Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward VS Pepermunt L Luister nu eensü SIZZEN No. 46 Woensdag 13 September 1922 61ste Jaargang is dus daarom DE MEEST BETROUWBARE. Het Floraliafeest. N.V. R. G. Van SSooten’s Suikerwerkfabriek Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 Tl t1 Begin September. Reinder v. d. Schaaf bloemenbakje, Uit den Omtrek. Mej. Brand! veront- velen drongen wordt medicinaal bereid is daardoor geneeskrachtig staat onder controle van APOTHEKER J. Ruiter Engros bij de bekende Grossiers en bij Harlingen - Leeuwarden. en Tom.) van Gosliga voor Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. is neat, mar dwaen is in ding. Deze kernachtige spreuk passen we toe op alle praatjes, er op wijzend, dat wij op nieuw uit den hoek komen met eene serie SIGAREN-merken, waarvan de winkeliers zullen zeggen „dat willen we hebben”, en de collega’s „hadden we het maar”. Volledige inlichtingen voor alle weder- verkoopers geeft zéér gaarne firma IS. TROMP, Sneek. Jaren lang bekend en vertrouwd adres. Prachtcollectie Sigaretten! SNEEK. Tijdelijk benoemd tot leeraaraan de R. H. B. S. alhier de heeren G. T. Heitink en J. van Tusschenbroek, beiden te ’sGra- venhage en L. W. J. Hol, thans tijdelijk aan de gemeente H. B. 8. alhier. SNEEK. De gehouden feestweek te Bolsward heeft ten gevolge gehad dat men in Sneek is wakker geschud en is gaan inzien, het voor de stad noodig is, dat zij ook zoo nu en dan van zich doet spreken. Zoo wij in de Sneeker bladen lezen, heerscht daar al lang een Jan Saliegeest, die al veel te diep is doorgedrongen. Er heeft zich thans een Comité gevormd met de bedoeling er een Winkelweek te houden. Dit Comité bestaat uit de heeren K. Meima, voorzitter, L. J. Schweigmann, secr. en Schouwerwou, penningmeester. Een zestal sub-Commissieleden zal er aan worden toegevoegd. Hoe het Comité zich deze Winkelweek voorstelt, blijkt uit het volgende voorloopige programma. Het plan is, drie dagen, Maan dag, Dinsdag en Woensdag, tot feestelijke dagen te maken. Ie dag: Opening. Tuigpaarden-keuring. Reclame optocht, ’s Avonds herhaling re clame optocht bij fakkellicht. Alles opge luisterd door muziek. 2e dag: ’s Middags orgelconcert (zoo mog. Alt en Jo Haasdijk). Reclame-optocht. Se dag: ’s Middag en ’s avonds Gon- delvaart. In het feestprogramma zal een formulier worden gehecht, waardoor het publiek gele genheid zal hebben zijn stem uit te brengen op hen, die de fraaiste etalages toonen. De wedstrijd zal in 4 afdeelingen ge splitst worden. PINGJUM. Zondag is alhier een jongens- kaatspartij gespeeld. De prijs is gewonnen door C. Bosgraaf, 8. de Vries en M. W. Hiemstra; de premie door J. Bergsma, J. Roorda en F. Mulder; de tweede premie viel ten deel aan P. E. van Popta, J. de Vries en Tj. Roorda. FRANEKER. Zondag j.l. had alhier de ledenwedstrijd (leeftijd tot en met 84 jaar) van de kaatsclub Jan Bogtstra plaats, waaraan 25 paturen deelnamen. Winnaars van den len prijs 8. Mullers, Foppe Wierdsma en Hieltje Plantinga; van den 2en prijs, Jan Dijkstra, Reuse Brijker en H. Mud; van den Sen prijs W. Dijkstra, 8. de Jong en Klaas Pollema; van den 4en prijs F. v. Dijk, H. Hoekstra en Jan Bosch mA. De prijzen bestonden in luxe-voorwerpen. WIJMBRITSERADEEL. Ged. Staten hebben, naar aanleiding van een door Sj. Tj. Landman te Oudega (W.) ingesteld beroep tegen de beschikking van den raad der gemeente Wijmbritseradeel tot afwijzing van zijn verzoek om een tegemoetkoming te mogen ontvangen in de kosten verbonden aan 't schoolgaan van zijn kinderen op de R.K. school te Westhem, ’t betrekkelijk raadsbesluit vernietigd en de gevraagde tegemoetkoming bepaald op f 10 p. jr., daarbij rekening houdende met den finan- cieelen toestand van den belanghebbende, Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62'/2 cent per 3 maanden Klasse A. Jan Hermanides - theeblad. G. Vormeer - bloemstuk. G. Schaper - Nest schalen. 8. 8. Piso - tafelkleedje. Feike de Jong - H Jan de Jong - Déjeuné. Jan Adema - bloempot. Ate Klom - Zilveren theeschepje. Pier Visser - 2 wandborden. Piet Draaisma - Presenteerblad. Klaas Beunder - 3 Huishoudbussen en Johs. den Teuling - 3 De muziek kreeg hierna weder een beurt en daarna werd de aandacht gevraagd voor een voordracht van mej. Statema. Nu, het moet gezegd worden, aan haar schets: „It Lokbjintsje” werd volop aan dacht geschonken. Op boeiende wijze gaf ze een gevoelvoile vertelling, waarin els achtergond doorschemerde hoe de drank diepe ellende brengt in een gezin, waar de vader zijn troost zoekt in de kroeg. Treffend werd de toestand van grootmoeder, moeder en zoontje geschilderd, en hoe vertrouwvol de knaap het in zijn oog zekere hulpmiddel, het gelukbeentje, aanwendde, om zijn moeder het geluk te brengen. Eenigszins teleur stellend was het slot, daar de vader ver ongelukte, denzelfden nacht, waarin het heilbrengend beentje in moeders kleed ver borgen werd, maar toch de schets maakte indruk. De heer Bruins reikte daarop met een gepast woord de prijzen der 2e klas uit. Hier waren het 15 die in aanmerking kwamen en wel: Klasse B. Ane Vos - presenteerblaadje. Abe Frankena - Rookstel. Jacob Adema - Koek bus. G. v. d. Spoel - bloembak. K. J. Tuinstra - fruitschaal Durk Tettema - Harmen Timme 2 vaasjes. (Witheerenstraat.) M. Conradi - R. Kroese - R. v. d. Schaaf - (1ste Hollandiastraat.) Jouke v. d. Schaaf - bloemenvaasje. Wed. P. Cramer - bonbonbakje. C. van Dijk - 2 bloemenvaasjes. Lieuwe de Boer - 2 bloempotjes. Siebren Bangma - bloemenbakje. G. Ruiter - bloemenbakje. Pier Meier - Aschbakje. Jan Teernstra - bloem bakje. Jan de Way - beeldje. Andries v. Kouteren - Schilderijtje. Piebe de Vries - H Theodorus Adema - Jan v. Dalen - bloemenbak. Minne Faber - zeeschelpen en Wed. Polstra - kop en schotel. Het was ons plan geweest in het Zaterdag- nummer reeds melding te maken van hetgeen des namiddags in de Doelezaal te zien en te hooren is geweest. Doordat de noodlottige brand dien avond ontstond, m daarvan in de eerste plaats eenige melding diende gemaakt te worden, is ook het eerste deel van ’t verslag pas heden geplaatst. Rbd. Het was Vrijdagmiddag gezellig in „De Doele.” De talrijke inzendingen maakten een goeden indrukhet drietal stekjes, dit voorjaar uitgereikt, was over ’t geheel genomen flink ontwikkeld. Afrikanen, Fuch sia’s en Geraniums zijn planten, die zich voor dit doel uitstekend leenen, en begun stigd door het voor bloemen, in den laatsten tijd althans, gewenschte weer, waren er inzendingen bij, die werkelijk welgeslaagd mochten heeten. Wie door uitmuntende zorg de eerst nog tengere plantjes door 't slimste heen kreeg, zag in den nazomer dat ze met den dag vooruit gingen. De rubriek „opluistering” was ook inder daad opluisterend. De inzending uit de Parkkast was een sieraad, ^vooral de drapering van de tafel met Aspirages maakte een fraai effect. Evenwel was er bij de inzendingen van bouquetten en bloemstukken ook veel, dat bewondering afdwong, bij de rangschikking was bij alsmede ook aan haar fraai bouquet. Dan nog was er de publieksprijs, die was toegekend bij meerderheid van stemmen aan no. 64 der inzendingen, toebehoorende aan 8. 8. Piso. Deze prijs bestond uit een voorwerp, door den heer Alt, die juist van een reis uit Amsterdam arriveerde was meegebracht. Met nieuwsgierigheid werd het ruwe omhulsel verbroken en uit de houtwol kwam een fraai wandbord. Aan de Wed. 8. Vonk, die een zeer schoone fuchsia had ingezonden werd nog een déjeuné vereerd, en ’t was nu ruim half elf geworden, ging de Voorzitter over tot de sluiting. Hij bracht een woord van dank aan de Muziekvereeniging die altoos bereidwillig de „Floralia-avond” opluisterde. Hij dankte inzonderheid den Directeur, en met weemoed diens voorganger gedenkende, hoopte bij dat „Floralia” ook voortaan op de medewerking der Muziek zal mogen rekenen. Verder betuigde hij zijn dank aan mej. Statema, die zich zoo dapper van haar taak gekweten heeft, ’t Speet hem, dat door de storende omstandigheid, aan haar voor nemen om nog een voordracht ten beste te geven, geen gevolg kon worden gegeven. Ook de dames helpsters van hedenmiddag bij het thee schenken, werden in dank herdacht, terwijl aan den hortulanus van ons Park en diens helper, die zulk een fraaie collectie planten ter versiering der zaal hadden willen bezorgen, ieder een cadeau zal worden geoffreerd. Den heer Banning, die zijn reiservaring hier had ten beste gegeven, en ook het nog resteerend publiek, dat was gebleven, terwijl velen er van door gingen, allen een woord van dank. Spreker sloot met den wensch, dat men elkander, onder gunstiger omstandig heden, op het volgend Floraliafeest weer zal kunnen ontmoeten. Dit slotwoord, maar ook de door hem en anderen eerder gesproken woorden, de muzieknummers, voordrachten en zang stukjes, werden allen met applaus beloond. Met verdunde gelederen werden evenwel de werkzaamheden in de zaal voortgezet. De muziek liet zich weer hooren en de heer Hendriks wist op origineele manier de winnaars in de derde klas de prijzen uit te reiken. Zijn groep telde 23 personen en voor zoover ze aanwezig waren, wist hij voor haast elk hunner een schalksch woordje te voegen bij den toegewezen prijs. Het waren: Klasse C. G. Gerkema - Schoorsteen garnituur. Wed. G. v. Terwisga - Theestoofje. B. Hofma - Lepelvaasje. E. Conradi - Aschbak. Hielke Postma - Luutzen Werkman - bloemenbakje. R. Welvaart - M W. Muizelaar - Lepelvaasje. Sietze Hofstra - Bus cacao. Jaan Grunstra - 2 schilderijtjes. Ype de Bruin - 2 wandborden. Foeke Wijnia - bonbonbakje. Wed. 8. J. Vonk - fruitschaal. Harmen Langenberg - bloemenvaas. Wed. Goënga - n Lolke Wijnia - theebus. Jouke Schilt - Azijnkraft. Pieter de Boer - Glazen bakjes. Jelle Adema - Breikluwen. Cornelia Roodhof - Bloemenbakje en S. Brinksma - n De heer D. Banning, gaf daarna een door hem beleefd avontuur op reis ten beste, waarbij om den inhoud nogal gelachen werd, en de heer H. Kingma deelde met een begeleidend woord de 25 stuks prijzen in de 4e klasse uit, namelijk aan: Klasse D. Y. Wiarda, - 2 bloemenvaasjes. Sjerp Molenaar - koekjestrommel. W. Visser - n J. Mol, - 2 bloemenvaasjes. JE be de Boer - bloemengietertje. Wed. J. v. d. Veen - boemenbakje (Zwaan). Simon Kingma - 2 vaasjes. F. Buikstra - bloemvaas. Pier Veenstra - Jambus. Wed. v. Dijk - boek (Tim Rein Postma - botervlootje. D. v. Gosliga, - vaasje met bloemen. Jacob Schaper - Nest schalen en Jan Sjoerds Nota - Schoorsteen garnituur. De heer Bruins merkte op, dat het voor de Commissie soms een moeilijke taak was, uit te maken, wie van de 200 inzendingen de beste is, maar het is toch zeker ook nog een onderscheiding voor een tweeden prijs in aanmerking te komen. Nu bekwam weder juffrouw Statema het woord, maar zij vergastte thans de aan wezigen op een drietal zangnummers. Geac compagneerd door ’t pianospel van mej. L. Terhenne, gaf zij: „Brief van kleine Piet aan Tante”, „Vóór de school” en „Daar boven uit het Vensterke”. Meteen lief stemmetje begaafd, wist zij door deze aardige liedjes opnieuw de volle attentie der aanwezigen te trekken. Het was inmiddels halftien geworden, en nu werd op eens de rust in de zaal ver stoord. Het gerucht van rustte de gemoederen, en naar den uitgang. Wel kwam er al ras weer verademing, vooreerst toen men wist waar de brand was uitgebroken, terwijl ook van de straat een bericht kwam, dat met de blussching was aangevangen, en men meende het vuur reeds meester te zijn. (Later na afloop van het feest bleek het evenwel, dat de ramp grooter omvang had, dan men meende en hoopte). eenigen met smaak op kleur en schakeering gelet. Geen wonder dat er veel animo was om lootjes te bekomen voor de tombola, in ’t laatst rees de koers der loten zoo, dat men haast aan de voormalige windhandel der tulpen moest denkenhier echter op heel kleine schaal en een windhandel van onschuldigen aard. De opwekkenke tonen van „Andante,” de gezellige theeschenk- stertjes, al die bloemenweelde, een en ander maakten het verblijf in de tentoon stellingszaal animeerend. Dit middagfeestje, zoo ingekleed, valt in den smaak 1 Maar ook het avondfeest is voor velen een echt „uitje,” geen soepengrediënt met den bekenden sterken geur, neen, een echte uitgaansavond. Evenals ’t vorige jaar waren des avonds de inzendingen der gekweekte stekken reeds de zaal uit, een goede maatregel, want het getal bezoekers en bezoeksters vulde nu nog geheel de zaal. Het begon zoo gezellig, dit avondfeest. Het Stedelijk Muziekkorps opende met een ^roolijk stukje muziek, gevolgd door het inleidend welkomstwoord van den Voor zitter, Ds. Kossen. Deze wees er op, dat het kweeken van bloemen veredelend werkt op den mensch. Al mag men dan ook zijn werk niet met een prijs bekroond zien, toch geeft het kweeken op zich zelf reeds voldoening. Het is voor ’t Bestuur van „Floralia” ook een voldoening dat de Vereeniging zulk een algemeene belang stelling blijft behouden, èn bij de kweekers èn bij de begunstigers. Bijzondere vermel ding verdient het nog, dat een paar vroegere Bestuursleden Mevr. Hommes-Taconis en de heer Terhenne beiden te Leeuwarden, het bestuur nog heden verraste met eenige fraaie prijsjes die ook straks met de anderen een goede plaats zullen vinden. Spreker hoopt, dat de blijde stemming, die hier heerscht, moge strekken tot voortduring van veler sympathie. Na weer een muzieknummer, wat trouwens telkens de prijsuitdeeling en voordrachten afwisselde, riep de Voorzitter de winnaars van de prijzen le klas naar voren, felici teerde hen met de onderscheiding, uit zoovele mededingers, voor de eerste rang in aanmerking te komen. Wel is waar, er is veel geluk bij in ’t spel, maar 't getuigt toch ook van aanhoudende zorg vuldige verpleging der planten. Het 12-tal winnaars werd ieder een prijs vereerd en wel Ik zie September altijd a's een tweede lentewant in den heel zachten vrede van den dag jodelt en fluit de snaaksche en kinderlijke lente der zingende spreeuwen. Zij zijn het melodisch versiersel der hoeve- daken en der huizënnokken; hun pure opgetogenheid ook maakt den tijd bemind en begeerenswaard. Maar ge moest het enthousiasme mijner rozen tevens zien. Een tweede bloei, een openluiken opnieuw 1 De sierlijke knoppen zwellen in de teedere atmosfeer, zwellen in het getemperde zonne licht; er gloeit een blozing achter het ver- sche groen der kelkbeschutting en, o, de zeer voorbarigen pralen roze, bleekrood of blank in den edele tooi van volslagen bloei. Maar de papavers, lappen kleurig velijn, juichen hun sterke pret uit en ligusters kunnen het bloeien maar niet laten. En de dappere goudsbloemen, een laaiïng van oranje 1 Doch raderen van licht, zonnen onder de zon, koninklijk en sierlijk-sterk, heffen haar opgetogen bloei naar den hemel de nobele zonnebloemen; alom zingen zij haar krachtig lied van kleuren in deze dagen. Echter: meer dan van bloesemende vreug de is het thans de tijd van de rijpende vrucht. De blonde roggeschooven reden de karren als een blankgeele weelde in de schuren. Ontoogst liggen her en der de akkers reeds. Maar te aller zijde ziet ge de haverschooven nog tegen elkaar leunen: als geweren in rotten. Kijkt goed uit op het. stoppelveld thanszie, déar stapt fier een kleurige fazantenhaan, daar loopt een vale fazanten hen met kuikens nalezing houden op het roggeland en daar heeft een fijn patrijsje zijn krielend kindertal om zich heen ver gaderd. Straks knallen de geweren, straks liggen zij in hun schoonheid, droevig-dood, geëtaleerd in de winkels der poeliers. Wat dagen de vruehtenkleuren uit: appels, soms gezond boersch-blozend, soms met de kleur van het herfstig loof der Amerikaansche eiken, een andermaal trans parant geel-bleek, roomig-wit. De lindezaden zijn het bescheidenst: aan lange steelen hangen zij neer: vilten globetjes. Maar durvend weer zijn deoranjeroodelijsterbessen, kostelijke versnapering voor den migree- renden vogel, wanneer de honger hem naar de tuinen drijft. De sneeuwbes com bineert de jeugd en de ervaring: zij bloeit, terwijl terzelfdertijd haar bolbesjes wit opblinken. Als glanzend leer zoowaar: ge kunt er uw gezicht in spiegelen - fonkelen de bottels der rozen: in fijnen fleschvorm of wel plat-rond in tomaten- kleur. Maar het meest provoceerend rood is wel de bes van mijne kamperfoeilie. In verzuim zoude ik echter zijn, wan- ik u thans, nu het loof der olmen al stuift door de steden of opgetast ligt in een luwen hoek, niet wees op de bekoring der heiden; blij-ernstig ligt het paars uit gestrekt der wijde, caluna-velden; o, de heide bloeit, bloeit, bloeit! En de bijen tijgen nog uit in den lichten zonnigen dag en heerlijker groen steken tegen de wijde paarse kleurvlakken de stemmige dennen af. En boven deze kostelijke schoon heid spant zich de stille milde hemel met zijn nu gedekte tinten, dan met zijn grillige fantasieën vanavondlijkekimkleuren. Vr. Rinke Tolman. Gedurende de voordracht en prysuit- deeling verminderde gestadig het publiek, slechts een klein getal bleef het Bestuur en ’t feest getrouw. De heer Hendriks deelde nog mee, dat er nog eenige prijsjes beschikbaar waren en bestemd voor de inzenders van bonqu- etten en bloemstukken. Dit moest men niet als een belooning beschouwen, het was een erkentelijkheid aan degenen, die de prijzen hadden „geleverd” voor de Tombola. Hiervoor waren toegekend aan P. Molenaar, Hollander, Conradi en Faber, die als vakmannen iets werkelijk fraais hadden ingezonden, ieder een aardigheid Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. i Bolswardsche Courant df ff

Bolswards Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1