Officiéél Orgaan der Gemeente Bolsward KIEST HET BESTE Kheumah'ek 3 I I DOOR GROOTEN OMZET zijn voor PRIMA KWALITEIT onze prijzen BENEDEN elke concurrentie. HENGST, Je Kleine Winst”, BIILSIM. fa. Lammert de Vrrês X Co. BURGWERD, u J 1 5 Het oratorium „Die Schöpfung.” Een goed begin is het halve werk. Firma JOHs. TROMP, Sneek. i| Telef. Bolsward No. 36 Zaterdag 15 April 1922 No. 15 61ste Jaargang Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 Abonnementsprijs franco per post 62*/2 cent per 3 maanden Dit nummer bestaat uit 2 Bladen Officiëele Advertentie. P A S C H E N. Alle Bank- en Effectenzaken. leven voor ons Wethouders voornoemd, 8. J. PRAAM8MA. De Secretaris, H. HAITSMA. f 6,25 - 7,- 3 o ■O 0) —1 0) w* W. Zeijl Zoon’s BANK voor Landbouw en Handel, SNEEK, Oude Koemarkt 35. Gebruikt SAIN A PER IN ■m tabletten Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 1—5 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. met klanken. Al dadelijk treft in den aanvang de wijze waarop hij ons den chaos schildert in het voorspel voor orkest. Dissorseerende harmonieën teekenen ons den strijd van de duisternis tegen het licht. Dan begint de aartsengel Raphael (bas) het scheppingsverhaal, waarna het koor optreedt met de woorden «Und der Geist Gottes” enz. Dit koor eindigt met de woorden «Und es ward Licht”. Op het laatste woord valt het orkest ff in, de overwinning van het licht op de duisternis verkondigend. Wij kannen het werk niet in alle onderdeelen nagaan en zullen daarom slechts op enkele schoone gedeelten de aandacht vestigen. Bijzonder mooi van schildering is b.v. de aria no. 6 van Raphael waarin de scheiding der wateren van het land wordt beschreven. Het rollen der schuimende golven, het verschenen van heuvelen en rotsen en bergen en van de wijde vlakte door welke de breede stroom zich kronkelt, het zachte ruischen van het beekje, dat alles wordt ons in de bege leiding van deze schoone aria als ’t ware voor oogen gesteld. Na het verhaal van de schepping der plantenwereld volgt het prachtige koor no. 10 «Stimmt an die Saiten”. Prachtig is ook het recitatief no. 12. Het voorspel voor dit recitatief teekent het opgaan der zon. Treffend mooi als tegenstelling de zachte gang en milde schemer van de maan in stille nacht. Het beroemde koor «De heem’len vertellen Gods eere” sluit het eerste gedeelte af. MIJN ZIELE ZINGT (Paaschlied.) Mijn ziele zingt in zachte zangen, of klare klanken, juub’lend luid, met teere fluisterstemme^of juichend, haar blijdschap uit. O, wond’re waarheid! Grootsch gebeuren! Een Paaschlied klinke: Christus leeft! De Heer is uit het graf verrezen... Mijn ziele beeft. Myn ziele beeft in heirge^ontroering, want zooals Christus steeg cit 't graf, legt onze geest, in stervensstonde, bet stofkleed af. O, Paaschverrukking! Blijde boodschap; dat ons na ’t graf verrijz’nis wacht, en na den dood een eeuwig Paschen ons tegenlacht. It A Oproeping. Burgemeester en Wethouders van Bols ward roepen sollicitanten op voor de be trekking van schoonmaakster van school I en de gymnastiekschool. Jaarwedde f 400. Schriftelijke sollicitaties in te zenden aan den Burgemeester voor Woensdag 26 April 1922. Burgemeester en De zomer en de groote wasch. Thans schijnt het voorjaar eindelijk aangebroken te zijn en wanneer het zachte heerlijke lenteweer ons niet in den steek iaat, zal bet jonge groen spoedig ontluiken. Met het lenteweer komt ook de luchtige kleeding los en vooral de dames weten zich plotseling in witte kleedjes te tooien. De lente en daaropvolgeade zomer brengt dus een verzwaring van den waschdag met zich mede, aangezien niet alleen de dames, maar ook de kinderen meer witte lichte kleeren dragen. De meeste huisvrouwen laten tegenwoor dig de oude wasch-methode, n.l. het was- schen met een waschbord varen, en schaffen zich een waschmachine aan. Wij kunnen dit slechts toejuichen, want de wasch- machine verlicht in den eersten plaats den anders zoo zwaren waschdag, terwijl de huisvrouw voorts, doordat bet wasschen met een waschmachine sneller gaat, over veel meer vrijen tijd kan beschikken. Vele huisvrouwen, die tot nu toe hun wasch door de wasinrichting lieten behandelen, zijn daarop teruggekomen, met het oog op de groote kosten en slijtage. Bij den aankoop van een waschmachine geve men echter acht erop, dat de machine van practische constructie is en licht werkt. Bij het van ouds bekende ijzerwaren magazijn van de firma Th. H. van der Meulen, Bolsward, zagen wij een machine van het merk «Saalfeldia,” dat sedert jaren een goede reputatie heeft welke geheel aan deze eischen voldoet. De prima afgewerkte machine is verkrijg baar met een dennen- en eikenhouten kuip, waarvan de wanden en bodem aan de binnen zijde geheel geribd zijn, juist als bij een waschhord. In den kuip is een klos met 4 vleugels aaugebracht, welke door middel van de zijdelingsche hefboom een heen- en weergaande beweging krijgt en welke het wascbgoed telkens op andere plaatsen langs de geribbelde vlakken wrijft. Het door deze beweging iu golving gebrachte heete zeepwater dringt door de geheele wasch door en laat geen plekje ongereinigd. De tandradoverbrenging maakt de krachts inspanning gering. Daar bij deze machine de binnenwerk- scbe ijzeren deelen verzinkt zijn, is het voorkomen van roestvlekken uitgesloten. De stevige ijzeren ring om het deksel houdt dezen in den oorspronkelijken vorm, ook wanneer het kokende water op het hout ingewerkt heeft. De machine is waterdicht Het tweede deel begint met het verbaal van de schepping der dierenwereld, waarbij ook weer het eigenaardige van de ver schillende dieren in de begeleiding wordt geschilderd, daarna volgt een fogatisch be werkt terzet en het machtige koor: «DerHerr iet grosz in seiner Macht.” De aandacht dient nog gevestigd op de aria van Raphael waarin door het orkest het brullen van den leeuw, het springen van het hert, het zwermen der insecten, de trage bewegingen van het kruipend gedierte, worden weer gegeven. Het derde gedeelte wordt voor een groot gedeelte ingenomen door een heerlijk duet tusschen Adam en Eva, bij wier lofprijzingen het koor zich aansluit. Daarna volgt nog de muzikale schildering van het geluk der eerste menschen in een prachtig duet. Eindelijk volgt na een kort recitatief het jubelende slotkoor: «Des Herren Ruhm, er bleibt in Ewigkeitl Amen.” F. Over het oratorium «De Schepping” willen we in 't kort nu nog iets zeggen. Het werd voor het eerst uitgevoerd te Weenen, den 19den Maart 1799. De tekst, oorspronkelijk een Engelsch gedicht van Thomson, werd door Van Swieten in het Duitsch vertaald, op welke Duitsche woor den Haydn de muziek componeerde. Klinkt uit het geheel het blijmoedige geloofsver trouwen ons tegen, in het bijzonder moeten wy wijzen op de geniale natuurschildering, die, evenals trouwens van «De Jaargetijden” de kracht van dit werk uitmaakt. Haydn was een grootmeester in het schilderen Heeren Box Derby Bottines, zeer mooi f 8, Heeren Box Derby Bottines, laktoon - 9,25 Heeren Box Derby Molières - 10, Heeren bruine Bottines, zeer mooi - 11,50 Heeren bruine Molières, zeer mooi - 11, Heeren Box Pantoffels - 5,50 Heeren Box Gesppantoffels, eigen gemaakt - 7,75 Dames Box Molières 6,50 Dames Box Molières, laktoon - 7, Dames bruine Molières - 11, Dames Box Bandschoenen, hout gepend - 5,75 Dames Laarsjes f8,— - 9,50 Fijne hooge Laarsjes - 11, Ijzersterke Box Rijgbott, no. 3235 f 6,25 - 7, - 8,- 4,75 - 6,00 hebben voor wat schoon is en een open oog voor heerlijke kleuren en vormen. Na den dood, de verschijningen van den Meester voor het geestelijk oog zijner volge lingen, het bewijs brengende van het voort leven, de blijde boodschap van de onsterfe lijkheid, de blijde boodschap ook van het zeggen van den Meester: «waar twee of drie vergaderd zijn, daar ben ik in het midden van hen,” de blyde boodschap dus dat de dood niet brak het leven. Wij kunnen begrijpen, dat de feiten van de inwerking van Jezus na zijn dood, van zijne verschijningen en van zijn ten slotte verdwijnen voor hun oog als in de hoogte der hemelen, eene verlossing scheen uit de kluisters van het geloof aan eene duistere onderwereld, waarin het leven was een ellendig minderwaardig bestaan. Wij kunnen begrijpen, dat in werkelijk heid een oprecht geloof aan het geestelijke wezen van den mensch, een oprecht streven medebrengen moet naar de geestelijke ont wikkeling van den mensch, en dus kan zijn een reden voor het zich ontworstelen van den voortlevenden geest des menschen, aan de nadeelige gevolgen, waarin een leven van materialisme als levensdoel, den mensch kan dompelen wanneer hij komt in het ryk der gedachten en van het gevoel, waar de stem ming als het ware de omgeving niet alleen als hier kleurt, maar zelfs bebeerscht, waar men letterlijk maait wat men zaait. Wij kunnen begrijpen, dat bepaaldelijk in deze tijden het feest van de verschijning van Jezus van Nazareth na den dood, moet zijn een aansporing om zich te ontworstelen aan den materieelen dommel, waarin jaren van ontwrichting van den arbeid op alle gebieden, de menschen hebben doen inslapen onder de bekoring van een droom over weinig werk en veel materiëele belooning voor dat weinige. Want vooruitgang in psychischen zin, moet medebrengen voortdurende werkzaam heid, ook op het materieele gebied, omdat hetgeen in den mensch is, zich dan om zetten moet in daden, in handelingen in den levenstoestand waarin men verkeert. Deze brengt dus mede eenerzijds meer en beter voldoen aan de plichten van dit leven en daarbij anderzijds een oog open te hebben voor de geestelijke zijde van alle werk, zelfs voor het nederigste. In het bijzonder zal het vooruitzicht op een oneindigheid van leering, een onein digheid van ontwikkeling ons ryp maken voor het begrypen van de les, dat de nederigheid des harten het gemoed moet vormen tot een grond, geschikt om de zaden te ontvangen van andere begrippen, Denk aan dat ware spreekwoord, gij, die U met Mei als NIEUW winkelier vestigen zult, en begin uwe zaak niet, zonder eerst goed kennis te hebben ge maakt met de succesartikelen van de overal bekende dan die van de zelfzucht en de afgunst. Moge ons aller oog geopend worden om te zien, dat de tijd rijpt om te trachten den chaos van de materieele verwarring en verwildering om te scheppen in de orde van ons aller werken, gesterkt door een blik naar eene hoogere wereld en door hoogere begrippen in het hart. Zoo zij het Paascbfeest ons ook eene reden om in te gaan in ons zelf en de vraag te stellen: wat kunnen wy doen om een betere en mooiere samenleving tot stand te brengen en den geestelijken band tusschen de menschen te vestigen onder bet motto van den Christus: hebt God lief bovenal en den naaste als U zelf. no. 3640 Meisjes Box Derby Laarsjes, no. 29 no. 3235 Dames luxe WANDELSCHOENEN, zwart Boxkalfs-, bruin Boxkalfs- en Lakleder. Sandalen, zwart en bruin, beter dan z.g. eigen gemaakt. en laat voor uw AUTO, uw MOTORRIJWIEL, uw RIJWIEL en uwe NAAIMACHINE zorgen door die daarvoor speciaal zijn ingericht en zich met niets 8 anders bezig- y houden. zijn vaderland meer en meer geëerd. Op den leeftijd van ruim 65 jaren schreef Haydn zijne beide groote oratoria «Die Schöpfung” en «Die Jahreszeiten”. Maar hiermee was ook zijn werkkracht uitgeput.- Haydn kon in zijne laatste levensjaren slechts zelden zijn kamer verlaten. Hij stierf in Mei 1809 te Weenen, weinige dagen nadat de stad door de Franschen was bezet. Hij heeft een schat van werken nagelaten, vooral op instrumentaal gebied. Uit al die werken straalt ons den zonnigen, opgewekten geest tegen die Haydn ken merkt. Zij getuigen van een blijmoedig vertrouwen dat zijn grond vond in een eenvoudig oprecht geloof. Joseph Haydn, geboren in 1732 te Rohrau, gestorven in 1809 te Weenen, gaf reeds op zeer jeugdigen leeftyd blijken van grooten muzikalen aanleg. In 1740 werd hij als koorknaap verbonden aan de St. Sebastiaankerk te Weenen, waar hij 10 jaar bleef en lessen kreeg in Latijn, gewoon lager onderwijs, zang, klavier en orgel. Eigenlijk compositie-onderwijs genoot hij niet, doch begon reeds op jeugdigen leeftijd te componeeren. In 1750 verloor hij zijn plaats als koorknaap en moest door het geven van lessen en het mee spelen in orkesten iu zijn onderhoud voor zien. Hij had dus in zijn jeugd een zwaren strijd om het bestaan, welke pas voorbij was toen hij in 1759 kapelmeester werd bij een zekere graaf Morzin. In 1761 werd Haydn benoemd tot kapelmeester van den vorst Paul Esterhazy te Eisenach. Hierdoor werd hij geheel van materieele zorgen be vrijd en kreeg by een zeer goede kapel tot zyne beschikking, waarvoor hij veel componeerde. De meeste symfonieën en kwartetten dagteekenen dan ook uit dezen tijd. Na den dood van vorst Nico laas Esterhazy werd Haydn gepensionneerd. In 1791 en in 1794 hebben zyne reizen naar Engeland plaats gehad, waar hij als een tweede Handel werd gevierd en die hem bovendien veel geld opbrachten. Na die Engelsche reizen werd Haydn ook iu 1 Telken jare, als de natuur zich hernieuwt, wanneer liefelijke bloesems en bladeren de struiken beginnen te tooien, wanneer de bosschen zich beginnen te hernieuwen tot een lust voor de oogen en de velden zich ontplooien in het teedere jonge groen, her denken de Christenen het heengaan van den Stichter hunner godsdienst, van den Man der Smarten, die aan het kruis zijn aardscben loopbaan afsloot. Welk eene tegenstelling. Maar toch deze tegenstelling van en dood is slechts een schijnbare, alleen werkelijk als wij het wezen der dingen niet zien. In werkelijkheid is daar vol komen harmonie. Na de rust de herlevende, de opluikende natuur in jeugdige kracht uitbotten de tot een welbehagen en een vreugde voor allen, die een open hart Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Bolswardsche Courant ro TT 3 o CD D CF ■o O O Cu co’ I I 1 - - I tM I 9B OM

Bolswards Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1