der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan V8 Pepermunt en WINTERMODE ZIJN ER. 4 i Luister nu eens!! ij r Beleefd verzoek TROMP, SNEEK. 61ste Jaargang Woensdag 16 September 1922 No. 47 1ste soort is dus daarom DE MEEST BETROUWBARE. I VOOR HERFST- VOORDEELIGE PRIJZEN. PRACHTIGE MODELLEN. 7'j I N.V. R. G. Van Slooten’s Suikerwerkfabriek Harlingen - Leeuwarden. IETS OVER THEE. Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 - Dit nummer bestaat uit 2 Bladen V Officiëele Advertentiën. waren, id Uit Wonseradeel. Beleefd aanbevelend, - E GROOTE VOORRAAD LAGE PRIJZEN thee een fraaie Binnen eenige 1 wordt medicinaal bereid is daardoor geneeskrachtig staat onder controle van APOTHEKER J. Ruiter dit seizoen, in de Alle uit te voeren Het pro- door aan ieder kooper van beschuitbus te offreeren. dagen waren 1500 bussen de deur uit, een bewijs dat de firma bekend is. Ook het succes met de deelname aan de Reclame- optocht gedurende de Feestweek was voor de firma zeer groot. De heeren blijven bij voortduring hun uiterste aandacht aan de kwaliteit besteden en waar dit het geval is, zijn wij stellig overtuigd, dat de naam der firma zich steeds verder zal uitbreiden. VERVOLG-ONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders van Bolsward maken bekend, dat de aangifte van leerlingen voor het vervolg-onderwijs schriftelijk moet plaats hebben vóór 23 September 1922, ten huize van den heer U. de Boer, Hoofd van School 1, Harlingerstraat 35. Het vervolg-onderwijs omvat ook het onder wijs in nuttige handwerken aan meisjes. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. J. PRAAMSMA. De Secretaris, U. van der ZEE, l.-s. Bolsward, 13 September 1922. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders van Hen- naarderadeel brengen ter algemeene kennis dat de door hen opgemaakte lijst, vermeldende de namen der inwoners dezer gemeente, die voor het verleenen van INKWARTIERING in aanmerking komen, vanaf heden gedurende 14 dagen op de Secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, R. KUIPERS, Burgemeester. J. MOOK, Secretaris. Wömmels, den 13 September 1922. Men zal er uit lezen dat de uitvoering een bezoek meer dan waard is. O, bearlik eagenblik, Engros bij de bekende Grossiers en bij: Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 1—5 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. Dy 't ós de witlid en 1' Hierover een praatje te houden lijkt ons een dankbaar onderwerp, want wie drinkt geen thee; ’s morgens, middags en in den avond, alle dagen door, bij zomer en winter, altijd wordt deze drank gebruikt. En wanneer wij dan eens terugdenken aan de oorlogsjaren toen er voor één onsje thee, misschien wel vier h vijf gulden en soms nog wel meer werd betaald en wij thans weer voor zeer billijke prijzen, de fijnste kwali teiten kunnen bekomen, dan verdienen al die kopjes thee, die we zoo werktuigelijk naar binnen laten vloeien, tocb wel eens wat meer aandacht «n waardeering. Het beroep van theehandelaar en -menger is niet gemakkelijk, ja wij kunnen gerust zeggen, behoort tot de moeilijkste bezig heden. Dit hebben wij deze week kunnen gadeslaan bij de gunstig bekende thee-firma V. van dar Plaats te Bolsward, waar ons de gelegenheid werd gegaven alle bijzonder heden te aanschouwen. Zoo men weet, behoort de firma Van der Plaats tot de betrekkelijk weinig Friesche zaken die hun thee zelf in veiling te A’dam koopen, en juist dit in veiling koopen zegt heel wat. Eens per 8 weken is er zoo’n theever- kooping en vooraf worden van al de partijen die geveild zullen worden, monsters ver stuurd ter keuring. Zoo krijgen de firma’s steeds eenige honderden monsters thee thuis en al deze moeten, zoo de vakterm luidt: geproefd worden. Dit is een karweitje waarop niemand jaloersch behoeft te worden. Lezers, stelt u voor: van soms wel 200 monsters thee, wordt thee gezet en al die verschillende treksels haast, worden geproefd en onderzocht naar kracht, volheid en geur. De soorten die men denkt dat geschikt zijn, worden genoteerd en hiervoor geeft men zijn makelaar opdracht te koopen. Hierbij stippen we even aan dat op een theeveiling de theehandelaar wel persoonlek biedt, doch wanneer hij koopt, gaat dit altijd door tusschenkomst van een beëedigd makelaar. [oarden, It snarespil ós yn ós earen song! In trien wfille tit it each fen mannich [bearder. Stom fen biwündering seagen w’elkoar oan, Oan 't ein ien rop: Paardensport. Wij werden attent gemaakt op een bijzonderheid uit de paardenwereld. Dit voorjaar kochten Gebrs. Anema alhier een paard, bestemd voor de slachtbank. Zij vonden het dier echter daarvoor nog te waardig en vonden een kooper, die er dezen zomer als werkpaard nog goede diensten van had. Tevens bleek, dat het dier nog vlug ter been was, en men ging er ook mee harddraven, en zie, de vorige week behaalde het te Heeg de premie en deze week te Blauwhuis den prijs. Het paard doet dus zijn ouden dag nog eens eer aan. ARUM. De Gereformeerde Gemeente alhier ontving bet teleurstellende bericht, dat ds. R. Middelveld te Hoogkerk voor bet beroep naar deze gemeente bedankte. ARUM. Bij de Woensdag j.l. ten over staan van notaris v.d. Burg gehouden finale veiling van vastigheden, nagelaten door den heer St. v.d. Plaats, werd het woon- en winkelhuis toegewezen aan den heer C. Broersma te Achlum voor f 3250 buiten de kosten en de overname, de huizing met dubbele woning op de Hoekaerd aan de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente alhier voor f 766 en 78/10 pondemaat bouwland, genaamd de Kaperum-zeven aan den heer J. H. Ypma alhier, als mondeling last hebber van G. Y. Engwirda te Groningen voor f 5654. Eindelijk gingen twee graven op de algemeene begraafplaats alhier in eigendom over aan Jan Kamstra alhier voor f 5 en vier graven aan H. L. van Gorkum voor f 10. ARUM. In de Donderdagavond gehouden vergadering van de Vrijzinnig Kerkelijke Kiesvereeniging alhier, is candidaat gesteld voor kerkvoogd der Ned. Herv. Gemeente, de heer F. Abma, voor notabele de heer H. H. Baudet en voor de Bewaar- school-commissie de heer Gros, terwijl laatst genoemde tevens werd gekozen tot lid van het bestuur van gemelde kiesvereeniging. t Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62‘/2 cent per 3 maanden met koopen van SIGAREN te wachten totdat U onze aanbiedingen hebt gezien. Wij brengen IETS BIJZONDERS! Aanbevelend, P.S. Enorme collectie SIGARETTEN. joun fen kinst- [genidsjen ’t wrMdsk gedoch [forjitten die; Da’t de muziek ds twong hjar efkes to [forlitten, En m’yn jins tinken krekt as yn in himel [wier. Do ’t stream op stream fen machtige akkoorden ta biwfindring [twong, Do ’t Ijeaflik seft, als kaem ’t üt himelske Soks hien’ we hjir [nea earder’’, In byfalsstoarm sette op it koncert de [kroan. Yn 't Fryske doarp, rounom omjoun fen [wetter, To Grou, der ’t elts bast mei muzyk op [hat, Dêr scil men grif noch folie jierren letter Fol lof stees wêze oer it „Haagsche kwartet”. Schoenenmagazijn „DE KLEINE WINST”, Bolsward. Us grypte yn ’t hert, en Uit Bolsward. Concert Haagsch strijkkwartet. Het zal Bolswards muziekliefhebbers stellig verheugen te hooren, dat Zaterdag 23 Sept, het beroemde Haagsche Strijk kwartet met medewerking van Jac. N. D. Hoogslag, pianist te Sneek, in de Doops gezinde Kerk te Bolsward een concert denkt te geven. Uit zoowat alle mogelijke landen van Europa getuigen recensies vol enthousiasme van het uitmuntend samenspel van dit bekend ensemble. Naar ons wordt mede gedeeld zal bet programma bizonder aan trekkelijk zijn en voor iedereen bevattelijk. Als uiting van sympathie halen wij een gedichtje aan uit Frisia, verschenen na een concert verleden jaar te Grouw gegeven. Laatste orgelconcert. A.s. Maandag 18 Sept, des avonds om half acht, zal de heer A. Alt zijn laatste orgel-voordracht in Martinikerk geven, stukken zijn verzoeknummers, gramma luidt: la. KoraalWie maar den goeden God laat zorgen. (Gez. 17.) b. Koraalbewerking: Wer nur den lieben Gott laszt walten. Joh, Seb. Bach. 2. Adagio en Menuett uit de 7e Sym fonie, Jos. Haydn. 3. Allegretto uit de 7e symfonie Ludw. v. Beethoven. 4. Idylle en Si maggiore Enrico Bossi. 5. Suite d’Ariane Naxos Alex Guil- mant. a. Introduction, b. Marche d’Ariane. c. Adagio, d. Epithalame. 6. Prière et Berseuse (gebed en wiegelied) Alex Guilmant. 7. Symfonie no. IV Charles M. Widor. a. Toccate. b. Andante cantabilé. c. Finale. Heeft men ter veiling de gewenschte soorten gekocht, dan begint een tweede zware taak, n.l. het vermengen der soorten. De eene soort thee is bijzonder krachtig; de gebroken thee trekt vlug afde Souchon trekt pas na eenigen tijd, kortom, al die soorten moeten nu in de juiste verhouding dooreengemengd worden, zoodat men krijgt een thee, waarvan het eerste treksel direct bruin is, maar ook het tweede kopje nog goed van kleur is, thee die geurig en vol van smaak is en dus de theehandelaar die de smaak van het groote publiek kent en zijn theesoorten dienovereenkomstig ver mengt, is „onder dak.” Zoo’n theehandelaar kan ter veiling de juiste soorten uit eerste hand, d. w. z. het goedkoopst, inkoopsn, zorgt dan de gewenschte meleering(vermenging) tot stand te brengen, en tenslotte concurreerend te leveren aan wederverkoopers en publiek en dan zal men vast en zeker, ondanks alle malaise, kunnen verkoopen. Dit bedrijfssysteem is toegepast door de firma Van der Plaats en met steeds meer succes. Toen ze in 1918 de zaak over namen die in 1841 door den heer Volkert van der Plaats werd opgericht en gedurende het bestaan zoo’n uitmuntenden naam bad gekregen, werkten er 2 man, thans waren in het bedrijf, toen wij er waren, 16 personen aan den arbeid. De meeste moderne werktuigen zijn aan geschaft, o. a. een electrische weeg- inrichting, die 1400 onsen thee per uur afweegt. Een prachtige uitvinding: de pakker houdt het geopend zakje onder een trechter die bovenaan door een klep afgesloten is. Ligt er nu een ons op deze klep, dan opent deze zich automatisch en de thee valt in het zakje. Welk een verschil met het vroegere afwegen der thee en welk een besparing aan arbeidsloon. Dezelfde soort machine zagen wij ook gebruikt voor het afwegen der koffie, 24 half ponden per minuut, werkelijk interessant om te zien. Een aardige reclame heeft de firma Van der Plaats gemaakt bij de opening van den nieuwen winkel aan ’t Grootzand, Bioscoop-voorstelling in „De Doele.” Met verwijzing naar een annonce in dit blad, maken wij onze lezers attent op de voorstellingen die door de ook bier ter stede bekende Meppeler Bioscoop zullen worden gegeven in „De Doele.” Op het buiten gewoon programma komt.o.a. voor een eigen opname van de op 25 Juni j.l. gehouden Intern. Kaatswedstrijd, welke opname voor Bolsward zeer interessant is. Een onzer muziekkorpsen verleende op deze wedstrijd medewerking en vermoedelijk zullen wij vele ingezetenen van Bolsward op deze film kunnen zien. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. 1 i 1 j Bolswardsche Courant KLOMPEN I S. HENGST O DE VOORBODEN 'V- '■11 W II f

Bolswards Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1