Officiéél Orgaan der Gemeente Bolsward Blauwpoort. BOLSWARD Groote Markt HEERENKLEEDINGI naar maat L THb^Traak, i „KOGO" H c^UITSLAG^ veroorzaakt doortKQen sioe/geno No. 23 Zaterdag 10 Juni 1922 proef met onze correct Neemt eens een passende Wij hebbenhiervoor een schitterende collectie E BUKSKINS in alle genres. AANBEVELEND. Per flacon 50 cent. it k Alle Bank- en Effectenzaken. W. Zeijl Zoon’s BANK a Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 EAU DE COLOGNE Voor het Kantongerecht. g 61ste Jaargang cent per 3 maanden Dit nummer bestaat uit 2 Bladen ÉW voor Landbouw en Handel, SNEEK, Oude Koemarkt 35. VERDELGT ALLE H00FD0NRE1N, en BEVORDERT DE HAARGROEI. ,,’tBLOMKE" Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. Iel. M6 - LEEUWARDEN - ta IN HORLOGES, KLOKKEN Prima kwaliteiten. Groote keuze. Lage prijzen. Bondskaatswedstrijd te Franeker. „WYLDE WEAGEN". Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Officiëele Advertentiën. Verpachting Vischwater. KAMERVERKIEZING. Abonnementsprijs franco per post 62*/2 Ml JN HARDT'S Jöf 1*^ LAXEER TABLETTEN Pep doos 60ci bfj fipofh en drogisten Bolswardsche Couran ils rüst. ’t CLICHg CHNABC.L U25 A ruimte gaf, wachter bekeuren, charge en van Wommels; Franeker en Harlingen, welke partij Franeker verloor, dat in den ochtend, tegen veler verwachting, het zeer sterke Dokkum gelegd had. Berlikum en Harlingen, waarbij Harlingen weder overwinnaar bleef, dat echter in den strijd om prijs en premie met ’n groot verschil het onderspit moest delven tegen Tzummarum, welk partuur, met den ouden beproefden kaatser O. Postma en den jongen veelbelovenden kaatser Tj. de Jong, waardig bijgestaan door J. Draaier, een sterk partuur bleek te zijn. Ongeveer 8 uur was de wedstrijdafgeloopen die door pl.m. 5 a 6000 toeschouwers is bezocht. De receptie in de Koornbeurs had natuurlijk ook veel belangstelling. Den heer Westra werd namens de afdeelingen en overige hoofdbestuursleden een prachtig schilderstuk aangeboden door den heer Hiemstra van Wommels, ter gelegenheid van zijn 25-jarig voorzitterschap. Het stuk stelt voor de oude Kaatsersburen van Arum, waar de heer Westra in zijn jeugd vele spellen kaatste en waarop voorkomt zijn ouderlijk huis, ge schilderd door den Frieschen schilder Ids Wiersma. Den Bond werd bij monde van den heer L. S. Hilarides een drietal albums aangeboden waarin de namen opgeteekend zullen worden van de prijswinnaars van de Bondspartijen en die van Jong Nederland. Reeds zijn twee albums gevuld met namen van de in de afgeloopen 25 jaren voorgekomen prijs winnaars. Tenslotte maken wij nog melding van de prachtcollectie prijzen, die voor dezen 25sten strijd uitgeloofd zijn geworden. Evenals het vorig jaar te Bolsward, trof de Nederl. Kaatsbond het ook ditmaal met ’t weêr bij zijnen jaarl. afdeelingswedstrijd. De algem. vergadering van 1921 had Franeker (afd. „Jan Bogstra”) aangewezen als de plaats waar de 25ste wedstrijd van den Nederl. Kaatsbond zou worden gehouden. En zoo trokken we dan Pinkster-Maandag 4 Juni 1922 naar het aloude Franeker, het centrum van de kaatswereld, om getuige te zijn van den grooten strijd van zegge niet minder dan vijftig parturen. De kaatslijst prijkte met de beide, veel zeggende jaartallen 1897—1922. De partij werd gespeeld op 2 terreinen het eene ’t Sportterrein bij café Otter en het andere het welbekende Sternse Slotland (Sükerland). Reeds bij den aanvang viel veel belang stelling te constateeren. Met aandacht werd de strijd tusschen de nummers 1 en 2 gevolgd. Het sterke Arum tegen het sterke Wit- marsum. Wat heeft Yetsinga zich geweerd 1 Hij toonde te zijn een all round kaatser, doch vermocht niet de zege te behalen. Alle partijen te bespreken zou te veel ruimte vergen, doch vermelden we nog dat Oosterend met den bekenden kaatser Jan Heeg het moest afleggen tegen Metslawier, welks kaatsers nog nimmer den Bonds wedstrijd hadden bezocht. In den middag, toen het Slotland’t tooneel was van den eindstrijd, kregen we nog pracht- partijen te aanschouwen. We noemen Berlikum en Wommels, resultaat nederlaag het ^Groene uur eindigen, Zitting van Vrijdag 2 Jnni 1922. Hearste net ’t rüse-roljen fen de weagen wyld en woest Hearste net ’t fluiten, gülen, fen ’e wyn dy ’t om Sjuchste net dy wite toppen twinkeljend yn sinneskyn Sjuch, de eintsjes dein' en dflke ta de kop ’t wetter yu. Sahwet fynt min yn gjin bosken, hwer ’t beamte steunt en kreakt. Sahwet fielt min op gjin heide hwa de wester-stoarm oer streakt. Moast ik kiese, ik nam for kar Wylde wyn, op’t Fryske mar”. ETY. v-vv'/F I- «8 ,-jf /-■ -'■ir' Gebrsl WOLKE. dat de politie op de overtredingen streng behoort toe te zien, dat is hun plicht. K. H. te Arum is op den weg in Wonseradeel des avonds 10 nnr aange troffen op een rijwiel zonder lantaarn. BekJ. is er niet, maar de twee beambten worden gehoord en daarna luidt de eisch f 5 of 5 dagen. J. de J. en J. R. van Exmorra waren in de maand April in ’t land van J. de Brain eierenzoeken. Dit gebeurde wel meer, niettegenstaande er bordjes waren waarop stond, dat het verboden terrein was. De beklaagden zijn er niet, maar door ’t getuigenverhoor wordt het feit bewezen, en luidt de eisch voor ieder f 10 of 10 d. T. van der V. te Arum heeft 28 April een wagen midden op den weg laten staan, zoodat de passage voor anderen gestremd was. Bekl. bekent. -De wagen was geladen met steen, daarom durfde hij er niet mee op den berm komen, nit vrees, dat de wagen dan vast zou raken. Nu werd hy verzocht even een kop koffie te komen drinken, de wagen stond er misschien nog geen kwar tier, toen de politie er langs kwam, en loen was ’t mis. Eisch f 3 of 3 dagen. W. L. te Oosterend is timmerbaas. Zjjn knecht en soon waren bezig met het her- Op Dinsdag 27 Juni 1922, des nam. 4 uur, zal door het Gemeentebestuur van Hennaarderadeel, behoudens goedkeurieg van den Baad, ten Gemeentehuize te Wommels bij enkele inschrijving voor den tijd van twee jaren, ingaande 1 Juli 1922, publiek worden verpacht het recht van visseherij op paling in eenige gemeentewateren in 8 perceelen het recht van visseherij op visch, uitgezonderd paling, in eenige gemeente wateren in 8 perceelen. De voorwaarden liggen ter inzage ter Secretarie te Wommels, alwaar formulieren van inschrijving verkrijg haar zyu en tot het uur der verpachting kannen worden ingeleverd. Stemmen in een andere gemeente. De Burgemeester van Bolsward maakt bekend, dat bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer der Staten Generaal, de kiezer met inachtneming van het bepaalde in de artikelen 57 b tot en met 57j der Kieswet, inplaats van in de gemeente op welker kiezerslijst hij voorkomt, in een andere gemeente aan de stemming kan deelnemen. De kiezer, die van deze bevoegdheid gebruik wil maken, deelt niterlijk veertien dagen vóór den voor de stemming bepaal den dag, in persoon ter secretarie van een gemeente aan den burgemeester of aan den daartoe door dezen aangewezen ambte naar mede in welke gemeente hij aan de stemming deelnemen wil. Hij geeft daarbij op zijn naam en voornamen, de dagteeke- ning en plaats zijner geboorte, de gemeente in welke hij op de voor deze verkiezingen geldende kiezersl^st voorkomt, en een adres in de gemeente in welke hij aan de stemming wil deelnemen, zoo mogelijk met aanduiding van straat en nummer. Van de mededeeling wordt een schrifte lijke verklaring opgemaakt, waarvan een afschrift aan den kiezer wordt uitgereikt. De kiezer, die heeft medegedeeld in een andere gemeente dan die op welker kiezers lijst hij voorkomt aan de stemming te willen deelnemen, behoort tot het stem district in hetwelk hij het door hem op gegeven adres heeft. Bij onzekerheid hier omtrent behoort bij totheteerstestemdistrict. Aan het opgegeven adres ontvangt de kiezer, die bevoegd is aan de stemming deel te nemen, van den burgemeester der gemeente van dit adres de oproepingskaart voor de stemming in die gemeente. De mededeeling van den kiezer, dat hij in een andere gemeente dan die, op welker kiezerslijst hij voorkomt, aan de stemming wil deelnemen, geldt tevens voor zijn deel neming aan een nieuwe stemming inge volge art. 135 der Kieswet. De Burgemeester voornoemd, 8. J. PRAAMSMA. Bolsward, 8 Juni 1922. Het gewone luisterend «klompsspubliek” was er heden niet, de aanwezigen bestonden thans nit belanghebbenden dat wil zeggen beklaagden en getuigen. K. v. d. E. en T. B. te Makkum zijn door den rijks veldwachter bekeurd wegens loopen in land waarop bordjes waren aau- gebraebt met: «Verboden toegang.” Het doel van dit loopen was eierzoeken, de tweede beklaagde, die aanwezig ie, zegt, dat hij een kievit van ’t nest zag komen, en dus er even naar toe moest. Eisch f 6 of 6 dagen. B. K. te Hemel urn heeft zich aan ’t zelfde euvel schuldig gemaakt. Hij is afwezig, maar twee getuigen de eigenaar, althans de gebruiker van ’t land en nog een arbeider hebben de overtreding zien bedrijven, en verklaren tevens dat de beklaagde er zich met aan stoorde, dat er bordjes geplaatst waren. Hy had er zich op beroend, dat hij om bordjes niets gaf. Voor dezen eierzoeker wordt f 10 of 18 dagen noodig geacht. W. J. te Spannum is 27 April bekeurd langs den weg reed, hem een fietsrijder in haalde en die een poosje hebben staan praten. Het paard was toen aan den kant van den weg, de wagen er recht achter. Het paard begon op den berm te grazen, toen die twee mannen daar een praatje hielden. Later vernam bij, dat het be klaagde en de veldwachter waren de laatste was in gewone bnrgerkleeren. De verbalisant wordt na gehoord, en deze verklaart, dat wegens de talrijke klachten over het traag uitwijken der voertuigen de politie bij circulaire is aan- gesnaand om daarop nauwlettend toe te zien. H, is daarom dezen voerman, die in dat opzicht ongunstig bekend stond, achterop gereden, en op zijn bellen werd geen ruimte gegeven. Toen hem verbaal werd aangezegd, ontstond een woordenwisseling en onderwijl ging ’t paard naar den kant om op den berm te grazen. Er was eerst geen ruimte om te passeeren. Naar aanleiding dezer ambts eed ige verklaring wordt de overtreding als bewezen geacht, en luidt de eisch f 15 of 15 dagen hechtenis. Bek), blijft er bij, dat hij de volle waarheid heeft gezegd, es begrijpt niet hoe de agent zulk een verklaring onder eede durft af te leggen, doch de heer kanton rechter brengt beklaagde onder ’t oog, stellen van een ligtent van Kruis”. De werktijd moest 6 doch toen hij (de baas) al weg was, moest er nog een haak aangoschroefd worden. Zij deden dat nog even, toen de politie er bij kwam en daardoor kreeg hij als ver antwoordelijk persoon proces. Hij heeft het eehter niet gelast, en wil nu ook de werk uren met het oog op den zomertijd graag veranderd hebben. De eisch luidt: 2 maal f5 boete of 5 dagen, wat naar de heer Ambtenaar er bijvoegt, voor een overtreding der Arbeids wet een lage boete is. ’t Is een waarschuwing om te zorgen, dat het niet weer voorkomt en als hij een anderen werktijd wenscht in te voeren, moet hij zulks aanvragen bij den Inspecteur van den Arbeid. A. 8. te Wommels is bekeurd, omdat er op Zaterdag 6 Mei in zijn kleermakerij des namiddags gewerkt werd. Bekl. bekent, maar 't was geen werk dat op zijn last is verricht, ’t Was n.l. zijn zoon, die voor zichzelf een motorpak wilde maken. In de gewone werktijden hadden ze het daarvoor te druk, en dus werd er den Zaterdagnamiddag voor uit gezócht. De heer Ambtenaar wil ook in dit geval een lage boete stellen n.l. f 3 of 3 dagen ook als waarschuwing «oor later. Als die zoon wil naaien, moet hij het niet in de werkplaats doen. Daar mag dan niet ge.Werkt worden. Bekl. wist dit niet, en ’t gebeurde ook, omdat daar de naaimachine staat. D. van W. te Wommels is dien Zater dagmiddag ook bekeurd, omdat in diens smederij de knecht bezig was met het reinigen van gereedschappen. Bekl. voert hiertegen aan, dat er geen gereedschappen gereinigd werden. Er werd ook uiet voor de affaire gewerkt, maar de knecht veegde het fornuis nit voor de vrouw, en hij meende, dat zulks toch niet verboden is. Hem wordt ook hetzelfde geantwoord als bij de vorige zaak. In de werkplaats is werken buiten de uren op de arbeids lijst vermeld, ongeoorloofd. Ook hier ter waarschuwing een lichte atraf: f 3 of 3 dagen. F. L., zonder vaste woonplaats, is be woner van een woonwagen. Het paard graasde aan den weg en daar nam de pachter van ’t gras geen genoegen mee. van een aan den van ’t l Toen de politie hem daarop wees, trad beklaagde nogal brutaal op tegen den pachter en de politie. Eisch f 5 of 5 dagen. Tenslotte nog een rijder op een fiets, die 1 Mei des avonds kwart voor tien geen licht op zijn karretje had. De naam en woonplaats van beklaagde hebben wij uiet kunnen verstaan maar de eisch was f 5 of 5 dagen, dat hebben we duidelijk gehoord. De zaken der overige beklaagden, niet verschenen, zijn bij verstek behandeld, en de uitspraak der vonnissen is bepaald op Vrijdag 16 Juni a.s. ■k geJenshjm.gele guAAtskleur fleem' «4a als raet paard en rijtuig niet te hebben uitgeweken, toen een fietser hem van achter inreed en met den bel seinde om te kunnen passeeren. Beklaagde verweert zich, door te zeggen, dat hij ruimte gaf, bij had den fietser wel zien aankomen en herkende hem ook. Gebeld heeft hij niet, maar hij kwam haastig aanpeddelen en begon naast den wagen op ongepaste wijse op te treden en mij aan te zeggen dat ik procesver baal had. In ’t verbaal staat eehter, dat de wiel rijder door den berm moest rijden wijl er geen ruimte werd gegeven om te passeeren. Beklaagde daarentegen zegt, dat hij goed maar ’t was den rijksveld- enkel om te doen hem te getuige h dé- Hier- er Hij heeft een verzoekt die te hooren. tegen bestaat geen bezwaar. J. Bijlsma, arbeider te Spannum, verklaart daarop, dat hij daar dichtbij aan 't werk was, en en zag dat bekl. met den meelwagen daar

Bolswards Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1