der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan i W. ZEUL ZOON S BANK voor Landbouw en Handel, Sneek - Oude Koemarkt 35 f 20,00 vanaf f 10,00 tot f 20.00 tot f 30.00 Ondergoederen TROMP BB TROMP - Sneek Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaVen van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 Zoo algemeen bekend is de ongeëvenaarde kwaliteit der zuivere medicinale 61ste Jaargang Zaterdag 21 October 1922 No. 57 Officiëeïe Advertentie. Jansen Tilanus. Deze week ontvingen wij groote zendingen vana bijzonder fraai assortiment in prijzen van en een Beleefd aanbevelend, J Hierby bevinden zich zeer aparte modellen, bewerkt met smalle biesjes lederg ar neer ing en smaakvolle bijpas sende knoop. ZUIVER WOLLEN SOKKEN Ontvangen HEEREN FLANEL-HEMDEN JONGENS FLANEL-HEMDEN in alle maten, vanaf f 1,95. w Wollen en Zijden SJAALS.— Nieuwste ZELFBINDERS. HANDSCHOENEN w.o. Imt. Wiidleer met riemsluiting. 1 .41 Zuiver wol, jaeger en wit Dames Overtrekjes ,65. j in goedkoope prijzen, reeds JgT Pepermunt g T Hoest-Pastilles Dit nummer bestaat uit 2 Bladen TT’LEEUWARDEN- SAAMHOORIGHEID. LEEUWARDEN Sneek. Engros VAN in zwart, zwart met ge kleurd en bruin. Nieuwste streepen. Geeft af SPAARBANKBOEKJES RENTE 4 pCt, terugbetaling dagelijks. Deposito rente 5 pCt. één jaar vast reeds overal vraagt. ^WBER^<RAAKn| Tel. 446 - LEEUWARDEN Nauw 174 I HORLOGES, KLOKKEN I Prima kwaliteiten. Groote keuze. Lage prijzen. - DRAlSlfi^ e A mLEVLRTRAMI A.7J< a teekening zijn vanaf Maandag a.s. a f 2,ter secretarie Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 1—-5 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. 1 middels opgedane ervaring. De toepassing van een nieuw beginsel eischt immers eenigen tijd van overgang, van teleurstelling, van aanpassen in één woord en daarom was het goed gezien met het noodigste te beginnen. Jammer genoeg duurde het wat heel lang eer de gewenschte uitbreiding kwam. Waarom dat zoo lang duurde, laten we nu maar rusten, als hier niet ter zake Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. AANBESTEDING. Burgemeester en Wethouders der Ge meente Bolsward zullen op Dinsdag 31 October a.S., des voormiddags 12 uur, in *t openbaar ten Raadhuize aanbesteden: Het maken van een gedeelte straat weg, lang ongeveer 252 M., waar langs een fegeltrottoir, lang onge veer 241 M., met aanverwante riolee- ringswerken op den Sneekerweg te Bolsward. «^Bestek en 23 October verkrijgbaar. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62'/2 cent per 3 maanden De tijd |r*N,coei'aas nadert. Voor Wederverkoopers komen wij weer met allereerste kwaliteit CHOCOLADELETTERS en BORSTPLAAT en vele andere courante artikelen. Prijzen zeer concurreerend denken, dat allen, die ijveren voor zoo weinig mogelijk inmenging van Vadertje Staat de handen zouden ineenslaan om samen te doen wat gedaan moet worden om zelf het heft in handen te houden. Niet alzoo. Der vaderen spreuk Een dracht maakt macht” heeft afgedaan. Daar wordt naast de onderlinge land- en tuin- bouwverzekering propaganda gemaakt voor de Waarborg, die zieltjes tracht te winnen met de bewering, dat men bij de Waar borg maar 1/4 van de premie betaalt, die de Onderlinge heft. Nu stellen wij ous in dezen geen partij. Maar wij willen er den nadruk op leggen, dat het hier gaat om de belangen der werknemers en niet om winst te maken. Wanneer men van beide zijden het werkvolk in land- en tuinbouw hetzelfde minstens garandeert wat de wet eischt, dan moeten de kosten toch ongeveer hetzelfde bedragen. Daar kan in de administratiekosten eenig verschil schuilen, maar de zaak waar het om gaat, kost bij den een precies zooveel als bij den ander. Vandaar dat die con currentie ons spijt en dat wij vreezen dat de belanghebbenden in een of ander op zicht aan het korte eind zullen trekken. Zou het alsnog niet mogelijk zjjn, dat van weerskanten duidelijk werd uiteengezet welk risico men draagt en wat men den arbeider verzekert, toegelicht door concrete voorbeelden. Dan kunnen de werkgevers, die voor hun volk zoo goed mogelijk willen zorgen, kiezen waarbij zij zich willen aan sluiten, als samensmelting niet mogelijk is. Want dit staat bij ons vast: Wanneer de Waarborg precies hetzelfde risico draagt als de Onderlinge, dan ksn het niet missen of de kosten moeten ongeveer dezelfde zijn. Wij zouden zeggen, de uitkeeringen moeten bij beide instellingen gelijk zijn, want alles is nauwkeurig in de wet vast gelegd. Daarom te meer lijkt het vreemd, dat de een het goedkooper zou kunnen doen dan de ander, wat wij dan ook niet kunnen gelooven. Er is nog een andere instelling, de Nederlandscbe Onderlinge te Schiedam, die ook werk van deze verzekering maakt. Deze instelling staat uitstekend bekend en werkt voornamelijk in het Zuiden des lands. Niettemin werkt zij ook wel in Friesland en naar ons ter oore kwam beveelt „De Philantroop” den overgang barer verzekerde landbouwers naar deze Nederlandsche Onder linge sterk aan. De tijd dringt. Wie zich niet hier of ginds aansluit wordt straks ambtshalve ingeschreven bij da organen der overheid. Daarom is het hoog tijd, dat er klare wgn worde geschonken. Daartoe te hebben op gewekt is alleen het doel van dit artikeltje. Gaandeweg vermindert het aantal ge dachtenisvieringen, dat een arbeider een kwarteeuw, veertig, vijftig jaren bij den- zelfden werkgever in dienst is geweest. Dat is op zich zelf nu wel niet zoo erg, maar als men de zaak op de keper be schouwt, dan blijkt daaruit toch, dat in den loop der jaren, langzamerhand, zonder dat men het merkt, in de verhouding tusschen werkgever en werknemer een ver andering heeft plaats gehad, een verande ring, die in het algemeen niet als een verbetering kan worden beschouwd. Die verhouding toch is het tegengestelde van inniger geworden. Daar voltrekt zich zoo zoetjes aan een vervreemding van wie in den grond der zaak toch bij elkander be- hooren. Het is toch wel niet voor tegen spraak vatbaar, dat beiden elkander noodig hebben, werknemer en werkgever, zooals in onze dagen de omschrijving luidt Vroeger, dat is voor veertig, vijftig jaar, sprak men in onze landbouwstreek van boer en arbeider.* Toen was er in de verhoudingen nog iets van het oude, gemoedelijke, dat inderdaad verkwikkend aan kan doen, omdat het wijst op een verstandhouding, die iets verder reikt dan de gewone ruilhandel: arbeid voor loon en daarmee uit. Toen gevoelden beide partijen, dat hun belangen voor een goed deel evenwijdig liepen, dat de een niet zonder den ander kon. Dat was nog in den tijd, dat een boer er niet aan dacht een oude arbeider op een goeden, neen op een extra kwaden dag naar huis te zenden, met de boodschap, dat hjj maar niet moest terugkomen, omdat er voor hem geen werk meer was. En wanneer een arbeider eens een paar weken ziek was, dan werd des Zaterdagsavonds het weekgeld door een milddenkenden boer evengoed bezorgd, alsof de arbeider de heele week trouw zijn werk had verricht. Intusschen kwam in den loop der tijden meer en meer het bewustzijn naar voren, dat het niet aan het persoonlijk inzicht van den werkgever mocht worden overgelaten of hij de zorg voor zijn werk volk al of niet voor zijn rekening zou nemen en in de tweede plaats in welke mate. Naar gelang dat besef levendiger werd, kwam de wetgever die gedachte in den vorm van wetten belichamen en wat oorspronkelijk voortkwam uit het goede hart van den patroon, werd vastgelegd in de wet, zoodat wettelijke verplichting werd wat eerst als moreelen plicht was gevoeld. In deze was onze vaderlandscbe wet geving geenszins toonaangevend. Het was Duifscbland, waar in dezen de wetgeving voorging. Het was Duitschland, dat begon met sociale wetgeving, toen in andere landen daaraan nog niet werd gedacht en speciaal ons land bleef in deze materie langen tijd schromelijk in gebreke. Totdat in het begin dezer eeuw ook ten onzent wetten in het leven werden geroepen om den achterstand in te halen. We herinneren aan de woning wet en de ongevallenwet, waarvan de laatste niet in het Staatsblad verscheen dan na geduchten tegenstand, vooral van de zijde der Eerste Kamer, die niet zoozeer het beginsel der wet verwierp als wel de uit werking en de toepassing ervan. Men de hoop ijdel, dat de deelname zoo algemeen zou worden, dat ingrijpen van den wetgever overbodig zou zijn. Dat men zich daarmede gevleid heeft willen we niet beweren, maar stellig heeft men door de oprichting van eigen verzekeringen zooveel mogelijk getracht de zaak in eigen hand te houden, meenende daarmede voor minder geld hetzelfde doel te kunnen bereiken. Voor minder geld hetzelfde doel 1 Ziedaar waar het op aankomt! De land en tuinbouwongevallenwet kwam tot stand en de ijveraars voor eigen beheer hadden in zooverre succes met hun onderlinge verzekeringen, dat deze werd erkend, mits daardoor de werknemers niet in minder conditie kwamen, waaraan de wetgever schoon gelijk had! Daardoor kwam ook de eisch, dat er een voldoende „kapitaal” moest zijn verzekerd. Het gevolg daarvan was, dat de baanbrekers wij denken weer aan „De Philantroop” in een hoek werden gezet en hun bedrijf moesten op geven. Het is jammer, ze hadden beter verdiend, maar er is niet veel tegen te doen. Het pionierswerk van „De Pbilan- troop” en dergelijke had echter beter lot verdiend. De onderlinge verzekering kreeg het recht door te gaan, mits de noodige waarborg gegeven werd, dat. het personeel niet in minder conditie kwam. Zooals hierboven is vermeld. Nu zou men zoo dienende. Vooruitziende mannen op land bouwgebied togen echter aan het werk en schiepen onverplicht de onderlinge land- bouwongevallan-verzekering. Ondernemende verzekeringmaatschappijen waren al voor gegaan den landbouw in de gelegenheid te stellen het personeel te verzekeren en een der eerste dier maatschappijen was „De Philantroop” te Bolsward. Intusschen bleek dat men, alleen, omdat er J. T. S. op staat, ook met vertrouwen de zuivere medicinale vreesde de rompslomp der ambtenarij! En het vervolg’ der geschiedenis van onze sociale wetgeving heeft wel bewezen, dat die vrees niet geheel ongegrond was. Want de invaliditeitswet en de ouderdoms-verze- kering, samengekoppeld in ééa wet, gaven het aanzijn aan een heirleger van ambtenaren, die nu misschien niet altijd even tactisch optraden. Men bedenke evenwel, dat die ambtenaren ook menschen zijn. En degenen, die in verzet kwamen, hebben eigenlijk aan zich zelf te wijten, dat de wet hen oplegde, wat zij zelf jarenlang hadden ver zuimd. Hadden zij de saamhoorigheid ge voeld en gedaan wat noodwendig daaruit moest voortvloeien dan was de wetgeving overbodig geweest en dus achterwege ge bleven. Maar juist omdat zoovelen dat niet voelden, wij willen niet zeggen, zich hielden alsof ze dat niet voelden, moest de wet gever tusschen beide komen en voorschrijven wat aller plicht was, terwijl maar een deel der werkgevers zich vrijwillig van dien plicht kweet. Zeer eigenaardig wordt dat geïllustreerd door hetgeen we nu weer aanschouwen bij de invoering vah de land- en tuinbouw ongevallenwet. Bij de aanneming der ongevallenwet werd deze bepaald tot fabrieken en werkplaatsen. Wat goed gezien was, omdat men daarna geleidelijk kon voortgaan, gebruik makende van de in- I Bolswardsche Courant DAMESMANTELS I V- - -SV K. MOL, Sneekwp., BOLSWARD- TAV» Wl i II— tSWWTJiWIBM III Ml ■WWM—W 'i--' ■v I I V '!i 'jij

Bolswards Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1