Officiéél Orgaan der Gemeente Bolsward d JUMPER Q W. ZEUL l ZOONS BANK voor Landbouw en Handel, Sneek - Oude Koemarkt 35 XMötsy Restanten-Opruiming Magazijn „DE ZON”. PARAPLUIE 35 I I I 4 BELANGRIJK!!! is de 61ste Jaargang Zaterdag 9 December 1922 No. 71 ’g Het is warm Mond- en Klauwzeer. ZUIVER WOL Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 D. T. v. d. BERG, St. Jacobstraat 13 - Harlingen. HORLOGEMAKER GOUDSMID - OPTICIEN ALLEEN WAAR DE BRIL UITHANGT. W. Albada Jelgersma, Pepermunt, Engros TROMP, Sneek. Dit nummer bestaat uit 2 Bladen Officiëele Advertentie. 2S HH T I De opheffing van het ministerie v. landbouwnijverheid en handel. De landelijke actie tegen de Technische Herziening. i I iW Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62’/2 cent per 3 maanden Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. |DRA15lflA-vANVALKEHBURG'S--1 -LEEUWARDEN- .j „Wonseradeel”, Geeft af SPAARBANKBOEKJES RENTE 4 pCt, terugbetaling dagelijk^ Hl en verkoudheid Niemand verzuime een kijkje te nemen. Aanbevelend, BOLSWARD. Naleving Bevolkingsvoorschriften. Alweer een mooie voordracht avond van „Het Nut” in zicht! Uit Bolsward. Bolswardsche Couran de Is het nu misschien ook de tijd om te herinneren aan een geneesmiddel, dat door een Nederlander is gevonden, door een daartoe vanwege het toen nog bestaande ministerie van landbouw aangewezen com missie onderzocht middel, maar te licht werd bevonden. Het zou beelemaal geen ver wondering baren als een aangeprezen middel bleek niet bet middel te zijn. Edoch, daarna deed het verhaal de ronde, dat het in ons land afgekeurde geneesmiddel in I Duitschland als afdoende was erkend. Dat maakt een vreemden indruk, al willen wij ons haasten er bij te voegen niet te kunnen gelooven, zooals sommigen het willen doen voorkomen, dat een profeet in zijn eigen land nooit wordt geëerd. Wanneer evenwel de uitvinder of ontdekker van het zoo vurig- begeerde middel zijn zaak vertrouwt, dan zou het naar onze bescheiden meening alle aanbeveling verdienen dat hij in de gelegenheid werd gesteld de deugdelijkheid van zijn methode proefondervindelijk aan te toonen door toepassing daarvan bij een, twee, tien, twintig aangetaste beslagen. Bleek dan, dat aangetast vee radikaal Op het bureau van de landelijke actie tegen het slechter worden van het onderwijs is alles druk in de weer, de uitkomsten van het petitionnement te ordenen en de cijfers vast te stellen. Nog tientallen pakketten met lijsten kwamen binnen. De telling beliep reeds tot meer dan dan 585.000 handteekeningen. Nu de minister in zijn memorie van antwoord tegenover deze omvangrijke be weging al reeds eenige tegemoetkoming heeft betoond, vertrouwt het comité, dat de Tweede Kamer in het wetsontwerp, waarvan Vrijdag de behandeling zou beginnen, nog de overige gevraagde wijzigingen zal aan brengen. Het landelijk comité heeft den voorzitter der Tweede Kamer gevraagd het petition nement a.s. Vrijdag persoonlijk in ontvangst te willen nemen. Weer dreigt onzen veestapel de zoozeer gevreesde ziekte, die al zoovele malen ons izewest teisterde: het mond- en klauwzeer. Wanneer we de opgaven nagaan-dan is er nog geen sprake van, dat er van een sitremeen heerschen der ziekte mag worden gerept, maar toch er is haast geen provincie meer geheel vrjj. En wat het allerergste is, dat is dit, dat het euvel niet door de Deposito rente 5 pCt. één jaar vast Het petitionnement verkreeg te Grouw 1124 handteekeningen, te Sneek 3240 en te Heerenveen en directe omgeving '3290. Het Tweede Kamerlid, mej. Westerman c.s. heeft op het wetsontwerp tot wijziging der Lageronderwijswet 1920 eenige amende menten ingediend. Het eerste amendement beoogt om mogelijkheid weer te openen op lagere scholen vóór het 7e leerjaar onderwijs te doen geven in een der morderne talen. De beperking tot het 5e en 6e leerjaar is voldoende waarborg tegen misbruik. Het tweede amendement wil het aantal uren inkrimpen van 14 tot 10, opdat bij het uitgebreid lager onderwijs er meer tijd overblijve voor de vakken, die in de hoogere leerjaren voor het eerst worden onderwezen. Een derde amendement is ingediend, omdat het den voorstellers niet noodig voorkomt, een. grens aan te geven voor het leerlingenaantal der samengevoegde scholen. Of de boventallige onderwijzer benoemd moet worden aan de lagere dan werd genezen en/of niet besmet vee gezond bleef, dan zou met recht kunnen worden gesproken van een weldaad voor onze vee houderij en dus voor ons ganscbe volk. Kan een proefneming op groote schaal wegens bezwaren van den uivinder niet worden genomen, dan pleit dat niet voor vertrouwen in eigen zaak. Maar het zou wel droevig zijn, wanneer het buitenland onpartijdig genoeg zou zijn, op prijs te stellen en te waardeeren, wat in ons land geen erkenning kon vinden. Daarom zien wij vol belangstelling het verdere verloop van de gevreesde veeziekte binnen onze landpalen tegemoet en de maatregelen ge nomen tot bestrijding en voorkoming. bij bestaande algemeene maatregelen van bestuur aan derden jegens den minister van landbouw, nijverheid en handel zijn opgelegd, worden na het in werking treden van dit besluit geacht te zijn opgelegd jegens de onder 6 bedoelde ministers op den daar aangegeven voet. III. De naam van het ministerie van binnenlandsche zaken wordt gewijzigd in dien van ministerie van binnenlandsche zaken en landbouw en de naam van het, ministerie van arbeid gewijzigd in dien van ministerie van arbeid, handel en nijverheid. IV. Dit besluit treedt in werking op een nader te bepalen dag. (In de toelich ting nopens het wetsontwerp houdende wettelijke voorzieningen naar aanleiding van de opheffing van het ministerie van landbouw, nijverheid en handel, dat dezer dagen bij de Tweede Kamer is ingediend, wordt het uiterst gewenscht geoordeeld, dat de dag van in werking tredirig zal zijn 1 Januari 1923). Burgemeester en Wethouders van Bols ward vestigen de aandacht op de bepalingen van artikel 6 van het Kon. Besluit d.d. 27 Juli 1887, Stbl. 141, gewijzigd bij Kon. Besluit d.d. 11 Aug. 1920, Stbl. 699, ingevolge waarvan de verplichting bestaat om een verhuisbiljet binnen twee weken na aankomst in de gemeente ter secretarie in te leveren. Overtreding van dit voorschrift wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Tevens worden de ingezetenen met aan drang verzocht bij verhuizing binnen de gemeente hiervan zoo spoedig mogelijk aan gifte te doen. Burgem. en Weths. voornoemd: S. J. PRAAMSMA, Burgem. H. HAITSMA, Secretaris. Bolsward, den 6 Dec. 1922. belanghebbenden zelf met alle beschikbare middelen wordt bestreden. In de eerste plaats door niet on middellijk aangifte te doen van gevallen, wanneer men nog maar twijfelt aan het voorkomen van de kwaal. In de tweede plaats wat voor het algemeen nog eigen is door te trachten bet verdachte vee alsnog van de hand te doen. Dat is voor den algemeenen gezond heidstoestand van den geheelen veestapel zeer nadeelig, maar voor de direct belang hebbenden hoogstwaarschijnlijk het voor- deeligste. Daarmee is de zaak volstrekt nog niet goedgepraat, maar als het er op aankomt zich opoffering, schade te ge troosten in het algemeen belang, dan zijn er maar heel weinig menschen, die daartoe bereid zijn. Er wordt wel veel gepraat, ook geschreven over het dooden van het eigen ik, maar er is nog zoo’n lange weg tusschen zeggen en doen. Het meest bedenkelgke in het onder havige geval is nog we), dat men nog steeds sukkelt met de vraag welk genees middel moet worden aangewend, en nog liever of er ook een middel is om de ziekte te voorkomen. Het allerlaatste nummer van het Friesch Landbouwweekblad levert daaromtrent een sprekend voorbeeld. De zaak is echter dat er nog geen voor behoedmiddel is gevonden tegen het mond en klauwzeer, al ontbreekt bet niet aan raadgevingen. of koud; vóór of na St. Nicolaas; altijd komt van pas mits de zuivere medicinale Jg die ieder wil. Het «winterwerk” van «Het Nut” is nog maar pas begonnen, twee schitterend mooie voordracht-avonden hebben wij reeds gehad, en zoo waar, de derde is ook al weer in zicht! A.s. Vrijdag 15 December zal de heer J. J. van Meurs, predikant te Zuid Schar- woude, in de groote zaal van «De Doele” een zeer belangrijke lezing houden over het onderwerp: „Een blik in de oneindige wereldruimte”populair-wetenschappelijke voordracht op astronomisch gebied. Als bewijs dat deze voordracht in het geheele land een goed onthaal heeft gehad, kan dienen dat wij in meer dan 15 groote en kleine nieuwsbladen een gunstige recensie konden lezen. Enkelen hiervan willen wij laten volgen: Alkmaar sche Courant:/een astrono mische voordracht, die zeer leerrijk en hoogst belangwekkend was en met onver deelde aandacht werd gevolgd, enz. Reclame 4201 Rotter damsch nieuwsblad: zoudat ook iemand, die- nooit aan astronomie ge daan beeft, dé voordracht gemakkelijk kan volgen en er van genieten kan. Spreker oogstte een welverdiend succes; hij weet ook den juisten weg te vinden, om die hooge wetenschap populair te maken. Provinciale Groninger Courant: Op welk een bevattelijke wijze wist de spreker verschillende verschijnselen in het oneindig heelal voor te stellen, en welk een machtigen indruk kregen de aanwezigen van de onme- telijke hemelruimte en van de eenheid in de schepping, ’t Was een hoogst leerrijke en genotvolle avond. Appingedammer Courant: en gaf op zeer heldere en bevattelijke wijze den toe hoorders een beeld van den wonderen bouw van het heelal. De causerie voldeed geheel aan de eischen, die men aan goede lezingen stellen mag. Het publiek heeft den spreker onder groote stilte en met onverdeelde aandacht gevolgd. Fexelsche Courant: Het is slechts aan enkelen gegeven een zoo wetenschap pelijk onderwerp op populaire wijze te behan- delen; de heer van Meurs bleek tot die weinigen te behooren. Op vaak geestige wijze behandelde spreker zijn onderwerp en wist zijn gehoor volle twee uren onder adem- Het Kon. besluit tot opheffing van het ministerie van landbouw, nijverheid en handel en tot wijziging van den naam van het ministerie van binnenlandsche zaken en van arbeid bepaalt het volgende 1. De zorg voor de zaken, waarmede het departement van landbouw, nijverheid en handel was belast, wordt opgedragen a. aan bet hoofd van het departement van binnenlandsche zaken de wetten, Koninklijke besluiten en het verder beheer betreffendede instelling van de directie van den landbouw; het landbouwonderwijs het veeartsenij kundig onderwijs; den land- bouwvoorlichtingsdienstden planten- ziektenkundigen dienst; de paarden-, rundvee-, varkens-, schapen- en geiten fokkerij en de pluimvee- en bijenteelt; de rijkslandbouwproefstations, de pröefboerde- rijen en proefvelden het landbouwkrediet de bevloeiïngen en de ontwatering in het belang van den landbouw; de jacht; de bescherming van in het wild levende dier soorten, nuttig voor den landbouw; de bestrijding van bedrog in den handel in meststoffen, zaaizaden en veevoederhet veeartseuijkundig staatstoezicht; de rijks- seruminrichtingde verstrekking van grond aan landarbeiders; de ontginning van woeste gronden (voor beöossching en voor stichting boerderijen); het beheer van de rentambten en den scheurpolder; het staatsbosch- bedrijf; het rijksboschbouwproefstation de bescherming van bosschen en andere hout- opstanden de maatregelen op zuivel gebied de bevordering van den afzet van landbouwproducten; de internationale maat regelen en algemeene zaken den landbouw betreffende; de landbouw-statistiekde visscherij. b. aan het hoofd van het departement van arbeid de wetten, Koninklijke besluiten en het verder beheer betreffende; ’t octrooi en merkenwezenhet handelsregisterde kamers van koophandel en fabrieken; de vordering en uitvoer van schepen, maat regelen in verband met den handel in het buitenland; de economische politiek; den middenstandde nij verheid de proefstations en bet vakonderwijs ten behoeve van handel en industrie; de commission voor de algemeene entrepots; tentoonstellingen en jaarbeurzen het instituut voor brandstoffen economie; het ijkwezen; de maatregelen in het belang van de eerlijkheid in den bandel <de bewerking en verspreiding van door het -departement van buiten landsche zaken beschikbare gestelde economische berichten van N-derlandscbe diplomatieke en consu laire ambtenaren; hel instituut voor zuivering van afvalwater. c. aan het hoofd van het departement wel aan de school voor uitgebreid lager, moet worden vrijgelaten. Het volgende amendement heeft de strekking om ook gemeentebesturen vrij te laten om het hoofd der openbare school niet met het onderwijs eener klasse te belasten. Voor groote scholen wordt het beslist noodig geacht, het hoofd van het onderwijs in een klasse vrij te stellen. Het laatste amendement wil dat de zoo genaamde eenmansscholen, waarbij aan één onderwijzer het onderwijs van 6 of 7 klassen wordt opgedragen, uitzonderingen blijven. Het maximum getal van de bestaande wet worde voor deze scholen dus niet vergroot. van waterstaat de wetten, Koninklijke besluiten en het verder beheer betreffende: het mijnwezen; de zeeschipperij; de vaart binnengaatsde noodregeling aangaande de verzekering van schepelingen tegen geldelijke gevolgen van bedrijfsongevallen; de binnenschipperij; de doortoeht en het vervoer van landverhuizers; het vervoer, den in-, uit- en doorvoer, verkoop en opslag van buskruit en andere licht ontvlambare of ontplofbare stoffen; de strandvonderij; de De Ruyter medaille en het redding- wezen; de Rijnvaart; het vervoer en de vervoermiddelen; het Koninklijk Meteoro logisch Instituut; d. aan het hoofd van het departement van marine de Koninklijke besluiten en het verder beheer betreffende: den storm- waarschuwingsdienst en de kustwacht; e. aan het hoofd van het departement van financiën de wetten, Koninklijke be sluiten en het verder beheer, welke een uitvloeisel zijn van de buitengewone om standigheden tengevolge van den oorlog. II. Alle bevoegdheden en verplichtingen onderwerpen betreffende, welke bij bestaande algemeene maatregelen van bestuur aan den minister van landbouw, handel en nijverheid zijn opgedragen, gaan over op de onder 1 bedoelde ministers op den daar aangegeven voet. Alle verplichtingen, de in het vorig lid bedoelde onderwerpen betreffende, welke

Bolswards Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1