der Gemeente Bolsward Officiéél Orgaan INTERNATIONALE KAATSWEDSTRIJD - SNEEK! TROMP. RUST 61ste Jaargang Zaterdag 24 Juni 1922 No. 25 Bolsward ontwaak! Oïïiciëeie Advertentiën. 1 Alle Bank- en Effectenzaken. DAMES! RUST EEN WEINIG. W. Zeijl Zoon’s BANK voor Landbouw en Handel, SNEEK, Oude Koemarkt 35. Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 TUINBOUW. HUBERT KRAAK, Iel. «6 LEEUWARDEN - Nauw 174 HORLOGES, KLOKKEN Prima kwaliteiten. Groote keuze. Lage prijzen. rijdt ZONDAG 25 JUNI, ’s morgens vanaf halfnegen, ieder halfuur van BOLSWARD (afrit WITTE VEEN) naar SNEEK. Na afloop van den wedstrijd ieder halfuur van SNEEK naar BOLSWARD. PRIJS PER PERSOON ÉÉN GULDEN. I Sneek. Dit nummer bestaat uit 2 Bladen ;i;i ji ii j ■iiiüiiiiir Wij hebben extra koopjes in: Witte Onderjurken. Hemden. Kinderhemden. Kinderbroekjes. Nachthemden. Dames- en Kinderschorten. Kinderkousen. In het afloopen der markt kunt U nog wel een' koopje krijgen, vooral in de goede soorten Mantels. Costuums. Japonnen. Kinderjaponnen. Blouses. De Burgemeester voornoemd, S. J. PRAAMSMA. Bolsward, 19 Juni 1922. Door J. J. MEIJER. N.V. Uitgevers-Mij. »HAGA” ’s-Hage ’22. .WJ Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. Abonnementsprijs franco per post 62*/2 cent per 3 maanden - roest! - Dèhrom, ook nh de inwer- - ZZ kingtreding der Tabakswet, ZZ zijn onze noteeringen van SIGAREN voorweder- - verkoopers uitermate ZZ billijk. Prachfmerken. Informeert slechts en koopen gaat vanzelf. over- i geloof, hoop en liefde, maar van deze is de liefde, dat wij lezers gaarne opwekken kennis te het boekje. om aan een stuk uit te lezen, enkele bladzijden in een half ernstige rust te overdenken, te om door die overdenking zelf beter te worden. Om in uren Van Arum en Birdaard En Lollum, Wier en Baard En Wanswerd aan de Streek En Dockum, Schósum, Sneek, IJsbrechtum, Schalsum, Friens, Witmarsum, Pingjum, Stiens, Herbaijum, Schettens, Dongjnm, Makkum, Grouw, Ja ’t scil wer stean yn alle kranten, De minsken komme fen alle kanten; Om yn Boalsert feest to fleren Scil ’t hiele Fryslan wer yn in tou. Dit lazen wij zoo ongeveer in de jaargang van de Bolswardsche Courant uit den jare 1908. Ieder nummer bevatte groote artikelen over de Gysbert Japicxfeesten en wanneer wij zooal die oude nummers doorbladeren en lezen hoe er zoo op den 12 Augustus 1908 in Bolsward ter gelegenheid van de onthulling van den gedenksteen aan „us Gysbert-omme” is feest gevierd, dan voelen wij respect voor hen die dat alles toen op touw zetten en wisten door te zetten. Dat is een feestdag geweest waar heel Friesland over sprak en waar de Bolswarders het nog graag eens over hebben. Toen wij vorige week de oproeping van ons Kritebestuur lazen, welk bestuur in 1908 ook de stoot aan de Gysbert Japicx feesten heeft gegeven, begrepen we dat er iets goeds, iets grootsch in de gedachten van deze kranige Friezen zat, want dat moet gezegd, onze Krite streeft er naar steeds met iets goeds voor den dag te komen. Er was dan ook heel wat belangstelling Maandag voor de bijeenkomst in De Doele, waar de heer Steensma, voorzitter van de Krite, in een kranige rede, de aanwezigen welkom heette en mededeelde, dat deze vergadering haar oorzaak vindt in het feit dat hier in Augustus a.s„ de Selskipsdei vanwege it Seiskip for Fryske Tael- en Skriftenkennisse zal worden gehouden. Deze gelegenheid zal worden aangegrepen om dit jaar op zijn „Boalsters” feest te vieren. Het plastisch spel ^Fryske Trou” van Schuitmaker zal in open lucht worden opgevoerd, dit had het Kritebestuur in het hoofd en voor de verdere dagen zal er ook wel iets geschikts te vinden zijn. De leider van de vergadering zei zoo terecht: Het kleinbedrijf gaat er uit, wordt overvleugeld door de groot industrie, alles moet tegenwoordig in het groot gaan. Zoo zullen wij ook een groote feestweek op touw moeten zetten om de menschen te trekken, want och die gewone feestjes zijn er meer dan voldoende. Alle aanwezigen sympathiseerden ten volle met de gedachte en thans zal er weer met kracht door de ver schillende commissies gewerkt worden om met nadere plannen voor den dag te komen. Opnieuw zal worden getracht onze oude stad leven in te blazen laat waar zijn, dat Bolsward geisoleerd ligt, niet waar is het, dat Bolsward digheden, en ook een flinke, dan pas zal van wal gestoken kunnen worden. De tijd van voorbereiding is betrekkelijk kort en er zal haast gemaakt moeten worden, welnu ingezetenen, zorg er voor dat de werkzaam heden geen vertraging ondervinden, bier kunt gij voor zorgen door direct te teekenen op het waarborgfonds. Toon thans dat de oude geest weer in u is gevaren, laat het parool zijn: de feesten moeten doorgaan, schouder aan schouder moeten wij staan. Er zijn moeilijkheden, groote bezwaren, risico, och wat, niet zeuren, alle bezwaren zijn er om overwonnen te worden en zij zullen overwonnen worden. Wordt vervolgd. De Burgemeester van Bolsward brengt ter kennis van de huurders van perceeltjes gemeentegrond, dat de daarvoor verschul digde huurpenningen moeten worden betaald ten stadhnize op Zaterdag 24 Juni en 1 Juli a.S. des nam. van 68 uur. De Burgemeester van Bolsward, S. J. PRAAMSMA. UITOEFENING KIESRECHT. Door personen, die in dienstbetrekking zijn. De Burgemeester van Bolsward herinnert personen, bij wie, en bestuurders van bij zondere ondernemingen en instellingen waarbij personen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienst betrekking zijn: dat zij, volgens art. 55 der Kieswet, verplicht zijn te zorgen, voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrij stelling is verleend, dat ieder van dezen die bevoegd is tot een te houden stemming mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren, tusschen 8 uren des voormiddags en 5 uren des na middags, daartoe gelegenheid vinde; dat zij, volgens art. 56 van genoemde wet, voor zoover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht zijn te zorgen dat in het arbeidslokaal, en zoo er meerdere arbeidslokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeids lokaal, gedurende twee werkdagen vóór, en op den tot stemming bepaalden tijd op een zichtbare wijze is opgehangen een door hen of van hunnentwege onderteekende lijst, de twee achtereenvolgende uren, boven bedoeld, vermeldende voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk: dat, volgens art. 151 der Kieswet, over treding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. De algemeene maatregel van bestuur, bovengenoemd, is gegeven bij Koninklijk Besluit van 24 Mei 1901 (Stbl. no. 109) en luidt als volgt Art. 1. Vrijstelling wordt verleend aan de in art. 57 (tbans 54) der Kieswet be doelde personen en bestuurders van bij zondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen, welke uit hoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tusschen de in vermeld artikel genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereen volgende uren vertoeven in de gemeente op welker kiezerslijst zij voorkomen. Art. 2. Vrijstelling als omschreven in het voorgaand artikel wordt voorts verleend aan geneeskundigen en apothekers ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen, alsmede aan personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde ziekenverplegers. Lijsten, op te hangen in fabrieken en werkplaatsen, als in art. 56 der Kieswet bedoeld, zijn ter gemeente-secretarie ver krijgbaar. Zoo passeeren de revue Gethsemané, Goede Vrijdag, Paschen, Pinksteren, maar ook andere onderwerpen worden besproken, die kunnen dienen ons te wijzen op onze grootsche taak. Naar aanleiding van een boekje in het Fransch ^Brieven van een soldaat” door Eugène Lemercier, leert de schrijver ons berusting. Elders weer geeft hij enkele zinnen maar over geluk en wekt op het geluk na te jagen, maar alweer niet in de eerste plaats voor ons zelven maar voor anderen. O, we wisten het wel, we hadden het wel eerder hooren verkondigengelukkig zijn, dat is anderen gelukkig makenZeker, maar maar doen we er ook naar? Woorden, klanken alleen is niet voldoende, is niets, het komt op daden aan 1 Daarom is het nu goed, dat we daaraan worden herinnerd. Op een andere bladzijde wordt gesproken over idealen. Wie heeft ze niet Wie jaagt er niet naar? Waarom niet? Koestert ieder zijn idealen, steeds hooger, steeds reiner, steeds beter! Nooit zullen we ze bereiken maar dat behoeft ook niet, dat kan zelf niet, want naarmate wij ze naderen, worden ze hooger, maar het jagen naar een ideaal verheft ons, zuivert en lantert ons. Ongelukkig wie geen idealen kent 1 We kunnen nauwelijks den lust weer staan meerdere grepen te doen om een denkbeeld te geven, van hetgeen de schrijver bedoelt met zijn uitnoodiging //Rust een weinig!” Daar is nog het diepgevoelde z/Aan een doode," dan »Twee werelden" en ^Najaar” om ten slotte te besluiten met //Kerstmis” en //Oudejaarsavond.” Daar spreekt op elke bladzijde zooveel diep godsdienstig gevoel, zooveel reine menschenmin, zoo’n diepgevoelde tuiging van de meeste onze nemen van Niet maar om uurtje van verwerken en us //Fryske Trou”. Zeker heel gemakkelijk is het niet wat ik zoo pas zei, dat wij zullen bewijzen feesten te kunnen organiseeren, waarvan heel Friesland spreekt! Want al hebben we nu al commissies in het leven geroepen, waarvan de leden met hart en ziel voor de zaak gevoelen, die hun vrijen tijd willen opofferen in het belang van plaatsen midden stand en al lijkt het dat de kosten wel gedekt worden door de entrée’s, zooals bij de Gysbert Japicxsfeesten ook het geval Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. dood is. Dat er nog evengoed feesten ge organiseerd en gevierd kunnen worden als in 1908, dat zullen wij bewijzen. Hiel Fryslan scil yn it tou van hein en fier moatte we se ha om te sjen boekje door telkens de dingen van den dag aangrijpende om de lezers op te voeren naar de hoogten des levens. Daar wordt gesproken van levensidealen en levensinzichten en ons bijgebracht, telkens in weinige woorden, dat wij zijn geroepen tot iets hoogers, dat wij zijn van Gods geslacht. Een halve eeuw geleden, toen Kracht en Stof van Büchner zijn triomphen vierde, zon een uitgever nauwelijks gewaagd hebben een boek als dat, waarvan we hierboven den titel afschreven, uit te geven. Ook onze tijd moge het materialisme nog niet hebben afgezworen en te zijner tijd mogen we ook materialist zijn, toch erkennen velen met ons, dat de mensch bij brood alleen niet kan leven. Wie het daarmee niet eens is, die leze het boek, waaraan we enkele regels wenschen te wijden maar niet, want hij zal het onvol daan ter zijde leggen. Doch wie ook meent, dat er meerdere en hoogere dingen zijn dan brood, die neme het boekske ter hand, kieze een rustig hoekje en leze een paar bladzijden. En als hij behoort tot den breeden kring van lezers, die Het Vader land tot lijfblad hebben, die zal oude be kenden ontmoeten. Want het zijn over denkingen successievelijk verschenen in het Zondagsblad van genoemde courant. Korte artikeltjes, overdenkingen, zooals het boekje zelf aangeeft, inderdaad overdenkingen, stukjes die ons aan het peinzen willen brengen, als we een wijle ons hebben af gezonderd uit het drukke, rumoerige leven met zijn vaak harden strijd om het bestaan. Het gansche jaar door, van week tot week, geeft de schrijver zijn overdenkingen, beginnende met Nieuwjaar en eindigende met Oudejaarsavond. Natuurlijk zal het eene stukje den lezer meer treffen dan het andere, maar bjjna telkens worden snaren aangeroerd in ons binnenste, waardoor wij voelen nog iets anders te zijn dan machines. Toch wil de schrjjver den arbeid niet weg- c^feren. Integendeel, daar is het eerste stukje getiteld Nieuwjaar, dat aldus aan vangt: //Als er één ding is, dat bij den aanvaug van een nieuw jaar duidelijk voor ons moet staan, dan is het de drang, de roeping tot arbeiden.” En zoo is het werken, arbeiden voor ons zelven en voor anderen. Arbeid is een zegen. Voor arbeid heeft God alle ding te koop. Arbeid onder voor- en tegenspoed onder blijd schap en droefenis. ^Arbeid maakt de waarde van het leven uit”. Werk dan en geef uw ziel aan uw werk, maar werk niet om te verdienen, maar om te dienen. Dat roept ons de schrijver toe op den eersten dag des jaars. Er wie zijn overdenking rijpelijk overweegt, die zal het hem toe stemmen en hem dankbaar zijn het te hebben herinnerd. Zoo gaat het I reiner van droefheid getroost te worden en in oogenblikken van vreugde niet de eeuwige Goedheid te vergeten. Dat was het doel, waarmede de schrijver zijn boekje uitgaf, dat was ook het doel, waarmede wij de aandacht er op wenschten te vestigen. Moge dat doel bereikt worden en het boekje veler wegen zegen verspreiden. was, er moet een garantiefonds komen. Ja, wat die Gysb. Jap. feesten betreft, och wat een tegenslag met het weer en wat leek het bedroevend op den morgen van den 12en Augustus, maar zie de voorbe reiding en de reclame was zoo in de puntjes verzorgd, dat ondanks het minder gunstige weer, de menschen onze stad binnenstroom- den precies als de regen en toen de penningmeester zijn balans opmaakte en nog ruim f 200 over had, nu toan zal er vreugde zijn geweest bij de commissie, dat kunnen wij ons best indenken. Het garantie fonds behoefde geen cent bij te dragen en dat kan nu ook wel, wacht maar. Edoch, dat neemt niet weg er moet toch een waar borg komen voor alle onvoorziene omstan- '!300E!1 Adres van vertrouwen. Bolswardsche Courant H. POMPER zelfs de grootste en donkerste verdwijnen KHT Sgjr door één pot SPRUTOL Verkrijgbaar bij alle drogisten. V

Bolswards Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1