der Gemeente Bolsward Officiéél Orgaan „De Volkszaak” is voor elk het geschiktste adres voor aankoop van H. DEJONG, Sneek Kruizebroederstraat 79. PAULUS Semper-Melior staan aan de spits der 10 cents Sigaren. TROMP, Woensdag 15 November 1922 No. 64 61ste Jaargang OUD-BOLSWARD. .1 i Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 Electriciteit, Gas, en Zuinigheid. Zoo kan SNEEK. spijzen kraan laag, zoodra de uit, zoodra kraan uw scholen, van 4; uur ver- kaarsen 50 50 50 32 16 10 50 16 n door zijn min- zijn optreden bij de vriend 150 lX/2 0.6 l8/< 21/a 3^2 Lichtst, kaarsen 100 50 50 45 32 16 10 50 16 Lichtst., kaarsen 120 90 90 70 85 5 500/85 van zoo vlug mogelijk GOUD- EN ZILVERWERKEN, HORLOGES, KLOKKEN, WEKKERS ENZ. Men zie maar eens onze prijzen in de Etalages, steeds de nieuwste artikelen. WIJ CONCURREEREN. Beleefd aanbevelend, Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Toestel (hangende gloeikous) ff v Verbruik per uur K.W.U. 0.075 0.045 0.055 0.048 0.040 0.024 0.010 0.150 0.048 0.8 0.5 0.6 0.3 0.7 0.55 0.4 0.6 0.9 1.0 0.3 0.5 gas per M3. en voor stroom per K.W.U. Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. de zuinigheid betrachten. Ten slotte komt dus de bezuiniging bij het gebruik van electriciteit en gas neer op overleg en oplettendheid. Om een duidelijk overzicht te geven van de verschillende hoeveelheden gas en electrischen stroom, die de diverse toe stellen gebruiken, laten wjj hier de ver- bruiksopgaven voor normalegevallenvolgen: „Wonseradeel”, om de pan van een behoorlijke inrichting van den gastoevoer en zoo van een luchtregeling. Te Toestel watt lamp „Arga” l/2 H ff metaaldraadlamp oude dito metaaldraadlamp kooldraadlamp u Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62‘/2 cent per 3 maanden kerken en andere groote lokaliteiten vindt het gas tegenwoordig meer en meer toe passing. Maar men dient er op te letten, dat alleen bij het op temperatuur brengen de kachels volop branden en wanneer de ver langde warmte is bereikt, de kranen zoover dichtgedraaid worden, dat deze warmte behouden blijft. Zoo kan men ook hier VOOR GASVERBRUIK: XVI. Het verheugt mij dat, gelijk ik een woord van juffrouw Hope boven den ingang van ’t Stadhuis opving, een geacht stadgenoot, die ook met aandacht die allegorische beeldengroep beschouwde, een antwoord op zijn meewarigen blik meende te hooren. Wat hij vernam, zal ik maar betitelen: THEMIS’ KLACHTE. Ja, goede heer! zie maar zooniet, Ons toestand doet mij groot verdriet, Mijn blinddoek heb ik nu niet meer, ’k Zie vrij thans op de menschen neer. Toen w’ indertijd zijn opgeknapt, Heeft men mijn doek mjj afgegapt; Eerst was ’k er waarlijk mee verblijd, Nu kan ’k niet zeggen, hoe ’t mij spijt Het meest beschermd nog in een nis, Zie ’k toch, hoe vuil mijn kleed al is, Mijn schalen zijn haast vastgeroest I Hoe zou ’t, als ik eens wegen moest? Maar ’k wed, als ’k toqh den raad nu woog, Dan ging hun kant wel flink omhoog: Ons reiniging was lang hun plicht, Zij knjjpen vast een oogje dicht... Och heeren! geef mijn doek mij weer, Van schaamte sla ’k mijn oogen neer! Dankbaar voor de kennisgeving van deez’ jammerklacht, plaats ik ze, voor ik mijn beschrijving vervolg. De verbouwing van het Weeshuis en de beschouwing daarop volgende, heeft mij enn weinig doen afdwalen van de tijdregeling, volgens welke ik mijn beschrijvingen wentch te geven. Ik zal trachten nu weer voet bij stuk te houden; het jaar 1865 is dus weer het onderwerp en dan dien ik eerst de gebeurtenissen op onderwijsgebied ter hand te nemen, want dat jaar begon met een verlies van een in zijn tijd zeer geacht en algemeen bemind onderwijzer, de heer Verbruik per uur liters 85 60 110 135 60 25 150 350 60 700 1000 van 1 liter water op een De maat waarmede men weet 1 M3. of 1000 liter. Keteltje Kookpan Warme kruik 210/80 mM. z/ ft 500/85 u Aan de hand van de prijzen voor zelf nagaan, op welk bedrag het verbruik der verschillende toestellen komt. jaars benoemd tot hoofd der Burgerschool de heer GL Fokkens van Leeuwarden, die een lange reeks van jaren deze betrekking heeft bekleed. Op onderwijsgebied valt van 1865 nog te melden dat einde Maart overleed de heer Wigger Arnoldus Baars, rustend hoofd der Fransche school, die den hoogen leeftijd van 85 jaren bereikte. Zijn schoonzoon, de hear F. Kopmels, was hem in zijn werkkring opgevolgd, maar nu de oude heer was overleden, vroeg hij ontslag om elders te gaan wonen en met ingang van 1 Juli werd hem eervol ontslag verleend. Tot zijn opvolger werd daarna, uit tal van sollicitanten als hoofd der Fransche school aangesteld de heer N. J. Drost van Almelo, bij zeer velen nog in aandenken, wijl ook hij een lange reeks van jaren hier met vrucht werkzaam is geweest. Dan is nog vermeldenswaard, dat op 5 Mei het nieuwe gebouw der Armenschool in gebruik werd genomen. In een vroeger artikel werd dit reeds aangestipt, doch gaarne wil ik op deze feestelijke opening even terugkomen, wijl vermoedelijk menigeen die dit leest, zich deze gebeurtenis nog herinnert. De kinderen dezer school kwamen in optocht uit het hulplokaal, waarin ze tijdens den bouw onderwijs hadden ontvangen en voor het Stadhuis werd een toepasselijk lied aangeheven. In het nieuwe schoolgebouw aangekomen, werden ze toegesproken door den burgemeester, den heer H. M. Ament en daarna voerde Mr. B. J. de Kok, als voorzitter der schoolcommissie het woord. De heer M. van der Veen, hoofd dezer school later werd hij verplaatst naar de Tusschenschool beantwoordde de gehouden redevoeringen en vervolgens werd door één der jongens en één der meisjes, bij eigen gemaakt opstel op eenvoudige, kinderlijke» wijze dank gebracht aan Ge meentebestuur en Schoolcommissie. Dat de leerlingen na deze officieele plechtigheid op chocolade en versnaperingen rijk onthaald werden, zullen degenen, welke destijds die school bezochten, nog wel weten. Nu ik hiermede 't voornaamste op schoolgebied heb aangehaald, mag ik zeker wel even een weerpraatje houden. In gezel schappen en in den dagelijkscben omgang is het. gewoonlijk het eerste en ik heb al wat anders afgehandeld, dus... ik reken maar verlof te hebben bekomen. In Januari en Februari had men toen winter; natuurlijk bracht dit hardrijderijen mee. Nu is het eveneens natuurlijk, dat ik U van al die gehouden wedstrijden geen verslag ga dosn. Voor een paa» er van maak ik toch een uitzondering., Op Vrijdag 10 Februari bad men hier een voorname rijderij van mannen en vrouwen. De prijs bedroeg f 120, de premie f 40. „Van heinde en veer, Weg en de weer” zoo staat er in het verslag, kwamen de toeschouwers en ook de deelnemers opdagen. Er waren 84 paren in de baan en vele zeer spannende ritten kreeg men te zien. Jetze Feenstra van Allingawier met Maria Postma van Exmorra, behaalden de zege, en Okke van der Wal met Anna de Haan, beiden van Workum, verwierven de premie. De jongste der mededingende rijdsters, Ynskje Nijdam van Ugoclooster, 15 jaar oud, trok door haar krachtig rijden bijzondere aandacht en de Directie vereerde haar dan ook een gratificatie. Den volgenden Dinsdag werd een rijderij van ingezetenen gehouden. Daaraan hebben 48 mannen meegedaan, en hier was ook zeer veel belangstelling bij. Als overwinnaars traden nu uit het strijdperk: Sjoerd Idzerda en Caspar Fischer, twee mannen, die destijds beiden veel van zich deden spreken, zij het niet zoo zeer om hun overwinning op de schaatsen, als wel om hun handel en wandel, wat ik later nog wel zal aantoonen, TEGEN FABRIEKSPRIJZEN BIJ kan men nu Hiertegen wordt vaak gezondigd, zoodat de oorzaak van slecht licht dikwijls hier gevonden wordt en ook in deze gevallen meer licht voor hetzelfde geld verkregen zou kunnen worden. De hangende branders geven meer licht en verbruiken minder gas dan de staande. Een staande brander verbruikt per uur ongeveer 130 liter gas bij een lichtsterkte van 70 kaarsen, een gewone hangende brander 110 liter bij een lichtsterkte van 90 kaarsen, een Mundus hangbrander 85 liter bij een lichtsterkte van 120 kaarsen, terwijl er hangbranders zijn voor een licht sterkte van 90 kaarsen bij een verbruik van 60 liter. Vaak kunnen branders van lagere licht sterkte toegepast worden als lilliputbranders met een verbruik van 60 liter bij een lichtsterkte van 35 kaarsen of colibri- of micio branders, die 25 liter per bruiken maar slechts ruim 5 lichtsterkte geven. Voor verwarming wordt gas meer en meer toegepast, wegens het groote gemak en de zindelijkheid. In sommige gevallen verdient gasverwarming de voorkeur boven elke andere en is zij ook niet duurder, afgezien van de zoo juist genoemde voor- deelen. Voor kamers waar men alleen Zondags zit, voor kantoren, spreek- en wachtkamers van doktoren en andere ver trekken die slechts enkele uren per dag gebruikt worden, ligt het gaskachels te gebruiken. Zelfs voor verwarming De toepassing van electriciteit voor huis houdelijk gebruik heeft dit voordeel, dat de mogelijkheid om te bezuinigen groot is. Men kan n.l. zoo gemakkelijk de lampen, strijkijzers en verwarmingstoestellen, in- en uitschakelen en heeft zich daarom gewend aan het zuinig omgaan met den electrischen stroom. Intusschen kan en moet men ook hier nog veel zuiniger zijn. De eerste wet tot bezuiniging isgebruik geen stroom dan wanneer ge dien strikt nóodig hebt. Laat geen lampen branden in vertrekken, waar ge, al is het maar vijf minuten, geen licht noodig hebt. Het is toch zoo gemakkel(jk om dan even den afsluiter die zich als regel bij de deur bevindt en waarlangs men toch loopt, bij het verlaten van de kamer om te draaien. Dan moeten oude, zwartgebrande lampen afgeraden worden. Hoewel zij in absoluten zin iets minder stroom verbruiken dan toen zij nieuw waren, geven zij veel minder licht en is dus het stroomverbruik, bij een gelijk aantal kaarsen lichtsterkte, hoeger dan dat van nieuwe lampen. De veranderde kooldraadlampen gebruike men in het geheel niet behalve op plaatsen waar de lamp aan sterke schokken onderhevig is maar dat zal in het huishoudelijk gebruik wel zelden voorkomen. De aangewezen lamp is de metaaldraadlamp, die één watt per kaars verbruikt tegen een kooldraadlamp 3 watt per kaars. Bij lampen van grootere lichtsterkten doet men het beste de zoogenaamde half- wattlampen te bezigen, die, zooals de naam reeds aanduidt, nog minder verbruiken dan gewone metaaldraadlampen. Halfwattlampen zijn tegenwoordig reeds te verkrijgen voor een lichtsterkte van 50 kaarsen. Maar wij kunnen in vele gevallen met minder sterke lampen toe. In het gewone dagelijksche gebruik zal één lamp van 50 kaarsen voldoende zyn om de krant te lezen of een of ander eenvoudig hand werkje te verrichtenals de lamp laag hangt zou men zelfs met een 32 kaars lamp toe kunnen. In een staand lampje op een schrijftafel aangebracht, is zelfs een licht van 16 of 25 kaars voldoende. Ook voor gangen, keukens, kelders, zolders, slaapkamers, overloopen, trappen, W.C.’s enz, behoeven slechts lampen van 82, 25, 16 of 10 kaarsen toegepast te worden om een voldoende verlichting te hebben. De aandacht wordt nog gevestigd op de Philips Argenta-lampen, die dit voordeel hebben, dat zij het licht uitstralen als een gelijkmatig lichtende bol, waardoor de oogen niet verblind worden en hinderlijke scherpe schaduwen voorkomen worden. Het stroomverbruik dezer lampen iegelijk aan dat van de Arga-lampen. Wat bezuiniging bij verwarming of koken met electriciteit betreft, de techniek is nog niet zoover, dat er van zuinigheid daarbij sprake kan zijn. Vooral gas echter wordt veel meer gebruikt dan noodig is. Dit laatste ge schiedt voornamelijk bij het zoogenaamde bijkoken; het koken van water voor allerlei huishoudelijke doeleinden. Dikwijls wordt hiervoor 60 pCt. gebruikt van het totaal verbruik aan kookgas en dat is veel te veel In de eerste plaats doet men vaak veel meer water in den ketel dan men noodig heeft, zoodat deze overtollige hoeveelheid water dan onnut verwarmd wordt. Dan laat men de vlam op volle hoogte branden om het water aan de kook te houden. In de enkele ge’allen, waarin dat noodig kan zijn, bereikt men precies hetzelfde door de vlam belangrijk kleiner te maken. Een ander misbruik is, dat men een veel te groote vlam gebruikt voor het aan de kook brengen. Menige huisvrouw en dienstbode is beslist van meening dat zij vlugger werkt, als zij maar een groote vlam onder pan of ketel laat branden. Dit is onjuist; het voldoende maximum warmte- effect verkrijgt men van de vlam, die onder den bodem brandtal het gas dat langs de wanden van pan of ketel brandt, wordt nutteloos verbruikt. Met het oog daarop worden de gas fornuizen en comforen in den laatsten tijd voorzien van branders met kleine doorsnede, die niet meer gas verbruiken dan noodig is voor een nuttig warmte-effect. De meest J. H. Stratemeijer, het hoofd der Burger school. Sedert 1852 was hij hier werkzaam; om zijn grondige kennis en zatnen omgang, alsmede om in het openbaar leven, was en raadsman van velen. Ook als hoofd der toen bloeiende industrieschool was men zeer met hem ingenomen door de bijzondere gaaf van mededeeling hem eigen. Jammer dat de man, die men bij bejaarde inge zetenen nu nog soms hoort prijzen, een zwak lichaamsgestel had. Om gezondheids redenen vond hij zich in den aanvang van 1864 gedwongen een tijdelijk verlof te vragen en de Raad had hem dit voor het geheele jaar verleend. Toen hij in den loop van dit jaar bemerkte, dat zijne krachten niet toe- maar afnamen, noopte hem dit, in 't belang van ’t onderwijs, aan te vragen van zijne betrekking ontheven te worden. Dit werd toegestaan met ingang van 1 Januari a.s., doch met de welwillende bepaling, dat hem boven zijn pensioen een jaarlijksche toelage van f 500 werd toe gekend. Helaas, van deze gunstige en humane bepaling om den verdienstelijken man en zijn gezin te helpen, heeft hij geen genot mogen hebben. Den laatsten dag des jaars, tevens dus den laatsten dag dat hij eigenlek nog in functie was, is hij overleden. De deelneming was in de stad algemeen, vind ik aangeteekend en de plechtig droeve begrafenis op 3 Januari maakte diepen indruk. Door het onderwijzend personeel hier ter stede grafwaarts gedragen, werd de treurige stoet voorafgegaan door een 30-tal leerlingen (de hoogste klas der Burgerschool) en gevolgd door een talrijke menigte ouden en jongeren. In veler oogen blonken tranen, toen bij de nog geopende groeve door het gezamenlijk onderwijzend personeel werd gezongen het laatste vers van Gez. 182. In de plaats van den op 40-jarigen leeftijd overledene werd in den loop des voor de hand volmaakte comforen zijn die, welke voorzien z(jn van z.g. kleinstel- of spaarbranders, waarvan de kraan kan worden teruggebracht tot een kleinere, met een zeer gering gas verbruik, die voldoende is om den inhoud van de pan aan de kook te houden. Natuurlijk kan men bij ieder goed en goed geregeld comfoor de branders kleiner stellen, maar men heeft dan de kans dat de brander inslaat, wanneer men hem zeer klein wenscht te laten branden, hetgeen bij de bovengenoemde spaarbranders uit gesloten is. Het komt er maar op aan, dat men er op let, de vlam te temperen, wanneer de inhoud van pan of ketel kookt en geen grootere vlammen te gebruiken dan noodig is. De volgende wenken zijn bij het koken op gas in acht te nemen: 1. Breng uw aan de kook. 2. Draai uw spijzen koken. 3. Draai uw spijzen gaar zijn. 4. Laat uw vlam nooit spelen, maar zorg, dat zij in verhouding is tot den bodem van uw pan. 5. Zorg dat de vlam van uw gasstel blauw is met groene kern, de vlam mag nooit lichtgevend (geel) zijn. 6. Houdt uw branders schoon. Ook op het gaslicht kan bezuinigd worden, wanneer men steeds zorgt voor schoone branders en onbeschadigde kousjes die zoo juist mogelijk om den branderkop moeten passen. Daar er onder de kousjes veel bocht is, koope men een bekend en beproefd merk. De branders moeten liefst voorzien zijn ter regeling mogelijk ook veel toevoer beteekent alweer gasverspilling en doet bovendien de kousjes minder helder branden. Ook moet bij een „gaatjesglas” een luchtdop worden aangebracht in den brander, bij een „recht glas” juist niet. Mundusbrander Gewone hangende brander staande Lilliput Colibri- of mieio Strijkijzer met inw. brander 3 Kg. Comfoor met goede brander, norm, grootte H h u spaarbrander, klein gesteld Gaskachel voor vertrek van 50 M3. inhoud max. Hierbij kan nog vermeld worden dat voor het koken goeden brander ongeveer 42 liters gas verbruikt worden, het gas pleegt te meten is, zooals men De eenheid van de electrische stroom is de watt. Daarnaar berekent men het stroomverbruik per uur in watturen. Een Kilowattuur (K.W.U.) de eenheid van prijsberekening is 1000 watturen. Voor electriciteit heeft men nu de volgende hoeveelheden 100 kaars Strijkijzer 1.7 Kg. k 3 h 3.5 Kookplaat 100 mM. doorsnede u n liter inhoud 1 OLSWARDSCHE COURANT tt a ft ff ff ff ff u ft U l ff ff tf u ft ff ft V 75 ft ft tt tt rt ff ff ff tt M rt

Bolswards Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1