der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan I Zomerdag De collectie TROMP, Sneek. Overbekend TROMP, Sneek. I Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 61ste Jaargang Woensdag 16 Augustus 1922 No. 38 OWiciëele Advertentie. Feestweek Bolsward. Feestweek-Varia. de gondel- is van daarom deelen, bij zeer of winterdag, mèt of zonder feesten, ALTIJD komt van pas de heerlijke zuivere JgT Pepermunt Overal verkrijgbaar. Engros: TROMP, Sneek. SIGARETTEN is weer met zéér vele nieuwe gewilde soorten uitgebreid. PRACHT-aanbiedingen in SIGAREN. was dan ook of het oordeel was aan dat van heeren Commissie-leden den leider in alles door zijn Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. het, dat een uitnemend SPECIAAL adres voor wederverkoopers in Chocolade en Suikerwerken Cacao, Biscuits enz. is i ,i De heer Eisma wijdde woorden van dank aan zijn mede-bestuurders en aan alle Commissie-leden voor hun medewerking, waardoor het hem zoo gemakkelijk gemaakt werd goede leiding te geven. Bovenal verdienen een woord van dank de zakenmenschen, wien geen kosten nog moeite te veel is geweest het hunne bij te dragen tot het slagen der feestweek. De feesten hadden niet zoo goed geslaagd als wij den steun van hen hadden moeten missen. De Bolswardsche feestweek is geëindigd en zoo we ooit een feest hebben gehad met succes, dan geloof ik wel dat het dit feest geweest is. En als we vragenis het doel bereikt? dan meen ik, dat de zwartgalligste zelfs zal moeten zeggen, ja Want het doel was: om reclame te maken voor Bolsward, om reclame te maken voor de zaken der ingezetenen. Er is geen feest gevierd louter om feest te vieren, maar omdat we dat noodig hadden in ’t belang van ’t geen we wenschten voor Bolswards burgerij. Bolsward staat in vele op zichten achter bij andere plaatsen, niet ’t minst wat het verkeer betreft. En daarom moet de trom geroerd worden, om de aandacht op Bolsward te vestigen. En ziet, van alle kanten hadden we medewerking; de goede geest, die altijd in Bolsward heerscht, kwam ook nu weer schitterend tot uiting. En wat nu het mooist was? Wat het mooiste moment was? Ja, dat hangt van verschil van smaak, van verschil van positie en vele andere dingen af. Onder daverend applaus werd door den Voorzitter aan den heer D. Gerritsma een zilveren lepel en vork uitgereikt voor zijne vele bemoeiingen en ten slotte betuigde hij zijn dank aan de heeren van de pers voor hunne medewerking. De heer Gerritsma bracht dank aan den heer Eisma voor diens uitstekende leiding van het feest. Liet het weer zich den eersten dag niet zoo gunstig aanzien, de volgende dagen was het mooier. De feestweek is uitstekend geslaagd. Het bezoek is enorm geweest. Laat ons hopen dat deze feestweek er ook in ruime mate toe heeft bijgedragen, den band der broeder schap tusscben allen, die wonen en werken in Bolsward, nauwer aan te halen. Deze feestweek heeft alweder het bewijs geleverd, hoe wij ons van nature aan elkaar ver bonden weten, hoe wij, met terzijdestelling van onderlinge kleine verschillen, ten slotte toch één groot geheel moeten vormen, willen wij iets grootsch tot stand brengen. En de geest van saamhoorigheid is het geweest, die de onderlinge vriendschap heeft bevorderd en een meerdere achting en eerbied voor ieders werken en streven heeft helpen vestigen. Zoo zullen de gehouden feesten niet alleen materieel Bolsward ten goede komen, doch zal er ook een hooger en mooier voordeel aan verbonden zijn geweest. Dat dit zoo moge zijn. En toen was het woord aan den heer A. Alt om het rapport der Jury mede te deelen betreffende den uitslag der bekro ningen. Begrijpelijkerwijs was aller aandacht thans hierbij en afgaande op het krachtige applaus dat steeds klonk bij het afroepen van de namen der bekroonden, was dit rapport zeker wel naar genoegen der aan wezigen. Dit gold zoowel bij het uit brengen van het rapport betreffende den etalage-wedstrijd als den reclame-optocht. Het aanwezige publiek was gelegenheid gegeven schriftelijk zijn stem uit te brengen voor de mooiste groep in den Reclame- optocht en de heer Alt het houden* nieuwsgierig te vernemen van het publiek gelijk de commissie. En werkelijk was dit zoo, ten opzichte van den len prijs winner de beer H. Bosma, die een overweldigend aantal stemmen verkreeg en nog 85 stemmen meer had dan de op hem volgende. De heer Bosma ontving naar aanleiding van deze publieks- uitspraak uit handen van den heer S. J. Praamsma, namens B. en W. een kostbaar schilderij, landschap, met breeden gouden lijst. Het Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62’/2 cent per 3 maanden BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Bols ward brengen ter openbare kennis der in gezetenen, dat de rekening wegens de ont vangsten en uitgaven van de gemeente over den dienst 1921 vanaf heden gedurende veertien dagen, in de gewone bureau-uren, op de secretarie dezer gemeente voor een ieder ter lezing is neergelegd en tegen betaling der kosten in afschrijving ver krijgbaar gesteld. Burgemeester en Weth. van Bolsward, 8. J. PRAAMSMA. De Secretaris, H. HAITSMA. Bolsward, 14 Aug. 1922. Als bewys van de goede verstandhouding tusscben onzen, in den volsten zin des woords geachten burgervader en onze Bols wardsche bevolking, benevens het volle en niet ten onrechte gestelde vertrouwen in ons politiecorps, moge dienen, dat, toen onzen burgemeester werd gevraagd of hij voor de feestweek hulp wilde hebben van een aantal manschappen der Kon. mare- chaussee’s, hij dit niet noodig vond en er voor bedankte. En de goede orde, die gedurende de feestdagen overal heerschte, zoowel bij de uitvoering der versehillende nummers van het programma, als gedurende den overigen tijd, heeft bewezen, dat de heer S. J. Praamsma daaraan goed gedaan heeft. Hij zag er dan ook niet tegen op, om waar dit een enkele keer noodig was, zelf tusschen- beide te komen en door zijn vaderlijk woord dreigende onaangenaamheden te voorkomen. zeer welkom was en bijdroeg tot het goed slagen van dezen turndag. Vanaf het Sportterrein, trokken de gymnasten nog door de stad, en toen was het tijd voor ons om naar „De Doele” te gaan, waar om 8 uur zou plaats hebben de Feestelijke prijsuitdeeling van etalage-wedstrijd, reclame-optocht, gevel- versiering, buurtversiering en de gondel- vaart. Op dezen avond werd medewerking ver leend door ons zoo gunstig bekenden algemeen bemind dubbel mannenkwartet, dat acht zeer mooie nummers ten gehoore bracht. Ook de heer F. v. d. Spoel stond op het programma vermeld voor van voordrachten en dit deed met succes. De zaal was tot achteraan gevuld. Alle plaatsen waren bezet en er heerschte een echt gezellige stemming. Allen waren verheugd over het goed geslaagd zijn van deze feestweek. De leiding van dezen feestavond was in handen van den heer H. Eisma, voorzitter van het Bestuur. Aan de bestuurstafel op het tooneel had ook plaats genomen onze geachte Burgervader en verder de heeren Commissieleden met hunne dames. Nadat het Friesch Volkslied door allen staande gezongen was, sprak de beer Eisma er zijn voldoening over uit, dat dit feest zoo uitstekend is geslaagdhij sprak over de goede harmonie die heerscbend was tusscben alle deelnemers en den goeden geest van eensgezindheid tusscben Bestuur, Commissie-leden en inwoners van Bolsward. Hij baacht hulde aan den heer Burgemeester voor zijn sympathieke medewerking en sprak woorden van waardeering voor ons kranig politie-corps, dat onder de bekwame leiding van den Inspecteur, de heer v. d. Vliet, had medegewerkt aan de handhaving der goede orde. Gedurende de feestdagen verdrong zich doorloopend een groot aantal nieuwsgierigen voor onze etalages om de werkelijk rjjke en zeer interessante collectie medailles, distinctievee en lauwerkransen te zien. Wij mochten van den voorzitter en ver schillende commissieleden, alsmede van vele andere personen complimentjes in ontvangst nemen voor de wijze waarop wij de medailles enz. hadden tentoongesteld. Ea juist in deze dagen is weder zoo duidelijk gebleken van hoe groote bekend heid het is, dat men alle nieuwsberichten bij ons te weten kan komen. De menschen stonden vaak opgehoopt voor het bekende „bulletin-kastje”. Het is zoo gëmakkelijk en wij zijn dat zoo gewend”, hoorden wij iemand zeggen, „als ge wat weten wilt betreffende het een of ander, dan loop je maar even naar de zaak van Cuperus, als het ffkastje” buiten hangt, dan is er ook wat nieuws”. Op verschillende plaatsen in de stad waren gedurende de feestweek reclamedoeken Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. II. Provinciale Sportfeesten. Wij laten hieronder volgen den uitslag der onderlinge wedstrijden voor leerlingen van Rijksgroepen en Gymnastiekschool Balver werpenMeisjes Gymnastiekschool. Ie prijs M. Rosier, 2e prijs P. Schilstra, 3e prijs J. Spoelstra. Vlag genwedloopSchool le klasse. Ie prijs T. Hettema, 2e pr. G. Zantmann, 3e prijs R. de Vries. Bal-verslaan Meisjes Gymn.-School 2e kl. le prijs 8. Bruins, 2e prijs T. Dijkstra, 3e prijs A. Banning. Hardlocpen le prijs A. H. v. d. Werf, 2e prijs Sj. Visser, 3e prijs G. Statema. Korfbal-verwerpenM. Gymn. School Se kl. le prijs 8. van der Linde, 2e prijs R. Cuperus, 3e prijs P. v. d. Werf. Hardloopen le prijs F. Bootsma, 2e prijs L. Zijlstra, 3e prijs R. Scheffer. BinderwedloopJongensGymn.-Sehool 2ekl. le prijs Sj. Steensma, 2e prijs L. Statema, 3e prijs K. F. Bruinsma. Korfbal-verwerpen ïe prijs K. Dijkstra, 2e prijs T. Dijkstra, 3e prijs K. F. Bruinsma. Bal verslaan Rijksgroepen Jongens R.G.A. le prijs M. Roode, 2e prjjs M. Bangma, 3e prijs H. Wolthuizen. Verspringen le prijs W. Nijdam, 2e prijs P. Winia, 3e prijs G. de Jong. Rardloopen met doelen: Jongens R. G. B. le prijs P. Oord, 2e prijs J. Roorda, 3e prijs T. de Jong. Bandbal-verwerpen le prijs R. de Jong, 2e prijs S. Wiersma, 3e prijs M. Andela. Bal-verslaan: Meisjes R. G. D. le prijs T. Talsma, 2e prijs J. Couperus, Se prijs J. Ringnalda. Bardloopen le prijs M. Stellingwerf, 2e prijs D.Faber, 3e prijs A. Ringnalda. Snelloop met wedloopMeisjes R. G. E. le prijs L. v. d. Kam, 2e prijs 8. Leefrink, 3e prijs W. Ringnalda. Korfbal ver werpen le prijs 8. Westbroek, 2e prijs H. van der Veen, 3e prijs A. de Jong. Aan den ’s middags gehouden optocht namen een twaalftal vereenigingen deel, waarbij enkele met hun banieren. De geheele stoet telde meer dan 300 personen. Het was een frappant gezicht deze jonge turnsters en turners, luchtig en flink in hun aardig tenue, door de stad te zien marcheeren en vooral het opkomen op het Sportterrein was treffend mooi, évenzoo de vaandelgroet. Het défilé maakte indruk op de groote massa toeschouwers. Het was juist tijdens dit défilé dat de Inspecteur van den Bond van Lichamelijke Opvoeding, de heer Graafland, op het terrein kwam en daar verder den geheelen middag bleef. Van enkele clubwedstrijden namen wij den uitslag op. Doordat het te laat werd om in ons vorig nummer af te drukken, moeten wij de anderen nog vermelden en zou ons te ver voeren wilden wij verslag geven van den geheelen avond. Laten wij daarom volstaan met nog mede te deelen, dat de bijeenkomst kwart voor éénen 's nachts was afgeloopen en alle aanwezigen dankbaar en voldaan huiswaarts keerden. Had in „De Doele" een feestelijke bijeenkomst plaats, het was dezen laatsten avond ook in de stad nog zeer druk en vroolijk. Op het Marktplein van 810 uur een groot contert, waarop door het Stedelijk Muziekkorps een programma van acht nummers werd uitgevoerd. Het aantal menschen dat zich op ’t plein en in de aan grenzende straten bewoog, was zeer groot. De illuminatie in de stad was dezen avond het mooist en oogstte veler bewondering. Op de brug tegenover het Stadhuis werd nog wat klein vuurwerk afgestoken. Er werd gezongen, kortom, bet was gezellig en druk op straat en geen oogenblik werd ook nu weder de orde verstoord. Bij?, het eindigen van ons verslag past het ons, een woord van dank te schrijven voor de aangename en welwillende mede werking, die wij als vertegenwoordigers van één der plaatselijke bladen van de zijde der autoriteiten, zoowel als van het Bestuur en Commissieleden der feestweek mochten ondervinden. Steeds werden ons alle ge- wenschte inlichtingen verstrekt, overal hadden wij toegang en werden wij in de gelegenheid gesteld ons werk te doen. Vooral onzen dank aan den E. A. heer Burgemeester S. J. Praamsma en aan onzen kranigen en met zooveel tact optredenden Inspecteur van Politie, den heer v. d. Vliet en zijn dito manschappen voor hun vriendelijke en tegemoetkomende houding gedurende de geheele feestweek. Zoo zijn deze feesten weer voorbij en heeft Bolsward getoond nog springlevend te zijn. Het heeft zijn oude roem schitterend gehandhaafd en het bewijs geleverd, dat een goede, eendrachtige samenwerking veel tot stand is te brengen. Want het doel van deze feestweek is niet geweest, zooals de beer Eisma bij de opening óók reeds heeft gezegd, uitsluitend om feest te vieren, om pret te maken, om een stemming op te wekken, die niet be staat, doch om Bolsward vooruit te helpen, om te toonen dat in Bolsward leeft en werkt een bevolking, die er naar streeft aan de spits te staan op het gebied van handel en nijverheid, die er naar streeft de aandacht te vestigen op Bolswards industrie, die er voor wil blijven zorgen, Bolsward het centrum blijft van opgewekt zakenleven. Dat ook het Gemeentebestuur daadwer kelijk medewerkte deed aangenaam aan, het ging er om de vreemdelingen hierheen te trekken en daar heeft heel Bolsward belang bij. Mannen en vrouwen van alle richtingen en uit alle klassen hebben saam- gewerkt, allen bezield met dezelfde gedachte: onze stad vooruit te helpen. laten nu volledigheidshalve alle uitslagen hieronder volgen Polsstok-hoogspringen. 21 deelnemers, le prijs, V. Z. M., aangeboden door J. Zijlstra Hz., A. Ras van Sueek, SM.; 2e prijs, Z. M., aangeboden door een eerelid van „Lycurgus”, J. Popma van Bolsward, 2.90 M.3e prijs, B. M., W. de Vrij van Harlingen, 2.80 M. Hoogspringen van voetballers. 14 deel nemers. le prijs, Z. M., M. Brandsma van Bolsward, 1.50 M.2e prijs, B. M., J. Wempe van Sneek, 1.45 M., met het lot tegen H. van Delden van Sneek, ook 1.45 M. Twaalfkamp „Lycurgus”. Wisselmedaille, aangeboden door den heer Sutherland Royaards, en waarom thans voor de eerste maal werd gekampt, E. Statema van Bolsward. Slingerbal-verwerpen. le prijs, V. Z. M., 2e groep van „Hercules”, Oldeboorn, met 105.65 M.2e prijs, Z. M., aangeboden door een eerelid van „Lycurgus”, „Wil helmina” van Bolsward, met 101.85 M. 3e prijs, B. M., aangeboden door het K. N. G. V., „Durate” van Bolsward, met 101.50 M.4e prijs, diploma, 2e groep „Wilhelmina” van Bolsward, met 101.30 M. De persoonlijke prijzen voor slingerbal- verwerpen, twee kunstvoorwerpen, vielen ten deelle prijs aan mej. J. Piersma van Oldeboorn, met 30.45 M.2e prijs aan mej. A. Meijer van Harlingen, met 29 M. Hinderniswedloop met voetbal. 13 dee - nemers, le prijs, kunstvoorwerp, M. Braudsma van Bolsward; 2e prijs, idem, W. Schoutense van Sneek. Voetbal-vertrappen. 10 deelnemers, le prijs, Z. M., M. Cordau van Leeuwarden; 2e prijs, B. M., W. Schoutense van Sueek. Estafette-wedloop. le prijs, V. Z. M., aangeboden door de Ijsclub Bolsward, „Vlugheid en Kracht” van Harlingen, in 402/6 seconde; 2e prijs, Z. M.,aangeboden door den heer T. Popma van Bolsward, „8. 8. 8.” te Grouw in 403/5 seconde 3e prijs, Z. M. aangeboden door den heer T. Popma, „Durate”en „T.O.N.E.V.I.D.O.” van Bolsward, in 404/5 sec. Om pl.m. 6 uur begon de lang verbeidde Gecostumeerde Voetbalwedstrijd, die werkelijk zeer vermakelijk was. Van ernstig voetballen bemerkten wij niet veel. Het was een werken met de voeten, maar meer nog met de handen, een hollen en draven en rollen en tollen over en door elkaar, waarvan het publiek en vooral het jongere, verbazend veel genoot en de lachspieren liet werken. Er waren zeer aardige en mooie costuums bij en alle spelers, benevens de scheidsrechter, deden hun best het lange wachten te ver goeden door hun grappen In potsen. De jury kende den le prijs, V. Z. M., aangeboden door de Maatschappij Hollandia toe aan den „Indiaan” voor zijn costuum 2e prijs, Z. M., aan den „Clown” voor zijn humor. De Indiaan was H. Huisman, de Clown Klaas de Jong, beide van Bolsward. Daarna „Touwtrekken” voor ploegen van 6 turners, le prijs, V. Z. M., aangeboden door de Maatschappij Hollandia „8. 8. 8.” van Grouw; 2e prijs, Z. M., aangeboden door de afdeeling Bolsward N. B. L. O. „Hercules" van Oldeboorn; 3e prijs „T.O.N.E.V.I.D.O.” van Bolsward. En toen volgde tot slot der Apotheose, die zeer mooi was en een daverend hand geklap en bravo-geroep der toeschouwers ten gevolge had. De uitreiking der prijzen vond daarna plaats en om half acht was deze sportdag teneinde. Het programma was veel te groot. De dag werd zwaar, niet alleen voor de mede werkenden, maar ook voor de dames en en bovenal voor van dezen dag, den heer C. Kan, zoo flink en krachtig bijgestaan vrouw. Zeker komt hen een woord van hulde en dank toe voor hun reuzenarbeid op dezen sportdag verricht. Ook nu heeft de heer C. Kan het bewijs geleverd een gymnastiek-leeraar te ziju van groote bekwaamheid, een man waarop onze stad trotsch mag zijn. Hij heeft zijn moeielijke taak weder schitterend vervuld, waarbij hem de hulp van den heer A. Vis en die der dames «n heeren commissieleden Bolswardsche Courant

Bolswards Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1