Officiéél Orgaan der Gemeente Bolsward KOOIT ISMJW iMOM ra DE LEERPLICHTWET. •I MUNT' Firma JOBS. TROMP, Sneek. Fa. Jaüs. TROMP, Sneek. n. Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te ^Bolsward - Telefoon No. 4 Zaterdag 21 Januari 1022 No. 3 ,61ste Jaargang Alle Bank- en Effectenzaken. W. Zeijl Zoons BANK ÖÖELmatiö Officiëele Advertentiën. Dit nummer bestaat uit 2 Bladen 5 [DRALSIyIAvan VALKEHBURG'S I e A •ÏLEVERTRWI voor Landbouw en Handel, SNEEK, Oude Koemarkt 35. tot veertig jaar zocht, worden door de be- trekkelyk «goedaardige” influenza van thans zoowel kinderen als ouden »an dagen aan getast met alles wat daar tusschen ligt. 7* was onze collectie BANKET en BISCUITS, zoowel vooral in de betere pryzen als in goedkoops geschikte soorten zóó volledig cn zoo-allos- overtreffend als thans. Neemt proef, Winkeliers, en laat spoedig eenige blikjes komen. Aanbevelend, Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent.’ Iedere regel meer gewoon tarief. In hst voorgaande artikel hebben we gewezen op enkele bepalingen, die een verscherping van den leerplicht inhouden. Dit komt ook vooral uit by de behandeling van «ongeoorloofde verzuimen”. hebben we de voornaamste wijzigingen der oude leerplichtwet aangegeven en meteen gewezen op de strengere bepalingen der nieuwe. Het verzet tegen de idee «Leer- plicht” is aanmerkelijk geluwd. «Laat mij beginnen”, sprak Minister de Visser bij de Algemeene Beraadslagingen, «met eerlijk te erkennen, dat in allerlei kringen der politieke partyen de waardeering van het beginsel van den leerplicht nu een ander is dan in het jaar 1900. De Leerplichtwet is nu reeds 20 jaren in praktyk gebracht en heeft in dat tijdsverloop ontegenzeggelijk goed gewerkt.” By de eindstemming, den 28sten April 1921, werd de nieuwe wet dan ook met 60 tegen 16 stemmen in de 2e Kamer aangenomen en den 13 Oct. '21 in de le Kamer met 32 tegen 3 stemmen. Zoo kunnen we dus zeggen, dat met de invoering van de nieuwe leerplichtwet, we weder een flinken stap hebben gedaan in goede richting voor dejontwikkeling van het kind. De griep. Zooals in het geheele land, heerscht ook in onze provincie in hevige mate de griep. Van uit alle plaatsen bereiken ons berichten van een groot aantal zieken. Eigenaardig is het, dat de ziekte tot nog toe in de steden veel meer voorkomt dan op het platteland In Leeuwarden, Sneek, Franeker en ook in Bolsward komen zeer vele gevallen voor, 't Is hier gelukkig nog niet zoo erg als in Franeker bijv, waar de scholen voor een groot deel zijn ontvolkt. De epidemie heeft echter een goedaardig verloop. De geneesheeren hebben het niet temin verbazend druk. Van 'smorgens vroeg tot 's avonds laat, ja tot diep in de nacht zijn zij overal in actie. In het Alg. flandelsblad lezen wij: Schier hnis aan huis moeten de dokters bezoeken afleggen en byna steeds kunnen zy dan de huisgenooten troosten met de verzekering, dat de patiënt, over wiens temperatuur-verhooging men zich ongerast maakt, na vsrloop van enkele dagen wel weer ongeveer hersteld zal zijn. lafiaenza noemen de doktoren de thans heerschende ziekte. Ia de eerste plaats omdat het grootste gedeelte onder hen van meaning is, dat influenza en griep twee namen voor een zelfde ziektegevoel zijn, maar daarnaast ook, omdat het woord griep na de zware epidemie van 1*18 met de ernstige gevolgen daaraan verbonden, voor het groote publiek angstaanjagende klank heeft gekregen. En angst, men weet het, is in tijden van epidemieën, gevaarlyker dan ooit. Deskundigen bij wie wij ons licht op staken, waren het eens in hun oordeel, dat gezien het groot aantal ziektegevallen, het sterftecijfer zeer gunstig genoemd kan worden, al doen zich de laatste dagen in verhouding tot de daaraan voorafgegane periode, meer gevallen van pneumonie voor. Op zich zelf geen verontrustend ver schijnsel. Immers elk jaar om dezen tijd constateeren de medici dat er meer gevallen van longontsteking dan anders voorkomen. Het vochtige veer der laatste dagen heeft bovendien geen invloed ten goede uitge oefend. Met dat al is het lang niet zeker, dat de pneumoniegevallen verband honden met de heerschende influenza. In tegenstelling met de epidemie van 1918, die haar slachtoffers in hoofdzaak onder de mannen en vrouwen van twintig Abonnementsprijs franco per post 62’/2 cent per 3 maanden Indien een leerling eener school «onge- oorloofd” verzuim heeft, dan wordt de aan- sprakelijke verzorger voor de «Commissie tot wering van Schooverzuim” geroepen. Deze commissie brengt advies uit aan den Inspecteur en al naar gelang dit advies luidt, zendt de Inspecteur den betrokken verzorger een schrijven, dat de «admini- stratieve behandeling” is afgeloopen. Ook in de nieuwe leerplichtwet zijn de «Com- missiën tot wering van schoolverzuim" bestaan gebleven, wat ons ook niet behoeft- te verwonderen, daar zij vooral in grootere plaatsen een «nuttige” schakel gebleken zijn tusschen den verzorger en den Inspecteur. Toch wordt’ haar taak belangrijk inge krompen, daar haar «advies” minder vaak noodig zal zijn, omdat er een tijdsverloop van 6 maanden in de wet is gesteld, waar over dit advies loopt. Want art. 19 der wet bepaalt toch, dat ter zake van de eerstvolgende overtreding, welke binnen 6 maanden na de dagteekening van de uitreiking der aanzegging van den Inspec teur gepleegd mocht worden, er van verdere overtredingen na deze, proces-verbaal zal worden opgemaakt. Vergelijkt men de administratieve be handeling van nu met die van vroeger, dan merkt men, dat die veel korter is geworden. Toch zal er nog wel een maand voorbijgaan, vóór een geval geheel is afge handeld. Ook de geldboete waartoe de verzorger door den kantonrechter kan veroordeeld worden is hooger gesteld. Voor den len keer kan by veroordeeling de geldboete ten hoogste 30 gulden bedragen. Deze kan by meerdere veroordeelingen opklimmen tot hoogstens 50 gld.; ja tot een hechtenis van ten hoogste zeven dagen. Ook heeft de nieuwe leerplichtwet de gemeenteraden eenige bevoegd heden gegeven, waardoor zij het geregeld schoolbezoek ten zeerste kunnen bevorderen. Zoo wordt in art. 30 bepaald, dat de gemeenteraad bevoegd is bij verordening te bepalen, dat ambtenaren der politie gemachtigd zijn, een kind, dat zy gedurende de schooltijden op den open baren weg aantreffen, te brengen naar het hoofd der school, tot welker leerlingen het kind behoort. Eveneens kan het getrouw schoolbezoek vanwege het gemeentebestuur worden aan- gemoedigd, door het uitloven van openbare belooningen en eereblijken. Daartoe bepaalt de Wet, dat by plaatselyke verordening aan de hoofden der scholen het invoeren van schoolboekjes kan worden voorgesehreven. Ook is de gemeenteraad bevoegd om, alweer ter bevordering van getrouw school bezoek, voeding en kleeding te verstrekken aan schoolgaande kinderen, voor wie daar aan behoefte heeft. Pogingen om de ge- meeateradea hiertoe te verplichten, konden ia de 2e Kamer geen meerderheid viaden, vooral daar de minister zich er principieel tegen verklaarde. Onder de oude wet was ’t ook reeds Hogelijk, dat voeding en kleeding aan schoolgaande kinderen werd verstrekt door het gemeentebestuur. Dat vele ge meenten meenden van dit recht gebrnik te moeten maken, blykt wel uit het feit, dat in het jaar 1919 byna f 668.000 voor dit doel door de gemeenten werd uitgegeven. Wellicht dat bij de bestaande werkeloos heid door de malaise in verschillende be- dryven, de gemeenten, die tot dusver aan schoolvoediug en kleeding nog niet deden, ook in dezea een taak hebben te vervullen. Als een oude wat vervangen wordt door een nieuwe kunnen zich altijd dingen voor doen, die eenigszins «ongerijmd” zyn. De bepalingen der nieuwe Wet brengen n.l. mede, dat sommige leerlingen, die de school anders tot April of Mei nog hadden bezocht, nu met 1 Jan. '22 die gingen verlaten. Want zoo ze langer bleven, dan werden ze weer leerplichtig, wat ze onder de oude wet niet meer waren. En om te voorkomen, dat hun kinderen nog langer dan een jaar leerplichtig zouden zyn, gingen de ouders ze van de school afnemen. Zoo had dus de nieuwe Leerplichtwet ten gevolge, dat de leerlingen overhaast de school verlieten. In dit en in het voorgaande artikel AlfHIA POEDER in allep'ijzen. I III IIII en a/Ze verpakkingen koopt l.lil.llll" men het beste bij het UHUHU bekende Specialiteits-Adres Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Uit Bolsward. De heer G. H. do Visser, onder- wyzer aan de Christelijke School voor Volksonderwijs alhier, is benoemd tot Hoofd der Christelyke School te Oldenzaal. De heer P. Bergsma, vroeger te Bolsward, thans adjunct-commies ter secre tarie te Kampen, is door Burgemeester en Wethouders van Deventer met ingang van 16 Maart a.s. benoemd tot Commies ter Secretarie dier gemeente (afd. Algemeene Zaken en Onderwijs). Zeer ten gerieve der bewoners onzer stad, doch vooral ook voor de vreemde lingen, die nog uiet weten waar de openbare leeszaal en bibliotheek zyn ge vestigd, is aan het Kantongerechtsgebouw sedert eenige weken een bord bevestigd, waarop zeer duidelyk staat aangegeven waar de leeszaal zich bevindt en de uren waarop deze is geopend. Op de jaarvergadering «Bolsward Omstr.” der V.P.N. deze week gehouden van den penning wee f 283.94 en Bekendmaking Hinderwet. Burgemeester en Wethouders van Hen naarderadeel Gelet op de desbetreffende bepalingen der Hinderwet; Brengen by deze ter openbare kennis, dat ter secretarie dier gemeente ter visie ligt een bij hun College ontvangen verzoek schrift met bijlagen van JAN HEERINGA, koopman te Wommel», strekkende tot het erlangen van vergunning tot het oprichten van eene slagerij in het gebouw, plaatselijk gekwoteerd lett. W. no. 227, kadastraal bekend gemeente Wommels, Sectie A, no. 1396. Dat op Zaterdag den 21 Januari 1912, des voormiddags te elf nar, ten gemeente- huize aldaar gelegenheid zal worden gegeven om tegen het gedaan verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling en sekriftelijk toe te lichten en dat zoowel de verzeeker als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedarende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter secretarie der gemeente, in de gewone bureai-nren, van de ter zake in gekomen schrifturen kennis kunnen nemen. Men zij indachtig, dat, volgens de bestaande jurisprudentie, niet tot beroep gerechtigd zijn zy, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor 't gemeente bestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten. Wommblb, den 14 Jan. 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. KUIPERS, Burg. J. MOOK, Seen Vertrokkenen gedurende de maand December 1921, Pieter Hendrik Pijning, Pieter Tanje- straat 7 naar AlkÈhaar Breedstraat. Elisa beth Johanna Ferwerda, Oortje 1 naar Lutje Lollum Franeker. Maria Adema, Kleinzend 19 naar Amsterdam Retiefstraat 17. Richtje de Jong, Groote Kampen 48 naar Joare Zand C 173. Tjibbe Heidinga en gezin, aan boord naar Dragten wijk S 6. Hendrik van der Zee, Franekereind 9 naar Wommels. Willem Martinus Hoog- terp, Kerkstraat 84 naar IJlst. lokje van der Schaaf, Gijsbert Japikstraat 27 naar Leeuwarden Groote Kerkstraat 29. Jantje van Asperen, Frauekerstraat 32 naar Ooster- littens 82. Libbe van Borssum Waalkes, de Dijk 7 naar Grouw by de ouders. Geeske Lammertsma, Plantsoen 1 naar Tjalleberd. Geertruida Houben, Nannenhof 13 naar Venlo Nieuwstraat. Trijntje Ytje Elsje van Albada, Gysbert Japikstraat 7 naar Haarlem Laurens Costerstraat 6. Klaas Visser, 2e Hollandiastraat 35 naar Oldeboorn. Albert Hendrik Vis, Nieuwe Turfgracht 9 naar Sneek Hoogend 18. Geertruida Plantinga, Dykstraat 7 naar Sneek Hoogend 18. Grietje Niemarkt, Hartwerdervaart 1 naar Leeuwarden Werk- manslust 67. Berendje Langenberg, Tranen dal 10 naar Sneek by Oudendyk. Haike Mellema en gezin, Grootzand 3 naar Leiden Warmonderweg 6. Julius Bouma en echt- genoote, Cnossenlaau 31 naar Sneek Ie Frittemahoven 34. Rients Gerbrandij, Nieuwe Turfgracht 86 naar Schettens. Wilhelmus Sieverinus Arends, Heeremastr. 5 naar Veendam Omlanderwijk 93. Gerar- dina Johanna Peters, Groote Dylakker 4 naar Rotterdam Robert Kwijnstraat. Catha rina Wilhelmina Taconis, weduwe Jan Cornells Cuperus, Dijkstraat 19 naar Heeren- veeu Dragt 390. Hermanns Josephus Johan Huising en echtgenoote, Groote Dijlakker 43 naar Neede Vergadering Gemeenteraad. Dinsdag 24 Januari a.s. des avonds te 7 ure, vergadert de Raad dezer gemeente, ter behandeling van de navolgende punten 1. Aangehouden voorstel der commissie voor de strafverordeningen tot wijziging der politieverordening. 2. Voorstel commissie strafverordening tot wijziging der bouwverordening. 3. Voorstel B, en W. tot het aanvragen van concessies tot tolheffing. 4. Alsvoren tot wyzing der electriciteits- verordening. 5. Voorstel B. en W. tot aanvulling der begrooting voor 1922, in verband met ease opmerking van Ged. Staten. 6 Advies B. en W. naar aanleiding «sn eene door den Min. van Binnenlandsche Zaken gemaakte opmerking met betrekking tot vastgestelde heffingsverordening pl. inkomstenbelasting. 7. Vaststelling schoolgeldkobieren 4e kwartaal 1921. 8. Benoeming armvoogd. 9. Benoeming lid bestuur woningver- eening «St. Joseph.” 10. Onderzoek geloofsbrieven P. Th. van der Wal. Ingezetenen der gemeente, gij allen weet het uit de dagbladen, dat er in de Drentsche venen en in sommige plaatsen in het Oosten onzer eigen provincie de nood onder de werklooze arbeiders groot zeer groot is. Ar wordt honger en koude geleden in de gezinnen vau hen, die gaarne zouden willen werken, maar geen werk kunnen bekomen. Honger en koude te lijden in dit gure jaargetijde is het niet vreeaelyk Er wordt voor die arme menschen een beroep gedaan op uwe mededeelzaamheid en naastenliefde. Het betreft ditmaal geen oproep om hulp voor noodlydende Russen of in kommer verkeerende Weensche kinderen neen het geldt thans eigen landgeuooten. Waar gy steeds zoo ruim hebt gegeven voor vreemden, zult gij, nu het geldt eigen landgenooten, dit nu ook niet doen De eerstvolgende dageu zullen U lysten aangeboden worden voor het iuzamelen van gelden ten behoeve dezer ongelukkige medemenschen. Moge er ruim worde» bygedragen de nood is hooger moet geholpen. W0MMBI8, 17 Jan. 1922. De Burgemeester van Hennaarderadeel, R. KUIPERS. en bleek uit het verslag meester, dat ontvangen uitgegeven f 150.56. 60 kilo eieren en 138 stuks kippen en hanen waren verzonden. Aan voer was verkocht 20815 kilo voor f 4075.48. De heer L. Boglsta, die als bestuurslid aan de beurt van aftreding was, werd her benoemd. Het Bestuur heeft een spuit voor het ontsmetten en witten der hokken aan gekocht en die voor de leden beschikbaar gesteld. Besloten werd om een kleine bibliotheek aan te schaffen van boeken op het gebied der pluimveeteelt. Het plan bestaat om in 1922, zoo mogelyk eene onderlinge tentoonstelling te houden, terwijl op Hemelvaartsdag of Pinksteren waarschijnlijk een uitstapje zal worden gemaakt naar het hoenderpark Zorgvlied. By de nieuwe in aanbouw zyude R.K. School aan het Laag-Bolwerk alhier overkwam Woensdagmiddag den timmer man KI. Hoekstra een ongeluk. Terwyl men bezig was met het aanvoeren van ijzeren balken, viel een van deze balken op de linkerhand van H. waardoor de duim werd verbryzeld. H. heeft zich onder behandeling van Dr. ten Cate gesteld, Ingekomenen, gedurende de maand December 1921. Catharina Brouwer, Hollandiastraat 24 van Oosterwierum. Cecilia Adema, Broere- straat 5 van Leeuwarden. Jacob van der Kam, Harlingerstraat 20 van Warns. Boele van Veen, Oortje 25 van Avereest. Ger- hardus Toornstra, Pieter Tanjéstraat 7 van Helder. Jakobus Deinum, Klein Hengste- pad 10 van Warmond. Hiske v. Waarden, Hengstepad 5a van Buitenpost. Andries Weitenberg, Hollandiastr. 24 van Dronrijp. Hesseltje Schotanus, et. Janast raat 2 van Wonseradeel. Sjoerdtje Schotanus,Franeker- straat 32 vau Wonseradeel. Jantje Alberts, Kerkstraat 23 van Leeuwarden. Lemke de Jong, wednwe K. van der Wonde, Boter- straat 10 van Leeuwarden. Siebrigje Dykstra, Laag Bolwerk 67 van Dragten. Antje Houben, weduwe F. Gerritsma, Verwerstraat 14 van Wonseradeel. Sjerp Hiemstra, Franekerstr. 6 van Wonseradeel. Sipke Haanstra, Verwersbuurt 24 van Borger. Sietske Teerenstra, St. Jozefbuurt 24 van Heerenveen. Beitje Eoppe Laagland, Groot Kerkhof 7 van Heeg. Janke Kuiper, 2e Hollandiastraat 19 van Beneden Knijpe. Peter Hubertus Brakels, Bagijnestraat 5 van Boxmeer. Pieter de Groen, Marktstr. 18 van Rotterdam. Pietje van der Molen, Kampenst. 2 van IJlst. Henricus Hermanns Maria Hafkenscheid, Appelm. 4 van Hoorn. Agnes Margaretha Maria Hesselmann, Oortje 1 van Ibbenburen. Jelle Twijnstra, Nieuwe Turfgracht 84 van Wonseradeel. Rinske Houtsma, Kleinzand 14 van Schoten. Arjen Witteveen, Kleine Dijlakker 39 van Tilburg. Jan van der Kuur, Gysbert Japiks- straat 10 van ’s Gravenhage. Ymkje Dijk stra, Gijsbert Japikstraat 10 van Barradeel. Ype Sijperda, Hengstepad 5a van Ugo- clooster. Sara Reitsma, Nieuwe Turfgracht 84 van Wolsum. Bolswardsche Courant LEEUWARDEN- i pan ij MMM»—MM—MM—M—^M— HENNAARDERADEEL. e

Bolswards Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1