en Advertentieblad Nieuws Bolsward en Omstreken. Firma H. C. DE HAAS, Bolsward. Koffie- en Theehandel. Dit no. bevat een BELANGRIJKE mededeeling der N.V. H.V. P. S. BAKKER. R j voor Als ’t Nienwe jaar zijn intiêedoet! Zaterdag 31 December 1921. 60ste Jaargang. No. 53. OUDEJAARSAVOND. Otficiëele Advertentiën. BEKENDMAKING. n Alle Bank- en Effëctenzaken. Uitgeefster: Firma B. CUPERUS Az., BOLSWARD. W. Zeijl Zoon’s u Uit Bolsward. e Dit nummer bestaat uit 2 Bladen. o - Opleiding bij de luchtvaart- afdeeling tot reserve-tweede- luitenant-waarnemer. BANK voor Landbouw en Handel, SNEEK, Oude Koemarkt 35. DRAISHIAvanVALKEHBURG'S- i •;lLEV£RTRAAh - Opleiding bij de luchtvaart-afd. tot reserve-tweede- luitenant-waarnemer. Zanguitvoering. Krite Boalsert. Bolswardsche Courant Afzonderlijke Het bureau aanmelding, TROMP, SNEEK. aan- ver- te mogen gelooven, dat niets hebben getracht de onzen, voor den een nieuwjaar, dat met vertrouwen opgewektheid wordt ingetreden met een ADVERTENTIEPRIJS: 10 Cts. per regel. Bij 500 of 1000 regels aanmerkelijk lager. van dit blad i» telefonisch aangesloten onder No. 4. ZONDER overdrijving mag worden gezegd, dat CACAOPOEDER is een artikel van VERTROUWEN, en een bekend en uitstekend adres voor levering van Hennaarderadeel, R. KUIPERS. Wommels, 24 December 1921. Friesland tusschen- sprak, dat alles ABONNEMENTSPRIJS: 50 Cents per 3 maanden. Franco per post 621/2 Cents. nos. van dit Blad zijn verkrijgbaar a 5 Cent. S. LEEUWARDEN Voor dienstplichtigen der lichting 1922 en van vorige lichtingen, die in 1922 hun eerste oefening zullen aan vangen, wordt bij wijze van proef ge legenheid geopend, om, aanvangende 2 October 1922, bij de luchtvaart- afdeeling teSoesterberg opgeleid te worden tot reserve-tweede-luitenant-waarnemer. De aanmelding voor de opleiding moet plaats hebben vóór 1 Februari 1922. Omtrent de wijze van het sluiten eener verbintenis, de op leiding, de bezoldiging, de bevordering enz. der aspiranten, zijn geregeld in het Koninklijk Besluit van 18 Nov. 1921, No. 76 en in de Ministerieele beschikking van 20 December 1921, 2e Afdeeling no. 81. Voor belanghebbenden is dienaan gaande op aanvraag een bekendmaking kosteloos verkrijgbaar bij den comman dant van de Luchtvaartafdeeling te Soesterberg. De Burgemeester bestaan kunnen steunen en vertrouwen. Gewis, ieder onzer zal gaarne erkennen menigmaal te zyn in gebreke gebleven, ieder zal toegeven meer dan eens te kort te zijn geschoten en wij zijn te bescheiden ons te verhoovaardigen op datgene, wat wij voor goeds meenen gedaan te hebben, maar toch doet het Een ja«r sloot weer zich aan bij tal van lange jaren, waarin ons harte tracht d’ herinnering te bewaren aan veel dat wonderschoon was, maar ook aan veel leed. En of wy nu al moedig voorwaarts willen streven, de weg schijnt soms zoo lang, zoo ledig vaak het leven, en 't einddoel nog zoo ver; ’t is of vergeefs men streed. Maar uit het oude jaar is ’t nieuwe reeds geboren, gelijk na donk’ren nacht glanst ’t gouden ochtendgloren en door dien glans bestraald gaan wij de toekomst in; niet eerder echter vóór w’ in ernst ons zelven vragen: Deed werk’lijk ik mijn plicht in heengegane dagen en deed ik het oprecht en met een blijden zin? O, dat een ieder toch het nieuwe jaar betrede met blijden levensmoed, in ’t hart een heil’ge bede om Waarheid, Wijsheid, Kracht en Reinheid van gemoed. Dan is ons ’t leven lust en ’t leed wordt tot een zegen, want leed, zoowel als vreugd, wordt iedereen gegeven Dan wordt het Nieuwe Jaar met dankbaarheid begroet. De Burgemeester der gemeente Bols ward brengt op verzoek van den Minister van Oorlog het volgende ter openbare kennis Voor dienstplichtigen der lichting 1922 en van vorige lichtingen, die in 1922 hun eerste oefening zullen aanvangen, wordt bij wijze van proef de gelegen heid geopend, om, aavnangende 2 Oct. 1922, bij de luchtvaartafdeeling te Soesterberg opgeleid te worden tot reserve-tweede-luitenant-waarnemer. De aanmelding voor de opleiding moet plaats hebben vóór 1 Februari 1922. Omtrent de wijze van aanmelden, het sluiten eener verbintenis, de op leiding, de bezoldiging, de bevordering enz. der adspiranten, zijn regelen ge geven in het Koninklijk Besluit van 18 November 1921 No. 76 en in de Ministerieele Beschikking van 20 Dec. 1921, lie Afd. No. 81. Voor belang hebbenden is dienaangaande op vraag een bekendmaking kosteloos krijgbaar bij den Commandant der Luchtvaartafdeeling te Soesterberg. De Burgemeester voornoemd, S. J. PRAAMSMA. Bolsward, 23 December 1921. wij toe we de hoofdrollen een extra pluimpje willen geven, wat ze verdienden, dan zou dit eigenlijk de anderen te kort doen, want elk speelde prachtig. En het blijspel zelf? Wij vernamen dat in het kerstnummer van »It Beite len” een beoordeeling staat, die als afbrekende critiek moet worden be schouwd. Daar wordt op schamperen toon op den inhoud van ’t stuk gewezen en enkele uitdrukkingen er in worden scherp afgekeurd. Integendeel meenen wij dat dit blijspel een inhoud van zeer onschuldigen aard bevat. Ook de veroordeelde uitdrukkingen bevatten naar ons inzien niets ongepasts. Neen, dan zijn er wel andere dergelijke tooneel- producten ook in 't Friesch, waar de dubbelzinnigheid in hooge mate over uitgestrooid is. Hier is het motief: een kamer van een opzichter, die last heeft van de drukke passage door dat ver trek. Veel en varieerend was de variatie, die daarbij was aaogebracht. Als het wordt opgevoerd, als hier te Bolsward, zal het stuk bevallen en niemand kan er ergernis in vinden. Wie gaat zoeken, vindt licht een steen om een hond te treffen, doch dit, evenals spijkers op Jaag water zoeken, is geen loonend bedrijf. »Op ’e kwea njuggen” durven wij een geschikt na- stukje noemen, waarmee de spelers succes kunnen hebben. Maandag, 26 DecetBber, 2e Kerstdag gaf het „Chr. Gemengd Koor” alhier, onder leiding van den heer K. deVries een uitvoering in de Gereformeerde kerk aan de Nieuwe Hofstraat. Daar deze zangvereeniging nog al een goeden naam schijnt te hebben, waren heel wat belangstellenden opgekomende kerk was nog al flink bezet. De heer Eerdmans opende met gebed eri na het gemeenschappelijk zingen van Psalm 81 vers 1kreeg de zangvereeniging het woord. Zeer weifelend werd Wel kom” ingezet, dit stuk klonk op verscheidene plaatsen hinderlijk onzuiver. Trouwens alle koornummers stonden in het teeken van valsch zingen en ^zakken”, bij het eene trad zulks duidelijker aan het Jicht dan bij het andere. No. 2 was iets beter. No. 3 was zeer eentonig. Na het eerste couplet werd bet koor op zeer onhandige manier wat opge schroefd, jammer dat alle partijen dat niet op dezelfde manier opvatten. Ik had ze maar liever door laten zingen, dan was het velen misschien niet eens opgevallen. No. 4 werd zeer verdien stelijk gezongen door een sopraan-soliste. Deze blijkt over een prachtig stem orgaan te beschikken, zingt zeer zuiver en heeft een beschaafde uitspraak. Psalm 103 kwam er verschrikkelijk af. De Uren, dagen, maanden, jaren Vliegen als een schaduw heen. Dat oude lied wordt straks weer in honderden bedehuizen aangeheven. En terecht. Die welsprekende opklimming geeft zoo aanschouwelijk weer hoe snel de tijd vervliegt, dat wij ons onwille keurig voelen genoopt die regels, zoo al niet mee aan te heffen, dan toch te overdenken en het juiste ervan te erkennen, te voelen. Daartoe eigent de oudejaarsavond wel in het bijzonder. Staan wij aan den ingang van het jaar, dan lijkt bet een verbazend lange tijd, een tijdruimte, die haast niet is te overzien, die niet voorbij zal gaan. En aan den eindpaal van den jaarkring gekomen, dan zijn uren, dagen, maanden, jaren als een schaduw beengevlogen Onwillekeurig raakt de ernstige mensch aan het peinzen, wanneer zoo’n mijlpaal op den weg des levens bereikt wordt. Als in een kaleidoscoop gaat het jaar, dat heensnelde, aan den geest voorbij, groote en kleine gebeurtenissen vragen opnieuw de aandacht voor een oogenblik en veel, dat wy meenden vergeten te zijn, in den maalstroom van het drukke leven verzwolgen, komt opnieuw voor onzen geest opdoemen. Daar komen oogenblikken uit den voor immer ver dwenen tijd, die ons herinneren aan luidruchtige vroolijkheid en groote blijdschap, maar ook van diepe smart, ja ook van schaamte over onze zwak heden en gebreken. O, wie zou op Oudejaarsavond nietgedenken hetgenoten goede, het aangename, de vriendschap van zoovelen I Maar ook wordt onze aandacht bepaald by zoo valan, die van ons heengingen naar het onbekende land, deze na een leven, naar onze zienswyze, van geluk en voorspoed, die na een bange worsteling met tal van bezwaren, sommigen plotseling en geheel onverwachts door een noodlottig ongeval. Het ligt gebesl in den aard van den mensch dat hy op oudejaarsavond naar wyding van die ure verlangt en dus een talryke schare zich spoedt naar de tempel van zyn God. Op Oudejaarsavond sluit de zakenman z’n boeken en maakt hij de balans op van het afgeloopen jaar. Blijkt de zaak vooruitgegaan te zyn, dan is hem dat een oorzaak van vreugde, maar als het tegengestelde bet geval is, dan is de stemming minder opgewekt en wordt gezocht naar de oorzaken en naar de middelen van herstel. Evenzoo hebben wij allen, groot en klein, aanzienlijk en gering, onzezedelijke balans op te maken en na te gaan of wy onzen plicht hebben gedaan in staat en maatschappij, in kerk, eigen huisgezin. Want wij allen zijn leden van het groote gezin, maar bovenal behooren aan de onzen en hebben wij zorg te dragen dat wie ons het naast het meest op ons kennen en mogen rekenen en daarop ONDER alle omstandigheden is een absoluut betrouwbaar en scherp concurreerend adres voor levering van SIGAREN en SIGARETTEN TROMP, SNEEK. Onze Krite heeft weer een succes te boeken. Op den 2den Kerstdag werd opgevoerd het plastisch spel van Schuit maker: „Fryske Trou”. Ofschoon dit niet valt in *t gewone kader van ons toanielselskip, mag men toch de keuze een gelukkige noemen. Zang was hierbij de hoofdzaak, en dan was er noodig een zeer talrijk personeel, dus moest hulp gezocht worden bij de zang verenigingen te dezer stede, een ver blijdend teeken, een blyk van goede verstandhouding was het, dat veler mede werking zoo bereidwillig verkregen is. Er kon nu eens iets buitengewoons, voor hier althans, worden opgevoerd. De opbouw van het stuk zelf is een voudig, maar o.i. is juist dit eenvoudige het kenmerk van ’t ware. Het motief waarop het stuk werd geschreven is dit: Door den oorlogstoestand om ons heen, kwam land en volk in benarde om standigheden. Nederland werd met angst voor de toekomst gedompeld in rouw, de tijden leken donker maar als de bevolking zich eensgezind inspant om met kracht te werken aan het heil van het algemeen kan er verbetering komen, kan men weer met vertrouwen op de komende tijden staren. Dit motief werd als kijkspel opge voerd, en zoo gespeeld en gezongen als dat hier Maandag- en ook Woensdag avond het geval was, moet bet inslaan. Aan den leider van dit spel komt een woord van hoogen lof toe, zoowel aan den zang, de verschillende standen, de costumeering, die hier zeer varieerend was, waren tot in de details groote zorgen besteed, en ook al de mede werkenden komt een woord van lof toe. De verdere omschrijving van een en ander zou te veel plaatsruimte in nemen en is ook eigenlijk onnoodig. Het overtalrijk publiek van Maandag heeft met eigen oog en oor zich aan het spel kunnen vergasten. Ook Woensdag zou, indien het gure weer niet velen uit de omstreken had teruggehouden, weer een flink gevulde zaal getuige geweest zijn van de bijzonder goed verzorgde uitvoering. Voor allen die het zagen is een omschrijving on noodig, en voor hen, die het niet bij woonden, kan de pen geen volledig beeld geven, van den indruk die in Friesland zulk spel moet maken. Die boeren en boerinnen, melkers en melksters maaiers en landarbeiders alsmede de schipperij gaven hun bedrijf op verras sende wijze te zien, zij demonstreerden de stoere werkkracht van Frieslands bevolking, waar hier de zang typisch verbonden werd aan de. handeling. De uitspanningen en vermakelijkheden werden getoond door het kaatsen, het schaatsenrijden en een dansje, de zg. ff8kotske trije” die in heel oude tijden werd afgewisseld door ’t Skunmakkers- sankje, alles dus in deze provincie in- heemsch van oudsher. Elke groep vond grooten bijval, de uitbeeldingen Nederland «n alsmede de heraut, die als persoon handelde en had een grootsch effect. Wij mogen niet onvermeld laten, dat de schrijver van dit stuk, de heer Schuitmaker van Franeker, de opvoering Maandagavond bijwoonde, en deze na afloop op geestige wijze zijn volle goed keuring hechtte aan wat onder zulke leidingen met eendrachtig samenwerking voor ’t voetlicht was gebracht. En dan nog het nastukje: Op ’e kwea njuggen”. van D. H. Zijlstra. Hiermee was de Krite weer meer op eigen terrein, en men weet, bet dit ge zelschap is vertrouwd op de planken. Allen hebben hun rol gespeeld, zooals men dat van hen gewoon is, en zouden ons prettig aan wij niet voor iets te zijn voor naaste I En wanneer wij op den Oudejaars avond bedenken, dat wij hebben zorg te dragen ook in den jaarkring, die ons wacht, te woekeren met de talenten, die ons zijn geschonken, dat wij hebben te werken voor ons zelven en voor de onzen, dan mogen wij den Nieuwjaars morgen met gerustheid afwacbten in het besef, dat wel niet eind goed, alles goed maakt, maar toch een goed einde al dadelijk hoop geeft op een goed begin. Mogen wy allen dat besef levendig in ons omdragen en dus niet, gelijk zoo velen na het ernstige oudejaarseinde, het nieuwe jaar lichtzinnig beginnen. Onzen lezers wenschen wy een oude jaarsavond, die stemt tol tevredenheid en en de vaste overtuiging, dat nog immer goed begin een daalder waard is. i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1921 | | pagina 1