Officiéél Orgaan der Gemeente Bolsward No. 33 Woensdag 26 Juli 1922 61ste Jaargang KAATSEN. OUD-BOLSWARD. Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 de tentoonstelling Kanttentoonstelling te Leeuwarden. STADSNIEUWS. l'M' en en Hoop doet werken! Hoop is leven! De Jager de geschiedenis I. Roukema (H.) no. 4 door I. Roukema (W.) J. A. Reitsma. i het zwak gestel noodig naar Vlieland gezonden Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent, iedere regel meer gewoon tarief. een ver schalken en Van no. 9 is Knol eens ■i! Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. De Rijksiraat. Wij hoorden mopperen, dat juist nu de feestweek in voorbereiding is, de straat in ’t centrum der stad wordt opgebroken. Men moet zich daarover echter niet te zeer verbazen, en van vroeger weet men, dat men in dit opzicht niet verwend werd. Voor de neringdoenden aan de Rijkstraat mag het iets schadelijk zijn, de feestelijke optochten zullen bun route zoo nemen, dat die straat vermeden kan worden. Wat dit werk zelf betreft, als het gereed II. In myn eerste stuk heb ik gezegd te zullen geven persoonlijke herinneringen. sollicitanten voor gasdirecteur wel 5 Bols- warder ingezetenen waren, n.l. N. de la Lande Cremer, L. Jorritsma, R. D. de Boer, A. Hiemstra en T. R. Schaap natöen die bij velen nog wel in herinnering zijn. Naar ’t ons voorkomt, was geen dezer oude Bolswarders technisch bekend met de fabrikatie van gas doch daar kreeg men een fitter voor. De Directeur had slechts het toezicht, en de administratie. w Met het Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62*/2 cent per 3 maanden Donderdag 20 Juli j.l. is in het Friesch Museum te Leeuwarden een kanttentoon stelling geopend, die tot 20 Augustus zal duren. Een bijzonder mooie collectie fraaie kanten is er te zien. Vele mooie stukken zijn er, o. a. uit de verzamelingen van de Koningin en de Koningin-Moeder, uit het aartsbisschoppelijk museum te Utrecht, uit het museum, voor geschiedenis en kunst van het rijksmuseum te Amsterdam en ook uit tal van particuliere verzameikasten en -kisten. Er zijn er bij van buitengewone schoonheid, waardevolle en historische stukken, eens gediend hebbende om er vorstelijke kledingstukken mee te tooien, vooral uit den tijd dat het een groote weelde was fraaie kantwerken te bezitten. Bij het tentoongestelde zijn plaatwerken opgehangen die ona doen zien, hoe iu de zeventiende en achttiende eeuw de kant werken gebezigd werden om uiting te geven aan weeldezucht door uiterljjken tooi, waarvan we vooral*een zeer duidelijk idee krijgen wanneer wij een paar japonnen op standaards te zien krijgen uit die lang vervlogen dagen. De tentoonstelling werd geopend door den voorzitter van het Friesch Genootschap voor Geschied-, Oudheid- en Taalkunde, mr. P. A. V. baron Van Harinxma thoe Slooten, die dat deed op verzoek der commissie, die ze tot stand bracht. Hij deed dit gaarne om het sympathieke doel, dat ze er mee voor heeft, n.l. de geldelijke opbrengst te storten in het Baart-de-la- Faille-fonds, voor welks rekening kinderen, die versterking van hebben, een tijdje i worden. Hij wijst op het groote en belangrijke werk door de Commissie tot stand gebracht. Want afgescheiden van het doel, verdient het resultaat van den arbeid der commissie dat da tentoonstelling inrichtte, waar- deering, omdat hier is bijeengebracht een verzameling, die allen die belangstellen in het heerlijk mooie kunstnaaldwerk, zal interesseereu. Dit werk mag bogen op een eervol verleden. Wel jammer dat het een verleden is, want de machinale arbeid kwam met zijn nivelleerenden invloedmaar de reactie is gelukkig ook niet uitgebleven, en zoo wordt er de laatste jaren weer moeite gedaan, om het handwerk weer in eere te herstellen. Dit opent het vooruitzicht, dat de zin en de smaak voor de kunst zich bij de menschee weer zullen ontwikkelen, wat niet anders dan gelukkige gevolgen voor hen kan hebben. Met de wensch dat de tentoonstelling voor de bezoekers een bron van groot genot mocht zijn, besloot de heer Van Harinxma. Daarna hield mevrouw Meesenbroek een lezing over van het kunst kantwerken, waarbij zij vooral stil stond bij de drie landen Italië, Vlaanderen en Frankrijk, waar het kant werken (naaldwerk in klosbout) een zelf standige ontwikkeling doormaakte. In de 17e eeuw is het kantwerk in verval gekomen, maar het is goed om dit bij uitstek vrouwelijke handwerk een plaats te hergeven, omdat hier de weelde meteen schoonheid zijn kan. Een verloting is aan verbonden. Wanneer onze lezeressen in Leeuwarden zijn, moeten zij vooral niet verzuimen deze tentoonstelling te bezoeken. Er is veel moois te zien. Dit is ook nog mijn plan, maar nu ’k achterom zie, blijkt mij dat die periode wel wat kort is om voor volledig door te gaan, en dat er daarvóór ook heel wat meldenswaardigs te vertellen is, dat bij de meerbej aarde inwoners wel belangstelling kan trekken; dat er namen genoemd kunnen worden,van personen die bij menigeen nog in herinnering voortleven. Al begin ik zelf ook al ietwat op rijperen leeftijd te komen, in mijn kinderjaren trok natuurlijk de openbare gang van zaken geheel niet mijn opmerkzaamheid en ook later toen ik, gelijk mijn dierbare moeder dat uitdrukte, nog niet droog achter de ooren was, ontging veel mijn aandacht en zijn de persoonlijke herinneringen daaromtrent vaag of bepalen zich tot bijzonderheden, die soms de hoofd zaken uit het oog doen verliezen. Om dus een behoorlijk tijdperk te bespreken, moet ik mij op ’t terrein der overleveringen begeven. Al vroeg open baarde zich bij mij de lust om iets te bewaren wat ik het onthouden waard achtte. Immers onze geheele historie berust op de memoriën van hen, die voor ons geleefd hebben. De oude chronieken spreken van de oudste tijden en de latere schrijvers hebben dat aangevuld, zoodat men daaruit kan nagaan welke gebeurtenissen in den loop der tijden elkaar opvolgden, en boe onze samenleving geworden is, gelijk wij ze nu hebben. Ook wat veranderingen de tqd meebracht wordt door de vroegere bescheiden verduidelijkt. Ik heb de vorige maal reeds gezegd, de oude tijden te zullen laten rusten, doch een kleine blik naar ’t geen nog betrekkelijk kort achter ons ligt, is wel interessant, en leert ook menigwerf hoe en waarom onze gebouwen, instellingen enz. zijn, gelijk wij ze nu zien. Ouderen van dagen zullen, iudien ze m(jn artikelen het lezen waard achten, soms aan namen en omstandigheden herinnerd worden, op de manier als ik in den nog kort achter ons liggenden distri- butietijd werd herinnerd aan wat mijn grootvader wel vertelde over Napoleons tijd. Was het toen het continentaal stelsel, waardoor de aan voer over zee belemmerd werd, in den laatsten wereldkrijg deden de duikbooten ons de producten uit de over- zeesche gewesten ontberen. Ik meen, een tijdperk van ruim een halve eeuw is al een behoorlijk stuk geschie denis. De groote vooruitgang op allerlei gebied, tal van uitvindingen en verbete ringen hebben in de industrie en op het terrein van handel en verkeer zulk een ommekeer teweeg gebracht, dat een terug blik op dergelijk tijdperk al heel wat stof ter bespreking oplevert. Daar komt bij, dat wij in onzen tijd van stoom en machines, veel sneller leven, althans de dagelijksche dingen ons in veel versneld tempo voorbij gaan, dan in ouden tijd mogelijk was. De indrukken zijn vluchtiger en vervliegen daardoor ook spoediger uit het geheugen. Om een geschikt aanvangspunt te hebben, wil ik beginnen met een gebeurtenis, die in die dagen voor Bolsward nog al wat beteekende, de stichting der Gasfabriek. Toevallig is dat juist 60 jaren geleden, dus wij moeten tot 1862 terug. Reeds in 1860 was de St. Janspoort, in 1864 werden de twee andere afgebroken, daar door waren dus de toegangen naar de stad open gemaakt, en het bolwerk ter weers zijden van elke poort in hellende richting afgegraven, gelijk men ’t thans nog aan de eene zijde der voormalige Sneekerpoort kan beschouwen. Door die hellingen bleef dus de wandelweg langs ’t Hooge bolwerk rondom de stad bestaan, doch bij de poorten kreeg men een open ruimte. Bij de Blauw poort is dat later geheel, bij de St. Jans- poort gedeeltelijk, tot plantsoen gemaakt. Het terrein ten Westen van laatstge noemde poort werd bestemd voor de stich ting der Gasfabriek. Het Gasthuis stond voor den bouw er van f 10.000 toe en nu werd den 3den Mei 1862 besloten, tot den opbouw. Burgemeester was toen de heer H. A. Ament, gemeente-secretaris de heer 8. W. Fennema. De aanbesteding had plaats den 5den Juni in twee perceelen. De gezamenlijke aannemingssom bedroeg f 38.165. Tot Directeur werd uit 12 sollicitanten benoemd de heer L. Levoir van Sneek, op een jaarwedde van f 650. Men ziet het, de cijfers waren in die tijden bescheiden. Opmerking verdient nog dat ónder de een paar 5 om 3 Id. (W.) partij. De eindstrijd tusschen 9 en 5 is ver woed. In 't perk laten Staalstra en Dijkstra prachtig werk zien, in vrij korten tijd is U/j spel voorsprong behaald. Met een buitenslag van Knol krijgt no. 5 een half spel, de laatste is echter, een enkele poedel niet meegerekend, uitstekend. De voorsprong wordt vergroot tot 2t/2 spel om 1I2. Het wil in deze partij met Boscbma niet goed vlotten, zelfs verlaat hij het perk en neemt Vlietstra zijn plaats in. Deze verandering kan echter niet de nederlaag afwenden. Verder dan een spel brengt no. 5 het niet. In ’t laatste halve spel slaan Vlietstra en Roukema beiden eenmaal buiten. De punten zijn als volgt: No. 9: 88848828 54. No. 5: 20082280 22. Bovenstaande cijfers geven overigens geen juist beeld van de verhouding. Echter beteakent het een schitterende overwinning. De le piijs werd dus gewonnen door no. 9 H. Knol, N. Staalstra en J. P. Dijkstra. De 2e prijs door no. 5 J. Vlietstra, 8. Bosch ma en De Se prijs P. Helfrich en Vermoedelijk dacht men ook: ambt komt ook de kennis.” Den 11 December, dus pas 6 maanden nadat men met den bouw begonnen was, werd voor ’t eerst het gas ontstoken. Men kan dus niet zeggen, dat het werk niet opschoot, evenwel zijn er dat najaar heel wat klachten geuit over den modderboel op straat, veroorzaakt door het natte weer en de vergravingen in de straten ter wille van het leggen der buizenleiding. Wij allen weten van voor korte jaren wat zulk graven in de stad beteekent, vooral als het in een natte periode geschiedt. Werden eerst de keien vervangen door straatklinkers, kort daarop werden voor de rioleering op verschillende plaatsen geulen gegraven, en als derde compagnon in de herrie volgde het leggen der kabels voor het electrisch bedrijf. In 1862 heeft men, naar meerdere oudjes mij wel gezegd hebben lang gesukkeld met die open straten. Voor mij ligt een correspondentie uit Bolsward, opgenomen iu de Frietche Courant van die dagen, die van zwartgalligheid getuigt. Ik heb echter de mij toegestane plaats ruimte al weer overschreden vrees ik, en moet het dus bewaren tot de volgende week. Ook vond ik een berijmde alleen spraak van een straatlantaarn, die toen voor ’t gas moest wijken. Misschien is ook die dichterlijke ontboezeming na ruim een halve eeuw nog waard, weer in ’t licht gesteld te worden. Gegroet: OBSERVATOR. De Rengerspartij te Leeuwarden, De kaatswedstrijden hadden het de laatste weken al bijzonder slecht getroffen, wat het weer betreft en ook voor de Leeuwarder Kaatsclub leek het Zaterdag niet gunstig. Zondagmorgen ook nog een dreigende lucht, maar het weer hield zich den geheelen goed, zoodat de partijen wel tot hun recht konden komen. De Rengersdag is in de kaatserskringen een bekende dag geworden en juist het feit dat er dien dag niet om geld, maar om luxe voorwerpen gestreden wordt, maakt voor de sportliefhebbers deze partij extra aantrekkelijk. De eereprij», 3 fraaie gouden tikkertjes, aangeboden door de familie van Welderen baron Rengers, hebben wij bezichtigd en bewonderd, en dat de kaatsers er naar streven dezen prijs te bemachtigen en dit een werkelijke eer vinden, kunnen wij ons voorstellen. De volgende 12 parturen waren voor dezen wedstrijd toegelateu: 1. D. Miedema te Irnsum, J. Meester te Sneek en J. K. Zwart te Leeuwarden. 2. A. Smidts te Franeker, A. Rienstra te Sneek en M. Veenstra te Hilversum. 3. Joh. Bosma te Beetgum, H. Plan tings te Wommels en S. VellingateFraneker. 4. I. Roukema te Wommels, P. Helfrich te Midlum en J. A. Reitsma te Witmarsum. 5. J. Vlietstra en S. Boschma te Franeker en I. Roukema te Harlingen. 6. D. Walon, P. Spoelstra en J. Ket ta Leeuwarden. 7. C. v. d. Meulen en J. v. d. Plaats te Harlingen en 8. Sevenster te Leeuwarden. 8. T. Laverinan te Menaldum, A. A. de Haan te Berlikum en R. D. de Jong o. e. a. te Wijnaldum. 9. K. Knol te Harlingen, N. Staalstra te Franeker en J. P. Dijkstra te Menaldum, 10. T. ZijlstrateWitmarsum, R.IJetsinga te Arum en Tj. d« Jong te Tjummarum. 11. M. Miedema te Franeker, G. Koster en I. Jouwsma te Dokkum. 12. R. Werkhoven en V. Bruirisma te Franeker en K. Kooistra te Dokkum. De eerste omloop levert overwinningen op voor no. 2, (waarin vooral de snelle opslag van Veenstra opvalt), no. 4, no. 5, no. 7, no. 9 en no. 11. 24. Een knoeipartij van je welsle. Smidts en Veenstra al bijzonder slecht, no. 4 maakte de 3 spel achterelkaar uit. 57. Jan Vlietstra en zijn maats loopen uit tot 2 spel, als no. 7 nog maar één eerst heeft. Dan bezorgt Sevenster met het pas seeren van een kaats zijn partuur een spel. De twee volgende halve spellen komen aan no. 5, telkens met 66. Vlietstra speelde in deze partij goed, v. d. Plaats en v. d. Meulen beneden de verwachtingen. Interessant is weer de partij 911. Partuur 9, dat in eerste instantie het geweldige no. 10 tegenover zich had, staat nu tegen een niet minder sterk partuur. De opslag-capaciteiten van Miedema en Koster zijn bekend. No. 9 neemt hel eerste halve spel, daarna no. 11’t tweede. Een kwaadslag van Ids brengt aan no. 9 een spel. Daarna is ’t weer Miedema, die De Hoop is voor het mensebdom en den individueelen mensch een onmisbare levensvoorwaarde. De Hoop, welke ieder mensch een onbeschrijfelijke macht geeft tot dragen en dulden, tot wachten en werken, tot leven en tot sterven, de hoop neemt een voorname plaats in, in het leven van den mensch. De Hoop steunde onze voorvaderen in hun reuzenstrijd tegen de Spanjaarden van hun tijd. ffDe Hoop” is de naana, die gij leest op den wimpel van de boot, bestemd om de schatten te brengen van ’t Westen naar ’t Oosten en van het Oosten naar het Westen. De landman heeft zijn hoop gevestigd op een rijken oogst, en die hoop dwingt hem een lied af onder zijn zwaren arbeid. De handelaar, van 's morgens tot's avonds van huis tot huis, zijn koopwaar aan biedende, is het niet de Hoop, die hem in staat stelt, weer en wind, ruwheid en lompheid te verduren? Is het niet de Hoop op beter welstand die de landverhuizers drijft naar het verre westen. Is het niet de Hoop, die den armen teringlijder influistert: nog eenige weken de zomer komt; de zon staat hooger de aarde siert zich als een blijde bruid. Het groeit en bloeit op bergen en in dalen, vroolijke zangen ruischen hem tegen uit de takken der boomen, liefelijke geuren stijgen op van bloem en heester. En is het niet de Hoop die den arme in zijn hut, den verlatene, de weduwe en de wees, ja den gevangene in zijn cel steunt en sterkt. Het lot is machtig. Met geweld schudt het soms ons leven, het kan ons onze gezondheid, goed, huis, eer, vrouw en kroost ontriemen, maar de Hoop in ons, tart het machtige lot. Ziet, als de stormen de boomen als riet schudden en hunne bladeren afrukken, dan vermengen zij hunne vruchtbare deelen met de aarde en strekken den boomstam, waarvan zij eens het sieraad uitmaakten, tot voedsel. Zoo is het ook met den mensch als de levensstormen over onze hoofden varen, dan wordt menig gebouw onzer Hoop omvergeworpen. Maar op die puinhoopen worden door den mensch steeds weder nieuwe gebouwen opgericht. De kracht der Hoop, wordt door tal van teleurstellingen niet verlamd, neen, zelfs put de Hoop uit elke vernietigde verwachting nieuw leven, gelijk de boom zich voedt met zijn verdorde, afgerukte bladeren. Met Hoop ijlt de jongeling zijn toekomst tegen, en evenzoo doet het jonge meisje het de hare. Met Hoop rust het oog der gelukkige Moeder op de haar pas geschonken lieveling. Met Hoop strijdt de man om het bestaan. Met Hoop staart de grijsaard naar het onbekende morgen. Met Hoop op blijdschap en vreugde bij zijn ouders, doet het kind op school zijn best. Met Hoop op de goedkeuring zijner meester spant de leerling op school en werkplaats zich in. En terugdenkende aan de laatste dagen is het de Hoop op voor uitgang en overwinning, die de verschillende partijen het enthousiasme schonk, waarmede ieder voor de hem dierbare beginselen werkte en streed. En zoo is het ook de Hoop, die ons voedt en sterk maakt, dat het goede in ieder mensch de zege zal behalen over het lagere. Het is tenslotte de Hoop op een welslagen, die ons aanspoort met kracht en energie te blijven werken aan den groei en den bloei van ons blad, in het volle vertrouwen, daarmede een goed werk te doen. Zalige Hoop dan, die zoowel door het doen vergeten van het verdriet en de ellende des oogenbliks, als door het voor spiegelen van toekomstige geneugten, zooveel bijdraagt tot leniging en troost in alle wederwaardigheden des levens. Zalige Hoop dan, die ons ook dan niet begeeft, als alle overige genoegens van het leven hunne grenzen vinden. gelijk maakt met zijn keurigen opslag. Hij ziet zelfs kans, een geheele serie naar 't perk te drijven, die moeilijk is te ver werken, maar ook zijn taktiek is bewonde- renswaardig, op 6 gelijk b.v. weet hij met opgeslagen bal Dijkstra te ver- P/2 ®P®1 gelijk te maken, aan den opslag even- uitstekend, terwjjl het perkspel van Staalstra en Dijkstra uiterst goed is. Door een kwaadslag van Ids krijgt no. 9 twee spel, en vrij spoedig haalt daarna Knol met een snellen opslagbal 2% spel, een mooien voorsprong dus. De stand is reeds weer 6 gelijk, Ids neemt met een boven slag dit halve spel en als Dijkstra ten slotte op 6 om 2 kwaad slaat, is de stand 2t/2 spel gelijk. Het begint er echter be denkelijk uit te zien voor no. 11, als een goed opgesiagen bal van Knol 6 punten aau no. 9 oplevert. Jouwsma is in die mate onder den indruk, dat hij den bal, inplaats op behoorlijke wijze toe te gooien, ver buiten het terrein wegwerpt, waardoor een nieuwe bal noodig zou zijn geworden, indien niet de scheidsrechter, de heer Hilarides, hem daarvoor zoodanig straft, dat zijn partuur het veld kan verlaten, en de partij als verloren is te beschouwen. Deze harde maatregel wordt overal als een goede beslissing aangemerkt. Het drietal bestaat alzoo uit 45 en 9. Een flink aantal bezoekers zijn op dit oogenblik op het terrein. Eenige leden van de familie van Welderen baron Rengers zijn aanwezig, terwijl tevens de Commissaris der Koningin met belang stelling den strijd volgt. De partij 4 5 neemt van het begin af een weinig spannend karakter aan. Roukema is meermalen onzeker aan den opslag, daar entegen is Vlietstra zeer goed, en brengt al zijn ballen zeer hoog achter in 't perk, wat hem slechts zelden mislukt. Deze hooge ballen worden niet steeds even goed ver werkt. Op die wijze haalt hij het eerste halve spel, het tweede komt eveneens aan no. 5, daar Helfrich laat zitten. Het 3de verspeelt Ids (W.) door een keer of drie buiten te slaan, het vierde halen Boschma en Roukema (H.) door ieder een kaats voorbij te slaan. Dan is aan no. 4 een succesje wegge- iegd, waartoe meewerkt een buitenslag van Vlietstra. Dit brengt aan no. 4 een spel. Even later echter is 5 gevorderd tot &x/2 spel door een terugslag van Ids (H.) Ook aau 't slot van de partij heeft Roukema (W.) malen pech, een buitenslag op en 6 gelijk brengt het einde, sloeg 10 maal buiten in deze Bolswardsche Couran 1 I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1