Draperieën, Festons, Volants. Lambrequins, enz, enz. pgpE^ i 08 der Gemeente Bolsward Officiéél Orgaan Telephoon 39 Marktstraat. Rijkstraat iïJ Wij leveren m Onze met zorg samengestelde zóó uitgebreid, dat we zelfs den meest eischenden cliënt kunnen bevredigen. Ripstoffen Serge’s Lakens Joile Modern Plucbette’s Velours Gobelin alle denkbare kleuren en in elke gewenschte uitvoering, '\W hl 61ste Jaargang Zaterdag 11 Februari 1922 No. 6 is BELEEFD AANBEVELEND. Officiëele Advertentiën. Nog iets over Friesland. Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van. Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 Alle Bank- en Effect en zak en. W. Zeijl Zoon’s BANK Bekendmaking. s Abonnementsprijs franco per post 62'/2 cent per 3 maanden s Dit nummer bestaat uit 3 Bladen A - Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, s enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. voor Landbouw en Handel, SNEEK, Oude Koemarkt 35. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. JOHiTROMPp.fïf HUBERT KRAAK, Iel. 116 - LEEUWARDEN - Nauw lil HORLOGES, KLOKKEN Prima kwaliteiten. Groote keuze. Lage prijzen. mg Bolswardsche Courant Julius Stockmann Bolsward OVERGORDIJNEN collectie VITRAGE’S JWHAGEL Hen- wij V heft dan de was voort- van bet gezang telkens zag je lu Mei krioelt het er van vogel». Ik deed dat tochtje nog al onsportief in een motorbootje, maar de motor maaktegelukkig weinig geruisch en nu was het toch wel prettig om zoo rustig voort te glijden, haast onopgemerkt en dan alle aandacht te kunnen geven aan wat er voorviel links en rechts en in de hoogte. De dotter bloemen bloeiden nog, want het was nog al een -«laat voorjaar en op een hooiland, dat baast vlak op het water lag, weidde nog een groote troep van wilde ganzen, die de reis naar bet Noorden nog wat INLICHTIiv GEN, welkt gevaarschade of hinder kun' en veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der ge meente Hennaarderadeel brengen ter open bare kennis, dat bet verzoek van JAN HEERINGA, koopman, te Wommels om in het perceel, kadastraal bekend in sectie A, no. 1396 eene slagerij te mogen op richten, door hen is toegestaan. Wommels, den 4 Februari 1922. Burgem. en Weths. voornoemd, De Burgemeester, F. Bb. EEKMA, L.-B. De Secretaris, J. MOOK. hadden uitgesteld. De lucht durend vervuld van het gezang d> r leeuwerikken en telkens zag je er een omhoog gaan den schriller» aan vang van zijn lied uitgierend, of nederdalend met liefelijk gekweel. Er waren haast evenveel graspiepers «Is leeuwerikken, maar hun ii drukwekkende zangvlucbt trok weinig andacbt te midden van al het gejoel Want waren daar niet de kievitten, de grutto’s, de tureluurs, in April van hun eieren beroofd en nu nog altijd in volle voortplantingsdrift De tureluur op zijn roode beenen staat te buigen en te knikken op zijn kluitje aan den wallekant, vliegt op met helder „tuut, tuut”, dat overgaa’ in een lievelijken triller, daalt met hangende vleugeltjes, strijkt neer eu OPWEKKEND VAN D£ V Onze lezers zullen bemerken, dat de heer Thijsse met niet minder bewondering vervuld is dan de heer Wigman. Beide heeren geven in een mooi geschreven artikel uiting aan hunne gevoelens van liefde en dankbaarheid jegens Moeder Natuur, die onze provincie in zoovele opzichten heeft bevoorrecht boven audere provincies van ons land, De heer Jac. P. Thijsse schrijft in De Amsterdammer (De Groene) het volgend artikel, hetwelk wij gaarne ook als juweeltje van woordenkeus en stijl, geheel overnemen Ein freies Leben führen wir Ein Leben voller Wonne. Dat zijn de Friezen. Hun nachtkwartier is in den regel echter niet het woud, maar het vaartuig of ook wel een kostelijk droog plekje in het weelderige rietland. Eigenlijk zijn er drie Frieslanden het land aan de zee en de terpen, de streek van de meren en de lage venen en de streek van de wouden en alle drie zijn ze mooi en belang rijk. Maar ik geloof, dat het leven het meest en het innigst genoten wordt in de middenstrook, in het land der meren, één grootsch waterpark van Stavoren tot voorbij Bergum. En als het neusje van den zalm wordt dan weer beschouwd het stuk, dat ligt in Idaarderadeel en Smallingerland, de wijde wateren tusschen Grouw en Eerne- woude. De meren en plassen liggen in het land in stille eenzaamheid, honderden kilometers oeverland, haast onbetwist eigendom van de vrije dieren en de vrije planten. Alleen hier en daar, zooals aan den Oostrand van Sueekermeer en Goingarijpster poelen een negroeide kade, die nauwelijks afsteekt bij struikgewas en hooiland. Slechts heel enkele dorpen liggen aan de meren, bet meest indrukwekkend Grouw op zjjn schier eiland. Verder overal verspreid soms aan het waler, soms een eindje terug, de groote boerderijen, maar zoover uiteen, dat ieder op zichzelf een vestiging lijkt in een vreemd werelddeel. En dan verheffen er zich gelukkig nog hier en daar de groote wiekenkruisen van flinke molens. Maar overigens kunt ge uren lang varen en als je de paadjes kent, ook wel wandelen in volkomen en ongestoorde gemeenschap met het water en den hemel en met al het ryke leven langs den waterkant. Burgemeester en Wethouders van naarderadeel, maken bekend, dat op beden door hen afkondiging is gedaan van de volgende door den Raad dier gemeente op 14 Januari 1922 vastgestelde verordening: Verordening tot wijziging van artikel 72 der Bouwverordening voor de ge meente Hennaarderadeel. Wommels, den 3 Februari 1922. Burgem. en Weths. voornoemd, F. Br. EEKMA, L.-B. De Secretaris, J. MOOK. vleugels even loodrecht omhoog, een mooi gebaar, dat vele vogels hebben. Onder tusschen buitelen en joelen de kievitten en komt in razende vlucht de groote grutto aanzetten met langen rechten snavel en rossen nek en de gestrekte achterpooten even uitstekend buiten den zwarten staart. Ook die laat zijn krijgsroep van „grutto, grutto” overgaan in vleiender geluid en stapt straks danzend rond tusschen de glanzende vossestaarten. En wanneer we langs de jonge graspluimen kijken, dan mist het haast nooit, of daar wapperen de bonte kuiven en kragen van de kemphanen, die hier overal hun t urnooivelden hebben. Wij zagen dien dag honderden kemphanen, hetzij kampend, soms vlak aan het water, hetzij overvliegend en dan zijn het stille dieren, dik aan hals en kop door al de sierveeren. Nog een anderen kijk krijg je op die kemphaantjes als ze later de wacht houden in den omtrek van het nest. Nu rammelen blikken kannen. Wij zijn bij een boerderij. We hadden het laag geboomte al eerder kunnen zien. Vroolijke menschen groeten. Er is een aardig tuintje met bloemen en zware vlierstruiken, waar kleinere vogeltjes buizen. Een groote kat ziet er uit, alsof bij den weg door de hooilanden kent, waar mis schien al jonge vogeltjes zijn en waar hij wezel en hermelijn concurrentie aandoet Een klein steenuiiije kijkt even uit een hollen iep. Een troep kalveren houdt ons een poosje gezelschap, maar dan zijn we weer spoedig alleen en met een halfuurtje zien we ook niets «neer van de graslanden, want bet gele riet dat ’t vorig jaar niet is gesneden, en wilgen en elzen, die al zijn uitgebloeid en nu in blad komen belemmeren ons het uitzicht. Hier kunnen we, het opnemen tegen jouw Naardermeer, zegt mijn metgezel en werkelijk, behalve lepelaar en roode reiger is hier alles present; het fijne trillertje van de snor, de luide zang van rietzangers en karekieten, het gestamel »an de rietgors, ook wel het getjink »an baardmannetjes (maar niet zooveel als bij ons) en dan ook koeten bij de vleet en kapmeeuwtjes en kiekendieven, futen, zwarte sterntjes pas aangekomen en alles en nog wat. Ja hij stoft op tafeleendjes en kuifeenden die wij gindsch nog niet gevonden hebben. Al de bloemen zijn er en ook alweer een paar, die niet in ’t Naardermeer staan de galigaan en de gagel, maar ze kunnen er nog wel komen. Het is hier werkelijk nog echt oorspronkelijk, misschien niet in den aller- striksten zin des woords, want we hebben bier te doen met oude uitgeveende plassen, die weer dichtgroeien, net als die plassen in de Vechtstreek, maar deze Friesehe rietlanden zijn stellig veel ouder en daar- duor rijker. Onwillekeurig beginnen wij er over te spreken, of deze ontwikkeling ongestoord zal kunnen voortgaan en hebben er zorg over, dat Leeuwarden nu ook al met zijn vullis plassen wil gaan dempen. Gelukkig, dat de Friezen van hun land houden en niet alleen ideal maar ook materieel meeleven met hun waterland. Nog eer de kievit op zijn broedplaats is aangekomen, zoekt de jeugdige Fries al naar geschikte slieten en gaat bij zich zelf instinctmatig oefenen in het pols- springen. Van begin Maart tot eind April gaan ze eieren zoeken, jong en oud, en dat heusch niet alleen uit winzucht, maar in hoofdzaak we), omdat ze het niet kunnen laten, omdat het noodig lijkt voor hun levensgeluk. De Texelaars hebben dat net zoo, ik heb er wel gekend, die „te eizoek” gingen met den dood in hun schoenen. Al eierzockend zien ze bun land op zijn mooist en als ooit het natuurschoon van de Friesehe meren in het gedrang komt, danz heb ik bet vertrouwen, dat de eier- zoekers het zullen redden en in de eerste ge lederen verwacht ik dan de eierzoekende dominé’s, die de gave hebben van het woord, bet liefdevol inziebt in mensche- lijke natuur en menschelijk leven en het geloof aan alle goede dingen. Namen wij in ons vorig nummer een artikel op over onze provincie en bet vele natuurgenot dat er te smaken valt, naar aanleiding van een beoordeeling «an bet boek „Glinsteringen van het jsar, natuur schetsen uit Friesland”, door R J. deStoppe- laar, het komt ons niet onaardig voor ook eens mede te deelen. boe de nog meer bekende beer Jac. P Thijsse genoemd werk beooi deelt. 0 I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1