Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward I Geprobeerd heeft men het dikwijls, maar gelukt is het nog nooit, om de kwaliteit van de zuivere No. 31 Woensdag 19 Juli 1922 61ste Jaargang OÜD-BOLSWARD. Engros TROMP, Sneek. ©©©©@©©©©©©©©e JQT Pepermunt Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 Mijn ontvangst thuis IN MEMORIAM. JOOST. hebben gedaan. PRAATHOEKJE. N. v. V. STADSNIEUWS. derzulken stemt Woensdag de Friezen wordt het nog ge- De leden van de vreemdelingenverkeer Grouw, welke I was niet van en moeders be- mij nauwelijks voor strenge kastijding. Toch heb ik mijn een week moest ik het bed De andere twee, thans buiten te evenaren, laat staan te overtreffen. DEZE pepermunt is inderdaad medicinaal. oude knol was en man bij trok hij Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. Het is nou feitelijk niks geen zomer van ’t jaar en zoo mooi als het vorig jaar was, zoo min is het nou. Sommige oogen- blikken zou je beslist denken, dat we midden in de herfst zitten. Neem nu eens een dag als Zondag, bar koud en buiig, neen hoor niets aangenaam, mijn weer niet. Zaterdag hadden we afgesproken de kaats- partij in Franeker eens op te zoeken, want een mensch wil er wel eens uit nou, maar toen ik ’s morgens de lucht aanschouwde en mijn neus om het hoekje van de achter deur stak om eens te probeeren of ie de koude verdragen kon, voelde ik het direct het was mis; lekker weer om achter de koffiepot te zitten maar niet om bij een kaatspartij om te hunkeren. De beste plunje lei anders al klaar, de tabaksdoos wat extra vol, maar ik zei tegen mijn dochter: schrep maar niet zoo met de koffie, je vader blijft waar hij is. Nou is dat een mooi ding van mjjn dochter, ze is nog al tamelijk wijs met mij en ze vond het gezellig dat ik bij honk bleef en het doet een oud mensch altijd goed als ze met je ingenomen zijn. Ze vertelden mij Zaterdag in de scheer winkel, dat de muzikanten naar Grouw gingen, nou ik dacht zoo, ze mochten die lui wel wanten aantrekken om vlugge vin gers te houden, om daar met zoo’n halve storm op dat Pikmeer te verkeeren, maar och niet zeuren, het zijn flinke jong-kerels, ze kunnen er nog wel tegen. Het weer is anders toch wel een heel verschil bij vorig jaar, toen er nergens water te bekennen was in de slootjes. In die dagen las ik nog eens in de krant dat ze drie van die droge zomers verwachtten, nou dat voor uitzicht maakte mijn vrouw niks lekker. Die wou al vragen om de tramrails voor de deur langs te leggen, dan konden ze gemakkelijk water krijgen. Ik zei weet je wat, de tram zal bij jou de kamer inrijden. Nee maar dat is nog niet zoo gek als het wel lijkt, dat is vroeger in Sneek geloof ik, wel gebeurd. Toen de tram er pas was kieperde de locomotief wat vaak uit de rails en bij zoo’n gelegenheid is hij op een goeden dag bij een tegen de gevel aan gereden. Dat is nou al jaren geleden, toen heb ik met de paardetram eens een ^ont sporing” meegemaakt. Dat kwam omdat terwijl zij aan in de gelegenheid stelt om weinig geld hunne provincie te leeren kennen. Zooals gezegd, hebben we met veel genoegen den eersten tocht meege maakt. Aan boord waren, behalve de genoo- digden, o.a. de directeur en eenige bestuurs leden der Prov. Ver., n.l. de heeren Bruinsma van Leeuwarden, P. J. de Hoop, burgemeester van Sneek en M. J. Houwink aid., A. Wagenaar, burgemeester van Wor- kum, benevens als bestuursleden van V. v. V. van Sneek de heeren De Bont en Walraven aldaar. Ruim 11 uur, dadelijk na aankomst van de boot uit Enkhuizen, werd afgevaren. Er stond een stevige Noordooster, die het verblijf op de meren vooral nog al frisch maakte. Aan eventueele liefhebbers zij dan ook heit meenemen van jas of mantel, benevens een pet of ander uvast zittend” hoofddeksel, voor zoover men daaraan behoefte heeft, aanbevolen. Langs de Warneer vaart, de Geeuw en de Morra ging het via de Galamadammen aan op de Fluessen en Heeger meer, die ^tezamen en in vereeniging” een groot, uitgestrekt meer vormen. Hier vooral ook is het, dat men uren ver den omtrek kan onderkennen. We zagen daar om ons heen in de wijde verte de torens van Hemelum, Bakhuizen, Oudega, Harich, Balk, W(jckel, Heeg, Ga ast meer, Parrega, Workum, Hinde- Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62’/2 cent per 3 maanden Veel sterfgevallen. Het trok onze aandacht, dat er dit jaar reeds bijzonder veel sterfgevallen hier voor komen. Wij zijn gaan informeeren, of het getal overledenen hier boven ’t normale was, en dit is inderdaad het geval. Werden in 1920 op onze begraafplaats 96 lijken dens dan de overige reis- en nagenoeg het gansche Friesche gebied in oogenschouw nemen, zeker niet te duur. En aan makkelijker gemaakt. Vereenigingen voor te Leeuwarden, Sneek en plaatsen vooral belang bij dit vreemde- lingenbezoek hebben en welke vereenigingen het risico mee dragen, genieten als zoo danig 50 pCt. reductie. Maar ook leden van andere Vereeni gingen v. Vreemd, genieten dezelfde reductie, als zij lid worden van de Prov. Ver. a f 2.50. Zoo combineert de Prov. Ver. het een met het ander en wint zij allicht tal van leden, den anderen kant de Friezen voor zeer loopen en Koudum. Op den achtergrond in Zuidelijke richting doemen de bosschen van Gaasterland op. Hoe treffend en boeiend is dit landschap, met zijn lage oevers, met het frissche don kergroene, niet door stof verflenschte loover der boomen, met zijn talrijke windmolens en zijn heldere huisjes, met de grootere en kleinere zeilende vaartuigen en met dat wondermooie, altijd wisselende vergleden der wolken 1 Het komisch element ontbreekt evenmin. Zie, hoe daar, bij ’t passeeren van een hooge brug, de kwestie der tolbetaling wordt opgelost door het vermakelijke klompje aan den heugel, dat door den man op de boot handig wordt opgevangen. Voor ons gemoedelijke Friezen een gewoon verschijnsel, voor de Hollanders een bijzonderheid. Zie, hoe daar aan den wal negen kalvertjes letterlijk zij aan zij in ’t gelid geschaard, hun bewonderende koeienoogjes richten naar die statig voorbij glijdende boot. De torenklok »an Woudeend sticht ver warring. Want, terwijl de wijzerplaat aan den eenen kant kwart voor twaalf wees, bleek het aan den anderen kant al kwart over twee te zijn, en ’t was nu voor een bezoek aan Sloten al te laat geworden. Volgende malen zal men echter,ook Sloten aandoen. Ditmaal werd nog een bezoek gebracht aan Langweer, waar de Lindelaan door het dorp de bewonderende aandacht trok en vervolgens ging het rechtstreeks op Sneek aan, dat het eindpunt van den tocht van den eersten dag is. De route voor den tweeden dag is: Ver trek van Sneek 91/2 uur ’s morgens, via Houkesloot en Sueekermeer naar Terhorne, langs Terhornster poelen, enz., naar Akkrum en vandaar naar Grouw, waar een paar uren wordt aangelegd. Langs de Meer, de Graft, enz., wordt Wartena gepasseerd en vandaar vaart men richting Leeuwarden, waar men omstreeks 5 uur aankomt, der halve vroeg genoeg om nog denzelfden dag naar huis te kunnen terugkeeren. We behoeven aan het slot nauwelijks te zeggen, dat deze tweedaagsche tocht over de Friesche meren zeer is aan te bevelen, ’t Is aan de Friezen zelf, aan de besturen van de V. v. V., om, in het belang van onze provincie, mee te helpen deze onder neming te doen slagen. Wie b.v. zijn logé’s uit Holland een uitnemenden kijk op Friesland wil verschaffen, late hen aan den tocht deelnemen. Zij zullen de her innering bewaren aan prettige dagen, aan een landschap van zeer eigenaardig, van speciaal Friesch karakter. ze daar een oude knol voor hadden, die knap koppig was en telkens buiten het spoor liep; ja man bij een dwarsweg zou hij afslaan en trok hij ons netjes met de wagen van de rails. Ik waagde mij er dien dag maar niet weer aan en ben verder geloopen, maar mijn geld was weg. Maar vorige week heb ik zoo veel verteld, ik maak het nou wat korter, anders raak ik te gauw achter adem en volgende week moet ik weer dienst doen. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. bedrijf om i men ook kunnen zien, dat ieder zijn beginsel mag hooghouden. Met eerlijke middelen strijden is lofwaardig, dit geldt op geestelijk en stoffelijk gebied, en dat moet en kan in vrede gaan. De gemeenschappelijke belangen behoeven daaronder niet te lijden. Maar M. de R.l mijn gedachten vliegen in deze inleiding al veel verder, dan ik van plan was. Ik merk, mijn pen gaat al verder en sneller, dan ik zelf mij bewust was. Dus weer bij honk! Ik verheugde mij, dat uw Blad ons weer als vroeger, twee maal iedere week de nieuwtjes uit de stad en omgeving zal voorzetten, maar geljjk ik reeds gezegd heb: dat „dovr allen en voor allen” trok mijn attentie. Dat is het wat we hier moeten hebben. Elk die kan, bekoort mee te werken tot het goede doel. Die wat weet, dat ’t algemeen belang kan dienen, of waar ook anderen belang in stellen, hij deele het mee. Wie iets heeft op te merken, dat naar zijne meening anders moet, hij zwijge niet, maar openbare zijn denkbeelden. Laat ik nu ook beproeven, een steentje bij te dragen, en ik doe dat in de hoop, dat dit bij anderen, navolging zal vinden. M. de R.l Ik heb al vele jaren den gang van zaken in Bolsward met aandacht gevolgd. Ik heb al heel wat schoenzolen versleten op onze straten, al heel wat stormen om onze huizen en torens hooren gieren. Van jongsaf, was ik reeds vol aandacht voor ’t geen er in onze stad omging, en ’t was een soort verzamelwoede van mij, ik heb reeds van kindsbeen af knipsels uit kranten en raadsverslagen bijeengegaard, waarin zaken vermeld stonden, die mijn belangstelling wekten. Een berg paperassen heb ik zoo in den loop der jaren verzameld. Veel daarvan heeft voor mij en ook voor niemand meer waarde, doch bij het doorbladeren waar ik mij dezer dagen eens onledig mee heb gehouden, vond ik toch ook veel, dat wellicht anderen interesseert. Nu ow krant weer in haar ouden vorm wil komen, heb ik gemeend, dat er wel een hoekje voor mijn herinneringen is te vinden. (/Oud-Bolsward” heb ik er boven gezet, maar het gaat niet over de vroegere tijden, toen men vechten als een hoofdzaak scheen te beschouwen. Die oude historie laat ik voor de liefhebbers, ik bepaal mij tot ongeveer de laatste halve eeuw, die achter ons ligt. Herinneringen uit mijn eigen jeugd, och ze zijn vele, maar dat betreft minder het algemeen belang. Dat vroeger de schooljeugd ook wel wat uit haalde, behoort hier niet te pronk gesteld te worden, en trouwens de jeugd van tegenwoordig doet er in geen enkel opzicht voor onder, neen, het tegenwoordig geslacht kan er ook heel wat mee. Als ik even aanstip hoe de oude agent Hiemstra vroeger ons steeds op de hielen zat, dan zijn er genoeg medeburgers van mijn leeftijd, die zich zulks zullen herinneren. Misschien weten ze nog wel hoe twee jongens op een vroegen morgen spreeuwen eieren hebben gebaald van het dak der toenmalige Burgerschool. Genoemde agent wist er van en surveilleerde voor schooltijd in de Kerkstraat. Hij vermoedde, dat de daders de eiers in de pet hadden, maar zag geen kans ze te pakken. Toen begon hij een paar andere jongens te beschuldigen, en terwijl die met vuur hun onschuld verdedigden, kwam het heele troepje jon gens en meisjes in een kring er omheen. Ook de twee daders, waar ’t om te doen was, want eensklaps draaide Hiemstra zich om, zette zijn handen op het hoofddeksel van „Piet en Bart, en terwijl hij de eiers stuk wreef, zei hij: Dit zijn twee beste jongens, die komen niet op de daken! Terwijl de eidooier hun over 't verschrikte gelaat liep, smeerden ze ’t gezelschap, en durfden dien morgen niet in school komen. Zulke gevallen vergeet men niet, al wordt men honderd jaar. Een anderen keer betrof het mij zelf. Met twee kameraden was ik in de Meimaand in het land, en vond een paar eieren. Tegelijk kwam in de verte iemand op ons toe; dat moest natuurlijk de politie zijn en wij er van door. Toen we achtervolgd werden, nam de vrees zoo toe, dat we om een proces te ontloopen door de Hartwerder- vaart gingen, ’s Avonds bij donker kwamen we verkleumd in de stad. Mijnheer de Redacteur! I Met bijzonder genoegen heb ik vernomen, dat onze Bolswardsche weer tweemaal per week zal verschijnen. Met groote belang stelling heb ik gelezen het inleidend woord, dat in dat eerste Woensdagnummer het plan nader uiteenzette, wat vooral met die uitgave wordt beoogd. Een blad dat vooral de belangen onzer goede stad Bolsward in ’t oog wil houden, ean Blad ,/Voor allen en door allen” juist, dat is het waar mede ik sympathiseer. Wij leven hier rustig en vredig in ons klein stedeke, we kennen elkander van haver tot gort. Al zijn we niet allen van dezelfde kleur, al heeft de een beginselen, die niet overeen stemmen met de meening van den ander, al komt elk op voor zijn partij, daarom behoeven we elkander den voet niet dwars te zetten, daarom ook elkander niet zwart aan te zien. Gelijk men verschillende affaires heeft waarin men zijn brood ver dient, heeft men, en dat is goed zelfs ook verschillende zienswijzen ten opzichte Het stemt altijd weemoedig, wan neer wij vernemen, dat een beteekenis- vol stadgenoot is heengegaan. Wij Bolswarders werden in den loop van dit jaar reeds een paar maal getroffen door het overlijden van algemeen bekende en geachte inge zetenen, werkzame menschen, die veel tot den bloei en de ontwikkeling van Bolsward en onze plaatsgenooten hebben gedaan. Eerst ontviel ons de heer H. J. Boersma, een man die met meer dan gewone belangstelling deel nam aan het vereenigingsleven onzer ge meente en die ook in zijn jarenlang lidmaatschap van den raad getoond heeft een warm hart te hebben voor alles wat tot Bolswards bloei kon meewerken. Later hadden wij te betreuren het heengaan van den heer H. Groenier, die als hoofd eener school een on noembaar aantal Bolswarders van zijn degelijk onderwijs heeft doen profiteered Helaas genoot hij te kort van zijn zoo welverdiende rust. Wij hadden dien vriendeljjken, alom be kenden Bolswarder nog zoo gaarne wat langer in ons midden gezien. En nu is alweer een verdienstelijk burger van ons heengegaan, een man die vooral voor het zakenleven te dezer plaatse van zoo groote betee- kenis was. De heer K. PLANTINGA overleed den 17en dezer maand na een lang durig lijden. Toen hij in de kracht des levens was, kon hij als een voorbeeld gelden voor menigeen. Ruim 52 jaar geleden vestigde hij te Bolsward zjjn bekende wijnhandel en grossierdtrij en hij wist deze zaak tot zoo groote bloei op te werken, dat zij niet alleen in Bolsward, maar ook in de geheele provincie Friesland, ja zelfs daarbuiten, een uitstekenden naam kreeg. Hier werd het voorbeeld gegeten, wat door een practischen blik, door noesten vlijt en volharding bereikt worden koni De heer Plantinga was niet iemand die in de plaatselijke vereenigingen op den voorgrond trad, al was hij door zyn lidmaatschap vele nuttige instellingen tot steun. Nooit werd te vergeefs een beroep op zijne mede werking gedaan, wanneer men beoogde den vooruitgang van Bolsward’s verkeermiddelen, handel en industrie. Zulke menschen vormen in plaatsen als Bolsward een kracht en zij bereiken tevens, dat men buiten Bolsward met onze plaatselijke belangen gaatrekening houden. Het heengaan inderdaad droevig. Moge het der familie tot troost strekken, dat de overledene werd gewaardeerd in zeer ruimen kring. Tweedaagsche tochten over de Friesche Meren, n.l. des Woensdags van Stavoren naar Sneek en des Donderdags van Sneek naar Leeuwarden. Eet bestuur had de pers uitge- noodigd de eerste tochten op 12 en 18 Juli mee te maken. Van die gelegenheid is door verschillende persvertegenwoordigers uit Holland, Groningen en Friesland gebruik gemaakt en ook wij zijn den eersten dag met zeer veel genoegen gast van de Prov. Ver. geweest. De bedoeling is zoowel de Friezen als ook de inwoners van andere provinciën met het natuurschoon van Frieslands waterkant bekend te maken. De tochten worden gedaan per stoomboot (n.l. met de (/Eendracht 1” van Langweer). De prijs is voor de twee dagen per persoon gesteld op f 10 (kinderen beneden 10 jaar half geld). Aan boord is gelegenheid voor consumptie tegen vast tarief en de bediening is uitstekend. Is dat duur? Bij de beantwoording van die vraag moet de zaak van verschillende kanten bekeken worden. Voor Hollanders, die onze provincie van den waterkant willen leeren kennenis het zeker niet duur. Zij zullen anders voor dat doel een motor- of een zeilboot moeten huren, en dat is in ieder geval veel duurder. De tijden van aankomst en vertrek zjjn zoodanig geregeld, dat de deelnemers des Woensdagsmorgens uit Holland kunnen vertrekken en des Donderdagsavonds weer huistoe kunnen gaan, terwijl zij nog voldoenden tijd hebben om zich vóór hun vertrek behoorlijk te restaureeren. Zij kunnen dan in twee dagen tijd tegen f 10 per persoon, behou- verblijfkosten, meren- Dat is Sted. Muziekkorps „Bolsward” en „Hollandia” Zondag j.l. werd te Grouw het jaarl. concours van den Frieschen Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen gehouden; niet minder dan 22 corpsen namen hieraan deel. Ons Stedelijk Muziekcorps mocht het genoegen smaketf in de eerste afdeeling ^Harmonie” een eersten prijs te behalen met 50 punten. Voor den Directeur, den heer Spitter en de leden zeker een prettige voldoening voor de moeite, die zij zich hebben ge troost om flink beslagen ten ijs te komen. Hulde! Maar nu! De afdeeling (/Uitmuntendheid” waarin het corps nu moet kampen, vraagt prestaties welke niet voor de poes zijn. Dan dienen er instrumenten aangesehaft te worden, die niet nit eigen kas kunnen worden betaald. Wellicht is er een plaatsgenoot, die iets voelt voor het corps, dat Bolsward’s naam ook op muzikaal gebied weet hoog te houden, en ter gelegenheid van dezen succesvollen dag een instrument wenscht aan te bieden. Wie weet. Het muziekcorps (/Hollandia” behaalde in de 2de afd. (/Harmonie” een tweeden prijs met 42 punten. Corps en Directeur wenschen wij hiermede geluk. religie en politiek, maar gelijk alle nering doenden eendrachtig zich beijveren in hun vriendschappelijken aard, daarin uit te munten, moet scherming behoedde 1 l 1 1 1 een j straf gehad, houden, deze provincie werkzaam, pochten later tegen mij, dat ze er in alle opzichten beter waren afgekomen. Wilde ik dergelijke heldendaden meer openbaren, ’k zou niet spoedig uitgepraat zijn, maar... persoonlijkheden moet men in de krant vermijden, en een ander heeft daaraan ook niets. Neen, mijnheer de Red., ik heb veel aangeteekend en verzameld, wat betrekking heeft op den gang van zaken in Bolsward. Ik wensch dat in een zoo mogelijk niet al te dtoge opsomming U aan te bieden. De veranderingen en voorvallen die het openbaar leven betreffen, zal ik trachten in veler herinnering terug te roepen indien U mij elke week een hoekje kunt toestaan. Blijkt het, dat er belangstelling voor is, dan heb ik geruimen tyd stof. Vindt U het van te weinig waarde, dan steekt U er eenvoudig een stokje voor, en... even goede vrienden. Gegroet. OBSERVATOR. Bolswardsche Courant f W g I I 111 UI 11

Bolswards Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1