der Gemeente Bolsward Officiéél Orgaan S. HENGST - Bolsward. Profiteert van den Uitverkoop VS Pepermunt Ï.V. R. G. Van Slooten’s 1 BE BE ,1 f SCHOENENMAGAZIJN „DE KLEINE WINST”. MF Zaterdag 26 Augustus 1922 61ste Jaargang No. 41 Zie de prijzen in de Etalage. Officiëele Advertentiën. hl BEKENDMAKING. Alle Bank- en Effectenzaken. Prima kwaliteiten. Groote keuze. Lage prijzen. 1 V r W. Zeijl Zoon’s BANK Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 HUBERT KRAAK, Iel. 446 - LEEUWARDEN - Nauw 174 Aanbevelend, Dit nummer bestaat uit 2 Bladen Uit Bolsward. Toekomstmislukkelingen. Deze verordening treedt in MOTORDIENST. I SLUITINGSUUR. Was altijd al medicinaal Is altijd geneeskrachtig Blijft altijd de allerbeste - 0.75 - 0.30 - 0.75 - 0.30 - 0.80 HORLOGES, KLÓKKEN Hi De belastingplichtige moet het betaalde belasting te allen tijde Hennaarderadeel belanghebbenden, flink geteekend in het verschillende medailles IN HET e, f- van geboorte, de gemeente, waar den dienstplicht zijn ingeschreven, ENGROS bij den fabrikant Suikerwerkfabr., Harlingen. Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. GEOPEND mogen zijn tot ’s nachts 2 uur. Burgem. en Weth. voornoemd, 8. J. PRAAMSMA. De Secretaris, H. HAITSMA. De Kaatspartij. Voor de groote kaatspartij op Woensdag 30 Augs. zijn voor bet prijswinnend partuur 3 zilveren distinctiefs aangeboden door de h.h. Mr. B. Berger, Beschermheer der ver- eeniging, J. H. Ypma te Arum en G. H. Plantings te Bolsward. De bovengenoemde distinctiefs liggen ter bezichtiging bij den heer K. Falkena Bz., sigaren-magazijn, tegenover ’t Stadhuis, Bolsward. Het Bestuur der Kaatsvereeniging „Bols- ward” verzoekt alle ingezetenen Woensdag a.s. de vlaggen uit te steken, teneinde het feestelijk aanzien onzer plaats te verhoogen. voor Landbouw en Handel, SNEEK, Oude Koemarkt 35. Motor-, Auto’s-en Rijwielfeesten. Er heeft zich eene commissie gevormd, welke op Dinsdag 29 Augustus, ter ge legenheid onzer kermis, groote wedstrijden op bovenstaand gebied zal organiseeren. Behalve eene betrouwbaarbeidsrit voor auto’s en motoren, zullen er ook behendig- heidswedstrijden voor motoren, een optocht van versierde fietsen en gecostumeerde fietstere en fietsers, benevens wedstrijden met hindernissen plaats hebben. Vooral de behendigheidsrit, belooft buiten gewoon mooi en vermakelijk te worden. We hoorden van een zeer amusant no. Reeds werd er waarborgfonds, en en andere prijzen toegezegd. De heer Ids Piso, restaurant „Het Park” te Sneek, zegde wederom eene sierlijke lauwertak toe, in den zelfden geest als ZEd. er eene schonk aan de commissie voor de feestweek. Als technische commissiétreden de heeren S. v. d. Form, Leeuwarden; P. Straatsma, Witmarsum en W. v. d. Werff, alhier, op. De zaak is dus in goede deskundige handen. Wij wenschen de commissie mooi weer en veel bezoek toe. Wij maken er op attent, ter bevordering van de deelname, dat voor versierde fietsen geen inleggeld behoeft te worden betaald. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Witteveen de danstent van Bakker, terwijl in de Dijkstsaat en nog enkele andere straten verschillende andere tenten zullen worden opgebouwd. Behalve dit al, zijn er nog enkele onontbeerlijkheden, z.g. amusementen, zonder welker aan wezigheid de kermis eigenlijk geen kermis zou zijn, die wij echter niet zullen opsommen. Evenals verleden jaar zullen ook nu in de kermisweek, n.L Dinsdag a.s., motor- wedstrijden plaats hebben, op Woensdag wordt de groote kaatspartij gehouden en Donderdag hebben op de Kade de kinder spelen der Blauwpoort-Commissie plaats, terwijl ’s avonds een groot vuurwerk wordt gegeven. Zoo is er ook nu weder voor elk wat van zijn gading en de jeugd is reeds in volle actie. Dé aanwezigheid van al de kermisge- legenheden komt de gemeentekas ten goede, het staangeld en de belasting brengen nog al aardig wat op. Een druk bezoek zal de ondernemers ten goede komen, doch ook onze nering doenden hebben er belang bij en wenschen wij hen allen goede zaken toe. Wij hopen dat van geen mispassen zal worden vernomen en meenen hiermede te kunnen volstaan. Als actueel nieuws blad hebben wij alleen willen vermelden wat er a.s. week in Bolsward staat te gebeuren. Kinderspelen Blauwpoort. Zooals onze lezers in de advertentie in dit nummer kunnen lezen zullen dit jaar de kinderspelen plaats hebben op de Nieuwe Turfkade en wel het gedeelte van de Blauw poort tot de Klippen. Dat de spelen niet plaats hebben daar waar zij reeds zoovele jaren zijn gehouden, vindt zijn oorzaak in de vele aanvragen voor het plaatsen van de kermisvermake lijkheden, waardoor de Bargefenne nu ook geheel bezet zal zijn. De commissie hoopt natuurlijk dat dit niet zal schaden aan de algemeene deelname onzer Bolswardsche jeugd. Burgemeester en Wethouders van Bols- watd maken bekend, dat gedurende de Kermis openbare vermakelijkheden, winkels en café’s In een der laatste nummers van de Haagsche Dameskroniek schrijft Kristine van Altena een raak stukje over de Haagsche jongelui van tegenwoordig. Zij schrijft: „Waar komen in godsnaam die honderd tallen verwijfde en verweekelijkte joggies en heertjes vandaan, die geen ander levensdoel schijnen te hebben, dan zich te kleeden, of beter toilet te maken, en te paradeeren in bars, of café terrassen en langs den strand boule vard Zie ze daar nu gaan, in gang en figuur gelijk aan die paskwillige producten van de decadente Mode Zijn dat mannenlijven, die hoogge- tailleerde heupwiegende levende manne quins, in smeltende kleurtjes, met de zijden sokken, de zijden overhemden, de zijden zakdoeken, den zijïgen kunst blos op hun etherische wangen, en den zijïg weeën glimlach om den mond en in hun oogen En toch zijn ’t volbloed Haagsche jongens, maar... ’t bloed is niet gezond meer, de lijven missen de gezonde kern. Zijn dat vrouwen gezonde vrouwen, die andere figuren, die al hun best doen, buste en heupen te camoufleeren? Die óók al trachten een tusschending te zijn, geen man, geen vrouw Van allebei 'n beetje I En dat alles is in deze maanden bijeen in Den Haag; in ScheveningenHeel dat ongezonde kliekje hypermoderne toekomst mislukkelingen I" Aldus Kristine van Altena. En ze heeft gelijk. Doch het zijn niet uitsluitend de Haagsche jongelui. Zoo zijn er in alle andere plaatsen van ons land ook, en zelfs op het platteland. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62'/2 cent per 3 maanden mon enfance,” door Alex. was het 4e nummer van het De inleiding was lieflijk en Zangconcours. De zangvereeniging „Harmonie” alhier behaalde op het j.l. Woensdag te Hinde- loopen gehouden zangconcours in de 2de afdeeling een derden prijs. Waar deze vereeniging voor het eerst in de tweede afdeeling zong en bovendien De kermis te Bolsward. Uit de officieele advertenties in een onzer vorige nummers, zijn wij het reeds te weten gekomen dat vanaf a.s. Maandag 28 Augustus tot Zaterdagmorgen 2 Sept, de jaarlijksche kermis te Bolsward zou plaats hebben. En al heel spoedig nadat die te Sneek was afgeloopen, kwamen ze opzetten, de auto’s en de groote wagens en de schuiten, allen bevracht met de benoodigdheden voor het in elkaar zetten der verschillende vermakelijkheden. De vele wagens van Nizet waren het eerst hier en daarna kwamen successievelijk de andere „kermisberoemdheden”. En er komen er blijkbaar heel wat meer dan vorige jaren. In ons laatste Woensdag- nummer gaven wij reeds een opsomming van allen die een plaats hadden aan gevraagd en bij de verschijning van dit nummer is men door de geheele stad nog druk aan het opbouwen, ’t Is voor onze politie een moeilijke taak ieder aanvrager tevreden te stellen. Het Hengstepad en de Markt vooral zijn begeerlijke plekjes, die dan ook vol staan. Doch ook in andere straten zijn ze aanwezig, de draai en schommelgelegenheden,de schiettenten, de hoepla’s, gebak-, nougat-, speelgoed- en palingkramen. Ook zijn er tenten voor bioscoop-, tooneel- en variété-voorstel- lingen. Natuurlijk worden de optredende personen allen aangekondigd als speciali teiten. In „de Doele” komt evenals voor heen, het gunstig bekend staande gezel schap van Faveur weder. Voor het uit te voeren programma verwijzen wij naar de advertentie in dit nummer. Op het Hengstepad staat Nizet’s Stoomcaroussel, waar Dinsdagavond het traditioneele bloemenfeest wordt gegeven, dan zijn daar ook de luchtschommels van Fogertij en Van der Veen met zijn klein Lunapark, meer bekend als „Cake-Walk” en ten slotte de poffertjeskraam van P. de Bruin; op het Marktplein heeft S. G. Kooistra zijn auto-caroussel noblesse op geslagen en daarnaast staat de bioscoop van Welte; op het Schild wijk staat Buwalda met zijn schiettent, die dan voor de 25ste maal onze kermis bezoekt, verder staat er de eloctr. draaimolen van A. v. d. Veen en verschillende hoepla’s, werptentenop de Bargefenne zullen ook verschillende aantrekkelijkheden een plaats krijgenop de Koemarkt de bekende nougat- en chocoladekraam van Elberg en nog een aantal andere kramen met speelgoed of oliebollenaan de Blauwpoort de bekende schouwburg Bakker; aan de Sneekerpoort bij De Burgemeester van brengt ter kennis van dat ingeschrevenen, die tot gewoon dienst plichtige worden bestemd en niet in het bezit zijn van het bewijs van voorge- oefendheid, bedoeld in art. I, eerste lid, onder j der Dienstplichtwet, bij de school- compagnie van den motordienst kunnen worden gedetacheerd. Zij, die op zoo danige detacheering prijsstelten, moeten dadelijk na de ontvangst van de kennis geving betreffende hun bestemming tot gewoon dienstplichtige hun verlangen tot de detacheering schriftelijk melden aan den commandant van bedoelde schoolcompagnie te Haarlem. Zij behooren daarbij op te geven hun geslachts- en voornamen, den datum zij voor en hun lotingsnumme.r. Het is noodig, dat zij bij hun schrijven verklaringen overleggen, waaruit hun be kwaamheid in het chauffeursvak of als motorrijder blijkt. Een rijbewijs kan niet als zoodanige verklaring worden aangemerkt. De chef van den Generalen staf bepaalt, wie van hen voor detacheering in aan merking komen. Dezen worden ingelijfd bij het regiment vestingartillerie te Utrecht en na daarbij één maand van hun eerste- oefeningstijd te hebben vervuld, bij de schoolcompagnie gedetacheerd. De Burgemeester voornoemd. Wommels, den 16 Augs. 1922. VERPAKT IN PAK, JE5 VAN Kö. zacht en droeg geheel iu overeenstemming met den inhoud, een vertellend karakter. Daarna volgden aardige, vlugge motieven, doch het geheel blijft zacht rustig spel. De daaropvolgende gedeelten waren van zeer verschillend karakter. Men voelde reeds dat deel b „Priète et berceuse” geen wiegeliedje zou zijn, daar de maat te vlug, het geheel een te veel opgewekte en volte klank droeg. Men vroeg zich al af, of de componist ooit bij zulk een wiegeliedje een kleine dreumes in slaap zou krijgen. Al spoedig echter kwam men tot de conclusie dat er een vergissing moest begaan zijn, en dit bleek duidelijk, toen ’t publiek na de „marebe funèbre”, niet haastig aanstalten maakte tot vertrek. En toch moest dit nummer naar inhoud, naar maat, naar zijn weemoedige droeve toonzetting de „rnarche funèbre” zijn. Bij informatie bleek het ons al, dat onze organist per abuis deel b „Prière et berceuse” had overgeslagen. We willen ouzen bekwamen organist hierover geenszins een aanmerking maken vooral niet als we bedenken dat de heer Alt het programma overigens meesterlijk heeft uitgevoerd. Nog zij het belangstellend publiek voor onze orgelconcerten even er aan herinnerd, dat tot 1 Sept. a.s. gelegenheid bestaat om verzoeknummers voor het laatste orgel concert op te geven. Deze verzoeken liefst niet onderteekend heeft men te richten tot den Secretaris der Orgelcommissie den heer J. Faber, alhier. de maatstaf voor de toekenning der prijzen anders was dan op de provinciale con coursen, wat wel blijkt uit het feit dat de vereeniging die den eersten prijs in deze afdeeling behaalde, 68 punten had, tegen „Harmonie” 63 punten, is dit voor deze zangvereeniging een aardig succes, waarmee wij haar en haar directeur felici- teeren. wat ook in dit no. Het zachte pedaal komen overeenstemming. Het 2e nummer van het programma: Concerto no. 9 Dur, droeg een levendig karakter. De oud-Fransche dans, begeleid door het vioolspel, klonk zeer mooi, evenals het gedeelte 1b, waarin de korte voorslag telkens correct werd uitgevoerd. Deze statige kalme compositie, werd gevolgd door deel 2c, dat zeer vlugge motieven bevatte. Het onderscheidde zich door volheid van toon en vlugge maat, die aan het geheel een bevallig karakter gaf. Aan ’t slot lostte het zich op in schitterende toonenreeksen. Het 4e gedeelte van dit nummer was van kalmer, deftigen inhoud, waarbij vooral het accent, zoo duidelijk uitkwam. Larghetto uit de He symfonie van Beet hoven, droeg een ernstig karakter. De zware tonen klonken machtig door het kerkgebouw. Hoewel het een mooi nummer was, lag er toch iets zoekends, tastende in eindelijk kwam de oplossing in slotaccoor- den, die we reeds eerder hadden verwacht; waardoor dit no. een ietwat lang gerekt karakter kreeg. „Souvenir de Gnilmant, programma. HET ORGELCONCERT van den beer A. Alt, op Maandag 21 Aug. 1922, iu de Martinikerk te Bolsward. Ook ditmaal was de kerk weer flink bezet. Precies te half acht, ruischten de tonen van het koraal „Als ’k eens van d’aarde scheide,” door het kerkgebouw; gevolgd door een mooie figuratie van Handel, over: „Wenn ich einmal soil scheiden.” De toonzetting in de kleine terts brengt steeds een weemoedig zware stemmiug, iets ten zeerste uitkwam, was daarmee in vol- Burgemeester en Wethouders der ge meente Bolsward maken bekend, dat bij Koninklijk besluit van 1922, no. 54 is goedgekeurd navolgende verordening VERORDENING tot heffing van keurloon in de gemeente Bolsward. Art. 1. Voor het keuren van vee en vleesch en voor andere hiermede in ver band staande doeleinden wordt, onder de benaming van keurloon, een recht geheven naar het in artikel 2 omschreven tarief. Art. 2. De heffing bedraagt voor het keuren van a. een eenhoevig dier f 2.25 b. een rund (uitgezonderd kalf) 2.25 c. eeu kalf d. een nuchter kalf een varken een schaap g, een geit Voor de toepassing van dit artikel wordt onder een nuchter kalf verstaan eeu kalf, waarvan de navelstreng nog niet is uitge droogd, en onder kalf ieder ander rund, waarbij de eerste breede tanden nog niet ontwikkeld zijn. Art. 8. Het recht is verschuldigd door hen, die het vee of vleesch ter keuring aanbiedt. Art. 4. bewijs van op eerste aanvraag vertoonen aan de ambte naren en beambten van den gemeentelijken keuringsdienst van vee en vleesch, van de gemeentebelastingen en de gemeente politie. Art. 5. werking 1 Juni 1922. Aldus vastgesteld door den Raad der gemeente Bolsward den 2 Mei 1922. De Raad voornoemd, S. J. PRAAMSMA, Voorzitter. H. HAITSMA, Secretaris. In bet vefvolg zulten slachtdieren vóór en na het slachten aan keuring onder worpen zijn, welke keuring verricht zal worden door den keuringsveearts den heer J. Groenewold alhier. Het| in bovenbedoelde verordening ver schuldigde keurloon zal moeten wofden voldaan ten politie-bureele alhier. Burgemeester en Weths. voornoemd. Bolsward, 24 Augs. 1922. r Bolswardsche Courant f K

Bolswards Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1