der Gemeente Bolsward Officieel Orgaan Mooie Wollen Hl f 1,95 Tricot Jurkjes f 2 95 HANDSCHOENEN en SJAALS P. 0. van der Klei, W. ZEUL l ZOON S MIK voor Landbouw en Handel, Sneek - Oude Koemarkt 35 P. A. Gerritsma, E 56, Bolsward. Zeer geschikt voor St. Nicolaas vanaf f 4,00 tot f 12,00 - 0,60 „De Volkszaak” is voor elk het geschiktste adres voor aankoop van H. DEJONG, Sneek Kruizebroederstraat 79. KOGO’I HOOFD-1 EAU DE COLOGNE! VERDELGT ALLE HOOFDONREIN. I enBEVORDERT DE HAARGROEI. I ,,’tBLOMKE”| Het is mis- Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 Zaterdag 18 November 1922 61ste Jaargang No. 65 Per flacon 45 ct. Extra voordeelig Pepermunt LJOCHTMOANNE. VAN OVER DE GRENS. Dit nummer bestaat uit 2 Bladen Uit Bolsward. I langdurig moratorium betaling jk sis ar Je <1, Geeft af SPAARBANKBOEKJES RENTE 4 pCt, terugbetaling dagelijks. Deposito rente 5 pCt. één jaar vast - 5,00 - 14,00 - 3,00 sk sn ar er sn sn. Groote sorteering Appelmarkt, BOLSWARD. m a. IDRAB^A-vanVALKEHBURG'S7] ie 4 ^^LEEUWARDErt- J GOUD- EN ZILVERWERKEN, HORLOGES, KLOKKEN, WEKKERS ENZ. Men zie maar eens onze prijzen in de Etalages, steeds de nieuwste artikelen. WIJ CONCURREEREN. Beleefd aanbevelend, Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. De Feestjoun. „De Doele” was Woensdagavond vol, vol tot in de hoekjes. Deze opkomst is voorzeker te danken aan den goeden afloop van alles wat met de gehouden feestweek in betrekking stond, inzonderheid ook te danken aan de succesvolle opvoeringen van „Fryske Trou”. De voorzitter der Krite, de heer Steensma, was wegens uitstedigheid verhinderd bij den feestavond tegenwoordig te zijn, de heer Siatema opende daarom de bijeenkomst met allen een hartelijk welkom toe te roepen en het doel, of meer juist gezegd, bet plan dat bestond voor dezen avond, aan te geven. Het verheugt hem, dat zoo velen zijn opgekomen, hij ziet er in een verblijdend teeken, dat de belangstelling voor Friesche taal en zeden, ook in de stad toeneemt. Gedurende het door alle F. T. spelers aangeheven Friesch volkslied, kwamen twee dames in antiek costuum op het tooneel, dragende het fraaie vaandel der Krite alhier. De heer H. Eisma, voorzitter van het Comité der feestweek bekwam nu het woord, en riep in het geheugen terug de Feestweek van Augustus j.l. Door het samenwerken van allen is die week dat feest geworden een glorie voor onze stad, het mag genoemd worden een feest zonder smet. Veel heeft tot het welslagen van dat geheel meegewerkt de opvoering van „Fryske Trou”, en het Comité wilde gaarne bij den dank toen reeds gebracht, nog nader hulde brengen aan al de speelsters en spelers van dat echt Friesche plastisch tooneelepel. Den leider er van, den heer D. Gerritsma Jr., nogmaals hulde gebracht voor het groote deel dat hij heeft toegedaan om zulk een succes te behalen hier en ook reeds elders. Een stoffelijk blijk van hulde aan het Kritegezelschap werd het meest passend geacht, het betreft hier een eere- zaak, daarbij behoort een eereteeken. Spreker acht zich gelukkig namens het feestcomité,’n fraai distinktief met inscriptie te mogen hechten aan het vaandel der Krite. Hierbij spreekt hij nog den wensch uit, dat dit gezelschap niet stil zal gaan zitten, doch dat het voort wil gaan op den ingeslagen weg. Dat deze dames en heeren, rekenende op den steun van den leider ons nog meermalen zullen mogen vergasten op iets in dien geest, zoo besloot hij wij weten het, zij kunnen wat goeds presteeren! (Daverend applaus). Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. et er ;n Het is in het Oosten lang niet zonder gevaar van een regeering deel uit te maken. Wanneer bij ons het volk ontevreden is, dan stemt het tegen de regeering en stappen de zittende ministers met een pensioentje naar huis. Maar zoo gaat het in het Oosten niet. Griekenland levert daarvan weer het bewijs. Men is er onfortuinlijk geweest in den oorlog tegen de Turken, vooral ook wel omdat men een beetje boven zijn macht greep. Men heeft daarom den koning weggejaagd en de oude regeering. Dat .had men ook in het Westen waarschijnlijk in zulke om standigheden wel gedaan. Maar in Grieken land is men er niet tevreden mee. Daar worden de oud-ministers, niet alleen die van de laatste regeering, maar ook ge deeltelijk van vroegere, voor den krijgsraad gebracht, omdat ze... nu ja, omdat ze gedaan hebben wat van hun standpunt en in den toen bestaanden toestand volkomen natuurlijk was. En het veiligst zal wel voor hen zijn, dat zij maar, zoo mogelijk, de plaat poetsen. Want erg zachtzinnig plegen zulke krijgsraden niet te oordeelen en het met de rechtvaardigheid niet altijd even nauw te nemen. Voor den Sultan van Turkije kan dat ook een waarschuwing wezen. De Nationale Vergadering te Angora heeft hem afgezet en een nieuwen staatsvorm ingevoerd. Maar zijn eerste secretaris heeft te kennen gegeven, dat hij niet wenscht Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62‘/2 cent per 3 maanden HEEREN PARAPLUIE’S HEEREN WANDELSTOKKEN DAMES PARAPLUIE’S KINDER PARAPLUIE’S - 1,75 alles met 12 maanden garantie. AANBEVELEND, Nou 't de tiid fen ’e tsjustere jounen en nachten wer oanbritsen is, begjinne de minsken, en foral de bitenwenjenden, wer mear oao de Ijochtmoanne to tinken. Follen slaen der net folie mear acht op as det it dan en dan earste ketier of folie moanne weaze scil en ho let komt de moanne joun op en sa. En dochs is der nog wol ien en oar to merk biten as men der hwet mear acht op jowt. Earst al det de moanne by tiiden heger en ek wol folie leger oan de loft kaem as de sinne yn dy daegen komt. Troch elkoar komt de moanne eltse dei vyftig minuten letter op, mar dy’t der om tinkt sjocht gou yn det dit lang altyd net sa is, der binne tiiden dat it mar inkle minuten forskeelt. De toalve teikens fen ’e Dierenriem, dy’t de sinne (skynbat) yn in jier trochrint, wirde troch de moanne yn likernoch njuggen en tweiutig dagen bereiegje. E'n omdat wy de nije moanne foar ós eagen by de sinne sjugge, stiet dy ek yn det teiken der de sinne dy deis yn stiet. De nije moanne fen Suein de 19de Novimber stiet yn it teiken Schorpioen, der’t de sinne dan ek yn is. Dy giet de 23 Novimber yn de „Schutter”. De earst- folgjende dagen nei de N. M. komt de moanne eltse dei leger oan de loft en rint troch de teikens Schorpioen en Schutter nei de „Steenbok”. Dernei komt er alle kearen heger oan de loft to stean. It earste ketier fen Snein 26 Novimber is yn ’t teiken Waterman. De moanne rint nou troch de teikens Waterman, Visschen, Ram en Stier en komt 29 of 80 Novimber al boppe de evenachtsline en is langer boppe as Onder de kimen. De folie moanne fen Moandei de 4de Decimber stiet yn 't teiken Tweelingen. In pear nachten letter stiet de moanne op 't heegst oan de loft en giet yn 't teiken Kreeft, en rint troch Kreeft, Leeuw en Maagd. It earste ketier fen Moandei de 11de Decimber is yn de Maagd. Nou giet er troch de teikens Weegschaal, Schorpioen en Schutter. De N. M. fen 18 Decimber is yn de Schutter en stiet lyk as de sinne tige leech oan de loft. strekken, zullen zijn terngbetaald. Maar de Fransche regeering, die zelf hard om geld verlegen zit, voelt weinig voor zoo’n langdurig uitstel en wil daarom gaarne de handen vrij hebben voor krachtdadig optreden en het nemen van zoogenaamde productieve panden. Blijkbaar vermoedt Duitsche regeering dan ook, dat haar moeilijke tijden wachten, want zij streeft naar uitbreiding der meer derheid, waarop zij steunt, door er ook de Volkspartij in op te nemen, iets waar van echter de sociaal-democraten nog niet willen wetea. Britschen tegenstand. Ze is er dan ook voor enkele Turksche eischen in te willigen en wil van een vóór-conferentie, die aan die van Lausanne vooraf zou gaan, om de eensgezinde houding der Entente-mogend- heden vast te stellen, niet veel weten. Maar wanneer de Engelschen werkelijk op hun stuk blijven staan, zal ze daaraan wel niet kunnen ontkomen. En daartoe schijnen ze wel het plan te hebben, Wanneer er geen vóór-conferentie plaats heeft, zoo heet het, dan zullen ze ook aan de conferentie van Lausanne niet deelnemen. De Fransche houding schijnt bovendien de Engelschen al een beetje te ontstemmen. En ze beweren de bedoelingen der Fransche regeering op het oogenblik niet te begrijpen. Ook meent men te Londen, dat het er Poincaré wel eens om te doen kon zijn Engeland te bewegen aan Frankrijk in ruil voor zijn steun in het nabije Oosten, de vrije hand te laten aan den Rijn. Het schadevergoedings-vraagstuh verkeert weer in een accuut stadium. De buitenlandsche deskundigen, die de Duit sche regeering naar Berlijn had genoodigd, hebben hun rapporten ingeleverd, die hierin allen overeenstemmen, dat stabili satie van de mark aan iedere gedachte van herstel moet voorafgaan en dat voor - 2,90 Hjirnei begjint it wer mei Steenbok, Waterman, Visschen en sa foart, fen foaren oan. De moanne giet nou alle jounen aerdig letter Ander. As de moanne eltse nacht leger oan de loft komt, dan komt er eltse joun folie letter op en giet mar in bytsje letter Ander. Hjir troch sit de moanne sa gou as lyk as yn de winter de folie moanne syn heechste stand hat, en de baan eltse kear koarter wirdt. Yn de hjearst is det oars. De folie moanne fen Septimber stiet yn it teiken Ram, dan komt nei de folie moanne eltse joun de moanne mar in bytsje letter op en giet de oare deis folie letter Ander. Dit binne de lange Ijochtmoannen fen de hjearst. Dan stiet it léste ketier it heechste oan de loft. Yn de maitiid is it krekt oars om. Dan stiet it earste ketier jouns sa heech en de folie moanne is yn de Weegschaal. Nei de folie moanne „sit” de moanne jouns gau. As de elcyptica (baan fen de moanne) syn greatste hoek mei de horizon makket, dan sjugge wy de smelle moanne jouns tige efteroer lizzen, „slyd jeie” wirdt det wol ris neamd. Dit fait foar yn maitiid, yn Maert en April is dat sa. Yn ’e hjearst stiet de smelle moanne rjucht op en del, leech yn’t Z.W. In oare kear yn bytsje oer de stjêrren, de moanne hat nou syn beurt hén. J. L. v. d. M. Boalsert, Nov. 1922. Aan onze Adverteerders! Nu het St. Nicolaasfeest in aantocht is, schijnt het ook de tijd voor verschillende bladen, om een aanval te doen op Uw portemonnaie. Zoogenaamde St. Nicolaas-couranten zijn of wor den bij U aangekondigd en men zal alle mogelijke moeite doen U tot adverteeren te bewegen. Daar zijt gij natuurlijk geheel vrij in! Doch wij vragen U: Waarom zoudt gij aan dergelijke bladen, die wij zouden kunnen rang schikken onder de „vliegende bladen”, uw steun verleenen? Het adverteeren wordt wel eens duur genoemd. Doch dat is het niet! HetadverteerenisNIETduur. Het KAN duur WORDEN en het IS duur als men maar „luk-raak” gaat adverteeren! Wij behoeven natuurlijk geen reclame te maken voor andere bladen, doch willen ons alleen bepalen tot die, welke wij zelf uitgeven en dan geven wij U ernstig in overweging, NIET uw geld weg te gooien aan z.g. St. Nicolaas-Couranten. Waarom zoudt gij U niet be palen tot de bladen waarvan gij bij ondervinding weet, datze goed zijn, omdat ze een ruime ver spreiding hebben en daardoor een zeer grooten lezerskring. ONZE bladen komen toch óók daar, waar die z.g. St. Nicolaas- bladen komen en ze kunnen ON MOGELIJK in MÉÉR gezinnen komen dan onze bladen, omdat die steeds in ALLE gezinnen komen. Plaatst daarom Uw adverten ties in de Bolswardsche Courant, Makkumer Courant, „Wonseradeel” en „Hennaarderadeel” Zij worden niet alleen door geheel Bolsward en Makkum huis aan huis uitgereikt, doch ook in alle andere dorpen der gemeente „Wonseradeel” en evenzoo in die van „Hennaarderadeel”, ter wijl hun die niet in de dorpen wonen, het blad per post wordt toegezonden. UW advertentie wordt niet’ in één dezer bladen geplaatst, doch in de 4 bladen, zonder eenige prijsverhoogingDaardoor wordt Uw advertentie in meer dan 7000 gezinnen gelezen. Adverteert daarom in onze bladen! Ruime verspreiding! Lage tarieven! Meest doeltreffende reclame af te treden. Na ia dat geen verrassend nieuws. Dat hij het niet wenscht konden we ook zonder die mededeehng wel ver moeden. Maar de vraag is, wat het veiligst voor hem is. Niet de wenschen van den Sultan maar die van de Nationale Vergadering te An gora regeeren op ’t oogenblik Turkije. Dat ondervinden niet enkel de Sultan en zijn ministers, maar ook de geallieerden en hun hooge commissarissen te Konstan- tinopel. Want van het eischen is de nieuwe Turksche regeering al tot daden over gegaan, Ze heeft de capitulaties en de vreemdelingen-rechtbanken en al wat aan de vreemdelingen een bizondere positie in Turkije verzekerde en das op de Turksche souvereiniteit en onafhankelijkheid inbreuk maakte, eenvoudigweg afgeschaft zonder zich aan protesten te storen. Alleen ten opzichte van de invoerrechten heeft ze aan de vertoagen der geallieerde commissarissen acht geslagen, waarschijnlijk omdat ze de slechte uitwerking van eigen maatregelen inzag. Het is dan ook te begrijpen, dat ze niet matig is in de eischen, die ze te Lausanne wil stellen en die ook de terug gave van allerlei gebied in Azië omvatten, dat Frankrijk en Engeland feitelijk al ge annexeerd hadden. Misschien, dat dit de eendracht tusschen Frankrijk en Engeland nog wat hechter zal maken en aldus den Turken den weg naar nog meer voordeelen afsnijden. Want na van den eersten schrik over de Turksche stoutigheden, die Frankrijk weer meer aan Engeland’s zijde brachten, bekomen te zijn, heeft de Fransche regeering blijkbaar bedacht, dat ze de gunstige positie, die ze eenmaal in het nabije Oosten veroverd had en die haar een grooten voorsprong tegenover Engeland gaf, nog wel kon handhaven, wanneer ze de regeering van Angora niet al te beslist in den weg trad en een tnsschenweg zocht tusschen de eischen dier regeering en den lukt met alle pogingen om de overal ingevoerde ZUIVERE MEDICINALE te verdringen. Ze wordt méér gevraagd dan ooit te voren. Waarom ONVERBETERLIJKE KWALITEITI Engros TROMPSneek. die stabilisatie een van elke wijze van betaling een onafwijs bare eisch is. Daarop heeft nu de Ber- lijnsche regeering haar voorstellen aan de commissie vao herstel gebaseerd, die samen werking van een buitenlandsch bankiers- syndicaat en de Duitsche Rijksbank in uitzicht stellen met een moratorium totdat de voorschotten, die het syndicaat zal ver- Bolswardsche Courant l I •3? I en e- or in in m in ’s H v t n a e ot mvv* «euc. R- ih

Bolswards Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1