Officiéél Orgaan der Gemeente Bolsward HEVIGE BRAND. I. 1 1 ■11 „XOGO"i\ HOOFD- EAUX COLOME VERDELGT ALLE HOOFDONREIN, enBEVORDERT DE HAARGROEI. ,,’tDLOMKE” Een nieuwe aardappelsoort gevraagd. c Het geheim ïrj Zaterdag 9 September 1922 61ste Jaargang No. 45 Officiëele Advertentie. A 1 O Alle Bank- en Effectenzaken. DIENSTPLICHT. W. Zeul Zoon’s BANK If I H n| 11 Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 JgT Pepermunt JST I Dit nummer bestaat uit 2 Bladen STADSNIEUWS. Uit Hennaarderadeel. die en Vraagt 4 Sneek. Per flacon 45 cent t Uit Wonseradeel. PRIMA KWALITEIT HERFS T en WINTER ,N- pj1 Tot leeraar benoemd, de heer S. n Wenschen omtrent inlijving. Hennaarderadeel, R. KUIPERS. Wommels, 5 September 1922. klok) mat; V voor Landbouw en Handel, SNEEK, Oude Koemarkt 35. VOORDEELIGE PRI/S voor DAMES, HEEREN en KINDEREN CNÖÏR&Ö&Ö&R&N v. d. Laan, onderw. te Wommels. 2. Bosma, tijd. H. der School alhier van Harlingen. D 3. Koornstra, onderw. te Worknm. Benoeming. aan de Rijkszuivelschool is van der Burg. Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. WITMARSUM, 7 Sept. ’22. Uit een zestig-tal sollicitanten naar de betrekking van vader en moeder in het Stadsweeshuis te Franeker, komt op het 2-tal voor, den heer C. A. Rauwerda en echtgenoote. WITMARSUM. In overleg met den Heer Inspecteur v./h. L.O., heeft het bestuur der Chr. School alhier, het volgende drie-tal opgemaakt als H. der School. No. 1. Het huis van de firma Gosliga Co., bewoond door den heer Davidson is totaal uitgebrand. Alles ging in de vlammen verloren. De beide naastlegers, de heeren Beekhuis en Van den Oever, hebben gelukkig alleen belangrijke waterschade, vcoral bij Dr. Beekhuis was het een chaos door hetwater dat in stroomen van boven kwam Ook deze panden zijn verzekerd. In ons Woensdagnummer komen wy, zoo uoodig, op deze ontzettende ramp terug. OOSTEREND, 5 Sept. ’22. Begunstigd door prachtig weder, vierde heden de schooljeugd van ’t bijzonder onderwijs haar Koninginnefeest. Na eerst een optocht voorafgegaan door het Wilhelmina-corps gedaan te hebben door ’t dorp, werden verschillende spelen uitgevoerd op het sportterrein, opgeluisterd door muziek; ’s avonds werd er nogmaals een optocht gehouden bij fakkellicht, waarna de kinderen hoogst voldaan huiswaarts keerden. Ieder, zoowel prijswinnaars als anderen, met een keurig cadeau; waarna bovengenoemd corps nog tot groot genoegen van ’t publiek, bij electrisch licht, een keurig concert gaf. LUTKEWIERUM. De heer S. Boelens alhier, is met ingang van 15 September a.s., benoemd tot klerk-boekhouder bij de gas- en electriciteitsbedrijven te Bolsward. aangekocht te Engelum, dat zal dienen als kweek- en proefveld, ja voor een deel daartoe reeds is ingericht en als zoodanig in exploitatie. Daar zal ongetwijfeld worden voortgezet, wat zoo lange jaren de warme belangstelling heeft ondervonden van voor aanstaande mannen op landbouwgebied om ten zegen te strekken voor allen, die zich met den landbouw onledig houden. En wanneer blijke, dat ook Borger en Roode Star niet meer aan billijke verwach tingen kunnen voldoen, dan zal stellig aan de vereende pogingen van de verschil lende kweek- en proefvelden, niet alleen in Friesland maar ook en met name in Groningen, waar men op dit gebied jaren aan de spits heeft gestaan, gelukken een nieuwe variëteit te telen, die de oude, uitgeleefde soorten kan vervangen. Zij, die voor de lichting van het volgend jaar zijn ingeschreven en hun wensch omtrent de inlijving in geval van bestem ming tot gewoon dienstplichtige niet reeds bij de keuring en ook niet rechtstreeks aan den Districtscommandant hebben opge geven of wel een bijzondere reden hebben, waarom hun wensch veranderd is, kunnen vóór 5 October a.s. hun verlangen ter gemeentesecretarie opgenen. Er kan evenwel geen zekerheid worden gegeven, dat met hun verlangen rekening kan worden gehouden. De Burgemeester van Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62'/2 cent per 3 maanden Gisterenavond ongeveer halflien kwam Mevr. Beekhuis met ontsteld gelaat haar man halen uit »De Doele”, die daar aan wezig was bij het »Floralia”-feest. Een ieder dacht natuurlijk, dat onze populaire arts gehaald werd voor een ernstig ziekte geval of ongeluk. Niemand der vele aan wezigen kon vermoeden, dat de reden een andere was, wat weldra bleek. Het gerucht drong tot de zaal door, dat er Bij die eene soort is het niet gebleven. Van het Suameerder kweekveld zijn ook nog afkomstig de Frisius en de Hioke, om maar niet meer te noemen. De laatste wordt vrij veel geteeld in de provincie Utrecht, de eerste is ouder de aardappel- verbouwers, meer bekend onder den uaam Frisia. Wie deze regelen tot dusverre met zijn welwillende aandacht heeft vereerd, zal begrepen hebben, dat wij de verdwijning van het aardappel kweek veld te Suameer betreuren, vooral omdat iemand met zooveel ervaring op dit gebied als de heer K. L. de Vries zich aan de kweekerij feitelijk onttrekt, terwijl voor de praclijk nog zooveel partij te trekken was van zijn veeljarige ervaring. Het zij ons nog vergund te memoreeren dat tal van onderwijzers, die te Wageningen een acte landbouw- of tuinbouwkunde gingen vragen, zich te Suameer op de hoogte gingen stellen van alles, wat de aardappelteelt betrof. Gelukkig is er geen sprake van, dat de arbeid, die op het kweekveld te Suameer zoovele jaren is voortgezet, geheel zal worden stopgezet. Immers vanwege de Friesche Mij. van Landbouw is een terrein variëteiten, om de oude uitgeleefde aard- appelsoorten te vervangen. Of dat doel is bereikt, durven wij noch bevestigen, noch ontkennen. De zaak is n.l. deze, dat er wel iets is bereikt, maar met hetgeen is bereikt was zelfs de kweeker nog niet vol daan. Toch mag deze met voldoening op zijn arbeid terug zien. Immers van de door hem gekweekte rassen is over heel Friesland, in nagenoeg heel Nederland bekend geworden en is overal verbouwd. Wij bedoelen De Wet. Dat is een aardappel, die in menig opzicht de vergelijking met de beste soorten als Borger en Roode Star kan doorstaan. Niemand minder dan de Rijkslandbouw- consulent voor Friesland, de heer 0. R. Brinkman getuigt van dezen aardappel, dat hij van een uitstekenden kwaliteit is, een hoog zetmeelgehalte bezit en zeer lang uitstekend voor de consumptie blijft, veel langer dan de Borger en langer dan de Roode Star. Beter bewijs voor het groote belang van het kweeken van die soort aardappel is moeilijk bij te brengen. een hevige brand was uitgebroken in het huis van Davidson, vlak naast dat van Dr. Beekhuis en de Firma Van den Oever Zonen. Een groot aantal menschen holde uit de zaal naar de Groote Dijlakker, waar ook wij spoedig op het terrein der brand aanwezig waren. De Groote Dijlakker was aan beide zijden afgezet en aan de overzijde stonden reeds honderden toeschouwers. Werkelijk stond het huis waarin de firma Gos liga haar zaak gevestigd heeft in brand en kwam het ons onwaarschijnlijk voor dat er nog iets van gebouw of in boedel gered zou kunnen worden. De brandweer, die onder leiding stond van onzen Opper-brand meester Hiddema, was aanwezig met de nieuwe motorspuit en twee handspuiten en had zwaar werk. Spoedig werd met drie flinke stralen op de motorspuit ’t blusschingswerk begonnen, doch het vuur verspreidde zich met zulk een snelheid, dat zeer spoedig het beneden gedeelte geheel was uitgebrand. Door het huis van Dr. Beekhuis waren de slangen gelegd en kon achterom het brandend perceel worden bereikt. Dat was een groot geluk, daar de brand naar bet ons voorkwam, vooral in het achterhuis woedde. Het water liep met stralen in de woning van Dr. Beekhuis. Daar de brand zich dreigend aan liet zien, was het zaak vooral aandacht te besteden aan de belen dende perceelen. Spoedig begon men met uitdragen uit de woning van Dr. Beekhuis. Ondanks het vele water, grepen de vlammen nog maar steeds meer om zich heen en stond ook het bovengedeelte in lichte laaie en brandde het dak zelfs reeds. De gedachte nog iets te redden van het huis moest men laten varen en mogen wij ons gelukkig achten de brand beperkt bleef tot dit eene perceel. Was het geen stil weer geweest en vooral, hadden wij niet de beschikking gehad over de nieuwe motorspuit, dan waren beslist de huizen van Dr. Beekhuis en de firma Van den Oever mede een prooi der vlammen geworden. Als oorzaak hoorden wij vermelden, dat Davidson, in den kelder bezig was met soldeeren, doch willen het onderzoek niet vooruitloopen. De heer Gosliga was niet aanwezig. De inventaris der Firma is verzekerd, evenzoo het huis, toebehoorende aan den heer Leo Hettema. De Burgemeester was, evenals het ge- heele politiekorps, den geheelen avond aan wezig. Later verschenen ook de heeren Wethouders en verschillende leden van den Raad. Om ongeveer half twaalf was men den brand meester, doch hield men nog een oogje in het zeil, omdat het vuur hier en daar nog smeulde. Om 12 uur was het nog noodig een si raai te richten op den schoorsteen van Dr. Beekhuis’ woning, doch spoedig was ook daar alle gevaar geweken. HET ORGELCONCERT gegeven door den heer Alt in de Martini kerk te Bolsward op Maandag 4 Sept. ’22. Het programma voor dezen avond be stond uit 4 nummers, waarvan de meesten noga! een weemoedige stemming tot grond toon hadden. Wellicht dat deze omstandig heid mede de oorzaak is, dat we een niet zoo onbevangen critiek als andere keeren kunnen geven. We willen hiermee niet zeggen, dat verschillende nummers geen mooie gedeelten bevatten. O, zeker, we luisterden met genoegen naar ’t geen ge geven werd, maar toch liet het spel niet dien indruk na, dan gewoonlijk ’t geval is. Zoo was bij het koraal: ,/Leer mij, o God hier streven” de melodie niet erg duidelijk. De figuratie daarentegen over: O, weltich muss dich lassen” door Joh. Brahms, was zeer aardig; het zachte manuaal spel, het zeer fijne pianissimo wekte bewondering. Dit nummer was stemmingsvol. De Fuga A Dur, eveneens van Joh. Brams, beviel ons niet in zoo hooge mate. Het telkens terugkeerend hoofdmotief, wat de giondslag van een Fuga is, droeg een nogal ernstig karakter, daardoor was zij stemmig en miste zij volgens onze be scheiden meening nuanceering. Copri fuoco en Ré maggiore (De Vesper- van Bossi, was in den aan vang iets het feestgedruisch bracht daarna stemming en leven, maar voerde ons niet tot die hoogte als we van onzen bekwamen organist gewend zijn. Zeer zeker bevatte dit nummer mooie gedeelten en was’t heldere klokje duidelijk hoorbaar, maar ’t geheel wilde ons niet bevredigen. Nummer 3b Scena pastorale en Ré mag giore (Herderstafreel) begon met lieflijk schalmeigezang; daarna met een sprekend middengedeelte, waarin duidelijk uitkwam dat de feestvierende kring ook aan het gezang deelnam. Dit deel had onzen on- verdeelden bijval, het slot echter niet in die mate. De avondzang Cantica vespera en Fa maggiore was daarentegen mooi en was onze organist in zijn volle kracht. Vooral het zeer zachte, aangrijpend mooie slot, droeg onze bewondering. No. 4 van ’t programma, Suite symfo- nique No. 6 van Widor, bevatte een mooi allegro, dat opgewekt werd gespeeld en tevens met groote vaardigheid, vergezeld gaande van fijne nuanceering. De ’lugge motieven brachten geestdrift en bewondering. Het adagio was stemmig, iets droef geestig. We hebben den heer Alt hier bewonderd over het zeer zachte spel, dat bij liet hooren. De menuetle droeg ook nog al een weemoedige hoofdgedachte; de fijnheid van harmonie was vooral in het midden gedeelte mooi. De marche pontificale werd vlug en vlot gespeeld; melodieuse passages droegen het hare bij om er met genot naar te luisteren het slotgedeelte was eenig mooi. Zooals uit het bovenstaande blijkt, waren we ditmaal i iet onverdeeld bewonderaar. Welnu we willen hopen, dat we onzen organist wederom in zijn volle kracht, in zijn alles begeesterend spel kunnen hooren in zijn 8e (laatste) voordracht, welke hij ons geeft op Maandag 18 September a.s. Voor liefhebber» van orgelspel kan dit voorzeker een avond van kunstgenot worden daar het programma voor een groot deel uit enkel verzoeknummers zal bestaan. Het treft wel eigenaardig, dat in hetzelfde jaar, waarin algemeen wordt geklaagd over den achteruitgang van de Borger-aardappeis, wordt aangekondigd dat het aardappel- kweekveld te Suameer niet meer zal worden geëxploiteerd. Zoo oppervlakkig zou men oordeelen, dat meer dan ooit de voort zetting van de exploitatie gewenscht was omdat meer en meer de behoefte wordt gevoeld aan een nieuwe soort of ras, dat de Borgers kan vervangen. Wel wordt alle mogelijke moeite aangewend om door selectie de Borgers voor versere verbasteriog te bewaren, maar de ondervinding is daar om te bewijzen dat ook op het gebied van de aardappelteelt hetzelfde geldt, wat op zoo menig ander gebied is gebleken opgaan, blinken en verzinken. Het is dus zoo goed als zeker, dat ook de Borgers eenmaal zullen hebben afgedaan, al kan dat nu nog niet worden vastgesteld. Maar wel kan met zekerheid worden beweerd, dat die tijd eenmaal zal komen, ondanks selectie en zorgvuldige sorteering. Ergo, er moeten pogingen worden aangewend om een of meer nieuwe aardappelsoorten te kweeken, die de oude rassen kunnen vervangen. Het is de groote verdienste van den heer Bergstra geweest den Borger in onze pro vincie te hebben ingevoerd en een simpel kruisje van Oranje-Nassau was wel een hooge onderscheiding van regeeringswege, maar op de keper beschouwd heeft Friesland, heeft de landbouw den man, die onzen landbouw zulk een gewichtigen dienst bewees alleen met woorden dank gebracht. Doch dit daargelaten. Wjj constatearen, dat de behoefte aan een nieuw aardappelras dringend wordt gevoeld. En daarom betreuren wij dat de verdwijning van het aardappelkweek- veld te Suameer is aangekondigd. Het was een moeizame arbeid, waarmee de heer K. L. de Vries zich had laten belasten en alleen de liefde voor de zaak kon hem bewegen door te gaan met den arbeid, dien bij eenmaal had aangevangen. Gedurende een kwarteeuw heeft hij met onverdroten ijver gewerkt en zich toegelegd op het gestelde doel: het vinden van nieuwe van den steeds steigenden omzet in de zuivere onverbeterlijke medicinale het niet te loochenen feit, dat omzet gaat ten koste van andere soorten, komt enkel en alleen, l^omt van niets anders, dan dat geen enkel merk tippen kan aan de kwaliteit van uwen winkelier dan ook dat merk Engros TROMP Bolswardsche Courant t* I i* O- W i. C" i I Ondergaeilereii HUI- I MM tnAEDTHUV».A^y«. H I q

Bolswards Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1