Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward BOLSWARD. Dames- en Heerensclioenen. M WMKRS, ui MARKTPLEIN. S.J.PRAAMSMA&ZONEN, ;S Zaterdag 18 Maart 1922 No. 11 61ste Jaargang Officiëele Advertentiën. Lage prijzen». Eigen fabrikaat. Geen Duitseh werk. Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 W. Zeijl Zoon’s BANK Soliede afwerking. Jarenlange garantie. Franco levering. Alle Bank- en Effectenzaken. VOLMAAKT J yS Pepermunt TROMP, Sneek. koopt men niet alle dagen, zorgt dus dat ze goed zijn. Wendt D daarom tot een vertrouwd adres. Wij garandeeren L: Gehaaide TROMP, Sneek. Aanbevelend, Abonnementsprijs franco per post 62'/2 cent per 3 maanden Dit nummer bestaat uit 2 Bladen Uit Bolsward. ONTVANGEN de. 1ste zending NIEUWSTE MODELLEN LAGE PRIJZEN. Beleefd aanbevelend. voor Landbouw en Handel, SNEEK, Oude Koemarkt 35. Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. Voordracht-, Zang- en Liederen avond van Mej. Antoinette van Dijk. V Toelating leerlingen tot de O. L. Scholen I en II. Voetbal. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. 25-jarig jubileum. Posterijen. BEKENDMAKING. OLSWARDSCHE COURANT r 5 g i E U B E L E N er- gevoel hetwelk den den - k V o e e e bemerken, de backs Wethouders van Bolsward, 8. J. PRAAMSMA. De Secretaris, H. HAITSMA. Bolsward, 16 Maart 1922. r 3 C an ot jr- an en nd EB! t- H n te rs >r n tn ’t )D el e- in b- D. >8- te de V. het mi en ?an Uie ite- aris an :n, af- ién bij te de ran ren eer en. Mej. v. Dijk gaf ons nog meer. Wij kregen eenige mooie Zuid-Afrikaansche liedjes te hooren, n.l. Jaapie! en het gevoelvolle „Die oüe blikkie”, ons brengende bij een treurende moeder over ’t verlies van haar beide meiskens, omgekomen in de concentratiekampen. „Die oüe blikkie” werd bewaard en bezongen als een heilig aandenken aan de meisjes, ’t was het blikkie waar zij melk uitdronken. Na ons eenige proza te hebben opgediend zong zij het lied van het „Mattenvlechten”, daarna het komische „Staat op! Maakt toe die deur nou! en gaf ons toen een proeve van haar kennis der Friesche taal, waarvan het woord „tuutsie” het eerste woord was wat zij geleerd had en haar het meest is bijgebleven, om ons ten slotte npg te ver gasten op het echt Hollandsch lied, waarin arbeid op het kloskussen wordt begeleid door wondere zangen. En zij liet ons zien hoe diezelfde kantwerksters op Sacramentsdag weten feest te vieren en de melancholische gezangen uit de werkplaatsen worden ver vangen door meer opgewekte. Wij genoten mede van de onschuldige jolijt en pret. i« er niets maar de volmaaktheid het dichts nabij komt de beroemde zuivere, medicinale 1 de liederen, die Mej. v. Dijk ons zong, waarin de H. Moeder maagd Maria wordt uitgebeeld als de personificatie van het aller hoogste, de fontein van het eeuwige leven. In andere liederen is het Jezus, wiens ver schijnen op aarde wordt bezongen en waarin men jubelt „dat Jezus was geboren, want waar ons dat kindeken niet gezand, wij waren al verloren”. Ieder woord in die liederen is een uiting van reine liefde en goddelijke vereering. In het opzien tot Jezus en Maria ligt een vereering, die alleen gevoelt kan worden door hen, die weten wat vereering is. Geen edeler gevoel, zegt Carlyle, zetelt in de borst van den mensch, dan bewondering voor iemand die hooger staat dan hij zelfhet is altijd van bezielenden invloed op ’s menschen leven. Hoe heerlijk mooi van reinheid en vol vertrouwen is „Mijn Hoofken”, waarin Zuster Bertken Jezus heeft uitverkoren als haar gardenier. De ware woning Gods is de mensch en Jezus, als de meest volmaakte mensch, die ooit op aarde heeft geleefd, te kiezen als Hem, die het gezaaide leliënzaad, (het zinnebeeld van reinheid) tot bloei zal brengen, het al tot siering van „het hoofken”. Na een korte pauze trad Mej. v. Dijk op als de bekoorlijke leidsvrouwe door het Vlaamsche stadje Yperen en bezochten wij met haar een der aldaar gevestigde kantscholen. Zij vertelde ons van het leven en van het eentonig werken der kinderen en meisjes en vrouwen, die een lange dagtaak hebben te verrichten en zij liet ons hooren, hoe die Wij hebben in dubio gestaan waarheen wij Maandagavond j.l. onze schreden zouden richten, naar „De Wijnberg”, waar Mr. Dr. v. d. Laar voor de Chr. Sociale Partij een verkiezingsrede zou houden óf naar „De Doele”, waar „onze” Antoinette van Dijk zou zingen. En.... „wee hem die het ons kwalijk neemt”, wij hebben Antoinette gekozen, waar wij geen spijt van hebben. IntegendeelWij zijn verheugd haar weder gehoord en.... gezien te hebben, want wij hebben een heerlijken avond gehad. En wij niet alleen, neen, alle aanwezigen hebben volop genoten van haar buitengewone gaven. Het was in één woord schitterend! Niet dit of dMNeen alles 1 leder woord dat zij sprak, ieder woord dat zij zong, iedere beweging ’t zij met hoofd of hand, ’t was alles een streeling voor oog en oor. Zoo gemakkelijk als zij de snaren van haar guitaar in trilling weet te brengen, weet zij die van ons gemoed te bewerken. Is het niet waar, wat wij bij de aankondiging schreven, dat iedereen onder haar bekoring geraakt? Een bekoring waar wij ons moeilijk van los kunnen makenWat een mooie, wij zouden willen schrijven, gewijde stemming wist zij te verwekken met haar middel- eeuwsche, geestelijke liederen. Een stemming en een stilte, waarvan iedere wreede ver storing ons pijnlijk aandeed. Hoe duidelijk zagen wij ons verplaatst in den tijd waar Mej. v. Dijk ons van zong. Er was een niet- bevredigd zijn der menschheid ten opzichte van het aardsche, het verlangen naar iets mooiers, iets hoogers, het geestelijke. En wij konden ons gemakkelijk verplaatsen, omdat eenzelfde gemoedstoestand der mensch heid van toen, ook nü weder waarneembaar is. Want een ieder, wiens gezichtskring iets verder reikt dan het enge cirkeltje waar binnen velen zich bewegen, een ieder wiens waarnemingsvermogen de grens van dien kring overschrijdt, zal ook nü weer moeten constateeren, dat het verlangen naar dat hoogere en mooiere de menschen bezig houdt Ook nü nemen wij alom waar, dat men, ondanks zelfs de meest materieele welvaart, niet bevredigd is wat betreft den gemoedstoestand, tengevolge van het on bestendige gevoel hetwelk den mensch bezield. Men gevoelt zich ook nü op den duur niet bevredigd, wanneer maar steeds voor oogen wordt gehouden, dat men materieel zooveel mogelijk moet trachten een eerste plaats in de maatschappij in te nemen. De jacht naar fortuin, roem en eer, blijken zoo dikwijls een gevolg te zijn van lagere hartstochten. Het egoïsme in den slechtsten zin van ’t woord laat zich maar al te vaak gelden. Het leven is voor velen een wedloop, een onedelen wedstrijd in uiterlijk vertoon en het leven is daardoor één groote onwaarheid, Het on bestendige gevoel wat betreft het materieele, drijft den mensch er toe, zijn ziel ontvankelijk te doen worden voor hoogere gevoelens, doet in ieder mensch ontwaken een verlangen naar meerdere ziele-welvaart. En düt verlangen vindt men vertolkt in Sneek heeft eerst den wind mee, maar direct valt Bolsward aan er wordt schitte rend gespeeld, vooral v. d. Schaaf en Car migchelt vallen op en wanneer het spel een kwartier oud is, heeft F. C. A. een 30 voorsprong. Uit een vrije schop schoort Sneek, maar dan wordt het direct 41. De Sneeker voorhoede begint zich los te werken en door verkeerd opstellen van Menno gaat de voorsprong verloren en met rust is de stand 44. Na her vatting zien we dat de F. C. A. achter hoede zich gebeterd heeft en dat vele Sneeker aanvallen op stranden. Toch maakt Sneek nog 2 goals. Het gaat dan tegen het einde; F. C. A. wordt weer sterker en een paar pracht kansen worden gemist, tenslotte belandt een prachtschot van Wolthqjzen nog in het Sneeker doel en er komt weer kans gelijk te maken. F. C. A. blijft aanvallen maar tenslotte beslist de tijd en komt het einde met een 6 5 overwinning voor Sneek. Het F. C. A. elftal was uitstekend jammer dat v. Doesburg en de centervoor na rust beneden hun peil speelden, hierdoor werden de Sneekers te veel vrij gelaten. De achterhoede is best en vooral het kalme, berekenend spel van den nieuwen back viel op, terwijl Menno met verre trappen zijn terrein zuivert, geeft hij zeker en goed de ballen aan de vrijstaande spelers, ook zijn opstellen is prima. Na rust was dit echter ook bij Brandsma in orde en wij vertrouwen er op dat dit zoo big ft. In Hierna werd weder gepauseerd en daarna vergastte Mej. Van Dijk ons op Vlaamsche en Nederl. levensliedjes, ’t Zou ons te vèr voeren, wanneer wij die allen zouden bespre ken, laten wij daarom volstaan met de titels te noemen. Allereerst: „Geluk!”, toen het schalksche „De wereld is van hem!” een aai- dige schetsing van het leven onzer kleine straatboefjes in de groote steden. Volgde daarna een lied van René de Clercq „Het Wafeleterken”, (erg guitig voorgedragen) en het aangrijpend mooi weergegeven van onder vonden lief en leed eener „Hofjesjuffrouw”. Doch vooral ook boeide ons het lied van „De kleine droomer” (woorden en muziek van Mej. van Dijk). Hoe wreed werd dat drootnen van de kleine', door zijn moeder verstoord, toen zij op bitsen toon vroeg of zijn huiswerk klaar was. Mej. v. Dijk heeft met dit gedicht blijk gegeven een diepen blik te hebben geslagen in het ziqjeleven onzer kleinen en wij dachten aan de schetsen van Ida Heijermans, waarin deze het weinig mede- voelen en medeleven der ouders in de wereld onzer kleinen zoo betreurd en het zoo jam mer vind, dat zoo weinig vaders en moeders hun eigen kinderen begrijpen en verstaan. Fransje mijn jongen wat ben j’aan ’tdroomen, Mijn ventje waar denk je toch aan? Ach als je eens wist hoe je wakker moet wezen, Om flink door het leven te gaan. Wreede werkelijkheid. Dat droomen was geen suffen, ’n Kinderlijke stille bewondering voor het mysterie der schepping. gf" het mooie onzer Hollandsche taal naar voren werd gebracht. En toen was het uit! Jammer genoeg! ’t Waren uren van genot! Genot dat in ruime mate nog verhoogd werd door de uit stekende piano-begeleiding van Mevr. Feddes. Nog zelden hoorden wij zulk subliem spel, getuigende van een buitengewoon hoog- muzikale ontwikkeling. Het succes van dezen avond is vooral ook te danken aan Mevr. Feddes en het is dan ook mede op verzoek van Mej. v. Dijk, dat wij haar hulde brengen voor haar schitterende prestaties. De ontvangen bloemen waren wel verdiend. Ds. Kossen sprak na afloop een hartelijk woord van dank tot de beide dames en sprak de wensch uit, dat het Mej. v. Dijk, die het plan heeft in Mei a.s. naar Zuid-Afrika te vertrekken, goed zou gaan op haar tournée en wenschte haar een goede reis. Een daverend applaus was het bewijs, dat Vraagt dus overal en altijd uitsluitend dit merk. E o gros bij Burgemeester en Wethouders der gemeente Bolsward brengen ter openbare kennis, dat de toelating van leerlingen zal plaats hebben op Maandag 3 April a.s. De aangifte behoort te geschieden op Woensdag 22 Maart a.s., des namiddags van 45 uur, in een der lokalen van school no. I aan de Kerkstraat, onder overlegging der vaccinebewijzen. De kinderen moeten otn toegelaten te worden den leeftijd van 51/, jaar hebben bereikt, dus geboren zijn vóór of op 1 October 1916. Burgem. en Ds. Kossen had gesproken als den tolk van alle aanwezigen. En ook wij willen U een goede reis en veel succes toewenschen Antoinette. U hebt aangename herinneringen bij ons achter gelaten. Hoe moeilijk het ook is om de harten der Friezen te veroveren, het is U gelukt hoor! Volkomen! Bolsward houdt van U en daarom hopen wij dat het ons niet gaat als de „hofjes-Juffrouw”. Denkt U ook nog eens aan ons en als het kan, schrijft U dan eens van Uw reis naar Afrika en „hoe U door die Boer is ontvang”. Doet U het? En nu tot weersziens hoor! Goeie! Jy sal nou gaan! Waar Vaalrivier breedbogtend west- (waarts wijk, en met haar goue drup die berge o’erspat. Jy sal nou gaan 1 God sy met jou F. C. A. T ontving in een vriendschappe- lijken wedstrijd Sneek I. Deze Sneeker club speelt een afdeeling hooger dan Bols- ward en wij hadden de verwachting dat Sneek gemakkelijk zou winnen. Dit is echter niet gebeurd, bet werd ten slotte een uitslag van 65 in het voordeel van Sneek en hieruit kan men wel afleidea, dat F. C. A. goed partij heeft gegeven. Als scheidsrechter Wolke de elftallen binnen de lijnen fluit, hebben beide clubs een complete opstelling; F. C. A. heeft een nieuwe back. de voorhoede speelden v. d. Schaaf en Schuurmans een uitstekende partij, de overigen goed. Voor de competitie speelden ’s namiddags B. V. C. en Voorwaarts II. Deze Sneeker club kwam zeer sterk uit, doch wij zagen direct dat ze. tegen B.V.C. niet waren opgewassen. B.V.C. met het kampioenschap voor oogen, speelt steeds met een vuur en enthousiasme, dat de technische fouten goed maakt en wij gelooven, dat het volgend seizoen deze vereeniging in de ie klasse niet tot de slechtsten zal behooren. De uitslag van Zondag was 3-0 voor B.V.C. en voor zoover wij den wedstrijd konden bijwonen, zagen wij dat de rechts- en links buiten prima speelden, de half linie hield goed vast en ten slotte werden de weinige goede a Voorwaarts” aanvallen door de achterspelers zonder veel moeite onschadelijk gemaakt. Kooiker had een rustige dag, trouwens die is een beetje meer werk wel toevertrouwd, hetgeen ook blijkt uit de weinige tegen punten, die B.V.C. heeft. Volhouden B.V.C. en wanneer er zware wedstrijden komen, de tauden op elkaar, jullie kunt bovenaan blijven. Zondagmiddag wordt in Sneek de wed strijd Voorwaarts F. C. A. gespeeld. Beide clubs komen op hun sterkst uit en het wordt ’n spannende partij. Technisch gelooven wij F. C. A. beter, maar het enthousiasme laat te wevschen over en dit geeft vaak de doorslag. Wij vertrouwen er op dat vele Bolswarders mede zullen optrekken om hun club aan te vuren en verder moeten wij het aan de spelers overlaten. A.s. Woensdag 22 Maart zal de heer J. de Boer JSzn., het heugelijk feit her denken, dat hij 25 jaren werkzaam is aan de Friesche Bauk alhier. De jubilaris staat bij zijn superieuren aangeschreven als een uitstekende, plichtsgetrouwe werkkracht, waardoor bij zich niet alleen in de achting van zijn directeur en collega’s mag ver heugen, maar ook in die van het publiek dat hem kent als een vriendelijk en voor komend ambtenaar. Wij twijfelen er daarom niet aan, dat het hem dien dag aan be wijzen van belangstelling niet zal ontbreken en hepen, dat er voor hem en zijn familie vele aangename herinneringen aan dezen dag verbonden sullen zijn, met onze beste wenschen voor de toekomst. Aan de lezers van dit blad deelen we mede, dat de Rijksinkomstenbelasting 1921/22, voor zoover de aanslagbiljetten zijn uitgereikt, voor 1 April a.s. geheel betaald moet zijn. Tevens wordt in herinnering gebracht, dat de kosten voor waarschuwing en aan maning thans bedragen reap. 15 ets en 25 ets en de kosten voor beteekening van een dwangbevel voor de hoogere aanslagen zeer belangrijk zijn verhoogd. Met ingang van 19 Maart wordt over gegaan tot opheffing des Zondags van de buitenbestellingeu van het kantoor te Bolsward en de bestellingen van de hulp kantoren Parrega, Schraard, Tjerkwerd, Witmarsum en Wotnmels. inkoop van partijen SIGAREN, als altijd uit de allereerste hand, verhoogd met zeer sobere winst, stelt ons in staat, kwaliteiten te leveren tegen prijzen, waaraan niemand tippen kan. Wie derhalve concurreeren wil, kome bij ons, men zal zien, dat wij niet over drijven, integendeel! Bekend adres van vertrouwen. Prachtaanbiedingen in Sigaretten. Burgemeester en Wethouders van Hen naarderadeel, maken bekend, dat op heden door hen afkondiging is gedaan van de volgende door den Raad dier gemeente op 29 Oct. 1921 vastgestelde verordeningen VERORDENINGEN op de heffing en invordering van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs, voor het uitgebreid lager ouderwijs en voor het vervolgonderwijs in de gemeente Hennaarderadeel. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. A. ZANDSTRA, L.B. De Secretaris, J. MOOK. Wommels, 10 Maart 1922. st ag Jl. I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1