der Gemeente Bolsward Officiéél Orgaan PEPERMUNT Woensdag 20 December 1922 61ste Jaargang No. 74 0UD-B0LSWARD. 7 Brieven en stukken voor de Redactie en Administratie, opgaven van advertentiën enz., te zenden aan het Bureau van Uitgave: Firma B. CUPERUS Az. te Bolsward - Telefoon No. 4 J 3 T Pepermunt KWALITEIT! I STADSNIEUWS. a. d. b. Als de Arische Nomade, onvergezeld, Bij ’t rusten zijner kudden, blank-gevacht, Bewond’rend de oogen opsloeg naar de [pracht Des hemels met zijn sterren ongeteld, En zwijgend staarde naar de lichte helt’ Dier stille dwalers door den staat’gen nacht En aan zijn eigen rustloos dolen dacht Door ’t onafzienbaar Aziatisch veld Dan zocht zijn vorschend oog met vromen [moed Langs al die metelooze, lichte paan, Den Grooten Herder van den sterrenstoet. aan- en langs den de werken in orde waren, zag er een heele ver- gekomen, en een verfraaiing Advertentieprijs: 10 cent per regel. Bij contracten aanmerkelijke korting. Dienstaanbiedingen, Koop- en Verkoopadvertentiën, Personeelaanvragen, enz., enz., van 15 regels 50 cent. Iedere regel meer gewoon tarief. een vacature is en waar men nu samenwerking zal kunnen XXL Het uitstapje naar wat langer vervlogen tijden, heeft mij op het spoor gebracht van meer merkwaardigs. Vermoedelijk kan ik bij gelgenheid meerdere bijzonderheden uit die vroegere eeuwen in mijn beschouwingen te pas brengen. Het kwam mij voor, dat er bij nauw gezette napluizing nog menig interessant feit of gebeurtenis valt op te diepen en van vroeger geleefd hebbende Bolswarders nog wel daden zijn te vertellen, die belang stelling zullen wekken. OCH, OCH!!!!! Dat ik nu niet van die heerlijke mag hebben. Engros bij R. O. VAN SLOOTEN, Harlingen en bij de bekende grossiers. Verschijnt Woensdags en Zaterdags Abonnementsprijs franco per post 62‘/2 cent per 3 maanden WINTER. De winter heeft met kille hand Den populier ontbladerd En ’t frisch tapeet van ’t groenend land Met gras en kruis en spruit en plant Met rooversklauwen aangerand, Voor goeden prijs benaderd, De bloem verplet, hoe zoet van geur, Hoe ongemeen van stal of kleur, Hoe wonderbaar dooraderd; De zon verschijnt slechts om de sleur Door de eene of andere nevelscheur Verlaat zijn bed naar willekeur En kijkt eens over de onderdeur Zijn rijtuig staat ontraderd. Bildekdijk. De laatste ronde. Van de Commissie voor Wijkverpleging de heeren T. Boerema te Akkrum en P. de Vries Jz. te Leeuwarden, ontvingen wij een stuk met verzoek tot plaatsing, waaraan wij slechts gedeeltelijk kunnen vol doen. Het stuk is meer dan drie kolom groot, waardoor wij ons genoodzaakt zien te volstaan met onderstaande samenvatting. Het Friesche Groene Kruis heeft nu 20 jaar bestaan. Onder het vele goede, dat in den loop dier jaren werd tot stand gebracht, moet in de allereerste plaats worden genoemd de wijkverpleging (te Sneek en Heerenveen wa.en reeds vóór de oprichting van het Gr K. vereenigingen voor wijkverpleging, terwijl mej. Van Hulst dit liefdewerk in Harlingen reeds had aangevangen). Van invoering in geheel Friesland en vooral op het platteland kan eerst worden gesproken van het oogenblik af, dat de afdeelingen van het Groene Kruis haar schouders onder dit werk hebben gezet. In 1911 waren in Friesland 80 wijkverpleegsters werkzaam in 1916 waren er 44 wijkverpleegsters en 2 huisbezoeksters voor de bestrijding der tuberculose; thans zijn er 76 wijkverpleeg sters en 1 huisbezoekster. Er ontbreekt echter nog wel iets aan het werk en er dient naar middelen te worden omgezien om het ontbrekende aan te vullen. De heeren T. Boerema te Akkrum en P. de Vries Jz. te Leeuwarden, door het hoofdbestuur van bet Groene Kruis benoemd tot een commissie voor de wijkverpleging, gaan daarbij uit van de stelling, dat alle bewoners van onze provincie, indien hun toestand dat wensche- lijk maakt, door de wijkverpleegster moeten kunnen worden bezocht. Geen dorpje, hoe klein ook, mag buiten de regeling blijven geen arbeiderswoning voor haar onbereikbaar zijn. Geen woning is zoo afgelegen, of er moet, zoo noodig, een dokter of een verlos kundige kunnen komen. Bij het uitvoeren van plannen voor wijkverpleging mag niet worden afgeweken van het groote plan ^wijkverpleging moet er komen voor allen, maar vooral voor de mingegoeden.” (In het stuk wordt hierna nagegaan, waar nog geen of geen geregelde wijkverpleging is. Wij citeeren alleen dat, wat betrekking heeft op onzen lezerskring). Te Tjerkwerd e.o., gemeente Wonseradeel, heeft men een of twee zusters slechts korten tijd gehadde daar bestaande vacature duurt reeds veel te lang en kan alleen door krach tig samenwerken van de dorpen Tjerkwerd, Parrega, Hieslum, Greonterp, Exmorra en Allingawier, met tezamen 2286 inwoners weer worden vervuld. Moelijker ie het nog, hulp te vinden voor de ook in Wonseradeel gelegen dorpen Burgwerd, Hartwerd en Hichtum, met samen 847, en Lollum met 460 inwoners. Het bestuur van het Groene Kruis te Bolsward, gevraagd naar de mogelijkheid van combinatie van Burgwerd c.a. vond de bezwaren te groot. Misschien zal Lollum kunnen worden gecombineerd met Arum, waar juist misschien vinden. Als Burgwerd niet door Bolsward kan worden geholpen, is o. i. de eenige moge lijkheid om het te combineeren met den kring Nijland c.a., die dan het Westelijk deel, n.l. Oosthem, aan IJlst zou moeten afstaan. Een wel wat lang durende vacature is er ontstaan in Barradeel, waar de vereeni- ging te Oosterbierum, die vroeger mee werkte met Sexbierum, zich aan de zaak heeft onttrokken en het laatste dorp alleen niet in staat is een zuster te bekostigen. Toch heeft men ook hier den moed nog niet opgegeven! En nu vooreerst weer mij gehouden aan mijn plan, alzoo verder te vertellen over het jaar 1865. In de Raadsvergadering van 11 November werd toen besloten ook de laatste der drie land poorten te verwij deren. De zoogenaamde Blauwpoort droeg haar naam naar de vele indigo- en blauw kuipen, welke eertijds op dien hoek der stad werden aangetroffen. Men had hier een nogal nijvere bevolking, en velen hielden zich bezig met het weven van linnen en laken, ook werden hier veel garens gesponnen. Die stoffen werden vooral bjj de Blauwpoort geverfd, daarom werd die »De Blaeuwe poorte” genoemd. Het is wel als zeker aan te nemen, dat de vroeger genaamde Westerpoort meer naar binnen heeft gestaan, want toen bij decreet van 3 Februari 1524 de oude stadsprivi legiën werden bevestigd en nieuwe aan de stad verleend werden, besloot men de vestingwerken te versterken en aan de Westzijde uit te breiden met het Bastion binnen de muren te trekken. Van de toen nieuw gebouwde poort heb ik geen jaartal kunnen vinden, maar ik vond vermeld dat daarna de Sneeker- en een poos later ook de 8t. Janspoort nieuw werden opgetrokken. Een blik in de oneindige wereldruimte. Vrijdagavond 15 December j.I. vond de derde voordrachtavond van ^Het Nut” plaats, ditmaal in de groote zaal van *De Doele”. De heer J. J. van Meurs, predikant te Zuid-Scharwoude, behandelde het boven staande onderwerp, een populair-weten schappelijke voordracht op astronomisch gebied. Alhoewel de voorzitter, de heer Ds. Kossen bij de opening zijn tevredenheid betuigde over de talrijke opkomst, hadden wij toch gaarne de zaal nog veel voller gezien. Zeer zeker door de aantrekkelijkheid van het onderwerp, heeft onze opwekking in een onzer vorige nummers er zeker eok toe bij gedragen dat nog zoo velen aanwezig waren. De voordracht zelf was buitengewoon interessant, bijzonder leerrijk en hoogst belangwekkend. Op heldere en bevattelijke wijze wist de spreker zijn aandachtig gehoor den geheelen avond te boeien. Hij was door een ieder, zelfs door hen, die nooit astronomie bestudeerd hebben, gemakkelijk te volgen, dank zij ook vooral zijn onder houdende wijze van spreken en zijn aan- genamen volle stem. Wij stonden verbaasd over zijn geheugen. Namen en jaartallen, benevensalle bijzonder heden, werden zonder eenig falen achtereen volgens opgesomd en gaf de heer Van Meurs blijk zijn onderwerp goed bestudeerd te hebben en dit geheel meester te zijn. Op indrukwekkende wijze wist hij ons de grootheid en oneindigheid der Schepping duidelijk te maken, gaf hij ons eenig inzicht omtrent de zoo moeilijk te omvatten begrippen van tijd en ruimte, en dwong ons eerbied af voor de ontzagwekkende geheimen van het groot Heelal. Hij bracht ons op de Maan, op Mars, Venus, Uranus, Jupiter, de Zon, enz., enz., besprak de kometen, meteoren, melkweg, enz., enz. Wij maakten korte en lange reizen van de eene planeet naar de andere. Hij voerde ons weg tot in de diepten der wereldruimte, ver buiten de grenzen van onzen cosmos, den ganschen zwerm van ontelbare sterren, die den donkeren nacht hemel overglanzen en waarvan de uitersten zoo ver verwijderd zijn, dat het licht met zijn snelheid van 30 millioen meter in de seconde, nog 22000 jaren noodig heeft om tot de aarde te komen, tot diep in de duizelingwekkende afgronden der ruimte waar de ontzaggelijke sterrenstelsels krimpen tot kraaltjes schuim, drijvende op de zwarte wateren van een stille wereldzee. Doch nevens het schilderen dezer groot heid, gelukte het den bekwamen spreker eveneens ons de kleinheid duidelijk te maken van het aardsche stofje dat zich mensch heet. En eenigszins sarcastisch hekelde hij het gemier en gewurm van de menschheid op dat heele kleine stipje dat Aarde heet, en gezien de nietigheid van ons in vergelijking met dat grootsche en groote, te groot en te machtig om door ons te kunnen worden omvat, spoorde hij op waarlijk indrukwekkende wijze aan tot wat meer bescheidenheid. Diep onder den indruk van ’t gesprokene keerden wij huiswaarts, onwillekeurig een blik omhoog slaande, met stille eerbied vervult, denkende aan ’t //Natura Mystica”, van Koster Ik heb wel een half dozijn afschriften van in dien tijd geschreven ingezonden stukken in Bolswardsthe Courant en waar schijnlijk andere bladen. Wegens te late op levering werden de aannemers Oosterbaan en Hommenga beboet, echter in de Raads vergadering van 22 Augs. na overweging dat de late oplevering niet de schuld der uitvoerders was, werd de boete kwijt gescholden. Toch waren de gemoederen der burgerij op dien «hoek der stad nog niet rustig. Men vroeg zich af, waarom dat werk een jaar lang onderhanden moest zijn, en ook klaagden de bewoners der Harlingerstraat er over, dat er geen verlichting werd gebracht bij de hulpbrug modderpoel. Toen evenwel eindelijk voltooid en men toch ook in, dat betering was meteen. Er kwamen toen nog een paar lantarens bij, het plantsoen werd in orde gebracht en toen zei men dan ook: ,/t Moat earst op it slimst, 8 c i 1 it better wirde!”*) Nog een paar opmerkingen aangaande de Blauwpoort, moet ik voor een nadere gelegenheid bewaren. De ruimte ontbreekt daarvoor deze week. Gegroet: OBSERVATOR. Dat liedje hoort men.'dezer dagen ook zingen langs den Sneekerweg. Red. stoort zich aan geene enkele concurrentie en gaat kalm door eiken dag nieuwe ver overingen te maken. Waardoor? Resumeerende komen we dus tot de conclussie, dat wat men kan noemen vol slagen kringen, n.l. Anjum, Wanswerd Birdaard en Tjerkwerd, voorzoover ons bekend, op dit oogenblik nog geen pogingen aanwenden om tot de wijkverpleging te komen; dat voor 4 volslagen kringen, n.l. Drachten en omstreken, Heerenveen en omstreken, Sexbierum en Tijnje, pogingen in het werk worden gesteld, terwijl voor de beide eilanden (Ameland en Schier monnikoog) en voor Burnm, Burgwerd en Oudega (H. O. en N.) de kans op slagen vooralsnog gering schijnt te zijn. Enkele kringen (b.v. Leeuwarden met slechts 2 Groene Kruiszustersvoor de armen werkt een gemeentewijk verpleegster) zullen op den duur vrij zeker meer zusters moeten aan stellen. Het zal velen wel opgevallen zijn, dat de kringen der wijkzusters zoo enorm in grootte en aantal inwoners verschillen. In Roordahuizum b.v. werkt een zuster voor pl.m. 1200 inwoners, in IJlst voor nog geen 1500, in Baarderadeel werken 3 zusters elk voor pl.m. 1800 inwoners. De kring Gorredijk (die aan plitsing denkt) telt 9734 inwoners, Dantumadeel 7000. Wij kunnen het werk van de wijkzuster onder 3 rubrieken brengen le. het gewone dagelijksche werk, meestal zindelijksheidswerk te noemen; verbedden en verschoonen van menschen, die zich niet alleen kunnen redden en ook niet door de huisgenooten kunnen worden ge holpen, enz.; 2e. het verplegen van zeer ernstige zie ken, werk dat niet eiken dag voorkomt, maar zóó belangrijk is en zóóveel zegen verspreidend, dat dit alleen reeds reden genoeg moet zijn om overal de wijkver pleging in te voeren; 3e. het kleine, wel een weinig over bodige werk. Wij bedoelen hiermee het eenige malen opnemen van de temperatuur van min of meer ernstige zieken, enz. Wanneer nu in een kleinen kring de zuster, op verzoek van den dokter natuur lijk, alle drie soorten van werk doet, kan zij het nog druk genoeg hebben, even druk wel als een zuster, die in een mid delmatig grooten kring de onder 1 en 2 genoemde werkzaamheden verricht. In een grooten kring zal de zuster zich dikwijls moeten bepalen tot het verplegen van zeer ernstige zieken. In verband hiermede wordt heeren docto ren nog eens verzocht de zuster niet alleen de zeer ernstige patiënten te laten ver plegen. Zij wordt daardoor te weinig gezien en gewaardeerd; het kan heel goed zijn, dat er in een klein dorpje in een heel jaar geen ernstig ziektegeval yoorkomt; onwil lekeurig gaat dan het publiek zeggenwe kunnen de zuster wel miSsen. Wanneer de dokters medewerken, kan ook in een kleine kring wel werk genoeg gevonden worden voor de zuster, al zal men natuurlijk nu en dan ook de derde rubriek moeten gebruiken. Ten slotte het vervoermiddel. Een lastig punt. Voor niet al te groote afstanden zal voorloopig de fiets wel het aangewezen ver voermiddel blijven; voor grootere kringen echter vraagt reeds hier en daar het motor rijwiel een plaatsje (o.a. zuster Kuiken te Dronrijp). Aan besturen en zusters wordt in overweging gegeven of hier geen weg ligt, het werk van de zuster te vergemak kelijken, afgelegen plaatsen beter en geregel der te doen bezoeken. «De laatste ronde,” staat boven dit artikel. Laten wij allen medewerken aldus ein digen inzenders tot bereiking van dit schoone doel bij ont 25- jarig feest zy overal in Friesland de wijkverpleging ingevoerd. In de Sneekerpoort droeg vroeger het jaartal 1539, in de St. Janspoort was 1551 in den steen nitgehouwen. De West- of Blauwpoort zal dus iets vroeger zijn gebouwd en wel op de plaats waar ouden van dagen hem nog gekend zullen hebben, en waarvan de laatste overblijfselen in 1865 zijn weggeruimd. De toestand was voorheen daar heel anders dan men zoo oppervlakkig zou denken. De rijweg liep toen, als men uit de stad kwam, niet recht uit, doch den hoek om, dus eigenlijk dwars voor de poort lag de brug naar den kant van het Oordje over de gracht. De rijweg maakte daar een groote bocht, maar de schipperij vond de oude brug geriefelijker dan de draaibrug, in 1866 over de kromming in de gracht gelegd. Wat de rijweg toen ver beterde, ging ten koste der schipperij, die nog steeds pruttelt over de onpractische ligging der draaibrng. Nog een heele wijzigiging vond daar in 1865 plaats. Niet slechts werd een haventje achter de huizen van 't Schildwijk gedempt, ook de binnengracht veranderde. Het water, dat toen tusschen de huizen van Barge- fenne en Dijkstraat was, liep bij de poort, om het daar staande pothuis, noordwaarts naar de gracht. Die kromme uitmonding is toen gedempt, en het rondeel doorge graven in rechte richting op ’t Hooghout aan over de Makkumervaart, en in den Stadswal, kwam een nieuwe vaste brug. Over het verdwijnen van die brug, de binnengracht en de haven van het Schildwijk spreek ik later, doch hier voegt het wel, dat ik even aanstip, dat er vroeger een hoog smal loopbrugje lag voor /t Hof van Holland” om daarover den overkant te kunnen bereiken. Dat is toen verdwenen, de bewoners van de Bargefenne moesten later, om aan den overkant te komen, de nieuwe brug aan het Bolwerk of die op den hoek Schildwijk over. Advertentiën voor dit blad worden gratis geplaatst in „Wonseradeel”, Makkumer Courant en „Hennaarderadeel”, welke bladen door geheel Wonseradeel en Hennaarderadeel geregeld huis aan huis worden bezorgd. Maar het wordt tijd dat ik aan de wegruiming van de oude poort begin. 2 Dec. 1865 werd publiek aanbesteed: het afbreken der muurwerken van de poort; de doorgraving van het rondeel; het aan weerzijden hellend afgraven van het bolwerk; de demping van het dwarseind vaart naar de gracht, en van het haventje achter het Schildwijk, alsmede het wegbreken van een bruggetje. Twaalf inschrijvingen, waaronder zelfs uit Harlingen en Sneek, kwamen in. ’k Heb de namen en sommen voor mij, maar meen ter herinnering alleen de drie briefjes nit Bolsward te moeten vermelden. Het waren: Rinke F. Feenstra f 3500.Fokke Ham burg f 3494.en Jacobus Oosterbaan met Siebe Hommenga f 2678.Aan deze laatsten is het werk gegund. Op 2 Maart daaraanvolgend werd aan besteed het maken van de nieuwe brug (over de doorgraving) met steenen wal- hoofden en 22 Meter walbeschoeiing. Dit werd gegund aan A. Kool te Makkum, voor f 1498. Nog een derde aanbesteding werd gehou den, en wel het maken van een nieuwe houten draaibrug, op de plaats waar nu de ijzeren draaibrug ligt. Brug en verleg ging weg, werden aangenomen door A. Kool te Makkum, voor f 6088. 'Nu ik de aanbestedingen heb vermeld, zal men verwachten dat het verhaal uit is. Immers de aannemers voeren hun karwei uit, en men verheugt zich in de verbetering? Hier was dit niet zoo. Er is nog heel wat mee te doen geweest. Laat ik eerst maar het meest bevredigende vertellen. De Raad klopte aan bij heeren Gasthuis voogden om een subsidie voor de vernieu wing van de draaiburg en de verbetering van den weg. En ja hoor! in de vergadering 31 Aug. 1866, deed de Burgemeester de mededeeling dat Heeren Voogden voor dit doel f 6338.als subsidie beschikbaar stelden. Dit is de zonzijde, maar er was bij deze werken ook een schaduwkant. De wegruiming der oude muurbrokken, ging nog al vlug van de hand, maar de graverij ging niet naar wensch. Het was dikwerf nat en regenachtig weer, en men weet, wat dan kleigraven beteekent. Vooral toen men ook met de draaibrug bezig was, hoorde men klacht op klacht, dat men aan die zijde de stad niet fatsoenlijk kon binnenkomen. De bewoners daar vroegen om licht, de boeren klaagden over den weg, de schippers morden over de strem ming der passage. Schutjaspartij. Bij de Maandagavond gehouden schut jaspartij in café /t Park” werden de prijzen gewonnen door de volgende personen: le prijs C. de Boer en G. Foekema, 2e prijs Sj. Welvaart en Sj. Molenaar. Troostprijzen P. Sibrandy, 8. Ferwerda en A. de Vries, J. Lemstra. Omtrent de Lombardsteeg en het daar naast staande huis der firma Herman Oosterbaan, waarin ik in mijn betoog no. XV heb gesproken, kan ik nu al dadelijk iets naders vertellen. De naam Lombardsteeg is in de latere jaren ontstaan, toen daar de Bank van Leening was gevestigd, maar in de 18de eeuw heette zij »De Lange steeg”, en nog vroeger was de naam Jarich Heeres-steeg. Die naam was ontleend aan den Burge meester, die omstreeks 1600 woonde in het huis, toen reeds door mij beschreven. Ik meen thans gerechtigd te zijn, te ver klaren, dat de buste van den Magistraats persoon nog aanwezig in den zijmuur van dat huis, de beeltenis is van genoemden Jarich Heeres. 30LSWARDSCHE COURANT I c. I

Bolswards Nieuwsblad nl | 1922 | | pagina 1