der Gemeente Bolsward Officiéél Orgaan UITVERKOOP S. HENGST, BOLSWARD s Het loont Geprobeerd heeft men het dikwijls, maar gelukt is het nog nooit, om de kwaliteit van de zuivere I I I Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 Zaterdag 29 Juii/1922 61ste Jaargang No. 34 VAN ALLE SOORTEN Zie de prijzen in de Etalage. Officiëele Advertentie. DE FEESTWEEK. De Feestweek te Bols ward de „GROOTE SCHOONMAAK” I Karpetten, Matten, Loopers. Mantels, Costumes, japonnen, Blouses. Alle Bank- en Effectenzaken. I W. Zeul Zoon’s BANK Engros TROMP, Sneek. Fa. Johs. TRO MP, Sneek VIER SPECIAAL RAGEN T Pepermunt BEKENDMAKING. Schorten, Rokken, Kinderkousen. Heeren- Costumes en naar maat. I Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62‘/2 cent per 3 maanden Dit nummer bestaat uit 2 Bladen VERITAS. SCHOENENMAGAZIJN „DE KLEINE WINST”. 7 voor Landbouw en Handel, SNEEK, Oude Koemarkt 35. te evenaren, laat staan te overtreffen. DEZE pepermunt is inderdaad medicinaal. en we Borge- de moeite voor iederen winkelier een proef te nemen met de eerste hands ajnbiedingen in SIGAREN en SIGARETTEN bij het aangewezen adres van vertrouwen Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. is afgeloopen en is daarmede weer flink ruimte gemaakt in vele opruimingsartikelen. Waar wij thans weer staan voor eenige feestelijke dagen voor onze plaats, hebben wij gemeend speciaal daarvoor eenige nieuwe artikelen in te koopen. Wij zijn daarin geslaagd en kunnen U deze, voor bijzonder geschikten prijs aanbieden. In verband evenwel met de voorbereiding van de etalageweek, zullen wij i zien. Toen ik daarover wat dieper nadacht zag ik, dat ik mij bevond, of althans moest begeven op politiek terrein, en... ik heb het ook weer laten rusten. Ik ver meld deze twee pogingen alleen, om te doen uitkomen, dat het mij niet aan goeden wil ontbreekt. Een meer breed opgevatte beschouwing over de Zeeweringen, die in onze provincie zulk een belangrijke rol bekleeden, heb ik in bewerking, doch er ontbreken mij nog eenige gegevens. Om U niet langer te laten uitkijken of ik wat bezorgen laat, kom ik nu dan met een praatje over... ja, over iets waar Bolsward thans vol van isDe feestweek van 8 tot en met 11 Augustus, Dat feest is thans op ieders tong, de slimsten droomen er reeds des nachts van. Wat er te zien en te doen zal komen, och dat ontvangt U wel uit andere bron, maar ik wil het even hebben over hetgeen eigenlijk de aanleiding gaf, dat die feestelijk heden hier zullen komen. Dat Bolsward op het gebied van festiviteiten een goeden klank had, weet men. Had ja maar nu wil men ook weer laten zien, dat het niet tot den verleden tijd behoort, doch ook nu nog zoo is. De eigenlijke aanleiding is, dat Bolsward dit jaar de groote bijeenkomst wordt eensgezind sameugewerkt hebben daarbij alle sympathie van meester en Wethouders, die ons in vele, zeer vele dingen ter wille zijn.” Sympathie en ambitie ondervinden we alom, zelfs van menseden buiten de stad. Die groote animo voor onze feestelijkheden blijkt, uit vele feiten. Er zijn bij», voor den Etalage-Wedstrijd reeds ruim 30 namen ingeschreven. Aan de Reciame-Optocht nemen meer dan 30 corporaties, zaken, personen en vereenigingen deel. We mogen niet uit de school klappen, maar toch willen we nog mededeelen, dat het een sckitteren.de optocht zal worden, die de eer van Bolsward hoog zal houden. Er zijn deelnemers, die zelfs met meer dan één wagen te voorschijn zullen komen. Deze optocht, die 's middags 1 uur aanvangt zal niet nalaten indruk op de toeschouwers te maken. Wie iets schoons wil zien, kome Dinsdag 8 Augustus naar Bolsward 1 Het is der moeite waard Ook de Gondel vaart belooft prachtig te zullen worden. Reeds zeventien deelnemers! Met hun lichtjes en lampions zullen de vaartuigen een magnifiek beeld opleveren. Vooral de weerkaatsing in het water is daarbij zoo schoon en biedt ons een fan tastisch schouwspel aan. Van het Concert in het Park kunnen we nog vertellen, dat het terrein verlicht zal worden, waarbij vuurwerk. De overdracht van de Muziektent zal daarbij op plechtige wijze plaats hebben. Dit wordt dus eveneens een moeien avond. Over het concours van tuigpaarden behoeven we niet veel te zeggendie slaagt altijd goed, zooals we weten. Er worden hierbij prachtige prijzen en medailles uit geloofd. Dat de Gymnastiekfeesten uitstekend zullen slagen, daaraan behoeven we niet te twijfelen, wijl de heer C. Kan de leiding heeft. Een nummer van groote aantrekkings kracht is de gecostumeerde voetbalwedstrijd. Ongetwijfeld wordt dit een hoogst komisch schouwspel, waarbij de toeschouwers zich tranen zullen lachen. Nog zij medegedeeld, dat in verschillende sigarenwinkels de voorverkoop van kaarten voor de diverse feestelijkheden plaats zal hebben. Men kan zich dus tijdig voorzien. In de te verschijnen Feestgids zullen alle programma’s der festiviteiten op genomen worden, zoo ook van kaatspartij en concours van tuigpaarden. Losse programma’s zijn niet te verkrijgen. Deze Feestgids is zeer uitgebreid en geeft alle mogelijke inlichtingen omtrent de feesten. Er is geen twijfel, of er zullen, indien het weder wat meewerkt, duizenden naar Bolsward stroomen om de schitterende feesten bij te wonen. Van heinde en verre zijn reeds toezeggingen gedaan. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. van het Friesche Gezelschap binnen hare veste zal hebben. Geen wonder dan ook, dat de stad van Gysbert Japiks zich inspant om de heeren behoorlijk te ontvangen. Zie, wij leven in een gezegend oord. Wij hebben een eigen taal, een eigen historie en ook een eigen aard en karakter. Doch wij Friezen hebben ook onze eigen gebreken. Zijn wij prat op onze taal, gebruiken en gewoonten, wij zijn ook nog altoos wat stijf van nek. Reeds bij de oude Friezen was in gewone omstandigheden de Friesche eenheid dunnetjes gezaaid. De tjjden der Schieringers en Vetkoopers zijn voorbij, toen had men veel partijdigheid. Wie heden goed rondziet, bespeurt wel de Friesche kracht en fierheid, echter daarnaast ook weer die oude eigenzinnigheid die tot tweedracht leidde. Burgemeester en Wethouders van Hen naarderadeel maken bekend, dat op heden door hen afkondiging is gedaan van de volgende door den Raad dier gemeente op 24 Juni 1922 vastgestelde verordening. Verordening op den Keurings dienst van Vee en Vleesch in de gemeente Hennaarderadeel. Burgem. en Weths. voornoemd, R. KUIPERS. De Secretaris, J. MOOK. Wommels, den 27 Juli 1922. In de Friesche taalstrijd partij kiezen wil ik niet, betreuren doe’k ze wel. Ook het scherpst vernuft zou niet vermogen een voor ieder bevredigende oploasing te vinden, tussehen de partijen, die een struikelblok ziju voor den vooruitgang der Friesche taalbeweging. Al valt het niet te ontkennen dat de ontstaande verdeeldheid is voortgesproten uit belangstelling, die belangstelling kan toch langs de lijnen van samenwerking beter gedijen. Er is, zegt men wel eens, een zekere overeenkomst tussehen de Nederlanders en de Boeren uit Zuid-Afrika. Ik meen dat men meer duidelijk kan waarnemen de karaktertrekken tussehen onze Friesche bevolking en die „Boeren”. In een der Zuid-Afrikaansche volksliederen begint elk Bolsward komt al in actie! Bestuur, sub-commissies en deelnemers van de festiviteiten zijn allen druk in de weer, ’t Feest nadert dan ook met rassche schredener moet voortgemaakt worden. Allerlei voorbereidingen moeten getroffen worden, moeilijkheden uit den weg geruimd, deelnemers uitgenoodigd en aangespoord. Maar dit kan gezegd worden„Er Eerst eeu woordje van zelfverdediging, verontschuldiging, of hoe men ’t noemen wil, waarin meteen de verklaring ligt opgesloten, waarom ik in geruimen tijd niets van mij liet hooren. Al een paar malen ontving ik een aansporing van U, om weer wat voor de krant te zenden, ’t Trok de aandacht, zoo schreef U, dai ik zoo stil verdwenen was. Welnu, verdwenen was ik niet, maar ’t scheen er toch niet ver af, of ik het hoekje zou omgaan. Ik ben dezen winter bezocht geworden door de Influenza, de zinkingsziekte, die men gewoonlijk de griep noemt. In letterlijken en figuurlijken zin was ik lamlendig, en ik dacht er ernstig over of het geen hoog tijd was, mijn testament te maken, want ik kon maar niet weer goed er boven opkomen. Telkens verergerde mijn toestand weer, ai» ik meende het ergste te hebben doorgestaan. De dokter wist er evenwel den moed nog in te houden, eu zei, dat ik geen haast bad met beschikkingen te maken. Mijn naaste verwanten, die ook reeds heel wat belangstelling toonden, troostten mij, dat het wel goed zou komen, en ik geen extra onkosten behoefde te maken. Ik ben nu weer zoo ver, dat ik inzie dat èn dokter èn de neefjes gelijk hebben gekregen, mijnbeer de Redacteur, waart dus voorbarig, toen U in de laatste aan maning tot mij gericht, er aan toevoegde: „Of moet ik haast een „In Memoriam” voor U opstellen?” Hoewel zeer benieuwd hoe die er zou uitzien, verheugt het mij toch, dat U dat nog mag uitstellen, even als ik het mijn testament doe. Terzake nu. Ik ben weer bij den wa! opgeklauterd, dokter blijft weg, de neefjes komen niet meer, en ik ben weer begonnen mijn bezigheden te hervatten. Ook voor Uw krant moet ik nu weer wat gereed maken. Een paar stukken heb ik al op het papier gehad, doch ze weer terzijde gelegd. Eerst was het een artikeltje ter bestrijding der slapeloosheid, maar ik vond het te onbe duidend, ja erger nog, ik vreesde, dat de lezers die de goedwilligheid hadden het ernstig door te zien, er des daags slaperig bij zouden worden, en ik had het bedoeld als middeltjes tegen slapelooze nachten. Een tweede stuk handelde over den woningnood en de middelen van overheids wege beproefd, om in den nood te voor- voor de aanbieding stellen, n.l.: Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag 31 Juli 1 Aug. 2 Aug. 3 Aug. Beleefd aanbevelend, couplet met: „Een ieder nasie het sijn...” en dan worden opgenoemd wet, een „reg,” ’land enz. en men laat verder uitkomen, dat het nergens zoo goed is als juist bij hen. Een der coupletten luidt: „Een ieder nasie het syn taal Ons praat vau Kaap tot in Transvaal Wat almaal maklijk kan verstaan... Wat gaat die ander taal ons aan?” Welnu een zekere voorliefde voor ons gewest en onze taal is hier ook in ’t spel, maar de Boeren eendracht moeten we ook zien te benaderen. Ook Friesland heeft zijn eigen taal, Die elk hier kan verstaan; Wij strijden voor ’t behoud er van, Tast men ons rechten aan. Wij willen allen met elkaar Die taal voer’ naar omhoog, De stoere Friesche drege zin Houd’ elk daarbij in ’t oog. Een Rijk, waar tweespalt is en haat, Men onderling voert strijd, Zoo’n Rijk, dat weet een ieder wel, Raakt weldra uit den tijd. En als een volk, ’t zij groot of klein, Zich leent aan eigenwaan, Dan is het einde ras nabij, Daar kan men vast op aan. Integendeel, waar eendracht heerscht, Men krachten snoert aaneen, Daar weet men voor geen struikelblok, Komt m’ over ’t slimste heen. Daar de aanleiding van de feestweek, de Friezendag mij wat heeft afgeleid, hoop ik de volgende week terug te komen met een beschouwing over wat die week te Bolsward verder beteekent. f-t Bolswardsche Courant SCHOENEN. I 1 -• SS3WH1 W W1 Mlm r WW!OiililWa8W!Bliiim?im wi D. T. v. d. BERG, St. Jacobsfraat 13 - Harlingen. HORLOGEMAKER GOUDSMID - OPTICIEN ALLEEN WAAR DE BRIL UITHANGT.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1