der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan s Ovale VS Hoesttabletten V S PEPERMUNT VAN OUDS het beste middel tegen HOEST met de zelfde zorg bereidt als de Het bewijs TROMP Woensdag 18 October 1922 61ste Jaargang No. 56 VERKWISTING. J OUD-BOLSWARD. N.V. R. G. Van Slooten’s Suikerwerkfabriek T Hoest-Pastilles TROMP, Sneek. Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 WAARHEID JST PePermunt is, de Directie Engros Sneek. Harlingen - Leeuwarden. Engros bij de bekende Grossiers en bij: Bekend en vertrouwd adres. Groote collectie SIGARETTEN. Vraagt ook aanschaffing van f 216) schelij kheid dat de winkeliers goed met onze SIGAREN- merken kannen opschieten zit in het feit der tallooze NA-bestellingeu overal vandaan. Vraagt inlichtingen. i Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. Hij moet daar zijn menschen voor heb ben, zijn secretaris generaal of wie ook, die zorgt dat de huishouding van het departement op bescheiden voet wordt georganiseerd en loopend gehouden. Bedroevend is echter, dat van de grootere departementale bezuiniging, ten— '.auzien van welke de ministers hun woc als inzicht moeten weten te doen gelden v wet, uit de ingediende begrooting nog <jpo bitter weinig blijkt. De commissie was tot de conclusie gekomen, dat men op zoowat alle departementen met heel wat minder ambte naren toe kan. Wanneer men nu echter de toelichtende staten der begrootings- hoofdstukken inziet, ontwaart men, dat mijn artikeltjes gesproken er blijkt uit, dat aan wijdt. Doch naar ’t mij den weg, van eenigen versnelden gang naar vermin dering van het aantal ambtenaren zoo goed als geen sprake is. Telkens treft dan ook in het verslag der commissie de mismoedige toon, waarmee zij het negatief resultaat van haar bemoei ingen tot beperking van het ambtenaren getal meedeelt. Uit het geheele verslag spreekt de stille strijd van de bureaucratie tegen de commissie, die terecht bij haar pogingen tot bezuiniging in de eerste plaats het aantal ambtenaren in oogenschouw beeft genomen. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. De t is niet aan den schrijver of den zetter, maar aan den steenhouwer te wijten. Rid, Hero JeZi«/»-dochter, achterge- latene Weduwe van salige Nanne Reyn-zoon, dat zij desen renthen (den eenen helfte van één hundert veertien ponden drie schellingen ende drie penningen jaarlix renthe), gegeven hadde als voersz. tot een Weeshuye 't welk die Armevoochden oft Weesmeijsters onlanx gekoft hebben van Rarmen Martenszoon, staende op ten Kerk- straete, en totten bouwe van dien, ende onder- holdinghe van twalef guede olde burghers schamele Weeskijnden, die zij daar inne begheerde, onderholden te worden, met twee guede, olde bequame personen, als een man ende een wijf, die mitten Wees meijsters opsicht zullen hebben op ten Weeskijndenvoersz., dat zij ter eeren Godis opwassen moghen Doch deze vrome vrouw heeft het hierbij niet gelaten. In genoemden brief staat verder en door het gereedelijk voldoen aan de wenschen van ambtenaren. Drie en-dertig-duizend gulden over het jaar 1920 aan schrijf- en bureelbehoeften vond de Commissie en zij vond het hoog. Alleen aan papier werd ruim f 32.000 uitgegeven. In 1920 werd 911 riem cyclo stylepapier aangekocht en in het begin van 1921 wederom 250 riem, terwijl het ver bruik nauwelijks 1 riem per week bedraagt. Ook de prijzen kwamen haar bedenkelijk voor. Het in Februari 1921 geleverde papier kostte f 6.75 per riem, terwijl een ander Departement omstreeks denzelfden tijd cyclostylepapier van ongeveer gelijke hoedanigheid aankocht voor f 3.65 per riem. Postpapier, dat uitsluitend voor niet- officieele briefwisseling wordt gebezigd, was in 1920 aangekocht voor een bedrag van ongeveer f 1000.n... 160 doozen en circa 17 riem. Titanol (een plakmiddel) en lak werden in 1920 en een gedeelte van 1921 eveneens tot vrij belangrijke hoeveel heden aangekocht: 468 potten titanol (de Commissie acht stijfsel of dextrine even goed) tegen f 1.75 en f 1.50 en 275 doozen zegellak voor een bedrag van ruim f 1400. Een en ander wordt zooal niet beter, dan toch meer verklaarbaar, wanneer men verder leest, dat de voor het Departement benoodigde schrijf- en bureelbehoeften, met uitzondering van enkele papiersoorten, in de laatste jaren steeds werden aangekocht bij een (klaarblijkelijk wordt hier tevens bedoeld éér) kleinhandelaar te 's-Graven- hage. Zijn vorderingen bedroegen over 1919, 1920 en ’n deel van 1921 tezamen ongeveer f 45.000.—. De Commissie sprak hierover hare bevreemding uit. Voorts was het haar niet duidelijk, waarom bij dezen leverancier omstreeks 254.000 enveloppen waren aangekocht voor een bedrag van f 11.000.en dezeniet, evenals vroeger, door den gevangenis-arbeid waren geleverd. Ook wees zij op de hooge eischen, welke ten aanzien van de hoedanig heid van verschillende soorten van envelop- Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62*/2 cent per 3 maanden dat de zuivere medicinale steeds meer en meer trouwe afnemers telt. Van enkele der in mijn vorig artikel besproken huizen, inzonderheid van ’t voormalig Justitiehuis, hoop ik bij gelegen heid meer te zeggen. Om een richtsnoer te hebben, dien ik mij zoowat te houden aan de jaartallen en dan is 't jaar 1865 nu aan de beurt, al komt er wellicht soms nog een iets oudere herinnering weer aan ’t licht, die ik te pas kan brengen. Ik verneem dat 25 Januari 1865 de verbouwing van het Weeshuis is aanbesteed. De lezer gelieve mij dus, gaande van de Polstraat tusschen ’t Voormalige Hooghuis- of Jongemahuis waar thans de bewaar school staat, en bet logement »de Valk”, nu winkel Zijlstra, te volgen langs de Kerkstraat, voorbij het vroegere Munthuis, de Oude Kapel en Armenhuis naar het Weeshuis. Hoeveel merkwaardigs wij daarbij passeeren, ik moet dat voor heden laten rusten, want het kostje van oude gebouwen moet niet te droog worden opgedischt; zal men het smakelijk vinden, dan dient het met een pikante saus overgoten te worden, en die saus is nog niet gereed. Daarom nu het Weeshuis! Ik sprak de vorige week van een jaar boekje van 1808, en het is nu al heel toevallig, dat op de binnenplaats van het Weeshuis mij juist datzelfde jaartal in bet oog valt. Hoog in den muur van den achterkant der binnenplaats zit, thans wat achter een boom verscholen, een steen waarop gebeiteld staat In het jaar 1808 is dit huis verbouwd, en verder staat er onderT. Lijklama h Nijeholt, J. Cremer Pz.; G. Steensma; J. V. Der Velde, F. Steensma, voogden van dit Huis, waarvan de eerste steen is gelegt door Sjoerd Lijklama Nyeholt. Op een afzonderlijk steentje staat nog: Herbouwd 1875. De twee hier aangeduide verbouwingen van ’t achterste gedeelte Wees huis, (de slaapzalen, leerkamer, werk- en naaizaal) wenschte ik niet te bespreken, doch de vernieuwing van het voorste deel aan de Kerkstraat. Ik dien evenwel te beginnen bij het begin en dan moet men terug tot 1553, het jaar der stichting van deze philantropische instelling. Van de vele nuttige stichtingen te dezer stede bekleedt voorzeker ons Weeshuis een der eerste plaatsen. Onder de wisseling der tijden is het staande gebleven, hoewel het in vorige eeuwen moeilijke jaren heeft gekend, want de gift was niet groot voor zulk een instelling. In den ^Fundatiebrief” der stichting van het Weeshuys binnen die stadt Bolt- wert dato 25 November 1553 lezen wij: pen waren gesteld. Prijzen van f 27 voor postformaat tot f 135.50 voor andere formaten per 1000 stuks doen dit duidelijk uitkomen. Voor geen van deze leveringen werd, voor zoover de Commissie kon nagaan, gelegenheid tot mededinging gegeven» Ook te dezen opzichte wijst zij op het veelvuldig voorkomend verschijnsel bij de Departe menten: een of andere leverancier wzit er in” en voor anderen is de kans op leveringen vrijwel uitgesloten. Of zulks aan zekere gemakzucht dan wel aan andere omstandig heden moet worden toegeschreven, blijkt uit het verslag niet. Na verschillende opmerkingen over de van dienstkleeding (uniformen en schoonmaakbehoeften (wen- van levering door de gevange nissen), vat de Commissie haar beschou wingen over den huishoudelijken dienst samen in een slotsom. Bij een zoo economisch mogelijk beheer zou hierop bij het Departement van Buiten- landsche Zaken een bedrag van f 100.000 per jaar kunnen worden bespaard. Dit zijn slechts enkele voorbeelden van verkwisting. En ook aan andere departe menten is zwaar gezondigd, zij het dan in mindere mate. Dank zij ongetwijfeld de bemoeiingen van de Commissie, zegt naar aanleiding van het verslag de N. R. Cl., zijn voor het komende jaar de huishoudelijke uit gaven van het departement van Buiten landsche Zaken heel wat kleiner geraamd, al blijft de vraag of het eindpunt reeds is Kritiek uit te moeten oefenen, aanmer kingen te moeten maken, is geen aangenaam werk. Men ondervindt van de betrokken personen of lichamen natuurlijk een sterke tegenwerking, omdat veelal het beheer blijkt niet goed te zijn of te zijn geweest. Doch juist die tegenwerking is dan ook een prikkel \om het onderzoek in de een of andere zaak of gebeurtenis krachtiger dan ooit voort te zetten, gesterkt door de wetenschap dat een gezonde kritiek en het maken van gegronde aanmerkingen het algemeen welzijn toch ten goede komen. Zoo zal zeker niemand durven ontkennen dat het een benijdenswaardige functie is, lid te zijn van de officieele Bezuinigingscom- missie, die juist lot taak heeft overal rond te kijken en helaas o zooveel aanmerkingen moet maken. Het is geen aangenaam werk, doch in ieder geval zeer nuttig en noodig. In haar tweede verslag deelt de bedoelde Commissie de resultaten mede van het onderzoek op het Departement van Buiten- landsche Zaken, en zij schrijft daarbij dat het te betreuren is, dat aan de departementen van algemeen bestuur men nog niet algemeen doordrongen is van het besef, dat bezuini ging onafwijsbare plicht is. En het was dan ook veel beter dat de ware geest tot bezuiniging, de wensch, om zelf tot bezui niging het initiatief te nemen, tot de departementen was doorgedrongen. Vooral aan het Departement van Buiten- landsche Zaken heeft men geleefd als een ware parvenu. Men koopt er het nieuwste, en als er over een half jaar weer wat duurder aan de markt komt, wordt ook dit aangeschaft en het eerst gekochte ^op den zolder opgeborgen”. Omtrent de bevindingen deelen wij aan de hand van het verslag betreffende het Departement van Buitenlandsche Zaken, het volgende mede: Het aantal afdeelingen, waarin dit Departe ment is gesplitst, heeft in de laatste jaren een aanmerkelijke uitbreiding ondergaan, tengevolge waarvan ook het personeel van hoogen rang en bezoldiging belangrijk werd vermeerderd. Zoo werd de voormalige eerste afdeeling door drie afdeelingen vervangen, aan het hoofd waarvan waren geplaatst een buitengewoon gezant en gevolmachtigd Minister met een bezoldiging van f 10.000, een administrateur en een referendaris. De Commissie erkende, dat het Departement aan een ervaren diplomatieken ambtenaar behoefte heeft, echter rees by haar twijfel of daarenboven de aanwezigheid van een tweeden zoodanigen ambtenaar, met den titel van secretaris van den Minister en den rang en het traktement van Raad van Legatie noodzakelijk was. Overigens nam de Commissie waar, dat, evenals bij de Directie van Economische Zaken, het aantal ambtenaren voor het registreeren, overschrijven en expedieeren van stukken of andere werkzaamheden van eenvoudigen aard, het aantal met redactie werk belaste ambtenaren verre overtrof: 29 tegen 17. Zou hierbij ook weder een vergelijking met groote handelkantoren van pas zijn? De werkwijze van het bureau agenda en archief ontmoette by de Commissie weinig bedenkingen, maar de bezetting kwam haar veel te kostbaar voor. Zij achtte de plaatsing daarbij van een hoofd-commies en 2 com miezen niet gerechtvaardigd, terwijl het aantal ambtenaren, eerst 13 en vervolgens 11, haar te hoog voorkwam. Hier wordt de aandacht gevestigd op een vrij algemeen euvel in den Staatsdienst: eenerzijds een te veel aan ambtenaren, anderzijds een ondeug- delijke werkverdeeling, waardoor zoowel de hoeveelheid als de aard van den geleverden arbeid niet evenredig zijn aan de salarissen, welke daarvoor moeten worden betaald. Als men ten deze nu eens bij een groote handelsinstelliug in de leer ging! Wat het bureau, secretarie en expeditie betreft, gaf de Commissie een vereenvou diging en een andere arbeidsverdeeling in overweging, waardoor het personeel met 3 ambtenaren zou kunnen worden ingekrom pen, terwijl zij voor de afdeeling compta biliteit een vermindering van 11 tot 6 ambtenaren mogelijk achtte. Voor de behan deling van het min-gewichtige gedeelte van de werkzaamheden der afdeeling Juridische Zaken, gaf de Commissie eveneens een nieuwe werkwijze aan, waardoor het per soneel van 8 tot 6 ambtenaren kan worden teruggebracht. Handhaving van de Directie van het Protocol als zelfstandige afdeeling, kwam de Commissie, gezien den om vang en den aard van het werk, niet gerechtvaardigd voor. Dit zou gevoegelijk over andere afdeelingen kunnen worden verdeeld, waar door in elk geval een referendarisplaats zou kunnen vervallen. Conclusie. Het personeel van het Depar tement van Buitenlandsche Zaken, met uitzondering van de Directie van Econo mische Zaken, zou kunnen bestaan uit 41 of 42 in plaats van 60 ambtenaren. Dan zijn daar dus achttien ambtenaren ruim een vierde gedeelte te veel. En thans enkele staaltjes omtrent het beheer van den huishoudelijken dienst van het Departement van Buitenlandsche Zaken. De uitgaven voor meubilair en electri- sche installation in het gebouw bedroegen over 1919, 1920 en 9 maanden van 1921 niet minder dan f 121.000.waarvan f 17.000 voor de inrichting van de ambtswoning van den Minister van Buiten landsche Zaken. Vier leveranciers, t.w. een electrotechnisch bureau, een meubelmaker; een behanger en stoffeerder en een timmer man, ontvingen over genoemd tijdvak van 2 jaar en 9 maanden resp. f 42.200, f 10.100, f 25.800 en f 15.700. Deze hooge kosten acht de Commissie veroor zaakt door onvoldoende toezicht van de voor den huishoudelijken dienst verantwoor delijke ambtenaren, door het niet-contro- leeren van de prijzen van de leveranciers bereikt. Men krijgt uit de raming van den post papier, bureel- en schrijfbehoeften althans den indruk, dat de mooie couverten, het titanol en het luxe lak nog worden gehandhaafd! Doch dit alles zijn ten slotte nog kleinig heden. Kleinigheden niet in dien zin, dat zij de moeite niet waard zijn. Elke besparing, hoe gering ook, is dit. Maar kleinigheden, omdat hier de minister, het regeerings- bezuinigingsbeleid, buiten staat. In een goed ingerichte organisatie moet de minister zich over de uitgaven van den huishoude lijken dienst het hoofd niet hoeven te breken. XII. Wie timmert aan Heeft allemans gezeg. Welnu, ’t is mij aangenaam te merken, dat ér over wordt, want immers, men er zijn aandacht j.l. Woensdag gevoelde ik, voorkwam, aan ’t gloeien van mijn rechteroor, dat er iets met mij niet in den haak was. Daar ik nog al liefhebberij heb voor alles wat antiek en ouderwetsch is, ken ik ook eenige oude spreuken en zegswijzen, en zoo hecht ik nog aan het versje: ^Veel wordt besproken ’s naasten daad, En ’t liefst nog waar hij faalt, Het goede, ja wordt wel erkend, Meer ’t euvel uitgehaald; Is dus de dader maar van honk, Dan gaat het er van door, De man; wien ’t geldt, verneemt het slechts Aan ’t gloeien van zijn oor. Gloeit dus je oor aan slinke kant, Men prijst je werk, is op je hand; Maar doet zulks soms je rechter, Dan staan je kansen slechter”. Mijn voorgevoel bedroog mij niet. De schets over de zeven huizen aan de Pol straat, of eigenlijk over de voormalige bewoners er van, eischt aanvullingen ver betering. In het huis van den heer Falkena heeft, toen het door Wonseradeel verkocht is, eerst nog gewoond wijlen de heer 8. Ypma en diens moeder. Er is toen reeds een winkelhuis van gemaakt, het was een flinke sigarenwinkel. En het huis, thans door onzen Burge meester bewoond, heeft ook vroeger al een Burgervader gehuisvest, n.l. de heer P. Peereboom, voor die naar de Jongema- straat (thans Dr. Ten Gate) verhuisde. En dan omtrent ditzelfde perceel nog een onnauwkeurigheid. Toen het indertijd ver kocht is door de Familiën De la Lande Cremer en Mesdag, werd ’t niet door den heer B. E. Stockmann, doch door diens broeder, den heer C. A. D. Stockmann gekocht en betrokken. Eerst later hebben die firmanten van woning gewisseld. Het is mij al weer duidelijk gebleken, hoe gemakkelijk men op mijn terrein een flater kan slaan. Ter verklaring mag ik aanvoeren, dat ik de vorige week reeds een artikel persklaar had liggen, toen mij werd gewezen op het versje van Goeverneur, maar toen daarbij ook werd getoond een oud jaarboekje, niet met etjes, zooals er stond, maar met etsjes of gravures waarin een naam geschreven stond, die mij op weg bracht naar een stukje uit het hart van oud- Bolsward, meende ik dat terstond te moeten bewerken. Ik heb persoonlijke herinneringen gepaard aan ’t geen ik bij overlevering wist, en was zonder zelfverheffing mag ik ’t zeggen naar mijn meening er mooi klaar mee gekomen. Er was nu geen tijd om het geschrevene eerst, zooals mijn gewoonte is( door mijn bevoegden raadsman en mentor te laten viseerenik achtte ’t ditmaal ook niet noodig en zie nu mijn misrekening in. Toch heeft de door mij geslagen flater nog eer; goede zijde. Daarmee wil ik niet zinspeb-n op de vermeerderde attentie van velen, neen slechts nauwkeurig werk verdient waardeering maar ik heb daaraan te diinken een flinke ruggesteun voor ’t vervqlg. Een hoog geacht stadgenoot heeft mij hulp en voorlichting aangeboden, waar ik Wankel sta. Tusschen mijn bevoegden raadgtnan en den nieuwen medehelper in- gaaijde, zullen die twee mij wel voor het betr«den van kronkelpaden behoeden. Mij nu weer stevig gevoelende, ga ik moedig voorwaarts. Bolswardsche Courant I F UNS L i'

Bolswards Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1