Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward Lammert da Vries Co. S. HENGST - Bolsward. I By it keapjen fen in NAEIME8JINE, FITS, MOTORFTT8 of AUTOajucht menJJsa faek nei de priis, wylst men de dégelykecs forjit. Dit ia de reden, dat maunichien spyt fen syn keap hat, I I I i f I •I Voor prima kwaliteit zijn onze prijzen beneden elke concurrentie. Box Heeren Derbybottines, zeer mooi Box Heeren Derbybottines, laktoon, vanaf Bruine Heeren Derbybottines, zeer mooi Bruine Heeren Derbymolières, zeer mooi Jongens Box Rijgbottines, hout gepend, no. 2931 f 5,25, no. 32—35 f 6—, no. 36-40 f 7,00 Meisjes Box Rijglaarsjes, no. 27—29 f 4,50, no. 30—-31 f 5,25, no. 32—35 f f f m d 1.1 ■1 Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te .Bolsward - Telefoon No. 4 No. 13 Zaterdag 1 April 1922 61ste Jaargang i I f Geprobeerd lil e Dit nummer bestaat uit 3 Bladen Uit Bolsward. te SB U R G W E'R.D. A l Alle Bank- en Effectenzaken. 8,50 9,25 11,50 11,00 f f f f 6,25 6,75 7,25 V- W. Zeijl Zoon’s BANK voor Landbouw en Handel, SNEEK, Oude Koemarkt 35. men het wel, maar gelukt is het om de kwaliteit van de zuivere Abonnementsprijs franco per post 62'/2 cent per 3 maanden Dames Boxmolières Dames Boxmolières, laktoon Verder groote voorraad in alle soorten. ZIE ETALAGE. REPARATION spoedig, sterk, net en billijk. Schoenenmagazijn „de kleine Winst”. Iff Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 1—5 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. Hwa ’t syn spillen by US keapet, kin der op fortrouwe dat er net to folie betellet en de measte waerde for syn jild kriget. It bewiis bjirfen is, det wy geande wei mear omsette. UH Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. maken, waar het hier over gaat: Jan is b.v. door het Rijk over 1920 aangeslagen naar een inkomen van f 4000.Hij heeft hier genoegen mee genomen en de belasting betaald. Voor de gemeente Bolsward moest Jan ook een belastingbiljet invullen en hierop vermeldde hy, dat zijn inkomen over 1920 f3000.bedroeg. Nu zegt ons gemeentebestuur: aan ’t Rijk betaal ja belasting over f4000.inkomen en hier heb je niet tegen gereclameerd, bij ons heb je maar naar f 8000.belasting betaald, dus vriendje van die overige f 1000 moet je nu nog de belasting betalen. Hierover is nu Maandagavond heel wat gesproken, natuurlijk met de bekende Friesche kalmte, allen waren van meening dat in dit navorderingsysteem onbillijk heden schuilen, temeer, daar de gewone kleine middenstanden geen optima forma boekhouding bezitten en moeilijk hun goed recht kannen aantoonen. De besprekingen hadden een vertrouwelijk karakter en wij moeten volstaan met de mededeeling, dat een commissie werd be noemd bestaande uit de h.h. Tj. Gosliga, P. Couperus, Postuma, Nawijn, A. Dijk stra en D. Gerritsma, die in dezen verdere voorstellen zal uitwerken en nader op de zaak terug zal komen. heeft nog nooit, beroemde zuivere medicinale J 5 T Pepermunt evenaren, laat staan te overtreffen, ▼raagt daarom altijd en overal DIT merk en geen ander. 300 stropjes. Dat een kleine advertentie nog heel wat teweeg kan brengen, hebben wij Maandag avond gezien, toen naar aanleiding van een oproep in ons blad, in hotel Witteveen minstens een 80 personen waren opgeko men om te bespreken wat ze moesten aan vangen met het cadeautje, dat aan 800 ingezetenen door den gemeente-ontvanger van Bolsward was gestuurd, n.l. een na vorderingsbiljet van de Inkomstenbelasting over 1920 (over 1921 zal ook nog wel zoo’n extra’tje los komen). Laten wij even met een voorbeeld duidelyk Hoedenzaak Damave. Op verzoek van den heer Wielinga, vestigen wy er de aandacht op, dat hij de bekende hoedenzaak van den heer Damave aan de Groote Dij lakker heeft overgenomen. Zie voor verdere bijzonderheden de adver tentie in dit nummer. Leerlingenaangifte. Woensdag 5 April, ’s avonds tusseben 8 en 9 uur, bestaat in »Ons Gebouw” gelegenheid tot het aangeven van leerlingen voor de byz. school voor Christelijk Volks onderwijs. Degenen die buiten Bolsward wonen, kunuen met schriftelijke aangifte volstaan. Voor de vakken waarin onder wezen wordt, verwijzen wy onze lezers naar de advertentie in dit nummer voor komend. Naar wij vernemen is de Maatschappij „Sanitas”, waarvan indertijd ook een filiaal op het Grootzand alhier was gevestigd, in staat van faillissement verklaard. Alhier is voor 1922’23 in het landbouwbedrijf weder een contract afge sloten met de Kath. werkgeversorganisatie (A. B. T. B.) tegen de volgende loonen voor de vaste arbeiders f 29 per week gedurende 86 weken, f 28 gedurende 12 winterweken en f 35 gedurende 4 weken in den hooitijd. De loonen voor de losse arbeiders blijven zooals verleden jaar en wel des zomers 50 cent en in den winter 40 cent per uur. Een nieuw Sportblad. Woensdag 5 April a.s. verschijnt voor het eerst het Sportblad voor Friesland. Iedere week zal het citkomen in 16 pagina’s druks en bevatten verslagen van voetbal, kaatsen, korfballen enz. er azl naar worden gestreefd door veelzijdigheid noegen der aauwezigen door mevr. Boon en den heer Kater werden beantwoord. Met’ een woord van dank^aan allen en een woord van opwekking tot steun van het blad Trijheid en aansluiting by de afd. Bolsward, sloot de heer Eisma de vergadering. Benige personen gaven zich als lid op. vallen. Reeds Woensdagmiddag begon de schoorsteen over te hellen en velen dachten dat hij Woensdagavond wel tegen den grond zou liggen, maar tot Donderdagmiddag heeft de oude stand gehouden, toen viel bij met veel geraas in elkaar. Voetbalnieuws. Zondagmorgen wat regen en direct was het mis met het Sportterrein, overal plasjes water en het was niet mogelijk een goede partij te geven. F. C. A. kreeg bezoek van ^Brinio” van Leeuwarden, welke club no. 8 op het ranglijstje staat. De Leeu warders kwamen met een onvolledig elftal, waardoor alle linies gebroken waren en wanneer wy vermelden dat F C. A. volledig was, is gemakkelijk te begrijpen dat de Bolswarders overwinnaars bleven. Het ver slag van den wedstryd kan kort zijnal spoedig scoort Jaap zeer fraai, welke stand voor rust tot 40 verhoogd wordt. Kooiker verdedigt het F. C. A. doel, doch behoeft maar een paar maal reddend op te treden. Na rust gaat de F. C. A. voorhoede er pas goed op los vooral De Jong is opdreef en maakt zoo geleidelijk eeu 5-tal fraaie goals. Dan komt de centervoor ook wat los, doet er ook minstens zooveel bij kortom als scheidsrechter F^enstra zegt dat het tijd is, hebben de F. C. A.-ers met Kaatssport. De tijd begint weer te naderen, al wil het weer ook ’t tegenovergestelde bewijzen, dat de kleine Witmarsumers” voor den dag komen en onze plaatselijke Kaats- vereeniging M. E. T. O. heeft vanaf 2 April bet Sportterrein weer voor hare leden open gesteld, zoodat er Zondags weer gekaatst kan worden. Zondag April zal reeds een Jongens- kaatspartij worden gehouden om luxe voor werpen, waarvoor de gelegenheid tot aangifte is opengesteld tot Zaterdagavond 6 uur bij den heer A. Feenstra, 2e Hollandiastraat. Zoo men weet hebben de voetbalclubs vele weken niet kunnen spelen en wij meenen, dat een woord van dank aan het M. E. T. O.-bestuur, dat zich bereid ver klaarde in dezen mede te werken door het terrein voor de voetbalwedstrijden zooveel mogelijk beschikbaar te stellen, wel op zijn plaats is. Het afbreken van de oude buizen- fabriek aan de Workumervaart begint nu zijn einde te naderen. Zoo heeft men dezer dagen de 36 Meter hooge schoorsteen laten Vergadering Vrijheidsbond. Doordat op deazelfden avond ook nog verschillende andere bijeenkomsten plaats hadden, waren er Woensdagavond j.l., minder personen op de openbare vergade ring van den Vrijheidsbond aanwezig, dan men mocht verwachten. De voorzitter, de Heer H. Eisma, sprak bij de opening daar dan ook zijn teleurstelling over uit, heette Mevr. Boon-v. d. Slarp en den Heer Ds. Kater, benevens alle andere aanwezigen welkom en hoopte dat het vele dat de spreekster en spreker ons te zeggen hebben, de weinigen die aanwezig waren zou op wekken mede te werken aan de propageering der schoone beginselen van den Vrijheids bond. Mevrouw Boon, hierna het woord ver krijgende, wil zich in ’t bijzonder tot de vrouwen wenden en spreekt over de taak en de plichten, die zij als goede staats burgeressen hebben te vervullen; zij betreurt 'tweinige enthousiasme en degeringe belang stelling voor politiek en wetgeving, in 't bijzonder ouder de vrouwen. De vrouw, die geen belang stelt in de huishouding der staat, vergelijkt zij bij een pas gehuwde vrouw, die onverschillig staat tegenover den opbouw van haar eigen huishouding. Zij is den naam van ver standige vrouw niet waardig, omdat haar belangen, zoowel geestelijke als stoffelijke teveel samenhangende met de inrichting van haar eigen huishouding en haar geheele verdere levenstoestand door haarzelf worden verwaarloosd. De Spreekster betoogt de noodzakelijk heid, dat ook de vrouw haar plicht als lid van het groote geheel, dat maatschappij heet, zal waarnemen, zij moet zich met de politiek bemoeien, omdat de politiek en de wetgeving zich voortdurend met haar bemoeien en doordringen tot in haar huis gezin. De wet bemoeit zich met het leven van ons wij hebben er iederen dag mede te maken. Mevr. Boon wekt de vrouwen op, krachtig mede te werken, stelt de werklust en ij ver der andere partyen ais voorbeeld, deelt mede dat o.a. door de 8. D. A. P. reeds nu meer dan 5000 propagandisten zijn uitgezonden, die door huisbezoek enz. werken voor hun party. Waar tot op heden zoo vaak uitsluitend het koele verstand sprak, acht zij het noodig, dat ook het gevoel een woordje mee gaat spreken. Verstand en gevoel moeten samengaan en wanneer dit steeds het geval was geweest, zou ons alom een massa leed en ellende bespaard zijn gebleven. De Staat hunkert naar de steun en toewijding der vrouw. Daarom onzen plicht gedaan, ieder vrijzinnige vrouw en man opgewekt zich bij den Vrijheids bond aan te sluiten. Juist bij den Vry- 15 0 gewonnen, waaruit wel blijkt dat er weinig spanning was. De achterhoede van F. G. A. was goed, in de halflinie viel v. Doesburg op. (Wy begrypen niet hoe men al wist te ver melden dat deze ophield met voetballen. Geen sprake vanv. Doesburg kan niet 'gemist worden en blijft nog lang de sym pathieke, bard werkende F. C. A.-spil.) In de voorhoede zagen we dat Carmighelt het spel meer begint te verdeden en dit is goed gezien van hem. Alleen schieten geeft niets, juist de centervoor moet zorgen voor open, verdeeld spel. De overige spelers beginnen meer zelf te schieten, ook een vooruitgang. De voorhoede als geheel is niet vlug genoeg, pingelt nog te veel, wij missen nog dat vlugge, doortastende spel. Schuurmans voldoet op dit punt neg het best. heidsbond, omdat het de «énige politieke party is, waarvan de geheele geest zóó oprecht getuigt van het begrip, dat/vreed zame samenwerking van menschsn uit al e kringen onzer samenleving mogelijk is en dat het slechts door het doorvoeren van deze samenwerking mogelijk is, in onze hedendaagsche maatschappij de zoo noodige hervormingen tot stand te brengen en haar tot een hooger peil te verhefien. De Vrij heidsbond geeft aan ous vrouwen een idëeelen steun. Hij eischt voor ons de volledige staatkundige, burgerrechtelijke en economische gelijkstelling met den man. Daarom allen medegewerkt. De medewer king der vrouw zal leiden tot grocter geluk en grootér vrede. Den oadpn sleur van lauwheid van ons afgeworpen, ons geschaard om den fier wapperden vaan van den Vrijheidsbond, toegetreden tot lid en er op uit om anderen op te wekken uw voor beeld te volgen. Na een korte pauze verkrijgt de heer Kater het woord, die zich tot taak heeft gesteld eenige punten van het program van aktie van den Vry heidsbond toe te lichten en te bespreken. Wij willen voeren een politiek van de werkelijkheid. Geen mooie beloften, die toch niet verwezenlijkt kunnen worden. Rekening gehouden met de toestanden zooals die zijn. Iedereen moppert over de bestaande maatschappelijke toestanden, niemand is tevreden, de ge heele maatschappij ontwricht, alom werk loosheid, malaise, concurrentie, zware be lastingdruk enz. enz. De Vrijheidsbond dringt aan op bezuiniging overal en op alles waar die geboden is, hy zal krachtig en onvermoeid streven naar vermindering van overheidsuitgaven. Wij willen af wijzing van iedere nieuwe belastingdruk, bezuiniging door herziening van de Wet op bet Lager Onderwijs, wijziging der volkshuisvestingpolitiek. geleidelijke terug keer tot de toepassing van het beginsel van evenredigheid tuesehen bouwkosten en woninghuren, tegengaan van de ambtenarij enz. enz. De spreker betoogt daarna de nood zakelijkheid eener goede samenwerking tusseben werknemer en werkgever in het belang der geheele gemeenschap. 8preekt woorden van waardeering jegens Minister Aalberse, die de moed heeft gehad de 48-urige werkweek voor te stellen, welks invoering ten zegen zal zijn van de geheele maatschappij. Als de arbeiders de bestaande toestanden nuchter en met open oog inzien, zullen zij moeten erkennen, alleen van het streven van dan Vrijheidsbond heil hebben te verwachten, omdat die rekening houdt met allen en niet alleen met een bepaalde groep. Betreffende punt 18 van het program zegt Spreker, dat wij medewerken aan de bevordering van iedere poging om tot internationale ontwapening te geraken. De Vry heidsbond is geen oorlogszuchtige partij, doch ons verstand raadplegende mogen wij onze zelfstandigheid niet prijs geven. Wij willen daarom een weermacht in stand honden, wier grootte zich aanpast aan ontwikkelende vredeswaarborgen. Ten opzichte van den godsdienst erkennen wij het recht en de waarde daarvan voor een gezonde ontwikkeling der maatschappij. Wij worden wel eens reactionnair ge noemd. In ons geheele program van actie schuilt niets reactionnairs. Wij stryden voor iedere vooruitgang en houden rekening met de zich voltrekkende evolutie. Wij werken practisch mede aan de verhooging van de volkswelvaart. Ook de heer Kater eindigt zijn rede met een krachtige opwekking om onze lauwheid en onverschilligheid te laten varen. Allen sasaengewerkt aan den opbouw van het massieve gebouw van den Vrijheids bond, die zal medewerken aan de weder opbouw der maatschappij, tot voortdurend geluk en welvaart van geheel ons land. De Vrijheidsbond telt thans reeds meer dan 40000 leden in 400 afdeelingen. Met stille aandacht werden Spreekster en Spreker aangehoord. Een krachtig applaus viel ben ten deel. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door een der aanwezigen ge bruik gemaakt, welke vragen zeer tot ge- COURANr SWARDSCH 5 1 I 11

Bolswards Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1