„Slim BOLSWARD I” lEMERE GEARKOMSTE, op FREED 10 FEBR. bij TJ. HUISMAN to RIEN. pEPEJ»^ der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan I Ned. Ver. lol llsch. van file. Dranken o a 61ste Jaargang Zaterdag 4 Februari 1922 No. 5 MOOI FRIESLAND. Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 AHe Bank- en Effecten zaken. W. Zeijl Zoon’s bank F GEBR. COEHOORN, Nieuwendijk, Lemmer. Sprekker: SJ. DE ZEE. HUBERT KRAAK, Iel. 446 '- LEEUWARDEN - Nauw 174 Abonnementsprijs franco per post 62'/2 cent per 3 maanden Dit nummer bestaat uit 2 Bladen Uit Bolsward. AFDEELING RIEN. voor Landbouw en Handel, SNEEK, Oude Koemarkt 35. Ondergeteekenden maken bij deze aan het geacht publiek van Bolsward en Omstreken be kend, dat zij hebben aangekocht de Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. STOOMBOOT met veer Lemmer—Bolsward v.v. en hopen door een nette en vlugge bediening zich een ieders gunst waardig te maken. 40-jarig bestaan „Hollandia". Snelvervoer. r OPWEKKEND De Krite Boaisert Muziek-kalender 1922. HORLOGES, KLOKKEN g Prima kwaliteiten. Groote keuze. Lage prijzen. I Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Bolswardsche Courant mear soks mocht dan wol 'r is Tagongspriis 25 cl. f 123.— ook waer WÈ reisje gaat ’t it tal disse by Boermans. hulpmiddelen onderneming 485.30 739 871/2 29.55 v 963.541/2 100.— 88.80 100.— 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. oan bar as leden fes it bieijfir óf to gean, seit de Foarsitter, tny stimme jimtne nou in jier prebearre Heden, Zaterdag 4 Februari, is het 40 jaren geleden, dat de N.V. „Hollandia”, Hollandsche fabriek van Melkproducten en Voedingsmiddelen, werd opgericht. Waren de tijden gunstiger, zeker zou en wei mag [gsan. Om daar Gods wonderen te beleven En stil bij zooveele moois te staan! (Jan Meijers „De Beiaard”). 150.— 140.— f 1544.721/2 t„Doshs torjnchte komt.” It wirdt oan it Bistjir oerlitten, dy ’t graeg wol dat elts lid der ta meihelpt en as immen hwet yn 't sin komt, dat by it Bistjfir bringt. Min hesrt noch neamen dounsjen yn aparte klean. Dy ’t seit, is al aerdich oer de tiid, dat in man in wiif syket, en derom wirdt him freege, ef ’t by hjiryn yet in kinske sjocht. Begjin Maert scil yet in gewoane gear- komste bAlden wirde, om kear net sa great wier, wer Mei „efkes dounajen” kaem it ein fen diss$ aerdige hüsbóldelike gearkomste. Door den heer A. Dijkstra, expediteur alhier, is aangeschaft een nieuwe 3 tons vrachtauto van 50 P.K. voor vervoer van goederen, vee, meubelen enz. De wagen is geleverd door den heer W. v. d. Werf alhier en maakt een zeer soliden indruk met zijn massieve banden eu dikke kettingen. Het laadvlak is zeer ruim gebouwd, terwijl de chauffeurplaats, plaats biedende voor 2 personen, overdekt is. Juist voor Bolsward gelooven wij dat dit soort auto's zeer goed rendabel kan UHgaven Loon terreinpersoneel en rnaziek f Advertenties, drukwerk, vrach ten, porto’s en verdere admi nistratiekosten Terreinhuar en gereedmaken - Stedel. belasting Haar tribune Aaubrengen «ontroledoeken, wimpels enz., door geheel Friesland zijn omdat de te verzenden goederen naar en van den trein te Sneek gereden kunnen worden, waardoor overlading in de tram voorkomen wordt en men de goederen beter 'en vlugger ter plaatse heeft. In ieder geval blijkt uit deze aan schaffing weer een keer te meer, dat men ook in ooze plaats niet achter blijft wat betreft de aanwending van de moderne en wij hopen dat de nieuwe van den heer Dijkstra aan de verwachtingen mag beantwoorden. Dezer dagen heeft de finale afrekening plaats gehad van de 80 Augustus j.l. hier gehouden motor-feesten. De rekening en verantwoording werd door eene commissie nagegaan en volkomen iu orde bevonden met onderstaand resultaat. Ontvangen Entrée’s terrein tribunes Advertenties enz. Programma’s Vergoeding */2 verlies door Fr. Motorclub Aandeelhouders i./h. reservef. - Fen alle Ihnnen op ’e wrald, Is Frysihn, dér ik ’t meast fen hhld. Hwer ’t oaren ek op rotnme, Op fruchtb’re fjilden romme wy, Op blinkend noat, op glêdde ky, Yn greiden, moai biblomme. Zoo heeft Waling-omme reeds in zijn dagen Friesland bezongen. En na hem zijn er nog tal van andere dichters geweest en zjjn die er nog, die allen het ontzaglik veel mooie dat er in onze provincie te genieten is, in herinnering brengen. WIEKLIST: Kleppende klokken (rede.) Gedichten fen Piter Jelles, Klaproasliet (sjongfoardracht.) Griennaank. Reisgjen (sjongfoardracbt.) Ut de filde doase. Tajefte. Oanfang 7x/a fire. Leden frije tagong. VAN OC Firma joipwmp; 1. ’-r - met pittig-Friescbe uitdrukkingen gekruide schetsen van in wereld-verlatendheid wo nende arbeiders en landlieden, van zijn eierzoekers-avonturen, van zijn weeke Paaschstemming, van de vele welgelukte beschouwingen over 't intieme leven der dieren van greide en mar. Wat heb ik bijv, gesmuld aan die uiterst eubtiele natuur poëzie „Daar dreef eeo ei-dop”, wat weet de auteur over zijn eigen levende have van kippen, eenden, duiven, geiten en schapen met toegenegenheid te verhalen, wat zijn de karakteristiek echt Friescbe beschou wingen over de Grouwster zeilwedstrijd, over „Scille wy ’n spultsje”, over „Pake eyn klok” en „Bergumer Merke” uiterst onderhoudend ea met liefde, bewerkt. Méér nog tot hel ontvankelijk gemoed spreken echter de natuurbeschrijvingen van dit wondermooie land. Hoe laat De Stoppelaar niet de Nymphaea alba voor ons opbloeien in de stille bocht, hoe prettig gaan we niet mee toerebouten plukken eu wat fijn van samenstel dunkt ons niet zijn Arachne”- bijdrage. Wat zal ik in dit korte bestek nog allemaal zeggen over deze diep gevoelde ware Klein-Kunst”, die mij herinnert aan Pallieter en aan Hermaan Löns en die toeh eigenlijk weer heel anders is In deze jachtende tijden van verwording behooren zulke boeken in handen ts komen van velen, zeer velen, die er uit kannen loeren verstaan het ware natuargenot en onver mengde geluk, dat niet te vinden is iu bioscoop of politiek. Niet hq, die „in de zou-doorzongen dagen Te peinzen zit elk oegenblik, Op eeuwig-duistre menschenvragen. Is dat de wijsgeer? Hij of ik?... Of ik die alles wel wil geven Als ’k maar door bosch Nou, elts scil meisprekke, as it net minder wirdt, ken de foarsitter yet wol tweintieb jier foarsitter bliuwe. Mei yet hwet moaije stikjes fleach de joun om, en wierne wy ta oan de roun- frage. Fen der Spoel wol it tweintichjierich bestean fiere en freget ef ’t immen derta hwet yn ’e holle het. Hy het tocht oan in kriich finder in stik ef fjouwer selskippen fen biten, elts mei in lyts stik fen ien bedriuw. Steensma neamde it sjongstik: „Hollandia” dezen dag niet onopgemerkt I forieniging bestean bliuwe, dan most hebben laten voorbijgaan en zou Bolsward mede hebben gejubeld. Want het is voor onze stad een zeer groot belang fabrieken als de „Hollandia” in haar midden te tellen. Tijd- en plaatsgebrek noodzaken ons beden niet uitvoeriger op de herdenking van dit heugelijk feit in te gaan. In ons volgend nummer komen wij hier uitvoeriger op terug. fen it Seiskip for Fryske tael- en skriften- kennisse hólde Tiisdeitojoun, ilderwenst hy Boermans de hfisbóldelike gearkomste. De griep scoe ek de Foarsitter bast tobek- bfilden ha, eu it spyt him, dat grif dertroch, disse gearkomste, dy 't hjir oarsjneast tige gesellich wêze ken, net mear*eden en gasten opkomd binne. Wyls’t hy dit seit, rint it yet aerdich oan, sadat de Foar- sitter martrochprate wol, as dat derta helpt. Mar dochs iepent by mei in wolkom oan dy ’t er binne en yet kom me scille. Fen der Spoel, de skrifiwer, lést de oan- teikeningen fen in gewoane en fen de léste bfifengewoane gearkomste en it jierforslach. Foaral de beide lésten jowe folie nocht, dat blykt wol til de byfal fen de tahearders. It blykt, dat de Krite sa ien mei oar wol aerdich yn ’e skrep west hat. Om twisken it bdshfildelike wirk hwet fifwiksel to krijen, stelt de Foarsitter foar, sa ’t wy dat wend binne, in foardracht oan to hearen fen v. d. Spoel „In wize hoanne”, fen Akkerman. Dy hoanne krige iten, en op in kear beien op drank fen bern fit in kroechje, en fensels, der waer dy hoanne in bytsje oars fen, hy scee kraie, mar der kaem in raer Ifid, en it rinnen wier him forleard. Mar de hoanne wier wizer as folie minsken, by kaem net wer. Do krigen wy de oaateikeuingen fen de Skatbalder. "ïnbard f 1341 97, fitjown f 13*1.84. Wyls’t wer in foardracht kfilden wirdt, ajogge ia pear leden de rekkening fan de Skatbfilder nei. Dy wirdt tige yn oarder befoun. De Skathfilder krgt derfor in plomke. Hy is begoun mei in tokoart. Forline jier wier dat al koarter, do wier it goed f 24 en nog is der in bytsje oer, dos, as 'de heer Tsjerk de Boer sa troeh giet, dan stiet it er goed foar mei de Krite. Ja, hwet in jild for in forieniging net f 341 yubard. Mar hwet stowt it jild ek bird foart eu derom hat Tsjerk de Boar wol gelyk, min moat er dochs omtinke, it is mei de Krite as mei in weesbern, min moat tatriuwe; ófhelje net. 169.38 f 1544.721/2 Zoo ziet men dat deze dag ook weer een tekort opgeleverd heeft, het is in de tegenwoordige tijden vol risico om iets te organiseeren, omdat men steeds zeker kan zijn van een tekort. Intusseken was voer deze feesten het garantiefonds voldoende volteekend, zoodat de aandeelhouders hierin, met betaling van 25 pCt. konden volstaan. Met verwijzing naar de annonce in dit blad, maken wij er op attent, dat het concert van de Zangvereeniging Harmonie” dat a.s. Maandag zou plaats hebben, is uitgesteld. Onze stadgenoot de heer 8. Ypma Dzn. is met ingang van 6 Februari benoemd tot agent van palitie te Beverwijk. Van de Ned. Fabriek van Muziek instrumenten M. J. H. Kessels te Tilburg ontvingen wij een muziek jaarboekje, dat behalve een praktisch almanak gedeelte, verscheiden nuttige mededeelingen en wetenswaardigheden bevat voor een ieder, die de muziek beoefend en dat voorleden van muziekkorpsen en zangkoren zijn bqzonder nut zal hebben. De langjarige sa scil dat wirde dos fen ’t jier yn elts gefal is ’t net mear as f 4. En dan derfoar It Heiteldn. Elts dy’t in hytsje fielt for it Frysk, en hwet oprjuchte Fries docht dat net, dy moat ommers hjir tige mei yanomd wêze. Hy kin bjirmei ommerS it Frysk tige befoarderje. Blauw sei, soks mocht dan wol ’r is goed bekind makke wirde. Derta meitsje wy dan noa disse oantei- keningen yet moai breed tit, as elts lid dy nou mar léze wol, en ek oaren it yn hjar opnimme, en, as bja hwet for Fryske tael en saden fiele, (cars Ijeavor net), hjar as lid oanjowe hy de skriuwer. Dan wirdt Steensma mei hast algetaiens stimmen opnij biaeand. Hy seit, ik moat my efkes betiake, der moat earst mar oer Statema stimd wirde. Ek dy sya tamme stiet op ’e measte briefkes. Statema seit, dat hy grif like goed as Steensma, it beswier fen to min tiid en folie oare drokte jilde litte koe, mar dan scoe it, tinkt hem, better wéte, fen dat oare hwet óf to sjên Feasels, for yens deistige wirk hat min ek folie to dwaen, mar dat hoeft troeh de Krite net to ’ijen. En hy fielt him yet Fries yn hert en nieren, al rekket de taal hjir yn Boaisert wol hwet yn ’t gedraog, hy scil it hwer otnnimuie en kim tinkt, ek Steensma moat ■oks dwaen. Bn sa bart dan ek. Fen dar Spoel, dy ’t sa ’t er ssi, mei filde Piakema it bern ta doop bilden en altyd mei opfokka hat, is bliid, dat syn moihelpers it noa, nou ’t it sa feardich opwoeehsen is, net yu ’e steek litte, krekt de -Idstriiders moatta yn it leger bliuwe. En ’t aide fjir, dat Steensma hwerom winske, achte gearkomste, seit syn birman, it komt al hwerot». Steensma praet al oer in stikje to jaen, ik jow oan de foarsitter it wird for in foardracht. In de Gids voor den toerist in Friesland wordt er ook op gewezen. En het is een feit, dat er nog vele Friezen zelfs zijn, die het mooie in eigen provincie niet kennen en daardoor niet waardeeren. Er zjjn er nog zoovelen, die var weg gaan zoeken wat dichter bij in zoo ruime mate is te genieten. Men maakt des zomers een naar Holland, Gelderland of Limburg, naar België, Duitscbland of nog verder en het schoone in Friesland kent men niet, ziet men niet. Da wijde vlakten met het prachtige vee, waarbaveu mooie boomgroepen de hooge daken uitstéken van de keurige boerderijen, zoo geheel verschillend van die, welke men elders in ons land eist. De oude pittoreske stadjes met architMtonisabe juweeltjes als de stadhuizen van Bolsward en Franeker. De onvolprezen Friesahe meren, die voor den liefhebber van zeilen een onaitputtelijke bron van genat vormen. Het schilderachtige Gaasterland en vlak daarbg de kleinste der Friesoha steden, het aardige „stedeke Sloten”, met. zijn mooie oude gevels en eariewe „waterpoorten”. Er is de be koorlijke Woudstreek, zoo geheel verschil lend van den greidhoek ia het westen. Daar zijn Beetsterzwaag en Olterterp met hun mooie bossahen, Heerenveen met het schoone Oranjewoud. De nog veel te weinig bekende Noordzeebadplaatsen Amelend en Schiermonnikoog, het schoone Leeuwarden en nog zooveel meer. Voor ware natuurliefhebbers en bewon deraars is Friesland onuitputtelijk. De heer A. B. Wigman, als natuur kundige zeer bekend, geeft elke week in De •Courant zijn schetsen uit de dieren en plantenwereld. In een der laatste nummers van genoemd blad laat hij zich als volgt uit over een paar nieuwe werken op dat gebied. „Het doet mij genoegen op deze plaats te mogen gewagen van een tweetal boeken, die op werkelijk meesterlijke wijze ver halen van de schoonheid en natuurrijkdom van een der allermooiste Friescbe streken, n.l. de omgeving van de Graft, Holsmar, Prinsenhof, 8aiter, Folkertsloot, Groenen Dekens, Protters-krite, de Wildlanden, de Bird, de Witlok, de Geeuw, Groote Krite en hoe al die gebenedijde plaatsen van bloemen, riet, biezen en water meer heeten mogen. De gelukkige auteur, die dit allemaal zoo „sous la main” heeft, is dominee De Stoppelaar van Warga en zjjn beide frissche Friescbe boeken, waar de bolle wind je uit tegenwaait en de koekoek- en grutto- en de kievit-roep je uit tegenklinkt, heeten: „Waar de Greiden groenen en de Wateren klotsen” en „Glinsteringen van het Jaat”. Ik kan u niet zeggen, hoe blij ik met die boeken ben. Zij roepen in hun warme, ongekunstelde en toch zoo on- gewoon-fijngevoelige bewoordingen de her innering weer wakker aan al het goede op en langs ’t bekoorlijke Ffiesche binnen water beleefd en zullen bij hen, die on bekend zijn met de overstelpende natuur- schatten, welke daar verborgen en toch voor elkeen voor het grijpen liggen, den wensch doen ontstaan, deze kostelijke ge bieden ook eens door te trekken. De ruimte ib er zoo buitengewoon groot, dat dominéé De Stoppelaar niet bang behoeft te wezen voor wat veel bezoek. Het is een genieting des harten, te lezen, hoe de schrijver in een „handvol kleur” den jjsvogel en wiele wzal voor ons schildert, hoe hg vertelt in Der mei ek elts wol omtinke, dy ’t fen san forieniging eat to barren hat, scil in I er net roppen wirde, it is yn aller belang, dat er hwet dien wirde ken. Ek for de stêd is de Krite in bésten ien, oan siêds- belesting waer Krystiid sa’n 128 goune betelle. Nei ’t wer forskate moaije foardrachten jown en ’e ris in sangkje songen wier, moast der stimd wirde. Steensma en Statema wierne om mar net wer, ik wol der nou mar mei ophólde it is krekt ef ’t Mde fjfir der hwet fit giet en dan gean ik er mar Ijeaver fit. Mar der giet yn fen de leden oerein en seitDit keime wy net oannimme, lit fi» mar dwaen ef ’t wy neat beard ha. Foar it stimmen freget de heer Blauw, scoe ik earst wol ’ris witte wolle hofolle ynlage wy nou fierders ba to beteljen. De Skatbfilder beandert dat nog al wiidweidich. Forline jier moast elts lid fen it Selskip, dos ek fen fis Krite, f 1 bybetelje. It haedbistjür hat yn ’e léste jierren syn wirk dien as altyd, mar tr >chdat alles sa djfir wier, krige it njunkenlytsen in tokoart fen f 1500. Dat moast in kear fit wêze. Ss is besletten elts lid (der binne sa’n 1600) f 1, dan binne wy ’r is wer op skiën pompier. Der wierne inkelde leden, ek fen fis Krite, dy woene der net fen witte, mar it haedbistjfir seit, de leden fen in forieniging binne dochs meielkoar oansprakelik, hwer scoe it oars weikomme. En nou fierder? Yn ’e léste algemiene gearkomste ii besletten, It Htitvldn as Selakipsblêd fit to jaen. Apart is it lê->jild derfen f 5. De leden fen it Selskip (doe alle Kriteleden) krije it forgees, en hja jowe mar f 4 ynlage, dos dat kin wol tb. Dat kin allinne, trochdar nou It Heiteldn greater oplage hat, de adfertinejes mear waerde ha en dertroch ek better ynkomme ensf. Eu 9 - 'v J

Bolswards Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1