Officiéél Orgaan der Gemeente Bolsward I- L II ra Ng. 27 61ste Jaargang Woensdag 5 Juli 1922 1 Woensdag 5 Juli 1922, een belangrijke dag! s -I J Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 DAMES PEPERMUNT I 8.26 STADSNIEUWS. Jaarverslag over totaal 1.37 pCt. Per GAS. financieele PRAATHOEKJE. is, eene /- Ml komende plaat» opnieuw weder komt in nemen En zij zal met eere te doen! Firma B. CUPERUS Azn. als de hare. En als ’k dan heb bezongen wat zóóveel vreugd mjj geeft, dan looft mijn ziel den Schepper, die ’t al geschapen heeft. De ver- dus resp. 28.389 M3., 9.596 M3. of procents- 9.874 900 0.74 5.55 1.19 0.11 n r ZOMERZANGE. Van zomer wil ik zingen, van zomerzonneschijn, als alle bloesems bloeien, als alles jong wil zijn Buizennet. Het buizennet werd uitgebreid met 40 M.6”, 97 M.5”, 158 M.4”, 37 M.S" (voor aansluiting van nog aan te leggen zystraten) in de Hid Herostraat, 128 M.3” in de Pieter Tanjéstraat, 123 M.3” inde van Munnickhuizenstraat, 114 M.3” in de 12 M.3 in de De totale Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. geplaatst 165 8 met 2 branders, en wel 18 er naar blijven streven, dit Pater Brugmanstraat en Cnossenlaan. totaal 709 M. lengte bedraagt thans 12.212 M. De 3” getrokken zinker naar de Molenbuurt werd vervangen door een 3” geg. ijzeren zinker welke geheel in eigen beheer is gemaakt. Ook de 5” getrokken zinker bij de Blauwpoortsbrug die eveneens lek was, werd vervangen door een 6” gegoten ijzeren zinker. van reine, blauwe luchten, van windekens, dartel en licht, van rozenrood ochtendgloren, waarvoor het duister zwicht; Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. we wel in- Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62‘/2 cent per 3 maanden 704.029 M8. of 89.15 pCt. 5.833 Uittreksel Jaarverslag van den Toestand en de Exploitatie der Gem. Gas- en Electriciteitsbedrijven alhier, het dienstjaar 1921. -:- van elke politieke richting E kozen van alle soorten de zuivere medicinale I wat, zoo’n kleine vijftig partijen met in totaal een 500 candidaten! Ja vrouw het is een mooie gedachte, te weten dat er in ons klein landje minstens nog een vijf honderd menschen zijn die willen werken in het belang van land en volk. Nadat mijn ega een oogenblikje de lijst had ingezien, slaakte ze plotseling de ver zuchting och, och, wat een sollicitanten voor dat baantje van f 5000 per jaar plus natuurlijk het noodige pensioen. Ik ge voelde bij my zelf, dat ik hier niet veel tegen in kon brengen. Gelijk had ze als altijd natuurlijk. Vierdehalf uur hebben we naar de geschikte personen gezocht en toen... hadden we ze nog niet! Maar genoeg voor vandaagVolgende week hoop ik weer present te zijn. JOOST. Algemeen overzicht. Het jaar 1921 gaf voor ons bedrijf weer «enige verademing. De kolen werden in het begin van het jaar vrij gegeven, waar door de prijs spoedig belangrijk daalde en de gasprijzen dus ook weldra verlaagd konden worden. De gasafgifte nam dan ook, ondanks de invoering van electriciteit, geregeld toe. De vraag naar cokes was in den zachten winter 1920/21 zeer gering daar echter wegens verbouwing ruimte gemaakt moest worden, moest in den zomer een gedeelte der cokes verkocht worden. De buitengewoon lage waterstand en de aanhoudende droogte veroorzaakten voor ons bedrijf veel last en hooge onkosten. De aanvoer kon slechts in zeer kleine scheepjes, en dan nog met veel moeite, plaats hebben. Het water was zóó zouthoudend, dat dit groote moeilijkheden veroorzaakte in het bedrijf. Aan onze Lezers! In de Bolswardscke Courant van Zondag 5 Januari 1919 (no. 2 van den 58sten jaargang) stond het volgeude ^Bericht” onder het hoofd van het blad vermeld: ^Wegens de rantsoeneering van gas en brandstoffen moesten de werkuren van ons personeel worde» verminderd en zijn wij genoodzaakt de Bolswardsche Courant voorloopig éénmaal per week te doen verschijnen en wel alleen Zaterdags avonds. Wy hopen, dat onze lezers dezen tijdelyken maatregel zullen billijken en wij spoedig in staat zullen zyn om dit Blad ook weer Woensdagsavonds uit te geven.” Nee maar, sjonge, sjonge, wat zal myn oudje raar kijken, als ze de oude Bolswardsche weer op Woensdagmiddag thuis krijgt. Och ja, we waren er nu al zoo wat aan gewend of feitelijk af gewend bedoel ik en er is zoo’n massa courantenspul tegenwoordig, maar zoo tussehen thee en koffie, nu dat kan ik wel eerlijk bekennen, dan was de Bolswardsche Courant toch een welkome gast. De goedverzorgde rubriek stadsnieuws, natuurlijk een feuilleton voor de vrouwen, nee stil maar dames, de mannen lazen het ook wel alles maakte dat we steeds met plezier het blad opnamen. Totdat de oorlog ook de courant in de verdrukking bracht en een paar jaar terug het Woensdagnummer er uitgeknikkerd werd op hoop van betere tijden. Maar enfin, hierover moet de redactie zelf maar schrijven, dit ligt niet op mijn weg, maar als jarenlang inwoner van Bolsward verheugt het mij dat de uitgevers niet langer blijven hopen op betere tijden, maar gezegd hebben het blad zal vanaf Juli weer twee maal verschijnen. Hiermede zijn genomen. per inwoner was 112.3 M8., tegen 107.1 M3. in het vorig jaar. Gemiddeld werd per etmaal gemaakt 2164 M3., tegen 2068 M8. in 1920. Gasverbruik. Totaal afgeleverd 789.670 M8. gas en wel aan Particulieren Gemeentegeb. Publ. verlichting 48.800 Fabriek, terrein en woningen Abonnement Condensatie, mis wijzing, verlies 25.734 789.670 M3. oflOOpCt. Over de gewone meters was ’t verbruik in 1921423.786 M3., over de munt meters 286.126 M3., totaal 709.862 M8., tegen respectievelijk 447.125 M8., 253.141 M3. en 700.266 M3. in 1920. - meerdering was 32.985 M8. en gewijsgewoon gas 5.23 pCt. muntgas, 13.03 pCt. en inwoner bedroeg het gasverbruik over de natters 100.9 M8. tegen 99.14 M3. in 1920. Aan het einde des jaars waren aangesloten 965 gewone en 653 muntgasmeters. Totaal waren in gebruik 799 muntgasinstallaties (waarvan 4 met eigen leiding en 146 met een gewonen meter) terwijl nog 15 leidingen niet gebruikt werden. Op 31 December stonden in huur uit: 29 gaskachels, 132 diverse comforen, 3 gasoventjes en 1 strijkijzer. Het aantal aangesloten gasmotoren was 11, totaal aantal P.K. 89 bovendien was voor reserve aangesloten 1 zuiggasmotor van 35 P.K. en werd aan 2 bedrijven industriegas geleverd. Gasprijs. Deze was van 1 Januari tot 1 Maart voor gewoon en muntgas 17 ct. per M3., voor industriegas en gebruik door de gemeente 16 cent per M3., van 1 Maart tot 1 September waren deze prijzen resp. 15 en 14 ct. en van 1 September tot 31 December 12 en 11 ct. De muntgas- verbruikers betaalden 35 ct. installatiehuur per maand. De Uitgever. Voorzeker heeft het niet in de bedoeling van den toenmaligen Uitgever gelegen, dat deze z.g. ^tijdelyke maatregel” jaar zou duren. Zeer bijzondere omstandigheden van velerlei aard hebben er wel toe mede gewerkt men kan wel zeggen: hebben samengespannen om tot heden het Blad nog slechts éénmaal per week te doen uit komen. Was de rantsoeneering van het gas en de brandstoffen de aanleiding dat tot inkrimping der uitgave moest worden be sloten, later werkten de verhooging der werkloonen, alsmede de enorme stijging der papierprijzen er toe mede, dat by de algemeene malaise in handelskringen, de bron waaruit een blad als dit voornamelijk moet putten, n.l. de ad vertentien, slechts schaarsch vloeide, en dus om redenen bezuiniging noodig was. Verder kwam als geheel onvoorzien en onverhoopt de omstandigheid er bij, dat de heer J. O. Cuperus, het hoofd, de leider en de stuwkracht der firma, kwam te over leden. Toch deed de verandering der tijden ook naar verandering in de positie der Bols wardsche uitzien en met kracht en volhar ding werd er gewerkt om den kring der lezers uit te breiden, waarmee als gevolg het drukker adverteeren gepaard ging, wijl een uitgebreide lezerskring het adverteeren mier doeltreffend maakt. De enorme toename der verspreiding van ons Blad in de stad en zeer ver daarbuiten, heeft aan de verwachting volkomen beant woord. Zoowel voor ons als voor de nering doenden, die er hun annonces in plaatsten, hebben de uitkomsten bevredigende resul taten opgeleverd en zullen dat blijven doen, wijl die uitgave van het Zater dagnummer op denzelfden voet als tegenwoordig blijft doorgaan. Door die veranderde wijze van exploitatie is echter het vroegere plaatselijke nieuwsblad eenigszins van karakter ver anderd. De talrijke advertentien maakten dat voor artikelen en berichten, meestal geen voldoende plaats beschikbaar bleef, zoodat verslagen, nieuwsberichten enz., verkort of weggelaten moesten worden, eu soms ook niet voldoende tydig onder de oogen der lezers gebracht konden worden. Dit moest en kan nu verholpen worden. ons afgevraagd: om van Reeds lang hadden wij welke maatregelen kunnen wij nemen, de steeds grooter wordende uitbreiding onze bladen beter tot haar recht te laten komen. In Januari 1.1. maakten wij het formaat reeds grooter en brachten het aantal kolom men van vijf op zeven per pagina. Om met meer dan twee bladen uit ts komen, hierin zagen wij geen licht, omdat het ten slotte ónmogelijk wordt de stapel cou ranten lectuur door te werken en wanneer dit voor de lezers ónmogelijk wordt, is bet succes der advertenties natuurlijk vervallen. Allen, die in het afgeloopen jaar de ontwikkeling van onze bladen hebben gadegeslagen, hebben met ons gevoeld, de groote bezwaren, om het Zaterdags ver schijnend nummer redactioneel zóó te ver zorgen, als wij dit gaarne zouden hebben gedaan, tengevolge van de steeds toenemende advertentie- toevoer. Wel streefden wy er naar (en zijn daarin dan ook steeds geslaagd) den inhond van ons blad voor onze lezers in Bolsward en Straatverlichting Het aantal lantaarns werd nitgebreid met 6 stuks. Totaal waren gaslantaarns, waarvan totaal dus 173 branders, hangende en 155 staande. In dienst waren 37 avond- en 90 door- branders, terwijl gedurende de 3 zomer maanden de verlichting zeer werd beperkt. Financieel overzicht. Het bruto winstsaldo bedraagtf 22.071.96 tegen f8.991.295over 1920. Naafschrijving van f 5500.en na betaling van f 2650. aan rente en f 2000.verplichte recognitie aan de Gemeente, blyft nog een netto winst over van f 11.921.96, die, volgens de nieuwe verordening op het volgend dienst jaar moet worden overgebracht. Hoewel op de begreoting f 25.000. was uitgetrokken voor eene leening, is dit bedrag teruggebracht tot f 10.000.voor verbouwing kantoor en magazijn. De overige uitbreidingswerken aan buizennet, muntgasinstallaties en straat verlichting, de aanleg der electr. licht installatie, de geheele vernieuwing van den inhouw van oven no. 3 en de herstelling der directeurswoning werden uit de exploitatie betaald, waartoe o.a. de uit- keering uit het Restitutiefonds van het op 81 Dec. 7082, zoodat de gasproductie C. V, B. zynde f 7491.87 werd aangewend. van wondere zomerweelde, van schitt’rende bloemenpracht, van ’t rijke, nieuwe leven, door zomerzon gebracht; van vogelkens, liederen kweelend op d’allerhoogsteu tak, van ’t zonlicht, de golfjes kussend van ’t kabb’lend watervlak. Het blad moet alle weken vol, nou, dat is misschien een toer, maar waar een wil is een weg. Toen de uitgever zich tenminste weer tot mij wendde om wat redactioneels hulp, gevoelde ik de oude lust terug komen en... de pen loopt weer. In den laatsten tijd was mijn steun anders vrij wel overbodig, want de uitbreiding van het Zaterdagnummer begon zich in de advertentiekolommen te laten gelden, zoodat er aan veel geschrijf geen behoefte was. Er komt nu meer ruimte en daarom zullen we voortaan af en toe eens wat met elkaar praten. Vandaag hebben we er echter weinig tijd voor; ja, het zal de lezers wel precies zoo gaau als mij, allemaal drukte met stemmen. Nou, dat is geen kleinigheid in onze moderne tijden. Ze stuurden mij tenminste een paar dagen geleden een biljet thuis, toen ik het zag, stond ik pif paf. Er was ook zoo’n papier voor mijn vrouw bij en toen die de fok opzette om het na te zien en haar candidaat er uit te zoeken toen stond ze pief poef. Het is ook wel Gebouwen en terrein. De bestaande magazijnruimte werd door vertimmering practischer ingedeeld, zoodat thans alle magazijngoederen ook die van 't electriciteitsbedrijf overzichtelijk en in eene van het overige gedeelte der fabriek afgesloten ruimte opgeborgen kunnen worden. Het kantoor werd verbouwd, waardoor meer ruimte verkregen werd voor 't personeel en het publiek, en het kantoor van den directeur vergroot kon worden. De ingang van de fabriek werd verbreed, terwijl door wijziging van de cokesloods hierin thans meer cokes geborgen kan worden. Toestellen en fabrieksinrichting. Nadat een der ketels slechts 11 dagen in bedrijf was geweest, zakte 't vuurkanaal in door minstens 3 maal per dag af te spuien en de ketels uiterlijk elke 10 dagen te bikken, kon het bedrijf gaande gehouden worden. Voor het dry ven van den blower van het watergastoestel werd een electromotor van 10 P.K. aangeschaft, welke uitstekend voldoet. De wensehelijkheid tot aanschaffing van een tweeden kirkhamwasher deed zich meer en meer gevoelen. Door de geheele fabriek werd electrische lichtinstallatie gemaakt. Gasberging. De gasberging bleef 2250 M8. of 69 pCt. van de grootste etmaalaffevering, die op 31 December 3260 M3. was. De klokken van de beide gashouders werden geteerd. Gasproductie. De verwerkte 2.237.442 K.G. steen kolen brachten volgens den fabrieksmeter op 728.970 M3. koolgas of per ton kolen 326 M3. Bovendien werden uit 52.000 K.G. cokes gemaakt 60.990 M3. cokesgas of per 100 K.G. cokes 117 M3. gas. De totale gasproductie bedroeg 789.960 M3.de grootste productie per etmaal was 3045 M3. op 15 December, de kleinste was 1190 M3. op 12 Juli. Het aantal inwoners der gemeente bedroeg omgeving belangrijk te doen zijn; wèl zorgden wij steeds voor een inhoud vol van verscheidenheid, doch het kwam vaak voor, dat wij nieuwsberichten enz. een week moesten laten liggen, waardoor het actueele er van tamelijk wel verloren ging. Daarom zochten wij naar een oplossing, niet in een uitbreiding van het Zaterdag nummer, maar in het vaker verschijnen van onze bladen. De uitgave van de Bolswardsche Courant in verband met de Makkumer Courant, W onseradeel en Hennaarderadeel, kan op de tegenwoordige wijze bestendigd worden, maar het plan is gerijpt en gaat hiermede in uitvoering, om voor de stad weder een editie van tweemaal per week in het leven te roepen. Reeds dikwijls werd ons het verzoek gedaan, hiertoe weder over te gaan en voldoen wij met dit besluit aan veler verlangen. De» Woensdagsavonds zal dan weder, evenals voorheen, de Bolswardsche Courant óók uitkomen. In hoofdtaak wordt met dat Woensdagavondnummer een stads-editie bedoeld, waarin speciaal de plaatselijke belangen en gebeurtenissen zullen behan deld worden. Ten opzichte de politiek, wordt atreng vastgehouden aan een onpartijdig beginsel. Het algemeen belang te dienen, belangen, die de plaats onzer inwoning betreffen bespreken, werken in het belang van handel, nijverheid en verkeer te dezer stede, dat is het doel. Elke partijdigheid wordt streag geweerd, voor persoonlijkheden is in ons blad absoluut geen plaats, doch voor ieder die wat heeft op te merken, te vragen, aan te wijzen in 't algemeen belang van de gemeente, onderwijs, nijverheid, enz. worden gaarne onze kolommen beschikbaar gesteld. Mat en door ons Blad, de oude, en toch nog zoo jonge Bolswardsche Courant willen wij de belangen van Bolsward en zijn ingezetenen dienen. Wy’ krijgen nu weder gelegenheid den redactioneelen inhoud, meer nog dan voor heen, te verzorgen. Terwille van de vrouwen (en zeer zeker ook terwille van de mannen) beginnen we met een nieuw feuilleton, een oorspronke lijke en zeer boeiende Friesche novelle, genaamd: „Stille Bouke.” Wij willen ook nog trachten met den tijd mee te gaan, door af en toe iets op te nemen „Voor de Jeugd.” Wordt er op toegezien, dat het Blad niets zal bevatten, wat minder geschikt is om onder de oogen der kinderen te komen, door expres enkele bijdragen te leveren, die de Jeugd interesseert, meenen wij daarmede tevens de ouders een geneegen te doen. Verder zal de Redactie met open oog de gebeurtenissen van den dag, de toestanden in de Gemeente gadeslaan, en in voor ieder bevattelyken vorm trachten aan te bieden. „Voor allen en door allen,” dat is eigenlijk het doelwit, waarnaar ge streefd wordt. Is het Zaterdagsnummer meer een advertentieblad geworden, des Woensdags zal in de eerste plaats op den eisch als nieuwsblad gelet worden. Om tot ruime bekendheid te geraken, zal deze uitgave zoo algemeen mogelijk verspreid worden. Op veler medewerking mag zeker gerekend worden. Wij houden ons aanbevolen voor toezending van bekend geworden benoemingen, uitslagen van examens, aanbestedingen, nieuwsberichten enz. Door algemeene samenwerking, dat is immers in Bolsward altoos zoo geweest, kan veel tot stand komen! Dat hebben geleerd de vroeger hier gehouden tentoonstellingen en feestelijkheden, dat zal weer blijken uit het thans met kracht en energie in voorbereiding zijnde Friesche taalfeest, dat zal ook zonder twijfel getoond worden door de nieuwe editie van ons blad de bekende BOLSWARDSCHE COURANT. Zoo zal de 5e Juli 1922, een belang rijke dag zijn. Belangrijk voor geheel Nederland, omdat ons Volk op dezen dag heeft uitgemaakt hoe het wil, dat het in de eerstvolgende jaren geregeerd zal worden. Doch voor Bolsward dubbel belang rijk, omdat op dezen dag het reeds meer dan 61 jaren lang bestaande plaataelijk nieuwsblad, de Bolswardsche Courant, zijn vroeger ingenomen en rechtmatig toe- 1 1 1 F SWARDSCHE COURANT u n as I r h K U I 1

Bolswards Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1