der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan I Ovale VS Hoesttabletten IHIlimimBlllimilWlil I ■MHIIIIIIlllllMMWnMmMTnimtTIII Tl T'1T~-"IIIIIIM—T1rr— met de zelfde zorg bereidt als de V S PEPERMUNT I Verwende VAN OUDS het beste middel tegen HOEST Hardnekkig TROMP Keizer Wilhelm Woensdag 1 November 1922 61ste Jaargang No. 60 Officiëeie Advertentie. OUD-BOLSWARD. J J I n N.V. R. G. Van Slooten’s Suikerwerkfabriek Harlingen - Leeuwarden. Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 medicinale g T Hoest-Pastilles gT Pepermunt STADSNIEUWS. Sneek 50 Uit den Omtrek. Engros Sneek. Engros bij de bekende Grossiers en bij: Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. I - Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Operette-avond. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62*/2 cent per 3 maanden Weeshuisplaats. Voetbal. Gemeentebegrooting 1923. ROOKERS verlangen Engros TROMP Bolswardsche Courant OBSERVATOR. een F. C. A. trok h tnigpaarden II' kon ik niet nalaten even te vertoeven voor het huis zag ik zjjn meer oude in de stad, a C3 P- De bekende Amsterdamsche architect C. B. Posthumus Mijers is Vrijdag j.l. op 64 jarigen leeftijd overleden. SiAnfries Bolsward S. V. G. W>>rk um F. 0. A. Sneek II 4 6 7 12 9 7 8 11 4 18 S «D 4 1.83 5 1.25 5 1.25 6 1.20 4 10 4 0 80 4 0 80 4 0.50 ontslag uit zijn betrekking vragen. den heer B. is, zich na bekomen het eervol ontslag, in Apeldoorn te zijn geschokte 2 1 1 3 2 1 2 2 2 2 2 2 8 punten voor tegen 2 2 5 6 6 7 F yske Trou hebben f 1693.— aan I XIV. Terloops is reeds melding gemaakt van een symbolische afbeelding in den voor gevel van het oude Weeshuisgebouw. Men ziet bet daar in het front niet meer, doch het is nog wel in wezen;- het is geplaatst in den muur van den zijvleugel. Zoodra men om den hoek van ’t hoofdgebouw komt, valt het wat duidelijk in fc’t oog. Het voor deze Stichting zoo juist passend zinnebeeld der Liefdadigheid mocht niet te loor gaan, en ’t maakt ook daar een goed effect. De beeltenis stelt voor een vrouw met opges'agen hoofdsluier. Zij houdt haar rechter arm beschermend uitgestrekt o»er twee onge kleed zynde kindertjes, en met een slip van haar opperkleed tracht zij de «schamele weezen” te dekken. Onder den linkerarm heeft ze een karaf of vaas met lafenis, die zij aitgiet in een aan haar voet staand vaatwerk, dat reeds overloopend gevuld is. De goed uitgevoerde beeltenis wordt o«erhuifd door een frontaal, en ’t beeld zelf staat op een fries, een lijstwerk met blokken, waaronder, op een soort schild of palet in ouderwetsche schrift een toepasselijk vers staat gebeiteld. De taal is geheel in overeenstemming met den tijd, waarin het vervaardigd werd. In den trapt van vroegere eeuwen is bij meerdere woorden, om ruimte uit te sparen, de letter n wegge laten, en zulks is aaogeduid door boven de voorafgaande letter een streepje te plaat sen. De inscriptie is goed bewaard en netjes onderhouden; slechts op één plaats, waar blijkbaar een klein kankerplekje in ’t ge steente ontstond, is nu voor mij althans een onduidelijkheid ontstaan. Met het bij de restauratie ontstane woord xjstède kan ik niet overweg. Ik vermoed dat er eerst gesiède heeft gestaan; dat woord zou ik daar beteekenis kunnen geven. Het gemakkelijkst voor mij zou zijn het vers in zijn ouden vorm te copiëeren, echter dit levert voor den zetter technisch nog al bezwaar op en ten anderen zal ook menie lezer met die verouderde spelling en schrijf wijze moeielijkheid hebben. Wie ’t oorspron kelijke onder oogen wenscht te hebben, gelieve even ’t ijzeren hek van de Weeshuis plaats binnen te gaan. Een proeve om de beteekenis der inscriptie in hedendaagscbe stijl weer'te geven, zal men mij niet euvel duiden, ’k hoop maar, dat ik daarbij niet iets onderneem, wat mijn krachten te boven gaat. «De liefdadigheid is, volgens wet en profeten, Voor God een daadwerkelijke offerande. Weezen en Weduwen nooit te vergeten Kan voor zuivere godsdienst gelden. Gelijk het water de hitte van ’t vuurbluscht, Zoo worden door aalmoezen de zonden [uitgewischt. Door deze gedachte geleid, gaf Hid Nannes Haar landerijen tot hulpe der Weezen, Waarvoor zij ’t eeuwig leven heeft gevonden. Doet allen insgelijks, volgensChristus’leer.” Het beeld vormt met de plaat, waarop die letteren zijn gegrift, een goed geheel. De onderkant heeft nog eenige versiering, eindigend in een leeuwenkop, en daarnaast staat het jaartal 1562, waarschijnlijk het jaar, waarin het eerste gebouw der weezen gereed kwam. Bij aandachtige beschouwing van dit beeldhouwwerk schoot mij te binnen, dat ook ons Raadhuis boven den ingang het beeld der Christelijke liefdadigheid draagt, en bij vergelijking vond ik in de afwer- van den heer Y. T. de Boer. Daar weer hoe de zandsteenkleur is. Er en zelfs heel fraaie gevels maar de meeste zitten met hun versierselen onder de verf bedolven. Ook heeft men er, waar het bovendeel nog in ouden trant gehouden is, doch waar een winkelpui onder gemaakt werd, die er bij past als... ja, als klompen bij’ncylinderhoed. Hulde aan den heer De Boerdie heeft de klompen uitgetrokken, hij heeft nu een passende ondergevel bij den fraaien top. De jaren 1731 en 1922 harmontëeren daar heel goed. Ik heb ook gemerkt dat voor eenigen tijd reeds ons St. Antonie- sastbuis weer in hel oude pakje is gestoken. Zulks doet mij, als liefhebber van het degelijke oude, goed aan mijn hart. Gegroet king veel overeenkomst. Ook de ornamen- lage om het weeshuisbeeld komt geheel overeen met de versiering aan den raad huisgevel, ’t Is trouwens ook nagenoeg uit rteazelfden tijd, de ouderdom verschilt slechts weinig jaren. Wie weet, of het niet door dezelfde personen werd vervaar digd, althans mij dunkt het vaststaand, dat de raadhuismotieven hier zijn gevolgd. Bij veel gelijkenis vond ik echter ook een beduidend verschil, en dat isDe Charitas van het Weeshuis ziet er proper uit, doch die van bet stadhuis met bare zusteren hebben noodig een reinigiugskuur te ondergaan. Wij allen weten hoe na de restauratie van het Raadhuis, toen al het beeld- en ornamentwerk van de verflaag was ontdaan,dit zoo recht heerlijk uitkwam. De frische zandsteenkleur stak zoo aardig af tegen de roode kleur der baksteen maar die restauratie is al bijna 30 jaren geleden en in zoo’n periode heeft de zandsteen alle tijd om onooglijk zwart te woiden. De rook van tram en schoorsteenen doet gestadig haar invloed gelden en een flinke reiniging was al lang noodig. Ik blikte opwaarts naar de fraaie beeldengroep boven den ingang. Themis met de weegschaal in ’t midden (het beeld der gerechtigheid,) wordt omringd door de attributen van geloof, hoop en liefde, maar de liefde het hoogst. De Charitas, als moeder met een kind op de arm en een ander, dat zich vastklemt aan haar kleed, staat bovenden tempel der gerechtigheid, en rechts en links van deze zyn de beelden, de symbolen van wetenschap en van koophandel of Maandagavond was in «De Doele” het woord aan de leerlingen van mejuffrouw Veen. Reeds vroeg spoedden de kleine artisten zich naar de tooneelzaal, onder de hoede der ouders, en aan hunne drukke gebaren en gesprekken viel wel te merken, dat er iets bijzonders op handen was Het publiek van zijn kant had zich niet onbe tuigd gelaten en toen te ruim 8 uur het teeken van aan vang werd gegeven, was de groote Doelezaal geheel gevuld. stad onder Hartwerd gelegen, thans bewoond door de Wed. J. Eerdmans, is voor de 5 volgende jaren verhuurd aan J. R. Abma te Idsega- buizum bij Makkum. De boerenplaats nabij onze Bolsward is er Zondag in geslaagd met den oneven goal van Sneek II te winnen Den gebeeleu wedstrijd door was Bolsward iets in de meerderheid en meerdere kansen werden door de gele voorhoede onbenut gelaten. Sneek II kwam met een geheel ander elftal dan tegen F. C. A. en ze brachten er nu weinig van terecht, alleen fle middenvoor drong epn enkele maal goed door. De doel verdedigers waren bij beide partijen het best en hebben veel moeilyke ballen gehouden. Nadat met den stand 00 gedraaid was, kwam tegen het einde uit een scrimmage voor bet Sneeker doel het winnende punt en bleven de Bolswarders meester van het terrein. moge Uwe verkoudheid zijn, VERLICH TING brengen U zeker de zuivere VRAAGT ZE UWEN WINKELIER. zeevaart aangebracht. Dat de eerste in wat antieke boeken tuurt begrijp ik «in oude boeken schuilt vaak nieuwe wijsheid” doch juffrouw Hope scheen met don kere blikken op mij neer te zien. Ik peinsde daarover en dacht, zou ze zwart zien, wijl handel en industrie hier geen hooger vlucht hebben genomen? Doch een stem sprak in mij” binnenst: Neen, dat kan de reden niet zijn; er is hier nog evengoed energie bij onze nering doende burgerij als voor dertigjaren. Toen ik nog eens omhoog blikte, zag ik dat het anker, hetwelk zij mij toonde, en dat vroeger verguld zijnde, thans haast alle kleuren van den regenboog vertoont. Meteen zag ik hoe baar japon er uitzag, en ik ging neuriën het oude deuntje uit mij» kinderjaren «Jan Pierewiet, Jan Pierewiet, Jan leelijk soldaat, Je hebt een pakje an, Je hebt een pakje an, Zoo vuil als de plaat”. En luister! ik verbeeldde mij ’t volgend antwoord te ontvangen «A jakkes, mijnheer Tast niet in mijn eer, Uit zuinigheid is ’t, Dat je dit nog niet wist! Wij kregen de les «Eerst moet het bordes, Hoop jelui boven daar maar Op het volgende jaar”. Ik heb wel geduld, En ’t is niet mijn schuld Dat ’k zoo «schunnig” nu loop 'k Blijf altoos vol Hoop. Goeden avond, mijnheer! Zing later eens weer, Maar op anderen toon, Want dan zijn we schoon... Onder den indruk van deze woorden ging ik de stad weer in, en op 't Grootzand te brengen, het kan hard gewerkt wordt. De stand is thans O- k U=» <D <D Öfc ÖC 3 1 4 2 4 1 5 2 4 2 5 1 B ack B ,ys 5 1 L. 8. C II 6 1 naar S'&ofries en hoewel voortdurend sterker, werd met 20 «erloren. Het schijnt met de roodwitten minder té onwaarschijnlijk lijkt het niet eer van Bolsward Burgemeester en Wethouders der ge meente Bolsward, brengen ter openbare kennis, dat de door hen op 26 October 1922 aan den Raad aangeboden gemeente begrooting voor 1923, ter secretarie der gemeente voor een ieder ter lezing is nedergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar is gesteld. Bolsward, den 27 Oct. 1922. Burgemeester en Wethouders voornoemd: 8. J. PRAAMSMA. De Secretaris, H. HA1TSMA. SEMPER MELIOR en PAÜLUS POTTER de 10 cents Sigaren bij uitnemendheid. Engros hij TROMP SNEEK Ook geheel bijzondere aanbiedingen in goedkoopere SIGAREN. PRACHT COLLECTIE SIGARETTEN worden en dat de jongste club de zal moeten verdedigen. S. V. G. won met 42 van de Black Boys, terwijl Workum met 50 L 8. C. II er onder hield. Zondag a s. ontvangt F. C. A. de Black Boys, waarvan wij een gelijk spel ver wachten. Bolsward trekt naar Workum en krijgt hier de handen vol. Zorgt er voor de overwinning mee indien er K1MSWERD. De heer J. Hoogland, landbouwer alhier, gaat zich vestigen te St. Antonins bij Boxmeer (N. B.) om aldaar op te treden als Directeur-Bedrijfsleider van de Modelboe^e. eigenaar de Hooggeb heer Blocq van Scheltenga. De hoeve be»at een oppervlakte van 800 ponde maten. de leerlingen van Mejuffrouw Veen «aan het werk” te zien. Na de pauze werd door een dameskoor het werkje van Hollander «de Bloemen- koningin” gegeven. Dit is een aardig stukje, doch zou stellig veel meer succes oogsten, wanneer voor een effectvolle ver lichting werd gezorgd. De costumes be- hooren bij verschillende kleurencombinaties vertoond te worden en dan vooral de «dans der Papavers”. Deze kon thans ooor de groote soberheid van verlichting, geen applaus verwerven en verdiende dit toch alleszins. Van de zang noemen wij de solo van de Roos en de Lelie, terwijl de Koor zang in de laatste nummers het best voldeed. Als geheel kon dit nummer ons niet zoo bekoren, als wij na de uiteen zetting hadden verwacht, met alle respect voor de meerdere goede gedeelten. Voor de pauze werd door de zangklassen opgevoerd: «Als de kinderen slapen” een operette, die wordt uitgevoerd door een groot aantal voor poppen dienstdoende kinderen en welk nummer het succes van den avond is geworden. In de Bolswardeche Courant van 14 en 21 October, hebben onze talrijke lezers reeds eene beschrijving aangetroffm van dit nummer, zoowel als van het nastukje «De Bloemenkoningin” en zullen wij dus niet in herhalingen treden. Laten wij dan direct constateeren dat de kleintjes hun leermeesteres alle eer hebben aangedaan met de opvoering van deze pOppen-operette. Ze hebben gespeeld met vuur en liefde voor hun rol, ze leefden mee in hun stuk, dat ze nu echt, net als groote menschen, op een heusch tooneel mochten opvoeren. Natuurlijk een hepl enkele maal viel er nog wel iemand uit zijn rol, doch het dwingt respect af wat hier gepresteerd werd. Al die kleinen hun rol in te prenten, hen te leeren zingen met de piano, te letten op het tusschenspel, al die moeilijkheden zijn schitterend overwonnen. De zang was uitstekend en hierbij denken wij dan vooral a»n de begin- en slot-solo van de oudste pop, het aardige invallen van de verschillende poppen als hun ge vraagd wordt of ze wel eens een tik krijgen klein Willemientje in de la en dan dat trekken om die groote la te openen. Zoo zouden we door kunnen gaan en al de tooneeltjes zien we in gedachten weer voor ons, allen even mooi en frisch, zoo natuurlijk, echt kinderlijk. En dan de costumes, zoo met zorg gekozen. De kleine beer, het aardige verpleegstertje, Hans en Grietje, een heusche nikker, kortom alles geftiigde van de groote ernst en toewijding waarmede deze uitvoering was ter hand genomen en menigeen zal met plezier een tweede uitvoering van dit mooie spel der kinderen bijwonen. Allen hebben genoten en gelachen en wij hopen nog menige keer gaat hertrouwen en brengt alles tip top in orde voor eene waardige ontvangst zijn-r ecbtgenoote. Het mag daar te Doorn aan niets ontbreken. Naar men zegt, heeft Z M. zelfs aan Pepermunt gedacht en het is vanzelfsprekend dat bij daarvoor verlangde de zuivere medicinale zoodat DIT artikel dus voortaan ook niet zal ontbreken in het Keizerlijk huisgezin. ARÜM. Het bestuur der afd. Arum- Achlum-Kimswerd van de prov, Fr. Ver- eeniging «H t Groene Kruis”, heeft besloten het salaris van de wijkverpleegster te ver- hoogen tot f 1700.Een nieuwe oproe ping zal nu worden gedaan. Zoo men weet had zich geen enkele sollicitante voor de vacante plaats aangemeld, omdat het salaris te laag was. PINGJUM. De «lange jacht” opende alhier het seizoen. Slechts drie hazen werden bemachtigd. De andere «Pingjumer” lange jacht, die de omgeving van Tzummarum tot terrein had gekozen, bad evenmin veel succes. Vier langooren werden buitgemaakt. Veel wild schijnt er dus niet te zijn. WONSERADEEL. Naar wij vernamen, zal de beer 8. Bergsma, hoofd der school te Cornwerd, wegens gezondheidsredenen, ontslag uit zijn betrekking vragen. Het plan van van vestigen, voor herstel van gezondheid. WONSERADEEL. In een de vorige week gehouden vergadering der afdeeling Wonseradeel van het Ned. Ond. Genoot schap, werd de heer U. van der Wal te Zurich, tot penningmeester gekozen. Door bedanken van den beer 8. Bergsma te Cornwerd, was deze vacature ontstaan. WONSERADEEL. De Eerste Kamer heeft z. h. s. aangenomen het wetsontwerp inzake onteigening in deze gemeente, noodig «oor den aanleg van eenige wegen in het zuidelijk deel der gemeente. HENNAARDERADEEL. De heer J. Mook, secretaris dezer gemeente, heeft legen 1 Februari a.s., eervol ontslag als zoodanig gevraagd. De Winkelweek te Sneek. In aansluiting met ons bericht betreffende het fiuancieële re-ultaat van de gehouden Winkelweek te Sueek, in ons vorig nummer, kunnen wij nog vermelden dat aan giften was ontvangen f 222.25, van buiten Sneek f 320.eu dat het garantiefonds bedroeg f 2650.—. De uitvoeringen van totaal opgebracht bruto de keuring »an tnigpaarden aan entrees enz. f 711. exploitatie programma - 363.50 verhuur dekschuiten vuurwerk - Hetgeen met de giften ad f 542.25 totaal aan ontvangsten buiten het garantie fonds f 8359.75 maakt. De totale uitgaven worden alle reke ningen zijn nog niet binnen begroot op omstreeks f 4900.zoodat er zooals wij reeds schreven, 60 pCt. van bet garantie fonds noodig zal zijn om het tekort te dekken.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1