der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan 1 S. HENGST, Bolsward. Heerebaai no. 60 merk ,,’t Haasje” 55 cent per half pond Alles overtreffend in kleur en geur In Kleedjes en Zakdoeken P. 0. van der Klei W. ZEUL l ZOON S BANK voor Landbouw en Handel, Sneek - Oude Koemarkt 35 Voorradig de fijnste beenkappen. -SCHRALE- gespron^eno^ruve huid 10 cents Sigaren. TROMP, Kameelbaar Gespschoentjes vanaf f 1,10. Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 Zaterdag 11 November 1922 61ste Jaargang No. 63 Beste vetleeren Kameelhaar Kraagpantoffels vanaf f 2,35. De beste Kraagpantoffels f 3,75. Fijne bruin leder Pantoffels, wol- voering, f 3,25. Dikke Viltmuilen, vilt en leerzool f 1,35. Appelmarkt - Bolsward Uit Bolsward. SNEEK. I I A. o c Aanbevelend, o cr pRAI5lf!AvANVALKEnBURG'S Ie A ••iLEVERTRAATI ONZE FIJNE GEURIGE W erkschoenen, hout gepend en waterklep, f 7,50. 3 "O a> w w Geeft af SPAARBANKBOEKJES RENTE 4 pCt terugbetaling dagelijks. Deposito rente 5 pCt. één jaar vast vindt U werkelijk iets fijns voor weinig geld bij Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. Ds. G. Westmijse in Bolsward. Dinsdagavond 14 November (8 nur), zal vanwege de Maatschappij tot Nut van het Algemeen een Openbare Vergadering plaats hebben, waar Ds. G. Westmijse van van Warfhuizen zal spreken. In een onzer vorige nummers maakten wij onze lezeressen en lezers reeds attent op dezen avond. Ds. G. Westmijse staat bekend als een der beste redenaars. Dat spraak, heeft de zeer begaafde spreker de aan zijn lippen hangende hoorderessen en hoorders geschetst enz.” Het verslag ein digt: „Na de met diepe aandacht aange hoorde rede, droeg de eminente voordracht kunstenaar eenige Vlaamsche- en Holland- sche gedichten voor”. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Zoo zouden wij kunnen doorgaan met nog vele andere recencies, die allen hierin overeenkomen, dat zij vol lof zijn over de groote redenaarstalenten van dezen gevierden spreker. Zij zijn dunkt ons voldoende om bij iedereen de belangstelling op te wekken en vertrouwen dan ook, dat onze lezers in en buiten Bolsward, bet ernstig streven van ons ijverig Nutsbestuur zullen weten te waardeeren en in grooten getale Dinsdag avond a.s. in „De Doele” aanwezig zullen zijn. Dit nummer bestaat uit 2 Bladen natuurlijk niet meer mogelijk. Het militaire drilsysteen, dat zal het gevolg wezen van de Tech. Herz. Na deze uitlegging, gestaafd doorcijfers en uitspraken van personen en bladen van verschillende richting, bleek het dat alle aanwezigen overtuigd waren, dat een der gelijke aanslag op ons onderwijs moest worden afgewend. Een plaatselyk comité van aktie werd gevormd, waarin o.a. zitting namen de voorz. van het N. O. G., van den Bond v. Nedl. Ondw., van de Onderkom missie’s van School I, II en U. L. O. en van den Bestuurdersbond. Huisbezoekers zullen wor den aangezocht om handteekeningen op te halen. Alles moet vlug gaan, daar het nood lottige wetsontwerp December reeds zal wor den behandeld. Met een woord van dank aan den inlei der en de aanwezigen sloot de voorz. de vergadering. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62‘/2 cent per 3 maanden F. Bonte, de bijeenkomst; hij bewees met groote getallen, dat er voor de drankbe strijders nog heel wat terrein braak ligt! En hij zag zoo graag, dat de mannen der vakbeweging zich méér met den drankstrijd zouden inlaten, naar het woord van Henri Hermans: Dóór hooren ze thuis! Na nog enkele mededeelingen verleende de voorzitter het woord aan den spreker Pater Bloem, van Witmarsum. Deze begon met de opmerking, dat, alhoewel deze avond staat in het teeken van feestvreugde, en de vergaderden van hun kant dan ook blijk geven van te zijn in een zoodanige stemming, bij tóch eenige oogenblikken de aandacht vraagt voor ’n ernttig woord. Dr. Ariëns, de generaal der Kath. Drankbestrijding, wil immers óók, dat op ’n feestavond als deze, mede een propaganda-woord zal worden gehoord. In heerlijke taal gedenkt Spr. vervolgens de feiten, dat de afdeelingen hier ter stede, van welke deze avond uitgaat, jubileerende zijn. Het Kruisverbond namelijk, bestaat dit najaar 25, en de Maria-vereeniging 20 jaar. Ja, dit is een feest van liefde, omdat wij vóórslaan een werk van liefde. Sint Paulus, de apostel, schreef zoo terecht: „...al had ik alles zoo ik de liefde niet had, ben ik niets”. De liefde is geduldig. Was er niet een Jobs geduld noodig voor dr. Ariëns, toen hij, nu meer dan een kwarteeuw geleden, daar in Enschedé, dat drankbestryders- „stekje” plaatste tusschen de alcohol- „doornen”? En daarnaast weer de Maria vereeniging voor de vrouwen, en de St. Anna-vereeniging voor de kinderen. Want zonder hen immers was ’t maar half werk Spr. spoort de onders aan, toch vooral hunne kinderen te laten opnemen in de gelederen der drankbestrijders, ’t Zal u en hen tot vrede en vreugde strekken, zoo riep hij uit. Wat een geduld was er noodig, om de organisatie te maken tot Actie tegen de verslechtering van 't onderwijs. Maandagavond j.l. werd in café „Voor waarts” een vergadering gehouden om te komen tot een plaatselijk comité van actie tegen de dreigende onderwijsverslechtering. De voorzitter van de afd. Bolsward van den Bond van Nedl. Oadw. riep den aan wezigen het welkom toe en betreurde het, dat niet meer belangstellenden waren opgekomen. Van de uitgenoodigden hadden het personeel en bestuur van de Geref. School „Rehoboth” en der Bijz. School voor Chr. Volksonderwijs bericht gezon den, dat zij aan de uitnoodiging niet konden voldoen, daar zij vertrouwden dat hun eigen vereenigingen hun bezwaren wel zouden kenbaar maken. Personeel en bestuur van de R. K. school alhier hadden niets van zich laten hooren. Evenmin had de afd. Bolsward van de Ver. voor Volkson derwijs eenig teeken van leven gegeven. Temeer viel dit op, daar juist het H. B. van genoemde Vereeniging de stoot tot de groote landelijke actie had gegeven. Spr. herinnerde aan de Lager Onder wijswet 1920, die veel verbeteringen bracht, maar spoedig ook technische gebreken liet zien. Een herziening werd noodig geacht en juist op den verkiezingsdag werd deze ingediend. Een algemeens schrik sloeg alle onderwijsmenschen om ’t hart. Weldra kwamen de bezwaren zoowel van links als van rechts los en boe meer men er zich in werkte, hoe duidelijker het ieder werd, dat het onderwijs een groot gevaar dreigde. Op initiatief van de Ver. voor Volksonder wijs werd een Comité van actie gesticht, waarin zitting namen vertegenwoordigers van de Ver. v. Volksonderwijs, de Ver. van Staatsburgeressen, het Nedl. Onderw. Genootschap, de Bond v. Nedl. Onderw. en Ver. „Handwerkers Vriendenkring”. Spr. gaf hierna het woord aan den voorz. van de afd. Bolsward van 't N. O. G. om een inleiding te houden over de Techn. herziening. Deze begon met voor te lezen een cir culaire van bovengenoemd landelijk comité, waarin werd aangespoord om in iedere gemeente plaatselijke comité’s te vormen, die moeten zorgen, dat wanneer over enkele weken de T. H. in de 2e Kamer wordt behandeld, ieder weet welke debiele ons onderwas, dat Nederland tot een van de hoogst ontwikkeldste landen heeft gemaakt, bedreigt. En wanneer dan de kritieke datum zal zijn aangebroken, moeten de volksver tegenwoordigers kunnen zien op de petion- nementlijsten en aan de groote betooging dien dag in den Haag, dat het Nedl. volk z’n geestelijke ontwikkeling wil behouden, dat het goed onderwijs op hoogen prijs stelt, dat het zijn kinderen niet wil ont houden wat de beschaafde volken als een rijk bezit erkennen, dat zij nimmer willen verliezen. De inleider vertelde ons hierna, wat die Tech. Herv. alzoo inhield, te weten geen betere opleiding der onderwijzers, beperking van de opleiding, weinig geld voor licbl. opvoeding, het Rijk betaalt niet meer de salarissen voor het z.g. her- halingsonderwijs, de salarissen worden ver minderd (zelfs tot 26°/q). En over dit alles wil de inleider niet spreken, hoewel teruggang naar de armoede van voor eenige jaren hem natuurlijk niet toelacht, neen, de grootste verslechtering is wel deze, dat de klassen veel te groot zullen worden. Wat moet er van onderwijs terecht komen, als daar een onderwijzer komt te staan voor een klas van 50 leerlingen of een onder wijzeres in de aanvaugsklasse van over de 50 leerlingen De oud-schoolopziener Wirtz, voorstander van bizonder onderwijs, drukt het zeer juist uit door te zeggen, dat de regeering vergeten heeft bij dit ontwerp den onderwijzer wederom het recht te geven een stok te gebruiken, want het intieme, mooie van het onderwijs wat ze nu is! Op het zilveren feest der Nederlandsche Kath. Drankbestrijding dat te Den Bosch is gehouden, werd zoo geroemd van onze stevige organisatie door een socialist drankbestrijder. Hij zeidelang zijn de Roomschen achtergebleven inzake den drankstrijd, maar eenmaal begonnen, zijn ze met reuzenschreden opgemarcheerd! De liefde is welwillend. Wij, drank bestrijders, hebben 't allen zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt; wijd hebben we onze deuren en ramen opengezetde contributie stellen we zoo laag mogelij.kwe ver aangenaamden onze vergaderingen. Om toch maar te toonenonze welwillendheid. De uitgestorvenen der maatschappij de dronkaards nemen we op, we hebben onze reclasseeringsbureaux. Een hartelooze maat schappij trapt ze terug in hun ellende, wij steunen ze op verschillende wijzen. Wat een moreele steun, wat een troost krijgen ze niet bij ons 1 De liefde is nederig. Wij zijn geen Pharizeërs. In eigen onvermogen en schuld bekentenis wachten we af wat we met Gods genade vermogen te doen voor de zielen. In het misbruik zien we op de eerste plaats de zonde. Zijn we: klein als kinderen, in het gebed. Toen David was gestorven en Salomon hem opvolgde, vroeg hij van Godwijsheid, om Zijn wetten goed te beleven en te laten beleven. Doen ook wij aldus. De liefde vertoornt zich niet. Vaak hadden en hebben we nog reden te over om ons te vertoornen, als wij, drank bestrijders, voor onze beste daden niets krijgen dan ondank. Wij zijn gescholden voor drijvers en dweepers, Goed: wij zijn PAÏJI ÏTQ Potter en irWLUu Semper-Melior staan aan de spits der TEGEN FABRIEKSPRIJZEN BIJ wij niet alleen staan in onze bewering, getuigen onderstaande uitspraken van ver schillende andere bladen naar aanleiding van het optreden van Ds. Westmijse. In een verslag in de N. Winschoter Crt. lezen wij o.a.: „Geboren redenaar, als de heer West- mijse is, pakte hij onmiddellijk het publiek, hetwelk zich zeer voldaan betoonde en met een hartel^jk applaus dankte voor den genotvollen avond”. In De Eemsbode over een gehouden lezing te Delfzijl het volgende: „De roem als eminent spreker was Ds. Westmijse reeds vooruitgegaan en ’t was dan ook geen wonder, dat de zaal geheel gevuld was met belangstellenden van de meest verschillende gezindten. In zeer mooi gekozen woorden en met bewonderens- waardige dictie kenschetste Spr. enz. Het verslag «dndigt met de mededeeling dat het publiek zeer aandachtig luisterde en dien avond iets schoons genoot”. De Uithuizer Courant schrijft o.a. over een gehouden vergadering in Uithuizen: „De heer Westmijse bewees, een ver bazend vlot spreker te zjjn. En dat niet alleen. Door zijn stem, zijn wijze van zeggen en zjjn gebaren, wist hij zijn tal rijke toehoorders van het begin tot't einde te boeien. De voorz. sprak namens alle aanwezigen, toen hij den spreker een woord van dank bracht en hem een bartelijk tot weerziens toeriep”. En ten slotte willen wij nog vermelden wat de IJmuider Courant schreef: „In de gloedvolle rede, schoon van bouw, boeiend van inhoud, bijzonder leerrijk van woordkunst, treffend van prachtige beeld- eindigde Z(jnEerwaarde z’n improvisatie. Zijn rede, in een kenrigen vorm gegoten en met den gloed der overtuiging uit gesproken, werd langdurig en enthousiast toegejuicht. Na de pauze werd door eenige heeren- leden opgevoerd een drie-acter: „De Mexicaansche Zilvermijn”. Een vroolijk spel van speculatiekoorts, door Gerard Nielers. Bertus Riem heeft een bescheiden barbierszaakje, hem él te bescheiden. Tegenover z’n klanten moppert hij meer malen rijk-zijn, déér wilde hij op aan Een zijner klanten, zekere Van Houten, schilder van beroep, brengt hem in kennis met „stukkies van de Mexicaansche Zilver mijn”. Een andere bezoeker, Groosbeek, die er óók aan doet, maakt het ten slotte zóóver, dat Riem aandeelen wil koopen, in prolongatie. Doch hij waarschuwt hem tevens dat niet ieder geschikt is voor opeculeeren. Riem zegt echterik wel, ik ben en blijf kalm. Maar inderdaad was hij zenuwachtig en gejaagd. Hij raaskalt over de „myn”, hij mishandelt de sik van Kraakman... En ten opzichte van zijn bediende, Dirk, neemt hij direct een royale houding aan. Zijn zoon Jacob, die per fiets thuis komt en vreemd ophoort, als zijn vader zoo uitgelaten en overdreven doet, ontneemt hij het rijwiel, om toch maar zoo ving mogelijk in stad te kunnen komen daór zijn ze te krijgen Het tweede bedrijf laat ons zien, dat Riem al eenige veranderingen en nieuwig heden in zijn salon heeft aangebracht: een telefoon, een electrische bel, meer licht, een diepere étalagekast enz. enz. Ook hij zelf is „mijnheer-achtiger” gekleed. Het Propaganda-Feestavond R. K. Drankbestrijding. Jongstleden Woensdag had de in ons blad geannonceerde propaganda-feestavond van de afdeelingen van het Kruisverbond <=n de Maria-vereeniging, plaats. De groote Doelezaal was tjokvol; wij merkten mede vele „buitenlui” op. Tegen 8 uur opende de praeses van het Kruisverbond, de heer drijvers en dweepers, maar dan in den goeden zin. Wij drijven de menschen de gekkenhuizen, de gevangenissen uit de kerk in; wij drijven hen naar de deugd van onthouding, En wij dweepen met alles wat goed is. Maar wij dwingen niet. Men gelieve tot ons te komen uit vrije over tuiging. Blijven we steeds ook in den dronkaard den mensch beschouwen. Haten wij bet alcoholisme, doch hebben we den alcoholist lief De liefde gelooft alle». Neen, we kunnen niet aannemen, dat er menschen zonden zijn, niet meer te redden uit de klauwen van den drankdémon. Pater Ildefonsus, van Helmond, bewijst met zijn reclasseerings- werk het tegendeelDie behandelt jaarlijks roo’n 700 gevallen van dronkaards. Her nieuwing van de ziel dat hebben die stumperde van noode. Na de Roomsche drankbestrijding nog in het licht te hebben gesteld van de eeuwigheid, die ons allen eenmaal wacht, Bolswardsche Courant LEEUWARDEN O -Q C O D) 0) cd’ v> ■o o Q. ca' O) 45 O O CL <n CD L- Cö l_ ro Q. Q QT -! 'll'.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1