der Gemeente Bolsward Officiéél Orgaan SNEER 4- Kindermantelsen Jasjes, Mutsen en Hoedjes. Wollen Tricot Jurkjes, vanaf f 1,75. k P. 0. v. d. KLEI, TROMP, SIGAREN tegen scherp concnrreerende prijzen. I De Friesche Speurder. f Dames Jumper, vanaf f 4,95. Tricot Pakjes, vanaf f 3,95. 1 r 'M Enorme collectie Sigaretten. TROMP No. 50 Woensdag 2/ September 1922 61ste Jaargang F J Uit de Raadszaal. MHH komen nieuwe zendingen DAMES- en KINDERMAN TELS binnen. Wij brengen mooie kwaliteiten, doch stellen scherpe prijzen. OUD-BOLSWARD. Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 I van HERFSTMAAND. den Herfst, Groote keuze V Engros Sneek. Beleefd aanbevelend, Pracht-collectie IX. Fijne kleuren BOLSWARD. Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. Overal bekend als vertrouwd adres voor levering wan PRACHT-aanbiedingen! Vrijdag 29 Aug. in De Nieuwe Aanleg, bij- Zaterdag 80 Aug. in Het Blauwhuis, bij J. J. de Boer. Zelfde dag in ’t Witmarsumer Veerhuis, bij T. Jelgersma Lzn. Maandag 1 Sept, in de Nederlanden, bij G. Ypma. Zelfde dag in ’t Klein Klooster, bij L. Jorritsma. Woensdag 3 Sept, in ’t Wapen van Bols ward, bij Jelle S. Postma. De prijzen en premies bestonden meestal uit luxe voorwerpen, bijv, gouden horloges, zilveren lepels, zilveren aanstekerskomfoor want de lange Goudsche pijpen werden toen nog gerookt, zilveren theebus en dergelijke. In de kranten zag ik een paar berichten, September de maand van Maar met een zomerkleur: De zou straalt nog met heel wat kracht Op ’t suizend loof, op bloemenpracht Vol kleurengloed en geur! Zoo nu en dan een regendag, Een gure najaarsbui, Maar och! dat heb je in ’t voorjaar óók, En is nu niet zoo’n vreeslijk spook Voor flinke jongelui. Dus mag de jeugd den Herfst toch wel: Hij is een kindervrind, Met zakken propvol sappig ooft, Door zomerwarmte rijk gestoofd, Dat maakt hem zoo bemind! En nu doen we ons naar hartelust Te goed aan ’t Herfstbanket: Aan appels, peren, pruimen... ’t Is Of ’s Heeren hand een vruchtendisch Voor ons heeft neergezetI Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Voor de variatie wensch ik beden eens wat te geven, dat speciaal de dames zal interesseeren, dus een onderwerp wensch ik te behandelen, dat de heeren wel mogen overslaan, want het gaat over de mode. Daarna komt nog iets, waar de dames niets aan hebben, want die bemoeien zich niet met biljardpartijen. „Elk wat wils” is mijn systeem. Voor ongeveer 60 jaren waren de dames vermoedelijk ook al, gelijk thans, dat ze gaarne naar de nieuwste mode gekleed gingen. Mijn geheugen reikt niet zoo ver, maar ik moet dat opmaken uit beschrij vingen en berichten uit dien tijd. Is het nu chique in korte rokjes te loopen om er echt jeugdig en meisjesachtig uit te zien, toen had men de crinolines of hoepelrokken, en moest men een fameuzen om vang hebben om deftig te lijken. Was nu voor korte jaren een nauwe rok de trant, waarin men slechts kleine pasjes kon maken, voor ruim een halve eeuw was het tegengestelde mode, en konden de dames soms niet door een gewone huisdeur passeereu, of ze moesten vooraf de zijden der japon wat platdrukken, zoodat de ruimte zich naar voor- en achter verplaatste. Zij moesten eerst op de vereischte breedte gebracht worden. Onder het opperkleed droeg men, en ouderen zoowel als de jongeren, een spring- veeren traliewerk, in vorm veel gelijkenis hebbende met een boerenkarn, maar dan gewoonlijk beduidend wijder dan zulk een boterton. Het was in de kerken, zalen, rijtuigen en overal waar de dames op rij en wat dicht opeengepakt moesten zitten een heele toer om behoorlijk in ’t gelid te komen. En die dolle mode, die men vóór de Fransche overheersching ook gekend had, doch toen alleen bij de hoogste standen, werd nu algemeen, want niet slechts bij de stadsdames, neen, ook ten plattenlande en bij de dienstboden kwam het in steeds verergerende mate in zwang. Verscheidene jaren hield het stand: het begon met een hoepeltje onder in de rok te naaien, opdat die wat „proes” uitstaan zou, en gaandeweg vermeerderde het aantal baleinen en werd de cirkel grooter genomen, en men kwam zoo tot een geheel netwerk van met eenig weefsel ovtrtrokken ijzerblik. Een goed gekleede juffrouw moest een duikerklok gelijken. Voor een japon was soms het dubbele aantal ellen stof noodig, bij gewone afme tingen vergeleken, en toen daarbij nog de manie kwam om één, daarna twee, drie en meer strooken op het opperkleed Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62’/2 cent per 3 maanden de „Friesche kap” met haar toebehooren liep nog al in de papieren, en wien ’t te duur uitkwam, begon over boersch staan en ouderwetsch te spreken en droeg het haar los. Eerst begon het in de steden en allengs ook in de dorpen, dat de oorijzers niet meer aangeschaft werden. Vooral ongehuwden zag men toen veelal met „losse haren” in krullen golfde het lange haar over schouders en rug. Papillotten (krulpapiertjes) werden toen een artikel van dagelijksche behoefte. De hoeden van toen? zal men vragen. Ik vond daarover een beschrijving van het jaar 1864. Het was toen een oorlog zuchtige tijd. In Amerika stonden Noord en Zuid in feilen krijg tegenover elkander, en werd de kwestie van de slavernij en den slavenhandel met de wapenen beslist; Pruissen wilde Sleeswijk en Holstein bij den Duitschen Bond en voerde daarover oorlog met Denemarken. In Polen, Italië en meer landen was een reeks geschillen, die telkens deed vreezen voor wapenge kletter. Die oorlogsgeest nu vond weerklank in de mode der dameshoeden. Ik lees toch „Men verzekert, dat in den aankomenden zomer de vorm der dameshoeden ontleend zal worden aan de zeemacht. De meest te hechten, was geen lap haast toereikend. Maar toen had het ook zijn hoogtepunt bereikt en daar het te algemeen en te uitbundig was geworden, begon men zoo maar onverwacht en plotseling de crinoline te veroordeelen niemand ten spijt of het moet den manufacturier zijn geweest. De kapsels der dames waren in die tijden ook zeer verschillend bij tegenwoordig. Wordt de chevalure (bet hoofdhaar) thans opgespeld en met versierde kamneten en spelden om ’t hoofd vastgezet, toen was het oorijzer, niet slechts in 't boerenland maar ook in de stad, nog in trekeen niet al te breed gouden voor de meerge- goeden een smal gouden of desnoods zilveren voor de gewone- en dienstbare standen. De gouden beugel nam allengs in breedte toe en bedekte geheel het hoofd, maar VOLGENS IWMIHM algemeen oordeel is de k w a 1 i t e i t der zuivere medicinale gT Pepermunt in één woord v O O rtreffelijk! gezochte hoed, met zeer hooge luifel en een waaienden sluier, in plaats van zeilen, stelt een kaperschip voor. De hoed, genaamd stoomkanonneerboot, heeft een zeer eigen- aardigen vorm. Deze is klein en lang werpig; onder de luifel ziet men twee kanonnen van haar vervaardigd, die kruis gewijze boven het voorhoofd geplaatst zijn. De stoom wordt voorgesteld door een grijze veer. Dan nog zijn er zeer elegante fregatten en schroefstoombooten, en om de vloot compleet te maken, worden nog zoogenaamde „wrakken” vervaardigd, die er somber uitzien iu grijs en donkere kleuren, en voor heele en halve rouw in orde gemaakt kunnen worden.” Als onderschrift bij dit bericht staat, zeker niet zonder beteekenis, in kleinere letter gedrukt: „Wijl deze fraaie va&rtuig- hoeden veel geld kosten, is het niet onmogelijk dat de gehuwde mannen op het gezicht dezer hoofddeksels een aanval van zeeziekte krijgen.” Volgens informatie bij een reeds hoog bejaarde dame want ik durf over dit onderwerp geen eigen meening te verkon digen, ook al om dat het vóór mijn tijd was heeft men hief ter stede die „zee schepen” niet gedragen; men had de zoo genaamde „oude kieps”, een groote gewelfde hoed, zoo iets alsof men een deurmatje opgezet had, den achterkant dichtgeregen en voor wat wijd uitstaand. Die onooglijke hoed, ook wel spottend huifkar genoemd, raakte toen uit demode en werd vervangen door een kleiner hoedje, dat beter om het hoofd sloot, maar van voren een groote ronding had, die als een boog het gelaat omspande, want onder de kin was het met linten vastgemaakt. Men betitelde dezen hoed dan ook niet zelden als „Stoepenluifel”, maar al spoedig nam die luifel af in grootte, en het hoedje met keelbanden soms met linten en strikken, daarna ook wel met bloemen en veeren versierd werd overheerschend. De ronde hoed volgde daarna, die in grooter formaat „zwaaier” werd genoemd en na vele wijzi gingen in grootte en verschillende rondin gen, opgeslagen of neerhangenden rand, schuins of recht, duurt die nog tot in onzen tijd voort. Nu iets over de vroegere biljardpartijen. Uit alles kan ik opmaken, dat toentertijde in Bolsward veel liefhebberij bestond voor het biljardspel. Er waren toen heel wat meer café’s dan tegenwoordig (Ik ben bezig ze alle eens voor U te bezoeken pardon! uit te zoeken, doch de lijst is nog niet compleet.) In die „herbergen”, zoo werden ze toen algemeen genoemd, was gewoonlijk ook een biljard, in de sociëteiten meer dan één, en dikwerf werden er wed strijden om prijzen uitgeschreven. In de kermis, toen 12 dagen durende, was eiken avond bij den een of ander een biljard- partij. De kasteleins regelden dat onder- Dinsdagavond vergaderde de Raad. Alle 13 leden waren tegenwoordig. Ingekomen was o. a. Een adres van het Bestuur „Openbare Leeszaal” om subsidie, een dergelijk verzoek van "het „Groene Kruis” en een verzoek van Commissarissen weg SneekBolsward, om op de gemeente-begrooting een post aan te brengen tot dekking van het tekort op de tolheffing. Deze stukken zullen worden behandeld bij de gemeente-begrooting voor 1923. PUNTEN VAN BEHANDELING. 1. Foorstel van Burgemeester en Wet houders tot aanvulling der instructie voor den ambtenaar belast met de herkeuring van vee en vleesch. Gedeputeerde Staten hebben opgemerkt, dat in de instructie voor den ambtenaar met de herkeuring belast, dient te worden opgenomen de bezoldiging. B. en W. stellen voor, hieraan te voldoen, en te bepalen dat voor elk geval f 25 zal worden betaald, met inbegrip van reis- en verblijfkosten. Met algemeene stemmen goedgekeurd. 2. Voorstel tol uitdieping van de Nieuwe Turf gracht. Op verzoek der Schippersvereniging om de Turfgracht uit te diepen, stellen B. en W. voor, hiertoe over te gaan, wijl er nog een surplus op dien post der begrooting beschikbaar is. Over dit voorstel ontstaat heel wat discussie. De heeren Roode en Yssels wenschen met het oog op de groote werkloosheid, dit werk in eigen beheer te doen uitvoeren. B. en W. zijn dit ook van plan, maar wenschen toch de vrijheid te behouden, om indien eigen beheer te duur uitkomt, tot aanbesteding onder ingezetenen over te gaan. die ik hier meen te moeten navertellen. „De menigvuldige wedstrijden op het biljard, gedurende de kermis dag aan dag gehouden, brengen vele talenten en krachts ontwikkeling aan. Al de uitslagen te melden gaat niet aan, maar bij den kastelein Mulder in Den Hof van Holland, aan welke partij ongeveer 80 spelers deelnamen, ook van elders ten deele zeer beroemde, werd de prijs behaald door den heer A. Wilbers alhier, die op ruim 70-jarigen leeftijd door zijn keurig spel de toeschouwers verbaasde. Op een paar der andere biljardpartijen bleef hij deze week ook overwinnaar”. En ’t andere bericht: „21 October werd bij den kastelein Althuis te Franeker een biljardpartij gehouden, bij welke gelegen heid de heer G. Bijlsma, societeithouder te Bolsward, den prijs won, zijnde *n zilveren Tabakspot. Hierin steekt nu niets bijzon ders, maar zeer bijzonder is het, dat dit de 50ste prijs is die de winnaar thuis bracht, en die bovendien ook 5 premiën behaalde. Deze buitengewoon bekwame biljardspeler, die overigens het spel in eere houdt en het niet als een handwerk be schouwt, behaalde kort geleden te Joure op één dag bij drie biljardpartijen aldaar, twee prijzen en een premie, en speelde daarna nog 80 partijen, van welke hij geen enkele verloor”. Over dezen heer Bijlsma valt later meer te zeggen. Ik moet nu mij beperken. Voor de curiositeit besluit ik deze biljard- serie met de vermelding, dat ik nog de advertentie tegenkwam, waarbij in ’t Klein Klooster bij Jorritsma op den 22 October Biljardpotspel wordt aangekondigd „om jonge hanen", ‘vrij te vereeren. Gegroet: OBSERVATOR. elkaar, en zoo kwam bij eiken wedstrijd steeds een flink getal deelnemers. Door oefening wordt de kunst verkregen en Bolsward had den naam van vele beste spelers onder haar ingezetenen te hebben. In een krant uit die jaren diepte ik op de geannonceerde biljardpartijen in de kermisdagen, en dat waren: Maandag 25 Aug. in ’t Roodhert, bij 8. F. Hiemstra. Woensdag 27 Aug. in Den Hof van Hol land, bij Johs. Mulder. ONS FEUILLETON. In dit nummer verschijnt het slot het feuilleton: „Stille Bouke”. In ons volgend nummer beginnen wij van denzelfden schrijver een nieuw feuilleton getiteld Wij twijfelen er niet aan of ook dit verhaal zal met dezelfde aandacht worden gelezen als „Stille Bouke”. Bolswardsche Courant 7 ELKEN DAG CLtC/Jf ÖCHNA3EL.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1