F s kampioen, J I j I der Gemeente Bolsward Officiéél Orgaan f* DE KAMERVERKIEZINGEN. Koopt bij ons. RIJWIELEN steeds de grootste keuze. Afdeeling Heerenkleeding. COLBERT-COSTUMES voldoen aan de hoogste eischen. 61ste Jaargang Zaterdag 20 Mei 1922 No. 20 Officiëele Advertentie. 4 Alle Bank- en Effectenzaken.. a 6 o cc W. Zeijl Zoon’s BANK I)©©©©©©©©©©©®® Ondanks J r T Pepermunt Tel. Bolsward 36. Bestelhuis Lollum K. LAANSMA. WzWs Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 te zenden aan het Bureau van Uitgave: Zoogenaamde Fa. TROMP, Sneek. KENNISGEVING. - Dit nummer bestaat uit 2 Bladen Uit Bolsward. oa e® Groote voorraad Haarkammen Zij kammen Stofkammen Kinderkammen Groote keuze Haarvlechten Haarkapjes Haarcrêpes Haarnetten De Blauwe Weekactie. -O c Sj. de Wit, Kapper, bij de Sneekerpoort, BOLSWARD. voor Landbouw en Handel, SNEEK, Oude Koemarkt 35. Onze op eigen ateliers vervaardigde Prijzen f 50.f 60.f 65.en hooger. n.v. h.v. P. S. BAKKER, NIEUWESTAD, LEEUWARDEN. Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. Voor oud en jong, voor arm en rijk, voor dames en heeren bieden wij in Onze prijzen zijn uiterst laag, terwijl onze werk plaats met groot personeel ons in staat stelt, U onmiddellijk te bedienen. Bezoekt, schrijft of bel op: Lammert de Vries Co Burg werd. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Voetbal. Abonnementsprijs franco per post 62*/2 cent per 3 maanden Bolswardsche Courant tl 03 03 en '.'■yyxy v* E3 =03 MaM Meeting op Hemelvaartsdag f25 Mei). Route Opstelling Sportterrein om 1 nur. Verder Harlingerstraat, le Hollandiastraat, 2e Hollandiastraat, Verwerstraat, Hsrlinger straat, Kade tot Gasthuisbrug, Hid Hero- Q «33 •öjO Zie étalage 1 Zie étalage Salon voor Scheren en Haarsnijden Aanbevelend, Zie étalage! Zie étalage! CE> cro. ct> CZ5 CCS C<o CZ3 V alle inspanning van andere zijde blijft omdat de kwaliteit ALLES overtreffend is 1 Vraagt uwen winkelier DIT merk. vleugel van de partij, waartegen de rechter vleugel krachtig front maakt en voorloopig met succes. Maar voor hoelang? Ook de beide andere rechtsche partijen zijn niet een en ondeelbaar. Dat bewijst al de aanwezigheid van de christelijk sociale partij en die der cbristen-democraten, beide voortgekomen uit de oude christelijke partij, eenmaal de anti-revolutionaire partij, daarna uiteen gegaan in anti revolutionairen en christelijk-historischen. En van de eenmaal machtige, over- machtige liberale partij zijn heel wat stukken zelfstandige namen gaan dragen, met eigen program. Verleden jaar zijn enkele groepen weer samengesmolten, maar niet alle leden van de samenstellende leden zijn gebleven. Sommige hebben hun zelfstandig heid hernomen en werken met eigen lijsten In de laatste week van deze maand zullen de politieke partijen hun candidatenlijsten indienen en dan komt voor de liefhebbers naar een kamerzetel de drukke tijd pas aan. Volgens de laatste berichten, zullen er 29, zegge en schrijve negen en twintig ver schillende partijen in de politieke arena hun geluk beproeven. Misschien zullen de allerlaatste berichten dat getal nog ver anderen. Vermeerderen misschien? Waarom niet? Wellicht dat nog een of andere politieke tinnegieter kans ziet een comité bijeen te scharrelen om een kansje te wagen een zetel op het Binnenhof te bemachtigen. Maar is het niet droevig te moeten aanzien als ernstig vaderlander, dat het kiezerscorps zoo wanhopig verdeeld moet worden? Moeten? Wel neen, daar is geen sprake van! Kunstmatig worden er partijen gefor meerd, neen gemaakt, ten believe van sommigen, die bunkeren naar het Kamer lidmaatschap en hun belangen bij de eigen partij bedreigd achten. Ja, juist hun be langen, niet de belangen van het Neder- landsche volk. Wel staat er in de Grondwet, dat de Staten-Generaal het geheele Neder- landsche volk vertegenwoordigen. Edoch, dat is al lang een doode letter! Zelfs in de dagen toen men nog in staat was het aantal partijen te tellen en te onderscheiden ook, zelfs toen haperde er wel het een en ander aan dat vertegenwoordigen van gansch het volk! Maar nu zijn we zoo ver gevor derd dat er tal van candidaten zijn, die er rond voor uit komen dat ze niet het geheele volk vertegenwoordigen. Daar ie allereerst de 8.D.A.P., die met zooveel woorden beweert de arbeiders te vertegenwoordigen. En het moet erkend, dat er wel reden is geweest speciaal ver- tegenwooodigers van de arbeiders naar Den Haag te zenden, omdat de belangen van dat deel van ons volk wel uit het oog verloren werden, ’t Is echter de vraag of dat nu nog het geval is. Dan zijn er tal van partijen, die zeer bepaald de belangen van bepaalde personen-groepen willen dienen en hetzij tot hun eer gezegd daar rond voor uitkomen. Zoo de partij van gepensioneerden, de partij van handels- reizigers, om van andere maar te zwijgen. Echter zijn er ook deelnemers aan de politieke wedren, van wie we niet kunnen en eigen programma. Wat zijn er velen die de oude spreuk der vaderen verleerd hebben 1 Twintig partijen wenschen ter linkerzijde deel te nemen aan den verkiezingsstrijd. Wat een seboone namen, wat schoone beloften, maar ook welk een verdwazing. Wie zal bij zoo’n veelheid van partijtjes ten slotte het roer van staat in handen kunnen, durven nemen Er is alle kans, dat er geen enkele regeeringsmeerderheid gevormd zal kunnen worden, dan alleen ten koste van heel wat consessies van weers kanten, waardoor niemand bevredigd wordt. We juichen dan ook toe, dat er slag- boomen zijn geplaatst op den weg naar het Binnenhof, o. a. door de bepaling, dat wie minder dan de helft van den kies- deeler aan stemmen heeft verworven, niet „geplaatst” wordt. Een andere vraag is echter of de Besturen der politieke partijen bij het bepalen van de rangorde hunner candidaten niet te veel invloed hebben of krijgen. Dat te verhinderen heeft echter zijn groote, waarschijnlijk onoverkomelijke bezwaren. Het is niet te bewijzen maar bij alle partijen komt het waarschijnlijk voor, dat de kopstukken wedijveren om een goede plaats op de lijst. Bij geen der partijen is dat duidelijker aan den dag getreden dan bij de vrijzinnig-democratiscbe, waar het gevolg is geweest ’t uittreden van eminente mannen, die voor zich nieuwe partijtjes hebben „geforceerd”. Bepaalde de splitsing zich bij de vorige algemeene verkiezingen hoofdzakelijk tot de linkerzijde, ditmaal heeft de splijtzwam ook rechts aangetast, ofschoon nog niet in die mate, als bij links. Vooral de scheuring in de R. K. Staatspartij trekt de aandacht. Toch is die scheuring niet te verwonderen. Daar is geen bolwerken tegen, op den duur moet elke partij komen voor de keuze óf naarden democratischen kant óf naar den aristocratischen. Meer en meer zal de strijd worden gevoerd tusschen kapitaal en arbeid en dan raakt de geloofskwestie, die zoo Wat wij vreesden is gebeurd, F. C. A. heeft het tegen Voorwaarts niet tot een overwinning kunnen brengen en moest met den uitslag 11 tevreden zijn. Bijna den geheelen wedstrijd door waren de Bols- warders sterker en dat er niet gewonnen is ligt aan het spel van de voorhoede. De rechtsbuiten was veel minder dan gewoonlijk, terwijl het spel van den liaksbuiten beslist onbeteekenend was. Carmigchelt had geen steun van zijn medespelers en kon het alleen niet bolwerken tegen de taai ver dedigende Voorwaarts-achterhoede. Had de centervoor maar één doortastend schutter naast zich gehad, dan zou de overwinning stellig zijn behaald. De backs van F.C.A. speelden schitterend, evenals de halflinie, waar v. d. Werf uitblonk door zijn afnemen plaatsen. F. 0. A. speelde eerst tegen den wind in, doch is direct sterker. Er wordt met vuur gespeeld, maar de voorhoede combi neert slecht en is lang niet vlug genoeg, zoodat de Voorwaarts achterhoede zich steeds kan herstellen. Verschillende malen zien we de stevige centervoor mooi aanvallen, Daarom wenschen wij een radicale opruiming onder al die kleinere partijtjes en een forsche hergroepeering in enkele krachtige partijen, die den strijd aanbinden met open vizier, opdat een krachtige regeering kunnen optreden, die met vaste hand het schip van staat stuurt door de branding, die in de komende jaren allicht op de kust zal staan. van het „koopjes” in SIGAREN en SIGARET TEN heeft ieder, maar koopjes in den ouden waren zin van het woord namelijk prima kwali teiten tegen BESPOTTELIJK LAGE PRIJZEN vindt men alléén bij het overal bekende en vertrouwde adres Ziet de étalage. lang te lang I onze politiek hs-eft beheerscht, op den achtergrond. En als het kiezersvolk dat eenmaal beseft, dan moet de groote R. K. partij in tweeën gaan. Wellicht zal voor de aanstaande verkiezing de breuk nog worden gedicht, maar de breuk blijft en zal grooter worden. De dag zal komen dat de grootste onzer politieke partijen in twee groepen uitéén gaat. Zien we nu al niet, dat er stemmen in bet Roomsche kamp opgaan, die de mogelijkheid van samenwerking met de S. D. A. P. bepleitte? Dat is de linker- Burgemeester en Wethouders van Bolsward herinneren ingezetenen aan hunne ver plichting tot het doen van aangifte ter gemeentesecretarie van verhuizing binnen de gemeente, alsmede, voorzoover betreft gezins hoofden, van ieder lid dat in ’t gezin wordt opgenomen of daar uitgaat, inwonende dienstboden daaronder begrepen. N.B. Op overtreding is straf gesteld van hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Bolsward, 17 Mei 1922. Burgemeester en Weths. van Bolsward, S. J. PRAAMSMA. De Secretaris, H. HAITSMA. begrypen met welk recht ze voor de kiezers durven treden om een mandaat te komen vragen. Daar zijn b.v. bet neutrale blok aller middenstanders, de bond van belasting betalers, de sociaaldemocratische partij, de weermachtdemocraten, de spiritisten partij en o schande! de rapaillepartij. Is het niet genoeg, dat de Amsterdamsche gemeente raad iemand tot lid zou gehad hebben, die in Veenhuizen thuis hoorde? Zullen er nog zooveel duizenden meerder jarige Nederlanders gevonden worden, die niet schaamrood uit het stemhokje zullen komen, omdat ze hun keuze hebben bepaald op het uitschot der natie, omdat, naar ze zeggen, hun de stemplicht is opgelegd? We weten geen ander middel dan het vertegenwoordigen van het volk door de beste zijner zonen (en dochteren 1) voor den wetgevenden arbeid, om de Staatsmachine op gang te brengen en te houden, maar dan moeten de uitwassen, die zich gaan vertoonen, worden nitgesneden. Bij de wet? Als het niet anders kan, ja. Doch liever was het ons, dat al wie geroepen is mede te werken tot ’t samen stellen van de Staten Generaal zijn of haar keuze bepaalde op zoodanige candidaten, die een sieraad zullen zijn voor de volks vertegenwoordiging. En daarom geen zetel voor onwaardigen, voor minderwaardigen, voor dezulken ook niet, die jacht maken op den titel van Hoogmogende, uit pure eerzucht of eigenliefde. i straat, v. Munnikboyzenstraat, Gijsbert Japiksstraat, Sneekerstraat tot Sneeker poort, de Dijk, Broerestraat, Kerkstraat, om de Kerk, Bsgijnestraat, Gasfabr.-brug, Dijlakker, Nieuwmarkt, Scb’ldwijk, Barge- ferine, terug Sportterrein. Blauwe Week ƒ29 Mei tot en met i Juni). Maandag 29 Mei. Route: Opstelling Hengstepad. Verder: de stad door naarde Blauwpoort, Harlingerstraat, le Hollandia straat, 2e Hollandiastraat, Verwerstraat, Harlingerstraat tot de Blauwpoortsbrug, Bargefenne Spreken (Sjouke de Zee van Irasum) Daarna Schildwijk, Nieuwmarkt, Dijlakker tot Gasfabr.-brug, Bagijnest raat, om de Kerk, Kerkstraat, Broerestraat. Ontbinding bij Oosterhout. Aanvang om 7 uur (N. T.) Dinsdag 30 Mei. Bijeenkomst op het Sportterrein. Spreker (W. de Vries van Workum). Muziek van het Strijkorkest „Andante”. Aanvang om 71/2 uur. Woensdag 31 Mei. Jeugdoptocht. Opstelling bij Oosterhout. Route Kade tot Blauwpoort, de stad door, Broerestraat, Veensbrug, Dijlakker, Nieuwmarkt, Sehild- wijk. Ontbinding hij de Doopsgezinde Kerk. Spreken (Jansen van ’t Laar van Groningen) Aanvang om 7 uur. Donderdag 1 Juni. Zang Onthouderskoor van Pingjum. Punten waar gezongen wordt. 1. Oosterhout. 2 Hoek Gijsb. Japiks straat en v. Munnickb.-str. 3. Oldendorp. 4. Gasfabr-brug. 5. Armhuis. Aanvang om 8 uur. Vrijdag 2 Juni. Sluiting: Opstelling Hengstepad, RouteGroote Kampen, Kampensteeg, om de Kerk, Kerkstraat tot hoek Zijlstra, Witbeerenstraat, Hoogstraat, Markt, Scbildwijk. Nieuwmarkt, Dijlakker, Veensbrug Broerestraat. Ontbinding Hengstepad. Spreken (Ds. Venema van Koudum).

Bolswards Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1