Officiéél Orgaan der Gemeente Bolsward 1 W. Zeijl Zoom’s IN PLAATS van af te nemen door allerlei aanbod van andere soorten, gaat de omzet van de zuivere MEDICINALE 12 Augustus 1822 No. 37 61ste Jaargang CHficiëele AdvertenÉsën. Feestweek Bolsward BANK Alle Bank- en Effectenzaken. Zaterdag Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62*/2 cent per 3 maanden Dit nummer bestaat uit 2 Bladen J □ML; 8—11 Augustus 1922 voor Landbouw en Handel, SNEEK, Oude Koemarkt 35. Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. PAARDENMARKT. Burgemeester en Wethouders van Bols ward maken bekend dat de Paardenmarkt zal worden gehouden op MAANDAG 21 AUGUSTUS 1922. Burgem. en Weths. voornoemd. Bolsward, den 9 Aug. 1922. Levering turf en geklopte cokes. Ten Gemeentehuise van Hsnnaarderadeel worden vóór 26 Augustus a.s. prijsopgaven verzocht voor de levering van 15000 stuks baggelaar, 3000 lange turven en 290 H.L. geklopte cokes in het Gemeentehuis en de 4 Openbare Scholen in de gemeente. De voorwaarden liggen ter Secretarie te Wommels ter lezing. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken in zake vrijstelling. De Burgemeester van Hennaarderadeel brengt ter algemeene kennis, dat omtrent aanvragen om vrijstelling van den dienst plicht, betreffende de hieronder genoemde personen de uitspraken zgn geschied.. Bos Reitze, Dijkstra Atze Bauke, de Faber Hubertus Jan, Frankena Obe, Schild Luitzen, Spannenburg Gerben, Te^ema Andries, Andela Jelle, Boersma Sietze, Dijkstra Hajje, van der Leij Anne, de Wolff Haring, Okkema Haije, wegens broe- derdienst voor goed vrijgesteld en Abma Frans, wegens broederdienst voorloopig vrijgesteld. Allen lichting 1923. Tegen elke uitspraak kan binnen tien dagen, na den dag dezer bekendmaking in beroep worden gekomen door a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door diens wettigen vertegen woordiger b. door elk der overige voor deze ge meente voor dezelfde lichting ingeschreven personen of door diens wettigen vertegen woordiger. Het verzoekschrift, daartoe aan de Koningin te richten, moet met redenen zijn omkleed en worden ingediend bij deu burgemeester, ter secretarie dezer gemeente. De Burgemeester zorgt voor de doorzending van het verzoekschrift. Voor zooveel betreft uitspraken, door Gedeputeerde Staten gedaan, kan bovendien de Commissaris der Koningin binnen den- zelfden termijn bij de Koningin in beroep komen. Wommels, 9 Augs. 1922. leden van Als dit verslag onder de oogen onzer lezers komfa zijn de feesten reeds Voorbij, maar de herinnering er aan, zal allen, die één of meer der feestdagen in Bolsward hebben doorgebracht nog lang bij blij ven. Want al heeft bet weer niet zóó mee gewerkt als wij gaarne hadden gezien, wij mogen gerust zeggen, dat de nummers van KERMIS - BOLSWARD Burgemeester en Wethouders van Bols ward maken bekend dat de JAARMARKT aanvangt op Maandag 28 Augustus e.k. en eindigt Zaterdag 2 September e.k., telkens des morgens 8 uur; dat voor muziek enkel vijf draaiorgels na keuring worden toegelaten; dat voor staanplaats van tenten, kramen en disscben men zich moet aaamelden bij den Inspecteur van Politie ender opgaaf van de afmetingen der inrichting enz. dat voorts wordt gewezen op de bepa lingen van de Loterijwet; dat het Vuurwerk zal worden afgestoken op Donderdag 31 Augustus e.k., des avonds te 9 uur. Burgem. en Weths. voornoemd. Bolsward, den 9 Aug. 1922. in der jaren loop veel goeds tot stand gebracht en zij wordt ook heden weer door ons op prijs gesteld. Er is opgemerkt en ik moet zeggen met een schijn van groote waarheid dat het tegenwoordig geen tijd is voor feestviering en vreugde. Het zakenleven verkeert onder den druk eener malaise, die over heel de wereld wordt gevoeld en waarvan, hoe kan het ook anders, ook hier de gevolgen worden ondervonden. Maar toch mag dit naar onze meening geen reden zijn, om bij de pakken te gaan neerzitten. Ook in tijden van stilstand en slapte doet Bolsward goed, de aandacht op zich t« vestigen. Hier is een oude en goede naam hoog te houden en waar onze stad, door ligging en verkeersmiddelen, wel eensmoeite heeft om mee te kunnen komen in den concurrentiestrijd, daar willen wij het getuigenis afleggen, dat de geest der burgerij hier op het excelsior is gericht. Meer dan elders moeten de Bolswardsche zakenmensohen zich inspannen om vooruit te komen en zij hebben zelfs in dezen tijd gemeend niet te megen stilzitten, maar opnieuw aan den dag te leggen hun ijver om mee te komen met anderen en waar megelijk aan den spits te staan. Zoo worden de festiviteiten die wij heden beginnen, geboren uit den drang naar vooruitgang, uit de zucht om mee te doen uit de behoefte om te laten zien dat de wereld niet gediend is door zich neer te leggen bij tegenslag of moeilijkheden, maar dat aan pakken de boodschap is, met arbeidslost en waakzaamheid. Zso willen wij dan ook de festiviteiten niet beginnen uit zucht naar louter feest vreugd, elkaar opschroevend tot een stemming die niet bestaat, maar wij willen de festiviteiten bezien uit het oogpunt van Bolsward’s belang, ia de hoop, dat menig stadgenoot er niet alleen tijdelijk maar ook blijvend voordeel bij behalen zal. Het is ons een voorrecht, dat Gjj, mijnbeer de Burgemeester met Uwe Wet houders het eerecomité hebt willes vormen in deze feestweek. In de hoop dat wij zullen slagen in ons pogen om opnieuw bij vele vreemdelingen den goeden naam van Bolsward hoog te houden, verzoek ik U, mijnheer de Burge meester, deze feestweek te willen openen. Precies om 10 uur was ook aangevangen de Etalage- W edstrijd met meer dan 50 deelnemers. Wij kunnen niet anders zeggen, dan dat alle winkeliers, zoowel zij, die voor den wedstrijd waren ingeschreven, als zij, die dit niet waren, hun beste beentje hadden voorgezet. Het eene artikel leent zich natuurlijk beter en gemakkelijker tot het maken van een mooie etalage dan het andere, doch alle etalages waren de moeite waard, zich er eenige oogenblikken voor op te houden. Er waren er bij, getuigende zoowel van fijne smaak als van practischen zin der etaleurs, en wij zagen etalages die ons bewondering afdwongen voor bet vele werk er aan verbonden. Een ieder zal begrijpen, dat wij ons van een beoordeeling moeten onthouden; trouwens wij zouden ons er niet gaarne aan wagen en het zal den heeren Jury-leden zeker niet gemakkelgk vallen de verschillende prijzen toe te kennen. Om 1 uur begon de Reclame- Optocht, die de volgende route nam: Opstelling van den optocht op een terrein bij den heer O. A. Hiddema. Route: Pasver, Groote Dylakker, Snorkstraat, Broarestraat, Jongemastraat, Groote Markt, Dijkstraat, Kade, Sneekerpoort, De Dijk, Broere- en Snorkstraat, Gr. Dylakker, Koemarkt, Schildwijk, Dijkstraat, Blauwpoort, Hol- landiastraat. Er waren nu reeds heel wat menschen op de been. Vele zaken waren gesloten of hadden hun personeelen vrijaf gegeven, voor een ieder was het feest en van buiten was reeds een massa volk naar onze stad gekomen., In dichte rijen stonden de toeschouwers langs den geheelen door den stoet te volgen weg, geschaard. De muziek van ons Sted. korps ging voorop en volop werd door iedereen genoten van dezen werkelijk schit terenden reclame-optocht. Evenals big den etalage-wedstrijd, hadden onze zaken-men- schen ook nu weder, geen kosten noch moeite gespaard om met iets moois voor den dag ts komen. Wij zagen rijk versierde wagens, waarbij wij weder bewondering hadden voor den reuzenarbeid er aan besteed, doch ook voor de financieels opofferingen er aan verbonden. Ook waren er bij die om het komische van gedeelte van heeten. Om half drie begon de Kaatswedstrijd. De kaatswedstrijd trok Dinsdagmiddag een massa publiek en jammer dat de partij moest worden gestaakt wegens het voort durend slechte weer. Er werd uitstekend gekaatst en in de enkele halve spellen die gespeeld werden konden we eenige fraaie bovenslagen aanschouwen. Toen begon de regen hevig te vallen en hadden de aanwezigen eerst hoop dat bet bij een donderbui zou blij ven, het bleef doorregenen van ’s middags 4 tot ’s nachts 3 uur en werd tegen vijf uur door kaatsers en bestuur besloten Woensdagmorgen 11 uur de partij voort te zetten. Er werd opnieuw geloot, waarna de lijst er als volgt kwam uit te zien 1. T, Zrjlstra, Witmarsum, I. Roukems, Harlingen en Tj. de Jong, Tjummarum. 2. I. Roukema, Wommels, J. A. Rsits- ma, Witmarsum en R. D. de Jong, Wij- naldum. 3. J. Vlietstra, Franeker, N. Staalstra, Franeker en J. P. Dijkstra, MenalHum. 4. A. Snoidts, Franeker, A. Rienstra, Sueek en J. Heeg, Oosterend. 5. M. Miedema, Franeker, P. Helfrich, Midlum en 8. Boechma, Franeker. het rijk voorziene programma, allen, dus zonder uitzondering, uitstekend zijn geslaagd. En daar heeft iedereen vol ijver en liefde toe medegewerkt. Heel Bolsward heeft zich ingespannen om den vele vreemdelingen die van uit de geheele provincie en ver daar buiten naar hier waren gekomen, te laten zien, dat Bolsward vol fleur en leven is, dat handel en nijverheid er bloeiend zijn, dat Bolsward zich voortdurend wil bewegen op den weg van vooruitgang en door noesten en harden arbeid een waardige plaats wil blijven innemen onder de belangrijkste plaat sen van Friesland. Van zeer vele particuliere wonigen, win kels en openbare gebouwen wapperden de vlaggen. Alle straten hadden een feestelijk aanzien, doordat de bewoners zich beijverd hadden in het aanbrengen van guirlandes, lampions en green. Aan de Saeekerpoort, op de Koemarkt en het Grootzand waren eere-poorten geplaatst. Io verschilleude straten werd ’e avonds geïllumineerd. Zoo was het o. a. een frappant gezicht al die lichtjes te zien, in een lange rij, vauaf de brug Stadhuis, langs de Rijkstraat, Gr. Dijlakker tot aan de nieuwe St, Jansbrug. Rondom kwam ons het Z/Welkom” tegen en was het aangenaam een wandeling doer onze stad te maken. EERSTE DAG. Had het den vorigen dag nog bijna voortdurend geregend, reeds vroeg in den morgen van den eersten feestdag zag men de opgewekte gezichten der menschen, die elkaar spraken over het schitterend mooie weer en allen waren vervuld met den wensch dat het zóó de geheele week moeht blijven. De winkeliers waren verheugd, dat het eindelijk 8 Augustus was; nu konden zij de gordijnen voor hunne etalages ophalen, teseinde het publiek te laten zien, het vele moois dat zij in hunne winkelkasten haddea tentoongesteld en waarmede gelijk een einde kwam aan hun geheimzinnig gedoe der laatste dagen. Des voormiddags ten 10 uur had de Officieele Opening van de Feestweek plaats ten Raadhuize. Toen alle leden van Bestuur en de verschillende Commissies in de Raadzaal aauwezig waren, uam de heer H. Eisma het woord en sprak de volgende rede uit: Mijnheer de Burgemeester, Heeren Leden van het Bagelijksch Bestuur! Bolsward is in feestdos en vlaggentooi. De winkeliers hebben zich ingespannen om te doe» uitkomea, wie op de meest smaakvolle, de meest praktische en de schoonste wijze zijne waren weet teétaleeren. En ook nog heden zullen Bolsward’s zakenmenschen, met medewerking van enkele vereenigiagen zich beijveren om in een optocht door de stad te trekken ten einde van stadgenoot en vreemdeling de aandacht te vragen op de artikelen, die zij produceeren of verhandelen. Deze vreedzame wedstr^'d is de vrucht van een samenwerking van Bolsward’s geheele burgerij, van alle richtingen, van alle klassen. Wilde men de noodige aandacht vestigen ep Bolsward’s beteekenis voor handel en industrie en voor het vreemdelingenverkeer dan moest hier wel een omlijsting plaats hebben door een aantal festiviteiten, die naar wij hopsn, uit alle oorden de vreemdelingen tot ons zullen trekken. Daarbij hebben wij rekening gehouden met de greote liefde, die in geheel Friesland wordt gevonden voor de eigen taal, waarin het stichtelijk woerd zoowel als de speel kunst tot uiting zullen worden gebracht. Voorts hebben wij, de liefde der Friezen kennend voer kaats- en paardensport, voor gymnastiek, voor versiering en muziek, ook daaraan de noodige ruimte op onsprogramma gegeven. Doch vooral ook hopen wij het oog der menschen en hun gevoel voor de historie te kunnen streelen, door de aanschouwelijke voorstelling van een merkwaardig tafereel uit de geschiedenis van het oude Bolsward. Wij staan hier op historischen grond. Het stadhuis van Bolsward was in den loop der jaren reeds vele malen het uitgangspunt van tal van pogingen om het zakenleven der burgerij vooruit te brengen. Al aanstonds past ons dus een woord van hulde aan U, mijnheer de Burgemeester, dat Gij dit schoone stadhuis tot onze beschikking hebt gesteld, om van hier uit het sein te geven, dat de voorgenomen festiviteiten een aanvang kunnen nemen. Die officieele erkenning van elke poging der burgerij om de stad tot bloei te brengen, die samenwerking tusschen magistraat en ingezetenen, heeft velerlei gebied meeleeft en niettegenstaande haar geïsoleerde ligging meegaat met haar tijd De uitstallingen van allerlei artikelen, welke hier als regel kunnen worden gekocht, zullen hopen we, van kijkers straks koepers maken. Op dat gebied kan ze nog heel goed wedijveren en overtreft ze zeker vele plaatsen, wier ligging beter en wier aantal inwoners grooter is. Mannen van nijverheid en handel, dat dat ook deze feestweek Uw debiet bevor- dere, dat zij U en de stad ten goede kome. Weest overtuigd dat ook wij bij den voortduur gaarne alles zullen steunen wat haar bloei kan bevorderen. Voor vreemdelingen is hier veel, naar den omvaeg der stad zelfs zeer veel te zien en valt er voor menig oudheidkundige dubbel te genieten. U allen hoeven wij ’t niet te zeggen, ge weet wat Bolsward in dezen biedt maar grijpt deze gelegendheid aan om het velen te laten zien, opdat het toerisme Bolsward blijve beschouwen als één dier historische steden, die een bezoek waard zijn. Hier leefden en werkten kuustenaars en is nog veel kunstgenot te smaken. Hun werk is nog steeds een voortdurende reclame voor onze stad. Veel is sedert de dagen van Gysbert-om veranderd en verdwenen, maar moge er veel verdwenen zijn, toch is er ook veel dat nog in de herinnering voortleeft. In deze feestdagen zal gelegenheid zijn om onze oude Friesche taal to sprekken en to hjerren, seis ya de greate tsjerke. De Erie zendei nimt een bést plak yn. Sport ontbreekt niet. Neen, aan elk die het nuttige aan het aangename wil paren, wilt ge iets geven. Keus is er ruim. De opzet van Uw willen is groot. Van harte hopen wij dat ook weer en wind zullen medewerken om alles te doen slagen. Er zijn misschien menschen die meenen dat feestvieren niet noodig is. Tot dezulken behooren wij niet. Een volksfeest achten we van tijd tot tijd noodig, om weer eens goed en duidelijk de band te voelen, die ons als burgers samenbindt. En ook een feest, zooals ge U voorstelt thans te vieren, keeft onze volle ryaapathie. Veel moeiten en bezwaren, Hooggeachte Heer Eisma, waren er, maar gij hebt ze met Uw staf overwonnen. Wij twijfelen niet of onder Uw beproefde leiding zal dit feest strekken tot meerdere samenbinding van alle inwoners, zullen velen genieten van de uitvoering van Uw met zooveel zorg opgesteld program, zal bekendheid gegeven worden aan veel wat hier te zien en te koopen valt en zal Bolswards oude roem hoog gehouden worden, want bij alles zullen we blijven Rjucht en sj lucht, als dy van Boalsert. Ik verklaar de feestweek voor geopend. Nadat de heer Praamsma ,de feestweek dus officieel voor geopend had verklaard, noodigde de Heer Eisma B. en W. uit met de geheele Commissie een rondegang door de stad te maken. Aan welke uitnoodiging gaarne werd voldaaa. Thans begaven allen zich naar het bordes. Voor het stadhuis stonden onze muziek korpsen opgesteld. Zoodra B. en W., gevolgd door den heer H. Eisma en overige commissieleden op het bordes verschenen, zette de muziek, onder leiding van den beer Spitter, het Friesch Volkslied in. Een massa volk was om en bij het Stadhuis aanwezig; allen luisterden met stille aandacht blootshoofds naar de opwekkende tonen der muziek en het was een treffend moment, toen het refrein deor B. en W. en alle andere heeren krachtig werd meegezongen. Met de muziek voorop werd hierna een Rondegang door de stad gemaakt. Omstuwd door een massa volk, ging deze eerste optocht door de Jongemastraat, Broerestraat, Kerkstraat, om de Groote Kerk, Bagijnestraat, brug Gasfabriek, Groote Dijlakker, Koemarkt, Schildwijk, Dijkstraat, Groote Markt, Grootzand, Kade, Gasthuis- brug, Hid Herostraat, v. Munnickbnizen- straat, Gysbert Japicksstraat, Sneekerpoort, de Dijk, Jongemastraat, Stadhuis. Langs den geheelen weg stonden de menschen geschaard en met iedere tram kwamen de bezoekers uit de omliggende dorpen aan. g T Pepermunt elke week nog vooruit. Oorzaak; KWALITEIT. Engros: TROMP, Sneek. Direct nadat de heer Eisma zijn rede geëindigd had nam onze Burgemeester de E.A. Heer 8. J. Praamsma het woord en zei het volgende: Mijnheer de Voorzitter en het comité voor de feestweek. Het is ons aangenaam U in zoo grooten getale hier te zien, om de officieele opening der feestweek bij te wonen, welke gij mij hebt opgedragen. Uw ruime opkomst doet ons zien, dat in onze goede stad nog steeds diezelfde geest heerscht om als't het belang derzelve geldt, als één man daarvoor op te komen. Onder- het door U gesproken woord, mijnheer de voorzitter, groeide mijn be langstelling eo sympathie voor de feestelijk heden, die een aanvang staan te nemen. Nu door U zoo duidelijk is uiteengezet op welken grondslag deze feestelijkheden rusten, is het mij een zeer aangename taak tot de opening te zijn geroepen. De motieven zoo achtereenvolgens naar voren gebracht en ontleend aan de werkelijk heid van het ter uitvoering gereed liggende plan, geven in hoofdzaak ook mijn ge dachten weer omtrent de feestweek. Bolsward, onze goede, oude stad te doen meeleven in handel en nijverheid om be kendheid bij te brengen of te herinneren aan velen in den lande, aan de massa die wij verwachten te toonen, dat zij niet is een doode stad, maar een, waar een arbeid zame bevolking woont, die op veel en aan verbonden. ons deden lachen hun voorstelling. Het geheel was zeer mooi en mag dit het programma goed geslaagd Bolswardsche Courant 1 S

Bolswards Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1