F Voorjaar en Zomer 1922. MEISJES-CONFECTIE. N.V. Handelsver. P. S. BAKKER, Spi*oetenB 4 1 f f Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward f J NIEUWESTAD - LEEUWARDEN. S 1 I Zaterdag 13 Mei 1922 61ste Jaargang No. 19 Officiëele Advertentie. Alle Bank- en Effectenzaken. BLOED-1 ARMOEDE W. Zeijl Zoon’s BANK I Verdrongen, Deze afdeeling werd door ons belangrijk uitgebreid. Zoowel in MANTELS als JURKEN brengen wij thans een Collectie, welke die van alle vorige seizoens in om vang en verscheiden heid verre overtreft. Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 De prijzen van onze Meisjeskleeding zijn uiterst laag gesteld. Het regent TROMP, Sneek. ^mijnhardtS^ Voor het Kantongerecht. 5 HUBERT KRAAK, Iel. «6 - LEEUWARDEN - Nam 114 I Abonnementsprijs franco per post 62’/2 cent per 3 maanden Dit nummer bestaat uit 2 Bladen e- een Won- W. BEUKENKAMP. Uit Bolsward. sa een 0| HORLOGES, KLOKKEN Prima kwaliteiten. Groote keuze. Lage prijzen. k ra ie er !D voor Landbouw en Handel, SNEEK, Oude Koemarkt 35. m k- ur 2. ’g in g- ïe te fd 'g li ra ’g er t- ra re et er !d ra et re e- er ar te te te in e- r- et d- wordt alle pepermunt, geene uitgezonderd, vanaf het oogenblik dat ’t kampioen- van veel belang bet gelijk spel in Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. bij ons ordersen NA-be»tellingen voorai, op SIGAREN en SIGARETTEN. Geen wonder. Wij spotten met iedere concurrentie. lu restanten fabelachtig goedkoop. Aanbevelend, De Burgemeester Strandvonder van seradeel stelt zich voor om Maandag 15 Mei 1922 te Makkum bij de Zee sluis publiek te verkoopen 3 of 4 Roei- booten, 108 stuks Battings, Platen, Schroten. er verkrijgbaar is. Oorzaak: toppunt van kwaliteit. Vraagt ze uwen winkelier. Van elke aanvraag om vrijstelling wordt terstond een bewijs afgegeven aan den persoon, die de aanvraag doet. Beslissing omtrent vrijstelling Omtrent vrijstelling wegens broederdienst wordt beslist door Gedeputeerde Staten. Omtrent vrijstelling wegens een andere reden wordt beslist door den Minister van Oorlog of, als het iemand betreft, die voor de zeemacht bestemd of bij de zee macht ingeiijd is, door den Minister van Marine. De kinderzaken waren ditmaal vlug af gehandeld, en toen te halftwaaif de verslag gever van dit Blad in de gerechtszaal verscheen, waren er al «enige zaken in de publieke zitting behandeld, waarvan we dus, tot onzen spijt, niets kunnen mede- deelen. Toen wij verschenen, stond terecht J. M. van Workum. Deze had op 16 Maart in zijne bakkerij werkzaamheden verricht, vroeger in den morgen, dan de wet toelaat. Bekl. bekent, maar had verwacht dat de wet wel eenige leemte zon toelaten. Zij moeten eerst bakken en dan met de waren in den omtrek venten, en daar die om streken toen grootendeels in het water zaten, kon alles niet op tijd bezorgd worden. Om toch zich te redden, was hij wat vroeger begonnen. Beroep. Tegen elke omtrent vrijstelling gedane uitspraak staat beroep open bij de Koningin. Hieromtrent worden nadere mededeelingen gedaan bij de bekendmaking van de uit spraken. Voor bijzonderheden wordt verwezen naar de bekendmaking in het aanplakkastje ten stadhuize. Bolsward, 11 Mei 1922. De Burgemeester S. J. PRAAMSMA. Zitting van Vrijdag 5 Mei 1922. van dank en hulde komt aan allen, die mede gewerkt van dit concert Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Bekl. voegt er ietwat spijtig bij: Ze gaan ons van alle kanten belasten, maar als we niet meer mogen werken, wordt ons «ak onmogelijk gemaakt. De heer Kanton rechter antwoordt op deze laatste opmerking, Jat de bepalingen op den arbeid gemaakt 'zijn in ’t belang juist van den werkenden stand, en de concurrentie dwingt om be paalde uren voor te schrijven. Bestaan er echter termen voor afwijking daarvan dan staat de weg open vergunning te vragen voor verandering, maar op eigen houtje mag dat niet. De heer Ambtenaar vraagt f 8 boete of 8 dagen hechtenis. I. R. te Wommels reed 20 Maart op een motorrijwiel, doch kon de marechaussee geen rij- en geen nummerbewijs toouen. Bekl. bekent, dat hij die bewijzen niet had; hij meende dat de eigenaars van motor rijtuigen die moeten hebben. Hij had de motor gehuurd, omdat hij zijn vader te Witmarsum moest helpen. Anderen huren ook wel even een motorfiets, en daarom deed hij het ook. De verhuurder heeft hem ook niet op die bepaling attent gemaakt. De eisch is 2 X 15 of 5 dagen. L. N. te Cubaard moest nu voorkomen, om zich te verantwoorden over het ryden op een fiets zonder bel. Bekl. is niet ver schenen, de verbalisant als getuige beves tigd, wat in ’t verbaal ten laste is gelegd, en dat de fietsrijder beweerd heeft, dat hij even naar Wommels moest en toen in de haast de fiets had genomen, zonder zoo gauw gezien te hebben, dat de bel ontbrak. Eisch f 3 of 3 dagen. 8. B. te Parrega, moest zich ook ver antwoorden over wielrijden, ook hy was niet verschenen, doch de marechaussee trad als getuige op. Duidelijk hebben wij niet verstaan wat deze beklaagde heeft uitge voerd, maar de eisch was f 4 of 4 dagen. C. L. te Witmarsum heeft 24 Maart gereden zonder lantaarn op zijn rijwiel, ’t Was al balfnegen ’s avonds en dan moet, er licht bij. Bekl. is niet verschenen. De verbalisant getuigt, dat hij de overtreding heeft geconstateerd, en bekl. heeft toen als reden opgegeven, dat hij door omstandig heden later huiswaarts keerde, dan bij ver wacht had. Eisch f 4 of 4 dagen. T. J. v. d. L. te Makkum werd dien zelfden avond ook aangehouden, wijl zijn rijwiel niet van een brandende lantaarn was voorzien. Bekl. afwezig. Marechaussee bevestigt verbaal. Eisch f4 of 4 dagen. Vrijstelling van den Dienstplicht. De Burgemeester vau Bolsward brengt bet volgende ter kennis van belangheb benden. De Dienstplichtwet vermeldt zes redenen van vrijstelling, te weten broederdienst; b. kostwinnerschap; c. persoonljjke onmisbaarheid; d. het bekleeden van een geestelijk of godsdienstig-menschlievend ambt of opleiding tot zoodanig ambt e. verdrag; f. aanwezigheid van een bijzonder geval. In verschillende artikelen der wet is geregeld wat als zulk een reden van vrij stelling in aanmerking komt. De vrijstelling, verleend om een der onder a, b en c genoemde redenen, geldt niet in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone omstandigheden. Het zelfde kan ook van toepassing worden verklaard op de vrijstelling, verleend om de onder f genoemde reden. Aanvragen van vrijstelling. Wie vrijstelling wenscht aan te vragen, moet zich daartoe in den regel wenden tot den burgemeester van de gemeente, voor welke de belanghebbende voor den dienstplicht ingeschreven is. Hij moet dan binnen den tijd, hierna vermeld, ter secre tarie van de gemeente mondeling aanvragen de noodige bewijsstukken op te maken of zoodanige stukken inleveren, een en ander zooals hierna nader is aangegeven. De burgemeester zorgt, dat de stukken worden gezonden aan de autoriteit, die over het verleenen van vrijstelling heeft te beslissen. Voor zooveel broederdienst en geestelij ken enz. betreft, moet de vrijstelling wor den aangevraagd tosschen 16 en 31 Mei van het jaar, waarin bet inschrijvings register is gesloten. Voor zooveel kost winnerschap en persoonlijke onmisbaarheid betreft, moet de vrijstelling worden aan gevraagd in October van het jaar, waarin de ingeschrevene heeft geloot. Ontstaat het recht op vrijstelling na 16 Mei of na 16 October, dan moet de aanvraag geschieden binnen 14 dagen nadat dit recht is ontstaan. Voor het opmaken van stukken betref fende vrijstelling wegens broederdienst wordt ter secretarie dezer gemeente in het bijzonder zitting gehouden tnsschen 9 en 12 uur voormiddags, op Vrijdag 26 Mei a.s. Bij het aanvragen van vrijstelling wegens broederdienst moeten door de zorg van deu belanghebbende tegenwoordig zijn twee getuigen, die meerderjarige personen moeten zijn, van wie kan worden aange nomen, dat zij met bet gezin, waartoe de ingeschrevene behoort, voldoende bekend zjjn. raam ontbrak. Bekl. bekent, doch hij wist niet dat het moest. Hij heeft toen terstond zoo’n opschrift laten plaatsen, en toen hem bleek, dat één niet voldoende was, heeft hij het op deur en winkelraam beide laten zetten. Eisch f 10 of 10 dagen. Bekl. vinat dit wel wat veel, hij had gaarne gehad dat men hem er even op attent had gemaakt, ’t Is geheel geen onwil, enkel onwetendheid. J. R. te Hemelum ging over land, waarbij bordjes waren aangebracht met nVerboden toegang”. Bekl. is niet aanwezig. De eigenaar van ’t land wordt gehoord, en die verklaart dat hij de bordjes heeft geplaatst, en ooS een advertentie in de krant heeft laten zetten, dat het loopen in zijn laud ver boden is. Eisch f 4 of 4 dagen. Daarna komen weer 3 overtredingen van fietsrijden zonder licht aan de orde, n.l. P. B. te Oosterend, J. A. te Hennaard en K. B. te Itens. De beklaagden zijn niet present, maar de marechaussee als getuige wel Eisch voor ieder f 4 of 4 dagen. J. H. te Workum heeft 3 April t Workum op het terrein der demping een riooldeksel gebroken. Bekl. bekent, maar ’t wast geen opzet. Gelijk ook de andere jongens wel deden, beproefde bij een stuk ijzer op te heffen, en dan liet men ’t weer vallen. Bij mijn beurt brak het deksel, doch anderen hadden het stuk rail er ook wel op laten vallen. Als getuige wordt gehoord de gemeente- architect van Workum. Deze verklaart dat op het terrein hij dikwerf last heeft van de baldadigheid der jongens. De politie ziet er wel op toe, en ook is er soms een wacht bij geplaatst, maar toch weten de knapen soms nog zich daar te vermaken. Dit gebroken deksel vertegenwoordigde een waarde van -j- f 15 maar is ’t door een smid weer gerepareerd. Eisch f 6 of 6 dagen. De laatste was heden R. A. te Cabaard. Deze reed 8, April toen het bijna al half- tien wasj zonder licht op zijn fiets. Bekl. bekent, doch ’t kwam omdat zijn lantaarn van de trap gevallen was en niet branden wilde. Hij wist dit niet, had de lantaarn gevuld, maar die vloog telkens in de brand. En hij moest toch beslist naar Wommels, op weg waarheen hij bekeurd werd. Reke ning houdende met dit verweer wordt geëischt f2.50 boete of 3 dagen hechtenis. Uitspraak der vonnissen op 19 Mei a s. Voetbal. Morgen 12 uur spelen te Sneek 8. V. G.- B. V. C., welke wedstrijd voor schap van de Bolswarders is. B. V. C. denk aan Bolsward en... win. Om 2 uur spelen te Sneek Voorwaarts- F. O. A. Deze wedstrijd hebben we al eenige malen besproken en kunnen nu volstaan wet af te wachten. Talrijk zullen de supporters zijn die morgen mee optrekken en in het besef dat er gezwoegd zal worden om de overwinning, verwachten wij een spannenden strijd. Bij den heer F. K. Mobacb, Dijk- straat is Donderdagmiddag aangevlogen een duif (vermoedelijk postduif) gemerkt 778, No. 2*> 1172 en tegen bewijs van eigendom terug te verkrijgen. Deelden wij voor eenige weken mede, dat Udo Vormeer ontslag bad gevraagd als helper bij de Orgelbespelingen in de Groote Kerk alhier, thans is in zijn plaats benoemd G. Vormeer. Heeren Kerkvoogden hebben besloten aan U. Vormeer een jaar- lijksch pensioen toe te staan. Geslaagd voor het le gedeelte (schriftelijk) van ’t examen voor candidaat- gemeente-secretaris, de heer 8. Wiarda van Bolsward. Groene Kruis Concert. Het concert dat Maandag 8 Mei j.l. ten bate van het Groene Kruis plaats had is in ieder opzicht goed geslaagd. Alhoewel de opkomst nog heel wat grooter had kunnen zijn, viel deze toch niet tegen. Wij stellen wel zooveel vertrouwen in de velen met het Groene Kruis sympathi seerenden, dat zij, die verhinderd waren aanwezig te zijn, hun entréekosten even goed in de kas zullen hebben gestort. Wij vernamen van enkele personen dat zij dit zouden doen. Een zeer varieerend programma werd door het Bolswarder Mannenkwartet en de Zangvereniging ^Harmonie” ten uit voer gebracht. De heeren dirigenten en de zangeressen en zangers mochten hier- /i 2 ’t vereischte opschrift op deur en winkel- mede zeer veel succes oogsten. Er werd met veel animo gezongen en op ieder nummer volgde een welverdiend applaus. In beide vereenigingen zijn stemmen van superieure kwaliteit. Den geheelen avond heerschte een pret tige stemming onder het publiek en by de zoo moeilijk te zingen humoristische liederen werd nu en dan echt smakelijk gelachen. Een woord zeker wel toe hebben tot het welslagen ten bate van bet sympathieke doel. Waar deze uitvoering stond in het teeken der dienende liefde, zullen wij ons ditmaal onthouden van een critisch verslag en hebben wij alleen te waardeeren de goede en mooie bedoelingen, welke er aan ten grondslag lagen. ’t Verheugt ons mede te kunnen deelen dat er een batig saldo is Eene benoeming. Met ingang van 1 Mei is onze vroegere stadgenoot, de heer P. W. Leverland, Kapitein bij het 20e Regiment Infanterie te Harderwijk, door den Minister van Oorlog benoemd tot Kapitein Regiments- Adjudant bij den Staf van het 20e Regt. Inf. en tot chef van het zoogenaamde mobilisatie-bureau. Er werden nog een paar rijwielaaakjes behandeld, waarbij de beklaagden afwezig waren, en de marechaussee’s als getuigen werden gehoord. Er was echter wat drukte op de trap van ’t gerechtsgebouw, zoodat het onmogelijk was, te verstaan, waar ’t over ging. Toen die marechaussee’s met de rijwiel- bekeuringen waren afgedaan, kregen we wat anders. B. v. d. M. te Bolsward had 31 Maart in zijn winkel margarine in voorraad, maar I Bolswardsche Courant ia i- id 8- B komen vroeg m In 't voorjaar, koop bijtijds een pot SPRUTOL Verkrijgb. bij alle drogisten. 5TAAL-TABLETTEN Per flacon 9 OcJ bijApoth. en Drogisten 4 I 4 I I 4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1