Officieel Orgaan der Gemeente Bolsward VS Pepermunt n TROMP, l Luister nu eensü /j I ♦•I I Beleefd verzoek 61ste Jaargang Woensdag 20 September 1922 No. 48 Officiëele Advertentie. dus daarom DE MEEST BETROUWBARE. OUD-BOLSWARD. VERVOLG-ONDERWIJS. 1 j 1 N.V. R. G. Van Slooten’s Suikerwerkfabriek Harlingen - Leeuwarden. j 9 Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 AVOND IN SEPTEMBER. I is De Roode Kruisdag op 30 Sept. a.s. Een opwekking tot abon neeren op de „Bolswardsche Courant.” SNEEK. Enorme collectie SIGARETTEN. VIII. I I I Burgemeester en Wethouders van Bolsward maken bekend, dat de aangifte van leerlingen voor het vervolg-onderwijs schriftelijk moet plaats hebben vóór 23 September 1922, ten huize van den heer U. de Boer, Hoofd van School I, Harlingerstraat 35. Het vervolg-onderwijs omvat ook het onder wijs in nuttige handwerken aan meisjes. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. J. PRAAMSMA. De Secretaris, U. VAN der ZEE, l.-s. Bolsward, 13 September 1922. Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. Engros bij de bekende Grossiers en bij: I met koopen van SIGAREN te wachten totdat U onze aanbiedingen hebt gezien. Wij brengen IETS BIJZONDERS! Aanbevelend, P.S. jeugd, teneinde de groote internatonale Roode Krnisgedachte, hulp aan de lijdende menschheid, bij de jongelingschap sterker ingang te doen vinden. Het Nederlandsche Roode Kruis zal om dit doel te bereiken de medewerking van den onderwijzer buitengewoon op prijs stellen, en wil financieel in staat gesteld worden hem alle materiaal te verschaffen om door propaganda op de scholen den leerling te doen verstaan wat hij op zijn jeugdigen leeftijd reeds kan verrichten tot bescherming van zijn eigen gezondheid en die van zijn kameraad. Evenals in vele andere gemeenten waar geen afdeeling van het Nederlandsche Roode Kruis gevestigd is, heeft zich ook hier ter stede een commissie gevormd, met het doel in het bijzonder den boven bedoelden collectedag voor te bereiden. Deze Commissie hield j.l. Vrijdag in de Burgemeesterskamer ten Siadhnize onder voorzitterschap van den heer Dr. H.Beekhuis eene vergadering, waar maatregelen werden genomen dezen collecte-dag zoo goed mogelijk te doen slagen. De heer Dr. II. Beekhuis werd benoemd tot voorzitter, terwijl mej. M. C. de Vroede als secretaresse en de heer H. v. d. Werf als penningmeester zullen fungeeren. Besloten werd een oproep te plaatsen voor het zich beschikbaar stellen hulp te verleenen bij het collecteeren. Vrouwen en meisjes kunnen zich hiertoe wordt medicinaal bereid I is daardoor geneeskrachtig I staat onder controle van APOTHEKER J. Ruiter Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62‘/2 cent per 3 maanden voor Maandag 25 Sept. a.s. aanmeldea bij een der volgendedames:Mevr. A.Praamsma- Wielenga; Mevr. J. v. d. Ploeg-Hoekstra Mej. Zr. P. Middendorp; Mej. Zr. A. van Veen en Mej. M. C. de Vroede. Ondergeteekenden daartoe aangezocht door den Burgemeester, hebben zich vereenigt tot een Comojissie, om den collecte-dag voor het Roode Kruis voor te bereiden. Zij hebben dit gaarne gedaan, in de overtuiging, dat het zéér noodzakelijk is, dat het Roode Kruis zijn vredestaak zoo goed mogelijk kan vervullen. Waarin bestaat die vredestaak In de eerste plaats wil het Roode Kruis het geheele volk leeren wat het moet doen en wat het moet laten om gezond te blijven. In de tweede plaats moet het Roode Kruis kunnen beschikken over geoefend personeel (zusters) en materiaal om bij plotselinge rampen, zooals overstroomingen, bij doorbraak van rivieren of zeedijken, bij groote branden enz., directe hulp te kunnen bieden. Waar epidemieën dreigen, moet het Roode Kruis onmiddellijk gereed zijn om zoo mogelijk het gevaar voor de bevolking af te wenden. Voor deze vredestaak is geld noodig en wij vragen U allen voor dit prachtige werk iets te willen afstaan. In vroegen najaarsgloei ontbranden aarde en [hemel: oranje-bruin en geel vlamt op aan boom en [stronk, en roze-rood verft zich de lucht, waar zonne [zonk; heur laatste lonkjes lachen tusschen ’t blad [gewemel. Maar bij het suizen van de koelte raakt de [pronk der boomen rits’lend los, en dwarrelt op-en- [neder en daalt ten leste neer. De herfstwind legt zich weder, en slapen gaat het licht, dat straks nog helder [blonk. O, vredige avondstond! De droom’rige ge luiden van laten vogelzang en suizende avondwind, het klagend loeien van het vee op verre weiden en ’t blije neuriën van een voorbijgaand kind, verbreken wél de stilte in ’t rond, maar niet [de rust: ’t is ’t wiegelied, dat heel Natuur in slape [sust. vanaf 1 October eenige correspondenten aan ons blad te verbinden en zullen wij er naar blijven streven, de inhoud zoo belangrijk mogelijk te doen zijn. Moge met uw aller hulp, ons streven met succes worden bekroond, waarvoor reeds bij voorbaat onzen dank. Firma B. CUPERUS Az. I 1 Het is mij een wezenlijk genoegen, hier melding te kunnen maken van een drietal be wijzen van sympathieën medewerking in mijn streven om van vroegere tijden op te rakelen wat bij velen reeds geheel of gedeeltelijk vergeten was, of toestanden en personen in 't licht te stellen, bij de jongeren onbekend. Mijn dank aan die heeren, die door tusschenkomst van den Uitgever der Bolswardsche Courant mij hun wenken en gegevens, of ook hun ver moeden hebben kenbaar gemaakt. Juist op deze wijze wordt bereikt, wat grooten- deels de opzet dezer artikelen is, namelijk om de krant te maken „Voor allen en door allen." Van de aanwijzing mij door den heer S. T. gedaan, is gebruik gemaakt. Daar ik door omvattende bezigheden en ook anderszins verhinderd was zelf er op uit te gaan, heeft een vertrouwd plaatsver vanger een serieus onderzoek ingesteld, 't Spijt mij wel, dat het niet geheel zoo als U het veronderstelde, maar uw is toch lang niet vruchteloos was, schrijven geweest. Op de boerenplaats, bewoond door den heer H. Huitema te Oldeclooster, zouden vermoedelijk de oude bustes uit de Sneeker- poort, waarover ik in mijn vorig artikel schreef, te vinden zijn. En wat is nu ’t geval Op „Munhickhuyse” aldaar staan inderdaad twee oude steenen monumentjes, een mannen- en vrouwengelaat vertoonende. Deze koppen zijn volgens vertrouwbare familieoverlevering uit de Sneekerpoort afkomstig. Zij staan nu los tegen den gevel van dat ouderwetsche huis, blijkbaar gebouwd voor een ander doel, dan gelijk thans, als voorhuis van een boerenplaats te dienen. Maar om mij tot die koppen te bepalen, dit kunnen volgens mijne zienswijze niet zijn de gezochte bustes van Keizer Karel V en diens Gemalin. Ten eerste zijn deze steenen reeds langer in ’t bezit der Familie van Oldeclooster, dan het tramstation te Bolsward bestaat, en bij dien bouw zijn ze daar in den grond nog aangetroffen. Daarbij komt, dat de bustes hoog in den muur bevestigd waren en dus ook wel een behoorlijke grootte zullen hebben gehad, doch deze steenen zijn in hun geheel hoog 42, en breed 30 c.M. Naar alle waarschijn lijkheid, de vorufen bewerking duidt dit aan, zijn het consoles, die de omlijsting der poort opening hebben geschraagd. Oogenschijnlijk zijn het de voetstukken van de poortver- siering. Ze bestaan uit grijs arduinsteen, zijn thans met de witkwast behandeld, maar zien er nog tamelijk ongeschonden uit. Aan de bewerking is goed te zien, dat ze ongeveer 20 c.M. bij het metselwerk hebben vooraitgestaan en er een platte pilaster of zooiets op gerust heeft. Dit paar koppen, nu men de afkomst wel als zeker kan aannemen, is de belangstelling waard, en den bewoner van „Munnickhuyse” onzen dank voor de welwillend verstrekte inlichtingen, waarbij ook weder een flauw straaltje van hoop werd gewekt, dat mis schien nog een spoor is te volgen, om de gezochte bustes uit te vinden. Tegelegener tijd zal dat spoor, zoo mogelijk door mijzelf, worden nagegaan. Van den heer v. R. bekwam ik eenige wenken en gegevens, door mij op hoogen prijs gesteld. Er zal rekening mee gehouden worden, doch als „Observator” moet ik steeds met eenige omzichtigheid handelen. Met de deur in ’t huis vallen is lang niet altoos de goede manier om de geheimen van een huis te onthullen. Dankbaar voor de ontvangen terecht wijzing wil ik hier al dadelijk bekennen, Zooals velen onzer lezers reeds bekend zal zijn, is het Nederlandsche Roode Kruis van plan op 30 September a.s. een col lectedag te houden in alle plaatsen van Nederland. Het hoofdbestuur verkreeg daartoe de medewerking van het Departe ment van Binnenlandsche Zaken, dat aan alle Burgemeesters in ons vaderland het verzoek heeft gericht om medewerking, teneinde dezen collectedag te doen slagen. Het houden van deze collecte heeft de volle instemming der Regeering, aangezien de opbrengst aangewend zal worden voor de vredestaak van het Nederlandsche Roode Kruis. Erkend moet worden, dat in eigen land nog veel te doen valt op het gebied van hygiëne in het algemeen; daaraan wordt hier te lande nog te weinig gedaan. Het is de plicht van allen om de juiste begrippen van hygiëne aan het geheele volk bij te brengen, zoo mogelijk overal verlichting te verschaffen en bekwame krachten te vormen, die deze noodige, maar ontzaglij-k groote taak op zich zullen nemen. Dikwijls zullen deze tegelijk met het voorkomen van ziekte ook hulp ter genezing moeten brengen. Hier zal-door het Nederlandsche Roode Kruis aansluiting moeten worden gezocht bij de nationale vereenigingen op dit ter rein reeds werkzaam en, waar deze' door gebrek aan fondsen hun krachten niet genoeg kunnen ontplooien, zal haar daad werkelijke steun moeten worden gegeven. Niet dus naar concurrentie, maar naar samenwerking en gemeenschappelijke ont wikkeling moet door het Nederlandsche Roode Krnis worden gestreefd. Het Nederlandsche Roode Kruis heeft niet alleen gelden noodig voor de hierboven omschreven vredestaak in het algemeen, maar het wil behalve de instandhouding der transporteolonnes, de hulp ver leeniug bij het uitbreken van rampen en de tpleiding van Roode Kruis-zusters en -helpsters, zich ook nog met meer kracht wenden tot de S. Andela. H. Beekhuis. A. BeekhuisKranenburg. D. B. Eerdmans. G. O. Eisma. L. B. Groen. F. Laméris. P. Middendorp. J. v. d. PloegHoekstra. A. PraamsmaWielenga. A. v. Veen. M. C. de Vroede. H. v. d. Werf. J. WesselingPek. en ’t is daarom dat wij onze lezeressen en lezers willen opwekken ons hierbij hunnen steun te verleenen. De redactioneele medewerking, die wij tot op heden genoten, was een geheel belanglooze, doch ondanks dat, zijn er nog zeer vele onkosten aan de uitgave verbonden. Niet alleen die van het zetten en drukken, inkt- en papierverbruik, maar ook het tweemaal per week, huis aan huis bezorgen van onze bladen, vraagt groote uitgaven. En tegenover deze uitgaven staan momen teel nog geen andere ontvangsten dan de opbrengst der advertenties, die uit den aard der zaak en de weinige daarvoor beschikbaar gestelde ruimte niet groot kan zijn. Doordat ons blad des Woensdags in hoofdzaak alleen in Bolsward wordt uitgereikt, is het wel een uitstekende gelegenheid tot het maken van reclame in de stad, maar moesten wij de tarieven voor de annonces toch lager stellen, dan voor ons Zaterdagnummer. Ter bevordering van de plaatselijke indu strie, in het belang van ons blad, d.i. ook het belang van ons personeel, zou het ons aangenaam zijn, indien wij met de ver schijning van het Woensdagnummer zouden kunnen blijven voortgaan en ’t is dan ook daarom, dat wij een ieder willen opwekken zich vanaf 1 October a.s. op ons blad te abonneeren. Tot op heden hebben wij bet bij wijze van propaganda, gratis verspreid. Onze verlangens voor de toekomst zijn ook zeer bescheiden en is het gevraagde abonne mentsgeld eigenlijk meer een geringe bijdrage in de kosten der bezorging. Vanaf 1 October verzoeken wij ieder lezer zich te abonneeren tegen betaling van slechts 30 cents per 3 maanden, dat is één dubbeltje per maand, waarvoor men iederen Woensdag en Zaterdag onze bladen thuis bezorgd krijgt. Wij hebben dit bedrag expres zoo laag mogelijk gesteld, in het volle vertrouwen, dat het voor niemand een bezwaar cal zijn aan ons verzoek te voldoen. Mochten er echter onder onze lezers zijn, voor wien zelfs 30 cents per 3 maanden nog te veel is, wat wij niet kunnen ge- looven, dan zullen wij hen in de gelegenheid stellen ons blad gratis te blijven ontvangen. In géén geval zal de oplaag van ons blad kleiner worden. Onze bladen blijven, zoowel 's Woensdags als Zaterdags, huis aan huis bezorgd, omdat wij willen, in het belang van onze plaatselijke adverteerders, dat ons blad in ieder gezin te Bolsward wordt gelezen. Mannen en Vrouwen van Bolsward, stelt ons vertrouwen in uwe medewerking niet te leur. „Voor allen en door allen" schreven wij in ons eerste Woensdagnum mer, is het doelwit, waarnaar gestreefd wordt. Door algeheele samenwerking, dat is in Bolsward altijd zoo geweest, kan veel tot stand komen, dat is het laatst nog gebleken gedurende de gehouden Feestweek en gelooven wij dat ook nu weder blijken zal, bij ’t leggen van van een vaste en stevige fundeering voor den opbouw van ons reeds 61 jaren lang bestaand plaatselijk bladde BOLSWARDSCHE COURANT. De volgende week, de laatste dus in dit kwartaal, zal zich iemand bij onze lezers vervoegen, teneinde hen te verzoeken zich als abonné op te geven. Vanaf heden bestaat die gelegenheid ook ten onze kantore en zien wij ook gaarne schriftelijk- en telefonisch vele opgaven tegemoet. Voor onze abonné’s buiten Bolsward is de abonnementsprijs vastgesteld op 75 ets. per 3 maanden, franco per post. In het Woensdagnummer van a.s. week ■verschijnt het slot van ons feuilleton: „Stille Bouke”. Het zal onzen lezers aangenaam zijn te vernemen, dat wij in het eerste nummer van het nieuwe kwartaal, dus te beginnen met Woensdag 4 October, van denzelfden schrijver, een nieuw feuilleton beginnen, getiteld: „DE FRIESCHE SPEURDER”. Zeer zeker zal ook dit detectieven-verhaal, de belangstelling van onze abonné’s gaande houden. Bovendien ligt het in onze bedoeling Aan onze Lezeressen en Lezers. Nog een paar nummers en ook het derde kwartaal van den 61sten jaargang van ons blad is voorbij. Dan is het alweer 13 weken geleden dat wij aankondigden, dat de Bolswardsche Courant, evenals dit vóór den oorlog het geval was, behalve des Zaterdags, ook des Woensdags zou verschijnen, dus tweemaal per week. Vele blijken van instemming mochten wij naar aanleiding van bovenbedoelde aankondiging ontvangen, niet alleen van lezers hier ter stede, neen, ook van oud- Bolswarders, van vrouwen en mannen, die reeds vele jaren onze stad hebben verlaten, doch nog levendig belang zijn blijven stellen in alles, de vroegere stad hunner inwoning, betreffende. Dat gaf ons goede hoop voor de toekomst. Het waren voor ons aansporingen op den eenmaal ingeslagen weg voort te blijven gaan en naast onze andere werkzaam heden, vooral volle aandacht te blijven schenken aan het bestaan van ons blad, waarbij een tactvolle verzorging van den inhoud veel ten goede zou kunnen bijdragen. Wij hadden het geluk eenige ambitieuse medewerkers aan ons blad te mogen ver binden, die zich weder bereid verklaarden den groei en den bloei van de Bolswardsche Courant te helpen bevorderen. Zonder overdrijving mogen wij beweren, dat, dank zij in de eerste plaats, de bijdragen dezer medewerkers, vooral ons Woensdag nummer een welkome gast is, in zeer vele huisgezinnen. Wij weten, dat met groote belangstelling en met verlangen de ver schijning ervan wordt tegemoet gezien. Het is ons bekend, dat het door een ieder, onverschillig van welke politieke of gods dienstige richting, door jong en oud, met aandacht wordt gelezen. De reeks artikelen „Oud-Bolsward" bijv, heeft de aandacht van alle lezers, zoowel in- als buiten de stad, vooral onder de ouderen. Zij leven de daarin beschreven toestanden weder geheel mede. Zij brengen hun gebeurtenissen in herinnering, die zij zelf vaak hebben mede gemaakt en noemen hun vele personen, die zij hebben gekend; kortom zij zien zich bij de lezing dezer artikelen verplaatst in het Bolsward hunner jeugd. Dan mogen wij ons verder nog gelukkig achten, door de schenking van een paar zeer interessante, knap geschreven en bijzonder boeiende feuilletons, waarvan „Stille Bouke” als no. 1 door ons is opgenomen. Wij weten, dat ook „Stille Bouke” door iedereen, zoowel mannen als vrouwen gelezen wordt. Meermalen hoorden wij verklaren, dat met spanning naar het vervolg ervan wordt uitgezien en juist nog. dezer dagen ontvingen wij van uit Den Haag het verzoek .om toezending der nummers van ons blad met „dat mooie feuilleton er in.” Enkele andere lezers vroegen ons of het niet mogelijk was er wekelijks een kolommetje meer van te plaatsen en een Sneeker jongedame deed ons het verzoek haar even mede te deelen hoe of de afloop was, want zij kon haar nieuwsgierigheid moeilijk langer bedwingen. Ook de rubriek „Stadsnieuws” trachten wij zoo actueel mogelijk te doen zijn en maken wij een dankbaar gebruik van ons toegezonden benoemingen, uitslagen van examens, aanbestedingen, nieuwsberichten, verslagen enz. enz. Wat de inhoud van het blad betreft is de zaak dus wel in orde, doch het is de, exploitatie ervan, die vele zorgen eischt Bolswardsche Courant 7 l .'jjl'-VP''.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1