der Gemeente Bolsward Officiéél Orgaan WAAROM??? OMDAT DAAROM H. GAARMANN, Bolsward. f S. HENGST. OPVALLEND worden onze SIGAREN-merken nabesteld. drinkt allen GAARMANN’S thee. ORANJE PECCO CEYLON No. 2 is het uw belang steeds GAARMANN’S thee te gebruiken? die thee het best voldoet en bij inlevering van afgestempelde ledige theezakjes fraaie cadeaux verstrekt. 30 cent per ons. 32 cent per ons. TDHMD sneek, ïllalwll Adres van ver- I IIWbVII trouwen. s Pm 4 KOOPT UW SCHOENEN IN 61ste Jaargang Zaterdag 1 Juli 1922 No. 26 Bolsward ontwaak! Officiëele Advertentiën. Alle Bank- en Effectenzaken. W. Zeul Zoon’s BANK Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 TUINBOUW. STEMMING. Voor prima kwaliteit zijn onze prijzen beneden elke concurrentie. Zie etalage en U koopt. Dit nummer bestaat uit 2 Bladen Beleefd aanbevelend, schim hooger beroep noch a S O voor Landbouw en Handel, SNEEK, Oude Koemarkt 35. O CT FT O: P “O o a> Cu CF? Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. Abonnementsprijs franco per post 62*/2 cent per 3 maanden De Burgemeester van Bolsward brengt ter kennis van de huurders van perceeltjes gemeentegrond, dat de daarvoor verschul digde huurpenningen moeten worden betaald ten stadhuize op Zaterdag 1 Juli a.s., des nam. van 68 uur. De Burgemeester van Bolsward, S. J. PRAAMSMA. vervolg te voldoen, aan den veroordeelde vanwege het openbaar ministerie beteekend op de wijze, voorgeschreven bij art. 144 van het Wetboek van Strafvordering. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Straf recht luidende Hij die opzettelijk zich voor een ander uitgevende aan eene krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkiezing deel neemt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. Wommels, 27 Juni 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. KUIPERS. Borg. J. MOOK, Secr. Verkiezing Tweede Kamer. De Burgemeester van Hennaarderadeel brengt ter algemeene kennis, dat ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd, en, tegen betaling der kosten, in afdruk of afschrift ver krijgbaar is gesteld de alphabetische lijst van kiezers, aan wie voor de aanstaande verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, vanwege deze gemeente eene oproepingekaart is gezonden en wier naam niet voorkomt op de kiezers lijst dezer gemeente. Wommels, 28 Juni 1922. De Burgemeester voornoemd, R. KUIPERS. II. In ons vorig nummer eindigden wij met te zeggen, dat er bezwaren waren en dit is direct al gebleken. Natuurlijk, alles is zoo maar niet voor elkaar, er komt heel wat kijken om een feedweek te organi- seeren. Een dag is gauw gevuld, maar om minstens vier dagen zoo te vullen en te verdeelen dal er steeds weer menschen naar Bolsward komen en hier blijven, dat is een stuk werk. Het kan echter en het zal ook, daarvan zijn wij zeker. Temeer, daar het nu evenals in 1908, een algemeen feest wordt. Dat was eerst het bezwaar dat wij zoo pas noemden: het zóó in te deelen, dat alle partijen, alle richtingen mee konden doen aan deze feesten. De wil zat echter voor om tot samen werking tusschen alle richtingen, in Bols ward vertegenwoordigd zijnde, te komen en gelukkig deze pogingen zijn geslaagd. Alle richtingen zijn in het Comité vertegen woordigd en dit is een mooi, doch ook een noodzakelijk begin. Van verschillende zijden werd ons reeds gevraagd of de tijden nu wel zoodanig waren dat zulke grootsche en dus kostbare plannen uitvoerbaar zijn. Dit is inderdaad iets dat waard is er even aandacht aan te schenken. Wij allen weten en ondervinden dat het tijdperk van ^hochconjunctur” achter ons ligt, de gulden tijd is voorbij, zoowel voor den zakenman als den arbeider en tegen woordig staat alles in het teeken van bezuiniging. Voeg hierbij, dat ook in de landbouw de voorspoedige jaren achter den rug zijn en de feesten in Bolsward voor een zeer groot deel deze laatste categorie binnen nnze veste moet trekken, dan kunnen wij ons voorstellen, dat vooral de zwaar- tillenden den tijd niet bijzonder aanlokkelijk vinden. Wy zouden echter niet gaarne tot dezulken behooren en meenen dat de tegen woordige omstandigheden wel degelijk deze feestweek veroorloven. Zeker, er kon wat meer fleur zijn in het zaken-, zoowel als het particuliere leven, maar dit is geen reden om niet eens een verzetje te hebben. Altijd op het stokpaardje »de slechte tijd" te rijden dat gaat niet en laat waar zijn dat ook voor de landelijke bevolking het vet niet meer zoo dik op de soep ligt als in de crisisjaren, wij zijn overtuigd dat ze er zonder uitzondering wel voor te vinden zal zijn om weer eens in Bolsward echt feest te vieren. Vooral nu dit feest zoo algemeen wordt, is er geen twijfel mogelijk of er zullen veel menschen komen en wanneer ze een maal in Bolsward zijn, dan is er ook nog wel een dubbeltje in de beurs om aan de vermakelijkheden deel te nemen, wees hier maar verzekerd van. Wel, zal men zich afvragen, er is nu al zooveel geschreven over de komende feesten, maar wat voor feesten worden het nu eigenlijk. Ja, dat is nu nog niet defi nitief te zeggen en de feesten zijn pas in Augustus, dus geachte lezers en lezeressen, er is nog voldoende tijd om jullie de schotel der vermakelijkheden voor te zetten, maar dit kunnen we wel zeggen: het wordt niet een beetje. Wanneer men iets doet, moet het goed gebeuren, van deze gedachte gaat het eomité uit en daarom wordt er naar gestreefd voor alle dagen nieuwe feesten te organiseeren, opdat er voor »elck wat wils” zij. De drijfveer van deze feesten is, zooals wij vorige week reeds zeiden, de Selskipsdei van het Seiskip for Fryske Tael en Skriften- Artikel 150 der Kieswet luidt: De kiezer, die niet voldoet aan de verplichting opgelegd by art. 72, tweede lid, wordt, tenzy den rechter van eene geldige reden van verhindering blijkt, ge straft met berisping of met geldboete van ten hoogste drie gulden. Indien tijdens het plegen van de over treding nog geen twee jaren zijn verloopen sedert eene vroegere veroordeeling van den schuldige wegens gelijke overtreding on herroepelijk is geworden, of de deswege opgelegde geldboete vrijwillig is betaald, wordt geldboete van ten hoogste tien gulden opgelegd. De uitspraak is aan cassatie onderworpen. Indien de straf van berisping wordt opgelegd aan een afwezig gebleven beklaagde wordt een schriftelijke vermaning van den Kantonrechter om aan de verplichting opgelegd by art. 72, tweede lid, in het f 9.— - 10.— - 5.— - 8.50 - 12.50 - 4.25 - 4.10 - 1.75 WIJ hebben geen slapte. Waarom niet? SCHERPSTE INKOOP! Verkoop allerconcurreerendst I! lokaal, gedurende twee werkdagen vóór en op den tot stemming bepaalden tijd op eene zichtbare wijze is opgehangen eene door hem of van hunnentwege onder- teekende lijst, de uren, in het voorgaand artikel bedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk. Overtreding van de bovengenoemde artikelen der Kieswet wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste 14 dagen of geldboete van ten hoogste f 75. Wommels, 27 Juni 1922. De Burgemeester voornoemd, R. KUIPERS. BEKENDMAKING. Aankondiging van slemuren in fabrieken en werkplaatsen. De Burgemeester der gemeente Hen naarderadeel, Gelet op de op Woensdag 5 Juli e.k. te houden stemming ter benoeming van leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal brengt onder de aandacht van de daarby belanghebbenden, de navolgende artikelen der kieswet, als: Kieswet art. 55. Personen bij wie en bestuurders van bijzondere ondernemingen en instellingen, waarbij personen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking zijn, zyn voor zoover niet bij algemeenen maatregel van bestuur vrijstelling is verleend, verplicht te zorgen, dat ieder van dezen, die be voegd is tot de keuze mede te werken, gedurende ten minste twee achtereenvolgende uren tusschen acht uren des voormiddags en vijf uren des namiddags daartoe gelegen heid vinde. Met betrekking tot bovenstaand wets artikel is bij Koninklijk Besluit van 24 Mei 19Ü1 {Staatsblad no. 109) het volgende bepaald Art. 1. Vrijstelling wordt verleend aan de in art. 55 der Kieswet bedoelde personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen, welke uit hoofde van die dienstbetrekking op den dag der stemming tusschen de in vermeld artikel genoemde tijdstippen niet gedurende twee achtereenvolgende uren vertoeven in de gemeente, op welker kiezerslijst zij voorkomen. Art. 2. Vrijstelling als omschreven in het voorgaand artikel wordt voorts verleend aan geneeskundigen en apothekers ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde personen alsmede aan personen en bestuurders van bijzondere instellingen en ondernemingen ten aanzien van bij hen in dienstbetrekking zijnde ziekenverplegers. Kieswet art. 56. Personen en bestuurders in het voorgaande artikel bedoeld, zijn, voor zoover arbeid wordt verrieht in fabrieken of werkplaatsen verplicht te zorgen, dat in het arbeidslokaal, en zoo er meerdere arbeidslokalen zijn, in het grootste of wel in meer dan één arbeids- Burgemeester en Wethouders van Hen naarderadeel brengen ter openbare kennis, dat op Woensdag 5 Juli 1922, van des morgens acht uur tot des namiddags vijf uur, zal geschieden de stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. STEMPLICHT. Herinnerd wordt aan de verplichting, opgelegd bij artikel 72, tweede lid, der Kieswet, dat ieder, die volgens de kiezers lijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den «oor de stemming bepaalden tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht moet aanmelden bij het stem bureau in het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stemdistrict. 4d O O Dames Bruin 08 „Zon dit ook voor ons nu gelden,” klinkt haar vraag, zacht, aan m’n zij I ETY. ZOMER. Als de zon op zomer-avond neer zijgt aan de westerkim En in zwoele stilte sluimert Gods natuur; gelijk een in haar nevelig waas gedoken rust na 't jachten van zoopas: Vogels zwygen, bloemen nygen kopjes neer in 't frissche gras; Dan te dolen over velden, langs de Grift en door de hei. Alles komt ons rust nu melden, want de dagtaak is voorbij. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Heeren Rijgbottines, fijn Boxkalfs, laktoon Heeren Bruine Box Rijgbottines Heeren Pantoffels, alles leer Dames Luxe Driebandsch. met Gespjes Dames prima Lakschoenen, nieuwste modellen Dames Eferlast Pantoffels, eerste soort, laktoon en Zwart leder Pantoffels Zwarte en Witte Gummischoenen van af Wit, Grijs en Bruin Linnen Schoenen voor spotprijs. Bolswardsche Courant f <-• -■ 9 r-t- <Z2 OD „De Kleine Winst”.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1