte. »Ik ben als een licht in de wereld gekomen,.opdat ieder, die in mij geloofd niet in duisternis blijve. En indien iemand mijn woorden hoort en ze niet bewaart, ik oordeel hem niet; want ik Onze vroegere stadgenoote Mej. Y. van der Wal, werd dezer dagen, na verdediging van ’n proefschrift: .Bijdrage tot de kennis van de zaadhuid, door bestudeering der ontwikkeling, met toe passing van microchemische methoden” te Groningen bevorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde. Tot onderwijzeres aan de Geref. School .Rehobóth” alhier, is benoemd Mej. Y. Dwarshuis, te Balkbrug. De heer J. v. d. Kuur, thans agent van politie te ’s Gravenhage, is benoemd tot agent van politie le klasse alhier. Mej. 8. de Haan alhier, staat op de voordracht benoemd te worden tot onderwijzeres aan de Openbare School te Houtigehage. Geslaagd voor het boekhoud- diploma .Mercurios” der Federatie van Handels- en Kantoorbedienden, de heer K. Jongsma, en voor het diploma van het Ned. Handelsinstituut, de heer Y. Ypma alhier, beiden opgeleid door den heer J. Driebergen. Op de aanbeveling voor chef- monteur bij het gemeentelijk electrisch bedrijf te Drachten, zijn geplaatst de heeren H. Nauta te Kollum, A. Spijkstra te Warga en M. J. Vos, alhier. Ten overstaan van den heer F. J. Bruinsma, cand. notaris, plaats vervanger voor den notaris P. A. Bruiusma, had Donderdag j.l. in .den Hof van Holland” de finale verkooping plaats van de sate en landen onder IJsbrecbtum, groot 721/2 pondemaat, thans in huur bij den heer Jan J. Galema. De veiling geschiedde in 9 perceelen. Kooper van de geheele sate en landen werd de heer Sikke Feikes Doting, veehandelaar te IJsbrechtum, voor f 82012. Een stuk weiland groot 8lho pdm. grenzende aan bovengenoemde sate, werd gekocht door den heer Haite Klazes Schukking te Cubaard voor f 1040 per pondemaat of f 3224. Maandag, 2e Kerstdag, zal door de Chr. Gem. Zangvereeniging eene openbare uitvoering worden gegeven in de Geref. Kerk, Witheerenstraat. Deze vereeniging heeft zich reeds een goeden naam verworven en wij zijn overtuigd dat het programma, dat weer met zorg is samengesteld, ook nu zoo zal worden uitgevoerd, dat de aanwezigen een genotvollen avond krijgen. Bolswardsche Courant to o r-5 rH co 1O 00 1O 00 o o 00 CO r— 03 ÖO O) en o ac e LEEUWARDEN- 8 CU n lO M r- öa g S h Q O ai go® PÜ t> 00 J oi r-5 M C ~o -o H I B M 3 Pu 2 O Q P? Q 03 02 v>- ->

Bolswards Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1