der Gemeente Bolsward Officiéél Orgaan ONTVANGEN VS Pepermunt N.Y. R. G. VAN SLOOTEN's Suikerwerkfabriek, Harlingen. •1$ 4- i Zaterdag 2 September 1922 61ste Jaargang No. 43 voor HERFST en WINTER. Oïïiciëeie Advertentie. Kaatspartij Bolsward. P. S. BAKKER. WAS altijd al medicinaal is altijd geneeskrachtig BLIJFT altijd de allerbeste Alle Bank- en Effectenzaken. W. Zeijl Zoon’s BANK KENNISGEVING. Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 I ZIE ETALAGE. “W LEEUWARDEN, Nieuwestad. werd terecht tot koning as den Fabrikant: Uit Bolsward. N.V. Handelsvereeniging voor Landbouw en Handel, SNEEK, Oude Koemarkt 35. Engros bij De Commissaris der Koningin in de pro vincie Friesland, Gelet op art. 11 der Jagtwet; Brengt ter kennis van belanghebbenden: dat, ingevolge besluit van Gedeputeerde Staten, van 17 Augustus 1922, no. 48, le afd. J.: 1°. de opening van de jachtbedrijven, ge noemd in art. 15 dier wet, sub a, b, c eng, met uitzondering van de lange jacht en de jacht op grof wild, zal plaats hebben op Maandag 11 September 1922, met zonsopgang, behoudens wat betreft de jacht op hazen en fazanten, die zal worden geopend op Maandag 2 October e.k., met zonsopgang, onder be paling evenwel: a. dat het jagen met geweer met of zonder staande honden of brakken en het schieten van waterwild in de gemeente Schiermonni koog dagelijks, behalve Zondags, maar in de overige deelen der provincie slechts drie dagen der week zal zijn geoorloofd, namelijk Maandags, Dinsdags en Zaterdags, uitgezon derd van Maandag 30 October tot en met Zaterdag 25 November e.k., gedurende welken tijd genoemde jachtbedrijven in de geheele provincie dagelijks, behalve Zondags, zullen mogen worden uitgeoefend; b. dat de lange jacht zal worden geopend op Dinsdag 24 October e.k., met zonsopgang en uitsluitend twee dagen der week, namelijk Dinsdags en Zaterdags, zal mogen worden uitgeoefend; 2°. de jacht op grof wild, met uitzondering van die op reekalveren, zal worden geopend op Maandag 30 October 1922, met zonsopgang en gesloten op Zaterdag 18 November d.a.v., met zonsondergang; 3°. de opening van het jachtbedrijf, ge noemd in art. 15 der meergemelde wet, sub zal plaats hebben op Maandag 9 October e.k., met zonsopgang; 4°. de jacht op patrijzen zal worden gesloten op Zaterdag 18 November 1922, met zons ondergang; 5°. de jacht op reekalveren en het jacht bedrijf genoemd in art. 15, letter e der meer genoemde wet, dit jaar gesloten blijft; 6°. in de Kerstweek de jacht bedoeld in letter a van sub 1° dezes, in plaats van op Maandag 25 en op Dinsdag 26 December 1922 zal zijn toegelaten op Woensdag 27 en Don derdag 28 December d.a.v., en de jacht be doeld in letter b van sub 1° dezes, in plaats van op Dinsdag 26 December 1922 open zal zijn op Woensdag 27 December e.k. En zal deze op de gebruikelijke wijze wor den afgekondigd en aangeplakt. Leeuwarden, 23 Augustus 1922. De Commissaris der Koningin voorn., B. W. OKMA, L.-C. Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. Het scheen dat de groote partij uitge schreven door de Kaatsvereen. //Bolsward” het niet mocht treffen met het weer, trouwens over ’t algemeen treffen de kaats wedstrijden het dit seizoen niet en toen wij ons Woensdagmorgen naar bet Sport terrein begaven was de lucht dreigend, terwijl er een strakke Z.W. wind stond die aan het spel geen goed deed. Verscheidene kaatsliefhebbers waren klokke elf present, maar we zijn nu eenmaal gewoon dat de heeren kaatsers bijna nooit oplijd komen en ook ditmaal was’t balftwaalf toen het teeken van aanvang gegeven werd. De lijst bevatte de volgende 14 parturen 1. J. Vlietstra, Franeker. J. Reitsma, Witmarsum. 8. Sevenster, Leeuwarden. P. de Vries, Huizum. H. Tippersma, Wommels. J. v. d. Vliet, Oosterend. 3. P. Hiemstra, S. Rensema, J. de Vries, allen te Wommels. 4. M. D. Yntema, Cornwerd. M. 8. Elgersma, Cornwerd. 8. Kuipers, Zurich. 5. J. Heeg, Oosterend. T. Zijlstra, Witmarsum, R. Yetsinga, Arum. 6. H. Plantinga, R. Werkhoven, P. Massolt, allen te Franeker. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62’/2 cent per 3 maanden Zoo we DERDE RONDE aangevaugen met de nummers 14 eu 4. Jammer dat den geheelen dag in twee perken moest worden gespeeld, allen weten we, dat dit afbreuk doet het goede volgen van de partijen, terwijl ook maar één partij tegelijk door de pers kan worden weerge- gegeven. De spelers uit Wommels zijn zoowel in het perk als aan den opslag goed in vorm, terwijl het met de Cornwerders wat vast zit. Het eerst komt aan 14 op schoone 6, waarna no. 4 gelijk maakt op 6-6. Dan gaan Struiksma en zijn maten er van door en in korten tijd is de stand 5 om 1. We moesten echter niet het oude Züricher fuile doorzetten kennen, om te meenen, dat de partij gauw zal zijn beslist. Vol houden, nooit de moed opgeven, dat zijn de eigenschappen die partuur 4 in het bijzonder kenmerken, en ook nu krijgen ze succes door nog 3 eersten aaneen te pikken, zoodat de stand nu 5 om 4 is. De Cornwerders hebben thans de krite en maken 2 flinke kaatsen. De eerste komt 14 niet voorbij 0-2, de andere passeert Johannes 2-2, v.d. Zee maakt een groote kaats, Elgersma slaat een bal terug in het perk 2-4, komt nog een kleine kaats. Struiksma levert een tusscheninsche, het is 4-4. Dirk Kuipers maakt met een hooge bal die in het perk blijft, 6-4. Kuipers van Zurich maakt een kaats; draaien. De bal blijft in 6-6. Dan slaat Yntema buiten en Johannes maakt een luchtsprong, waarop menig jeugdiger gym nast nog jaloersch zou worden. Verloop: 14 [8688880208= 56 4 |0840248886= 48 De partij tusschen 6 en 10 bood abso luut geen spanning, men behoeft enkel maar het verloop te bezien, om te begrijpen, dat alle actie ontbrak. 6 6080200= 16 10 |8868888= 54 spel hebben. Het volgend eerst is voor 4 als Sevenster op 6 6 een kaats niet passeert, terwijl hierna op 6-2 Jan een smerige bal instuurt, waardoor partijen weer op gelijken voet komen. In bet laatste eerst slaat Sevenster tweemaal vóór, twee kaatsen komen er; Elgersma en Yntema slaan elk een goede bal op, die Sevenster niet verwerkt en de Cornwerders hebben onverwacht gewonnen. Verloop: 1)48880824680= 56 4 |82008088828= 52 zien, behaalde de verliezende partij de meeste punten. Een interessante partij verwachten we van de sterke parturen 10 en 11 en dit is ook uitgekomen. Ids (Wopent met een buitenslag, hierna 2 kaatsen, die beide aan 11 komen 0-6; groote kaats die Ids (H.) niet passeert 2-6. Ids (W.) buiten, het eerst is voor 11. De eerste 2 punten zijn voor 10, door een uitgeslagen bal weer in de krite te werken, dan André boven 2-2. Ids (W.) kwaad 2-4. Rienstra stuurt een groote kaats het veld over; een bal van Koster blijft in, 4-4; Koster buiten, 4 6; draaien, Bosma 2 maal buiten; het is eerst gelijk. Ids H. maakt een kaats; Koster slaat in 2-0; dan buiten 2-2, nog een kaats, dus draaien. Jousma boven 4-2, Bosma in 4-4, Bosma voor 6-4. Dan slaat André vanaf' de bovenlijn een bal terug in de krite, mooi werk, 6-6; nog eens kaats. Ids (H.) boven, dus 3-1. Koster slaat dan één voor en een in 2-2. Twee kaatsen komen beide aan 10 dus 6-2; 10 maakt een kaats, die André niet voorbij komt en het wordt 3 om 2 Ids (W.) 2 X buiten en eenmaal in 2-4. André maakt een groote kaats, Koster buiten 2-6. Bosma levert een torpedo en bezorgt zijn partuur de 2 spel. Ids (H.) slaat een ba) in het perk terug 0-2; dan twee kaatsen; draaien, de eerste komt 11 niet voorbij 2-2; Ids (W.) 3 maal Kinderspelen Blauwpoort-Commissie. In afwijking van vorige jaren, waarin de kinderspelen der Blauwpoort-Commissie op den le Kermisdag plaats hadden, was men door verschillende omstandigheden genoodzaakt deze nu op Koninginnedag te houden en inplaats van op de Bargefenne nu op de Kade. De deelname der kinderen was niet zoo groot als vroeger, doch de animo en het enthousiasme bij kinderen en Commissieleden waren er nog wel. Om 2 uur werd met de Hollandia-muziek een tocht gemaakt door de stad. Achter de muziek had zich de Commissie geschaard, hun vaandel mededragende, en daarachter de honderden kinderen, allen vroolijk zingend, opgewekt en blij gestemd in afwachting van de genietingen die hun te wachten stonden. Onder de bekwame en welbeproefde leiding der verschillende heeren hadden daarna de spelen plaats, waarvan de uitslag was Meisjes van 7 tot 8 jaar. Vlaggenloope.n. le prijs Agatha de Boer. 2e Sietske v. d. Meij. 3e Aagje van Buren. 4e letje Slijker. 5e Marie Kuipers. 6e Wietske Draaisma. 7e Cath. Dijkstra. 8e Truida Buikstra. 9e Antje Roorda. Meisjes van 9 en 10 jaar. Voetbal met hindernis, le prijs Akke Galerna. 2e Truus van Kouteren. 3e Elske Wouters. 4e Tonie Bruinsma. 5e Griet Andringa. 6e Monica Gerritsma. 7e Trees Vallinga. Meisjes van 11 en 12 jaar. Touwspringen en oliekoekhappen. le prijs A. Kooiker. 2e A. de Groes. 3e Pietje Hoogma. 4e Greta Dijkstra. 5e Dirkje Koopmans. 6e Jantje Terbraak. Meisjes van 13 jaar {niet ouder). Stoelendans, le prijs Geertje Hoeben. 2e Janke Boermans. 3e Jacoba Vlagsma. 4e Trijn Vlagsma. tusschen 13 en 14, wordt beslist ten gunste van de Wommelsers. Jobs. Struiksma sloeg uitstekend op en zijn maats deden hun best evenzeer, terwijl aan de andere kant v.d. Eems nogal eens knoffelde. De tweede lijst is dus ais volgt: 14, 6 8, 1011, terwijl 14 staan bleef en alzoo reeds voor een prijs in aanmerking kwam. Eerst kaatsen 6 en 8. Dit is een spannende partij geworden, zonder dat echter eerste klas werk geleverd werd. Beurtelings behaalden partijen een eerst, tot dat het ten slotte 5 gelijk werd. Ook dan wordt het weer 66 en als Piet een goed opge slagen bal laat zitten, is nummer 8 met eere gesneuveld. 14. Deze partij opent met een tweetal kaatsen, waarvan Sevenster een neemt met een bovenslag, terwijl de volgende bal van Yntema in blijft, dan Yntema buiten 4-2, Sevenster kwaad 4-4, 2 kaatsen, Sevenster buiten, Vlietstra idem en nummer 4 heeft het eerst. Het volgend eerst is voor 1 als Sevenster op 6-2 een kaats voorbij slaat. Hierna nemen Vlietstra c.s. nog een spel aaneen, door een paar buitenslagen van Yntema en fraaie bovenslagen van Siebe. Dan neemt 4 een eerst op schoone 6, ter wijl no. 1 op dezelfde stand zoo doet, hierna nummer 4 op 6-2 nog een eerst, waardoor de stand 2 spel om l*/2 wordt. Intusschen begint het te regenen a la Feestweek en moet er gestaakt worden. Bedrukte gezichten bij de Bolswarders, die het ergste vreezen, gelukkig het klaart weer op, wat wind en turfstrooisel er bij en we gaan verder. Sevenster opent weer met een bovenslag, dan laat hij zitten, het wordt 4-4, waarna Yntema nog 2 niet te verwerken ballen in de krite zendt, zoodat beide partijen nu 2 aaneen buiten, het is nu reeds 2x/2 om 1. Koster neemt de bal voor best over en dit blijkt goed gezien, vanaf dit oogenblik komt nummer 10 reusachtig los. Hij slaat 3 ballen in en een buiten 6-2. André maakt een kaats, die 10 niet passeert 6-4, Bosma voor, het is 3 om 5. Het volgend eerst opent met twee dikke kaatsen, die 11 niet passeert 4-0. Rienstra maakt een kaats, Ids (W.) slaat een bal terug 6-0. Bosma in 6-2, dan vóór 4-5 is het reeds. Dan slaat Bosma een kaats terug 0-2. Ids (H.) doet hetzelfde 0-4; kleine kaats volgt; Ids (H.) buiten 2-4, hierna nog een kaats. Ids (W.) levert een smerigen in 4-4. Koster die niet minder wil zijn, eveneens 6-4. Rienstra kaats die 10 niet passeert 6-6, er komt nog een kaats, die André niet voorbij slaat en beide partijen hebben 5 eersten. Om het laatste eerst wordt begonnen met twee kaatsen waarvan Koster de eene passeert 2-0. Bosma buiten 4-0. Bosma in 4-2, dezelfde vóór 6-2. Koster zal dan een groote kaats maken, doch de bal wordt gekeerd door één der spelers uit de andere krite, waardoor de bal maar even buiten het perk komt, en nu gemak kelijk door Rienstra voorbij geslagen wordt 6-4; Koster buiten 6-6. De laatste slag? Ja, wel slaat Ids (Hde bal fraai uit maar zijn neef' is er handig bij om de bal weer in het perk terug te Vturen en hiermede heeft 10 de overwinning behaald. Het was een buitengewone prestatie om van een 5-2 achterstand het nog tot een overwinning te brengen en het grootste aandeel hierin had stellig Koster. Terwijl 10 en 11 elkaar bekampen, werd in het naastgelegen perk de Het slot van den dag was nog zaaier, het sterke partuur 10 was voor Wommels te veelkreeg in de vorige partij de tegen stander nog een eerst, ditmaal bleef de telegraaf van 14 schoon en toen Ids in het laatste eerst 3 ballen insloeg en Jousma een teruggeslagen bal weer in het perk deponeerde was de strijd beslist. 10 |888888= 48 14 4 4 0 4 4 0 16 De uitslag is le prijs f 90, benevens 3 distinctiefs, aangeboden door de heeren B. Berger, vroeger Burgemeester van Bolsward, thans van Venlo, tevens beschermheer onzer kaatsvereeniging, G. H.Plantinga, Bolsward en J. H. Ypma, Arum, partuur 10. 2e prijs f 60, partuur 14. 3e prijs f 15, partuur 6. 4e prijs f 15, partuur 4. G. Koster uitgeroepen. Zoo behoort dan de groote jaarlijksche partij weer tot het verleden. Het weer was ongunstig, toch zien we dat de Bolswardsche partij in de kaatswereld een dag van beteekenis is zoowel aan de mooie lijst, als het talrijk bezoek. De inrichting van het terrein was prima en alle hulde aan het Bestuur der kaatsvereeniging /Bolsward”, dat zijn zaakjes zoo uitstekend in orde heeft. Aan het adres van de kaatsers nog deze opmerking: waarom gaan jullie toch steeds van het terrein af, de stad in, terwijl de partij ieder oogenblik kan aanvangen. Zoo was, toen de partij om prijs en premie zou aanvangen, het partuur uit Wommels nergens te vinden met een ander partuur was hetzelfde ook al gebeurd. Het zijn kleinigheden, die echter voor hetzelfde anders konden. 7. C. Werkhoven, 8. Kooistra, R. Zaagmans, allen te Witmarsum. 8. P. Helfrich, Midlum. A. Smidts, Franeker. H. Knol, Harlingen. 0. B. Woltbuizen, H. Huisman, G. Kooiker, allen te Bolsward. 10. I. Roukema, Wommels. I. Jousma, Dokkum. G. Koster, Dokkum. 11. J. Bosma, Beetgum. I. Roukema, Harlingen. A. Rienstra, Sneek. 12. M. Miedema, Franeker, N. Sfaalstra, Franeker. J. P. Dijkstra, Menaidum. 13. Dj. v. d. Eems, Witmarsum. K. de Jager, Harlingen. Joh. v. d. Plaats, Harlingen. 14. D. Kuipers, Makkum. M. v. d.Zee, Wommels. J. Struiksma, Wommels. In de eerste ronde verliest no. 2 tegen J. Vlietstra c.s. Ze behalen 3 eersten en 2 punten. De wisse uitslag van Sevenster verdient hier even vermelding, van achterin sloeg hij meerdere ballen boven. Partuur 3, bestaande uit 3 onderwijzers uit Wommels is gehandicapt door het zich terugtrekken van Rensema. De tegenstanders zijn te vinnig eu te taai om door 2 man verslagen te worden, hoewel het moet ge zegd, de heeren uit Wommels uitstekend speelden en zelfs de leiding wisten te nemen op 3 eersten. De ontbrekende spel behaalde no. 4 dan achterelkaar, doch wij durven vóórspellen dat een volledig partuur Hiemstra c s. eene overwinning zou hebben gebracht. Thans kregen ze 2 spel en 6 punten. Partuur 5 tegen 6. Het koningspartuur tegen 3 betrekkelijk matige spelers, waarvan deopiniewas dat ze misschien een spel zouden halen, doch niet meer. Wat levert het kaatsspel toch verrassingen. No. 6 neemt direct het eerst op schoone 6, dan maakt 5 op dezelfde stand gelijk. Vervolgens loopen de Franekers uit tot 4 om 2, waarvan ze het laatste eerst kregen doordat Renze, vlak voor het perk staande, een uitgeslagen bal niet keerde. Dan komt er kentering en nemen Teade en zijn maats driemaal achtereen een eerst op 6-6. Ver volgens 6 weer een eerst door prima op slaan van Massolt. Het is dan 5 eersten gelijk. Ook het laatste halve spel belandt bij de Franekers, die aldus een der ver sassingen van den dag leverden. Verloop: 5) 08428688822 56 6) 80886866688 72 De opslag van Massolt was uitstekend maar te onwis, hij miste 14 maal de krite, Teade 8 maal. Door de nummers 7 en 8 werd een vurige partij gespeeld. Die dachten dat Cathrinus en zijn maats het heelemaal verleerd waren, hadden het mis. Ze sloegen er danig op los en wisten het zelfs tot 3 eersten te bremgen, terwijl nummer 8 nog maar één bordje had. Dan hebben ze de hoogste top bereikt en halen Smids c.s. 21/2 spel aaneen. Het sterke partuur van 10 heeft geen moeite met de Bolswarders, -die in het geheel maar 8 punten behalen. Een mooie partij krijgen we vervolgens tusschen 11 en 12. De mannen van 11 loopen hard van stapel en hebben al spoedig 5 eersten als Miedema c.s. nog maar een spel hebben. De anders nogal fleurige Nanning is er stil van. Gelukkig voor hem beginnen ze dan nog in te loopen, ja brengen het zelfs tot 5 gelijk. De overwinning mogen ze echter niet weg dragen, partuur 11 behaalt het laatste eerst en blijft meester van het terrein. De laatste partij in de eerste ronde Bolswardsche Courant I I NOUVEAUTÉS Bt

Bolswards Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1