Kinderschoenwerk. Dames-, Heeren- en i onwil— wihii mi ■i^jsaEurtrMgaarjocw^ Electrische Reparatie-Inrichting, tegen scherp concurreerende prijzen. JAN WOUTERS, I i y I I l I Fa. Lammert ie Vries l Cu. BURGWERT. Officiéél Orgaan der Gemeente Bolsward 1 H I 61ste Jaargang No. 14 Groote keuze in: Nieuwste modellen! I Lage prijzen! Eerste klas fabrikaat! MARKTPLEIN, BOLSWARD. Frije Friezen, Friezinnen, Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 'i Dat is juist zoo opmerkelijk met die beroemde, zuivere, medicinale i Zaterdag 8 April 1922 W. Zeijl Zoon’s BANK WAAROM Fa.JOHs. TROMP, Sneek INGEZONDEN. Alle Bank- en Effectenzaken. J g T Pepermunt 1 ’N Officiëele Advertentie. Uit Bolsward. *54 Beleefd aanbevelend. voor Landbouw en Handel, SNEEK, Oude Koemarkt 35. Engelsche kinderwagens. Abonnementsprijs franco per post 62*/2 cent per 3 maanden Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. I 1 tl w ze blijft ge- „Die Schöpfung”. Kaatsvereeniging „Bolsward Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Keuring voor den Dienstplicht.' Dit nummer bestaat uit 2 Bladen I moderne reinigings- en spoelmachine alle ongerief opgebeven. kan men per uur 1600 fiesschen reinigen en dus zullen de I heeren afnemers voortasn prompt bediend kunnen worden. Het nieuwe sportblad. Flesschenspoelmachine. Tabak. 20-Jierig bistean fen de krite Boalsert ZIEKENFONDS. SWARDSCHE eg b? belangrijke vergadering gesloten. nam, St. Wolthuizen. D. Ypma. J. de Groes. E. Feenstra. verkoopen WIJ zooveel SIGAREN, terwijl anderen klagen. Omdat wij prachtige partyen kochten en die met geringe winst omzetten. ONZE AANBIEDINGEN OVERTREF FEN ALLES! Groothandel. Adres van vertrouwen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) >.*a i' fikse feinten, feardige fammen, freonen fensels fen faek foart, fen flug forkear; fen füleindich fleanen, fierder freeslyk fij fen foeterjen, ten fallend fartutearsjen, fen fak- ünkindige fytsforknoeiers, folie fielend for ’n „fijne” foarrie for- neamde fytsen, freegje forkeap- prizen fen Door den heer F. Vogelzang alhier isdezer dagen een zending kinderwagens uit Engeland ontvangen die inderdaad wel waard is er even dp aandacht op te vestigen. De Engelsche wagens zijn bekend om hun elegante fraaie modellen en tot in alle onderdeelen prima verzorgde af werking, zoodat wij geloovendat de verkoop ook hier veel succes zal hebben. Bezichtiging en prijsopgaaf gratis. Der binne io bulte forienigingen dy ’t der net iens oan takomme, Der scil in blijspil fen Waliog Dykstra opfierd wird en wol: „De Hiele Boel Bitsjoend” en in dübbel kwartet Ander lieding fen de hear D. Ger- ritsma scil hwet fen ós moaiste fryske sangen hjêrre litte. Dos in wirklist alhiel passend for dizze joun. De hear F. v. d. Spoel, ien fen de oprjuehters, het fen it begjin óf bistjürslid west, ek de heer D. Steensma is by de earste gearkomste ta bistjfirslid bineamd en is tsjinwirdich de foarsitter. Wy hoopje det hja mei de oare bistjürders noch lang bjar bést dwaen scille om us Krite en dermei de Ijeafde for us aide sprake en folksaerd foarüt to helpen. En dêrom: Lang libje de Krite Boaleert. COURANT Si dat, wie ze eenmaal bruiken! Oorzaak: TOPPUNT VAN KWALITEIT de overige artikelen brief vrij mandaat. Het Bestuur is machtiging verleend om de inventaris der vereeniging aan te vullen. Aan het slot der vergadering brengt de voorzitter, de heer Banning, een woord van dank aan den bode Nieuwenhuis, die steeds voor de kaatsvereeniging deed en doet wat hij kan in het belang der vereeniging. Te ruim elf ure werd de overigens zeer Bk. Donderdag 20 April a.s. zal door her Gemengd Koor „Bolsward”, directeur de heer J. Faber, een uitvoering worden gegeven van het Haydn’s oratorium „Die Schöpfung”. De uitvoering belooft iets goeds te worden, gezien de uitstekende medewerking die verleend wordt zoowel voor de solo partijen als de begeleiding. Wij komen op deze uitvoering in het volgend nummer terug en zullen dan beteekenis en inhoud nader bespreken. De voorjaarsvergadering, gehouden in „de Doele”, was, behalve door het vol tallig bestuur en een der eereleden, bezocht door slechts 14 leden. De notulen en verslagen der in 1921 gehouden wedstrijden werden onveranderd goedgekeurd, evenals de rekening en ver- plak, de aide stêd fen Gysbert-Om, de Ijeafde for it Frysk hwer wekker to meitsjen en der opfierden it toanielstik fen Vrijburg, „It fiifde Gebod”. De Grousters habbe lis do in moaije joun biswoarge en de hear Gorter fen Grou die der noch in wirdsje by om der ta to kommen hjir in krite fen it Frysk Seiskip op to rjuchtsjen. Dit woe lykwols dy joun net slagje, mar de oare deis binne de hearen F. v. d. Spoel en G. Piekema byelkoar stapt en bawwe hja mei in list troch de stêd west om der nammen op to kryen fen dy jingen, dy ’t for dy saek hwet fielden. En net sender sukses, der waerd in gearkomste balden yn ’e Doele en do blyk, det men yn Boalsert wol op hie mei in Fryske forieniging. Earst woe men in forieniging alhiel op him seis steande op- rjuchtsje, mar dochs foun men better om ek dadelik oansldting by it Seiskip for Fryske Tael- en Schriftenkennisse to siikjen om der troch mear for de saek werom it gong dwaen to kinnen. Al ridlik gau waerden der gewoane- en bfttengewoane gearkomsten hélden, hwerby fensels ek it toanielspyljen mei helpe moast. Nou deryn is men tige slagge. It krite- toaniel het oan leden en oaren al mannich prachtige joun biswoarge. Dy hjir alle- gearre op to neamen, scoe hast net dwaenlik wêze. Det bjar wirk wardearre wirdt, blykt wol fit it greate bisyk hwet hja altyd hiene. Ek bfiten Boalsert stiet dit bést bikind en de forskate medaljes litte sjên det hja oan de toanielkrichen ek mei eare dielnomd hawwe. De 2e Krystdei en 2e Peaskedei binne kritejounen wer altyd mei langstme nei utsjoend wirdt. Ek de oare gear komsten wierne meastal gesellige jonnen en mannich lid of sprekker fen diens het for it boerdsje west of in foardracht hélden. Ek for de sang is noch al hwet dien, ’t Is spitig det it kritekoar net mear bistiet, hwent dy fryske sangen binne ivige moai. En nou de 2e Peaskedei scil it 20 jierig bistean fierd wirde en der binne reden ta, Ijwernt 20 fier bistean is al rn hiele rek. De Burgemeester van Bolsward maakt bekend, dat de keuringsraad voor de inge schrevenen voor den dienstplicht, lichting 1928, dezer gemeente zitting zal houden te Bolsward in het Stadhuis op Vrijdag en Zaterdag, 21 en 22 April 1922, des voormiddags te 10 uur en des nam. 1 uur. Voor verdere bijzonderheden wordt ver wezen naar de uitvoerige publicatie in het aanplakkastje ten Stadhuize. De Burgemeester, S. J. PRAAMSMA. Bolsward, 81 Maart 1922. Arum, 3 April 1922. Geachte Redactie. Het laatste nummer van uw blad bevat een berichtje uit Arum, waarin verteld wordt, hoe er Maandag 27 Maart en Dinsdag 28 Maart ongevalleu plaats hadden veroorzaakt door ’t schichtig wötdén of antwoording van den penningmeester. Er bleek een batig saldo te zijn van f 860.24. Herbenoemd werdt als bestuurslid de heer L. J. Timmer, die deze herbenoeming accepteert. Als afgevaardigde naar de Bondsvergade ring op Paasch-Zondag a.s., is gekozen de heer W. M. Brandenburg. Deze krijgt bindend mandaat voor het voorstel Bols ward betreffende reorganisatie van den Pinkster-Maandag kaatswedstrijd en voor van den beschrijvings- Een beschrijving van de nieuwe machine in zijn geheel te geven laat onze plaats ruimte niet toe, maar belangstellenden zullen te allen tijde in de werkplaats van den heer Dijkstra een kijkje kunnen nemen teneinde de machine van nabij te leeren kennen. Ter bespreking ontvingen wij het eerste nummer van het Sportblad Friesland, het welk Woensdag verschenen is. Toen wij het ontvingen was de eerste critiek, hoe is het verzorgd, druk, papier enz. en direct moesten wy erkennen: best. In een friseb groen omslag gestoken, dat gevuld is met advertenties, lijkt het direct een aangenaam blad en wat de inhoud betreft, deze is zoo goed verzorgd, dat men het met plezier moet lezen. Natuurlijk vormt de rubriek voetbalde hoofdschotel, maar ook de „Kaatsen”, „Korfbal” en „Gymnastiek”-afdeelingen zijn in goede handen, dat blijkt uit dit nummer. Om kort te gaan: wij raden u aan een proefnummer te halen bij J. Wijma Schildwijk, leest dit door en... geeft u op als abonné. „Steunt deze Friesche uitgave zij is het waard”. Korte werkdagen en hooge loonen met minder wordende afzet van het product, dit alles is oorzaak dat men er zooveel mogelyk op uit is de handkracht door machines te vervangen. Zoo heeft ook de heer J. Dijkstra, agent van de Amstelbieren te Bolsward, in zijn bedrijf een practische verbetering aange- braebt, door het inwerkingstellen van een electrisch gedreven flesschen-reinigings- machine. De bier- en mineraalwaterfabrikanten hebben vooral seizoenzaken die het van de zomermaanden moeten hebben en juist in dien tijd komt men steeds handen tekort voor het reinigen der flesschen. Onervaren personeel moet vaak worden aangesteld, dat zoo wel te begrijpen is, weinig kan presteeren, zoodat het vooral in den afgeloopen warmen zomersteedseen gesukkel was om de klanten naar wensch te voorzien. Thans is door dn aanirchaffiug van een Een geschikt onderwerp om eens veel over te schrijven, aardig zou het zijn het tabaksverbruik door alle eeuwen heen eens na te gaan, doch lezers, onze ruimte is beperkt en wij moeten volstaan met te schrijven datgene, wat niet vergeten mag worden; de kolommen zijn zoo gauw gevuld. In dit nummer zult U vinden een aan kondiging van den heer E. Brouwer, sigarenfabrikant te Bolsward en wij vestigen op deze advertentie speciaal de aandacht van h.h. rookers en winkeliers. De sigarenfabriek „De Vlyt” wordt door den heer Brouwer reeds 12 jaar met succes gedreven. Wij zeiden „met succes” en dit ia met recht zoo, wanneer wij nagaan, dat, ook in deze tijden van slapte in haast alle bedrijven, hier nog op volle kracht gewerkt wordt. Dat het personeel echter aan het werk is gehouden, heeft het te danken aan den stelregel van den eigenaar: „Goede kwaliteit, maar goedkoop”. Hierdoor valt vooral tegenwoordig te concurreeren en steeds komen er voldoende orders binnen. Aan de sigarenfabrikatie heeft de heer B ouwer uu de fubrikatie en handel in tabak toegeveegd. Hiervoor wordt het bedrijf electrisch ingericht door de firma Joh. Volkers uit Sneek en de eerste week dat dit nieuwe artikel verkocht wordt, lijkt al goed. Monsters werden verzonden en bestellingen komen reeds, zoodat wij bij ons bezoek aan „De Vlijt” groote stapels netjes af gewogen en verpakte tabak voor verzending gereed zagen. Het antwoord op de vraag: „hoe komt het dat U nu al zooveel bestellingen heeft” is evenals bij de sigaren: de concurreerende prijzen. De kwaliteit is prima, aan het sorteeren, kerven enz., wordt alle zorg besteed en wanneer men dan het goed koopst is, ja, dan moet men verkoopen, ondanks alle malaise. Winkeliers vraagt monsters en prijzen, gij zult door deze tabakken te verkoopen nieuwe klanten krijgen die ze blijven vragen. ’t Wier yn de neiwinter fen 1902, do’t de Grousters nei Boalsert kaemen, (der foar oansocht troch de hear I. v. d. Spoel, dy 't dn yn Grou wenne) om yn syn berte- Dr. U. Beekhui». Dr. S. Andela. Dr. M. ten Gate. Apoth. K. van Ringh. JK. Ph. Hendriks, Onderstaand stukje werd ons ter plaatsing aangeboden, waaraan wij gaarne voldoen, in de overtuiging, dat het hier een zaak geldt waarbij de ingezetenen van Bolsward groot belang hebben en die van veel nut zal zijn, wanneer er voldoende leden zich aaugeven. Redactik. Bolsward behoort tot de weinige steden in ons land, waar geen ziekenfonds is, maar dat zal niet lang meer duren, want den lOden April a.s. wordt de oprichtings vergadering gehouden van eene coöperatieve gezinsverzekering tegen ziekte. Laat een ieder, die iets voor deze gedachte voelt, zich aansluiten. Laten de weifelaars door tasten en het voor een jaar probeeren inplaats van eerst af te wachten. Dat de lauwen en laksen zich eens bezielen door een groote gedachte en niet allerlei bezwaren zoeken die er niet zijn. Dat een ieder, die kan, nu meewerke om voor zijn eigen gezin en voor anderen den nood dezer tyden een weinig te verlichten. De kring van diegenen, voor wie de levensomstandigheden slechter worden, heeft zich de laatste tijden sterk vergroot. Wij allen kunnen, door de handen ineen te slaan, voor elkander die zorgen aanzienlijk verlichten, en is dit niet een heerlijke gedachte, wanneer wij bedenken hoe bitter schrijnend de geldelijke zorg kan zijn, die bij een ernstige ziekte het verdriet maakt tot een kwelling. Aarzelt dan niet langer doch komt in grooten getale naardeoprichtingsvergadering die den lOden April wordt gehouden op de schaftzaal van de fabriek „Hollandia” en zendt terstond uw baricht van deelname aan één der leden van de onderstaande commissie. Bet voorloopig Comité G. H. Klom. D. Meyer. L. Roode. H. Spoelstra.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1