der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan Groote Inventaris-üitverkoop. TROMP, l l Nieuwe Koekjes ontvangen, tegen zéér geschikte prijzen bij 61ste Jaargang Zaterdag 7 Januari 1922 No. 1 Officieele Advertentie. PAARDENWET 1918. Sneek. Alle Bank- en Eflectenzaken. In alle afdeelingen buitengewoon groote ASSORTIMENTEN tegen werkelijk lage prijzen. |c A .-.LEVfcRTmi W. Zeijl Zoon’s BANK I N.V. H.V. P. S. BAKKER, Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 Abonnementsprijs franco per post 62‘/2 cent per 3 maanden Uit Bolsward. Dit nummer bestaat uit 2 Bladen j I I I pRj®AvANVALKEHBlic<S-- voor Landbouw en Handel, SNEEK, Oude Koemarkt 35. I 1 Tl H Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. LEEUWARDEN. NIEUWESTAD. Met vernieuwden moed maar weer begonnen Oponing Openbare Leeszaal en Bibliotheek van Bolsward en Omstreken. ernjeuwden moed, met onverUauwden laat et yver, weder onze tuk op te vatten, .Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. door Nijverheid F Ld vJ j ^LEEUWARDEN- „Wonseradeel”, ook wel blijven. Maar daarnaast is reeds bet aantal groot dat leest voor ontwikke ling. Zij wenschen het antwoord op be paalde vragen door onderzoek te ver krijgen, zij weten dat niet de courant of het tijdschrift, maar alleen het boek hen helpen kan, om steeds meer het gebied te beheerschen van wetenschap, techniek, handel of industrie, waarop zij zich bewegen. Deze groep van hen, dié leven om te leeren, heeft niet meer ge noeg aan een enkel boek of blad, maar wenscht meer. Zij wenschen door eigen inspanning bij te halen, wat aan hun opvoeding in dien zin, (dikwerf om financieële redenen) heeft ontbroken. Voor dezulken is de openbare leeszaal en bibliotheek een uitkomst en een helper. De leeszaal is openhaar, ieder die wenscht, mag en kan er gebruik van maken, zoo hij den leeftijd van 18 jaar heeft bereikt. Hij mag lezen en naslaan wat hij wenscht en dat alles gratis. Wenscht hij boeken mede naar huis dan is hij een kleine contributie verschuldigd, he zoo laag is gesteld dat zij voor nie mand een bezwaar behoeft te zijn. De Openbare leeszaal en bibliotheek stelt zich geheel ten dienste van het volk 'i zijn totaal, zij helpt mede tot ver breiding van algemeene kennis, zij steunt nenigeen bij zijn sftidiegang, bewaart a deren voor den verkeerden weg, en heeft door dat alles te zamen genomen, recht op ons aller stefln. Van dit laatste zijn allen -echter nog niet overtuigd. Wie zich eeuigszins op de hoogte houdt, zal bemerken dat, alhoewel het minder wordt, er toch nog altijd een deel der Raadsleden is, dat niet zijn stem kan geven aan de subsidie voor deze in richtingen. Zoo ook hier ter stede. Dit vloeit uit verschillende oorzaken voort, die naar mijn overtuiging absoluut ■>ok allen niet gezocht mogen genoemd worden. Neen ik kan er inkomen, dat men principieele bezwaren heeft, maar meen toch in dezen persoonlijk mede te moeten werken Alleen toch doordat alle partijen medewerken aan deze zaak, zal ze kunnen bloeien en dat niet alleen, maar zullen ook de bezwaren tegen som- mige lectuur zoo klein mogelijk worden gemaakt. Het Rijks-toezicht op de Cen trale vereenigiug voor openbare leeszalen en bibliotheken is door de landsoverheid opgedragen aan 5 heeren, waarvan de voorzitter behoort tot de A.-R., algemeen inspecteur is een vrijzinnig staatsman, terwijl mede zitting hebben 1 R. K., 1 Soc Dem. en 1 Vrij Liberaal. Dit waar borgt mijns inziens voor ons allen een strikte neutraliteit en geeft vertrouwen dat niet iets zal gedaan of ter lezing zal worden verstrekt nadeelig voor anderer gevoelen, en daar ook hier ter stede mannen van verschillende politieke rich tingen samen werken, en alzoo elkander kunnen contröleeren en tevens dekken, heb ik goed vertrouwen in onze leeszaal. Geacht bestuur dezer inrichting. Als hoofd der gemeente wil ik U feliciteeren met het tot stand komen dezer leeszaal. Dat zij blijke in een behoefte ook hier te voorzien, dat velen nut van haar mogen trekken, dat ge steeds in goede harmonie met elkander te zamen deze zaak zult kunnen dienen en dat door Uw voorzichtig en omzichtig optreden de vooroordeelen, die nog bestaan, mogen worden overwonnen. Dr. Hertzberger, het is bekend, datUt die als met werk is overladen, deze in richtingen een bijzonder goed hart toe draagt, en nog altijd tijd en gelegenheid weet te vinden om overal Uw gewaar deerde steun te bieden. Ontvang ook De tweede dag in 1922 was een ge- wichtigen voor Bolsward en Omstreken. De Openbare Leeszaal en Bibliotheek zijn dien dag officieel geopend en dit zal velen aangenaam zijn. Men werd al ongedul dig, vond dat het lang duurde, doch wij meanen dat alles nog al vlug van stapel is geloopen, in aanmerking genomen, dat in Juni 1921 de oprichtings-verga dering heeft plaats gehad. De Leeszaal is gevestigd op een boven lokaal van het gebouw van de Vereen, v. Chr. Belangen. De opening had plaats in de groote zaal van dit gebouw. Toen de voorzitter de heer N. Hofstee, de bijeenkomst opende, was de zaal ge vuld met een groot aantal belangstel lenden en genoodigden. De voorzitter sprak daar dan ook zijn groote vreugde over uit. De talrijke opkomst getuigde van de belangstelling en het verheugde hem, dateindelijk het verlangen van zoovelen verwezenlijkt kon worden. Het was niet zijn plan uit te weiden over het doel en het nut der stichting, dat zou de heer Dr. Hertz- bergen hedenavond doen, terwijl daarna onze burgemeester de heer S. J. Praams- ma, de Leeszaal en Bibliotheek officieel zou openen. Hij bracht beide genoemde heeren dank voor hunne aanwezigheid. De trage aflevering der materialen, sneeuwval enz., zeide hij, hebben de bouw en afwerking der Leeszaal tegengehouden, ’t Geduld der leden behoeft gelukkig niet langer op proef te worden gesteld. De Leeszaal zal voorloopig geopend zijn des Maandags, Dinsdags, Donderdags, en Vrijdags ’s avonds van 79 uur, des Woensdagsmiddags van 26 en var, 79 uur en Zaterdagsnamiddags vat* 26 uur. Van de ervaring zal het af hangen of het aantal uren zal kunnen worden uitgebreid. Er zal een „wenschen- boek” aanwezig zijn, waarin een ieder gelegenheid zal hebben zijn verlangens kenbaar te maken, waar dan zooveel doenlijk rekening mede zal worden ge houden. f 250 is beschikbaar gesteld door de Prov. Vereen van Leeszalen, voor cou ranten en tijdschriften. Van iedere politieke en godsdienstige richting zullen de hoofdbladen aanwezig zijn, benevens de voornaamste tijdschrif ten. Ook zal Jt HeitMn niet ontbreken Er is een „wisselbibliotheek” aan ver bonden. Des Woensdags en Zaterdags zal gelegenheid bestaan boeken te halen en te bezorgen. Men krijgt 14 dagen leestijd. De toegang tot de Leeszaal is voor iedereen boven 18jaar vrij Voorde 16-jarigen moet toegang worden aange vraagd bij het bestuur, met overlegging van een vergunning der ouders. Formulieren zullen voor deze aanvragen worden verkrijgbaar gesteld. Zij, die boeken af willen staan, hetzij in eigendom of in bruikleen, werden door den voorzitter uitgenoodigd zulks te doen. De financieels positie verdient noodzake lijk versterking, doch de heer Hofstee is er van overtuigd, dat dis wel beter zal worden. Wie zou er niet gaarne iets willen offeren voor zulk een nuttige en en noodige instelling. Dank wordt door hem gebracht aan de verschillende corporaties, die het hunne hebben bijgedragen om te kunnen bereiken wat nu bereikt is. Voor aan melding van hoogere bijdragen bestaat steeds gelegenheid. Het aantal leden kan ook nog veel grootor worden, dat bedraagt thans 240. Hij wekt de ver tegenwoordigers en corporaties, die nog niets van zich lieten hooren op, spoedig een gunstig bericht te zenden met be trekking tot financieelen steun aan de Ver- eeniging en wijdt een woord van dank aan de h h. De Visser en Keestra, die als correspondenten met Sneek, het initia tief tot oprichting der vereeniging hebben genomen. Verder brengt hij in herinne ring en dankt daarvoor wat de heer Zuithoff door vroegere pogingen heeft gedaan, spreekt zijn dank uit tegenover den architect den heer Wesseling en den aannemer den heer Lammertsma en zijn werklieden. Hij leest eenige felicitatie-telegrammen voor, deelt mede dat verschillende per sonen, o.a. de Commissaris der Koningin, -uitgenoodigd waren de opening bij te wonen, doch deze verhin ierd waren, orn te eindigen met voorlezing van een ver langlijstje Van een der aan weiigen hnd hij ’s middags reeds een stapel boeken gekjegen, later kwanj zjjy goou met eeu mooi wandbord en wat potjes met bloemen aandragen. Dat voorbeeld verdient na volging D<" Vereeniging zou gaarne ten geschenke willen ontvangen een Friesch Woordenboek Waling Dijkstra, ter op luistering van de zaal eeu spiegel, verder een inktstel, een kolenemmer, een water- stel met fonteintje, een klein klokje, want er is een nogal smalle schoorsteen, wat vaasjes, schilderijen, voorzittershamer enz enz. Nadat een kwartier is gepausseerd krijgt Dr. Hertzbergen uit Sneek het woord die sprak over het type der thans geopende Leeszaal. Hij deed duidelijk uitkomen de plaats die onze Leeszaal inneemt ten opzichte van de andere in ons land be staande. Een z.g. plattulauds-leeszaal als thans te Bolsward bestaat, verdient om verschillende redenen de voorkeur boven een door het Rijk gesubsidiëerde. Hij deelt mede, dat de prov. ambte naar steeds bereid is inlichtingen te geven; spreekt eenige woorden van sym pathie, noemt de Leeszaal en Bibliotheek een beschavings-instituut dat overal wordt geëerd, omdat het is voor en door alle richtingen, voor en door alle par tijen. Hij huldigt de eminente leiding van ons bestuur en eindigt zijn rede met den wensch dut de Openbare Leeszaal moge groeien en bloeien tot heil van dr- geheele stad Bolsward. Applaus Thans krijgt onze burgemeester de heer 8. J Praamsma het woord, die met duidelijke stem ongeveer de volgende rede uitsprak Geachte Vergadering. Voor een paar dagen ontving ik een vriéndelijk schrijven van het bestuur der Openbare Leeszaal orn hedenavond wel met een kort woord, din officieel tè willen openen. Gaarne had ik c|ie uitnoodiging eenigen tijd eerder gehad. Zeer zeker zou ik dan meer tijd disponibel hebben kunnen stellen voor een op te stellen woord. Toch meende ik wel iets t< kunnen zeggen, en heb dan ook beloofd de officieele opening t« zullen bewerk stelligen. De zaak die ons in dit avonduur hier samenbrengt is voor Bolsward nieuw en van tamelijk groot belang voor eeu deel narer inwoners. Werd reeds sedert eenige jaren hiel de gelegenheid gegeven om boeken ter lezing en bestudeering te ontvangen, straks zal dat alles in meer uitgebreideu zin kunnen geschieden, en wordt boven dien de gelegenheid opengesteld in een net lokaal, verwarmd en vei licht te kunnen zitten lezen, en naslaan ook op technisch terrein wat menigeen zelf niet kan aankoopen en toch uoodig is, hetzij voor zelfvorming, hetzij voor studiegang, die leidt tot het bereiken van meerdere kennis op veel en velerlei terrein. Dit laatste toch wordt hoe langer hoe meer het hoofddoel van de openbare leeszalen. Lezen van dag-en weekbladen, om mede daardoor ook op de hoogte te blijven van hetgeen er alzoo voorvalt, is in algemeenen zin genomen zeker heel goed, maar wordt reeds door bijna ieder thuis medegemaakt, en zou dus buiten de leeszaal ook al geschieden, en niet rechtvaardigen daarvoor alleen een in richting te openen. De verbetering van het onderwijs, de U.L.O. scholen, de vak scholen, ja de idee van meer willen weten, die algemeen is doorgedrongen, dit alles heeft gemaakt, dat een groot deel der jonge menschen, gaarne gebruikt maakt om door middel van de openbare lees zalen en bibliotheken hun kennis uit te breiden. De gevallen zijn reeds vele, dat jonge menschen met goede voorontwikkeling en begaafd met energie door de hulp welke zij vonden in de leeszaal hun kennen en kunnen opvoerden tot hooger peil, ja hen deed bereiken een lang ge koesterd ideaal, dat zonder die hulp niet te bereiken zou zijn geweest De snelle groei en de groote bloei waarin de Open bare Leeszalen en Bibliotheken zich dan ook mogen verheugen, zijn naar mijn over tuiging het beste bewijs, dat ze in een bestaande behoefte voorzien. Tot 1898 was er slechts 1 leeszaal en bibliotheek en wel te Utrecht. Toen volgde Dordrecht, toen Groningen en daarna Leeuwarden In 1905 waren er dus nog maar slechts in totaal 4. En nu? ja geachte vergade ring precies weet ik het niet, maar wel dat het aantal zeer belangrijk is toege- nomen, en in 1920 reeds de zestig was gepasseerd. Er is een geslacht gekweekt en ge vormd, dat behoefte heeft aan lectuur, die zich aan de eigen persoon en aan de »igen persoonlijke omstandigheden aan- oust. Ds groote meerderheid las vroeger voor ontspanning meestal een roman, ook wei eeos een aardige reis- of natuurbe schryvmg. De-je le^ts voor outapauniug, zij zijn er nog vele, en zij zullen er zeker Het jaar 1921, zalf niet meer dan een nauwelijks waarneembare stip in de on- van tjjd, op zijn beurt samengesteld uit vele kleinere, toch alle doorleefde tjdseenheden, heeft zich onge merkt weder achter ons opgestapeld. De ondejiareavond (o woord vol poëzie I) hebben wij allen, als naar gewoonte, in eigen familiekring doorgebraeht. Wij hebben elkander de hand gereikt en ons i voorgenomen alle onaangenaamheden, on dervonden en aangedaan, te zullen ver- 4 geten. Wij' hebben afwisselend, set aan aangedaan, te zullen l geten. Wij hebben afwisselend, .d 4 blijdschap of weemoed, teruggedacht etgeen oja en de onzen is gepasseerd een gevoel van goed te willen zijn en doen heelt ons doortintelt en wij allen hebben «ns weder voorgenomen, datgene te laten wat ons en anderen leed zou kunnen berokkenenwij hebben oogen- blikken doorleefd, waarop wjj, in ons zelf gekeerd zijnde, den plechtigen eed aflegden, mede te blijven werken aan eeue in alle npzichtffl, hoogere opvoering van ons zelf u onzffl medemensch. ■n, o wonder, op den dag hierop vol- eude, getuigt onze gemoedstoestand van on vtjongenden invloed, door onze goede ..ddoelngen hierop in gewerkt, ’t Is of wij u plotseing weder bezield zijn met nieuw leven, of alles en allen ons toeroepen tij! ernjeuwden moed, met on verflauwden gesterkt door de wetenschap, dat e.en nuttig en werkzaam bestaan, ons de grootste vol doening bezorgd voor ons zelf en voor anderen, ’t Is alsof een nieuw arbeids veld weder voor ons open ligt, of nieuwe hoop ons tot nieuw en jong leven opwekt. Ja, nieuwe hoop, want heeft 1021 voor velen tal van teleurstellingen gebracht, is 1921 voor vele zaken een jaar van malaise geweest, toch zullen wij er van overtuigd blijven, dat wij allen de kracht hebben, om de op onzen levensweg geplaatste hin derpalen te verwijderen, om alle bezwaren te overwinnen. Ook wij zijn dankbaar gestemd ten op zichte van den vooruitgang, waarin onze bladen zich mogen verheugen. Dankbaar jegens Hem, die ons de kracht geeft tot stand te brengen, dat wat wjj gaarne wil len, dankbaar jegens alle met ons streven sjrmpathiseerenden, voor han woorden van aanmoediging en volharding. Ous blad Hennaarderadeel is vanaf 1 Januari het officieele blad der gemeente Hennaarderadeel” geworden en wij ver wachten, dat de ingezetenen dier gemeente hunne advertentie’s nu ook zulleu plaatsen in dit blad. Langzaam maar zeker komen er reeds meerderen. Ook onze Bolsvardteha Courant ia op nieuw weder gekozen als de courant, waar in het officieele raadsverslag en officieele annouees worden opgenomen, waardoor ons blad is gestempeld tot het officieele orgaan der gemeente Bolsward. Ter bevrediging van onze adverteerders hebben wij vanaf 1 Januari een zeer groote uitbreiding ge geven aan de verspreiding en wordt de Btlswardeeke Courant thans in ieder gezin ontvangen en gelezen. Een maatregel die de publiciteit zeer zeker ten goede komt. De advertenties zjjn voer ieder blad een levensbehoefte en met vreugde mogen wij eonstateeren, dat ons aantal adverteerders steeds grooter wordt. Wjj zijn dan ook genoodzaakt geworden het aantal kolommen uit te breiden en van op 7 te brengen. Dit heeft ten gevolge, dat wij meerdere advertenties kunnen plaatsen en ook, dat wij, waarschijnlijk aan ons verlangen kunnen voldoen om de lezers, nog meer dan dit tot op heden bet geval was, redactioneel nieuws te kunnen aanbieden. Joo is, bij verschijning van dit nummer, onze onde getrouwe Bolswardeeke Courant weder nieuw leven ingeblazen en komt zij in een nieuw kleed gestoken, vol levens- blgbèid tot u. Wij hopen, dat het ons mag gelukken haar tot vollen bloei te brengen. Alle teekejen wijzen er op, dat wij op deu goeden weg zijn. En ’t is daarom, dat wij met vernieuwden moed en lust en ijver ons w(vk zullen voortzetten. ’t la ons er niet om te doen zuster- bladen te verdringen, doch niemand zal en mag het ons euvel duiden, als wij alle pogingen in het werk stellen, de plaatste veroveren, die ons krachtens recht en billijkheid, ter meerdere eere van hen, die het moeilijke pionierswerk hebben ver richt, toekomt! Dat zij ioo De Burgemeester der gemeente Bolsward brengt bij deze ter kennis van belang hebbenden den inhoud van artikel 13 der Paardenwet 1918 [Staatsblad no. 419), I luidende als volgt: Ieder, die eigenaar of houder is van een tweejarigen of ouderen hengst, is verplicht I hiervan bij den Burgemeester der gemeente I zijner inwoning aangifte te doen binnen eene maand, nadat de hengst twee jasr is geworden of in zjjn bezit is gekomen, alsmede voor den eersten Februari van elk jaar. De Burgemeester geeft van deze nan- gifte kosteloos een bewijs af volgens een onzen Minister van Landbnaw, 1 en Handel vast te stellen moiel. Formulieren voor de aangifte zullen ter- krijgbaar zijn ter secretarie. Bolswabd, den 4 Jan. 1922. De Burgemeester voornoemd, S. J. PRAAMSMA. Het jaar 1921, zelf niet meer dan een eindige ruimte Bolswardsche Courant 1 <rwiirw~wnwnmnffWM 111 nMniri'iiriiBiir i .1 i JU j miMM fis ITV 1L

Bolswards Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1