der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan S. HENGST, Bolsward. Profiteert van den Uitverkoop SCHOENENMAGAZIJN „DE KLEINE WINST”. Zaterdag 19 Augustus 1922 61ste Jaargang No. 39 gaawsJ Officiëeïe Advertentie. T Een nabetrachting. MBF* Zie de prijzen in de Etalage. ’“Wl Aanbevelend, W. Zeul Zoon’s BANK Alle Bank- en Effectenzaken. Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 p—— D. T. v. d. BERG, Provinciale Sportfeesten Dit nummer bestaat uit 2 Bladen c. Uit Bolsward. 2. 3. mon IN HET Mg voor Landbouw en Handel, SNEEK, Oude Koemarkt 35. a. di - Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62'/2 cent per 3 maanden Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent, iedere regel meer gewoon tarief. St. Jacobstraat 13 - Harlingen. HORLOGEMAKER GOUDSMID - OPTICIEN ALLEEN WAAR DE BRIL UITHANGT. eenig. volgden de stokoefeningen van „Durate”. De zeer ingewikkelde oefeningen werden zonder fouten keurig uitgevoerd. De heeren van „T.o.n.e.v.i.d.o.” stonden alweer klaar en lieten ons mooie oefeningen met flinke robuste houdingen zien. Ambachtsteekenschool. Met verwijzing naar de in ons nummer van Woensdag jl. voorkomende advertentie, waarin de dag van aangifte voor de nieuwe cursus van de Ambachtsteekenschool werd was heel aardig bij het concert op ’t Marktplein nog eenige regen gevallen. Alles bijeen genomen, moet men zeggen dat het weer heeft meegewerkt, de getoonde belangstelling van het publiek was gsoot en de feestcommissie heeft succes gehad van haar werken. Het ligt niet op mijn weg een critische beschouwing te geven van de feestelijk heden, moest ik, ik zou slechter met lof kunnen spreken van de verschillende nummers. Ik heb echter iets anders nog op mijn hart en dat moet er af, het is iets wat mij nog meer opwond dan misschien voor mijn nog altoos zwak gestel wel goed was. Toen ik al die menschen, al dat gewoel, de fraaie optochten, de smaakvolle etalages, zag, was dat voor mij een verrassing. Grooter verrassing was daar echter aan vooraf gegaan, vooreerst omdat het zoo geheel onverwacht kwam en ten tweeden omdat het mij persoonlijk betrof. Toen ik den voorlaatsten Zaterdag de krant doorzag, zette ik groote oogen op. Ik vond daarin een tot mij gericht vers. Waarde B.mijn dank voor de mij bewezen attentieTe veel eer, dunkt mij, doch de waarheid moet ik hulde doen, ’t streelde mijn ijdelheid. Uw fraai en bondig gedicht zegt veel. Myn dank voor uw gelukwensch aangaande mijn herstel. Slechts gedeeltelijk kon ik meegaan met wat U verder zegt over mijn „helder oog” en „scherpe pen”. Best is mijn gezicht niet, ik moet mij bedienen van een bril gelukkig geen gekleurde. Het doet mij evenwel goed dat U getuigt, dat mijn blik nog helder is... maar die scherpe pen Hoe moet ik dat verstaan? Ik beijver mij juist extra om niet scherp te zijn en niemand te na te komen. De Feestweak te Bolsward kan geslaagd heeten. Al schenen de elementen des daags te voren het er op gemunt te hebben, het feest in ’t water te gooien, de zon heeft bepaald gelet op de smeekende blikken en de lonkjes haar toegeworpen, en des Dinsdags begon het feest met volle ver wachting onder uitgezocht schoen weer. Echter Pluvius is een schalk, als een echte straatjongen stond hij, met de handen in den zak, op een afstand glimlachend de reclame-optecht te begluren en toen men daarna aanving met de kaatspartij, heeft hij gedachtdaar zal ik een bordje voor strijken. En hij heeft getoond wat bij kon. Overvloedig stortte hij den ge- heelen middag en avond, ja, den halven nacht er bij, zijn regen over onze omgeving uit en lachtte tranen over de zwarte gezichten die hij alom zag verschijnen. Misschien waren het tranen van leedvermaak, toen hij de feestvreugd bluschte. Gelukkig zijn er ook andere krachten, die het weer mee besturen. Aurora kwam ons den volgenden morgen lieflijk toelonken, ’t was of de zomerlucht de stad hartelijk omhelsde, als wilde ze vergoeden wat de schalk Pluvius had bedorven. Bemoedigend klonk dien morgen het Friesch Volkslied van ’t Muziekkorps toen de Bestuurders en vele leden van het Frysk Seiskip for Tael en Skriftenkennisse jnet de tram aankwamen. Vele feestgangers Veel meer instemming vindt bij mij uw laatste couplet. Ik beaam ten volle geen poëet te zijn. Al zaagt Gij, waarde heer B. denkelijk over ’t hoofd, dat ik pas van ’t ziekbed ben opgestaan, en derhalve nog niet op kracht ben gekomen, toch weet ik zelf ook heel goed, dat mijn rijmlarij heel zwak was. Waarom ik mij er dan aan waagde? zult Gij vragen. Och zie, er is zulk een massa proza om ons heen, dat een beetje poëzie daardoor gemengd zoo goed doet. Gelijk de Feestweek de Bols- warders heeft opgemonterd uit de dage- lijksche sleur van hun werkkring, zoo doet een paar regels rijm bevallig aan in een droog stuk geschrift. Ik weet wel, ’t is tegenwoordig voor een poëet moeilijk zijn natuur niet te verzaken, de maatschappij is te prozaïsch. Wie zich in den lasthef der illusiën waagt, komt meestal zeer ont nuchterd er van terug, met moreels hoofd pijn van den vervlogen roes op den koop toe. De rooskleurtjes van den poëet worden begraven onder de sombere tinten van den prozamensch. Doch maak U over mij niet ongerust, mijn Waarde! ik zeide het reeds ik stem geheel in met uw slotregel. Omdat het thans echter nog al in trek schijnt te komen, iets op rijm in de krant te zetten, en rijm is nog lang niet altoos poëzie, heb ik mij ook op dat gevaarlijk terrein gewaagd. Ook zelf lees ik gaarne een gedichtje, en ’k moet mijn naam eer aandoen, dus de waarheid niet verhelen, er was misschien een beetje ijdelheid bij in ’t spel. Hartelijk dank voor uw goed gemeende vriendenraad, de dichter ligt nn geheel in zwijm en ’t zal moeite kosten hem weer bij te brengen. N og een woord je o ver mij n naam V eritas”. Dien naam wensch ik hoog te houden, al weet ik zeer goed, -dat het soms een moeilijke taak is met de waarheid voor den dag te komen, want immers, men wi dikwerf de waarheid niet. Er bestaat een gedicht ja, ’k heb een voorliefde voor gedichten „De Waarheid en Ezopus”’ Dat gedicht is van niemand minder dan van Mr. Willem Bil- derd^’k, dus dat zal wel goede vaar zijn. Het polsstokhoogspringen bereikte een zoodanige hoogte, dat elke sprong met spanning werd tegemoet gezien. De vrije oefeningen van de jongens en meisjes gaven een prachtigen aan blik van alzijdige lichaamsoefening. Het’ toestel-turnen gaf weer blijken van moed en lichaatnsbeheersching. „Durate” zagen wij brugturnen en het lijkt ons toe dat deze club aardig vooruit gaat. Wij zagen tenminste mooie oefeningen uitvoeren. „Wilhelmina” turnde aan het paard. De oefeningen waren moeilijk. Toch kunnen wij niet zeggen dat er beter werd geturnd dan bij de knodsoefeningen. „Lycurgus” werkte aan de ringen en wij zagen zelfs Althof en de oude veteraan v. d. Klei eenige oefeningen maken, die nog niet voor enkele jongeren behoeven onder te doen. Bravo heeren. Een turner blijft altijd jong. De evenwichtsoefeningen meisjes 3e kl. G. S. stonden op zeer hoog peil van evenwichtsgevoel. Dit zijn zeer nuttige oefeningen. De adspiranten „Wilhelmina” turnden nu beter aan de brug dan het vorig jaar. De estafettewfdloop blijft altijd een nr. van spanning. Nu was het een combinatie van dames en heeren. Dit was een aardige attractie en toonde ons dat door dames ook wel hard kan worden geloopen. De gecostumeerde voetbalwedstrijd wekte in hooge mate den lachlast op. Het was ook een heel koddig gezicht. Hierna volgde het touwtrekken. Dit was nogal spannend en gaf staaltjes van kracht te zien. De slot-apotheose was prachtig. Alles getuigde van fijne symmetrie. Daar het echter later was geworden dan aanvankelijk was gedacht, was niet veel publiek meer op het terrein. Naar wij vernamen kwam dit doordat sommige vereenigingen zonder kennis geving waren weggebleven, zoodat op het terrein inderhaast het programma moest worden omgewerkt, wat tot eenige stoornis aanleiding gaf. Het geheel heeft ons echter een beeld gegeven van de beoefening der gymnastiek en wij kunnen niet nalaten de deelneemsters en deelnemers toe te roepen „Brengt ieder nog één lid mede dan hebt gij een goed werk verricht in het belang der lichamelijke opvoeding en der geestelijke opvoeding”, want Een gezonde ziel is slechts in een gezond lichaam. Orgelbespeling Martinikerk. A.s. Maandag 21 Augustus 1922, des avonds uur precies, zal de 6e voor dracht van den heer A. Alt plaats hebben. Het programma luidt: la. Koraal: Als ’k eens van d’ aarde scheide. (Gez. 271 7.) b. Figuratie, overWenn ich einmal soil scheiden. Johann Brahms. Concerto no. 9 B Dur. G. F. Handel. a. Bourrée; b. Andante; c. Spirituoso d. Menuet. Larghetto uit de He symfonie. L. v. Beethoven. Souvenirs de mon enfance (Suite a 5 pieces). A. Guilmant. Legende; b. Prière et berceuse; c. Tempo Menuetto; d. Cantilena pastorale (a mon Père); e. Marche furèbre et chant serapbique (h sa nère). Na verteld te hebben, dat de Waarheid naast andere wereldsche vertooningen op trad, werd zij uitgejouwd en verdreven, wijl ze in haar spiegel den menschen toonde loe en wie ze waren. „De Waarheid redde met de vlucht Heur lijf en spiegel nog; Ach, sprak ze met een diepen zucht, Men wil hier slechts bedrog". Die klaagtoon werd opgevangen door een vergroeid en nietig ventje Ezopus, en deze bood der verdrevene voordeel en gewin aan, als hij den spiegel eens in gebruik mocht hebben. De voorslag werd aange nomen en de kleine vent pakte de zaak heel anders aan, door namelijk dezelfde beelden in den spiegel te vertoonen, maar er de verklaring bij voegende, dat hij liet zien de karakters van redelooze schepselen. Nu was de uitwerking frappant; men uichte en maakte gedurig toepassingen op buren, vrienden en bekenden. „Dat ’s heerlijk, dat is wonderbaar! „Dat is de moeite waard!” Zoo juicht en joelt men door elkaar, „Dat heeft zijn rechten aard!” Van een onzer medewerkers ontvingen wij nog onderstaand overzicht betreffende de 11 Augustus 1922. 10 uur vm. Uitvoering alg. vrije oefeningen leerlingen L. S. Over het algemeen werden de oefeningen door de Meisjes beter uitgevoerd dan door de Jongens. De muziekbegeleiding en goed gekozen. De enkele fouten die gemaakt werden, waren het gevolg dat de Generale Repetitie in de vacantie plaats had gehad. De optocht werd op tijd begonnen. Jammer dat slechts een muziekkorps aanwezig was, zoodat het in den pas marcheeren voor allemaal niet doenlijk was. Te 1.40 werd het Sportterrein op gemarcheerd, waar een eenvoudige opmarsch in slingergang eën goed overzicht der deel nemers gaf. De hierna gevolgde vaandelgroetgaf een imposanten indruk. De alg. vrije oefeningen der turners dreigden op een mislukking uit te loopen. Het tempo der muziek kon door de turners niet worden overgenomen, zoodat weer op het veel te langzaam gespeelde turnlied de oefeningen werden uitgevoerd. De knodsoefeningen van „Wilhelmina” en hare adspiranten gaven echter een schitterend beeld van oefening en maat gevoel. Een krachtig applaus viel hun ten deel. Bij het bok- en paardspringen zagen wij verschillende staaltjes van moed. De meisjes van de le kl. G. S. deden flink hun best, terwijl de jongens op fanatieke wijze het slagbalspel beoefenden. De alg. vrije oefeningen der turnsters waren in één woord gezegd „af”. De uitvoering en muziekbegeleiding waren Hierna de dames kwamen van alle kanten reeds vroegtijdig de stad binnen, en vriendelijk knikte men in ’t voorbijgaan elkaar toe, de feestelijke stemming was zichtbaar op de glundere tronies. Al was er niet veel belangstelling bij de voortzetting der gisteren verregende kaats partij, toch liep de Friezendag goed van stapel. De bijeenkomst in „de Doele” en vooral de „sprekkerij” en ’t orgelspel in de kerk trokken veel belangstelling. Wat klonken de orgeltonen plechtig, wat treffend was het de landstaal te hooren in dat ruime kerkgebouw, verheffend daarna die inheemsche zangen En des namiddags kwam de Groote Historische Optocht geheel tot zijn recht. Al dreigde het zwerk soms even, de zon schitterde af en toe op de blinkende helmen en kurassen der krijgers, de deftige burger vaderen in hun fluweelen tabbaards, de borgeren te voet en edellieden te paard, alles vormde een lange optocht, die tusschen de drommen toeschouwers voortschreed. Ook „Fryske Trou” trok veel belang stelling, maar de deugniet Pluvius gluurde weer om een hoekje en trachtte de feest vreugd te vergallen, ’t Gelukte hem niet; al begon hij juist toen de melkers aan de beurt waren, weer met zijn gieter te spelen, de melkers zijn zulks wel gewend en er volstrekt niet van vervaard. Omdat ze echter meer parapluie’s dan hoofden voor zich zagen, moesten ze toch even pauze houden. Het spel kon al spoedig vervolgd worden en verder ongehinderd doorgaan. De maaiers (ook de machine- maaiers als aanvulling en met den tijd meegaande) ’t landvolk en de schippers, ze waren wel niet bang voor den regen, maar hadden ’t toch liever niet en ze werden ook ongemoeid gelaten. De herhaling van den optocht van Stadhouder van Bronckhorst was iets ver vroegd, want de Gondelvaart, die den vorigen avond niet kon doorgaan, zou nu plaats hebben. Toch scheen dit den schalk ook nu niet naar den zin. Daar hij zelf geen voorraad meer had (hij was den vorigen dag te gul geweest) vroeg hij hulp bij zijn makker JEolus, doch deze scheen dat volkje op het water wel genegen. Om den deugniet te vriend te houden, want zij tweeën hebben elkander noodig, blies hij een paar malen eenige lichtjes uit, doch die konden weer worden opgestoken en ze werden verder met rust gelaten. Toch was de bengel er nog op uit den boel te bederven en hij trok nu Jupiter zoo plagend aan den mantel dat deza als gesard begon te brommen en te dreigen. De terugtocht van de gondelscheepjes moest gestaakt worden maar dat was ook alles wat hij uitwerkte. De toeschouwers hebben genoten, al was het voor velen wel wat beangstigend met zulk onweer nog huiswaarts te moeten gaan. Donderdag heeft de schurk het niet meer gewaagd een spaak in het wiel te steken. De herhaling van de Reclame- optocht, al waren de gelederen gedund, had opnieuw succes. De opvoering van Fryske Trou, het Concours van Tuigpaarden en des avonds de feestelijkheden en illuminatie in het Park, ze hebben alle volop belang- stellinggetrokken en evenzoode Gymnastiek- feesten op het Sportterrein des Vrijdags. Aan het einde van dien dag, toen de feestelijke prijsuitdeeling in „De Doele” van het weer onafhankelijk was, is toch Plaatsing bij den Motordienst. De Burgemeester van Bolsward brengt ter kennis van belanghebbenden, dat inge schrevenen voor de lichting 1923, die tot gewoon dienstplichtige worden bestemd en niet in hel bezit zijn van een bewijs van voorgeoefendheid, kunnen worden gedeta cheerd bij de 8CHOOLCOMPAGNIE VAN DEN MOTORDIENST. Zij, die er prijs op stellen voor zoodanige detacheering in aanmerking te komen, moeten hun verlangen daartoe dadelijk na ontvangst van de kennisgeving van hun bestemming tot gewoon dienstplichtige schrif telijk mededeelen aan den Commandant der Schoolcompagnie van den Motordienst te Haarlem. Het schrijven behoeft niet ge zegeld te zijn. Zij behooren daarbij op te geven; a. hun geslachte- en voornamen. b. den datum van geboorte. de gemeente, waar zij voor den dienst plicht zijn ingeschreven, en d. hun lotingsnummer. Het is noodig, bij het schrijven ver klaringen over te léggen waaruit hun be kwaamheid in het chanffeursvak of als motorrijder blijkt. Een rijbewijs kan niet als zulk een verklaring worden aangemerkt. De Chef van den Generalen Staf bepaalt wie van de gegadigden voor de detacheering in aanmerking komen. Dezen worden inge- lijfd bij het regiment vestingartillerie te Utrecht. Na daarbij een maand van hun eerste oefeningstrjd tehebben vervuld, worden zij bij de schoolcompagnie van den motor dienst gedetacheerd. De Burgemeester voornoemd. Bolsward, 16 Augustus 1922. Maar waarom is men nu gestreeld Door alles wat men ziet? Een ieder ziet zijns buurmans beeld En kent het zijne niet. „Zie daar!” riep toen de Bultenaar, „Men wil de Waarheid wel, „Doch nergens loopt zij meer gevaar, „Dan in het Fabelspel”. Hierna heb ik voor ditmaal niets meer te zeggen. VERITAS. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Bolswardsche Courant 4. pa 1U

Bolswards Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1