Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward 61ste Jaargang Zaterdag 11 Maart 1922 Raadsverslag der Gemeente Bolsward. No. 10 vastgestek 3. zegel enz. op bet pachtcontract vallende Wethouder»; de agenda toe te 8j. Draaisma, bedrag B. en W. B. Groep Wethouders van Bolsward. Groep e Vergadering op Dinsdag 28 Februari 1922. V d. e. van het navorderingskohier 1920 Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, Alsvoren tot goedkeuring af- ]921 algemeen stadsarmenhuis. Het voorstel d.d. 23 Febr. 1922, No. 3/90/48, luidt: Daar de hierbygaande af- Stadsarmenhuis, dienst 1921, aanmerking, stellen wij U Burgemeester en van den Burgerlijken Stand van de bouwverordening bij hun Bolsward, den 28 Febr. 1922. De Raad voornoemd. en overschrijving begroeting dienst en F. Terpstra. i en J. Walraven, en H. M. Nijk. van voorschot op de vergoeding 102 der L. O. wet aan de besturen der 2 tot de ouders der in de gemeente op een O. L. School in- Burgemeester en Wethouders van Bolsward, geschreven leerlingen. 2 tot de ouders der in de gemeente op verschillende buitengewone uitgaven, waarvoor een definitieve leening zal moeten worden j van de ingekomen jaarrekeningen is behoefte aan kasgeld ontstaan. De hoofdelyke omslag zal nog niet onmiddellijk in deze behoefte kunnen voorzien, waarom het ons gewenscht voorkomt, dat Uwe ver gadering ons machtigt gelden naar behoefte op te nemen, voorshands tot ten hoogste f 35.000.tegen een rente naar hoogstens 6 pCt. ’s jaars. Wij bieden U hierbij een ontwerp-besluit ter vaststelling aan. Het voorstel aangenomen. 4. Alsvoren tot het aangaan van een tijdelijke kasgeldleening. Het voorstel d.d. 23 Febr. 1922 No. 10/61/86, luidt: Wegens betaling van bianen afzienbare» tijd gesloten, alsmede wegens voldoening kasgeld ontstaan. Ambtenaar Gelet op artikel 149 der Gemeentewet; Besluit E. van der Wal, voornoemd, met ingang van 20 Februari 1922 eervol ontslag té verleenen als ambtenaar dezer gemeente. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, juuxirizHmnr ca..ront en .Hennaarderadeel”. welke bladen (foor geheel De vergadering toonde door haar applaus, dat zy instemde met den feartelijken dank, door den voorzitter aan de milde sehenkers gebracht. Na lezing der notulen, bracht de secre taresse, Mej. M. de Vroede, een uitgebreid verslag uit van de werkzaamheden over het afgeloopen jaar, dat door de aanwezigen met belangstelling werd aangehoord. De rekening van den penningmeester wees voor den gewonen dienst een ontvangst aan van f 5469.641/2, terwijl de uitgaven hadden bedragen f 6833.37. De rekening Tuberculose-bestrijding sloot in ontvangst en uitgaaf met f 3982.01. Het pensioenfonds voor verpleegsters is opgevoerd tot f 1818.40. Eene commissie, beslaande nit de heeren H. J. v. d. Oever, D. H. Tolle en P. van Tuinen, had vooraf zich tot de vertrouwde banken te wenden en niet tot dit soort kooplieden, daar ze in het laatste geval stellig bedrogen» uit komen. dochter Jantje was volgens het verbaal een geheele week uit school gebleven. Bekl. komt daar tegen op. Zijn meisje is die week driemaal thuis gebleven, des Maandags en de» Zaterdags, doch nu was bij abuis hem ten laste gelegd, dat het kind de geheele week verzuimde. Hij legt een bewijs van ’t hoofd der school over, dat die ver zuimen door de Insr stie verkeerd zijn aangeteekand. Hem wordt geantwoord, dat het waar is, er is een abuis begaan, doch driemaal verzuimen is ook reed» strafbaar. De heer Ambtenaar wijst er beklaagde nog op, dat hij dit najaar ook al voor gelijke overtreding veroordeeld is, en daarom meent hij hier een hoogere boete te moeten vragen, namelijk f 10 of 10 dagen, met vrijspraak voor de overige verzuimen, hem ten onrechte ten laste gelegd. opgenomen bedragen af te lossen in den loop rente en aflossing te betalen uit de gewone middelen, dienst 1922. Bolsward, den 28 Februari 1922, De Baad voornoemd. 5. Alsvoren tot onderhandsche verpachting vischwater». Het voorstel d.d. 9 Febr. 1922, No. 8/309/38, luidt: Wij hebben de eer hierbij aan te bieden een adres van fj waarbij hij verzoekt hem de vischwaters de Makkumer-, Witmarsumer- en de Babuursteropvaart onderhand» te verpachten voor den tijd van 3 jaren tegen een jaarlijksche pachtsom van f 50. Alhoewel het niet is uitgesloten, dat by publieke verpachting een hoogere dan de door Draaisma geboden pachtsom zoude kunnen worden verkrege», meenen wij op dezelfde gronden als in het U hierby over gelegd advies dd. 9 Mei 1921 betreffende een soortgelyk verzoek van K. Draaisma, te moeten adviseeren het verzoek van adressant in te willigen. De geboden pachtsom overtreft het gemiddelde der bij de over de aatste 6 jaren, bij publieke verpachting, verkregen bedragen, zoodat een aarlijksche som van f50 voldoende wordt geacht. Voorts meenen wy, dat het betrekkelijk gering financieel voordeel, dat eene publieke verpachting zou oplevereu, niet mag worden verkregen door de fnuiking der inkomsten van een geheel gezin. Een ontwerp-besluit tot onderhandsche verpachting bieden wij U lierbij ter vaststelling aan. kwajongensstrezen een ernsuge en eischt voor ieder f 15 boete of voor de meerderjarige» 15 dagen hechtenis en voor een minderjarige 7 dagen tuchtschool. De „grap" krijgt op deze manier dus nog al ernstige gevolgen. De laatste zaak die behandeld werd betrof K. B. te ften» en D. H. te Oosterend. De eerstgenoemde, die ook by ’t vorige zaakje betrokken wa», is niet verschenen, de andere wel. Dit tweetal heeft op dienzelfden avond van 6 Januari een fietsrijder gehinderd. De aanwezige bekent, dat hij de fiets van P. Wijnia wel even bjj ’t stuur heeft vastgenomen, zoodat de berijder er af moest, doch aan de toen gevolgde bescha diging van de fiets is hij onschuldig. De andere heeft da fiets bij den bagagedrager beet gepakt en toen zoo woeat er aan en Wethouders te machtigen om kasgeld, te leenen bij bedragen en i een som van ten hoogste vyf en overschrijving der begrooting van het ons geen aanleiding geeft tot op- en voor deze begrotingswijziging goed te keuren. Burgemeester en Wethouders van Bolsward. van B. en W. wordt met algemeene (13) stemmen zal dien avond een voor ons geheel nieuw en schitterend programma ten beste geven. Wij zullen o.a. te hooren krijgen geeste lijke liederen, zeventiende eenwsche liedjes, oude liedjes uit de Kantscholen van Peperen en Poperinghen, Vlaamsch-Holl. liedjes en gedichten van Cellier», Gezelle, van Collem enz. en bovendien nog Nederl. levensliedjes. Voorwaar das veel variatie. W ij hopen dat geheel Bolsward zal toonen het loffaljjk streven van het bestuur, om ons dien avond zooveel schoons te gemeten te geven, te apprecieeren, door te zorgen dat geen plaatsje in „de Doele” onbezet is. De entrée is zóó laag gesteld, dat die geen bezwaar behoeft te zyn. Het voorstel d.d. 28 Febr. 1922, No. 20/576/5, luidt: In afwachting van de eindbeslissing, kan de gemeenteraad aan de besturen der bijzondere lagere scholen een voorschot verleenen op de vergoeding van de kosten van instandhouding dier scholen. Ingevolge het derde lid van artikel 103 der L.O. wet 1920 bedraagt dit voorschot ten hoogste 80 pCt. van hetgeen terzelfder zake voor de O.L. scholen is uitgegeven over het laatste dienstjaar, waarover de rekening is gesloten (1920). Op de begrooting 1922 is de vergoeding uitgetrokken op f 19.86 per leerling. Van de besturen der verschillende bijzonder lagere scholen kwam een verzoek in om uitkeering van zulk een voorschot. Wij adviseeren U ons te machtigen dit voorschot te verstrekken tot een bedrag van 80 pCt. vau f 19.86 of f 15.89 per leerling. Burgemeester en Wethouders van Bolsward. Met algemeene (18) stemmen wordt het voorstel van aangenomen. 7. Benoeming leden plaatselijke commissie van schooltoezicht. Het voorstel d.d. 10 Februari 1922, No. 21/25/51, luidt: Blijkens ontvangen schrijven van den Commissaris der Koningen in deze provincie moet het aantal leden der plaatselyke commissie van schooltoezicht worden uitgebreid tot 10, waarvan ingevolge art. 184 der L. O. wet 1920 moeten behooren a. Met algemeene (13) stemmen wordt overeenkomstig het voorstel van en W. besloten en vastgesteld het navolgend besluit, no. 8/809/39: De Raad der gemeente Bolsward Gelezen een adres van Sjoerd Draaisma, visscher te Bolsward, om onderhands te mogen verpachten het vischwater de Makkumer-, en de Witmarsumervaart en de Babuursteropvaart voor f50 per jaar; Overwegende, dat de pachtsom voldoende is te aohten Gelezen het advies van Burgemeester en Wethouders dd. 9 Febr. 1922 Gelet op de artikelen 138 en 194 der Gemeentewet; Besluit Aan Sjoerd Draaisma, voornoemd, onderhands voor het tijdvak van 1 Juli 1922 tot en met 30 Juni 1925 te verpachten tegen een pachtsom van f 50 per jaar de vischwaters de Makkumer- en Witmarsumervaart en de Babuursteropvaart, onder de volgende voorwaarden algemeen stadsarmenhuis. Id. B. J. Oostorbaan als bestuurslid der B. K. woaingbouwvereeniging „St. Joseph.” Dankbetuiging voor toegezegd subsidie aan de afdeeling „Bolsward" van het Centraal Genootschap voor kinderherstellings- en vacantie- kolonies. Besluit Ged. Staten tot goedkeuring en suppletoir kohier 1921. Id. van de begrooting dienst 1922. Missive Ged. Staten, houdende mededeeling dat het besluit tot vast stelling der verordening tot wijziging college is ontvangen. Id. van het besluit tot wijziging der alg. politieverordening. Id. van het besluit tot wyziging der verordening op de winkelsluiting. In handen van Burgemeester en Wethouders om advies: de vereeniging „Pro Juventute in het arrondissement verhooging van subsidie. Met algemeene stemmen wordt het ontslag verleend en navolgend besluit v. d. W., no. 24. De Raad der gemeente Bolsward Gezien een verzoek van E. van der Wal om eervol ontslag als van den Burgelyken Stand dezer Gemeente; Depart- - tot Nnt van ’t Algemeen. Mej. Antoinette van Dijk, van Amsterdam, 1. De pachtsom moet telken jare in haar geheel vóór of op 1 Augs. worden betaald ten kantore van den gemeente-ontvanger. 2. De pachter mag met zyu visscherij in geen enkel opzicht de scheepvaart hinderen of beletten. Worden hieromtrent ingediende klachten door Burgemeester en Wethouders gegrond bevonden, dan verbeurt de pachter eene boete van f 3 binnen 3 dagen na aanneming bij den gemeente-ontvanger te storten. 3. De pachter zal moeten gedoogen, dat zonder verlof in de door hem gepachte wateren wordt gevischt met de hengel in de hand. 4. Alle hoed, nood en risico is voor rekening van den pachter zonder eenig verhaal op den verpachter, zoowel wat het opvolgen der wetten op de jacht en visscherij, de provinciale en gemeenteverordeningen betreft als wat aanbelangt het baggeren en slatten der vaarten. 5. De pachter zal, wanneer hij een dichtzetting zou willen aanbrangen, verplicht zyu, daartoe de vereischte vergunning van Gedeputeerde Staten te vragen. 6. De pachter heeft het recht in de wateren te visschen met alle geoorloofd vischtuig, waarvoor hij een akte heeft. 7. Ingeval de pachter in de nakoming der voorwaarden sub 1 tot en met 5 in gebreke mocht blijven of in strijd daarmede handelt, hebben Burgemeester en Wethouders het recht de pacht dadelijk te doen eindigen, zonder dat alsdan eenige gerechtelijke insinuatie tot in gebreke stelling zal behoeven te geschieden, onverminderd de verplichting van den pachter tot voldoening der kosten, schaden en interessen daar door voor den pachter ontstaan. 8. De eventueele kosten van zijn ten laste van den pachter. Aldus gedaan ter openbare vergadering van den Raad der gemeente Bolsward, den 28 Febr. 1922. 6. Alsvoren tot goedkeuring aanwijzing O. H. Zelle als borg voor den penningmeestsr van het stadsarmenhuis. Het voorstel d.d. 22 Febr. 1922, No. 3/578/21, luidt: Krachtens art 20 van het reglement voor het algemeen Stadsarmenhuis i ’au den Raad borg worden gesteld. Wegens het overlijden vau den borg H. J. Boersma, wordt door den penningmeester als borg voorgedragen de heer O. H. Zelle. Wij stellen U voor hieraan uwe goedkeuring te verleenen. Burgemeester en Wethouders van Bolsward. De gevraagde goedkeuring wordt met algeneane (13) stemmen verleend. Alsvoren tot verleening vaa voorschot op de vergoeding krachtens „1 en 102 der L.O. wet aan de besturen der bijzondere Verzoek van Leeuwarden” om Ter visie: Jaarverslag commissie tot wering van schoolverzuim. Id. Ned. Bond voor Lichamelijke opvoeding. Id. van den schoolarts. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten aan i voegen als punt 6« //Voorstel van B. en W. tot verleening krachtens de artt. 101 en bijzondere lagere scholen". Voorts stelt de Voorzitter voor aan den heer Eerdmans verlof te verleenen tot het stellen van vragen aan B. en W. met betrekking tot de in hotels plaats gehad hebbende schoenverkoop. Zonder hoofdelyke stemming goedgekeurd. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Beëediging raadslid P. Th. v. d. Wal. Na op verzoek van den Voorzitter te zijn binnengeleid door de h.h. Wesseling, v. d. Zee en Pannekoek Loois, legt de heer v. d. Wal de vereischte eeden af, waarna de Voorzitter hem als volgt toespreekt M. v. d. Wal I Ik heet U hier hartelijk welkom. U is, nadat het Hare Majesteit de Koningin behaagde my te benoemen als burgemeester dezer gemeente, in de daardoor ontstane vacature benoemd en geroepen naar hier te komen, daar degene die daarvoor in de plaats had moeten komen, was vertrokken. Het is mij persoonlek bekend, dat U liever van het raadslidmaatschap ontheven had willen zijn. Het pleit voor U, dat Ge uw persoonlijk willen ter zijde hebt gesteld en gemeend hebt te moeten komen. Gij zijt hier geen vreemde. Ge hebt met enkelen onzer reeds eenige jaren hier mogen samenwerken. Waar we toen gemakkelijk mochten samenwerken, hoop ik dat Ge, zoowel met de oude als met de nieuwe leden vriendschappelijk zult samenwerken en dat onze besluiten mogen dienen tot verheffing der gemeente Bolsward. (Applaus). 2. Voorstel B. en W. tot verleening eervol ontslag als ambtenaar v./d. burgerlijken stand aan E. v. d. Wal. Het voorstel d.d. 13 Febr. 1922, v. d. W., no. 23 luidt: Naar aanleiding van het bijgaand verzoek van den heer E. van der Wal, om eervol ontslag als ambtenaar van den Burgerlijken Stand dezer gemeente, hebben wij de eer U te adviseeren dit met ingang van 20 Februari 1922 te verleenen. Burgemeester en b. 2 tot de ouders der in de gemeente op een bijzondere lagere school ingeschreven leerlingen. 2 tot de meerderjarige onderwijzers der O. L. Scholen. 2 tot de meerderjarige onderwijzers der Byz. L. scholen. 2 tot de overige meerderjarige inwoners der gemeente. In de huidige commissie zijn vertegenwoordigd van de sub a, c, d en e genoemde groepen 1 lid en van die sub b genoemd 2 leden. Uit de sub a, c, d en e genoemde catagorieën zal dus nog 1 gekozen moeten worden, daar de commissie thans 6 leden telt. Door de schoolcommissie zyn de volgende aanbevelingen ingezonden ade heeren F. Bruins en H. Jorritsma. Groep c de heeren N. van der Baan Groep d de heeren B. J. van Santen de heeren 8. J. Oosterbaan i Voorzitterde heer 8. J. Praamsma, burgemeester. Tegenwoordig 18 leden, t. w. de h.h. D. B. Eerdmans, L. Mol, J. Wesseling, P. D. v. d. Klei, L. Roode, B. J. Stockmann, A. C. H. Pannekoek Loois, 8. E. Lanter, M. Yssels, T. v. d. Zee, J. Haima, G. C. Eisma en (na beëediging) P. Th. v. d. Wal. De Voorzitter stelt voor de notulen van de vergadering van)24Jau. 1922 goed te keuren. De heer v. d. Zee. M. de V. .Op bladzijde 9?van het Officieel verslag worden de woorden van den heer v. d. Klei niet juist weer gegeven. Spreker citeert het aldaar weergegevene, waaruit blykt, dat inplaats van „kinderaftrek” ’t woord „hoofdaftrek” moest zijn gebruikt. De Voorzitter. Vermoedelijk is dit abui» ontstaanjdoordat wij de drukproef niet ter corrigeering ontvingen. Het woord „kinderaftrek” zal worden vervangen door hoofdaftrek”. Hierna worden de notulen goedgekeurd. Ingekomen stukken: Voor kennisgeving aan te nemen Besluit Ged. Staten houdende mededeeling dat de missive betr. toelating van den heer P. Th. van der Wal als raadslid voor kennis geving is aangenomen. Kennisgeving aanneming benoeming N. Hofstee als voogd van het ontwerp-besluit ter vaststelling Burgemeester en Wethouders van Bolsward. moet door den penningmeester ten genoegen Met algemeene (13) stemmen wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten en vastgesteld het navolgend besluit, no. 10/61/87: De Raad der gemeeate Bolsward; Gezien het voorstel van Heeft besloten Burgemeester ei Wethouders te maehtigeu om ter voorziening in het gebrek aan kasgeld, te leenen bij bedragen en op tijdstippen als zij noodig achten een som van ten hoogste vyf en dertig duizend galden (f 35.000.naar een rente van ten hoogste 6 pCt. ’s jaars, de j van het jaar 1922, joh* Tromp SHEER- j 9 Bolswardsche Courant c. UVg 4J1VV W-« - o muien ze ai vreemu gciu wmcu 6a. j de artt. 101 lagere scholen. FtRT-tA 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1